Elbrusoid - Türkçe kulübümüze hoş geldiniz!

Elbrusoid - Türkçe kulübümüze hoş geldiniz!

Turk 15.03.2013 19:30:22

2 0

Для всех кто хочет по практиковаться турецкому языку, добро пожаловать :), общаемся, поправляем друг друга, повышаем знания турецкого языка

Türk Alfabesi (турецкий алфавит):

Ğ - Гъ, Ç - Ч, C - Дж, Ş - Ш, Ö - Ë, Ü - Ю, I - Ы, İ - И, Y - Й

Примерный состав турецкого языка:

Изменено: Turk - 19.06.2013 21:31:52

Ответы

Abdullah 02.04.2013 18:59:10
Цитата
Chipmunk пишет:
Görüyorum ki burda sadece Abdullah bey ve Turk bey varmışlar
Görüyorum ki burAda sadece Abdullah bey ve Türk bey varmış.
Цитата
Abdullah пишет:
Başkalar hiç kimse yok, yoksa herkes hayli meşgul olmuşlar.
başka hiç kimse (de) yok, yoksa herkes hayli meşgul mü olmuş? (anladığım kadarıyla, 'yoksa' kullanıldığı için soru cümlesi olması daha doğru olur)

Цитата
Chipmunk пишет:
Affedersiniz'nasılsınız',tabi ki başka bir yanlışlıklarım vardı, lütfen düzeltiniz. Ben de iyiyim, çok şükür, hiç bir sıkıntım yok, alhamduliLLYAH.
burada da 'tabiİ ki' olacak)) ve de 'başka yanlışlıklarım da vardır' (bir kelimesi fazla ve böyle düzeltilirse daha iyi olur)
Turk 02.04.2013 19:18:53
Цитата
Chipmunk пишет:
neyse, nasılsiniz?ne var? ne yok?
) teşekkür ederim, iyiyim Allaha şükür. İşte evden çalışıyorum ya da çalışmaya çalışıyorum :гыы:
Sen nasılsın? ne var ne yok?
Изменено: Turk - 02.04.2013 19:19:07
майрам 03.04.2013 00:49:38
Асалям алейкум!!!!!!никто не подскажет как найти преподавателя турецкого языка по скайпу,
Чуана 03.04.2013 00:54:16
майрам, Алейкум ассалям) На этом сайте http://www.turkishfirst.ru/urokiskype.html я видела. Но если хочешь, можешь с носителями языка разговаривать бесплатно на другом сайте, busuu.com.
Изменено: Чуана - 03.04.2013 00:54:58

Жизнь прекрасна, самое главное правильно подобрать дозу эсциталопрама.
http://www.moskva.fm/artist/billy_joel/song_640994
Chipmunk 03.04.2013 14:55:27
Abdullah, çok çok teşekkür ederim düzeltmeler için

Цитата
Turk пишет:
) teşekkür ederim, iyiyim Allaha şükür. İşte evden çalışıyorum ya da çalışmaya çalışıyorum :гыы:
Sen nasılsın? ne var ne yok?
Bu yeşil yüzüne ve beyaz gülümsemenine göre pek mutlusun vaziyetinden :) maa şaa LLAH.
Tekkür ederim ben de iyiyim alhamduliLLYAH, her şey yolunda, çalışmıyorum, çünkü istemiyorum:)
Bizde hava çok güzel, herşey yeşil oluyor, ya sizde hava sıcak mı?İstanbul nasıl?

Пусть тот, кто верует в АЛЛАХА и Судный день, говорит благое или молчит.
Abdullah 03.04.2013 15:29:20
Цитата
Chipmunk пишет:
Abdullah, çok çok teşekkür ederim düzeltmeler için
birşey değil, bir sorun olursa söylebilirsin, elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım
Turk 03.04.2013 15:35:34
Цитата
Chipmunk пишет:
mutlusun vaziyetinden
AlhamdulILLAH :)

Цитата
Chipmunk пишет:
her şey yolunda, çalışmıyorum, çünkü istemiyorum:)
he he şanlısın :гыы:

Цитата
Chipmunk пишет:
Bizde hava çok güzel, herşey yeşil oluyor, ya sizde hava sıcak mı?İstanbul nasıl?
MaşaAllah, bizde de hava güzel, İstanbul yerinde, selam söyliyor :)), şu anda Bursa'dayım, burası çok güzel - etrafında bol yeşillik var ve sakin, inşaAllah gelirsiniz, yakında İstanbul'a döneceğim.
майрам 04.04.2013 00:40:25
Чуана, saol canım
Чуана 04.04.2013 13:10:08
майрам, bir şey değil ))

Жизнь прекрасна, самое главное правильно подобрать дозу эсциталопрама.
http://www.moskva.fm/artist/billy_joel/song_640994
Aliya_Serap 04.04.2013 18:43:02

1 0

Merhaba Arkadaşlar!
Türkçe öğrenmek isteyenler için v kontakte sitesinde müzik arama dizesine Уроки турецкого diye yazın.
Audio dersler çıkacak, süper değil, ama çalışırken, elleriniz de meşgulken, öylesine dinleseniz bile fayda var.
Başarılar dilerim.

Для тех кто не понял )) На сайте в контакте в разделе мои аудиозаписи в поисковую строку вбейте Уроки турецкого.
Chipmunk 04.04.2013 22:47:29
Цитата
Abdullah пишет:
birşey değil, bir sorun olursa söylebilirsin, elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım
Tamam, yine teşekkür ediyorum, ama sizden bir ricam var, eğer ben yanlışlıklar yaparsam, düzeltebilirmisiniz?

Chipmunk 04.04.2013 22:48:03
Цитата
Turk пишет:
hem de çok)

Chipmunk 04.04.2013 22:58:38
Цитата
Turk пишет:
MaşaAllah, bizde de hava güzel, İstanbul yerinde, selam söyliyor :)), şu anda Bursa'dayım, burası çok güzel - etrafında bol yeşillik var ve sakin, inşaAllah gelirsiniz, yakında İstanbul'a döneceğim.
Bizden de ua aleykum asselam, Bursa da bir güzel şehir olduğunu düşünüyorum. Kayseri şehir hakkında bir şey biliyormusun? işittim ki İstanbuldan uzak değilmiş

Chipmunk 04.04.2013 23:05:42
Цитата
Aliya_Serap пишет:
Merhaba Arkadaşlar!
Türkçe öğrenmek isteyenler için v kontakte sitesinde müzik arama dizesine Уроки турецкого diye yazın.
Audio dersler çıkacak, süper değil, ama çalışırken, elleriniz de meşgulken, öylesine dinleseniz bile fayda var.
Başarılar dilerim.

Для тех кто не понял )) На сайте в контакте в разделе мои аудиозаписи в поисковую строку вбейте Уроки турецкого.
Merhaba, teşekküler.
'başarılar dilerim' - ne demek?çevirisi?

Abdullah 05.04.2013 09:25:40
Цитата
Chipmunk пишет:
Tamam, yine teşekkür ediyorum, ama sizden bir ricam var, eğer ben yanlışlıklar yaparsam, düzeltebilirmisiniz?
peki (doğrusu "pek iyi", kısaltılmışı daha çok konuşma dili ve forumlar gibi formal olmayan ortamlarda kullanılıyor).
düzeltebilir misiniz (ayrı yazılır)
Abdullah 05.04.2013 09:39:46
Цитата
Chipmunk пишет:
Kayseri şehir hakkında bir şey biliyormusun?
Kayseri şehri hakkında bir şey biliyor musun?
Turk 05.04.2013 13:47:50
Цитата
Chipmunk пишет:
Цитата
Turk пишет:
hem de çok)
:гыы:

Цитата
Chipmunk пишет:
Kayseri şehir hakkında bir şey biliyormusun? işittim ki İstanbuldan uzak değilmiş
Nalçik ile kardeş şehiri olmuş :). Nalçık caddesi bile var.
Benim arkadaşlarım orada TÖMER okumuşlar, güzel şehir, planlı diyorlar. Bu arada Kayseri'de çok kabartı ve diğer adıgeler yaşıyor :).
Ama Kayserililere gıcık derler :D, Türkiye'de böyle bir inanç var, sanırım bir çok zengin iş adamlar oralı çıkıyor :)))
Abdullah 05.04.2013 15:50:11
Цитата
Turk пишет:
Ama Kayserililere gıcık derler
ben nedense uyanık olarak duyardım sanki, gıcık denildiğini burada senden öğrenmiş oldum)) Var buralarda bir Kayseri'li çerkes, en kısa sürede sorar cevabını yazarım)))
Turk 05.04.2013 17:18:35
Цитата
Abdullah пишет:
uyanık
belki de gerçekten ''uyanık'' derler, ama ben kaba versiyonunu duymuş olabilirdim :гыы:
Цитата
Abdullah пишет:
kısa sürede sorar cevabını yazarım)))
orijinal kayserilidan duymak en iyidir :))
Chipmunk 05.04.2013 18:21:36
Цитата
Abdullah пишет:
Kayseri şehri
Burada neden sehri oluyor? anlatabilir misiniz?

Chipmunk 05.04.2013 18:31:14
Цитата
Turk пишет:
Nalçik ile kardeş şehiri olmuş :). Nalçık caddesi bile var.
Benim arkadaşlarım orada TÖMER okumuşlar, güzel şehir, planlı diyorlar. Bu arada Kayseri'de çok kabartı ve diğer adıgeler yaşıyor :).
Ama Kayserililere gıcık derler :D, Türkiye'de böyle bir inanç var, sanırım bir çok zengin iş adamlar oralı çıkıyor :)))
anladım, lakın 'Ama Kayserililere gıcık derler' biraz korkutuyor
Изменено: Chipmunk - 05.04.2013 18:31:57

Abdullah 05.04.2013 22:19:44
Цитата
Turk пишет:
orijinal kayserilidan duymak en iyidir
öyleyse, sordum, o da benim gibi şaşırdı ve böyle bir şeyi ilk defa duyduğunu ve pek de anlamlı bulamadığını söyledi, aynen benim gibi)) Bilmiyorum, kimden ve nasıl duyabildin sen böyle bir lafı ve zengin iş adamları ile gıcık kelimesinin de bağını kurmada baya zorlandık, doğrusu.

Цитата
Chipmunk пишет:
Burada neden sehri oluyor? anlatabilir misiniz?
tamam, çünkü böyle durumlar için de türk dilinde isim tamlaması kuralı geçerli, hani 'odanın kapısı' falan gibi ifadeler var ya, işte onlardaki gibi bunlar için de aynı kural uygulanıyor. Cadde ve diğer özel isimlerde de aynı kural uygulanıyor, mesela Puşkina caddesi, Huzur sokağı, Karadeniz üniversitesi vd.
Turk 05.04.2013 22:42:49
Цитата
Abdullah пишет:
Bilmiyorum, kimden ve nasıl duyabildin sen böyle bir lafı ve zengin iş adamları ile gıcık kelimesinin de bağını kurmada baya zorlandık, doğrusu.
Anlaşılan yanlış duymuştum, herhalde çok kayserililere ''seven'' birisinden duymuştum :гыы:
Abdullah 05.04.2013 23:24:15
Цитата
Turk пишет:
Anlaşılan yanlış duymuştum, herhalde çok kayserililere ''seven'' birisinden duymuştum
bence de öyle bir anlaşmazlık olmuş gibi)) (kayserililerİ, biraz dikkat lütfen))
Chipmunk 06.04.2013 09:21:42
Цитата
Abdullah пишет:
tamam, çünkü böyle durumlar için de türk dilinde isim tamlaması kuralı geçerli, hani 'odanın kapısı' falan gibi ifadeler var ya, işte onlardaki gibi bunlar için de aynı kural uygulanıyor. Cadde ve diğer özel isimlerde de aynı kural uygulanıyor, mesela Puşkina caddesi, Huzur sokağı, Karadeniz üniversitesi vd.
yani, şehiri değil, fakat şehri oluyor mu?
Изменено: Chipmunk - 06.04.2013 09:22:07

Abdullah 06.04.2013 14:25:24
Цитата
Chipmunk пишет:
yani, şehiri değil, fakat şehri oluyor mu?
tabii, 'i' harfi düşer ya bu tür durumlarda
Aliya_Serap 06.04.2013 14:44:18
Chipmunk, selamlar.
Başarılar dilerim - желаю удачи.

Şehir - şehri kelimeye gelince de.
Türkçede bir kural var.
2 heceli (слог) sözcüklere dar ünlüye (гласная) başlayan ek katılırsa ikinci hecedeki ünlü düşer.
(2 бёлюмлю сёзлеге тар ачыкъ тауушха башланнган суффикс къошулса, тамырны экинчи бёлюмюню ачыкъ тауушу тюшген этеди).
Örnek:
Şehir + İ = Şehri
ağız + ım = ağzım
alın + ım = alnım
isim + im = ismim
karın + ım = karnım

Yani ŞE - HİR - 2 heceli sözcük + İ (dar ünlü eki) = ŞE-HR (ikinci hecedeki ünlüyü düşürüyoruz) ve + İ = Şehri.

Umarım anlatabildim İnşallah.
Chipmunk 06.04.2013 16:37:51
Цитата
Aliya_Serap пишет:
Chipmunk, selamlar.
Başarılar dilerim - желаю удачи.

Şehir - şehri kelimeye gelince de.
Türkçede bir kural var.
2 heceli (слог) sözcüklere dar ünlüye (гласная) başlayan ek katılırsa ikinci hecedeki ünlü düşer.
(2 бёлюмлю сёзлеге тар ачыкъ тауушха башланнган суффикс къошулса, тамырны экинчи бёлюмюню ачыкъ тауушу тюшген этеди).
Örnek:
Şehir + İ = Şehri
ağız + ım = ağzım
alın + ım = alnım
isim + im = ismim
karın + ım = karnım

Yani ŞE - HİR - 2 heceli sözcük + İ (dar ünlü eki) = ŞE-HR (ikinci hecedeki ünlüyü düşürüyoruz) ve + İ = Şehri.

Umarım anlatabildim İnşallah.
Teşekkür ederim, anladım şimdi.

Chipmunk 19.04.2013 15:54:00
Assalamu aleykum. Ders bitdi mi?)))) arkadaşlar, nerdesiniz?????

Abdullah 19.04.2013 17:20:30
Цитата
Chipmunk пишет:
Assalamu aleykum. Ders bitdi mi?)))) arkadaşlar, nerdesiniz?????
Ve aleyküm selam ve rahmetuLlahi))
Hangi dersten bahsediyorsun? Kulübünün çalışmasından mı yoksa? Ben buradayım, milleti gözlüyorum, lakim kimse gözükmüyor bu aralar.))
Bu arada hatalarını düzeltiyorum: bitTi mi ve de nerEdesiniz - olması lazım, konuşma esnasında "nerdesiniz" denir, yazıdaysa "neredesiniz" yazılır, "gitti, seçti, yaptı" gibi fiiler de karaçay dilindeki gibi "d" ile değil balkacaki gibi "t" ile yazılır.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный