Расширенный поиск
18 Июля  2025 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Босагъа таш юйге кирмей эди, тыбыр таш эшикге чыкъмай эди.
  • Иги болса, тамадама – махтау, аман болса, меннге – айыб.
  • Башланнган иш битер, къымылдагъан тиш тюшер.
  • Бермеген къол, алмайды.
  • Терслик кетер, тюзлюк джетер.
  • Сабийни джумушха джибер да, ызындан бар.
  • Билим – акъылны чырагъы.
  • Къолу уллу – асыу, аягъы уллу – джарсыу.
  • Тура эдим джата, къайдан чыкъды хата?
  • Билген билмегенни юретген адетди.
  • Чабакъ башындан чирийди.
  • Тёгюлген тюгел джыйылмайды.
  • Чакъырылмагъан къонакъ тёрге атламаз.
  • Тас болгъан бычакъны сабы – алтын.
  • Накъырданы арты керти болур.
  • Керилген да, ургъан кибикди.
  • Эски джаугъа ышанма.
  • Оюмсуз атлагъан, аджалсыз ёлюр.
  • Къарт бла баш аша, джаш бла аякъ аша.
  • Билим къая тешер.
  • Арыгъан къош чамчы болур.
  • Кюн – узун, ёмюр – къысха.
  • Къулакъдан эсе, кёзге ышан.
  • Адеб базарда сатылмаз.
  • Тёрдеги кюлсе, эшикдеги ышарыр.
  • Алгъанда – джууукъ, бергенде – джау.
  • Айран тёгюлсе, джугъусу къалыр.
  • Ач келгенни – тойдур, кеч келгенни – къондур.
  • Ишленмеклик адамлыкъды.
  • Хар зат кесини орнуна иги.
  • Уллу къашыкъ эрин джыртар.
  • Азыкълы ат арымаз, къатыны аман джарымаз.
  • Сибиртки да сыйлы болду, кюрек да кюнлю болду.
  • Айтхан – тынч, этген – къыйын.
  • Тойгъа барсанг, тоюб бар, эски тонунгу къоюб бар.
  • Керти сёзге тёре джокъ.
  • Сёз сёзню айтдырыр.
  • Акъыл неден да кючлюдю.
  • Адамны адамлыгъы къыйынлыкъда айгъакъланады.
  • Джауумдан сора, кюн кюйдюрюр, ётюрюкден сора, айыб кюйдюрюр.
  • Хар ишни да аллы къыйынды.
  • Олтуруб кёрюнмей эди да, ёрге туруб кёрюне эди.
  • Ким бла джюрюсенг, аны кёзю бла кёрюнюрсе.
  • Ариу – кёзге, акъыл – джюрекге.
  • Къазанда болса, чолпугъа чыгъар.
  • Телиге акъыл салгъандан эсе, ёлгеннге джан салырса.
  • Чабакъгъа акъыл, табагъа тюшсе келеди.
  • Аз сёлешген, къайгъысыз турур.
  • Къартны бурнун сюрт да, оноугъа тут.
  • Ашда – бёрю, ишде – ёлю.

КУЧУКОВ МАГОМЕД МУСАЕВИЧ

17.05.2003 0 5945

 

Родился в с.Кызыл-Аскер Наукатскоео района Ошской области Киргизской ССР в депортации. По базовому образованию - историк, в 1975-м окончил историческое отделение Кабардино-Балкарского государственного университета.

С 1981-го - ассистент, старший преподаватель, доцент, профессор и заведующий кафедрой философии Кабардино-Балкарской государственной сельскохозяйственной академии.

Докторская диссертация - "Национальное самосознание (вопросы теории и истории)" (1994). Действительный член Российской академии гуманитарных наук.

Область научных интересов - философия этничности, нации, этнонациональные процессы в России. Методологическая новизна исследований - во введении категории "идеальное" как "идеальное нации" в систему дискурсивных представлений о нации и межнациональных отношениях. Идеальное нации рассматривается как образ, отражение, имеющее искажения, и в то же время сохраняющее основные черты исследуемого явления. Более чем за два века философии рефлексии духовных основ бытия нации выработаны понятия "национальный дух", "национальная психология", "национальное самосознание". Понятие "национальное самосознание" возникает в процессе формирования общественного, субъективного самосознания, трансформации общности, возникшей на основе становления локализованной в пространстве и во времени культуры, в общность политики и экономики. Этнонациональные процессы необходимо исследовать через призму принципов деятельности и субъективности нации.

Созданные дискурсивные представления содержат не описание общности территории или же хозяйственной жизни, культуры и языка, а понимание национальных ценностей, национальных интересов, структуры и функции национального самосознания, параметров и форм активности нации, характера взаимоотношений с другими субъектами социальной жизни (личностью, социальными группами, государством и т.д.).

(Нет голосов)

  • Нравится

Комментариев нет