Расширенный поиск
24 Мая  2024 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Туз, гырджын аша, тюзлюк бла джаша.
  • Экиндини кеч къылсанг, чабыб джетер ашхам.
  • Ачыу алгъа келсе, акъыл артха къалады.
  • Сютню башын джалагъан къутулур, тюбюн ичген тутулур.
  • Юйюнгден чыкъдынг – кюнюнгден чыкъдынг.
  • Аман къатын алгъан, арыр, иги къатын алгъан джарыр.
  • Дуния аламаты сен эсенг да, игиме деб айтма.
  • Ашына кёре табагъы, балына кёре къалагъы.
  • Ашда – бёрю, ишде – ёлю.
  • «Ёгюз, джаргъа джууукъ барма, меннге джюк боллукъса», - дегенди эшек.
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Суу да къайтады чыкъгъан джерине.
  • Къан бла кирген, джан бла чыгъар.
  • Байны оноуу, джарлыгъа джарамаз.
  • Арпа, будай – ащды, алтын, кюмюш а – ташды.
  • Кёзю сокъурдан – къоркъма, кёлю сокъурдан – къоркъ.
  • Юй ишлеген балта эшикде къалыр.
  • Чомарт бергенин айтмаз.
  • Чабакъсыз кёлге къармакъ салгъанлыкъгъа, чабакъ тутмазса.
  • Кёлю джокъну – джолу джокъ.
  • Джырчы ёлсе, джыры къалыр.
  • Адамны сабийин сюйген джюреги, бычакъча, джитиди.
  • Тилсиз миллет джокъ болур.
  • Уллу суу бла уллу ауруудан башынгы сакъла.
  • Орундукъ тюбюнде атылсам да, орта джиликме, де да айлан.
  • Эл ауузу – элек, анга ийнаннган – халек.
  • Ётюрюкчюню шагъаты – къатында.
  • Айырылгъанланы айю ашар, бёлюннгенлени бёрю ашар.
  • Ат басханны джер билед.
  • Дуния мал дунияда къалады.
  • Джеринден айырылгъан – джети джылар, джуртундан айырылгъан – ёлгюнчю джылар.
  • Башланнган иш битер, къымылдагъан тиш тюшер.
  • Аллахдан тилесенг, кёб тиле.
  • Джашлыкъ этмеген, башлыкъ этмез.
  • Ашхы болсанг, атынг чыгъар, аман болсанг, джанынг чыгъар.
  • Сютден ауузу кюйген, суугъа юфгюре эди.
  • Кёб ашасанг, татыуу чыкъмаз, кёб сёлешсенг, магъанасы чыкъмаз.
  • Агъач – джерни чырайы, кийим – эрни чырайы.
  • Джауумдан сора, кюн кюйдюрюр, ётюрюкден сора, айыб кюйдюрюр.
  • Къаллай салам берсенг, аллай джууаб алырса.
  • Къарнынг ауруса, ауузунгу тый
  • Окъугъанны бети джарыкъ.
  • Джукъу тёшек сайламайды.
  • Тамырсыз терекге таянма – джыгъылырса.
  • Ишлерге уял да, ашаргъа табма.
  • Къартны сыйын кёрмеген, къартлыгъында сыйлы болмаз.
  • Ёнгкюч къууана барыр, джылай келир.
  • Чакъырылмай келген къонакъ сыйланмай кетер.
  • Ач къалгъандан, кеч къалгъан къолай.
  • Джашынгы кесинг юретмесенг, джашау юретир.
Страницы: 1
Википедияны бир бош темасы)
 
Википедияны ким уста биледи? Быллай бетсиз теманы тюз этсек иги боллукъ эди..)) https://en.wikipedia.org/wiki/Circassia
Бу статьядан башха тиллеге алдауукъ атласлары бла джазыулары "хоу, алай болур" деб, кёчюрюлюб барадыла))
321123.PNG (178.79 КБ)
Изменено: WNO - 19.06.2013 13:24:47
 
ничессе))))))))
и карачаевцев и балкарцев, а также осетин внесли в Черкесию)))) и правительство у нас - конфедерация)))))) и Сочи столица))) сколько нового я узнаю)))
 
еще и ингушей))) Потрясающе просто)))) наглость не имеет границ))) как это корректно с их стороны еще наш язык в список государственного внести)))
я пытался написать столица нот экзистед, правительство вагрант трайбс, а карту сменить))) ну ниче ессесна не вышло)))
главное столетняя война между Англией и Францией сто лет не длилась, а Россия все свои мощности направив на них не могла 101 год справиться)))
молодцы такие))) думают лже-шовинистический путь спасет от ассимиляции)))
 
WNO, это на совести автора статьи, конечно))) я тебя уверяю, адыги тоже посмеются над этой статьей)))
 
Цитата
Dalila пишет:
WNO, это на совести автора статьи, конечно))) я тебя уверяю, адыги тоже посмеются над этой статьей)))
там целая сеть подобных статей с подобным и подробным невероятным содержанием))))
особенно поразило появление новых терминов под которыми они подразумевают адыгское побережье, адыгский национализм и целая русско-адыгская война))) а ведь это потом переводят на другие языки по всей википедии, так как оно есть в первой статье и не думая что этого всего на самом деле не было))
321123.PNG (8.94 КБ)
Изменено: WNO - 19.06.2013 13:54:47
 
WNO, думается, что там один автор)) возможно, группа, но скорее всего не больше двоих-троих...
 
Всем известно, что Википедия - это не самый достоверный источник информации, даже мои ученики это знают)))
 
было бы не плохо если б кто-н из знающих откорректировал чуть-чуть..))
 
Цитата
Dalila пишет:
Всем известно, что Википедия - это не самый достоверный источник информации, даже мои ученики это знают)))
зато все (я так думаю) сперва смотрят ,что там говорит википедия)

-----------------
аланла

вообще бу бедолагалагъа тенг болгъаны билмейме . Шизофренник кесини юсюнден таурух къураса , "ол таурухда мени нек сагъынмайса?!"дерча тюлдю, неда "менге мурдар-патчах нек дейсе?!"дерге)) телиге тенг болмайд башы таб!

ач болсанг да ,ит ингисгеген гырджынны ашаргъа болмайды.

клоунада... не обижайтесь на клоунов. клоунов очень много обижают а они всё лыбятся, или ваще рисуют краской улыбочки))))
с УВАЖЕНИЕм !
 
Цитата
ALANULAN пишет:
вообще бу бедолагалагъа тенг болгъаны билмейме . Шизофренник кесини юсюнден таурух къураса , "ол таурухда мени нек сагъынмайса?!"дерча тюлдю, неда "менге мурдар-патчах нек дейсе?!"дерге)) телиге тенг болмайд башы таб!
алайды) алай а башха миллетлени эслеринде кёргенлерича къалыб барады.
киши дау этмей эсе, керти да сау Кавказ быланыкъы болуб тура эди, деб. что еще хуже бизникиледен ким тарих бла бир аз да интересоваться этмеген, аллай картаны кёргени болса, да былай болур эди деб тебрейдиле...
разумного реагирование не всегда ожидать приходится..
подобно тому как кёб молодежь Балкарияда, нартла ол къабартыладыла деб турадыла.. вот так история в массе перепадает им, из-за глупого выражение типа "а он нарт", типа джохар.) а ведь не так важно, что РАН постановит в отличии от того, что в сознании массы людей, для спасения от ассимиляции. тоже самое и с этой истерией "великой адыгеи" которая повсеместна по всей всемирной паутине.
тыш къыраллада, америкада, туркияда, алан адамла адыглагъа къошулуб, аланы культураларына бирер илешиб тебрейдиле...
в общем, зато у нас Эльбрусоид есть!)))) каких аналогов нет среди остальных севкав народов)))
 
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный