КЧР-де НЕ БОЛА ТУРАДЫ?

Sabr 02.04.2010 02:17:51
http://new.09biz.ru/2010/03/27/zajavlenie-koordina cionnogo-soveta.html

Россияны президенти Д.А.Медведевге
Россиияны президентини Администрация башчысы С.Е.Нарышкиннге
Россияны президентини келечиси, Шимал Кавказ федерал округну башчысы
А.Г. Хлопониннге
Къарачай-Черкес республиканы президенти Б.С.Эбзеевге

Къарачай-Черкес республиканы джамагъат организацияларыны
Координацион Советини
Заявлениеси

Республикагъа 20 джылны бир миллетни адамлары башчылыкъ этгенлери туудургъан этнократия КЧР-ни экономикасын, джамагъат-сиясет турумун да катастрофа халгъа келтиргенди. Республикада миллетле арасы болумну, джамагъат-сиясет халны да иги джанына тюрлендирир ючюн бу ишлени этерге кереклиге санайбыз:

1. Федерал аралыкъ да къошулуб, Миллетле арасы комиссия къураргъа ? власт органлада республиканы къурагъан халкъланы келечилери тенг юлюшлю (паритет) болур ючюн.
2. 2010 джылны къачына паритет халда Парламент къураргъа ? республиканы къурагъан беш халкъдан бешишер депутат, башха халкъладан да беш депутат. Парламентни башчысыны да тёрт заместители болургъа ? республиканы къурагъан халкъладан биришер адам.
3. Джамагъат-сиясет турумну иги этер ючюн, энди джол президент оруслу болурун излейбиз.

Къол салгъанла:
?Абаза? джамагъат организацияны Советини тамадасы М.А.Такушинов
?Адыгэ Хасэ? черкес организацияны Советини тамадасы М. Х.Черкесов
?Русь? орус организацияны Президиумуну тамадасы И.Н.Хохлачев
?Масис? эрмен организацияны тамадасы В.С. Алавердов
?Кали-архи? урумлу (грек) организацияны башчысы В. И. Кузнецов
Черкесск шахарда ?Бирлик? ногъай организацияны тамадасы Ю.Б.Карасов


?ДЖАХАНИМНИ КЁРМЕГЕН ДЖАНДЕТГЕ КЁЛ САЛМАЗ?

Бу ётюрюк къагъытны къурашдырыб, Россия Федерацияны президентине дери джазыб кюрешгенлеге башчылыкъ этген, бир да ажымсыз, ?Адыгэ Хасэ? черкес организацияны тамадаларыдыла. Республиканы къурагъан халкъланы организациялары бла къалмай, кеслерин кёбюрек, магъаналыракъ кёргюзтюр ючюн орус, эрмен, урум (грек) джамагъатланы башчыларын да тартхандыла бу кир ишге. Ала да не ангылаб къошулгъан эселе да. Ногъай организацияны башчысы да бу къагъытха къол салгъаны ? адам ийнанмазчады.

Къарачай-Черкес республика экономика джаны бла хоншу республикаладан артха къалмайды. Джамагъат-сиясет турум а, Шимал Кавказда эм игиге саналады. Республикада халкъланы арасында тиклик, джаулукъ джокъду. Къарачай-Черкес республикагъа башчы бола келген къарачайлыла, ёз халкъларын юлюшсюз къоя, башха халкълагъа кёбюрек эс бёле келгендиле. Анга юлгюле келтирейик.

1990-чы джыллада ?Сюргюннге тюшген халкълагъа реабилитация этиу? закон чыкъгъандан сора, Борис Ельцин да Сталин къурутхан Къарачай областны ызына къайтарыуну хакъындан законопроектге къол салгъандан сора ? Къарачай энчи республика болургъа боллукъ эди. Къоймадыла! Кимле? Кесибизни башчыла. Къарачай- Черкес республиканы биринчи тамадасы Хубийланы Владимир.

Къарачайны оноуун абазагъа, черкесге, орусха, ногъайгъа соргъан кибик этиб, ?бары да бирге джашайыкъ? дейдиле деб, Къарачайны энчи республика болурундан тыйдыла. Къарачай кеси энчи республика болса, бюгюннгю проблемала боллукъ тюл эдиле.

Хубий улу орус къазакъланы да ?Реабилитация...? законнга киргизтди, беш халкъны да ? къарачайны, орусну, черкесни, абазаны, ногъайны ? субъект къурагъан, тенг халкъла этиб сирелди. Алай а, черкесни, абазаны, ногъайны бир-бирине къошсанг да, къарачай халкъны джарымы тенгли болмайдыла. Ёзге кърал къуллукъда ишлеген адамларыны саны бла къарачайлыла бла тенг болургъа излейдиле.

1990-чы джылланы аягъында КъЧР-де президент сайлаула болгъанларында ? анасы орус, атасы къарачай, аскер генерал Семенланы Владимир ажымсыз хорлады. Алай а, черкеслиле ?президент черкесли болургъа керекди? деб, ишни къазауатха джетдирирге аз къалдыла.

Сайлаула болсала, 40 минг черкесли 200 минг къарачайлыны хорлаялмазлдыкълары хакъды. Аны ангылагъан черкеслиле, экинчи джол сайлаулада башха тактикагъа кёчдюле: къарачайлылада алагъа ишлерик кандидатны табыб, аны алгъа тюртдюле, къарачай халкъны экиге бёлдюле. Алай келди оноугъа Батдыланы Мустафа. Башбакан да черкесли болду. Мустафаны кёзюуюнде къуралдыла ёмюрде болмагъан Абаза эмда Ногъай миллет районла. Къарачайны джерини бир кесеги Абаза районнга берилди.

Батды улуну президентлик болджалы бошалыргъа, Россияда халкъла кеслерине башчыны кеслери сайлау адет тохтады. Энди Россияны президенти теджейди миллет республикалагъа да тамадаланы. Алай келди Къарачай-Черкес республикъагъа президент болуб Эбзелени Борис ? Россияны Анаяса Махкемесини юеси.

?Мен ишге адамланы миллетликлерине неда меннге джууукъ джетгенлерине къараб саллыкъ тюлме. Ишлей билген, республиканы айныууна себеб болаллыкъ адамланы сайларыкъма къуллукълагъа?,- дейди Эбзе улу. Башбакан къуллукъгъа Кайшевни ? урум (грек) халкъны адамын салды. ?Башбакан черкесли болургъа керек эди, ол черкес орунду? деб, черкес миллет организацияла мурулдай, Эбзе улугъа, аны бла бирге къарачай халкъгъа да, хыршылана башладыла.

Эбзе улу ?къуллукъчуланы миллетликлерине къараб, саллыкъ тюлме? десе да, сиясетин бираз джумшатды. Бусагъатда бакан къуллукъда ишлегенле: черкесден юч бакан, абазадан юч бакан, къарачайдан юч бакан. Парламентни башчысы да черкеслиди. Алай болса да, черкеси, абазасы да, аз санлы къауумла болгъанларына да къарамай, оноуда-къуллукъда кёбюрек орунлу болургъа излейдиле. Бюгюнннгю проблемаланы туудургъан ол затды.

Черкеслиле 1957-чи джылдан бери да ? къарачай халкъ сюргюнден къайытханлы ? уллу къуллукълада ишлей, къарачайны къыйынын ашай юреннгендиле. 1957 джыл кърал къарачай халкъгъа буюргъан ачханы да кёбюсю черкес районлагъа, Черкесск шахаргъа джоюлуб кетгени документледе белгилиди. Бюгюнлеге дери алай бола келгенди.

Энди ол зат тохтай тебрегени ? хукукчу Эбзе улу аллай затланы унарыкъ тюлдю ? бютюн да бек ачыуландырады черкес къауумну: аны ючюндю ?Адыгэ хасэ? башхаланы да кесине къошуб, хылымылы, ётюрюк тарыгъыу къагъытланы джарашдырыб, къралны этегинден башына дери джайыб кюрешгени.

?Биреу къатын келтире, биреу атын ёлтюре? деб, нарт сёз барды. Башха къауумланы джамагъат организациялары ?Адыгэ Хасэге? къошулгъанлары да сейирди. Башында кёргюзтгенибизча, Къарачай-Черкес республикада къалгъан ууакъ халкъла къарачай миллетни ышыгъында юлюшлю да, джюрюшлю да бола келгендиле. Ёзге ?джаханимни кёрмеген джандетге кёл салмаз? дегенлери тюз болур.

Черкес оюнлагъа Къарачай да тёзюб турурму? Огъесе, 1926-чы джылдача, ?бий да болугъуз, юй да болугъуз кеси кесигиз бла? дебми тохтар? 40 минг черкес Къарачайдан айырылгъанлай, Орусну ичинде тас болуб кетерин биле болмазмы? Биледи, айрыллыкъ да тюлдю. Джалгъан дау чыгъарыб, уллу къуллукълагъа адамларын ётдюрюр дыгаласдан башха иннетлери джокъду.

Ансы, 1990-чы джыллада Къарачай кеси бола тебрегенинде, черкеси, абазасы, ногъайы да ?бирге джашайыкъ? деб, Къарачайны джолун кесгенлерин унутмагъанбыз. Ала да унутхан болмазла. Алай эсе, хылымылы, кир, ётюрюк къагъытланы джазгъанны къоюб, джарашыб джашагъыз. Джашаялмай эсегиз а ? джол бла, закон бла айырылыгъыз да ? энчи эллеригизни къурагъыз да ? къууанч бла, насыб бла хайда джашагъыз. Аллах хар кимни иннетине кёре берликди насыбын да.
АЗРЕТ-АЛИЙ КЕЧЕРУКЪ,
"Джамагъат" демократ организацияны башчысы.

http://www.kamatur.org/makaleler/genel/882-chnimni -kormgn-cndtg-kol-slmz

Ответы

BCHK 14.02.2014 13:35:09
Сообщений: 134

0 0

Мансур, бар болур аллай личность... Мен танымайма, менге мама къоймайды аллай адамла бла тенглик джюрютюрге))))))))) Анамы айтханыннан а чикъмазгъа уа кюрешиб джашайма
Мансур 14.02.2014 13:36:33
Цитата
BCHK пишет:
Мансур, бар болур аллай личность... Мен танымайма, менге мама къоймайды аллай адамла бла тенглик джюрютюрге))))))))) Анамы айтханыннан а чикъмазгъа уа кюрешиб джашайма
:) да андан тюз бир ишда этмезсе бу джашауда алай этсенг. значит ты тоже не познал уличной жизни как и я?:)
BCHK 14.02.2014 13:43:51
Сообщений: 134

0 0

Мансур! Как отец Петра Гринева сказал: Береги платье снову, а честь смолоду... Вот так живи и не ошибешься ни в одной сфере деятельности, ни в одном социальном слое общества, поверь моему, не особо бедному, опыту))))))
Мансур 14.02.2014 13:52:50
BCHK,
верю. и не сомневаюсь, что только в послушании родителям есть польза а не во вкушении уличной жизни.
для меня понятие уличной жизни всегда ассоцииоровалась - шаткомда сюелген. аракъы тютюн ханс ичген. и ананы къынагъан кечеле бла шаткомлада тас болуб. уж увольте... это не по мне... пусть эти уличная банда которая воюет с ментами сама вкушает это все. не было в этом хайыра никогда, и никогда не будет.. только убыток принесет... сау бол)
BCHK 14.02.2014 13:52:51
Сообщений: 134
Уж я то выгибать безымянные и средние пальцы людям, у которых они загнулись в месте соединения с пястьем, умею профессионально))))))))
BCHK 14.02.2014 13:54:36
Сообщений: 134
Так выгибаются, что аж за ушами трещит)))))))
под тенью сабель 14.02.2014 15:07:50
Сообщений: 1121
Къоян есть такая личность)) вроде норм парень . Токо я не получил ответа от этого воина с ментами, среди кого он смотрящий в джегуте!?
Марат/ 14.02.2014 15:44:57
Сообщений: 9

0 0

Цитата
под тенью сабель пишет:
Къоян есть такая личность)) вроде норм парень . Токо я не получил ответа от этого воина с ментами, среди кого он смотрящий в джегуте!?
ну коль ты с ним знаком и говоришь, что он нормальный парень, то по интересуйся у него за чем он смотрит и кто его поставил! а то так и жизнь твоя пройдет под тенью сабель и в интернете. у знай что творится в республике.
под тенью сабель 14.02.2014 15:54:48
Сообщений: 1121

0 0

Марат/,
Ты написал про них тут не я, ты написал что смотрчщий , ну вот дай ответ среди кого он смотрящий? Кто его поставил ? Ты о Гербеке? Он из мечети не выходит , тебя кто то дезинформировал , надо хоть раз а жизни выходить из комнаты и попытаться понять что в республике
Марат/ 14.02.2014 17:38:35
Сообщений: 9
Цитата
под тенью сабель пишет:
Марат/,
Ты написал про них тут не я, ты написал что смотрчщий , ну вот дай ответ среди кого он смотрящий? Кто его поставил ? Ты о Гербеке? Он из мечети не выходит , тебя кто то дезинформировал , надо хоть раз а жизни выходить из комнаты и попытаться понять что в республике
Ты же пишешь что один молится с мечети не выходит а второй нормальный парень, почти всё ты знаешь. Я как раз токи за свою жизнь повидал практически всё и жизнь на улице и зарешоткой. Хватит вам тут умничать другое что нибудь обсуждайте. Аллах всем воздаст по заслугам!
Сэстренка 14.02.2014 18:03:35
Сообщений: 9933

0 0

Марат/, а за что ты "зарешоткой" побывал? По какой статье? Ты гордишься своим криминальным прошлым? Или твой случай - судебная ошибка?
P.S.! Вам осталось только "стрелки в форуме забивать")). Буб барыу бла барсагъыз форумну джабдырыргъа башлагъансыз)).

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Марат/ 14.02.2014 19:54:26
Сообщений: 9
Цитата
Сэстренка пишет:
Марат/, а за что ты "зарешоткой" побывал? По какой статье? Ты гордишься своим криминальным прошлым? Или твой случай - судебная ошибка?
P.S.! Вам осталось только "стрелки в форуме забивать" ;) ). Буб барыу бла барсагъыз форумну джабдырыргъа башлагъансыз)).

Цитата
Сэстренка пишет:
Марат/, а за что ты "зарешоткой" побывал? По какой статье? Ты гордишься своим криминальным прошлым? Или твой случай - судебная ошибка?
не важно за что я сидел, что было то было за это я понес наказание и гордится нечем всякое в жизни бывает. дело в том, что я тут пытаюсь всем объяснить тот кто не был зарешоткой тому не понять, что все взаимо-связанно, я именно про этот случай банда этого кояна занимается грабежи , разбои, вымогательствами и всё знаешь ради чего? я тебе скажу - ради того чтоб их уважали в преступном мире в том же СИЗО ихний друг таулан который сидит *вырезано* смотрящий!!! когда мы сидели нам лекарство не могли передать он там шиковал водку виски пил и решал кому что можно в сизо, все это я введу к тому тому, что не судите никого вы просто всё не знаете и вам это не нужно. живите своей жизнью я просто это всё сам видел больше беспредела чем в СИЗО нет ни где от туда они всех грузят по телефонам и заставляют делать то что хотят . если простой человек без денег попадет с СИЗО ему конец там.
Изменено: Totur_Ram - 15.02.2014 00:39:45
BCHK 14.02.2014 20:01:41
Сообщений: 134
Дорогая, знаешь откуда я тебе сейчас звоню? -Откуда, Мага? -С квартиры, которую мы сейчас грабим))))))))) это из той же оперы))))))))))))))))))))))
Мансур 14.02.2014 20:02:54
Марат/,
у меня много знакомых сидит и сидЕло в СИЗО без денег. ничего с ними там не случилось. конечно не райские кущи но что бы говорить конец...

и решотка пишется решЁтка...
BCHK 14.02.2014 20:05:31
Сообщений: 134
Если сейчас "подкинуть" человека, сказав, что они грабить не умеют, то получится как в том анекдоте: по итогам сочинения "как я провел лето" было раскрыто пять ограблений, шесть изнасилований и и три убийства))))))))))))))
Мансур 14.02.2014 20:09:45
вот скажите почему все считают что самые умные и наученые жизнью только они.... решетка ни о чем не говорит... я тоже могу понарассказать как я был заграницей и голодал там... неделями . буквально неделями ничего не ели... как ночевал на заброшеном корабле... или в чужом саду... чтобы полиция меня не забрала как бродягу....
и это в 16 - 17 лет... как нам гордость не позволяла звонить родителям которые и так концы с концами еле сводят.. и это были 90ые... Марат.. тут многие пережили эти самые 90ые. и тут сидят долеко не юнцы в роговых очках с толстыми линзами.. Сэстренка например адвокат из московской коллегии адвокатов. и немало помогла нашим парням... Папин Южак немало повидал и немало сола нахлебался... тут много прожженных опытом жизнью сидят... так что я полагаю что каждый сам за себя сможет нести ответ.

давече пацан моего возраста украл курицу и барашка у одной полуслепой полусогнутой старушки... къарачай джаш къарачай элде къарачай аммадан.... ты думаешь если тут никто никого жизни не учит никто ничего не знает? Марат, иги джашса.. эм игиси бизгеда миллетибизгеда билим акъыл алгъан... а не познавать уличную жизнь...
Марат/ 14.02.2014 20:24:52
Сообщений: 9
Цитата
Мансур пишет:
вот скажите почему все считают что самые умные и наученые жизнью только они.... решетка ни о чем не говорит... я тоже могу понарассказать как я был заграницей и голодал там... неделями . буквально неделями ничего не ели... как ночевал на заброшеном корабле... или в чужом саду... чтобы полиция меня не забрала как бродягу....
и это в 16 - 17 лет... как нам гордость не позволяла звонить родителям которые и так концы с концами еле сводят.. и это были 90ые... Марат.. тут многие пережили эти самые 90ые. и тут сидят долеко не юнцы в роговых очках с толстыми линзами.. Сэстренка например адвокат из московской коллегии адвокатов. и немало помогла нашим парням... Папин Южак немало повидал и немало сола нахлебался... тут много прожженных опытом жизнью сидят... так что я полагаю что каждый сам за себя сможет нести ответ.

давече пацан моего возраста украл курицу и барашка у одной полуслепой полусогнутой старушки... къарачай джаш къарачай элде къарачай аммадан.... ты думаешь если тут никто никого жизни не учит никто ничего не знает? Марат, иги джашса.. эм игиси бизгеда миллетибизгеда билим акъыл алгъан... а не познавать уличную жизнь..
Цитата
я не говорю, что я самый умный, я говорю - что есть, что я сам испытал там и увидел как там на самом деле. в 90 в тюрьмах насильники -макрушники смотрящими не были.
под тенью сабель 14.02.2014 20:30:19
Сообщений: 1121

0 0

Аман къатыла олткрадыла бунда)) эм простой джук кермеген мен болума)))))
Мансур 14.02.2014 20:42:46
Цитата
Марат/ пишет:
я не говорю, что я самый умный,
но однако же не зная с кем разговариваешь, какого возраста и чина люди допускаешь слова типа "Я как раз токи за свою жизнь повидал практически всё и жизнь на улице и зарешоткой. Хватит вам тут умничать другое что нибудь обсуждайте. Аллах всем воздаст по заслугам!"
Мансур 14.02.2014 20:43:37

1 0

Цитата
под тенью сабель пишет:
Аман къатыла олткрадыла бунда)) эм простой джук кермеген мен болума)))))
:гыы: :гыы: :гыы: да болурса. Аллах кергюстмесин джукъта.
тюрмеге тюшген. олтуруб чыкъхан ... неда шаткомда сюелген кечеле бла... неда ханстан аракъыдан тойуб айланган... ол ишле сыйлы этген ишле тюйюлдюле адамны... ким эседе аланы этемеда мен крутойма дей эсе... бек джангылгъанга санайма...
Аллах ючюн... мен нобелевский премияны лауреятыма деб кесин крутойгъа санагъанла къачан чыгъарыкътыла???? беш сёзню бир бирине джалгъаялмай...келиб блайда .. я все на этом свете повидал а вы не умничайте дейле.... не зат ты повидал.. я бы сказал бы если бы ты повидал то как на руках гибли дети от холода и голода потому что так захотелось какомуто сталину.. я понял бы если бы туалетге барыргъа уялгъандан сени мени аталарыбыз тенглерибиз сыйлы намыслы болгъанлары ючюн, тышырууну къатында джумушун этмез ючюн, къуукълары атылыб ёлгендиле... не зат всё повидал деб селешесиз .... эки айны сизода джатыб мы кергенсе все???????? десятилетиями джатханлауа не этсинле...
сизода джатмагъызда..ишлегиз..билим алыгъыз..башчыла болугъуз..анагъызны атагъызны эгечигизни къарнашыгъызны ассырарлай болугъуз... урлаб турнаб тюйюб ёлтюрюб сизолада джатмагъызда...
ЙА АЛЛАХЫМ...НЕ БОЛА ТУРАДЫ БУ МИЛЛЕТНИ АКЪЫЛЫБЛА...БЫЛЛАЙ БИР ДЖАНЫНА ТЕРС ДЖАНЫНА КЪАЛАЙ ИШЛЕТАЛГЪАНДЫЛА БУ МИЛЕТНИ АКЪЫЛЫН!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Изменено: Мансур - 14.02.2014 20:57:43
Марат/ 14.02.2014 21:02:29
Сообщений: 9
я, не сомневаюсь что вы все там начитанные знаете историю. я вам в свою очередь рассказал свою историю, что тут и как... чтоб все знали я это написал а то пишут там что они борцы за справедливость --- робингуды
под тенью сабель 14.02.2014 21:50:34
Сообщений: 1121

2 0

аныбла джамагъат давайте закроме тему про умершего и его друзей, и будем писать сюда только новости о тех кого взяли под стражу за убийство
Totur_Ram 15.02.2014 00:41:45
Сообщений: 5904
Пара сообщений удалены, пишите без жаргонов и не нужных никому историй.
saffas 15.02.2014 03:53:50

0 0

Цитата
Totur_Ram пишет:
не нужных никому историй.
)))
Sabr 29.03.2014 23:01:10
Сообщений: 7254
Газпром детям?
Март 28, 2014 → admin



25 февраля состоялось назначение нового директора филиала ООО «Газпром межрегионгаз Пятигорск» в КЧР. Им стал Руслан Арашуков — племянник так называемого «газового короля Северного Кавказа» Рауля Арашукова.


Руслану Арашукову всего 27 лет, но он уже поработал на посту заместителя технического директора в ЗАО «Ставропольрайгаз», заместителем директора филиала по реализации газа. Генерального директора ООО «Газпром межрегионгаз Пятигорск» Аркадия Деревянко не смутил столь юный возраст нового топ-менеджера «народного достояния России». В прочем, семейство Арашуковых богато на «молодые дарования». Достаточно вспомнить Рауфа Раулевича Арашукова, который в 17 лет уже был заместителем начальника отдела инвестиций и имущественных отношений филиала по реализации газа, а в 18 лет стал депутатом городской думы Ставрополя.


Все это, возможно, никак не касалось бы простых граждан, если бы речь шла о каком-то семейном бизнесе, но в условиях, когда в России, стране-рекордсмене по добыче газа, тарифы на газ для населения выше, чем во многих других странах, газ не добывающих, встает резонный вопрос о причинах таких цен. Ответы же обнаруживаются в многочисленных газотранспортирующих фирмах, опутанных, как спрутом, некоторыми кланами. Например, сегодня розничная цена на природный газ, реализуемый населению, складывается из регулируемых ФСТ России оптовой цены на газ, предназначенный для последующей реализации населению, региональной составляющей розничной цены, включающей в себя тарифы на услуги по транспортировке газа и плату за снабженческо-сбытовые услуги поставщика газа, и налога на добавленную стоимость.


При этом основной составляющей розничной цены на природный газ, реализуемый населению, является оптовая цена. К примеру, для всех субъектов, входящих в СКФО действует одна оптовая цена на газ – 3100 руб/1000 куб. м. (без НДС)*. Однако законом определено, что тарифы на природный газ могут устанавливаться дифференцированно по территориям обслуживания отдельных поставщиков. Они зависят от размера тарифа на услуги по транспортировке газа, а также от того, утверждена ли плата за снабженческо-сбытовые услуги для поставщика газа. В связи с этим в разных регионах розничные цены на газ складываются по-разному.
Так, в Северокавказском федеральном округе наиболее высокие цены в Карачаево-Черкесской Республике — 5127,43 руб/тыс. куб. м. А в Кабардино-Балкарии тот же показатель равен 4613,53 руб/тыс. куб. м.


Предполагается, что внедрение системы долгосрочного планирования должно обуздать цены и добиться относительной рыночной стабильности, необходимой для привлечения крупных инвестиций в отрасль. С другой стороны, привязка тарифа к инфляционным процессам никак не может исключать стихийности его развития. Энергетики главным образом рассчитывают на то, что новая система позволит запустить процесс инвестирования в расширение и модернизацию инфраструктуры газоснабжения без кратного роста тарифов.


В ближайшее время на тариф по газу планируется введение корректировок. Если новая программа будет окончательно принята, цены для населения в течение трех лет будут индексироваться по формуле «инфляция минус» — на уровне инфляции предыдущего года с понижающим коэффициентом 0,7. Согласно последним прогнозам, с 1 июня тарифы на газ в Кабардино-Балкарии вырастут с 4613,53 руб./тыс. куб.м. до 4807,30 руб./тыс. куб.м.


То есть- на сегодняшний момент почти половина цены газа уходит кампании, которая различными теневыми схемами уселась на трубу исводит на нет все усилия государства по индексации пенсий для пенсионеров и выплаты для матерей и инвалидов, забирая эти деньги путём увеличения цены на газ, не утруждая себя ничем. Теперь эта «почётная обязанность» переходит к молодому и перспективному Руслану Арашукову ?

Замир Кемиргоев
Изменено: Sabr - 29.03.2014 23:02:00
Fenrir 15.04.2014 00:38:51
Сообщений: 164
В Карачаево-Черкесии запретили розничную продажу слабоалкогольных энергетиков

Депутаты Карачаево-Черкесии приняли в двух чтениях закон, запрещающий на территории республики розничную продажу слабоалкогольных тонизирующих напитков.
Ранее в республике был введен запрет на реализацию этой продукции несовершеннолетним.

Нормативный акт разработан по поручению главы республики Рашида Темрезова. "Он предусматривает запрет розничной продажи слабоалкогольных напитков с содержанием этилового спирта от 1,2% до 9% объема готовой продукции, кофеина и других тонизирующих компонентов", - сказал начальник правового управления главы и правительства КЧР Александр Тлишев на сессии парламента.
Законом также вводится ограничение на розничную продажу безалкогольных тонизирующих напитков. Их теперь нельзя продавать несовершеннолетним, в образовательных и медицинских учреждениях, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружениях, а также в местах проведения культурно-массовых мероприятий с участием подростков и молодежи.

По мнению депутата Натальи Дудник, закон направлен на сохранение здоровья подрастающего поколения. Аналогичные нормативные акты, по ее словам, приняты в большинстве регионов Северо-Кавказского федерального округа.

"Мы должны сберечь наших детей от пагубного действия этих напитков, сохранить их моральное и физическое здоровье", - отметила она, подчеркнув, что число подростков, употребляющих "энергетики", растет в республике с каждым годом.

Не ошибается лишь тот, кто ничего не делает.
Sabr 05.05.2014 21:46:41
Сообщений: 7254
В Карачаево-Черкесии раскрыто дело о похищении из бюджета 288 млн рублей

В Карачаево-Черкесии направлено в суд уголовное дело в отношении участника преступной группы, похитившей бюджетные денежные средства на сумму более 288 млн рублей. Как сообщили ИА REGNUM 30 апреля в пресс-службе прокуратуры РФ, фигурант дела - генеральный директор ООО "Реввел-Строй Групп" - обвиняется в совершении преступления, предусмотренного статьей УК РФ "мошенничество, совершённое с использованием своего служебного положения, организованной группой, в особо крупном размере".
Изменено: Sabr - 05.05.2014 21:48:23
Sabr 05.05.2014 21:46:59
Сообщений: 7254
Следствием установлено, что в сентябре 2011 года Радислав Филиппов - директор ООО "Реввел-Строй Групп" - заключил государственный контракт стоимостью более 288 млн рублей с Федеральным медико-биологическим агентством Российской Федерации на поставку, наладку и ввод в эксплуатацию в городе Черкесске медицинского оборудования по заготовке, переработке, хранению и обеспечению безопасности донорской крови - медицинского модуля "Служба крови". Не исполнив обязательства по контракту, совместно с другими участниками преступной группы мужчина похитил бюджетные денежные средства, причинив Федеральному медико-биологическому агентству Российской Федерации ущерб в особо крупном размере.
Как сообщили в пресс-службе, дело Филиппова будет рассмотрено в особом порядке, т.к. с ним было заключено досудебное соглашение о сотрудничестве.
под тенью сабель 20.05.2014 17:03:54
Сообщений: 1121
На въезде в аул Псыж со стороны Черкесска двум жителям села Дружба были причинены огнестрельные ранения

18 мая около 4:00 на въезде в аул Псыж со стороны Черкесска на перекрестке улиц Победы и Кунижиева двум жителям села Дружба были причинены огнестрельные ранения, сообщает пресс-служба МВД по Карачаево-Черкесии.

В результате один из потерпевших был ранен в ногу, а второй – в область груди и живота. Оба были госпитализированы в республиканскую клиническую больницу.

С места происшествия оперативники изъяли боевой пистолет «М-57» производства Югославии и травматический пистолет «МР-80-13Т». Судя по обнаруженным там же гильзам, стрельба велась из обоих пистолетов.

Обстоятельства происшествия и личность нападавших устанавливаются.
Девушка Гор 08.08.2014 22:55:22
Сообщений: 1318

1 0

Поделюсь хорошей новостью! :превед:


В ауле Верхняя Теберда открылась придорожная мечеть :браво:



8 августа в торжественной обстановке в нашей республике открылась придорожная мечеть. Вдвойне приятно, что это произошло в пятницу – праздничный для мусульман день.

За короткий срок жителем аула, депутатом НС (парламента КЧР) Ильясом Текеевым построено очень уютное здание, на федеральной автодороге Черкесск-Домбай. Для путника предусмотрены все удобства: комната для омовения, молитвенный зал на 50 человек, приятный и удобный двор. Имеются места для парковки.



На торжественное открытие мечети приехали председатель Координационного центра мусульман Северного Кавказа Исмаил-хаджи Бердиев, раис – имамы городов и районов Карачаево-Черкесии, Мэр Карачаевского городского округа Руслан Текеев, Глава Карачаевского муниципального района Спартак Кущетеров, благочинный православных приходов Южного Карачаево-Черкесского округа, протоиерей Евгений Субтельный, общественные деятели республики.

Выступая на открытии мечети Исмаил-хаджи Бердиев отметил, что строительство мечети одно из благороднейших дел. :превед:



От имени координационного центра мусульман Северного Кавказа Исмаил-хаджи Бердиев наградил орденом «За возрождение духовных ценностей» - Ильяса Текеева, автора идеи строительства придорожной мечети. Исмаил-хаджи подарил мечети священную книгу – Коран.



После торжественной части собравшиеся совершили праздничный намаз в стенах новой мечети.


Говорят, физически человек обновляется каждые семь лет. А духовно не обновляется ли человек еще чаще? Сколько человек умирает в одном человеке, прежде чем сам он умрет?
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный