Расширенный поиск
2 Мая  2024 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Алгъанда – джууукъ, бергенде – джау.
  • Бозанг болмагъан джерге, къалагъынгы сукъма.
  • Билмейме деген – бир сёз
  • Адеби болмагъан къыз – тузсуз хант.
  • Олтуруб кёрюнмей эди да, ёрге туруб кёрюне эди.
  • Адамны адамлыгъы къыйынлыкъда айгъакъланады.
  • Ачлыкъда тары гырджын халыуадан татлы.
  • Акъыл аздырмаз, билим тоздурмаз.
  • Гугурук къычырмаса да, тангны атары къалмаз.
  • Тин – байлыгъынг, терен саулугъунг.
  • Уллу сёлешме да, уллу къаб.
  • Рысхы джалгъанды: келген да этер, кетген да этер.
  • Бюгюн дуния кибик, тамбла ахыратды.
  • Ашлыкъны арба юйге келтирир, чана базаргъа элтир.
  • Таугъа чыгъаллыкъ эсенг, тюзде къалма.
  • Башы ишлегенни, ауузу да ишлер.
  • Байлыкъ келсе, акъыл кетер.
  • Къарт айтханны этмеген, къартаймаз.
  • Сабийликде юретмесенг, уллу болса – тюзелмез.
  • Сабий болмагъан джерде, мёлек болмаз.
  • Байлыкъдан саулукъ ашхыды.
  • Ханнга да келеди хариблик.
  • Къартны сыйын кёрмеген, къартлыгъында сыйлы болмаз.
  • Джюрек кёзден алгъа кёрюр.
  • Аман адамны тепсинге олтуртсанг, къызынгы тилер.
  • Нарт сёз – тилни бети.
  • Таукел адам тау тешер.
  • Къартны бурнун сюрт да, оноугъа тут.
  • Сескекли кесин билдирир.
  • Тёрени джагъы джокъ.
  • Бал ашаргъа сюе эсенг, чибин ургъаннга тёз.
  • Ачыу алгъа келсе, акъыл артха къалады.
  • Сангырау къулакъ эл бузар.
  • Кесинге джетмегенни, кёб сёлешме.
  • Келлик заман – къартлыкъ келтирир, кетген заман – джашлыкъ ёлтюрюр.
  • Арпа, будай – ащды, алтын, кюмюш а – ташды.
  • Ашына кёре табагъы, балына кёре къалагъы.
  • Чомартны къолун джокълукъ байлар.
  • Тыш элде солтан болгъандан эсе, кесинги элде олтан болгъан игиди!
  • Ичимден чыкъды хата, къайры барайым сата?
  • Ётюрюкню башын керти кесер.
  • Ашхы адам – халкъ байлыгъы, ашхы джер – джашау байлыгъы.
  • Къартха ушагъан джаш – акъыллы, джашха ушагъан къарт – тели.
  • «Ма», - дегенни билмесенг, «бер», - дегенни билмезсе.
  • Эринчекни аурууу – кёб.
  • Адамны аманы адамны бети бла ойнар.
  • Джарлы тюеге минсе да, ит къабар.
  • Хар сёзню орну барды.
  • Джарашыу сюйген – джалынчакъ.
  • Джол бла сёзню къыйыры джокъ.
Страницы: 1 2 3 След.
Магъаналы соруула, Къарачай-малкъар адетлеге кере не затны ашаргъа болмайды?
 
Джыланла къойладан къоркъадыла. Аны ючюн къой джюнлени балаганны тегерегине джайыучандыла.
Соруу андады: кой джыланны елтюрюб ашаса, аны ашаргъа джараймыды, огъесе не этерге керекти аллай зат болса?
Блай къарасанг - къой турады къойча, а башха джаны бла, ол джыртхыч болуб тура есе уа? Башха тюрлю джаныуарланы ашаргъа тюзелсе уа? Бек сейирди)))
 
хм а а что баран может съесть змею ?
Изменено: СОХТАблаЖЁРМЕ - 06.12.2012 22:57:14
Если кто-то не с тобой сейчас - не расстраивайся. Возможно это ответ
на молитву "Боже, убереги меня от всякого зла."
 
Цитата
СОХТАблаЖЁРМЕ пишет:
хм а а что баран может съесть змею ?
Джаш тёлю, аныда билмеймисиз?)):гыы:
 
Цитата
Totur_Ram пишет:
кой джыланны елтюрюб ашаса
бек сейир. биринчи эштеме.:чёссе::усипуси:
WE WERE BORN TO SHINE
*Чистые помыслы - добрые дела*

 
Шаолиньде ёсген къой болур, бир ишексиз да :гыы:
Богатое воображение в подачках реальности не нуждается!...
 
Цитата
КёлКёз пишет:
бек сейир. биринчи эштеме.
былайда не эсе башха бир терен магъана болурму ансы :думаю:, мен да биринчи эшитеме, бек да ийнаналмайма))
Тотур_Рамлада аллай къойла бар эселе да билмейме, биз джанында уа джюрюу болмазла))
 
тенгерейме))) аллай бир затны билмей къалай турасыз))))
Цитата
Кармен пишет:
Шаолиньде ёсген къой болур, бир ишексиз да :гыы:
:lol::lol::lol:
Цитата
Abdullah пишет:
былайда не эсе башха бир терен магъана болурму ансы :думаю:, мен да биринчи эшитеме, бек да ийнаналмайма))
Тотур_Рамлада аллай къойла бар эселе да билмейме, биз джанында уа джюрюу болмазла))
:lol::lol::lol: Огъай ашайдыла, тюз къойла, монастырьсыз-башсыз)))
 
Цитата
Иш этиб ашагъан эсе - ишексиз джарамайды



Totur_Ram, не иннет бла ашагъанын а къалай вычислять этесе?)))
Богатое воображение в подачках реальности не нуждается!...
 
Totur_Ram, биягъы ол келинигизни таурухларындан эсингде къалыб кетген зат болурму игирек бир сагъыш эт, ол сабий ашаучу эчки таурухха бир бек ушайды бу да)))
 
Цитата
Кармен пишет:
не иннет бла ашагъанын а къалай вычислять этесе?)))
Керти алай))) Да мен билмейме, къайдам, къалай билирге боллукъту къойну иннетин?))) Сыпатындан, кеси тутханындан билине болур, къарамындан. Сенге къараб иш этиб ашаса - ол иш этиб ашагаънга санала болур))):гыы:


Цитата
Abdullah пишет:
Totur_Ram, биягъы ол келинигизни таурухларындан эсингде къалыб кетген зат болурму игирек бир сагъыш эт, ол сабий ашаучу эчки таурухха бир бек ушайды бу да)))
огъай огъай, таурух ючюн сормайма, керти билирге керекти да. Тауукъла, дейик, кир аш ашасала, аланы ненча эсе да кюн таза аш ашатмай ашаргъа джарамайды, къойлада алай болурла, билген баресе, деб сораем))):гыы:
 
 
ма мыннга джангылгъан болурменг?))

Богатое воображение в подачках реальности не нуждается!...
 
Totur_Ram, огъесе РСС таурухуну сеннге къатышдырыб сирелдим, дейме :думаю:

Цитата
Totur_Ram пишет:
огъай огъай, таурух ючюн сормайма, керти билирге керекти да. Тауукъла, дейик, кир аш ашасала, аланы ненча эсе да кюн таза аш ашатмай ашаргъа джарамайды, къойлада алай болурла, билген баресе, деб сораем)))
да ала къурт-къамжакъны, ариу джыланны да кертиси бла да гитчесин табсала, не да ёлюгюн ашаргъа огъай демейдиле, алай а тауукъланы ашайбыз анга къарамай)) бек керек эсе бу магъаналынгы сорууунгу джууабы былайдан чыгъа болур дегенча болама, къайдам))
 
Цитата
Abdullah пишет:
да ала къурт-къамжакъны, ариу джыланны да кертиси бла да гитчесин табсала, не да ёлюгюн ашаргъа огъай демейдиле, алай а тауукъланы ашайбыз анга къарамай))
къараб ашай шойбуз, талай кюн таза ашла ашатыб, ненча болгъанын билмейме, алая къараргъа керекбиз)))
А къойлагъа уа къарамайбыз, огъесе къараргъа керекмиди? Къалай караргъа керекти?)))
 
Цитата
Кармен пишет:
ма мыннга джангылгъан болурменг?))
:lol: огъай, керти къойлагъа айтама))))
 
Овцы преспокойненько едят змей, в детстве пас овец и сам много раз наблюдал такие сцены. Обычные овцы, не монастырские, не импортные, наши местные))
Мясо такой овцы можно есть безо всяких ограничений.
 
Если я ничего не путаю, у нас уж, который с желтыми "ушками", называется КЪОЙ ЖИЛЯН, потому что овцы их едят
Аш-Шафи'и "Я не знаю более священной науки, после науки о халяле и хараме, чем наука о медицине."
 
jocker10, АбуАхмад, сау болугъуз, джашла, киши аллай зат кермегенине сейир болуб тураем)))
Цитата
jocker10 пишет:
Мясо такой овцы можно есть безо всяких ограничений.
я тоже сперва так подумал, потом думаю, это же уже хищник получается, раз ест животных, и ни кого бы то ни было, а змей!)))
Еще я слышал, что змей затаптывают испуганные ослы, но мы семейство ослиных и так не едим...
Потом мне сказали, что овцы не едят, а просто прокусывают змей, чтобы убить. Хотя другие эксперты считают, что овечкам очень даже нравится вкус пресмыкающихся))) как быть?)))
 
Цитата
Totur_Ram пишет:
как быть?)))


Totur_Ram, становись вегетарианцем))) вишь, в соседнем топике вашего брата пугают холестериновыми бляшками и прочей бякой))) а тут еще и джыланланы ашагъан къойла...))
Богатое воображение в подачках реальности не нуждается!...
 
Totur_Ram,
Если едят, то я так думаю, овцам или нравится мясо змей или так задумано природой. Ведь не едят же они лягушек(а то, что бы делали бедные французики?)?

Но не забывайте и того, что любому домашнему животному обязательно нужно добавлять в корма мясокостную муку. Я видел как корова грызет и съедает кости(думаю сельчане все это видели).
А свиньи, это вообще хищники! Спокойненько съедают себе подобных, еще они могут и зазевавшегося хозяина тяпнуть. Рассказывали, что и пьяных хозяев загрызали(Краснодарский край ст.Петровская), но, я так думаю, это происходит не только там...
 
Цитата
Joker пишет:
Но не забывайте и того, что любому домашнему животному обязательно нужно добавлять в корма мясокостную муку.
О! нет! Это же явно будут хищники. Еще может им мяса давать))) Мел им можно давать, если сильно хочут, и соль, но масокостная мука явно не для халяльных животных.



Цитата
Joker пишет:
А свиньи, это вообще хищники!
Однозначно. Хорошо, что мы их не едим.)))
Цитата
Кармен пишет:
а тут еще и джыланланы ашагъан къойла...))
:lol::lol::lol: Это очень непонятная ситуация.

В общем, вот что я нашел по этому поводу:
Перед убоем животное рекомендуется содержать некоторое время взаперти на чистом корме. Курей выдерживают 3 дня; мелкий рогатый скот - 4 дня; крупный рогатый скот и верблюдов – по 10 дней. Ссылка
 
Цитата
Totur_Ram пишет:
Потом мне сказали, что овцы не едят, а просто прокусывают змей, чтобы убить. Хотя другие эксперты считают, что овечкам очень даже нравится вкус пресмыкающихся))) как быть?)))
мен биринчилени айтханларын сайлайма)) Ким не десе да мен кёзюме кёргюзталмайма джыланны тишлери бла джыртыб, ашаб баргъан къойну:чёссе:
 
Abdullah,
Тишлерибла жыртып ашамайдыла къойла жыланны))) Во-первых, у овец и коз нет верхних зубов спереди)) Во-вторых, овцы змей съедают, как человек спагети)) То, что я видел своими глазами и не раз)))
 
jocker10, тюзюн айтсам биз табада джыланла алай кёрюнмейдиле, къойла кёрюб, мен кёрмей тура эсем да билмейме. А сен къайда кёре эдинг быллай бир джылан ашагъан къойну, къайсы джерибизде айланадыла быллай бир джылан къойланы алларына кириб?))
 
Abdullah,
1. Горы Алатау (Казахстан)

2. Окрестности Кисловодска
 
Бардыла, бардыла))) Мен да кеб кере эшиткенме, кесим кермегенме, алая сагъышлангъанма)))
 
 
Цитата
jocker10 пишет:
Во-первых, у овец и коз нет верхних зубов спереди)) Во-вторых, овцы змей съедают, как человек спагети))
вот бы в видео посмотреть. любую, даже ядовитую?
WE WERE BORN TO SHINE
*Чистые помыслы - добрые дела*

 
Цитата
Totur_Ram пишет:
Джыланла къойладан къоркъадыла
бек сеир хапар, мдаааа век живи век учись .Старики рассказывали ,что змею забивает копытами лошадь))) лошадь чует её.но никак не ест))) По сей день кошлада, джай чалкъыда атны джалыдан чачла саладыла вокруг шалаша, потому как змея тоже чует и боится лошадь........ Но.......... баран:думаю: ?? Возможно эпизодически случай-- овца может затоптать змею , пытаться зубами укусить защищаясь.но .........чтоб ел--:думаю:это из области фантастики
 
Цитата
jocker10 пишет:
Овцы преспокойненько едят змей
и не подавятся????:думаю:jocker10, вам не верить нельзя, но и представить такое трудно :думаю:
 
Бараны поедающие змей... жесть((
Верные слова не изящны. Красивые слова не заслуживают доверия. Добрый не красноречив. Красноречивый не добр. Знающий не доказывает, доказывающий не знает. (с) Лао Цзы
 
Слышал, что в Средней Азии где много ядовитых змей къошлада пастухи спят на всем сделанном из овечьей шерсти, матрасы, одеяла и т.д., т.к. овечий запах отпугивает змей.
.
Страницы: 1 2 3 След.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный