Салам, шуёхумла! У меня очень большая и позорная проблема-незнаю свой родной язык(

Розмари 19.09.2013 17:42:55
Сообщений: 1
Подскажите как можно выучить балкарский, может здесь кто-нибудь сможет меня научить?
Мусса 19.09.2013 17:56:58
Сообщений: 2681
С подобной просьбой обращалась девушка .Ей подробно объяснил Сабр, что и как нужно делать.Но у меня другое предложение .Может кто-то из преподавателей нашего языка будет вести уроки ,здесь на сайте. Подумайте,Учитель.
Returner 19.09.2013 18:23:20
Розмари, Къара чачлы научит вас)))
Nasib&Namis 19.09.2013 19:03:30

0 0

да,действительно большая проблема... бум ...
Меня так задевают слова,когда говорят (родители обсуждают в дет.саде)"о къой орусча иги юренмеге,кесиникин къачанда биллик шойду"

Моё мнение -КЕСИНИКИН ИГИ КЕРЕКЛИСИЧА БИР БИЛСИН ДА ОЛ САБИЙ(ХАЛАТСЫЗ 3-4 АЙТЫМ ДЖАЗАРЧА,НЕДА ОРУС СЁЗ КЪОШМАЙ СЁЛЕШИРЧА),АРТДА СЮЙСЕ ИНГИЛИЗ,СЮЙСЕ ОРУСНУ КЪОШАР КЪОШАКЪГЪА... КЕСИНИ ТИЛИН ЭКИНЧИ ОРУННГА САЛГЪАННЫ САУ АДАМГЪА САНАМАЙМА ИЙНАНЫГЪЫЗ...
ilmizi 19.09.2013 20:37:58
Сообщений: 152
Как и при изучении любого языка, лучше всего его учить в балкарской языковой среде. Иными словами, нужно с кем-то постоянно общаться именно на балкарском. Если есть рядом с Вами люди, говорящие на языке, договоритесь с ними. Через какое-то время начнете понимать, позже начнете говорить Аллах айтса. Но естественно надо и читать, и слушать песни, и учить слова, смотреть те же мультики.
Returner 19.09.2013 20:56:17
Nasib&Namis, + мильон)))
Sabr 19.09.2013 23:00:35
Сообщений: 7254
Цитата
Nasib&Namis пишет:
да,действительно большая проблема... бум ...
Меня так задевают слова,когда говорят (родители обсуждают в дет.саде)"о къой орусча иги юренмеге,кесиникин къачанда биллик шойду"

Моё мнение - К ЕСИНИКИН ИГИ КЕРЕКЛИСИЧА БИР БИЛСИН ДА ОЛ САБИЙ(ХАЛАТСЫЗ 3-4 АЙТЫМ ДЖАЗАРЧА,НЕДА ОРУС СЁЗ КЪОШМАЙ СЁЛЕШИРЧА),АРТДА СЮЙСЕ ИНГИЛИЗ,СЮЙСЕ ОРУСНУ КЪОШАР КЪОШАКЪГЪА... КЕСИНИ ТИЛИН ЭКИНЧИ ОРУННГА САЛГЪАННЫ САУ АДАМГЪА САНАМАЙМА ИЙНАНЫГЪЫЗ...
"КЕСИНИ ТИЛИН ЭКИНЧИ ОРУННГА САЛГЪАННЫ САУ АДАМГЪА САНАМАЙМА, ИЙНАНЫГЪЫЗ..."


Бюгюнлюкде къарачай-малкъар халкъны саны 300 мингден атлагъанды. Ол сандан ненчасын сау адамгъа санаргъа боллукъду экен? Тилибизни къутхарыр чакълы бир адам бар болурму?
Nasib&Namis 20.09.2013 00:40:09
Sabr, Аллах айтса бар болур деб ышанама.
Nasib&Namis 20.09.2013 00:47:32
Текст(слова) песнииз репертуара Руслана Катчиева

муз. и сл. Руслана Катчиева

Башха тилге уллу багъа бериб, сёлешме!
Джуртунга да уллу кёллю болуб, кюрешме!
Ауушсанг да, асырарла туугъан элингде.
Бу затланы унутмайын, къаты тут эсингде!

Припев:
Бил тилинги! Джай дининги!
Бош ийме да хар кюнюнгю,
Динибиз - тюз, тилибиз - бай,
Керти затны эринме, джай.
Бил тилинги! Джай дининги!
Бетинги чынгар!
Юлгю болсанг, игилик бла
Сыйынг да чыгъар.

Гитче уллугъа сый бермеген заманнга келдик.
Не тюрлю да бетсизликни кёре тебредик.
Эй, ариу къыз, тау миллетим сенге ышанад,
Адеб-намыс, уллу-гитче сени къанынгда.

Припев.

Диним деген, тилим деген, Аллахха шукур, бард.
Бу халиге сыйынмагъан андан да аслам.
Мындан уллу не магъана барды дунияда?
Диним, тилим, тау адетим - олду баш магъана!


:alamat:
хотела с музыкой сюда вставить, не нашла в you tube
Mariame 20.09.2013 15:50:17
Сообщений: 349
ilmizi , действительно, золотые слова. Можно обчитаться словарей и учебников, но не слыша живую речь язык не выучить никак.

Джолну хорлайды джюрюген
elbars 20.09.2013 19:13:12
Сообщений: 2286
Бу арт кезиуде ана тиллерин тансыкълап, багъалап башлагъан адамланы кёрюп, мен иги къууум этип башлагъанма. Инша Аллах, тилибиз унутулуп, жутулуп къалмаз. Уста сёлешген адамгъа тюбесенг, тилинги теренлигин, ариулугъу, кючюн да ангылайса, кёлюнг кётюрюледи, миллет адамы, таулу болгъанынга ёхтемленесе. "Эльбрусоид" кёп фильмле бла мультфильмле кёчюргенди, ана тилге юйренеме дегеннге ол да уллу себеплик этерикди. Андан сора да, ана тилигизни терен билгенле сюйгенле, "Сюймеклик китабына" къарагъыз, бютюн да Бабаланы Ибрахимни бла Мокъаланы Магометни назмуларына. Тилибизни байлыгъын, теренлигин, субайлыгъын да анда табарыкъсыз. Юйренеме дегеннге амалла бардыла. Тилибиз айланмайды, неда акъылыбызны кесгин айталмайбыз деп, уялып тохтамагъыз. Ана тилге тюзелген алай къыйын тюйюлдю, нек дегенде, ол кимни да къанында болгъанбир затды.
Sabr 20.09.2013 23:33:12
Сообщений: 7254
СЕМЕНЛАНЫ ДЖЫРЧЫ СЫМАЙЫЛ


КЕЛЛИК ТЁЛЮГЕ


Къалай насыблы адамлабыз биз!
Сёлешир ючюн - хазыр тилибиз.
Бютеу аламда болгъан затланы
Бир да къалмайын барды атлары.

Зыгъырдан башлаб джулдузгъа дери
Бу тилни ичине кирелле бери...
Хар не затны да сыфаты, саны –
Тилибиз кескин тамамлай аны.

Келген тёлюле! Келлик тёлюле!
Сакълагьыз аны, миндемей энин –
Къошулгъан къона, къорагъан къайыта,
Ол бизни халкъгъа ёкюллюк этсин.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный