Расширенный поиск
28 Марта  2024 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Аурууну келиую тынч, кетиую – къыйын.
  • Келлик заман – къартлыкъ келтирир, кетген заман – джашлыкъ ёлтюрюр.
  • Ишлегенден, къарагъан уста.
  • Тенгни тенглиги джашай барсанг билинир.
  • Экеу тутушса, биреу джыгъылыр.
  • Дууулдаса – бал чибин, къонса – къара чибин.
  • Джарлы джети элни сёзюн этер.
  • Азыкъ аз болса, эртде орун сал.
  • Атлыны кёрсе, джаяуну буту талыр.
  • Эки ойлашыб, бир сёлешген.
  • Мухарны эси – ашарыкъда.
  • Тюзлюк тас болмайды.
  • Джол бла сёзню къыйыры джокъ.
  • Биреуню къыйынлыгъы бла кесинге джол ишлеме.
  • Къарнынг ауруса, ауузунгу тый
  • Алма терегинден кери кетмез.
  • Ичимден чыкъды хата, къайры барайым сата?
  • Халкъгъа джарагъан, джарлы къалмаз.
  • Кюл тюбюндеги от кёрюнмейди.
  • Тойчу джашха къарама, къойчу джашха къара.
  • Аманны эки битли тону болур, бирин сеннге кийдирир, бирин кеси киер.
  • Къарнынг къанлынга кийирир.
  • Кёзден кетген, кёлден да кетеди.
  • Ургъан суудан башынгы сакъла.
  • Ат да турмайды бир териде.
  • Тамчы таш тешер.
  • Ишни ахырын ойламай, аллын башлама.
  • Аякъларынгы джууургъанынга кёре узат.
  • Кийиминг бла танылма, адамлыкъ бла таныл.
  • Хар адамгъа кеси миннген тау кибик.
  • Тау башында, тау болмаз, джангыз терек, бау болмаз.
  • Ач – эснер, ат – кишнер.
  • Джырына кёре эжиую.
  • Биреуге кёлтюрген таягъынг, кесинги башынга урур.
  • Чомарт бергенин айтмаз.
  • Намысы болмагъанны, сыйы болмаз.
  • Джылыгъа джылан илешир.
  • Уллу сёзде уят джокъ.
  • Игиге айтсанг – билир, аманнга айтсанг – кюлюр.
  • Кёкдеги болмаса, джердегин кёрмейди.
  • Къалгъан ишге къар джауар.
  • Тойну къарнашы – харс, джырны къарнашы – эжиу.
  • Эрни эр этерик да, къара джер этерик да, тиширыуду.
  • Къобан да къуру да къобханлай турмайды, адам да къуру да патчахлай турмайды.
  • Тойгъан джерден туугъан джер игиди.
  • Кёб джашагъан – кёб билир.
  • Биреуге аманлыкъны тилеме да, кесинге ашхылыкъны тиле.
  • Джангыз терек къынгыр ёсер.
  • Хоншуну тауугъу къаз кёрюнюр, келини къыз кёрюнюр.
  • Ёксюзню тилеги къабыл болур.
Страницы: 1 2 3 4 5 ... 12 След.
В помощь невестам
 
На днях в очередной раз столкнулся с разводом.Молодой парень пришёл за советом.Его жена не может ужиться с его родителями,а он не может их оставить и уйти.На этой почве поругались и развелись.Ситуация у нас уже почти классическая хотя у наших народов так не должно быть.Когда спрашиваешь о причинах вроде правы и те и те.Но тему решил открыть не для того,что мы все писали сюда жалобы.Я хочу попросить женщин,которые живут с родителями мужа,поделиться своим опытом.Что по вашему мнению стоит и нужно делать,а что нет стоит молодой невесте.
От себя хочу дать первые несколько советов.
1.Дорогие девушки.Вы приходите в дом,где люди живут вместе как минимум 20 лет.И в этой семье свои устои и привычки.И мой совет не пытайтесь ничего менять хотя бы первые 2 года.Даже мелочи.Готовьте из еды то,что они привыкли готовить.Ложите все на те места,где они обычно лежат.
Второй совет не сравнивайте положение в вашем отцовском доме,с положением в ихнем доме по каждому случаю,при этом возвышая своих.Это приводит к негативному отношению и ненависти не только к вам,но и к вашим родителям.
3.Никогда не препирайтесь открыто с родителями мужа.
И четвёртое не старайтесь добиться того,чтобы ваш муж любил и уважал вас больше,чем своих родителей.Ни к чему хорошему это не приведёт и это глупо,потому что у вас разные статусы.Это не те люди,с которыми нужно соревноваться в этом.
Конечно советы довать не жизнь прожить,но может кто-то найдет полезное для себя и не совершит ошибок прежних.
Может быть такая тема есть в девишнике,но если даже так,я думаю она и здесь не помешает.
Изменено: казбек - 01.05.2014 03:22:41
 
Цитата
казбек пишет:
Я хочу попросить женщин,которые умудрились прожить с родителями мужа хотя бы 5 лет,
Мне думается что слово "умудрились" звучит здесь как минимум принужденно, думаю что прожить пять лет умудряясь их прожить с родителями мужа как то не уместно даже, мой отец всегда говорил что молодые должны по возможности жить отдельно от родителей но и не оставлять их. А родителям обеих сторон не вмешиватся в жизнь молодых только мудро подсказывать им а не настаивать. Тогда будет мир и согласие со всеми и у всех!))))
Изменено: alan111 - 02.05.2014 09:42:53
 
Цитата

alan111 пишет:
Цитатаказбек пишет:
Я хочу попросить женщин,которые умудрились прожить с родителями мужа хотя бы 5 лет, я выппадаююю)))))))

Казбек тамадады алан. Танымай эсенг таныштырайым Уртенлени Казбекти ол. Тюкюрюучю. Эшитген болурса. Алай айтхан бир кесек адебсизликти. Терсирек джазыб ийген эсе тюзет. Я выпадаю демеда
 
alan111,
Я исправил,но суть в другом)
 
Мансур,
Все нормально).
 
была похожая тема , но большинство дам высказались за то, что эта тема более уместна в девичнике :) www.elbrusoid.org/m/forum/messages/forum183/topic22900/message1848065/
Изменено: Амий - 01.05.2014 03:11:47
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее.
Если горе придет, губы сожми
И не страшись, будь достоин его.

К. Кулиев
 
пост исправил извиняюсь)
 
Цитата
alan111 пишет:
Цитата
казбек пишет:
Я хочу попросить женщин,которые умудрились прожить с родителями мужа хотя бы 5 лет,
Мне думается что слово "умудрились" звучит здесь как минимум принужденно, думаю что прожить пять лет умудряясь их прожить с родителями мужа как то не уместно даже, мой отец всегда говорил что молодые должны по возможности жить отдельно от родителей но и не оставлять их. А родителям обеих сторон не вмешиватся в жизнь молодых только мудно подсказывать им а не настаивать. Тогда будет мир и согласие со всеми и у всех!))))
Я думаю каждая девушка хотела бы жить со своим мужем отдельно от родителей по этому степень вынужденности присутствует всегда,в большей или меньшей степени.Но во первых не каждая семья имеет возможность купить сыну отдельное жилье и отделить,и так же у нас ведь есть традиция,когда младший сын остается с родителями и так далее.По этому такая ситуация всегда будет присутствовать.
 
Цитата
Амий пишет:
была похожая тема , но большинство дам высказались за то, что эта тема более уместна в девичнике :) www.elbrusoid.org/m/forum/messages/forum183/topic22900/message1848065/
Почему?
 
Цитата
казбек пишет:
По этому такая ситуация всегда будет присутствовать.
Вы очень правы в этом, потому что в нашем народе это как минимум синдром. Тут видите как, если парень берет девушку в жены, и видит в ней жену любимую единственную и она ему дорогая, это одно, а если он видит в ней помошницу матери своей и домработницу это другое.
 
 
Цитата
alan111 пишет:
Вы очень правы в этом, потому что в нашем народе это как минимум синдром. Тут видите как, если парень берет девушку в жены, и видит в ней жену любимую единственную и она ему дорогая, это одно, а если он видит в ней помошницу матери своей и домработницу это другое.
а нельзя это как-то гармонично сочетать?))))
 
Цитата
Малина пишет:
а нельзя это как-то гармонично сочетать?))))
Можно..это как раз то о чем пишет Казбек, но к сожалению много разводов от таких сочетаний)))
 
alan111, разводы как раз на почве НЕсочетаний, нет...?))
 
Цитата
Малина пишет:
alan111, разводы как раз на почве НЕсочетаний, нет...?))
Это дело добровольное, от тебя много будет зависить)))
 
alan111, как это добровольное? не совсем поняла)
 
Цитата
Малина пишет:
alan111, как это добровольное? не совсем поняла)
скорее всего мы не поняли друг друга)))
 
alan111, :гыы:
 
Цитата
alan111 пишет:
Цитата
казбек пишет:
По этому такая ситуация всегда будет присутствовать.
Вы очень правы в этом, потому что в нашем народе это как минимум синдром. Тут видите как, если парень берет девушку в жены, и видит в ней жену любимую единственную и она ему дорогая, это одно, а если он видит в ней помошницу матери своей и домработницу это другое.
Я думаю это прекрасная традиция,когда один из сыновей обязательно остается с родителями.Благодаря в первую очередь этой традиции,у нас нет домов престарелых.И на мой взгляд помощницей матери и в какой-то степени домработницей является каждая нормальная невеста).Даже любимая и единственная).Или я не прав?
 
единственный совет : не обсуждать мужа ни с кем, не рассказывать о Ваших ссорах, обидах, его поступках и т..д. родителям и т.д.
Нет уважения к мужу нет его и к женщине, которая обсуждает его и продолжает с ним жить. Покажите уважение к мужу, чтобы это уважение видел и он и его и Ваши родственники и тогда, если он нормальный человек он будет стараться соответствовать Вашему уважению. :думаю:
 
казбек,
вы правы,но ведь мы обсуждали негативные стороны момента. И я высказал свою точку зрения в решении вопроса, думаю ничто не поможет, как только то чтобы молодым жить отдельно.
 
казбек,

Ассалам алейкум Казбек-Хаджи! ) Бек керекли пост ачханса. Тюз айтса барысында. Ата, Ана ёстюрген беласыны къатында джашаргъа изленеглерине сёзю кишини болмаз? Бюгюнлюкде хар джангы къуралгъан юйдеги кеслерича джашай тебреселе кеб зарауатлыкъ джетерикди миллетибизге. Джашау алай тынч болмагъанын хар барысыгъызда билесиз. Джаш юйдеги аякъ юсюне сюелир ючюн кеб заманда, болумда, ишлергеда керекди, алай эсе сора сабий къурасала бюгюнлюкде къарт ана, къарт ата ол ишде кеб болушлукъ этедиле. Туудукъларына къараргъа болушадыла, ол биринчиси. Дагъыда джангы келин бир башха юйдегиге келсе болгъан этер ишин билиб келмейди не джашырыу)) Ол ишни юсюнде, келинни кесине игиди, ана саудан кеб затха юренирге боллукъду. Эм башы, хар джангы юйдеги кеслерича джашаб, къартланы кенгирек тюртселе, ол кюн башланныкъды "дом престарелых" шартны аллы, АЛЛАХ кери этсин ол ишден. Ол барысыда джашны кесини терслигиди! къызны асыры бек джаратхандан несинда унутуб, арты къалай боллугъуну юсюнден сагыш этмейди! келин юуге келирини аллыбла тынгылы оноу этиб, къызгъа къалай, кимбла джашарын къалай джашарын айтыргъа борчду. Бюгюнлюкде "ой мен сени къалалада джашатырыкъма, сюйсенг Париж, сюйсенг Лондон " деб алыргъа джарамайды! атанг, анганг бла джашарыкъ эсенг, юйни ичинде оюм къалай эсе алай айтыргъа керекди ! Сора къыз сюйсе келин болурда кирир юйге, алай огъай мен аллай болумда джаялмам десе, къойдунг да башханы излединг. Мени сартын мен АТАМЫ, АНАМЫ бир джангъада аууштураллыкъ тюйюлме, алтын адма огъуна босун. Къызла да, джашлада кебдюле, АТА, АНА хар кимдеда бирердиле! Къартланы сыйларын кералмагъан джаш адамлагъа, АЛЛАХ да сый бермез деб келеди мени келюме.
Кеб сандыракъ да этдим разы болугъыз :)
Изменено: Пилигрим - 01.05.2014 05:06:47
джолоучу
 
келин юуге келирини аллыбла тынгылы оноу этиб, къызгъа къалай, кимбла джашарын къалай джашарын айтыргъа борчду. Бюгюнлюкде "ой мен сени къалалада джашатырыкъма, сюйсенг Париж, сюйсенг Лондон " деб алыргъа джарамайды! атанг, анганг бла джашарыкъ эсенг, юйни ичинде оюм къалай эсе алай айтыргъа керекди !

Тюппе-тюз.
 
Цитата
казбек пишет:
На днях в очередной раз столкнулся с разводом.Молодой парень пришёл за советом.Его жена не может ужиться с его родителями,а он не может их оставить и уйти.На этой почве поругались и развелись.Ситуация у нас уже почти классическая хотя у наших народов так не должно быть.Когда спрашиваешь о причинах вроде правы и те и те.Но тему решил открыть не для того,что мы все писали сюда жалобы.Я хочу попросить женщин,которые живут с родителями мужа,поделиться своим опытом.Что по вашему мнению стоит и нужно делать,а что нет стоит молодой невесте.
От себя хочу дать первые несколько советов.
1.Дорогие девушки.Вы приходите в дом,где люди живут вместе как минимум 20 лет.И в этой семье свои устои и привычки.И мой совет не пытайтесь ничего менять хотя бы первые 2 года.Даже мелочи.Готовьте из еды то,что они привыкли готовить.Ложите все на те места,где они обычно лежат.
Второй совет не сравнивайте положение в вашем отцовском доме,с положением в ихнем доме по каждому случаю,при этом возвышая своих.Это приводит к негативному отношению и ненависти не только к вам,но и к вашим родителям.
3.Никогда не препирайтесь открыто с родителями мужа.
И четвёртое не старайтесь добиться того,чтобы ваш муж любил и уважал вас больше,чем своих родителей.Ни к чему хорошему это не приведёт и это глупо,потому что у вас разные статусы.Это не те люди,с которыми нужно соревноваться в этом.
Конечно советы довать не жизнь прожить,но может кто-то найдет полезное для себя и не совершит ошибок прежних.
Может быть такая тема есть в девишнике,но если даже так,я думаю она и здесь не помешает.
:гоккачыкъ: Сау болугуз очень интересная тема!!! Дай Аллах всем счастья и благополучия в семейной жизни .
Ваша ослепительная красота - омерзительна,
Когда в вас нет чистой души..
 
Пилигрим,
Алейкум Ассалам.
Сен айтханынга барысыныда разыма.Джангыз к'ошарыг'ым джангы к'уралг'ан юйдегиле болумлуда болурла,онглуда болурла,кеслеринда асраялырла,алая ата ана есдюрюб келиб,аяк' юсюне салг'андан сора,ала сенге таяныр заманда энди мен кесим кесиме к'араяллык'ма деб кетсе джаш к'алай болур?Сен аллай болумлу болсанг деб кюрешгендиле алада.Алая к'артлык'да сенге таянырбыз деб ышана эдиле.
 
Цитата
veresk пишет:
келин юуге келирини аллыбла тынгылы оноу этиб, къызгъа къалай, кимбла джашарын къалай джашарын айтыргъа борчду. Бюгюнлюкде "ой мен сени къалалада джашатырыкъма, сюйсенг Париж, сюйсенг Лондон " деб алыргъа джарамайды! атанг, анганг бла джашарыкъ эсенг, юйни ичинде оюм къалай эсе алай айтыргъа керекди !

Тюппе-тюз.
Да айхай ол заманда киши юйленаллык' тюйюльдю).К'ызла к'уру аллай джашлаг'а барлык'быз дейдиле)).
Оюнсуз айтсак' кертида динблада харамды,эркишиликблада уллу айыбды алдаб юйленнген.Башына алдауук' сый тартхан.Алая мен бу темада билиб барг'ан,неда бильмей барг'ан эседа келишиб джашарг'а кюрешген к'ызлаг'а айта эдим.
 
 
Разные бывают ситуации... По моему, каждый должен понимать свою роль и своё место в семейных отношениях. Когда начинаются перегибы в ту или иную сторону, возникает ответная реакция.
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее.
Если горе придет, губы сожми
И не страшись, будь достоин его.

К. Кулиев
 
казбек, аллай тюз джолну адамыса, форумдан эрикмезге сез бер))

Къызла да бирча ата-анадан къачмайдыла... Прав Тимур... надо искать реальную пару...
Тюзю тюзюча, кертиси кертисича ангылаб, кесини къарыууна, адамлыгъына, билимине базыб келген къыз бек эслеб тутарыкъды кесин. Бош чурумла аны тентиретиб, юй бузар къангъа кирдирлик тюлдюле.
 
Казбек,салам алекум!Хар ким менден акъыллы жокъду деп турадыла))Ким кимге тынгылагъан сунасыз бусагъат заманда))

Бир таныш тишируучукъ, бир он джыл бир джангыз жашха барып, иги тынгылы къолларында болгъанны аямай алагъа деп тургъан юйюрде джашап))Сора алай айтханды "бир затлары да керекмей эди, къара гъыржын бла къуру суу ичип, бир общежитде бир гитче отоучукъда джашап турлукъ эдим" деп((((
Религиозность – это не только нахождение в мечети, но и хорошие взаимоотношения с людьми и благой нрав. Вот на эти качества должна обратить внимание молодежь при выборе второй половинки.
 
помоему приходит момент когда мужчинн НАДО наконец то перерезать пуповину и жить своей жизеью,при условии что родители не инвалиды и в состоянии за собои смотреть)лично бы я не хотела бы в старости чтоб в ванной рядом с моим стаканом с зубными протезами лежали бигуди потенциальной келин)))))
 
Цитата

veresk пишет:
казбек, аллай тюз джолну адамыса, форумдан эрикмезге сез бер))

Къызла да бирча ата-анадан къачмайдыла... Прав Тимур... надо искать реальную пару...
Тюзю тюзюча, кертиси кертисича ангылаб, кесини къарыууна, адамлыгъына, билимине базыб келген къыз бек эслеб тутарыкъды кесин. Бош чурумла аны тентиретиб, юй бузар къангъа кирдирлик тюлдюле.

согласна во всём. И обозначенная позиция(со стороны мужчины) самая честная. Но, атмосфера в семье зависит не только от невестки.я знаю случаи, когда потом мужчина открещивается от возникающих проблем словами-къайры келгенинги билейенг,энди не излейсе...
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее.
Если горе придет, губы сожми
И не страшись, будь достоин его.

К. Кулиев
Страницы: 1 2 3 4 5 ... 12 След.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный