Расширенный поиск
24 Февраля  2018 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Рысхы джалгъанды: келген да этер, кетген да этер.
  • Окъугъанны бети джарыкъ.
  • Тойгъа алгъа да барма, тойда артха да къалма.
  • Кесинг сынамагъан затны, адамгъа буюрма.
  • Ата Джуртча джер болмаз, туугъан элча эл болмаз.
  • Хатерли къул болур.
  • Кийимни бир кюнню аясанг, минг кюннге джарар.
  • Урунуу – насыбны анасы.
  • Шапа кёб болса, аш татымсыз болур.
  • Бет бетге къараса, бет да джерге къарар.
  • Сормай – алма, чакъырылмай – барма.
  • Адебсиз адам – джюгенсиз ат.
  • Игиге айтсанг – билир, аманнга айтсанг – кюлюр.
  • Ач къалгъандан, кеч къалгъан къолай.
  • Борчунг бар эсе, хурджунунга ойлаб узал.
  • Телиге акъыл салгъандан эсе, ёлгеннге джан салырса.
  • Къазанчы аман болса, къазаны къайнамаз.
  • Тилсиз миллет джокъ болур.
  • Чабар ат – джетген къыз.
  • Тенгинг джокъ эсе – изле, бар эсе – сакъла!
  • Тили узунну, намысы – къысха.
  • Тенги кёбню джау алмаз, акъылы кёбню дау алмаз.
  • Сёз сёзню айтдырыр.
  • Билмезни кёзю кёрмез, этмезни къулагъы эшитмез.
  • Ачлыкъ отха секиртир.
  • Арпа, будай – ащды, алтын, кюмюш а – ташды.
  • Кенгеш болса, уруш болмаз.
  • Атадан ёксюз – бир ёксюз, анадан ёксюз – эки ёксюз.
  • Кёб джашагъан – кёб билир.
  • Чомартха хар кюн да байрамды.
  • Ишин билген, аны сыйын чыгъарады.
  • Тилчи бир сагъатха айлыкъ хата этер.
  • Эки итни арасына сюек атма, эки адамны арасында сёз чыгъарма.
  • Къалгъан ишге къар джауар.
  • Тенгни тенглиги джашай барсанг билинир.
  • Баш болса, бёрк табылыр.
  • Тай асырагъан, атха минер.
  • Мадар болса, къадар болур.
  • Кёрмегеннге кебек – танг, битмегеннге сакъал – танг.
  • Терслик кетер, тюзлюк джетер.
  • Джуртун къоругъан озар.
  • Дууулдаса – бал чибин, къонса – къара чибин.
  • Бал чибинни ургъаны – ачы, балы – татлы.
  • Нёгер болсанг, тенг бол, тенг болмасанг, кенг бол.
  • Ариу – кёзге, акъыл – джюрекге.
  • Бозаны арты дауур болур.
  • Намысы джокъну – дуниясы джокъ.
  • Аурууну келиую тынч, кетиую – къыйын.
  • Элиб деген, элге болушур.
  • Билмейме деген – бир сёз

Спортсмены из КЧР и КБР завоевали золотые медали на чемпионате мира по армрестлингу

06.10.2016 0 921
4-5 октября в Болгарии, в городе Благоевграде, прошел чемпионат мира по армрестлингу среди юниоров и молодежи. Российская национальная сборная вышла на первое место в общемедальном зачете, обойдя Казахстан и Грузию. В состав российской сборной также вошли спортсмены из Карачаево-Черкесии и Кабардино-Балкарии. Надира Отарова, уроженка села Кёнделен, заняла первое место в своей весовой категории в борьбе на обе руки. См. также Сильная девушка из Кёнделена.


YOUTH-21 Men Left hand: 11 медалей (4-золота, 4-серебра,32-бронзы)

Дамир ШАРАФУТДИНОВ /Ульяновская область, ПФО/ – I место (+90 кг)
Сослан ГАССИЕВ /РСО-Алания, СКФО/ – I место (-90 кг)

Ахмат КАРАКОТОВ /КЧР, СКФО/ – I место (-60 кг)

Мусса БАЙРАМУКОВ /КЧР, СКФО/ – I место (-55 кг)

Марат АЙБАЗОВ /КЧР, СКФО/ – II место (-85 кг)

Байсангур СОЛТЫХАНОВ /Ингушетия, СКФО/ – II место (-80 кг)
Ваган ТЕР-БАЛЯН /Москва/ – II место (-70 кг)
Владислав ПЕРГУШЕВ /Татарстан, ПФО/ – II место (-55 кг)
Ансар АЛЛАХВЕРДИЕВ /Москва/ – III место (-90 кг)
Олег КАЗИЕВ /РСО-Алания, СКФО/ – III место (-70 кг)
Александр КОВИН /ХМАО, УрФО/ – III место (-60 кг)
 
 
YOUTH-21 Women Left hand: 7 медалей (2 – золота, 3 – серебра, 2 – бронзы)

Надира ОТАРОВА /Волгоградская область, ЮФО/ – I место (+70 кг)

Милана БАЕВА /РСО-Алания, СКФО/ – I место (-60 кг)
Татьяна НОВИКОВА /Чувашия, ПФО/ – II место (+70 кг)
Татьяна ШЕИНА /Москва/ – II место (-70 кг)
Надежда ИРТУГАНОВА /Свердловская область, УрФО/ – II место (-65 кг)
Елена РОМАНОВА /Чувашия, ПФО/ – III место (-60 кг)
Миляуша ГИМРАНОВА /Татарстан, ПФО/ – III место (-55 кг)


 
YOUTH-21 Men Right hand: 8 медалей (2 – золота, 6 – серебра)

Левани ХАБАЛАЕВ / РСО-Алания, СКФО/ – I место (+90 кг)
Олег КАЗИЕВ /РСО-Алания, СКФО/ – I место (-70 кг)
Сослан ГАССИЕВ /РСО-Алания, СКФО/ – II место (-90 кг) 

Марат АЙБАЗОВ /КЧР, СКФО/ – II место (-85 кг)

Георгий ТАУТИЕВ / РСО-Алания, СКФО/ – II место (-80 кг)
Рустам АБДИ ОГЛЫ /Белгородская область, ЦФО/ – II место (-75 кг)

Расул УРУСОВ /КЧР, СКФО/ – II место (-65 кг)

Ахмат КАРАКОТОВ /КЧР, СКФО/ – II место (-60 кг)

 

YOUTH-21 Women Right hand: 8 медалей (3 – золота, 3 – серебра, 2 – бронзы)

Надира ОТАРОВА /Волгоградская область, ЮФО/ – I место (+70 кг)

Эльмира АЛЕЕВА /Чувашия, ПФО/ – I место (-65 кг)
Бэлла ПЛИЕВА /РСО-Алания, СКФО/ – I место (-55 кг)
Татьяна ШЕИНА /Москва/ – II место (-70кг)
Милана БАЕВА /РСО-Алания, СКФО/ – II место (-60 кг)
Диана ХУБАЕВА /РСО-Алания, СКФО/ – II место (-50 кг)
Аминат РАДЖАБОВА /Дагестан, СКФО/ – III место (-60 кг)
Миляуша ГИМРАНОВА /Татарстан, ПФО/ – III место (-55 кг)

(Голосов: 1, Рейтинг: 5)

  • Нравится

Комментариев нет