В гостях у Казбека Уртенова

Девушка Гор 05.03.2011 22:22:33
В рамках проекта "Эльба идет в гости" в четверг, 17 марта, состоится встреча с Казбеком Уртеновым, бывшим имамом станицы Зеленчукская (КЧР), человеком лечащим недуги людей словом Аллаха (экзорцизм), т.е. Кораном так как нас научил пророк Мухаммад с.а.с. Казбек известен далеко за пределами нашей республики своим умением лечить от колдовства и сглаза. Просьба не флудить и оставлять свои вопросы в этой теме

Ответы

ALANULAN 04.08.2013 21:47:12
Сообщений: 856
казбек,
Алхамны къайтарыб окъуб тургъанында ,сагъатдан аз азыракъны, эснеб ,кёзлери да джылаб тургъанды.,
Сураны ортарагъанда бегирек кеси да!

-Энди не бла джараргъа боллукъду?
- экинчи энтда кёз тиймезча не бла хайырланыргъа боллукъду?
Изменено: ALANULAN - 04.08.2013 21:48:43

с УВАЖЕНИЕм !
Issaha 04.08.2013 22:17:17
Сообщений: 4
Ассаляму Алейкум!
Казбек, подскажите пожалуйста, что может значить такой сон
приснилось одному человеку ,как он сам себе отрезал все пальцы на ногах, из-за того, что ему было не удобно ходить, потом, пытался вернуть их на место, но тщетно.из- за того , что не получалось обратно их вернут, он плакал... ?
Изменено: Issaha - 05.08.2013 01:21:14
казбек 04.08.2013 23:33:32
Сообщений: 636
ALANULAN,
Фатиха сураг'а алай бола эсе к'уру аны ок'усунда турсун хар кюн сайын эснегени тохтаг'ынчы.Аныбла боллук'ду иншаАллах.Кез болмаз ючюн хаман К'уран ок'уй,тасбих,зикр эте айланырг'а керекди.Ол затла сак'лайдыла иншаАллах.
казбек 05.08.2013 01:35:12
Сообщений: 636

1 0

Issaha,
Алейкум Ассалам.
Может быть несколько толкований.Этот сон может означать разрыв родственных отношений и впоследствии сожаление об этом.В особенности если сновидец в возрасте,имеет взрослых детей.Так же это может означать племянников.Может означать долг.Может означать порицаемые дела,которые человек совершил,оставление,или несовершение молитв и в последствии покаяние.Нужно смотреть на семейное положение и религиозность сновидца.
Изменено: казбек - 05.08.2013 01:37:03
Девушка Гор 05.08.2013 15:20:40
Сообщений: 1318

1 0

Ассаляму алейкум, Казбек

Гитчелигимден бери келеди бу соруу. Къарт анам айтыучан эди, оразада, Къурманда ийис этдире башласакъ: "Бюгюн ёлгенлеге, тамбла - саулагъа чачарыкъбыз", деб. Кеси алай этиучен эди. Бюгюнлюкде ол зат къалгъанды, бири бир кюн чачады, экинчиси - экинчи кюн. Къайсы кюн чачаргъа тыйыншлыды быйыл? 7-де, огъесе 8-де?:думаю: Огъесе, башхасы джокъмуду?

Говорят, физически человек обновляется каждые семь лет. А духовно не обновляется ли человек еще чаще? Сколько человек умирает в одном человеке, прежде чем сам он умрет?
казбек 05.08.2013 18:53:43
Сообщений: 636

1 0

Алейкум Ассалам.
Барыбызны юйлерибиздеда этиле болур эдиле бу джау иис этдириу деген ишле.Мен сабий саг'атда бек сюйе эдим ол кюнлени.Хоншулаг'а айланыб,хычынла чача эдик,эмда кесибизни бир уллу иш этгеннге санай эдик).Эмда сен элтсенг сенгеда бир татлы затла бериучен эдиле).Ол джаныбла керти татлы заманла,татлыны татуун англаг'ан заманла)).

Кюнлени айтсак',шариат хукумбла,динбла бегиб,бир кюн елгенлеге,бир кюн саулаг'а деб джок'ду.Ашхыды оразаны ахыр кюнюню ингиринде чачсанг не тюрлюда ашарык'ны,эртдембла,г'ыйд кюн,байрам кюн,онгсузда,джарлыда к'уанч эталырча.Эмда юч г'аид кюннюда чачабыз десегизда олда бек ашхыды.Елгенни атыбла этиб,онгсузлаг'а,джарлылаг'а чачсаг'ыз,андан да елгеннге сауаб барды иншаАллах.К'урманны г'аид кюнлеринида,эмда оразаны башланнган кюнюню адебида блайды иншаАллах.
Изменено: казбек - 07.08.2013 02:58:15
laba7888877 06.08.2013 00:09:32
Сообщений: 10
Здравствуйте уважаемый Казбек!Хочу спросить у вас про свой сон.Видела как будто во сне парень мне сказал,что мою болезнь очень легко вылечить,для этого он всего лишь сейчас приготовит мне и назвал типа:тарак или та барак..или тальбарак..что то такое,сто я это съем и выздоровлю,только не уходи-сказал,блин,а я как будто специально проснулась,и теперь не знаю что это?может подсказка от Аллаха как мне вылечиться,то ли просто я на пути исцеления?фиг поймешь))может вы подскажете,может в Коране есть сура или аят такой,который мне нужно больше всего читать или есть муслим лекарство такое?с таким названием.Можете подсказать?)
казбек 06.08.2013 00:47:35
Сообщений: 636
laba7888877,
Здравствуй.Я не могу сказать насколько твой сон правдив,но есть и суура из Корана и лекарство с похожим названием,которые используются при лечении.В Коране есть суура Аль-Мульк,которую так же называю Табарак.И есть масло черного тмина,которую арабы еще называю "барака".
Пророк,да благословит его Аллах и приветствует ,сказал:"В черном зерне лекарство от всех болезней кроме смерти".
А сууру Табарак читают иногда при лечении от джиннов.
Что у тебя за болезнь?Может сможем помочь?Если не хочешь писать сюда,можешь написать в личку.
laba7888877 06.08.2013 01:19:56
Сообщений: 10
Спасибо что ответили,оч интересно,и то и то подходит!Спасибо!
казбек 06.08.2013 01:23:46
Сообщений: 636
laba7888877,
Аллах болушсун.
Issaha 06.08.2013 06:09:17
Сообщений: 4

1 0

Казбек, спасибо большое за ответ, очень помогли)))
казбек 06.08.2013 08:04:26
Сообщений: 636

1 0

Issaha,
Пожалуйста). Можно было бы дать более подробный ответ,но для этого мне пришлось бы здесь задавать неприятные вопросы про сновидца.Когда сон означает только хорошее,праведность,хорошие дела,я подробно об этом спрашиваю и стараюсь дать более подробный ответ.Но когда сон может означать какие то неприятные моменты,может раскрыть недостатки,или нехорошие поступки человека,я стараюсь говорить просто варианты толкования,что бы сновидец,или спрашивающий,сами сделали выводы с чем может быть связан сон.
Изменено: казбек - 06.08.2013 08:06:11
Сафия 06.08.2013 13:38:51
Сообщений: 14

1 0

Ассаламу алейкум Казбек ,как ораза проходит?:-)Как ваша семья?Аллах айтса все хорошо?мы привозили вам детей месяц назад тюкюртюрге,АлхамдулиЛлах джарады !мелкий перестал в сне мочить штанишки:-)Аллах разы болсун сизге!я хотела мир тюшню спросить,если не трудно растолкуйте,сегодня приснилось что я оделась и куда то пошла,одежда которая я надела мне очень нравилась,все такое красивое,особенно обувь,я прям в восторге от нее была и красивая и удобная,я доставала все это из своего шкафа,я удивлялась что у меня есть вообще такое:-)и я как бы жила в квартире которую мы продали 10 лет назад.Еще моей маме приснилось что ей наша старенькая тетя дала яблоки красивые.вот:)
казбек 06.08.2013 15:55:37
Сообщений: 636
Сафия,
Алейкум Ассалам.
Аллах разы болсун неда ийгиди.Оразада бек тынч бошала турады.
Аллахха махтаула,бизни себеб этдиесе сабийге сау болург'а.Аллах болушсун мындан арыда саулуг'уг'узбла иманда джашарг'а.
Тюшюнг бек ашхыды Аллах хайырын берсин.
Новая одежда во сне означает прибыль,власть,награду и т.д.Если ты постилась,то скорее всего это награда перед Аллахом за твой пост.Если же по каким то причинам ты не могла держать пост,то это что то из мирского иншаАллах.В любом случае этот сон означает блага.

Яблоки во сне означают или заботы,связанные с тем,кто их дарит,или подарок или помощ от того человека в виде денег и других ценростей.При этом сумма,или количество обычно соответствует количеству яблок.Здесь нужно смотреть на отношения,возможности этого человека и можно определить что примерно ожидать.Если же тот,кто дарит яблоки уже умер,в этом случае сон связан с его детьми иншаАллах.Хотя истину знает один Аллах.
Изменено: казбек - 06.08.2013 15:57:12
Сафия 06.08.2013 18:54:39
Сообщений: 14
казбек, кстати на счет оразы,я не держала оразу потому что я кормящая мама,в инете нашла что я должна за каждый день дать садакъа ,это правильно?и спасибо за толкование:)
казбек 07.08.2013 01:36:17
Сообщений: 636
Сафия,
Нет ты должна держать пост,после того как закончишь кормление.Обычно кормят 2 полных года по исламу,и в последствии нужно поститься за 2 года.Но кормящим матерям так же можно поститься и выплачивать пост в течении года,постясь 1-2 дня в неделю.
mulan 12.08.2013 06:51:03
Сообщений: 1
Салам алейкум.
Во время поста можно ли проводит курс лечения уколами? Есть ограничения в лекарствах? Или вообще все инъекции - и внутримышечные, и внутривенные - запрещены?
Доводилось слышать разные версии, что правильно подскажите, если можно поподробней. Спа-бо.:мерси:
казбек 13.08.2013 01:28:30
Сообщений: 636
mulan,
Алейкум Ассалам.
Во время поста все внутривенные и внутримышечные инъекции,уколы дозволены и не портят его,включая обезболивающие уколы при лечении,или удалении зубов.Про них очень много спрашивают.Единственное разногласие среди современных ученых насколько я знаю в вопросе применения питательных внутривенных инъекций типа глюкозы.Некоторые ученые считают что такие инъекции портят пост,потому что уходит чувство голода и аппетит,появляется чувство сытности.Другие ученые считают что не портит,потому что пост может испортить только то,что ввели через рот,желудок,или то,с чем человек может жить.Например если на одной глюкозе,который вводят в вену и воде,человек мог бы жить,тогда бы это портило.Я придерживаюсь второго мнения.
А в общем,если человек в таком состоянии,что ему необходимо вводить эти питательные лекарства,то я думаю эта уважительная причина что бы не держать пост и он может выплатить эти дни после курса лечения.
Айшуля 13.08.2013 12:51:17
Сообщений: 4585
Салам алейкум, Казбек! Къабыл болсун оразагъыз, кели бу заманга къуанч бла джетейик! (лучше поздно, чем никогда :oops: )
У меня вопрос относительно одного слова "обожаю", я слышала, что его не нельзя относить к людям, вещам, предметам, т.к. значение "обожествлять"... А вчера мне вот, что написали:

"Ayshat, не нужно запрещать то что разрешено и если когда то это слово и значило так то шаС это слово используется в основном в Смысле очень сильной любви и нужно понимать смысл слов так как они когда то использовались а под каким смыслом они шаС идут и ин ша Аллах разрешается это слово говорить и это не мои слова, а слова шейхов ин ша Аллах. А так если кто то считает сомнительным то Да для него лучше отказаться)." (с)


Что мне думать и кому верить? Нужные книги то я не читаю(

мама Рамазана!
казбек 15.08.2013 02:54:13
Сообщений: 636

1 0

Айшуля,
Алейкум Ассалам.
Аллах разы болсун бек сау бол.Разы бол терк джуаб бермегениме заманым болмай тура эдим.

Если устаревшее значение слова не утеряно в народе вообще,если это слово может использоваться где либо в печати,в официальных изданиях,в телепрограммах,В любых СМИ,на общественных выступлениях,в своем изначальном смысле,то это слово нельзя просто так говорить и можно использовать ее только в прямом ее смысле.Конечно же проговаривающий это слово не становится неверным,и не выходит из ислама,пока не вкладывает намеренно в это слово смысл божества,при этом обращаясь к кому либо кроме Аллаха.Однако использовать такие слова можно только для объяснения изначального ее смысла.Слово "Обожать" и сейчас используется иногда в печати в ее устаревшем смысле.То же касается и выражений типа "черт его знает",которое мы используем когда не знаем ответа на вопрос.Хотя на самом деле все знает один лишь Всевышний.Мы часто проговариваем слова,при этом не придавая им особого значения,но пророк,да благословит его Аллах и приветствует,сказал:"Человек может произнести слово,при этом не придав ему особого значения,и это слово может ввернуть его в Ад.И так же человек может произнести слово и оно введет его в Рай".

Однако если это слово потеряло свой изначальный смысл в народе вообще,и используется всеми совсем в другом значении,тогда никаких проблем.Тоже касается всех слов,которые не означают какие либо божественные атрибуты,качества, или названия.Их можно использовать как угодно иншаАллах.
Oraida777 15.08.2013 11:21:17
Сообщений: 6
АС САЛАМ АЛЕЙКУМ, КАЗБЕК! ПОДСКАЖИТЕ ПОЖАЛУЙСТА, НУЖНО ЛИ ПРОТИРАТЬ ШЕЮ ВО ВРЕМЯ ОМОВЕНИЯ? ГОДА 4 ДЕЛАЮ НАМАЗ, ВСЕ ЭТО ВРЕМЯ ПРОТИРАЛА(ТАК НАУЧИЛИ). НЕДАВНО УЗНАЛА О ТОМ, ЧТО ЭТО ОШИБКА..
Айшуля 15.08.2013 13:25:22
Сообщений: 4585
казбек, АлхадулиЛлях, сау болугъуз :)

мама Рамазана!
казбек 17.08.2013 16:31:54
Сообщений: 636
Oraida777,
Алейкум Ассалам .
Я сейчас в отъезде.Вернусь дней через 10.ИншаАллах постараюсь дать подробный ответ.
казбек 08.09.2013 21:41:55
Сообщений: 636
Oraida777,
Ассаламу г'алейкум.
Разы бол к'арнашым джуаб бералмай тург'аныма.
По мазхабу Абу Ханифа,протирание шеи считается мустахабом(желательным действием).По мазхабу Аш-Шафиг'и считается сунной(рекомендуемым действием).Однако некоторые известные ученые,такие как имам Ан-Науауй,Ибн Таймия,Ибн Аль-Къайим считали,что нет ни одного достоверного хадиса подтверждающего что Пророк,да благословит его Аллах и приветствует,так поступал.
всезнайка 09.09.2013 01:06:44
Сообщений: 1164
Ассаламу гъалейкум! у меня ряд вопросов, если можно, багъда изникум! Дв. племянницам ауушуб, ары баргъанем, бюгюн 4 кюню эди, джууаргъа деб суу хазырлагъан заманда, джылылыгъын кёрюрге, кастролгъа бармагъымы сугъа тебрегенлей, джарамайды, только тыльной стороной кастролну тышына тийерге керекди дейле. хы деиме, хотя у меня было омовение. джууаргъа къатышама, впервые в жизни, кесими бир смельчак этиб, до сих пор перед глазами всё. можно ли одевать мед. перчатки, не башхасы барды, двое одели их, а я быстыр къол къабла, сшитые на скорую руку, кебинлик бичген заманда. Сора экинчи кюнюнде кийимлерине къарагъан заманда, некоторые постирали, а кирсизлерине суу тийрдик, бу динде бармыды, не приколду, суу тиирген? И почему джууаргъа къатышханлагъа бир зат берирге излейле?Тыш адамгъа башдан аякъ бериледи хар зат дейди ання.Меннге бергенлеринде-бирден эки унамадым. Обижаться этерикбиз, алмасанг-дегенлеринде, лучше этигиз обижаться, меннге азаб этмегиз, я неради подарка это делала деб , аланы обижать этдим.Быллай тюрлю адетлерибиз нек барды? И Почему должны кормить всех приходящих, олтуруб-мынчакъ тартыб, тилек тилеб, къуран окъуб турмай? Хар келгеннге, хоншуларына да ашатмай кишини чыгъармай-это всё делается Джегетейде.Башха бир родственнигибиз ауушханнга да барама да муну аллында, къуран окъургъа кирген апендиле да ёпюк чыкъгъынчы, ошибкала бла окъуб ясынны, орус книжкаладан окъугъанлыкъгъа. Даже, къул агъузланы тюз окъумайла. Сора тиширыула да траур болгъан кибик болуб, кеслери уа новогодний ёлкалача алтын болгъанларын тагъыб, билеклерин ишни ачхан киимле киииб. Сора кучка-кучка болуб, дунияны бу ушакъ этгенлери, бир эрши керюнеди, елюк ийесине къой, меннге да. Сора кете тебреселе, келиб ёлюк ииесин къучакълагъанлары, энтда келирбиз-деген кибик айтыб, бу джарлыны эзиб турургъа нек керекдиле? чынты отметитьсямы этелле, кермей къалмасын деб? родственниклерибизге джюрюйме да, аття-бла анняны биргелерине, къууанч болсун, бушуу болсун бек сеийрге къалама. Разы бол, кёлюмдегин тёкдюм
Изменено: всезнайка - 09.09.2013 09:20:58

псори тамам
казбек 09.09.2013 02:13:25
Сообщений: 636
МашаАллах миллетибизде кертита джюрюген,алая тыйыншлы болмаг'ан талай ишни айтдынг,тамбла билимиме кере толу джуаб берирге кюреширме иншаАллах.
всезнайка 09.09.2013 09:22:27
Сообщений: 1164
Цитата
казбек пишет:
МашаАллах миллетибизде кертита джюрюген,алая тыйыншлы болмаг'ан талай ишни айтдынг,тамбла билимиме кере толу джуаб берирге кюреширме иншаАллах.
Сакълайма, шукуран. Чок тешеккюрле-деб джаза тебрегенем

псори тамам
казбек 10.09.2013 01:25:49
Сообщений: 636

1 0

всезнайка,
Алейкум Ассалам уа рахматуллах.
Аллах джандетли этсин аушхан адамыг''ызны.
Сууг'а тийме дегенлери суу кирге тергеледи деб айтханлык'лары болур эди.Бу сорууну юсюнде мазхаблада башхалык' барды.
Абу Ханифа мазхабда сууг'а абдезинг болмаг'анлай тийсенгда ол суу кирсизге саналады эмда аныбла джууунург'ада абдез алырг'ада болады,эмда елюкню джуарг'ада болады.Шафиг'ий мазхабда сууг'а абдез алыр иннетбла тийсенг ол суу кирге тергеледи андан ары, эмда ол суубла абдез алырг'ада,елгенни джууарг'ада болмайды.Алая сууну иссилигин кереим деб,неда башха иннетбла тийгенликге ол мазхабдада суу кирсизге тергеледи.Ол себебден сен алайда сууг'а тийгенликге хата джок' эди.Саутну тышыны к'олунгу сыртабла тииргенлерина не тюрьюда англамайма.Аллай джерде быллай ишлени айырыб соруб,эмда джангылычларын айтыб англата турург'а керекди.
Мед.перчаткалабла айхайда болады джууарг'а.Эмда бюгюнлюкде тыйынчлысыда алайды.
Кийимлеге суу чачханны биринчи кере эшитеме.Менда бир талай елгенни асраг'анма бунуа к'айдан чыг'ардыла.
Аушхан адамны кийимлерин джарлылаг'а юлемеклик ашхы адетди ол садак'ады ельгеннге иншаАллах.Алая джууг'ан адамлаг'а алг'ан тыйыншлы тюйюльдю ол хакъ алг'анчады.
К'уран ок'уг'анны юсюнден.Джаш адамла,ок'уй бильгенле аллай джерде ок'умайдыла кесигиз кересиз.Ол себебден к'артла кюрешедиле.Аланы ичинде ок'уй бильгенда бар бильмегенда бар,болумларына кере дыгалас этедиле алаг'ада айыб этерча тюйюльдю.Алая орус харифлебла к'уранны ок'ург'а болмайды амалсыз намазг'а затха юрене тург'ан адам болуб,башха амал табмаса.Орус харифлебла ок'уг'ан адам к'уранны маг'анасын тюрлендирмей мадары джок'ду.
Тышырыуланы юсюнден мен айтырык'ны айтханса,кертида джасалыб,не замандада киерге тыйыншлы болмаг'ан ачык' кийимле кийиб келедиле бир к'ауум.
Ашатханны юсюнден.Бу адетни биз христианладан алыб бара болурбуз,нек десегиз,сорсак' к'артлаг'а бу кеб болмай кире тург'ан затды.Эмда христианда барды аллай адет,к'абырладан к'айтырг'а столла джасаг'ан.Сахабала айтхандыла Файхамбарыбызны(салляллаху г'алейхи уа саллям)заманында,сарнаубла ол юйде ашатууну биз бирча тергеек деб.Сарнау ючюна елгенни к'ыйнаг'ан этедиле к'абырда деб келеди.Бир к'ауум айтадыла не аманлыг'ы барды бу ишни деб.Алая ол елюк иесине ауурлук' салг'ан затды.Елюкню арбаздан ары ашырг'анлай столла к'ураб,чоюнла асыб,бир к'аууму джылай бир к'аууму кюле.
Эмда ашхыды,сюннетди,к'абырладан кельген миллет чачылг'андан сора,хоншула аш этиб ашатсала ол юйдегилеге эмда тыш элледен келиб алайда турлук',кече к'аллык' джууук'ларына.
Даг'ыда бир айтырым тышырыулаг'а уялмаг'ыз ельгенде дженгиль кетерге.Сизге ол тыйыншлыды кетер адамларыг'ызны сак'ламай эсегиз к'абырладан к'айтырларын.
всезнайка 10.09.2013 09:27:52
Сообщений: 1164
Cау бол, толу джууаб бергенинге. Ёлюк чыкъгъынчы, бачхада кесе эдиле къойну. Келинле -башда гардош джона, шорпагъа ингредиентлени хазыр эте. Тыйыншлысы, елгенни адамларын поддержать этиб, биргелерине тургъан эди да. Тиширыула уа кетмейле, къабырладан къайтхынчы деб сакълайла. Сора апенди келиб отчитаться этеди, была да зрителле. Сора тукъумдан уллайгъан адам адамланы къайтарады, сау болугъуз келгенингизге, ашыкъгъан адам барыгъыз баш деген сёзлени айтыб.Да бизде болгъан орус книжкаладан окъуйла. къолуна къуран алыб окъугъан кермеиме. Хурджунларындан чыгъардыла, окъудула.Сёз ючюн, комнатада, елюкню къатында меннге окъургъа боллукъмуду, къуру тиширыула болгъан сагъатда? эркишиле редко киредиле да ёлюк болгъан джерге. аллах сакъласын энди джуугъуму-тенгими ёлгенден, алай а билирге керекди да.

псори тамам
АбуАхмад 10.09.2013 10:53:04
Сообщений: 1160
казбек,
Ассаламу Алейкум!
Бу теманы башлагъан эсегиз.... :)
Адам ауушхан сагъатда этилшен ишлени, адетлени кёбюсюнден бир хапарым барды. Бу керек, бу керекмей, дегенча :)
А ма бу келген- кетгенге дууа алдыргъанны юсюнден бир зат табалмайма... Не билесе аны юсюнден?
Соруп, излеп, тапмагъагдан сора, мен баргъан жеримде кёбюсюнде, арбазгъа киргенде да, кетгенде да, дууа алдырмайма )))
Келдим, адамларына къайгъы сёз бердим. Бир 15 минут турдум."Энди къууанчларыгъызгъа келейик!"- дедим да, кетдим )))

Аш-Шафи'и "Я не знаю более священной науки, после науки о халяле и хараме, чем наука о медицине."
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный