Elbrusoid - Türkçe kulübümüze hoş geldiniz!

Elbrusoid - Türkçe kulübümüze hoş geldiniz!

Turk 15.03.2013 19:30:22

2 0

Для всех кто хочет по практиковаться турецкому языку, добро пожаловать :), общаемся, поправляем друг друга, повышаем знания турецкого языка

Türk Alfabesi (турецкий алфавит):

Ğ - Гъ, Ç - Ч, C - Дж, Ş - Ш, Ö - Ë, Ü - Ю, I - Ы, İ - И, Y - Й

Примерный состав турецкого языка:

Изменено: Turk - 19.06.2013 21:31:52

Ответы

Abdullah 19.04.2013 17:25:04
Chipmunk, bir de soru sorayım, istemezsen cevaplamayabilirsin. Bu biraz garipçe niki seçmenin sebebi nedir?))
Chipmunk 19.04.2013 20:54:26
Цитата
Abdullah пишет:
Kulübünün çalışmasından mı yoksa?
Evet. Onu bahsediyorum.
Цитата
Abdullah пишет:
bitTi mi ve de nerEdesiniz - olması lazım, konuşma esnasında "nerdesiniz" denir, yazıdaysa "neredesiniz" yazılır, "gitti, seçti, yaptı" gibi fiiler de karaçay dilindeki gibi "d" ile değil balkacaki gibi "t" ile yazılır.
Anladım. Teşekkür ederim. Ama, ben bir saitta okudum ki 'nerede' ya da 'nerde' olabilir diye yazıyorlar, lakın şimdi farkı anladım.

Nikimi hakkinda, bir film gördüm, orda bir güzel yanağı-keseli sincabi(yani Chipmunk) var, çok beğendim, eski nikimi seçmeye düşündüm, ama vazgeçtim, zira arkadaşim bana böyle bir nik var dedi. Umarim ki, anlatabildim.

Пусть тот, кто верует в АЛЛАХА и Судный день, говорит благое или молчит.
Albert 20.04.2013 20:00:04
Ne güzel konu:) Ben de katılıyorum kulübünüze:) Aynı fikirdeyiz:)
Albert 20.04.2013 20:01:26
Turk, dostum, Osmanlı sultanların DNK bilgileri varmıdır))? haberin varmı)?
Turk 20.04.2013 23:38:33
Цитата
Albert пишет:
Ne güzel konu:) Ben de katılıyorum kulübünüze:) Aynı fikirdeyiz:)
О, kimler geldi, hoş geldin kardaşım! :)

Цитата
Albert пишет:
Turk, dostum, Osmanlı sultanların DNK bilgileri varmıdır))? haberin varmı)?
YSearch sitede Osmanlı torunlarından birisi var, bir de onun akrabası da var. Ama ne kadar gerçek yani belgelenmiş mi, yoksa bu gerçek değil bilemiyorum.
Almanyada birisi yaşıyor adı Timur Can, o dediki onun soy Amuca kabileden geliyor, Amucalar Osman Gazı'nin abisinden geliyor. İşte onun DNAsi R1a ve hesaplara göre karaçayların R1a'dan 2 bın küsür farklılık var. Bir de bu Timur daha bir YSearch'te kayıt oluşturmuş, bu kayıt Osmanlı torunlarından birisiye ait, sanki o test yaptırmış. İspatlamak için onda herhangi bir resmi belge var mı diye ona sordum, bana daha dönmedi. Bir de onun DNA ve sultanın toruna ait DNA ile arasında sadece 200-300 yıllık farklılık var, işte bu net olmayan bir şey.. eğer hesaplama doğru yapılmışsa.
Bir de onun facebook' profile'de arkadaş listesinde gerçekten bir kaç tane orijinal Sultan torunları var... yani tanıyorum, bu yüzden DNA testleri gerçek olabilir.
Изменено: Turk - 20.04.2013 23:39:37
Albert 20.04.2013 23:46:30
Цитата
Turk пишет:
О, kimler geldi, hoş geldin kardaşım!
Hoş bulduk, karnaş:)

Цитата
Turk пишет:
YSearch sitede Osmanlı torunlarından birisi var, bir de onun akrabası da var. Ama ne kadar gerçek yani belgelenmiş mi, yoksa bu gerçek değil bilemiyorum.
Almanyada birisi yaşıyor adı Timur Can, o dediki onun soy Amuca kabileden geliyor, Amucalar Osman Gazı'nin abisinden geliyor. İşte onun DNAsi R1a ve hesaplara göre karaçayların R1a'dan 2 bın küsür farklılık var. Bir de bu Timur daha bir YSearch'te kayıt oluşturmuş, bu kayıt Osmanlı torunlarından birisiye ait, sanki o test yaptırmış. İspatlamak için onda herhangi bir resmi belge var mı diye ona sordum, bana daha dönmedi. Bir de onun DNA ve sultanın toruna ait DNA ile arasında sadece 200-300 yıllık farklılık var, işte bu net olmayan bir şey.. eğer hesaplama doğru yapılmışsa.
Bir de onun facebook' profile'de arkadaş listesinde gerçekten bir kaç tane orijinal Sultan torunları var... yani tanıyorum, bu yüzden DNA testleri gerçek olabilir.
Oyleyse, Osmanlı hanedarlığın alanlardan gelme ihtimali yüksektir..:) Araştırmalara devam etmek gerekiyor...
Turk 21.04.2013 00:33:03
Цитата
Albert пишет:
Oyleyse, Osmanlı hanedarlığın alanlardan gelme ihtimali yüksektir..:) Araştırmalara devam etmek gerekiyor...
Evet olabilir, ya da kayı, alan hepsi kardeş kabile isimleri yani ortak babası var ve bir kaç nesil sonra kabileler oluşmuş.
Şu anda bizim çok ilginç bir konumuz var, türkçenin glotohronoloji hesaplaması, doğru parameter bulsak o zaman türkçe şivilerin ayrılma zamanları doğru bir şekilde bulabiliriz, amaç bu. Onu bulup o zaman DNA ile karşılaşmak olur ve hangi haplogroupları ya da haplogroupların soyları türklere ait olabilir anlayabiliriz gibi bana geliyor. Çünkü şu andaki sorun şu şekilde bazıları türkçelerin çok genç olduğunu ifade ediyorlar, diğerler tam ters çok eski olduğunu derler, ama yeni teknoloji ve DNA bize data veriyor ve onu neye göre anlamak lazım bilemiyoruz. Türkçenin başlangıç ya da şivelere ayrılma noktaları bulsak yani zamanları bulsak o zaman DNA'lere göre korelasyon oluyor mu olmuyor mu ya da hangi DNA soylarla korelasyon var anlayabiliriz inşaAllah.
Bu konuyu oku abi: Глоттохронология тюркских языков, senin fikirleri bence çok yararlı olabilir.

Şu andaki mevcut Glotohronoloji formula uygun değil, çünkü bu formula flektiv diler için bulunmuş ve parameter ona göre yapılmış. Şu anda ne yapıyorlar, alıyorlar bu forumlu ve flektiv diler için parameteri ve Türkçe dilleri ona göre hesaplıyorlar. Bu hiç doğru değil, çünkü Türkçenin yapı bam başka agglutinativ yani kökler uzun zaman değişmiyor, bu yüzden daha statik bir dil, flektiv diller tam ters çok hızlı değişen bir diller, bu yüzden aynı parameter iki sistem için kullanmak yanlıştır. Onu herkes anlıyor bence, ama neden aynı parameterler kullanıyorlar anlamıyorum ve ondan sonra bağırıyorlar Türk diller çok gençtir...
Изменено: Turk - 21.04.2013 00:38:33
Азат 21.04.2013 21:01:11
Albert 21.04.2013 22:00:00
Цитата
Turk пишет:
Bu konuyu oku abi: Глоттохронология тюркских языков , senin fikirleri bence çok yararlı olabilir.
Bu konuyu azcık biliyorum, hatta bizim bir hemşehri profesör araştırmalar yapıyordu Rusya İlimler Akademisinde.. Fakat, pek gerçekçi bulamadım, en doğrusu DNA:) Onun dışında bakılacak ancak eski kaynaklardır.. :)
Turk 21.04.2013 22:57:42
Цитата
Albert пишет:
Fakat, pek gerçekçi bulamadım, en doğrusu DNA:) Onun dışında bakılacak ancak eski kaynaklardır..
Hmm ilginç :) DNA leri sadece yardım eder, ama bir fundament ya da model olması lazım, mesele neye göre DNAsoylara ait daları ifade edilecek?
Diyelim ki atıyorum R1a dalları karaçayların başkurtların mesele 2000 öncesinde tek noktaya birleşiyor ve tagar DNAlerle eşleştiriliyor, bu bulgu iki şekilde anlatmak da olabilir:
1) biriler derler Türkçe ağızları sadece atıyorum 1700-1800 ayrılmış ve bu yüzden R1a tagarlar eskiden irani konuşup türklerle asimile olmuşlar, çünkü indoariyan dilleri an azından bir hesaplamaya dayanıyor yani glotohronologi formula göre aynı formula ile hesaplayan türkçe ağızlara çoktan eski gibi ve dünyada pek çok yerde bunu hemen kabul ederler.
2) böyle bir bulgu ve türkçe ağızları yeni hesaplayarak çoktan eski olduğunu ispalyaınca o zaman tagarların ve karaçay ve başkurt ile birlikte 4500 yıl mesele türkçe içinde de olabilir... o zaman başka ifadeler burada olmaz. Öbür türlü bu konu açık kalıyor, tabii taşlardaki yazı, tamgaları var, ve arkeoloji, ama bugüne kadar bu tür bulgular farklı şekilde anlatmak da oluyor. Ama matematik hesaplama farklı şekilde anlatamazsın )) tek yol tek cevap ve net.

Bu arada
Цитата
Albert пишет:
hatta bizim bir hemşehri profesör araştırmalar yapıyordu Rusya İlimler Akademisinde..
Kim o? Var mı onun makeleleri ya da kitapları?
Albert 22.04.2013 12:32:54
Цитата
Turk пишет:
Hmm ilginç :) DNA leri sadece yardım eder, ama bir fundament ya da model olması lazım, mesele neye göre DNAsoylara ait daları ifade edilecek?
Bir halkin hangi soydan geliğini gösteren başlıca unsurlar dil ve kültürdür. Ve en önemlisi de, o halkın kendisinin hangi soydan geldiğine inandığıdır.
Tüm eski halklar iyice karışmışlar, hatta aynı soydan gelen halklar bile çok karışmış, bir biri içine girip erimişlerdir. Bu yüzden, Glotohronoloji araştırmaları pek gerçekçi gözükmüyorlar. Eski kaynaklar ön pilanda.. DNA ise destekleyicidir.. Özellikle, Türkiye gibi bir yerin içinde binlerçe değişik halk eskiden gelip geçtiğinden DNA tamamen ikinci veya üçüncü pilana iniyor, birincisi dil, kültür ve eski kaynaklar..
Albert 22.04.2013 12:35:34
Цитата
Turk пишет:
Kim o? Var mı onun makeleleri ya da kitapları?
İsmi Ali Çeçenov, şimdi girişimci olmuş:)
Tinibek 22.04.2013 15:59:58
Цитата
Albert пишет:
Neden olmasın:) Selçuk ve babası Hazar İmparatorluğunda ordu komutanları.. Hanedanla anlaşmazlığa düşünce ayrılıp Oğıuzlarla birlikte Selçuklu imparatorluğunu kuruyor. Selçukludan Osmanlı, Osmanlıdan Türkiye.. Hazarlardan itibaren bayrağı birbirlerine devretmişler..
Albert 22.04.2013 17:32:56
Цитата
Tinibek пишет:
Neden olmasın:) Selçuk ve babası Hazar İmparatorluğunda ordu komutanları.. Hanedanla anlaşmazlığa düşünce ayrılıp Oğıuzlarla birlikte Selçuklu imparatorluğunu kuruyor. Selçukludan Osmanlı, Osmanlıdan Türkiye.. Hazarlardan itibaren bayrağı birbirlerine devretmişler..
Ben de aynı fikirdeyim..:) Yalnız, Türkiye'de halk bunu kabul ediyor mu? veya kabul edebilirlermi? :)
Türkiye genel tarihine göre Selçuk bey Altay dağların Oğuzun Kayı kabilesinden geliyor:)
Abdullah 22.04.2013 18:17:31
Цитата
Chipmunk пишет:
Nikimi hakkinda, bir film gördüm, orda bir güzel yanağı-keseli sincabi(yani Chipmunk) var, çok beğendim, eski nikimi seçmeye düşündüm, ama vazgeçtim, zira arkadaşim bana böyle bir nik var dedi. Umarim ki, anlatabildim.
)) yanağı keseli sincap da nasıl bir şey yaaa?)) ben pek düşünemiyorum böyle bir hayvanı))
Bu seferki yazın ise hatalar ile dolup taşıyor, yani ekleri pek tutturamamışsın. Düzeltiyorum:
Nikim hakkında(ysa) bir film gördüm, orada bir güzel yanağı-keseli (ben böyle bir hayvan nasıl olabilir bilmiyorum) sincap vardı, (onu) çok beğendim. (İlk önce) Eski nikimi seçmeyi (de) düşündüm, ama (sonra) vazgeçtim, zira arkadaşım böyle bir nik var dedi ("arkaşım böyle bir nikin olduğunu söyledi" daha doğru). Umarım ki, anlatabildim.
Evet, ne demek istediğin az çok anlaşılıyor, kelimeleri doğru seçtiğin için, ama eklerde ve bazı yardımcı kelimelerde eksiklikler var, tabii. Bir de senin eski nikini kullanan kimseyi ben görmedim, arkadaşın niye öyle söyledi bilemiyorum. Teşekkür ederim cevabın için, umarım düzeltmeler anlaşılmıştır, fazla da bıktırmadım ikide bir yanlışlıkarı düzeltmem ile.
Мелиан 22.04.2013 19:06:35
Değerli arkadaşlarım, siz ne güzel Türkçe konuşuyorsunuz. Benim size büyük bir ricam var, aşağıdaki metni lütfen Türkçeye çevirebilir misiniz?

Уважаемые форумчане, вот и наступил месяц май пора цветения природы и любви, когда все живое пробуждается от зимнего сна. Каждый год это начало новой жизни. В этот чудесный месяц в нашем календаре есть красные даты Праздник Весны и Труда, День Возрождения и День Победы. Из всех праздников День Победы, безусловно, является самым значимым, это победа в самой страшной войне человеческой истории, это избавление от ужасающей опасности. Цена этой победы десятки миллионов жизней.
Много наших дедов и прадедов проливали свою кровь на этой страшной войне, у каждого была своя неповторимая судьба, каждый пережил это суровое время, на которую выпала кровопролитная война и геноцид нашего народа. В этот день мы хотим вспомнить их, хотим написать о них, тех, кто в жестокие годы сохранил дух народа.
В преддверии и в посвящение 9 мая и Дням Возрождения Карачаевского и Балкарского народа (которые, как мы все знаем празднуются 28 марта и 3 мая - разные даты, поскольку в разное время мы возвращались домой) мы, решили создать тему копилку, о судьбах нашего народа, о войне, о депортации, о победе, о возвращении. Мы хотим собрать как можно больше историй о наших семьях и родах, их трагедиях и испытаниях, победах и триумфах.
День Возрождения, разделенный на два дня - 28 марта и 3 мая 1957 года - для нашего народа праздник, праздник со слезами на глазах, как и День Победы для всей страны.
К сожалению, поколение, на чью долю выпали эти испытания, ставшее очевидцами этих событий, уходит, и мы ничего не можем с этим поделать. А с нашими стариками уходит и память, память о прошлом, а таких вещей нельзя забывать...
Сохранить нашу историю в наших силах!
Давайте соберем рассказы наших дедов и прадедов, отцов и матерей! Если получится не только сделать рассказы, но и записать видео, пока они еще с нами, будет замечательно! Мы надеемся, что "копилка" великолепных судеб сможет послужить прекрасным материалом для дайджеста Эльбрусоида, а может быть, кто знает, ляжет в основу книг, документальных или художественных фильмов.
Нужна будет помощь талантливых людей, которых у нас немало.
Пишите в этой теме истории своей семьи, все что знаете и можете поведать!

если в силу каких то причин не можете написать в форуме со своего ника можете присылать свои истории в личную почту на ник Мелиан или на e-maıl melıan9@yandex.ru

Сэр, мы окружены!
— Отлично!!! Теперь мы можем атаковать в любом направлении!
Мы так боимся быть навязчивыми, что кажемся равнодушными.
Tinibek 23.04.2013 02:31:20

1 0

Цитата
Albert пишет:
Цитата
Tinibek пишет:
Ben de aynı fikirdeyim..:) Yalnız, Türkiye'de halk bunu kabul ediyor mu? veya kabul edebilirlermi? :)
Türkiye genel tarihine göre Selçuk bey Altay dağların Oğuzun Kayı kabilesinden geliyor:)
Selçuk'un Hazarlı olduğunu ilk olarak Elbrusoid forumda okumuştum, yanılmıyorsam Albert siz yazmıştınız.
İnternette aradığımda, Ekşi Sözlük'te Selçuk Bey diye başlık açılmış. Orada da tartışılıyor.. Kimi Hazar diyor kimi Oğuz..
Evet dediğiniz gibi resmi tarihte Oğuz Kayı boyundan olduğu söyleniyor.Hazar'dan hiç bahsedilmiyor..
Ayrıca Selçuk'un oğlu Arslan Yabgu'nun bir adı İsrail, Çağrı Bey'in bir adı Davut, Alparslan'ın adı da Muhammat..
Arslan Yabgu, derken Karaçay gazetenin 13 Nisan sayısının 4. sayfasında tarihteki Alan liderlerinin fotoğrafları verilmiş, onların arasında da Arslan isimli biri vardı.
İstanbul şehrinde nasıl Osmanlı mimarisi göze çarpıyorsa, Konya'da da Selçuklu mimarisi baskın. Konya'dakı Üniversite'nin adı da Selçuk Üniversitesi.. Oranın yayınlarına da bakmak lazım Selçuk'un hakkında ne düşüyorlar, ne biliyorlar.
Изменено: Tinibek - 23.04.2013 02:37:29
Turk 23.04.2013 02:48:37
Tinibek, bu arada Amuca hakkında ne biliyorsunuz? Kayılar başkurtlar arasında da var, belki de diğer Türk boylarında da var.. şu anda en yüksek ihtimal hepsi R1a DNA'ya ait.. gibi görünüyor.. Şu anda şöyle gibi düşünüyorum: oğuz, alan, hazar farklı isimler olabilir ama aynı soy...farklı bölgelerde farklı isimleri taşınmışlar bazen kahramana göre bazen jeografiye göre.
Konu çok ilginç ve devam ettirirsek inşaAllah.

p.s. bu arada kulübümüze hoş geldiniz :), inşaAllah daha fazla arkadaşlar gelir, hiç rusça bilmeyenler de olsun :), yavaş yavaş hem tanışalım hem de Türkçe pratik olur.

Aziz camağat kim Мелиан'i ricası yapabilir? Türkçe pratik olur :) bir kaç tane version olsun, hataları düzeltiriz hep beraber. Haydı bakalım, parça parça da olur.
Изменено: Turk - 23.04.2013 02:56:04
Turk 23.04.2013 02:52:37
Devam ediyorum:
Turk 23.04.2013 02:53:56
Turk 23.04.2013 02:54:43
Abdullah 23.04.2013 09:38:31

1 0

Цитата
Turk пишет:
p.s. bu arada kulübümüze hoş geldiniz :), inşaAllah daha fazla arkadaşlar gelir, hiç rusça bilmeyenler de olsun :), yavaş yavaş hem tanışalım hem de Türkçe pratik olur.

Aziz camağat kim Мелиан'i ricası yapabilir? Türkçe pratik olur :) bir kaç tane version olsun, hataları düzeltiriz hep beraber. Haydı bakalım, parça parça da olur.
:alamat: bence de, türkçe öğrenmeye çalışan forumcu arkadaşlarımız, Turk güzel bir teklifte bulundu, tercüme versiyonlarınızı bekliyoruz.
Albert 24.04.2013 14:14:55

1 0

Цитата
Tinibek пишет:
Selçuk'un Hazarlı olduğunu ilk olarak Elbrusoid forumda okumuştum, yanılmıyorsam Albert siz yazmıştınız.
İnternette aradığımda, Ekşi Sözlük'te Selçuk Bey diye başlık açılmış. Orada da tartışılıyor.. Kimi Hazar diyor kimi Oğuz..
Evet dediğiniz gibi resmi tarihte Oğuz Kayı boyundan olduğu söyleniyor.Hazar'dan hiç bahsedilmiyor..
Ayrıca Selçuk'un oğlu Arslan Yabgu'nun bir adı İsrail, Çağrı Bey'in bir adı Davut, Alparslan'ın adı da Muhammat..
Arslan Yabgu, derken Karaçay gazetenin 13 Nisan sayısının 4. sayfasında tarihteki Alan liderlerinin fotoğrafları verilmiş, onların arasında da Arslan isimli biri vardı.
İstanbul şehrinde nasıl Osmanlı mimarisi göze çarpıyorsa, Konya'da da Selçuklu mimarisi baskın. Konya'dakı Üniversite'nin adı da Selçuk Üniversitesi.. Oranın yayınlarına da bakmak lazım Selçuk'un hakkında ne düşüyorlar, ne biliyorlar.
Bazı arap tarihçilere göre Selçuk bey Hazar Devletinde subaşı görevinde bulunmuş. Buna istinaden, Selçuk bey büyük bir ihtimalle bizim Karaçay memleketimize de uğramış olması gerek. Çünkü Hazarların en büyük şehirlerinden biri Karaçay'ın Humara adındaki dağın tepesinde bulunumuştur.
Ayrıca, eğer Anadaluya Cengiz Hanın ordusundan kaçan Türkmen kabileleri hatırlasak, Selçuk hanları kendilerini Türkmenlerden ayrı tutmuşlar ve ilk zamanlar hatta Türkmenlere karşı savaşmışlar. Şeyh İshak isyanları buna örnektir. Selçukluların bayraklarını incelediğimiz durumda ise, tamamen Kuzey Kafkasya ve Krım ile bir bağlantıları ortaya çıkıyor. Fakat, daha sonra Anadoluya Moğollardan kaçan çok Türkmen kabilesi yerleşiyor ve Kuzey Kafkasya'dan Kafkasya ötesine göç eden Hazar, Bulgar ve Alan Türkleri ile karışıyorlar. Böylece, bu karışımdan Anadolu Türkleri oluşuyorlar. Türkmenlerin bir kısmı hala yörük kültürlerini korumaya devam ediyorlar. Bu yüzden, Türkiye Türklerine kültür ve etnik yapı bakımından en yakın Kuzey Kafkasya Türkleri ve Türkmenlerdir..
Turk 24.04.2013 23:22:02
Albert, gene glottohronolojiya dönüyorum: biliyorsun karayım'lar Polonyaya göç etmişler 600 yıl önce değil mi? Bır kısmı ama Krım'da hala yaşıyor.
600 yıl sonra polonyadakilerin dilinde çok az değişiklikler olmuş ama polonyalar arasında yaşıyorlar yani, krımlılardan kopmuşlar diyebiliriz.

Yani bizim ellimizde örnek var, iki ayrı grup yaklaşık 600 yıl önce bölünmüş ve bundan dolayı dilinde bir miktarda değişiklik var.. yani zaman biliyoruz, leksikayı da biliyoruz (polonca-karaımca sözlükler Polonyadakiler için, ruşça-karayımca sözlük Krımdakiler için), bizim bilmeyen kısmı işte o koefisient bulmamız lazım.
Şu anda standart olarak bu koefisient flektiv olsun agglutunativ da olsun aynısı kullanıyorlar.. daha doğrusu flektiv diller için bulunan koefisienti türkçe diller için kullandırtıyorlar.. herhangi bir matematik ispatı yapmadan... Fikirimiz böyle. Ne diyorsun?
Изменено: Turk - 24.04.2013 23:24:44
Turk 24.04.2013 23:37:18
Bu arada:
Tarihin en eski Türkçe yazıtlarından biri bulundu
Çin'in kuzeyindeki eski başkentlerden Xian'da, Uygur prensi Karı Çor' (Çince Ge Çor) ait, M.S. 795 yılına tarihlendirilen, Çince ve Göktürk harfli bir yazıt bulundu.
Detaylar yenisafak'da bulabilirsiniz.
Abdullah 26.04.2013 11:47:33
Цитата
Мелиан пишет:
Değerli arkadaşlarım, siz ne güzel Türkçe konuşuyorsunuz. Benim size büyük bir ricam var, aşağıdaki metni lütfen Türkçeye çevirebilir misiniz?
Bu çeviri işinin bir aciliyeti var mı? Ne zamana kadar yapılması lazım? Biz ödev olarak verdik ama, birkaç gün geçtiği halde, kimseden ses çıkmıyor.
(къарачайчасы: къачаннга деричи керекди джазыуну кёчюрюрге? Биз юй ишге бердик аны, алай а джокъду джукъ джууаб)
Chipmunk 27.04.2013 14:16:08
Цитата
Turk пишет:
affedersiniz, farketmedim. ben biraz çevirdim o maddeyi, lakin bir çok hata olduğuna düşünüyorum.
İşte bu parçayı çevirdim
Уважаемые форумчане, вот и наступил месяц май пора цветения природы и любви, когда все живое пробуждается от зимнего сна. Каждый год это начало новой жизни. В этот чудесный месяц в нашем календаре есть красные даты Праздник Весны и Труда, День Возрождения и День Победы. Из всех праздников День Победы, безусловно, является самым значимым, это победа в самой страшной войне человеческой истории, это избавление от ужасающей опасности. Цена этой победы десятки миллионов жизней.

Saygıdeğer arkadaşlar(böyle uygun gördüm), mayıs ay da geldi işte, doğa hem de sevgi çiceklenmek ve bütün canlı kış uykusundan kalkmak zamanı. Her yıl yeni bir hayat başlanır. Şu güzel ayda çok önemli olaylar oldu,mesela, bizim milletimiz sürgünden yurduna döndü, ve başkası da,dokuzunçu mayısda bizim askerimiz zafer kazandi. O zaferin bedeli onlarca milyon kaybedilen hayatlar.

ama çevirimi biraz farkı var, bu da bir version olabilir
Изменено: Chipmunk - 27.04.2013 14:25:11

Пусть тот, кто верует в АЛЛАХА и Судный день, говорит благое или молчит.
Tinibek 27.04.2013 17:36:38
Цитата
Turk пишет:
Tinibek, bu arada Amuca hakkında ne biliyorsunuz? Kayılar başkurtlar arasında da var, belki de diğer Türk boylarında da var.. şu anda en yüksek ihtimal hepsi R1a DNA'ya ait.. gibi görünüyor.. Şu anda şöyle gibi düşünüyorum: oğuz, alan, hazar farklı isimler olabilir ama aynı soy...farklı bölgelerde farklı isimleri taşınmışlar bazen kahramana göre bazen jeografiye göre.
Konu çok ilginç ve devam ettirirsek inşaAllah.

Teşekkür ederim Turk. Amuca sözünü duymamıştım, burada yazıldı sanırım, bir okurum. Amuca Amca sözleri benziyor, oradan gelmiş olabilir mi..
Alanların Şam'dan, İran üzerinden bir kaç bin sene önce Kafkasları gelip yerleşen Yakup oğulları olabileceklerini düşünüyordum.. Onlarla ilgili DNA benzerliği var mı..
Yaklaşık 2500 yıl önce meydana gelen Purim olayını okurken, bu düşünce oluştu. Orada kötü adam olan Pers kralının vezirinin adı (H)Aman. Türkçede ve bazı dillerde Aman diye geçiyor, diğer dillerde Haman. Aman bütün Yakup oğullarını bir gecede bir komplo ile öldürmek istiyor fakat kendisi öldürülüyor. Yakup oğulları Aman'dan kurtuldukları için her yıl Purim'i bayram olarak kutluyorlar. Bizim dilde de kötüye Aman diyoruz, aman adam gibi. Pers krallığının başkenti ve olayın meydana geldiği yer Shushan (Şuuşan). Şuuşan ismi bizde de kullanılıyor Şuuşan Ünüs gibi.. Şeşen (dans, oyun) benzerliği de var..
Evet oğuz, alan, hazar aynı olabilir..
Изменено: Tinibek - 27.04.2013 17:37:20
cheLOVEchek 27.04.2013 19:07:18
Turk, вот вот ))) зашла ..а тут и правила появились ...теперь и я начинаю больше приобщаться ))))ато что за несправедливость ..))
А правила скопировала себе ..) СПАсибо большое ))
Изменено: cheLOVEchek - 27.04.2013 19:10:10

Примерь на себя счастье.. Оно тебе очень к лицу ..
Turk 27.04.2013 20:47:35
cheLOVEchek, не за что, будь в теме, будут еще таблички))). А пока можешь поупражняться с имеющимися.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный