Комиссия по орфографии карачаево-балкарского языка

Комиссия по орфографии карачаево-балкарского языка

Чтец 17.08.2012 16:15:36
Сообщений: 51

3 0

В ходе Всероссийского совещания карачаево-балкароведов, прошедшего в Кисловодске 28-29 апреля, было объявлено о начале подготовки к проведению международной научно-практической конференции, посвященной языку нашего народа. Участники совещания говорили о необходимости комплексного исследования карачаево-балкарского языка. Цели и задачи, которые вытекали из резолюции "Кисловодской конференции", неоднократно обсуждались, уточнялись и реализовались как в Балкарии, так и в Карачае. Сегодня в первые представители балкарских и карачаевских научных учреждений, связанные, так или иначе, с карачаево-балкарским языком начали совместную работу на кафедре карачаево-балкарского и ногайского языков Института повышения квалификации г. Черкесска, по унификации орфографии карачаево-балкарского языка.
Изменено: Чтец - 17.08.2012 17:35:23

Ответы

prosto podrugomu 23.11.2012 02:59:07
Сообщений: 316
иии мен джартыгъа бир ангылатыгъыз....ийнаналмай турама.......энди ЗАМАН газет буну бла мы джазыллыкъды? (Аа, Ээ, Ии, Ыы, Оо, Өө, Yү , Уу, Бб, Гг, Ғғ, Дд, Жж, Җҗ , Зз, Йй, Кк, Қ қ, Лл, Мм, Нн, Ңң, Пп, Рр, Сс, Тт, Фф, Хх, Цц, Чч, Шш, Уу; Ее, Ё ѐ , Юю, Яя, Вв, Щщ, Ъъ, Ьь.)

это сто пудовая канитель?



джаш адамла ещё ничего....а вот къартладан сау бол точно не услышите..))))
Изменено: prosto podrugomu - 23.11.2012 02:59:35

Смекаешь?
Таукъан 23.11.2012 16:13:29
Сообщений: 109
Мне казалось цель этих мероприятий заключалась в том чтобы исправить огрехи прошлого, унифицировать оба языка чтобы сблизить их, стереть различия и свести воедино(пусть пока только на письме) чтобы прекратить их дальнейшее расхождение и дать им одно будущее. А мы, оказывается, топчемся все там же-Дж или Ж? Просто теперь диграфу Дж придали другой облик, но они оба все так же остались в алфавите. Я предлагаю избавиться от Дж целиком и полностью, а вместо него прописывать Ж... и пусть каждый произносит по своему. Немного непривычно будет на первых пора, а потом привыкнется.

Почитал тексты с новым алфавитом. Сама идея введения дополнительных букв для обозначения специфичных звуков нашего языка мне очень нравится-очень практично когда одна буква обозначает один звук... и нет, наконец, этого обилия твердых знаков. Текст становится лаконичным и удобочитаемым. Однако, на мой взгляд в таких дополнительных обозначениях нуждались лишь три диграфа-къ, гъ и нг. Можно, конечно же, ввести и отдельную краткую у. Но зачем в систему гласных-то лезть? Там-то что не так. В общем комиссия ввела коррективы... но по мне совсем не в той степи где они были нужны.



Другой вопрос. Раз вы ввели все эти дополнительные графемы которые наиболее полно отображают звуковой состав нашего языка, скажите почему в алфавите все ещё остаются Ц, Щ, Ъ, Ь?
Девушка Гор 23.11.2012 16:26:03
Сообщений: 1318
Цитата
Таукъан пишет:
Раз вы ввели все эти дополнительные графемы которые наиболее полно отображают звуковой состав нашего языка, скажите почему в алфавите все ещё остаются Ц, Щ, Ъ, Ь?
Я так понимаю, для заимствованных слов :)

Говорят, физически человек обновляется каждые семь лет. А духовно не обновляется ли человек еще чаще? Сколько человек умирает в одном человеке, прежде чем сам он умрет?
Таукъан 23.11.2012 16:36:17
Сообщений: 109
Девушка Гор,
То есть мы не только не даем нашему языку выйти из-под русского крыла, но ещё и сами же создаем последнему все условия для дальнейшего влияния, изменения и обеднения нашего. Ничего не поменялось... курс "на русский" уверенно держим.
Девушка Гор 23.11.2012 17:00:54
Сообщений: 1318
Таукъан, А что, мы можем себе позволить отказаться от заимствованных слов? :думаю:

Понятно же, что заимствованные слова в любом языке, в данном случае в карачаевском, имеют огромное значение в пополнении словарного запаса языка. Как правило, заимствуются слова, которых нет в заимствующем языке. :финкинг:
Так что...это не от комиссии зависящий вопрос, я так думаю:)

Говорят, физически человек обновляется каждые семь лет. А духовно не обновляется ли человек еще чаще? Сколько человек умирает в одном человеке, прежде чем сам он умрет?
bubbleman 23.11.2012 17:46:13
Сообщений: 419
Цитата
Таукъан пишет:
Мне казалось цель этих мероприятий заключалась в том чтобы исправить огрехи прошлого, унифицировать оба языка чтобы сблизить их, стереть различия и свести воедино(пусть пока только на письме) чтобы прекратить их дальнейшее расхождение и дать им одно будущее.
Какие огрехи и зачем унифицировать языки? Может наоборот нужно сохранить наши языки в их уникальной разности и неповторимости?

ПСАПЭ КУЭД ХЪУРКЪЫМ ДОБРА МНОГО НЕ БЫВАЕТ
John Murphy 26.11.2012 04:21:03
Сообщений: 151

2 0

Много оценок дано новому алфавиту. Оценки прозвучали и положительные и отрицательные, и от ученых и от обывателей. Итог один - много противоречий алфавит новый вызывает в нашем обществе. У меня он тоже вызывает неоднозначные чувства, но я все-таки скорее его сторонник.

  • Хотелось бы обратить внимание скептиков на несколько моментов.
1) Те, кто не в силах освоит новые знаки. Новый алфавит содержит лишь 6 совершенно новых знака, которые образованы от стандартных знаков кириллицы, обозначающих похожие звуки. Если среди нас имеются люди, чей образовательный, интеллектуальный уровень не позволяет им самостоятельно освоить несколько новых знаков, то нам (по крайней мере, этим людям уж точно), возможно, никакая письменность не нужна вовсе. Надо таким людям вне зависимости от их возраста дать хотя бы начальное образование, хоть на каком-нибудь из языков, и именно это должно стать первоочередной задачей (а не реформа письменности даже). В мире существуют языки, использующие одновременно несколько систем письма: основной алфавит малайского - латинский, но религиозная литература издается и на арабской вязи тоже; сербский и черногорский языки (второй - официально) используют два алфавита - латинский (гаевица) и кирилличный (вуковица). И ничего с этими языками не случилось; они не загнулись от обилия алфавитов, люди не запутались в большом количестве букв, в отличие от наших соотечественников, не могущих запомнить 6 букв.
2) По поводу эстетического восприятия новых знаков и их общественного значения. Новые буквы некрасивы, «хвосты» и прочее кажутся лишними. Это так. Но такое восприятие существует лишь потому, что мы к новым знакам не привычны. Наше восприятие новых (пока) букв со временем несомненно измениться, а вот «самостийность» письменности останется. Кто-то считает наличие нестандартных (отсутствующих в русском алфавите) букв недостатком, я же нахожу это большим шагом вперед к самостоятельности и полноценности языка. Наличие специфического алфавита, адекватного фонетике соответствующего языка, я нахожу признаком высокоорганизованного самодостаточного общества.
3) По поводу тех, кто откажется от использования языка из-за новой письменности (по Т. Алиевой). А много ли тех, кто все еще использует письменный язык? Нет. Их буквально единицы. И все эти люди и до реформы прилагали усилия к тому, что бы письменный язык жил. Те, кто пишут и читают на карачаево-балкарском языке сейчас (прилагая к тому усилия), будут это делать и в будущем на любом алфавите. Однако носители родного письменного языка на сегодня - это лишь кучка энтузиастов, научные работники двух кафедр и сотрудники двух газет. Фактически наш язык (и письменный, и устный) уже превратился в фольклор, он заживо погребен теми из нас, кто не хочет прилагать усилия (а таких абсолютное большинство) к его сохранению и развитию.

  • Хотел бы обратить внимание членов комиссии на следующие моменты (если предложенный вариант реформы не окончательный и обжалованию все же подлежит).
1) Не совсем обоснованным видится отказ от буквы Я я. Отказ от йотированного ее прочтения в начале слова и после гласных кажется приемлемым, но почему бы не сохранить данный знак для смягчения согласных перед [а]? Ведь это касается не только октября и сентября, смягчение согласных ([к], [л]) перед [а] имеет место и в исконных (а также давнозаимствованных) словах (билямукъ, мекям, кямар). Интересно, что в латинском алфавите лингвистически и генетически близкого нам крымскотатарского языка имеется знак Â â, предназначенный для передачи смягчения согласных перед [а]. Сохранение крайне ненужной для нашего языка буквы Ь ь для передачи смягчения перед [а] кажется необоснованным. В качестве альтернативы букве Я я для передачи смягчения перед [а] можно предложить также букву А а с диакритическим знаком (Ä ä, Â â, Á á).
2) Возможно нам следует окончательно и бесповоротно порвать с русским языком. Я имею ввиду (1) отказ от букв, неиспользуемых для передачи исконных слов, и (2) подчинение заимствований общей орфографии. Разве какой-либо «уважающий себя» язык вводит буквы в свой алфавит для максимально близкой к языку оригинала передачи заимствований (в том числе, географических названий и пр.)? Наличие отдельных букв для заимствований уродливым образом подчиняет орфографию нашего языка русской, лишает ее полноценности.
къара 27.11.2012 14:45:05
Сообщений: 665
John Murphy, бек таб җазғанса,

Цитата
John Murphy пишет:
2) Возможно нам следует окончательно и бесповоротно порвать с русским языком . Я имею ввиду (1) отказ от букв, неиспользуемых для передачи исконных слов, и (2) подчинение заимствований общей орфографии. Разве какой-либо «уважающий себя» язык вводит буквы в свой алфавит для максимально близкой к языку оригинала передачи заимствований (в том числе, географических названий и пр.)? Наличие отдельных букв для заимствований уродливым образом подчиняет орфографию нашего языка русской, лишает ее полноценности.
блай болса иги түтмүдү деб менда бир сағынғанем,алай а проффесорладан бири да унамады ол затны:(
мираж 27.11.2012 21:03:14
Сообщений: 2303
Къарачай-малкъар жазма тилни бирча этиуню юсюнден
Кёп жылладан бери къарачайлыланы бла малкъарлыланы алфавитлерин бирге келишдирмей тургъан Ж (жы) тауушну эки тюрлю харф бла жазылыууду: малкъарлылада – ж, къарачайлылада – дж. Экисин да тюзге санарча тюйюлдю: кеси тилибизде ж жумушакъды (ж’ол, ж’аш д.б.), орус тилде уа ол къатыды (журнал, биржа д.б.), дж харфны уа къарачайлыланы окъуна кёбюсю жазылгъаныча окъуйдула (джыл, джол деп).
Къарачайлыладан бла малкъарлыладан сора, битеу Россейде тиллери бир болгъан миллетле къабартылыла бла черкеслиледиле. Аланы алфавитлери да бирди. Бир тил эм бир алфавит бла хайырланнган дунияда талай халкъла, къыралла окъуна бардыла. Сёз ючюн, немец эм ингилиз тилледе сёлешген тёртюшер-бешишер къырал бир алфавит бла хайырланадыла, сёлешиу тиллеринде башхалыкъла кёп болуп тургъанлай окъуна.
Эки белгиден къуралгъан къош харфла тюрк тилледе жаланда къарачай-малкъар, къумукъ, ногъай тилледе жюрютюледиле. Къарачай-малкъар лингвистле тохташдыргъаннга кёре, дж, къ, гъ, нг харфла бирер тамгъа бла белгиленселе, текст 7 процентге къысхарады. Ол а къагъытны, бояуну, къол бла жазгъан, компьютерге алгъан заманны керексизине къоратады. Бек башы уа, биз хайырланып тургъан алфавит, тюрк тиллени алфавитлерине келишмегени себепли, ол тилледе жазылгъан китапланы, документлени окъургъа чырмау болады.
Бу затланы эсге алып, къарачайлы эм малкъарлы лингвистле къарачай-малкъар алфавитни бла орфографияны бирча этер ючюн комиссия къурагъандыла. Комиссия, юч кере жыйылып, алфавитибизни бирча этиуню быллай проектин къабыл кёргенди: дж, къ, гъ, нг харфланы җ, қ, ғ, ң, къысха у-ну белгилеген у харфны ў къысыкъ, тюрк тиллени тамырларында къуралгъан, эсе да кеси сёзлерибизде ё, ю харфланы ө, ү харфла бла алышындырыгъа. Юлгюле: қаз, қағыт, ағач, таң, жеңил, таўлу, суўуқ, көз, көрүк, күмүш д.б. Багъалы алимле, устазла, жазыучула, журналистле, студентле эм битеу таулу жамауат! Бу проектни юсюнден кесигизни оюмугъузну иги сагъыш этип айтырыгъыгъызны тилейбиз.
Къарачай-малкъар жазма тилни бирча этиуню комиссиясы.


http://www.smikbr.pdf

если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
Sabr 27.11.2012 23:35:26
Сообщений: 7254
Цитата
мираж пишет:
Багъалы алимле, устазла, жазыучула, журналистле, студентле эм битеу таулу жамауат! Бу проектни юсюнден кесигизни оюмугъузну иги сагъыш этип айтырыгъыгъызны тилейбиз.
Так все-таки это проект: и только после всенародного обсуждения он может быть принят или не принят. ОК.

СОРУУЛА:

1."Кёп жылладан бери къарачайлыланы бла малкъарлыланы алфавитлерин бирге келишдирмей тургъан Ж (жы) тауушну эки тюрлю харф бла жазылыууду: малкъарлылада – ж, къарачайлылада – дж. Экисин да тюзге санарча тюйюлдю: кеси тилибизде ж жумушакъды (ж’ол, ж’аш д.б.), орус тилде уа ол къатыды (журнал, биржа д.б.), дж харфны уа къарачайлыланы окъуна кёбюсю жазылгъаныча окъуйдула (джыл, джол деп)".

2."дж, къ, гъ, нг харфланы җ, қ, ғ, ң, къысха у-ну белгилеген у харфны ў къысыкъ, тюрк тиллени тамырларында къуралгъан, эсе да кеси сёзлерибизде ё, ю харфланы ө, ү харфла бла алышындырыгъа. Юлгюле: қаз, қағыт, ағач, таң, жеңил, таўлу, суўуқ, көз, көрүк, күмүш д.б".

1."Кёп жылладан бери къарачайлыланы бла малкъарлыланы алфавитлерин бирге келишдирмей тургъан Ж (жы) тауушну эки тюрлю харф бла жазылыууду: малкъарлылада – ж, къарачайлылада – дж".

Энди уа къалай боллукъду? Малкъар джаны ж-ны орнуна җ,-ны айтырыкъмыды? Огъесе, джазыучуларыча, айтыучуларыча ж хариф бламы хайырланныкъдыла? Къалай джазарыкъдыла: жол дебми, джол дебми? Алай къаллыкъ эсе, къалай биригир умут этебиз?

Кёп/кёб, харф/хариф, тюйюлдю/тюлдю, деп/деб, окъуна/огъуна, битеу/бютеу, Россейде/Эресейде, къырал/кърал, хайырланып/хайырланыб, себепли/себебли, китапланы/китабланы, алып/алыб, жыйылып/джыйылыб, битеу/ бютеу, жамауат/джамагъат...

Къуру башында гитче текстчикде огъуна къаллай бир сёз барды башха-башха айтылгъан, джазылгъан. Джазма тил а бирча болургъа керекди.
Унарыкъмыды Малкъар джаны сёзлени Къарачайдача джюрютюрге?
John Murphy 27.11.2012 23:43:02
Сообщений: 151
Мираж, иңир ашхы болсун. Бу сен салған билдириў комиссияны официал сөзүмүдү? Биз былайда берген соруўлаға, этген теҗеўлуге комиссияға қатышханланы җанындан тамаллы җуўаб берилликмиди? Сөз үчүн, мен башырақда Я я харифни қоратыўну үсүнден эм орус тилден келген сөзле бла өз сөзлеге эки айры орфография болуўну үсүнден ойумуму билдирдим.
John Murphy 27.11.2012 23:55:23
Сообщений: 151
Цитата
къара пишет:
блай болса иги түтмүдү деб менда бир сағынғанем,алай а проффесорладан бири да унамады ол затны

Реформаны үсү бла алынңан хар оноў үчүн комиссия кесини тамаллы ойумун талпыған адамлаға билдирсе керек эди. Эм җамағат җанындан этилген теҗеўлеге, патаўалаға да җуўаб берсе тыйыншлы болур эди. Ол сүзүўге тамам келишген җер бу форум оғуна болур (?).
къара 28.11.2012 00:49:14
Сообщений: 665
Sabr,

Цитата
Sabr пишет:
1."Кёп жылладан бери къарачайлыланы бла малкъарлыланы алфавитлерин бирге келишдирмей тургъан Ж (жы) тауушну эки тюрлю харф бла жазылыууду: малкъарлылада – ж , къарачайлылада – дж ".

Энди уа къалай боллукъду? Малкъар джаны ж-ны орнуна җ,- ны айтырыкъмыды? Огъесе, джазыучуларыча, айтыучуларыча ж хариф бламы хайырланныкъдыла? Къалай джазарыкъдыла: жол дебми, джол дебми? Алай къаллыкъ эсе, къалай биригир умут этебиз?
джазгъан барыбызда Җ джазарыкъбыз,окъугъан хар бирибизда окъуучубузча окъурукъбуз.


Цитата
Sabr пишет:
Кёп/кёб, харф/хариф, тюйюлдю/тюлдю, деп/деб, окъуна/огъуна, битеу/бютеу, Россейде/Эресейде, къырал/кърал, хайырланып/хайырланыб, себепли/себебли, китапланы/китабланы, алып/алыб, жыйылып/джыйылыб, битеу/ бютеу, жамауат/джамагъат...

Къуру башында гитче текстчикде огъуна къаллай бир сёз барды башха-башха айтылгъан, джазылгъан. Джазма тил а бирча болургъа керекди.
Унарыкъмыды Малкъар джаны сёзлени Къарачайдача джюрютюрге?
Джамалны айтханына кёре тилде 3000 минг сёз барды бир магъана джюрюткен,алайа бир тюрлю джазылгъанда атылгъанда этедле карачайдада,малкъардада.Дагъыда 300 джюз сёз багъанасыда,джазылгъаныда бир тюрлю болгъан.
Кёп-кёб(алай кибик сёледе) дегенде уа тюзю Б хариф болургъа керекди дегенеди.Ол барыда энди этилиб башларык ишди орфаграфияны оюмуна джангъы джете турадыла...



Цитата
John Murphy пишет:
Мираж, иңир ашхы болсун. Бу сен салған билдириў комиссияны официал сөзүмүдү? Биз былайда берген соруўлаға, этген теҗеўлуге комиссияға қатышханланы җанындан тамаллы җуўаб берилликмиди? Сөз үчүн, мен башырақда Я я харифни қоратыўну үсүнден эм орус тилден келген сөзле бла өз сөзлеге эки айры орфография болуўну үсүнден ойумуму билдирдим.
ма бу форумда не зат джазсагъызда,алай-блай этейк деген затла барыда комиссияны засиданиясында,мен кесим айтхан этеме,ГЪ харифнида Ғ бу харифке сизни оюмугъузбла салынгъанды...
къара 28.11.2012 00:52:33
Сообщений: 665
Цитата
John Murphy пишет:
Реформаны үсү бла алынңан хар оноў үчүн комиссия кесини тамаллы ойумун талпыған адамлаға билдирсе керек эди. Эм җамағат җанындан этилген теҗеўлеге, патаўалаға да җуўаб берсе тыйыншлы болур эди. Ол сүзүўге тамам келишген җер бу форум оғуна болур (?).
түз айтаса,республиканы боған газетинде бу хапар җазылғанды,хар этилген зат миллетге белгили этилиб барлықды.
мираж 28.11.2012 19:23:03
Сообщений: 2303
Кюнюгюз ахшы болсун!
Цитата
sabr
Так все-таки это проект: и только после всенародного обсуждения он может быть принят или не принят. ОК.

Нет, это не проект - это решение!

Цитата
Комиссия, юч кере жыйылып, алфавитибизни бирча этиуню быллай проектин къабыл кёргенди!


Къабыл кергенди означает, что предложенный к рассмотрению проект был одобрен и принят, о чем свидетельствует Решение подписанное членами комиссии.

если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
Девушка Гор 28.11.2012 19:26:52
Сообщений: 1318
О решении комиссии пишут СМИ республики :)
Унификация языка: «за» и «против»


На минувшей неделе в городе Нальчике собрались лингвисты и филологи из КЧР и КБР, изучающие проблемы карачаево-балкарского языка. Еще весной этого года на совещании, организованном Межрегиональной Общественной Организацией содействия сохранению и развитию карачаево-балкарских традиций «Барс Эль», тема унификации карачаево-балкарского письменного языка активно обсуждалась. Ученые говорили о необходимости внести изменения в алфавит. Этот вопрос в научных кругах возникал периодически. В частности, в 1961 и 1964 годах. И вот теперь ряд авторитетных лингвистов пришел к мнению, что алфавит нуждается в совершенствовании. Читайте статью целиком на сайте: http://www.denresp.ru/index.php/kultura/1033-unif
"Къарачай" газетде да чықғанды комиссияны оноуу:)

http://karachay.smi09.ru/


93-чю номерни 2-чи бетине қарарықсыз

Говорят, физически человек обновляется каждые семь лет. А духовно не обновляется ли человек еще чаще? Сколько человек умирает в одном человеке, прежде чем сам он умрет?
Totur_Ram 28.11.2012 19:36:31
Сообщений: 5904
мираж, :гоккачыкъ::гоккачыкъ::гоккачыкъ: Теперь никто не сможет оправдаться незнанием значения "къабыл кергенди")))))
bubbleman 29.11.2012 12:38:22
Сообщений: 419
Цитата
мираж пишет:
Нет, это не проект - это решение!
Cкажите пожалуйста какую юридическую силу имеет это "решение"?

ПСАПЭ КУЭД ХЪУРКЪЫМ ДОБРА МНОГО НЕ БЫВАЕТ
bubbleman 29.11.2012 13:09:05
Сообщений: 419
мираж,

Cкажите пожалуйста, занималась ли уважаемая комиссия оценкой рисков возможных негативных последствий введения нового алфавита?


Если да, то хотелось бы знать какие методики использовали и каковы результаты?

ПСАПЭ КУЭД ХЪУРКЪЫМ ДОБРА МНОГО НЕ БЫВАЕТ
bubbleman 02.12.2012 04:34:37
Сообщений: 419
Цитата
мираж пишет:
Къарачай-малкъар лингвистле тохташдыргъаннга кёре, дж, къ, гъ, нг харфла бирер тамгъа бла белгиленселе, текст 7 процентге къысхарады. Ол а къагъытны, бояуну, къол бла жазгъан, компьютерге алгъан заманны керексизине къоратады.
cost cutting по нашему :гыы:

ПСАПЭ КУЭД ХЪУРКЪЫМ ДОБРА МНОГО НЕ БЫВАЕТ
Mingi-Tau 07.12.2012 02:44:31
Сообщений: 117
Цитата
Мерсéдес пишет:

Да школда джазаргъа да, окъургъа да юретген эселе, быллай сейир затланы нек сораса:
болмагъан затмы айтханма?

Над головой созвездия мигают.
И руки сами тянутся к огню...
Как страшно мне, что люди привыкают,
открыв глаза, не удивляться дню!
aIien 07.12.2012 04:31:17
Сообщений: 38
несколько дней читала тему)) все-таки изменения какие-то нужны, возможно в правилах правописания и орфографии, пару букв можно добавить или заменить старые новой (и даже это не так легко, нужна долгая кропотливая работа компетентных людей), но создавать алфавит из 40 букв это уж слишком (нет надобности каждый звук обозначать буквой).


считаю на данный момент проблема сохранения языка куда важней...все-таки мы не можем себе позволить реформу языка, как это сделал Ататюрк 85 лет назад))

This ain’t no technological breakdown
Oh no, this is the road to hell
Девушка Гор 12.12.2012 21:34:08
Сообщений: 1318
"Къарачай" газетни бетлеринде окъуучула джангы алфавитни юсюнден кёллерине келгенни джазадыла:)





Говорят, физически человек обновляется каждые семь лет. А духовно не обновляется ли человек еще чаще? Сколько человек умирает в одном человеке, прежде чем сам он умрет?
Девушка Гор 24.12.2012 20:16:25
Сообщений: 1318





Говорят, физически человек обновляется каждые семь лет. А духовно не обновляется ли человек еще чаще? Сколько человек умирает в одном человеке, прежде чем сам он умрет?
мираж 18.01.2013 11:32:51
Сообщений: 2303
Тюнене "Заман" газетни редакциясында къарачай-малкъар тилни айнытыугъа жораланнган тёгерек стол болгъанды.

Аны юсюнден мен тынгылы хапар билдиргинчи радиобузда чыкъгъан бериуге тынгылагъыз.


КЪМР-ны илму-излем институтуну келечиси, филология илмуланы доктору - Гузеланы Жамал.


http://vestikbr.ru/?p=20491

если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
Девушка Гор 18.01.2013 12:48:58
Сообщений: 1318
мираж,

Цитата
мираж пишет:
Тюнене "Заман" газетни редакциясында къарачай-малкъар тилни айнытыугъа жораланнган тёгерек стол болгъанды.
:браво:

"Къарачай" газетни, январны 10-нда чыкъгъан 1-чи номеринде басмаланнган статья:)
Статья уллу болгъаны себебли, сканировать этелмегенме саулай бетни:( Аны бла эки кесекге юлешиннгенди:финкинг:





"Къарачай" газетни, январны 12-синде чыкъгъан 2-чи номеринде басмаланнган статья:)


Говорят, физически человек обновляется каждые семь лет. А духовно не обновляется ли человек еще чаще? Сколько человек умирает в одном человеке, прежде чем сам он умрет?
мираж 18.01.2013 14:19:14
Сообщений: 2303


Тюнене, башында белгилегенибизча, басманы юйюнде, "Заман" газетни редакциясында къарачай-малкъар тилни айнытыугъа жораланнган тёгерек стол болгъанды. Аны ишине тил бла байламлы, битеу республикада илму бла кюрешген алимле, устазла, журналистле да къатышхандыла.



Бу тюбешиуню "Заман" газетни ишчилери аны баш редактору Атталаны Жамал алчыла болуп, къурашдырып, алай ётдюрюлгенди. Ушакъ "Къарачай-малкъар тилни бла орфографияны бир халгъа келтириуню проблемалары" деген темагъа бардырылгъанды. Аны "Заман" газетни баш редактору, Къабарты-Малкъарны жамауат палатасыны келечиси Атталаны Жамал ачханды: "Бу жарсыуубуз эрттеден да барды, алай аны тамамларгъа къалай эсе да онг чыкъмайды. Бу сорууну магъанасы уллуду. Миллетни тили болургъа керекди. Тилсиз миллет болмайды. Эсигизде болур Гамзатовну айтханы - "Тамбла тилим ёлсе, бюгюн мен ёлюрге хазырма" деп.



Комиссия бек уллу жумуш этгенин да чертип, аны къалай къуралгъаныны юсюнден Гузеланы Жамал айтырын тилегенди.
КЪМР-ны илму-излем институтуну келечиси, филология илмуланы доктору - Гузеланы Жамал: "Бу жумушну биз "Барс Эль" бла "Эльбрусоид"-ни таматасы Тоторкъулланы Алийни башламчылыгъы бла, Кисловодск шахарда бардырылгъан жыйлыудан сора этерге келишгенбиз. Анда комиссиягъа бешишер лингвист бла биршер литератор Къарачайдан, Малкъардан да сайланнган эди. Бу затны юсюнден биз бир оюмгъа келирге керек эдик. Кёзге илиннген башхалыкъ неди? Бизде "дж"-ны "ж"-гъа, анда уа "ж"-ны "дж"-гъа буруу болады газетде, басмада болса да. Ол бек уллу башхалыкъ болмаса да, политика башхалыкъла боладыла.

Къарай, тенглешдире кетгенбиз да жер юсюнде неча тил бар эсе да, бизден сора тили бир болуп, алфавитлери башха болгъан миллетле жокъду. Жангыз бизбиз. Экинчиси уа, бизде тюрк халкъланы арасында литература тиллери болгъан 34 халкъ барды. Ол 34 миллетден жалан ючюсюдюле къарачайлыла, малкъарлыла эм къумукълула бла ногъайлыладыла башха. Къалгъан 31-де бирчады. 1961-64-чю жыллада ма бюгюн жангыдан келип тургъан оюмгъа тохташхан эдик. Аны да соргъанла болурла, ким тыйды деп. Алай мен билалмагъанма. Мен ангылагъаннга кёре бир-бир адамланы аман ниетлери болур эди, барып тыйдырып къойгъан эдиле.

Юлгюге бир къарагъыз... немецлилеге 4-5 къырал – алфавитлери уа бирди, ингилизле 6-7 къырал – алфавитлери да бирди. Къыраллада окъуна. А биз а? Минги тауну эки жанында орналгъан бир миллет болгъанбыз деп туруп нек келишдирмейбиз? [/JUSTIFY][JUSTIFY]Илму жаны бла да алып бир къарагъыз. Илму ишлени тенглешдирирге тюшеди. Тенглешдириу грамматика, тенглешдириу лексикология, тенглешдириу фонетика. Келген материалны тенглешдирир ючюн кесинги харфларынга кёчюрюп алай жазаса. Бу алфавит башха тюрк тилле бла иги келишеди.

Биз гитче миллетбиз да, бара берсин алай деген акъылда терсди. Биз уллу-гитче эсек да хар миллетни да илмуда кесини юлюшю болады. Илму жаны бла да, устазланы жетишимлерини жаны бла да бизни миллет биринчи бармай эсе, артха уа къалмайды".

Гузеланы Жамалы алай жамауа не айтыр этген оноуугъузгъа деген жарсыууна Атталаны Жамал да кесини оюмун айтханды: "Къарачай газетни окъуйма. Анда да кёпле хау дейдиле, бирле угъай дейдиле. Алай мен айтыргъым алайды – бу ишни оноуун жамауат этерге керек тюйюлдю. Таулула айтханлай "ёгюзню терисин орамгъа чыгъарсанг, чабырлыкъ да чыгъарыкъ тюйюлдю" дегенлей. Бу ишни оноуун алимле этерге керекдиле. Акъылманла бир айтхандыла "хакъны, кертини къол кётюрген бла тохташдыралмазса" деп. Аны себепли аны оноуун окъуулу, билимли адамла адамла этерге керекдиле".

если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
Мусса 18.01.2013 15:05:22
Сообщений: 2681
Цитата
мираж пишет:
Атталаны Жамал да кесини оюмун айтханды: "Къарачай газетни окъуйма. Анда да кёпле хау дейдиле, бирле угъай дейдиле. Алай мен айтыргъым алайды – бу ишни оноуун жамауат этерге керек тюйюлдю. Таулула айтханлай "ёгюзню терисин орамгъа чыгъарсанг, чабырлыкъ да чыгъарыкъ тюйюлдю" дегенлей. Бу ишни оноуун алимле этерге керекдиле. Акъылманла бир айтхандыла "хакъны, кертини къол кётюрген бла тохташдыралмазса" деп. Аны себепли аны оноуун окъуулу, билимли адамла адамла этерге керекдиле".


Алимле кеслерине алфавит къурай эселе ким огъай дерикди,алая окъурукъ да джазарыкъ да миллет эсе аны айтханына эс белюрге керекди.
Баш оноун а депутатла этерикдиле , Конституцияны тюрлендирмеселе.
мираж 18.01.2013 15:25:05
Сообщений: 2303
Мусса, аны юсюнден да айтыллыкъды. Хапарны андан ары бардырайым да... кёпле кеслерини сорууларына жууапла да табарла

если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
мираж 18.01.2013 16:34:13
Сообщений: 2303


Сёз филология илмуланы доктору, КЪМР-ны илму-излем институтуну къарачай-малкъар тил бёлюмюню башчысы Улакъланы Махтиге берилгенди: "Мен да Жамалны жанындама. Биринчи ишлеп башлагъан кюнюмден бери билеме бу ишге Жамал бек уллу къыйын салгъанды. Алай жарсыугъа, Россейни халкъларыны законнга бой салмагъан тёрелери барды. Сёз ючюн, бир проект жарашдырылгъан заманда мени эсимдедиле къарачайдан да келип, мында тюбеп къалай этейик, къалай тап болур деп тюбешгенлерин. Къабыл этилген эди ол, алай, жарсыугъа, чурумла чыгъып, болмады.



Малкъарда окъунча 4-5 сёз барды бир ненча варианда жюрютюлген. Сёз ючюн эсгерме – эскертме д.а.к. Аланы бирча жазаргъа ким чырмайды бизни? Кесибиз. Ма биз былайгъа жыйылгъанла бир тилли болуп, аны тутайкъ. Уголовный кодексде да болурла биз жаратмагъан затла, алай биз анга бойсуна, юйренирге керекбиз. Мен бек ыразыма "Эльбрусоид"-ге, бек уллу кюч салып, эки жанын да бирге жыйып тюбешдиргенди. Кесими ыразылыгъымы айтыргъа сюеме.

Бусагъатда ол этилген жетишимлени бирге жыйып, халкъгъа не этилгенин айтыргъа, ангылатыргъа борчлубуз да бюгюн да ол мурат бла жыйылгъанбыз. Башында айтханлагъа къошакъгъа, бир-бир адамланы газетде да жазылгъан жарсыуланы чертип, аланы селейтир акъылда алай айтханды: "Ингилиз тил ненча къыралда жюрюй эсе да, анча башхалыкълары барды. Ол да бир тил тюйюлдю. Бир мардада жазмайдыла ала. Регион башхалыкъла алада да барды. Немец тилни да аллай диалектдери барды, тилманчсыз бир бирлерин ангыламайдыла ала. Алай болгъанлыкъгъа ол немец тил болур ючюн къалмайды. Битеу дуния, къыралла, халкъла болгъан чеклени къоратып, бир ахчаны жюрютюрге кюрешип, бирлеширге излейдиле. Жазма халкъны бир бирден айырыргъа деп туумагъанды. Аланы бир-бирге къаршы бирикдирирге деп баш ниети ол болургъа керекди. Бизни бюгюн хайырланнган жазмабыз а бир-бирден узакъдан-узакъ эте барады. Кимге хайыр тиерикди аны ючюн. Бирликсиз боллукъ тюйюлдю жашау.
Биз бу айтылгъан жорукъланы бир этгенден сора сабий садладан башлап, школ программала да бир болургъа керекдиле. Бир кюннге, бир айтылгъанлай да болмаса да башларгъа керекди тюрлениулени. Бу жыйылыу да анга себеплик этеди" деп бу этилген ишге кесини ыразылыгъын билдиргенди.

если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный