Юбилейный вечер Сапара Узденова!

Юбилейный вечер Сапара Узденова!

мики 10.11.2013 21:32:49

2 0

Ждем Всех! Вход свободный!

Прикрепленные файлы

Изменено: мики - 11.11.2013 23:12:00
Къара чачлы 10.11.2013 21:58:05
Сообщений: 1750

0 0

:серенада: Ураааааааааааа :)
Игитда барабыз!
Къалай къууандым! :превед:

"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
Шиповник 10.11.2013 23:06:59
Сообщений: 755
:( Мени да барым келеди

Ваша ослепительная красота - омерзительна,
Когда в вас нет чистой души..
мики 10.11.2013 23:20:46
Шиповник, ) келип къал)) :)
Sabr 11.11.2013 02:23:03
Сообщений: 7254
мики,

Ингирни программасын, Программу вечера дегенлигимди, салсагъыз былайгъа иги боллукъ эди. Ингирни ким бардырлыгъы, джазыучуладан, джырчыладан кимле къошуллукълары кёрюнсе, зараны болмаз эди... Алай а, табын кесигиз билесиз.
Шиповник 11.11.2013 14:54:06
Сообщений: 755
Вот барыб къалыкма :гыы: :гыы: :гыы: , :лечу:

Ваша ослепительная красота - омерзительна,
Когда в вас нет чистой души..
мики 11.11.2013 15:34:19
Sabr, фото отчет и программа- все после! Все же хочется имениннику преподнести приятных неожиданностей, заранее всё рассказывать не хотелось бы.
Изменено: мики - 11.11.2013 15:35:16
Sabr 11.11.2013 18:15:35
Сообщений: 7254
Получил письмо, которое меня поразило открытостью, честностью, искренностью автора. Решил его обнародовать здесь, ибо оно шире частных моментов: заставляет думать о судьбе творца и об отношении к нему других - и коллег, и простых людей, призывает нас быть добрее, внимательнее друг другу...

___________________________________

Билал, салам!


Билал, если билеты не невозможно дорогие, как бы было хорошо, если бы Вы смогли приехать! Мне кажется, в судьбе Сапара Вы очень большую роль сыграли и играете.


Я человек подозрительный. Не потому, что Вы плохой, а потому что я плохая, был момент, когда ко мне приходили мысли, что Вы это не для него делаете, а для ПИАРа самого себя. Ну, это были совсем маленькие сомнения, которые можно было бы и не озвучивать. Озвучиваю, чтобы, если были еще другие, к кому такая же мысль приходила, прочитали здесь то, что я пишу, и чтобы тоже отказались от таких мыслей.

Помните, я Вам даже писала как-то. То есть, может быть, и не Вам адресовала, но в форуме писала об этом точно, что карачаевские писатели, поэты, литераторы - интеллигенция (воспользуюсь этим термином, просьба не придираться, надеюсь, поймете, что просто в народно-бытовом смысле слова использую его)... ну, в общем, что эта братия не поддерживает друг друга, не объединяются, не определяют общую, нужную для всего народа цель, а каждый сам по себе. И никто другого не поддерживает. И только Билал Лайпанов является приятным исключением.

Я делала из Вас исключение, потому что никогда до этого не видела, чтобы один карачаевский поэт так искренне болел душой за другого карачаевского поэта. Благодаря Вам, Вашим напоминаниям стало возможным издание большого сборника стихов Сапара. Хотя. Нет, не это даже самое главное.


Вы вывели Сапара из
состояния, в которое он ушел. Его не ушли - он сам ушел. Но когда он ушел, все были заняты собой и никто не вытащил его обратно. Обратно - в народ, на сцену. А Вы были с ним, Вы его не бросили, Вы с ним дружили, Вы его вытащили обратно в народ...

И... это... зря я на себя наговорила, что подозрительная была, поэтому думала, что Вы за счет него самого себя пиарите. Это была обычная ревность. Точно так же, как в случае с EL-HALED , который первым открыл тему про Сапара в форуме.

Я очень люблю Сапара. Помните, топик про Сапара вначале назывался "Для поклонников Сапара Узденова", потом поменяли на "Для поклонников творчества Сапара Узденова"? Творчество Сапара нельзя любить в отрыве от самого Сапара: когда его читаешь или слушаешь, всегда чувствуется человек, присутствие человека за словами. Вот, как у Высоцкого. Невозможно любить песни Высоцкого отдельно от Высоцкого. Когда-то я Сапара так и назвала: карачаевский Высоцкий))).

Печальный поэт, но не поэт печали. Мое студенчество прошло под его песни. Тогда не было Эльбрусоида, тогда не было сотовых телефонов, тогда карачаевскую речь можно было только с кассеты магнитофонной послушать. И я слушала. Я слушала "Джанкъозла", "Бюгюннгю бу дуния селеше бир билсе", "Мариям, Мариям, Мариям". И я всегда была и буду благодарна Сапару за ту ниточку связи с Родиной, которую он мне подарил.

Спасибо Вам и Муссе. Вы - два человека, которые "прикрыли" позор всех нас - если бы не Вы, нам бы не оправдаться перед историей, что мы были современниками Сапара, но не оценили его вклад в наши судьбы, в нашу жизнь при его жизни.

Однако... я не собиралась писать такое длинное письмо. Само собой получилось. Я прочитала в форуме объявление про концерт и решила Вам предложить прислать свое видео-письмо Сапару, чтобы во время концерта прокрутили запись. Только это хотела написать)), а получилось...

Начала писать ответ в форуме, потом как-то незаметно для себя начала адресовать письмо лично Вам, то есть в личку. С Вашего позволения, не буду перечитывать и исправлять - боюсь, что передумаю и удалю все письмо, тогда второй раз не напишу. Прочитайте сами и решите сами, публиковать его в форуме или нет. Только авторство мое пусть останется не опубликованным.
Изменено: Sabr - 12.11.2013 04:31:38
Sabr 11.11.2013 18:56:53
Сообщений: 7254
Письмону авторуна!

Сау бол, джюрегинги ачыкълыгъы, халаллыгъы ючюн. Сапарны былай багъалатханынг ючюн бек сау бол. Сени джазгъанынг кёб затха сагъыш этдиреди - керти адамлыкъ, айдынлыкъ да не болгъанларына. Алай а, толу, тынгылы джаза тебресем, сёз узакъгъа созулуб кетер. Аны себебли, ол чертилген эки оюмунга джууаб этейим.

______________________________

"Билал, если билеты не невозможно дорогие, как бы было хорошо, если бы Вы смогли приехать! Мне кажется, в судьбе Сапара Вы очень большую роль сыграли и играете".

Башхалагъа этгенимден артыкъ зат эталмагъанма Сапаргъа да - къарыуум джетгени чакълы къалам тутхан адамларыбызгъа болушургъа кюрешгенме.
Баргъан да этиб, Сапарны юбилейин Къарачайда тыйыншлы дараджада къураб кетерге боллукъ эдим, алай а, джюрек деген къыйынлыкъ мени ары-бери учаргъа къоймайды,
Аллах айтса, Малкъар джазыучула, алимле, джырчыла, джырны-назмуну сюйген джамагъат, Сапарны Ингирине келирле, барыбызны да къууандырырла, разы этерле деб ышанама.

Эсигизде эсе (алай а, сиз ол заманда сабий болур эдигиз), 1992 джыл Джырчы Сымайылны китабын Москвада чыгъаргъанымда, аны презентациясын Къарачайда этдиралмай, Малкъарда бардыргъан эдик. Бардыргъан эдик десем да, аны къурагъанла Нальчикде таулу джазыучула эдиле, бек мийик дараджада бардыргъан эдиле. Инша Аллах, Сапарны Ингири да аллай аламат халда ётер.

______________________________

"Я прочитала в форуме объявление про концерт и решила Вам предложить прислать свое видео-письмо Сапару, чтобы во время концерта прокрутили запись".

Бу затны этерге боллукъ эди, алай а, мен аны къалай этерге кереклисин билмейме. Сапарны юсюнден бир видеосёзюм барды, ол джараб къалырча эсе, былайгъа салайым.
Изменено: Sabr - 11.11.2013 19:42:49
Sabr 11.11.2013 18:57:26
Сообщений: 7254
Bilal LAYPAN: Sapar OZDENNI poeziyasi
Загрузка плеера
Изменено: Sabr - 11.11.2013 18:59:40
мики 11.11.2013 20:41:58
Sabr, :гоккачыкъ:
Sabr 12.11.2013 04:39:39
Сообщений: 7254
Сапарны джырларын билмеген джокъду - Къарачайда-Малкъарда къой, Америкада, Тюркде да. Ким, къалай къурасын ансы, видеоалгъышла этерикле уа бар эдиле...
кузнечик 12.11.2013 14:54:02
Сообщений: 541
:cry: :cry: :cry:

а можете сделать трансляцию или запись мероприятия? :(
Изменено: кузнечик - 12.11.2013 14:54:15

Манзуратти
Sabr 12.11.2013 16:19:16
Сообщений: 7254
Цитата
кузнечик пишет:
а можете сделать трансляцию или запись мероприятия?

Да, это очень важно - и для истории тоже. Надеюсь, организаторы вечера это не забудут.
Къара чачлы 12.11.2013 20:06:20
Сообщений: 1750

0 0

Минги тауну ары жанында эльбрусоидчила, тохтагъы бир тохтагъыз, сиз а келлик тюйюлмюсюз Къарачайны биринчи барды-Сапарны алтмыш жыллыгъына этилгн байрамына?
Бош къарачайлылагъа жукъ айтмайма, НО эльбачыла уааа? :думаю:

Къайдам, келлик тюйюл эсегиз да сакълайбыз :серенада:

"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
Sabr 13.11.2013 04:34:10
Сообщений: 7254
мики,

Сапарны Юбилей Ингирине алгъышлаула иерге излегенле бардыла. Къайры ийсинле аланы (е-майл бар эсе, бир билдир). Сау бол.
Изменено: Sabr - 13.11.2013 04:34:52
мики 13.11.2013 14:20:37
Sabr, если можно выкладываете прямо сюда. Будет удобно для всех.
Изменено: мики - 13.11.2013 19:16:34
Sabr 13.11.2013 16:55:41
Сообщений: 7254
Цитата
мики пишет:
Sabr, если можно выкладываете прямо суда так удобно будет в любом случае

Ашхы. Сайт бла, форум бла да бир шагъырей болурла...
мики 13.11.2013 17:51:22
Sabr, Сакълайбыз, тамблада кеч къалмасала уа бек иги боллукъ эди.
Sabr 13.11.2013 19:32:44
Сообщений: 7254
Цитата
Sabr пишет:
"Билал, если билеты не невозможно дорогие, как бы было хорошо, если бы Вы смогли приехать! Мне кажется, в судьбе Сапара Вы очень большую роль сыграли и играете".
Багъалы эгешчигим!

Джазгъанынгы джангыдан окъуб, кёлюме дагъыда бир зат келгенди: мени барырча мадарым болмагъанын айтдым. Алай а, Сен, мадар табыб, Сапарны ингирине барыб, айтырынгы сахнадан айтсанг - кёлюнгдегин айта уа билесе - бек иги болур эди. Сапар да, халкъ да разы болур эдиле. Сапарны джырларын сенича багъалатханла кёбдюле, Сенича айта билген а джокъду. Таблыгъынг болса, мен айтмасам да, барлыкъ болурса...

Сау-эсен, къууанч бла, насыб бла кёб джаша.
Mingi-Tau 13.11.2013 22:17:30
Сообщений: 117
Аллаха минг шукур! :) Келди бу кюн!
Цитата
мики пишет:
Ждем Всех! Вход свободный!
То есть биллетлени Эльбрусоидда алыргъа керекди? Огъесе тюзюлей концертный залгъа уруб кетчек иерикмидиле?)

Над головой созвездия мигают.
И руки сами тянутся к огню...
Как страшно мне, что люди привыкают,
открыв глаза, не удивляться дню!
Tinibek 14.11.2013 01:07:12
Сообщений: 1273
Ёзденланы Сапарны тауушлукъ джырларын биз да - Тюркде джашагъан къарачай-малкъар джамагъат — бек иги билебиз. 60-джыллыкъ къууанчы бла алгъышлайбыз Сапарны — ол барыбызгъа да байрамды.

Уллу шайырды Сапар - Къарачай-Малкъар миллетни генийлеринден, закийлеринденди...Къуш канатлы тайына миниб кёкледе айланнган.. Джалан аякъ этиб Ата джуртунда алай джюрюген... Назмуларын джазгъан сагъатда Кёкге джууукълашханы сезилиб турады. Бир джерде джазгъан эди, абдезсиз назму джазмайма деб...

Сапарны назмулары, джырлары алай келедиле бизге эртденде Кюн джарыкъ келгенча — сора, заман бла мутхуз болуб къалмай, джарыкъдан джарыкъ бола барадыла. Джарыкъ назмула, ёмюрлюк назмула..

Бир-бир назмуларында акъ сакъаллы бир адамны тюшде кёре туруучусун айтады. Ол ак сакаллы карт, тюште Сапар'га сени атынг ШАТ ды дегенди, андан Сапар Елбрусоид Форумда ник ат орнуна ШАТ ны кулланады, бир бир назмуларында да барды ШАТ сёзле.. Кимди ол акъ сакъаллы деб соргъаныбызда, аны Юнус Эмре болгъанына тюшюнеме деген эди. Юнус Эмре уа Тюрк Ислам дуньясында белгили поэт, алимди.. Джюз джылла алгъа джазгъаны бюгюн огъуна ангылашынады. Назмуларын халкъ сёлешген тилде джазгъанды... Хар ким бир затла ангыларча... Юнус Эмре кеси да Тюркиядагъы мухаджир къарачай эллени кёбюсю орналгъан Эскишахар тийресинденди. Мухаджирлени топрагьынданды... Юнюс Эмре Сапаргъа кёрюне тургъаны бошуна тюлдю...

Сапар Ёзденни, уллу шайыр, джырчы болгъанын ангылаб, бу къууанчны хазырлагъанла, бардыргъанла, къошулгъанла — барынга да Аллах разы болсун. Къарачай-малкъар халкъы, Аллах сизни джырсыз, къууанчсыз этмесин.

Сапарча, миллетибизни атын айтдыргъан шайырларыбыз, джырчыларыбыз, алимлерибиз, гёджеблерибиз кёб болсунла. Эсен болугъуз.

Чомаланы Суат, Эскишахар, Тюркие
Изменено: Tinibek - 15.11.2013 15:50:58
Sabr 14.11.2013 01:48:05
Сообщений: 7254

Tinibek, сау бол, кёб джаша. Сапарны, бютеу Къарачайны да тышында да белгили этер ючюн, кёб къыйын саласа. Игилик унутулмайды, Аллахдан къайытсын.
tenebek 14.11.2013 02:15:33
Сообщений: 165
Salam bla, profesörge!!!
https://daur.opendrive.com/files?Nl8yNTY3NTk2Nl91TjBKYw


Taularıbız tebmesinle,
Kartlarıbız ölmesinle,
Turganıça tursun taş-agaç...
tenebek 14.11.2013 02:45:27
Сообщений: 165
KARÇASTAN’nı Ullu şayırı bağalı Sapar’nı jubileyinde alayda bolurga, anı kesini avazı bla cırlarında tınglab kolun tutarga bek razı edim, barır madarım bolmadı. Alay bolsa da biz Türk’de Saparnı bek bağalatıb tınglaybız, nazmuların okub seyir bolabız. Alay söz bardı da ‘’ Allah berse eki kolu bla beredi’’ deydile. Bu söz Sapar’ga aytılgan bolur edi. Nazmulanı sözlerini auuzung ayta turganlıkga, mağanaları başha oyumla tuudura, teren sağışla etdiredi. Anı cazgan nazmuları har kuru bu duniyala bla kalmay KÖK bla birgedi. Bir birlede anglarga fahmum cetmey kalganları da boladı, ‘’Huyu mu terendi, ogese cib mi kıshadı’’ bilmeyme.
Allah, mından arı da ol köb süygen Halkı bla köb cıllanı caşarga buyursun!!!
Kuuatlanı Metin Güçlü.

Taularıbız tebmesinle,
Kartlarıbız ölmesinle,
Turganıça tursun taş-agaç...
Sabr 14.11.2013 02:53:28
Сообщений: 7254
Тенебекни аламат сёзлерин кирилл харифлеге бир буругъуз... 15-де окъуялмай къыйналырла деб къоркъама.
Изменено: Sabr - 14.11.2013 02:59:20
Sabr 14.11.2013 03:29:42
Сообщений: 7254
АЛГЪЫШЛАЙМА

Сапаргъа 60 джыл толгъанды деген - аны джырларын ангылаймыды?! Сапарны джырлары ёмюрге джашлай, назиклей, джанкъозла къарны тюбюнден дуниягъа къарагъанча - ма ол халда турлукъдула!

Сапаргъа къарачай Есенин, къарачай Хлебников, къарачай Глазков ...дерге боллукъду!

Сапар къарачай джаш тёлюге джангыдан къыл къобуз бла Ана тилибизни дерслерин бергенди 70-чи - 80-чи джыллада. Къалгъанла къыл къобузну къолгъа бары да Сапардан сора алгъандыла эжиуге... Аны унутургъа боллукъмуду?! Унутургъа керекмиди?!

Сапар къарнашым, Уллу Гитче Къарачай - аны Нарсана аягъы да - сени кишиге къошмайла!

Аллах кюч-къарыу берсин, фахмунг таркъаймасын! Тюз джюрегинге - Тюз багъаны бере биледи халкъынг! Башха затха къайгъырма! Назмуларынг, джырларынг адабиятыбызда энчи сыйлы орунну алгъандыла!

Сыйлы Аллах назмучулукъ, джырчылыкъ фахмуну айырыб сюйген адамларына береди! Сени Сёзюнг хар къарачай джюрекде энчи орун алгъанды! Ма олду эм уллу насыбынг! Сау бол, миллетге этген къуллугъунг - сейирди, магъаналыды, ёмюрлегеди! Кёб джаша - джюрекледе джырларынг ёмюрге джашарыкъ кибик!


Лайпанланы Нюр-Магомет
КЧР-ни муниципал къуллугъуну махтаулу къуллукъчусу,
философия илмуланы кандидаты,
Къарачай Илму-Излем Институтну алим секретары.
Изменено: Sabr - 14.11.2013 03:31:52
Sabr 14.11.2013 04:27:22
Сообщений: 7254
Салам алейкум, сыйлы джамагъат,
салам алейкум, багъалы Сапар!


Сапар, сен сабий болуб, Ставропол крайны гёджеблерин «къырыб чыгъыучунг» бизни эсибиздеди. Бираздан а сен джырларынг бла да къууандыра башладынг. «Къартларыбыз ёлмесинле, /Тауларыбыз тебмесинле, / Тургъаныча турсун таш-агъач» дегенинги, хар тёлю кесича ангылайды. Ёмюрле, тёлюле бир-бирин ауушдура барлыкъдыла, ол сёзле уа терен магъаналарын тас этерик тюлдюле.

1990-чы джылла эсиме тюшедиле. Къарачайны къраллыгъын, хакъын къайтартабыз, реабилитациясын этдиртебиз деб кюрешген заманыбыз. Азатлыкъ майданда халкъ тул-тубан. Бир вагончукъну да сюйреб келтириб, «Къарачайны реабилитациясы этилгинчи былайдан кетерик тюлме» деб, кече, кюн да халкъ бла эди Сапар. Ол да Сапарны миллет джюрегин кёргюзтген бир мисалды. Аллай джюреги болмагъан - миллет шайыр, халкъ джырчы болаллыкъ тюлдю.

Сапар, Сени «Эс» китабынгы да окъуб, тилибизни байлыгъына, ариулугъуна, кючюне сейирсиннгенме.

Сапарча джырчыларыбыз, назмучуларыбыз болгъан къадарда бизни миллет ангыбыз, тарих эсибиз джукъланныкъ тюлдю.

Къарачай-Малкъар халкъны уллу Байрамы алдады. Миллет Байракъ ёрге кёлтюрюлген уллу къууанч кюнде да Сапарны аты ма бюгюнча айтылырына ишек джокъду. Джашасын аз санлы уллу халкъыбыз, аны ётгюр шайыры Ёзденланы Сапар да.

КЕЧЕРУКЪЛАНЫ Азрет-Алий хаджи,

Къарачай халкъны «Джамагъат» атлы демократ организациясыны Тамадасы.

Къарачай шахар.
Изменено: Sabr - 15.11.2013 04:44:02
ШАТ 14.11.2013 12:00:55
Сообщений: 1421
Цитата
tenebek пишет:
Salam bla, profesörge!!!
https://daur.opendrive.com/files?Nl8yNTY3NTk2Nl91TjBKYw

:)
Шиповник 14.11.2013 12:24:21
Сообщений: 755
А можете прямую трансляцию сделать?

Ваша ослепительная красота - омерзительна,
Когда в вас нет чистой души..
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный