- Биреуге кёлтюрген таягъынг, кесинги башынга урур.
- Аманнга да, игиге да оноусуз къатышма.
- Бек анасы джыламаз.
- Кёзю сокъурдан – къоркъма, кёлю сокъурдан – къоркъ.
- Хар адамгъа кеси миннген тау кибик.
- Ойнай билмеген, уруб къачар.
- Байдан умут эте, джарлыдан ёгюз багъасы къорады.
- Билим къая тешер.
- Билим насыб берир, билим джолну керир.
- Тёрде – темир таякълы, къаяда – чыпчыкъ аякълы.
- Ётген ёмюр – акъгъан суу.
- Ышармагъан – кюлмез, кюлмеген – къууанчны билмез.
- Кесине гебен этелмеген, биреуге черен эте эди.
- Уясында не кёрсе, учханында аны этер.
- Къарыусузгъа кюлме, онгсузгъа тийме.
- Акъдан къара болмаз.
- Билимсиз иш бармаз.
- Адам сёзге тынгыла, акъыл сёзню ангыла.
- Окъ къызбайны джокълайды.
- Ач – эснер, ат – кишнер.
- Ач, тоймам, дейди, тойгъан, ач болмам, дейди.
- Аман къатын сабий табса, бий болур…
- Келгинчи, къонакъ уялыр, келгенден сора, къонакъбай уялыр.
- Таукел къуру къалмаз.
- Этек чакъмакълары баш джаргъан, сёлешген сёзлери таш джаргъан.
- Игилик игилик бла сингдирилиучю затды.
- Къуллукъчума, деб махтанма, къуллукъ – хаух джамчыды!
- Джылкъыдан – ат чыгъар, тукъумдан – джаш чыгъар.
- Бал чибинни ургъаны – ачы, балы – татлы.
- Эркиши – от, тиширыу – суу.
- Билимден уллу байлыкъ джокъду.
- Сескекли кесин билдирир.
- Бир онгсуз адам адет чыгъарды, деб эштирик тюлсе.
- Джырына кёре эжиую.
- Къоркъакъны кёзю экили кёрюр.
- Гырджын – тепсини тамадасы.
- Кёб къычыргъандан – къоркъма, тынч олтургъандан – къоркъ.
- Накъырданы арты керти болур.
- Биреуню тёрюнден, кесинги эшик артынг игиди.
- Ёгюзню мюйюзюнден тутадыла, адамны сёзюнден тутадыла.
- Эшекни не къадар тюйсенг да, ат болмаз.
- Борчунг бар эсе, хурджунунга ойлаб узал.
- Ёлген ийнек сютлю болур.
- Тойгъа алгъа да барма, тойда артха да къалма.
- Бек ашыкъгъан меннге джетсин, дегенди аракъы.
- Мадар болса, къадар болур.
- Ач къарынны, токъ билмез
- Келинни – келгинчи, бёркню кийгинчи кёр.
- Тюзлюк шохлукъну бегитир.
- Нёгер болсанг, тенг бол, тенг болмасанг, кенг бол.
Древние города карачаевцев, балкарцев и кумыков на Кавказе
29.07.2007 00:43:53
В Карачаево-Черкесии карачаевский отряд Северо-Кавказской экспедиции Российской Академии наук совместно с Карачаево-Черкесским государственным университетом с 1 июля 2007 г. проводят археологические раскопки Хумаринского городища - "цитадели" Хазарского каганата (VIII-X вв. н.э.).
Сегодня, 23 июля, экспедиция вскрыла юго-восточную угловую башню и прилегающие стены городища. Ширина стен сооружения, варьируется от четырех до пяти с половиной метров, предполагаемая при этих параметрах высота сооружения достигала не менее одиннадцати метров. Это крупнейшее в Восточной Европе городище того времени. Оно расположено на господствующем над местностью плато общей площадью свыше 25 гектаров. При возведении стен использовался так называемый метод панцирной кладки: внешние слои стен сложены из больших тщательно обтесанных камней на известняковом растворе, а внутреннее пространство заполнялось рваным камнем, щебнем и землей. Археологи обнаружили множество фрагментов керамических изделий, костей животных и семян зерновых культур. Найден также очаг и железные орудия труда. "Все находки, - сообщил корреспонденту "Кавказского узла" руководитель экспедиции научный сотрудник Института археологии РАН кандидат исторически наук Умар Кочкаров, - будут сданы на экспертизу, которая определит их точный возраст, выявит пищевые предпочтения и занятия населения памятника".
Хумаринское городище, - отметил он, - представляет большой научный интерес в свете выявления этногенеза и этнической истории тюркского населения республики. Городище отличает необычайно богатая концентрация эпиграфических памятников, выполненных кубанским (тюркским) руническим письмом, и тамг.
Хазарский каганат занимал обширную область от Дагестана до Днепра и от Предкавказья до верхнего течения Дона и Донца. Хумаринское городище находилось на пересечении торговых путей из Азии в Европу. Вместе с тем крепость выполняла и важную военно-оборонительную функцию - в период арабо-мусульманской экспансии на Кавказ, она контролировала входы в Кубанское и Тебердинское ущелья, а также перевалы в Сванетию и Абхазию.
Раскопки будут продолжаться до конца этого месяца. Тогда же будут подведены окончательные итоги экспедиции в Карачаево-Черкесию.
(
|
|
|
|
10.06.2008 21:05:49
Къумуъланы тах-шагъары Таргу. Столица кумыков город Таргу. По русски он называется Тарки, сейчас он пригород Махачкалы - столицы Дагестана. Къумукълардан сизге исси салам.
|
|
|
|
10.06.2008 23:52:48
[b:3fe05d0f4f]Quman[/b:3fe05d0f4f], саламын узакъ болсун :smt006
|
|
|
|
30.11.2008 03:05:32
В карачаевской народной песне о войне с Тамерланом упоминается город Бадрач: "[b:b592eb5fec]Бадрач къаланы[/b:b592eb5fec] къач эшиклерин
Ой, ташла бла да тюедиле..."
|
|
|
|
Читают тему (гостей: 1)