Войти на сайт
28 Марта  2024 года

 

  • Кимни – тили, тиши онглу, кимни – къолу, иши онглу.
  • Иги болса, тамадама – махтау, аман болса, меннге – айыб.
  • Тиширыусуз юй – отсуз от джагъа.
  • Эл ауузу – элек, анга ийнаннган – халек.
  • Игиге айтсанг – билир, аманнга айтсанг – кюлюр.
  • Эрни эр этерик да, къара джер этерик да, тиширыуду.
  • Ургъан суудан башынгы сакъла.
  • Ойнай-ойнай кёз чыгъар.
  • Кийим тукъум сордурур.
  • Байлыкъдан саулукъ ашхыды.
  • Ач – эснер, ат – кишнер.
  • Сибиртки да сыйлы болду, кюрек да кюнлю болду.
  • Къонакъ хазыр болгъанлыкъгъа, къонакъбай хазыр тюлдю.
  • Сыфатында болмагъаны, суратында болмаз.
  • Сабыр джетер муратха, сабырсыз къалыр уятха.
  • Билеги кючлю, бирни джыгъар, билими кючлю, мингни джыгъар.
  • Тели турса – той бузар.
  • Арыгъан къош чамчы болур.
  • Акъыл бла адеб эгизледиле.
  • Къарнынг тойгъунчу аша да, белинг талгъынчы ишле.
  • Къолунгдан къуймакъ ашатсанг да, атаны борчундан къутулмазса.
  • Къайгъы тюбю – тенгиз.
  • Чомартха хар кюн да байрамды.
  • Эри аманны, къатыны – аман.
  • Ишин билген, аны сыйын чыгъарады.
  • Уллу къазанда бишген эт, чий къалмаз.
  • Ариу сёз – джаннга азыкъ, аман сёз – башха къазыкъ.
  • Махтаннган къыз, тойда джукълар.
  • Мал тутхан – май джалар.
  • Ач да бол, токъ да бол – намысынга бек бол.
  • Адамны аты башхача, акъылы да башхады.
  • Къарт айтханны этмеген, къартаймаз.
  • Джангыз терек къынгыр ёсер.
  • Башда акъыл болмаса, эки аякъгъа кюч джетер.
  • Билмейме деген – бир сёз
  • Кютгени беш эчки, сызгъыргъаны уа, джерни джарады.
  • Башсыз урчукъ тюзюне айланмаз.
  • Тешигини къатында, чычхан да батыр болур.
  • Ишленмеген джаш – джюгенсиз ат, ишленмеген къыз – тузсуз хант.
  • Ёксюзню къалачы уллу кёрюнюр.
  • Биреу къой излей, биреу той излей.
  • Азыгъы аз, алгъа къабар, аты аман, алгъа чабар.
  • Эллинг бла джау болсанг да, юйюнг бла джау болма.
  • Джыйырма къойну юч джыйырма эбзе кюте эди.
  • Мал ёлсе, сюек къалыр, адам ёлсе, иши къалыр.
  • Чыкълы кюнде чыкъмагъан, чыкъса къуру кирмеген.
  • Къуллукъчума, деб махтанма, къуллукъ – хаух джамчыды!
  • Гыдай эчки суугъа къараб, мюйюзле кёрмесе, джашма алкъын, дегенди.
  • Олтуруб кёрюнмей эди да, ёрге туруб кёрюне эди.
  • Ашхы тенг джолгъа салыр, аман тенг джолдан тайдырыр.

 

Страницы: 1 2 3 4 5 ... 8 След.
RSS
Мещанские аспекты народной свадьбы со стороны жениха))
 
сколько денег нужно на свадьбу тема с зф я щас как Жорик Вартанов открою тему: уважяемые зрители, наши новости выходят через 10 минут после новостей федеральных, иначе нам нечего било би вам рассказыуать! то есть, те, кто там не зарегистрирован и не желает участвовать....давайте здесь рассмотрим финансово-суетную сторонгу свадьбы со стороны мужчины. Берне мы уже вдоль и поперек изъездили, выравниваем позиции)))
 
сочла содержательным пост [b:721aa0aad2]Ванхельсинга[/b:721aa0aad2] копирую: [i:721aa0aad2]Мен сизге хапар айтайым, юч айны ичине эки келин алгъанма, бир аз хапарым барды энди 1. Байракълагъа 20 минг сом, мешналаны санына кёре. Алгъын дивантек салыб къоя эдиле, энди дивантекни багъасы кюйюзча болгъанды да, энди болгъан мешнагъа да кюйюзле салыб къоядыла. Келин мешнаны кюйюзю 3 минг сом, къалгъан мешналагъа 900-1000 рублей, хар кюйюзге. Экинчи кере баргъанымда, постоянный клиент деб, по 650 рублей берген эди. Энтда кесим ючюн да бир кере келликме дегенме да, андан да учуз бериме дегенди Если что Джёгетейде ж/д вокзалны къатында "Невеста" деген тюкендеди ол барысы да 2. Келинни юйден чыгъаргъан сагъатда, келлинни къыз тенглерине, эгечлерине, племянницаларына, келин тургъан юйню ачхычын тас этгенлеге да бир 10 минг сом muza: Келлинни юйге джетдиргинчин да, аллын тыйгъан сабийле бла аммалагъа да бир 3-5 минг сом, джолну узакълыгъына кёре. Биз эки келинни да Къумушдан алгъан эдик да, Къумушдан Сары-Тюзге дери учуз чыкъгъан эди Итого получается бир 10-15 минг сом. 3. Келин арбазгъа киргенлей бир къойну кесерге керекди. Аны бишириб къыз джёнгерлени алларына саладыла. Буту бла терисин, аджашмай эсем къызны юйюне элтедиле джараша баргъанла Андан сора да эртденден бир къой кесерге керекди. Джумуш этген джашлагъа къызлагъа , келген къонакъланы алларына салырха шхуур этерча. +къыз джёнгерле уялчакъла болуб къылыкъ этмей турсала, биргелерине бир къой салыб иедиле Джыйын келир кюн да бир тууар мал кесилирге керекди) Итого получается юч къой+тууар мал: 10+30=40 минг сом 4. Келинни юсюне юч костюм, где по 10 тысяч в среднем)))+ джюзюк бла сыргъала, где-то 30-40 тысяч Итого получается в среднем 60 тысяч 5. Столланы джасаргъа 100 минг сом дегиз, адамланы санына кёре. 6. Кюёулеб баргъанынг да 40-50 минг сом. Итого получается около 300 минг сом. Аны юсюне эм азы бла 50 минг сомну къошугъуз, тиширыула кеслерича джойгъанлары [/i:721aa0aad2]
 
[b:8833e0ee81]Фортуна Фиделя[/b:8833e0ee81], ты тему назвала мещанскими аспектами.теперь никто не признается что принимает участие в таком "постыдном" мероприятии ))))
 
Не. Ради пирушки на 3 дня такие бабосы я отваливать не буду. Лучше проживу холостяком всю оставшуюся жизнь. Для меня более серьезные вещи есть, чем свадьба. На которые нужны такие же деньги. Да, я черствый сухарь и эгоист. Это знаю лет с 12. Да и ставить крест на свободной жизни я не хочу. Вот так вот. :smt018
 
Цитата
сочла содержательным пост Ванхельсинга
Дахир тюз джазгъанды... орта келин келтиргенни эм бютеу шартланы толтургъанынгы багъасы... алайракъ болады... дагъыда адам санына эм малла кесингики болгъанына кере... кере джоюлгъан ачха... дагъыда аны кибик затлагъа кере... кебрек не да азыракъ болады... сез ючюн айтыргъа... алыннган кюйюзле багъалыладан болсала... адамынг кеб болса... анга кере кесилген мал саны да кеб болады... сез ючюн айтыргъа юч къой деб саналгъан... сегизге-тогъузгъа чыкъгъанланы билеме... бир тууар шартды... алай а... адамлагъа джетерча деб... экисин кесгенлени таныйма... къайдам...хар ким да ачхасына кере этеди да... аны бла... бу Дахир джазгъан затланы толтургъандан сора...къалгъанына къайдам...кимни мадары неге джете эсе... анга кере джояды....))
 
Цитата
Экинчи кере баргъанымда, постоянный клиент деб, по 650 рублей берген эди.
))))))))))сервис!))) у балкарцев (хотя может в других ущельях, по-другому) все примерно так)) кроме пункта первого... у нас машины украшает сторона девушки))...но сейчас мало кто вешает ковры...дивантеки (слава Богу, абсолютно от этого бы отказалась!)... украшают живыми цветами...машину невесты и жениха (ковер могут положить внутрь машины, раз уж без него никак))...
 
[b:829a9bd7da]дымка[/b:829a9bd7da], я наблюдаю тенденцию возврата к коврам у карачаевцев. а,казалось, что в какой -то период от них начали отказываться :smt017
 
[b:c672c6809c]Фортуна Фиделя[/b:c672c6809c], у нас вроде отказываются в основной массе... вот смотрите... условно...я на своей машине езжу на свадьбы...на каждой свадьбе мне вешают ковер за 1000 руб. куда мне девать весь этот хлам (согласитесь, что это хлам...за такую цену)...? зачем это нужно... лучше пусть ленточку повесят))) цветную)))
 
[b:189c21750f]дымка[/b:189c21750f],
Цитата
кроме пункта первого... у нас машины украшает сторона девушки))...
келинни джаны да... джасайды мешналаны... дагъыда... ол джасалыб келгенни тешиб...аны орнуна тагъыб айланмазча... мешналагъа алайлай чачыб къоядыла... кюйюзюн-дивантегин...))
 
[b:4f834fa73a]дымка[/b:4f834fa73a], подари парню, который собирается жениться))) *в хозяйстве пригодится*)))
 
[b:04494d06df]аааа[/b:04494d06df], аха! значит наши (балкарские женихи)) решили тут сэкономить...не пойдет :smt018 ))теперь на каждой свадьбе буду требовать свой ковер)))) и...сделаю как Фортуна предложила)))
 
[b:2b5e8af218]дымка[/b:2b5e8af218], сен кюйюз дауларча тюлсе... мешнаны джюрютген сен болмазса да...)))
 
[b:5603e3dfc9]аааа[/b:5603e3dfc9], кеси джюрютеди)))
 
[b:31c051f5aa]аааа[/b:31c051f5aa], ))))все равно дауларыкъма)) ол мен олтургъан мешнагъа кюйюз салыгъыз деп...))) энди ойнап айтханымы ангылай болурсуз))) къайда аллай еткюрлюк))))
 
Цитата
[b:b65c8f893f]Фортуна Фиделя[/b:b65c8f893f], ты тему назвала мещанскими аспектами.теперь никто не признается что принимает участие в таком "постыдном" мероприятии ))))
ой, только увидела))))))) да, лоханулась я с названием :smt003
 
[b:40ad3be2b8]Фортуна Фиделя[/b:40ad3be2b8], хыыы...кюеуню да...кеси къачырлыкъ болур?)))) [b:40ad3be2b8]дымка[/b:40ad3be2b8], сен олтургъан мешнагъа...кюйюз салгъан къой...капотуна бир гинджи да саллыкъ болурла?))))))
 
Цитата
Цитата
Экинчи кере баргъанымда, постоянный клиент деб, по 650 рублей берген эди.
у нас машины украшает сторона девушки))...
Если невеста - карачаевка, такой номер не прокатит. :smt019 :smt003
 
[b:a0c2bf18c3]аааа[/b:a0c2bf18c3],
Цитата
кюеуню да...кеси къачырлыкъ болур?))))
))))))а что)) как вариант)))
Цитата
капотуна бир гинджи да саллыкъ болурла?))))))
)))ким салады щендю гинджи?!))
 
Цитата
[b:25bfaacc73]Фортуна Фиделя[/b:25bfaacc73], хыыы...кюеуню да...кеси къачырлыкъ болур?)))) [b:25bfaacc73]дымка[/b:25bfaacc73], сен олтургъан мешнагъа...кюйюз салгъан къой...капотуна бир гинджи да саллыкъ болурла?))))))
между прочим, в детстве на меня произвела впечатление карачаевская народная-национальная свадьба, в рамках которой невеста на своей машине за рулем приехала)))))
 
[b:ea695841a9]Фортуна Фиделя[/b:ea695841a9], вот так вот! взяла и приехала)))))) в дом к жениху?!))))
 
[b:69b629a4ef]дымка[/b:69b629a4ef], :smt003 да))) тогда и мужчин за рулем-то было мало, а тут невеста в белом пышном платье, с фатой)))))
 
в этой теме пусть кстати парни и говорят... ))) а то, что это мы и о берне.. и о их финансах печемся ))))) что касается свадьбы брата, у меня тети и дяди есть..они все организуют )))
 
[b:8085933952]Фортуна Фиделя[/b:8085933952], Ты просто обязана открыть тему про мещанство. Очень емкой должна получиться. :smt003
 
[b:29b89789ac]диль дивана[/b:29b89789ac], а разве тема "Карачаизмы" не об этом как раз?
 
Цитата
Не. Ради пирушки на 3 дня такие бабосы я отваливать не буду.
ггггг Дай пожму твою руку дружисче!
Страницы: 1 2 3 4 5 ... 8 След.
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам