Войти на сайт
29 Марта  2024 года

 

  • Дуния аламаты сен эсенг да, игиме деб айтма.
  • Ишин билген, аны сыйын чыгъарады.
  • Миллетни бойну – базыкъ, аны бла кюрешген – джазыкъ.
  • Телиге акъыл салгъандан эсе, ёлгеннге джан салырса.
  • Къуллукъчума, деб махтанма, къуллукъ – хаух джамчыды!
  • Тилчиден кери бол.
  • Сакъламагъан затынга джолукъсанг, не бек къууанаса, не бек ачыйса.
  • Къозулугъунда тоймагъан, къойлугъунда тоймаз.
  • Джахил болса анасы, не билликди баласы?
  • Иги джашны ышаны – аз сёлешиб, кёб тынгылар.
  • Къонакъ кёб келюучю юйню, къазаны отдан тюшмез.
  • Экеулен сёлеше тура эселе, орталарына барыб кирме.
  • Биреу къой излей, биреу той излей.
  • Окъ къызбайны джокълайды.
  • Тилчи тилден къаныкъмаз.
  • Къалгъан ишге къар джауар.
  • Зарда марда джокъ.
  • Билмегенинги, билгеннге сор.
  • Чабакъ башындан чирийди.
  • Ханы къызы буюгъа-буюгъа киштик болду.
  • Ашхы – джыяр, аман – джояр.
  • Иги адам абынса да, джангылмаз.
  • Адебсиз адам – джюгенсиз ат.
  • Сютден ауузу кюйген, суугъа юфгюре эди.
  • Бек анасы джыламаз.
  • Арба аугъандан сора, джол кёргюзтюучю кёб болур.
  • Битмегеннге сакъал – танг.
  • Тёрени джагъы джокъ.
  • Мал тутхан – май джалар.
  • Билгенни къолу къарны джандырыр.
  • Ашын ашагъанынгы, башын да сыйла.
  • Магъанасыз сёз – тауушсуз сыбызгъы.
  • Ачлыкъ отха секиртир.
  • Ёгюзню мюйюзлери ауурлукъ этмейдиле.
  • Азыкъ аз болса, эртде орун сал.
  • Кёзю сокъурдан – къоркъма, кёлю сокъурдан – къоркъ.
  • Байны оноуу, джарлыгъа джарамаз.
  • Уллу сёлешме да, уллу къаб.
  • Сескекли кесин билдирир.
  • Кёб джашагъан – кёб билир.
  • Аджалсыз ёлюм болмаз.
  • Рысхы джалгъанды: келген да этер, кетген да этер.
  • Ёзденликни кёбю ётюрюк.
  • Уруну арты – къуру.
  • Сагъышы джокъ – джукъучу, акъылы джокъ – къаугъачы.
  • Эркиши – от, тиширыу – суу.
  • Мен да «сен», дейме, сен да «кесим», дейсе.
  • Эринчекни эр алмаз, эр алса да, кёл салмаз, кёл салса да, кёб бармаз!
  • Аллахдан тилесенг, кёб тиле.
  • Биреуню къыйынлыгъы бла кесинге джол ишлеме.

 

Страницы: 1
RSS
БАТЧАЛАРЫ
 
Багъалы къарнашларым-эгечлерим. Батча тукъумну юсюнден китаб джараштыргъа муратым барды. Китабха тюшерик адамланы билей эсегиз, джазыгъыз Тукъумну, атауулугъузну юсюнден хапарыгъыз тукъум "терекни" менге ийсегиз, бек разы этерсиз. Китабны джараштыргъан алай тынч зат тюлдю - кеб заман керекди ангъа, кесим да ол къадар ишни эталмам, сиз болушмасагъыз. Меннге селеширге излеген ма бери джазыгъыз sbatcha@mail.ru

Мен кесим Гобашлары атауулданма. Гобаш, Джандар, Акъмакъ къарнаш атауулагъа саналала. Кесингден башларгъа керекди къайсы ишде да, аны бла бу юч атауулну ахлуларындан биринчи болушлукъ излейме.

Эгечден туугъанла да джазсала, аналарында, къарт аналарындан хапар айтыб, ангъа де бек къууаныкъбыз.
Августну аягъында Архыз ёзенде джыйылгъан этгенек. Алайда болгъан бар эсе ичигизде этилген докладны эштген болур. Аны мен джараштыргъанем. Ал джанын былайда чыгъарайым.

Из истории рода Батчаевых

Батчаевы ? крупнейший по численности и один из древнейших карачаево-балкарских родов.

Название рода происходит от личного имени Батча, означающего в переводе с древнетюркского ? ?вождь, предводитель?. Вплоть до середины 20 в. этим именем нередко называли мальчиков, причем не только в роду Батчаевых.


По своему сословному статусу Батчаевы относятся к категории ?керти ёзденле? (?настоящие уздени?) и вместе с рядом фамилий составляют ядро карачаево-балкарского народа.

Батчаевы входят в къауум (союз родов) Адурхая, вместе с Чомаевыми, Байчоровыми, Лайпановыми, Долаевыми, Урусовыми, Шидаковыми, Кульчаевыми.

В 19 в. из рода Батчаевых выделились роды Джаммаевых, Тулпаровых, Байиевых, Шунгаровых, Караевых.

К 1874 г. в Карачае насчитывалось 73 семьи Батчаевых.

В настоящее время численность представителей карачаевской ветви рода составляет около 12 тысяч человек. Балкарская ветвь насчитывает около 500 человек. Еще около 200 представителей рода из обеих ветвей живет в странах Средней Азии и Казахстане, Турции, США, странах Ближнего Востока, Европе, Австралии.

В начале своей истории род Батчаевых жил в с. Карт-Джурт. Впоследствии большая часть рода переселилась в с. Джазлык, с. Теберди, с. Джегетей. В советское время Батчаевы расселялись в новых селениях: Сары-Тюз, Кумуш, Кызыл-Октябрь, Учкекен. В настоящее время представители рода живут во всех районах и городах Карачаево-Черкесии.

Представители балкарской ветви Батчаевых живут в основном в селениях Баксанского ущелья и Черекского ущелья, а также городах Кабардино-Балкарии.

Кроме того, Батчаевы живут в большинстве крупных городов России.

Атаулы Батчаевых:
ГОБАШ, ДЖАНДАР, АКЪМАКЪ, ГИЛЯШ, ЧАЛКЪУ ЧЫЧХАН СУЙКЪУН САБАНЧЫ
БОКАЙ ТЫТЫТ ЧЁПЁ ГУМАЙ ДЖАУБАСИЯ, ОТИЙ МУССАКАЙ БАБО БАЙИ ГУЛАНКЪАРА, БАЙЦОХ.

Хаджи из рода Батчаевых до 1917 г.

1. Аджигерий
2. Акъбаш
3. Акъ-Герий
4. Алиса
5. Аубекир
6. Батыр
7. Батырша
8. Джуджей
9. Ислам
10. Къазий
11. Махамет
12. Сосран
13. Умар
14. Чора
15. Шидакъ
 
батчаев шамиль
салам братуха)))ты не в КЧГУ работаешь (учишься)?)) кажись я тя знаю)) у меня мама Батчаева атаул Акъмакъ))джаз китабынгы джаз джаным)))
 
батчаев шамиль
вместе с рядом фамилий составляют ядро карачаево-балкарского народа
Прямо как войско хана Аспаруха в Болгарии. А остальные 288 тыс карачай-балкарцы кто? Жалкие сателлиты? Эх... а еще ученный называется и не надо скрывать свою "скромность" за "вместе с рядом фамилий". Это похоже на "есть и такие животные"
 
Къайсы миллетни да эртдеден келген тукъуму да барды, къошулгъанла да бардыла.
Энди мен уялыргъамы керекме - тукъумум эски, ёзден тукъум болгъанына? Огъесе керексизге ётюрюкле джазаргъа?
Вместе с рядом других фамилий дегенним - Къарчадан, Науруздан, Будияндан, Трамдан келген тукъумлагъа айтама (Шадибеклери да ол заманда къошулгъанла). Ала уа ол 288 минг адамны кебюсю боллукъду. Джазмагъаным а - бу къысха справкады, китабын аллы тюлдю, джыйылыуда айтылырча деб этилгенди.
Есть и такие животные деген а...
Мен алай магъана бермегенме. Андан къалгъаны - хар ким кесича ангълайд нени да....
 
батчаев шамиль
Ай молодец! Адам ма блай да бир этеди. Форумда хаманда джазгъанлай тур! Бир къаум адамлагъа уллу эс ийиб да кюрешме, ала не джазгъанларын толу кеслери да билмейдиле. Алагъа ачыуланыб джазгъанынгы къоюб олтурма! Сора, базар неда шабат кюн ёзеннге барыргъа хазыр бол кесинг да!))) Саламыбыз бирге!
 
Я против конкретных фамилий ничего против не имею. Но народ держится не на Батчаевых и не на других фамилиях. Он держится на "Джатдаях", "Къанаматах" , "Татаркъанах", "Умарах", "Ачемезах", к каким бы фамилиям они не принадлежали. Их я и считаю "ядром народа". И если ты говоришь о численности фамилии, то можно об этом сказать более корректно. По крайней мере, если хочешь получить ответы на озвученные тобой вопросы, не обязательно уж так "скромничать".
 
былай къарайма, Батчаладан киши кирмейди форумгъа...
огъесе KARABAS джазгъандан уялыбмы къалдыкъ? Уялырча джукъ кермейме. Тукъумубуз къарачай-малкъар миллетни тамалын салгъан тукъумланы бирид да, ата-бабаларыбыз миллетибизге этген ашхы ишлени андан ары бардырыргъа бизни борчубузду. Былыйда уа хапарыгъызны сакълайма: къайсы элденсиз, ата-бабалырыгъыз къайдан кечгенле, атауллугъуз кимди, джуукларыгъызны ичинде атын айтдырган ким барды?
АЛЛАХ айтса, бу ыйыкъда аллай бир адамыбызны атын айтдырыкъбыз.
Сары-Тюз элни къурагъан Батчаланы Хасанны джашы Илиясха (Джаныуай - чам аты) эсгертме ачыллыкъды Сары-Тюзни мэриясыны аллында. Эсгертмени этген белгили суратчы, скульптор, Эресейни Суратчыланы союзуну къурамына кирген Акъбайланы Исхакъны джашы Будиянды (Къарачай шахарда мемориалны эсгертмелерин этген да олду). Мадары болгъан келирсиз, барыгъызны да чакъырабыз. Тюз заманын кюнюн энтда билдирирме.
 
батчаев шамиль
Салам Алейкум Шамиль! Шамиль, китаб тюкенде ыйых кюнде бир чыгъарманы кёрген эдим; "Кавказские народы и Красная армия". Анда, кёб зат бизни миллетнинда юсюнден джазылгъан эди, бир кесек "Дикая дивизияны" юсюнден, Кърымшахаланны "акъ" Къарачай чериуню юсюнден (1917-1922 дж. болгъан...)... амма анда (ол китабда) бир талай айтым Къарачай-"Калмыков" 1922 дж. урушланы юсюнден да айтылгъан эди, аны къайнагъы (источники, ссылкасы)
"II съезд советов Горской республкии. Стенографический отчет. Владикавказ, 1922. Стенографический отчет. "

Сен ол отчет бла тюбешгенмисе, ишлегенмисе? Эмда, ол 1922 дж. урушланы юсюнден джукъ джангы материалынг бармыды, окъургъа?
 
Здравствуйте!!!
Наконец-то нашла фото родного дяди и тети Батчаева Узеира Сулеймановича( 1878-1880г.р.) и его родной сестры Батчаевой Анисат
Сулеймановны-1900г.р), она в замужестве носила фамилию Темирова.
А Узеир Сулейманович из Гобаш Батча.. мама Калаханова ГЫджы -княжна. А Узеир был женат на Урусовой.... остались у него сын Мурат идочери Назия,Татым, родом он из Шам Теберды и еще много племянников и племянниц.
Узеир был старшим сыном,их в семье было 12детей 8братьев и 4 сестры.
Батчаев Узеир Сулейманович 1878-80 г.р.(???) Расстрелен НКВД в Черкеске 1937 году (предал слуга, в 1937 году вырыв клад из Георгиевских крестов. Ф.И.О слуги знаем для истории)
Батчаева Кыштамай Сулеймановна 1881
Батчаев Сарбаш Сулейманович 1884 Всю ВОВ прошёл, вернулся живым. Был раскулачен в Архангельскую область - пропал безвести
Батчаев Джукку Сулейманович 1887 Был вывезен в 17 летнем возрасте родной тёткой в Турцию, была семья в Турции и на Кавказе, был женат на Аргуяновой.
Батчаев Ибрагим Сулейманович 1890 - Всю ВОВ прошёл, вернулся живой
Батчаев Локман Сулейманович-1893 Всю ВОВ прошёл, вернулся живой
Батчаева Анисат Сулейманова 1897
Батчаев Окуб Сулейманович-1900 Всю ВОВ прошёл, вернулся живой, через лесоповал прошёл в 1947 объединился с семьёй
Батчаев ??? Сулейманович 1903 Умер в молодом возрасте
Батчаева Саният Сулеймановна -1905
Батчаев Аубекир Сулейманович-1908 Всю ВОВ прошёл, вернулся живой, Инвалид ВОВ 2ой группы. это мой отец.
Батчаева Зулихат Сулеймановна 1911


Еще ищу Героя ВОВ сына Узеира Батчаева - Назбия Узеировича.
Батчаев Назбий Узеирович 1914г.р.-1977г.смерти.
Газету Красная Звезда Калаханова Гытджы уже репрессисрованная в Казахстан берегла как зеницу ока,там было в газете фото и напечатано, что ее внук Батчаев Назбий Узеирович-Герой Советского Союза... да подростки внуки украли газету на самокрутку...
Как сам Назбии при жизни хотел получить свою награду..
Но на запросы -не было ответов.. Куда можно обратиться,может подскажите,пожалуйста..
 
Карниловцы из дикой дивизии у Петроградской мечети 1990году журнал Огонек.
Батчаева Саният Сулеймановна 1905г.р. признала родного брата Батчаева Узеира Сулеймановича примерно 1880 г.р.
Когда его слуга сдал царского офицера и указал место, где было закопано сундук с 4 Георгиевскими Крестами в семье было уничтожено все фото
единственная надежда оставалась , что остались фото у двоюродных, в том числе, что он был снят в при полном параде.
 
батчаев шамиль

Salam Aleyküm Batçaları!
Salam Aleykum Şamil!
Ne_işleb turasız?

Atım Hidayetdi. Türkden cazama. Bıltır Arhızda etilgen cıyıluuda men da bar edim. Anda tamataladan köbüsü sorgan edi, "sen kimse" deb. Men Tutaraç Haci'ni caşı Tohtar HAci'ni tuu'dugunu tuvduguma deb aythan edim. (Hidayet, Hasan, Lokman, Adil, Tohtar Hacı, Tutaraç Hacı. Mundan 100 cıl alga Teberdiden köçgendile.

.Tutaraç Haci
.Tohtar Haci
-Kaçgan
-Kutaş
-İdris
-Adil
-Nanı
-Batal Hacı
-Nanuv


Katıma dökümentça bir zat almay barganım üçün Ata-babaladan bilgenim tengli aytıp koygan edim. Bukün ol dökümentleden birin seni mailinge iyeme. Bu formnu orijinal hali kolumda cokdu. Ol koluma kelse, cazuula okunurça etip ol halde iyerme. (Kesi caraşdırgan dökümentim bla bu sangga iygenim döküment tengleşirge kerekdi.)

Kitap'ha Türkde caşagan egeç-karnaşlarıgıznı da koşarga unutmagız! )))

Allah'a amanat sau-esen körüşeyik!
 
батчаев шамиль
Highlight
Чтец
Aybazullu
Кулизар
www.facebook.com da "batca" deb bir grup achangma. Arhızda etilgen batca tukum cıyıluunu usunden Karachai Gazatde çıkgan cazuunu salganma. Arı da keligiz.
Neda içigizden biri kril harifle bla batca grup deb açsada bolur edi.
 
SALAM ALEIKUM! MEN TAMBIILAENI RUSTAM! AMERIKADANMA!
BUSAGATDA KAVKAZDAMA!
KARNASHIM KITAB 4IGARIUUNGA ALLAH kesi bolushsun !
amerikada seni tukum ege4ing batcalani lidiyani birda bek suedile! amma munda (kavkazda)ne koncert bermeidi! ne djiri allai ullu eshtilmeidi! sau duniya suigen lidiyani kavkazda nek suimeile?????
men ani koncertin eterge izleime da munda! menge organizationde bir bolushalmazmisa??? munda allai ishle kalai etilgenin men bilmeime da!!!!!
bu meni mobile telefon numaram89280265792
e mailim shushutka09@yahoo.com
 
rustam009009
Salam Aleyküm Rustam!
Lidiya men bilip Kafkastan tış krallaga birinçi çıggan cırçıbızdı.
Beg seyir alamat tauşu bardı! Allah bergeni bir fahmudu.
Tış Krallada karaçaynı atın ayttırıp aylangan da oldu.
2 cıl alga türkke kelgeninde ullu cıyıluvda cırların berdi.
Millet bla uşak etti, algışın ayttı. beg ullu sıy berdile munda caşaganlada.

Karaçaynı atın aytıp cırlrga korkuvlu zamanada ol Karaçay Şaharnı Cırın kimden da korkmay aythanında, işlerini buzarga köp adamla küreşgendi -deb eşitgen da etgen edim. Allah auazın daim etsin!

Allah sizge da işigizde boluşsun!
 
ПОДСКАЖИТЕ ПОЖАЛУЙСТА АДРЕС, ТЕЛЕФОН ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ БАТЧАЕВЫХ К КОМУ ОБРАТИТЬСЯ С СЕРЬЕЗНОЙ ПРОБЛЕМОЙ
 
Батчалары,къарт ана къарнашла-эгечле,менден да Исси Салам алыгъыз! Не джаны бла да,Аллах онг берсин!

Сапар Ёзден. Басханстан.
 
Салам алейкум! По рассказам старших, мой прадед укатил в Турцию в начале века, кто-то из его семьй был то ли генералом турецкой армии, то ли министром. Примерно в 1975 г. мой дед поддерживал с ними связь, но после его смерти связь оборвалась. Хочется найти родственников. Не подскажете как это сделать?!
 
хоу батчалары иги адамладыла иги фамилие мен да батчаевме и менге очень пондравица этты бу сёзле
 
что мен батчаевме мен гордится этеме и кърачайла иги адамладыла мен айтама а бу орусла ама этедыле что бизны сюймедыле ну нечё самое главное что БАТЧАЕВЫ существовать этедыле и пусть живут алай дальше амин аллах
 
биз единная команда и называется батчаевы одно из лучших фамильных обществ и биз кърачайлабыз единная команда цвети любимый край вот так
 
Я могу рассказать, вам о писателе. Батчаев Бергер Ибрагимович...Известный писатель,поэт,композитор...у меня если что даже стихи есть, и фото))) Вы знаете песню "ол Джер Къарачайдй" Так это он и написал...если хотите узнать о нём по подробнее я вам расскажу...
 
Сейир этериксиз...но даже Кёнделен элде я знаю девочку, которая закончила школу, и очень хотела бы найти родственников...
 
Я хочу рассказать вам о своём дедушке Батчаев Бергер Ибрагимович...Великий композитор, поэт, писатель...У меня есть книга Къарачай поэзианы антологиясы....в этой книги написаны стихи, песни...там даже есть фото....Но есть песня "Ол Джер Къарачайды" ЭТА ПЕСНЯ МОЕГО ДЕДУШКИ...и меня просто бесит когда пишут Халкъ Джир ...Я сама Акъмакъладан...Если что не так пишу на карачаевском...То кечериксиз
 
а еще Батчаланы Мудалиф Къаракезович деб болгъанды,Къарачай облисполкомну председатели-1943 джыл Къарачайны Азиягъа кечюрюрге подпись салыргъа унамагъаны ючюн 25 джылгъа олтуртхандыла.
 
А почему нет упоминания про Батчаевых, проживавших в ауле Схауат Малокарачаевского района?
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам