Расширенный поиск
25 Апреля  2024 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Ашхы атаны – джашы ашхы, ашхы ананы – къызы ашхы.
  • Мал кёб болса, джууукъ кёб болур.
  • Сангырау къулакъ эл бузар.
  • Юйлю уругъа ит чабмаз.
  • Уллу суу бла уллу ауруудан башынгы сакъла.
  • Тенги кёбню джау алмаз, акъылы кёбню дау алмаз.
  • Эркишини аманы тиширыуну джылатыр.
  • Тура эдим джата, къайдан чыкъды хата?
  • Ауузу бла къуш тута айланады.
  • Айырылмаз джууугъунга, унутмаз сёзню айтма.
  • Тынгылагъан тынгы бузар.
  • Ёлюр джаннга, ёкюл джокъ.
  • Элге къуллукъ этмеген, элге ие болмаз.
  • Юйюнг бла джау болгъандан эсе, элинг бла джау бол.
  • Агъач – джерни чырайы, кийим – эрни чырайы.
  • Сёз сёзню айтдырыр.
  • Уллу атлама – абынырса, уллу къабма – къарылырса.
  • Башы ишлегенни, ауузу да ишлер.
  • Телини эшигин, махтау джабар.
  • Къызбайны юйюне дери сюрсенг, батыр болур.
  • Игиге айтсанг – билир, аманнга айтсанг – кюлюр.
  • Айран ичген – къутулду, джугъусун джалагъан – тутулду.
  • Эрни эр этерик да, къара джер этерик да, тиширыуду.
  • Окъдан джара эртде-кеч болса да бителир, сёз джара, ёмюрге къалыр.
  • Этни бети бла шорпасы.
  • Намысы болмагъанны, сыйы болмаз.
  • Сабийликде юретмесенг, уллу болса – тюзелмез.
  • Тёрени джагъы джокъ.
  • Къартха ушагъан джаш – акъыллы, джашха ушагъан къарт – тели.
  • Ариу сёз аурууунгу алыр.
  • Керек ташны ауурлугъу джокъ.
  • Биреуню къыйынлыгъы бла кесинге джол ишлеме.
  • Сагъыш – къартлыкъгъа сюйюмчю.
  • Аз сёлеш, кёб ишле.
  • Аз айтсам, кёб ангылагъыз.
  • Къар – келтирди, суу – элтди.
  • Джырына кёре эжиую.
  • Мухарны эси – ашарыкъда.
  • Тешигини къатында, чычхан да батыр болур.
  • Къатыны харакетли болса, эри къымсыз болур.
  • Биреуге кёлтюрген таягъынг, кесинги башынга урур.
  • Байны оноуу, джарлыгъа джарамаз.
  • Ач да бол, токъ да бол – намысынга бек бол.
  • Сакъалы текени да бар, мыйыгъы киштикни да бар.
  • Ёксюзню тилеги къабыл болур.
  • Бичгенде ашыкъма, тикгенде ашыкъ.
  • Биреуню тёрюнден, кесинги эшик артынг игиди.
  • Къуру гыбыт бек дыгъырдар.
  • Къарнынг къанлынга кийирир.
Страницы: 1
Карачаево-балкарцы всех стран объединяйтесь!, По следам недавнего разговора..
 
На днях состоялся разговор с карачаевцем из турецкой диаспоры Хидает Бахче (Батчаев).. Кто знает журнал Kuzgu - редактор этого журнала. Разговор был о проблеме того что мы совершенно друг друга не знаем, не общаемся, за исключением редких частных двухсторонних визитов к друг другу в гости. Не знаем что происходит друг у друга, чем живем. Так же говорилось, что с турецкой диаспоры заходят часто на сайт эльбрусоида, просматривают фото, слушают музыку и только единицы, знающие кириллицу, читают форум - написанное на языке. Пишут и вовсе в исключительных случаях. По их словам в турции проживает 40-50 тысяч карачаево-балкарцев, потомки множества родов и фамилий, а некоторых из них на родине не осталось вообще. И у них нет активного, централизованного места в интернете для общения между собой, наподобии форума эльбрусоида. Договорились о том, что попробуем через эльбрусоид организовать сообщение между народом в диаспоре и на родине, что бы обсуждали общие проблемы сохранения культуры, традиций, языка; искали и находили родственников; обсуждали возможности для учебы, бизнеса, отдыха и т.д. Насколько это осуществимо - время покажет. Для начала, на мой взгляд, начать можно с форума: создать соответствующий раздел на форуме, где все общение будет на карачаево-балкарском языке с использованием латинского алфавита - это думаю ни для кого труда не составит. Далее можно будет дальше развивать соответствующие деления в разделах - создание возможности показа интерфейса сайта на языке латинскими буквами, новости (статьи) с диаспоры и для диаспоры, раздел в фотогалерее, видеогалерее и прочие адаптации. Развивая это, не забывать и про другие диспоры в других странах и городах. Начиная все это, для начала обсудим это здесь, послушаем ваши идеи и предложения.. Вам слово. :нулаадно:
...
 
Хорошая идея) заодно язык свой подучим))
Сокращайте речь до смысла.
 
Молодцы! Аперим !

KALAYSA Pictures, алан бир сорлугъум барды.Кириллица бла джазыб латиницагъа кечюрген функция компьютерде болур эди дейме.Сиз джаш адамлагъа алай къыйын да болмаз ,меннге бир бармакъ бла джазгъаннгъа къыйыныракъ боллукъду .Окъугъан а этерикме. Аллай функция бар эсе бери бир билдир,марджа!
 
Иги иннетди) Алай а, нени этерге деб турасыз? В сухом остатке))

Цитата
KALAYSA Pictures пишет:
По их словам в турции проживает 40-50 тысяч карачаево-балкарцев, потомки множества родов и фамилий, а некоторых из них на родине не осталось вообще.

ол къайсы тукъумла болурдула? Атлары бармыды?
 
Мусса,
Аллай программа болмай амалы джокъду, алай мен буду деб айталлыкъ тюлме, эсимде джокъду, джазгъанда бусагъатда компьютерден этмейме, терк излеб табарча. Сора компьютерден сорада, сайтны ичине салыргъа боллукъду деб ышанама - тюз блайда джазыб - кечюрюб барырча, сора латин харф бла джазылгъанныда кчюрюрча. Эски форумда аллай функция бареди. Амалгъа кере алайында джараштырыргъа кюреширбиз.
...
 
Цитата
KALAYSA Pictures пишет:
Мусса,
Аллай программа болмай амалы джокъду, алай мен буду деб айталлыкъ тюлме, эсимде джокъду, джазгъанда бусагъатда компьютерден этмейме, терк излеб табарча. Сора компьютерден сорада, сайтны ичине салыргъа боллукъду деб ышанама - тюз блайда джазыб - кечюрюб барырча, сора латин харф бла джазылгъанныда кчюрюрча. Эски форумда аллай функция бареди. Амалгъа кере алайында джараштырыргъа кюреширбиз.

кёб форумда эслгенме: кърыл харифле бла джазылгъанны "транслит" кнопкагъа бассанг, латин харифлеге кёчюреди. Бунда да аны кибик бир зат этерге болурду...
 
Гвидо Фокс,
Постарался описать суть, к чему пришли в разговоре и свое видение в заглавном сообщении.. Спросите конкретней?))


Все фамилии назвать не смогу, но к примеру в селении Доглат, что рядом с городом Афьен есть фамилии, которых я не слышал тут у нас - Ахшыаякълары, Эчгибашлары, Чанкалары (?), Мусколары (если не опечатка), Къоджашлары.. Я так понимаю это балкарские фамилии..
...
 
Гвидо Фокс, сенда сау бол!Аллы башланды.
 
Вот собственно все фамилии которые живут в этом селе:

...
 
Цитата
KALAYSA Pictures пишет:
Гвидо Фокс,
Постарался описать суть, к чему пришли в разговоре и свое видение в заглавном сообщении.. Спросите конкретней?))


Все фамилии назвать не смогу, но к примеру в селении Доглат, что рядом с городом Афьен есть фамилии, которых я не слышал тут у нас - Ахшыаякълары, Эчгибашлары, Чанкалары (?), Мусколары (если не опечатка), Къоджашлары.. Я так понимаю это балкарские фамилии..
Чанкалары, къарачай тукъумдула... алай а, ала энчи тукъум болгъаглы, джюз джыл да болмазмы... Санлары орта - тукъумдула, Шукур Аллах, санлыры ланыда (миллетибизни хар тукъумун эркин болсун)!
Башхала уа, атларына кёре атаууланы атларына кёбюракъ ушайдыла.
Это не праздный интерес: уже это показывает важность такого общения))
 
 
KALAYSA Pictures, саубол!
Буну барысын тинтирге керекди, алимлерибизге!
 
Гвидо Фокс,
К сожалению я не смогу тебе ответить на все вопросы по фамилиям.. Но и эти вопросы можно будет и нужно будет обсудить с ними.. Или им объяснить че к чему))
...
 
Кертиси бла да, латин харифле бла ана тилибизде джазыб тебрегенлей, тыш къраллада джашагъан 40-50 минг ахлубуз бла байламлы боллукъбуз. Сагъыш этигиз, ненча адам бир-бирин танырыкъды, ненча той-оюн боллукъду. Ансы Тюркдегиле тюрклюлеге къошулуб, кетиб барадыла. Анга да сагъыш этейик.

Школда тыш къралны тилин окъумагъан джокъду. Алай дегеним - латин харифлени окъуялмазлыкъ джокъду. Тюркден, Америкадан да ахлуларыбыз тюрк харифле бла джаза берсинле, джангыз бизни тилибизде - ана тилибизде.
Биз да къуру ана тилибизде латин харифле бла джазаргъа керекбиз - ала бизни ангылар ючюн.

Ансы орусча джазылгъанны харифлерин латинчагъа бургъандан не магъана.

KALAYSA Pictures пишет:
Для начала, на мой взгляд, начать можно с форума: создать соответствующий раздел на форуме, где все общение будет на карачаево-балкарском языке с использованием латинского алфавита - это думаю ни для кого труда не составит. Далее можно будет дальше развивать соответствующие деления в разделах - создание возможности показа интерфейса сайта на языке латинскими буквами, новости (статьи) с диаспоры и для диаспоры, раздел в фотогалерее, видеогалерее и прочие адаптации.

Башлагъыз, марджа. "Бисмилля" деб. Халкъыбызны сакълар джанындан бек уллу магъанасы боллукъду. Аллах айтса.
 
подавляющее большинство фамилий чегемские, вполне возможно Мусколары это Мусукалары, есть единичные малкъарские, безенгиевские, карачаевские
"Керти байлыкъ жерди, андан къалгъаны желди" (нарт сёз)
 
:alamat:Нужно отправить туда кого-нибудь, чтобы обучил их кириллице)))
 
Цитата
Totur_Ram пишет:
Нужно отправить туда кого-нибудь, чтобы обучил их кириллице)))
Шо, мени бир ийигиз:щаз:
Аламат башлам. къарачайгъа келгенлеринде, Телевидение менсиз барыб, артда хапар аитханында джарсыдым
псори тамам
 
почему бы не начать с общения по родственным связям? например я нашел в списке фамилии моих родственников. С удовольствием с ними свяжусь и буду поддерживать и развивать связи. Как мне связаться с Калабековыми и Таппасхановыми?:))))
Находите родственников и вперед!
 
MaşaAllah давно пора! Об этом давно говорилось и не раз на страницах форума.

Было бы отлично если бы была турецкая версия этого портала (также как и английская) - если Эльбы портал становиться центральным порталом для всех диаспор (ИншаАллах и станет), то значит необходимо добавить соответствующие функции, в том числе и в чат - что он был именно центральным для всех.


Знатоков турецкого среди работников Эльбы не мало по слухам :).


Также технически можно было бы сделать переключатель между кирилицей и латиницей в соответствии с турецким алфавитом адаптированным под карачаево-балкарский (более простая версия простого переключателя между латиницей и кирилицей еще было на Зелке), следующий этапом можно было бы в зависимости от айпи адресса по умолчанию (или из настройки пользователя) отображать страницу на кирилице или латинице.
Тем самым повысив удобство навигации и читабельность сайта для всех, а не только русскоязычных.

По статьям выкладываемым тут и хадисам аналогично, с хадисами проще найти аналоги на турецком и английском, вот статьи требуют перевода, а порой они очень полезны. Да это должно заинтересовать молодых журналистов в первую очередь, если их статьи читались бы на международном уровне, а не только русскоязычной публики ;).
Изменено: Turk - 21.09.2012 03:20:00
 
KALAYSA Pictures,


Постарался написать эти фамилии в современном звучании на русском языке:

Теппеевы Чанкаевы
Жабеловы Кочкаровы
Кудаевы Балаевы
Энеевы Шаваевы
Баразовы Бол(л)уровы
Батчаевы Мусуковы
Калабековы Додуевы
Тохаевы Джимаевы
Таппасхановы Бичиевы
Байчекуевы Хапчаевы
Бечеловы Эледжурлары
Акшаяковы Ат(т)акуевы
Савбаровы Байсултановы
Эджибаевы Коджаевы
Эбзеевы

Возможно в каких-то фамилиях ошибся, прошу заранее прошения.
Изменено: t a u l u - 21.09.2012 03:44:13
 
Цитата
t a u l u пишет:
Бичиевы
Это скорее Биджиевы. Так как турецкая "C" - читается как ДЖ.
Изменено: Turk - 21.09.2012 08:27:51
 
Цитата
t a u l u пишет:
Джимаевы
Скорее Чимаевы. Буква С с черточкой снизу читается как Ч.
 
Цитата
t a u l u пишет:
Постарался написать эти фамилии в современном звучании на русском языке:
алай таб да келишдиралмагъанса бир къауумланы, мен англаб
сёз ючюн: Эледжурларыдан эсе Элеккулары игирек келиширик болур (Элеггулары деб джазылыбды)
Додуевыны орнуна Дотдуевы.. аны кибик бир талайы да сейирирек кёрюндюле.
Байкъазыланы унутханса, Къоджашланы - Коджаевы, Эчгибашланы да - Эджибаевы этгенин сейирек кёрюндю, алай а тюзюн да билмейме.
Башха да бардыла былагъа ушаш джерле.
 
Почему не получилось?
 
Цитата

supec пишет:
Почему не получилось?


Поддерживаю вопрос!!
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный