Сюйрелген къыз неда харам адет

Сюйрелген къыз неда харам адет

къара 05.11.2013 12:41:48
Сообщений: 665
Даже не знал в каком разделе разместить данную тему,это явление равно относится и к общественной жизни,и религии,и к семейным отношениям и даже в какой-то степени к политике.
Уже не впервой мы читаем в СМИ об умыкание невест на Кавказе закончившихся трагедиями(в основном из восточного Кавказа).Но все мы знаем что ровно тоже самое происходит у нас!
Почему то все хорошие адеты у нас в народе забывается со скоростью света,а тут если что "да ол къарачай адетды"деб сюйлеле :гыы:
Ислам однозначно говорит кража невесты для последующего вступления в брак является ХАРАМОМ и многие ученые приводят доводы по которому этот брак не считается действительным.
А с модой на Кавказскую любовь,под песни "я тебя украду"появился какой-то ажиотаж.Все хотят красть и быть украденными :гыы: а потом в лучшем случае расходятся через полгода а худшем происходит трагедия.
Загрузка плеера
Джошуа 05.11.2013 12:56:40
Сообщений: 385

1 0

дикарский "обычай". :онет!:

Мизантропия
Пилигрим 05.11.2013 15:20:50
Сообщений: 899

0 0

Да не этериксе ёгюзлеге ? Пусть сделают как в Чечне, штрафуют или пусть даже сажают!
Я знаю семьи, где годами не общаются с новыми родственниками и со своим ребенком !
Ышарылмагъанга - кюлмейдиле джамагъат! Кесин къубултхан кибик этиб, кукаландырыб, кесин тутдурургъа излеген атча этиб айланса алай болады ! Сора олтурады мююшде - сююб келгенме деб! Кимсе сен сююб келирге, дер адама джокъ ! Ол барыда иманны къарыусусзлугъуду ! сени ёсдюрген АТА бла АНАНЫ сыйын кермеген адам, кишигеда бир игилик этерик тюлдю ! Бетлерин къатдырыб, келиб биреуню къызын алыб къачаргъа не ишинг барды бу джашауда! дин бла тиширыуну къолундан тутаргъа, зор этерге мадар джокъду !
Ата бла Ананы разылыгъын табаргъа кюрешигиз джамагъат ! АЛЛАХНЫ разылыгъын табаргъа керек болгъанын менсизда биле болурсуз !

Сора дагъыда бир айтырым! неди бу чирик адет? хоншу тйре бабуляланы джыйыб, къыз сабийни "къараучулача" джюклеген ? кетсенг алай боллукъду, къалсанг былай боллукъду ! да ююнг къурмазлыкъ, къыз кеси джюрегибла сенге разы болуб келмеген эсе, не къууанчха керекди ол санга! ?
Сёзюм джокъду, урлаб барыб насыблы джашаб къалгъанладабардыла.

джолоучу
КёлКёз 05.11.2013 15:52:52
Сообщений: 1697
Бурун заманда адамла адетге да, динге да бек болгъанларын билесиз.
Сора, ала дин да тутуб, бу адетни да бардырыб къалай тургъандыла?
Къалай дейсиз?
Бу адет, сиз айтхан, къарачай адет тюлдю.
Юйдегилери билиб, кесине да айтылыб, биргесине да къарнашы болуб, барын разылыгъы бла этилгенди ол иш.
Керти адетни хапарын билген адам бизге тюз хапарны бери джарашдырса керек эди.

WE WERE BORN TO SHINE
*Чистые помыслы - добрые дела*

Пилигрим 05.11.2013 15:59:48
Сообщений: 899
эртде заманда къачыргъан адет болгъанды ! аны магъанасы бу заманда этгенча болмагъанды!
элингде, орамынгда бушуу болгъан юйдеги болса, неда башха тыйгъыч болса, къызны юйден бералмагъандыла. Аны амалты къачхан халда къызны урлагъан адет этиб алыб кетгендиле! Ол джумушну юсюнде адамларыда, кеси къызда хапарлы болуб алай этилгенди !

джолоучу
Мэй 05.11.2013 22:28:44
Сообщений: 2095
такие темы вроде были
думаю, большинство форумчан в данном вопросе против этого обычая(что сюйреген, что къачыргъан). Если о своем мнении, то против. Мне не хотелось бы, чтобы, к примеру, мой брат привел в дом невесту без нашего ведома, Хапар соруб, хар несин билиб, соруулаб, элекден ётдюрюб)), алай алыргъа керекди. Если говорить о мерах ,то согласна с

Цитата
Пилигрим пишет:
Пусть сделают как в Чечне, штрафуют или пусть даже сажают!
Это если действительно сюйреген. Что касается къачыргъан или къачыргъан ат бла келтирген, то тут можно долго расписывать нюансы, может быть много обстоятельств, причин, но, если коротко, то тоже против.

Цитата
къара пишет:
Все хотят красть и быть украденными
слово "все", мне кажется, уместнее заменить "некоторые" или хотя бы "многие".

Цитата
къара пишет:
а потом в лучшем случае расходятся через полгода а худшем происходит трагедия.
и здесь не согласна, много разных случаев.

Цитата
Пилигрим пишет:
элингде, орамынгда бушуу болгъан юйдеги болса, неда башха тыйгъыч болса, къызны юйден бералмагъандыла. Аны амалты къачхан халда къызны урлагъан адет этиб алыб кетгендиле! Ол джумушну юсюнде адамларыда, кеси къызда хапарлы болуб алай этилгенди !
я тоже так слышала. Аллах сакъласын уллу кёллюлюкден, алай а не дугъужа барды абын-сюрюн этиб юйдегиленирге? Ол джылны сакълагъан бек къыйынмыды адамлагъа?

Мне столик с видом на мечту,
Эспрессо и фламбе заката.
Нет, больше ничего не надо.
А впрочем, на ладонь звезду
И блюз с горчинкой шоколада.(с)
veresk 06.11.2013 00:14:25
Сообщений: 2371
Цитата
Пилигрим пишет:
эртде заманда къачыргъан адет болгъанды ! аны магъанасы бу заманда этгенча болмагъанды!
элингде, орамынгда бушуу болгъан юйдеги болса, неда башха тыйгъыч болса, къызны юйден бералмагъандыла. Аны амалты къачхан халда къызны урлагъан адет этиб алыб кетгендиле! Ол джумушну юсюнде адамларыда, кеси къызда хапарлы болуб алай этилгенди !
Тюппе тюз,
Криминальные случаи у нашего народа никогда не были нормой.

Мэюшка, джыл сакълау ситуационно имеет так много оттенков, что не получается однозначно порицать за такое отступление от правил.
Изменено: veresk - 06.11.2013 00:25:00
Пилигрим 06.11.2013 00:16:46
Сообщений: 899
Цитата
veresk пишет:
Криминальные случаи у нашего народа никогда не были нормой.
За криминальные нормы могли оторвать голову или в лучшем случае выгнать из селения.

джолоучу
Неуловимая 06.11.2013 00:48:06
Сообщений: 2567
Вот тебе "совет да любовь"...( столько смертей с таким поводом(... Аллах джантдетли этсин ол джарлыланы...

Верные слова не изящны. Красивые слова не заслуживают доверия. Добрый не красноречив. Красноречивый не добр. Знающий не доказывает, доказывающий не знает. (с) Лао Цзы
Sabr 06.11.2013 01:42:10
Сообщений: 7254
Цитата
Мэй пишет:
Аллах сакъласын уллу кёллюлюкден, алай а не дугъужа барды абын-сюрюн этиб юйдегиленирге? Ол джылны сакълагъан бек къыйынмыды адамлагъа?
Таза къарачай тил. Джангыз, "дугъужа" деб неге айтадыла, бусагъатда да джюрюймюдю ол сёз?
Пилигрим 06.11.2013 02:01:31
Сообщений: 899
дугъужа- уст. кровник (тот, кто должен совершить кровную месть); тогъуз ~ы болгъ­ан тойгъа кириб тепсей эди погов. тот, кому должны были отомстить девять кровников, гулял на пиру (говорится о человеке, который ведёт себя легкомысленно в сложных для него обстоятельствах)

джолоучу
salam aleikum 06.11.2013 03:27:57
Сообщений: 512
да сюйреб(урлаб) келтирген адет болмагъан эсе, сора къалай Къарча алыб келиб талай адам бла санын кеб этгендиле миллетни? андан мындан тишырыуланы урлаб келмесе?

salam aleIkum
z2123 06.11.2013 03:50:47
Сообщений: 1513
Цитата
Пилигрим пишет:
дугъужа- уст. кровник (тот, кто должен совершить кровную месть); тогъуз ~ы болгъ­ан тойгъа кириб тепсей эди погов. тот, кому должны были отомстить девять кровников, гулял на пиру (говорится о человеке, который ведёт себя легкомысленно в сложных для него обстоятельствах)
Неверный перевод у Ханафия Суюнчева в словаре. :)
Насколько я знаю, это плата за кровь или что-то около того.

"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
veresk 06.11.2013 04:04:52
Сообщений: 2371
salam aleikum,
это мы договоримся, что увеличились как народ исключительно за счёт трофейных женщин)) Многожёнства как социального явления не было... почему наша женская половина населения оказалась не при деле?))
Спорадические случаи были и есть, но они не показатель как явление.
Totur_Ram 06.11.2013 04:23:25
Сообщений: 5904

1 0

Очень трагическое видео! Аллах аллай къыйынлыкъладан бизни сакъласын!

Однако, что я хочу заметить. Это видео снято с неудачной свадьбы, но само оно не характеризует процес умыкания невесты как таковой, это не причина. Основой для убийства является не кража невесты, а личная неприязнь молодых людей друг к другу, желание выявить, кто сильнее, и за кем будет последнее слово, или что-то иное в этом роде. Такие разборки, горцевания и проявления "лихости" часто встречаются среди молодежи по разным всевозможным причинам. Умыкание не является мотивом такого конфликта, первопричина в поведенческом характере тех людей. Разумный человек не будет решать бытовые вопросы автоматом, хотя, возможно всякое, но суть той трагедии не в симпатии парня к девушке, однозначно.

У меня много родственников и знакомых, которые женились посредством увоза невесты - ничего страшного, главное, чтобы родственники знали с хорошей стороны скромнягу в шляпе, и положительно относились к его семье. Еще лучше, конечно, если претендент пошлет делегацию с оф визитом и получит отказ по причине каких-нибудь других дел, поважнее его душевных мук и переживаний. Тогда можно более детально, на месте, оценить ситуацию... Я, конечно, никого не призываю к похищению невест, просто хочу высказать свои думы по этому поводу. Украли ее или взяли из дома, сыграли в ауле свадьбу или в банкетном зале... - второстепенные, незначительные (сравнительно) вопросы, главное - взаимное уважение и желание приносить добро друг к другу. А если ты не уважаешь ее или тех, кто ей дорог, тогда и возникают конфликты и трагедии. Но никак не из-за того, что ее умыкнули.
ALANULAN 06.11.2013 07:55:39
Сообщений: 856
Цитата
Пилигрим пишет:
Кесин къубултхан кибик этиб, кукаландырыб, кесин тутдурургъа излеген атча этиб айланса алай болады ! Сора олтурады мююшде - сююб келгенме деб! Кимсе сен сююб келирге, дер адама джокъ
)))))))точно! ол барыда къарангылыкъданды,общесемейный къанангылыкъдан! "ОЛТУРУН -ТУРУРУН БИЛМЕГЕН" -деб бир айтадыла!?!
Цитата
Пилигрим пишет:
хоншу тйре бабуляланы джыйыб, къыз сабийни "къараучулача" джюклеген
айтама да бизникиле кёб затны къурагъандыла!!!))))))))) промывка мозгов,гипноз,зомбирование,программирование))))))во карачаи ,аЪ!))



КёлКёз,
Мэй,
Пилигрим,
анданда эркинирек къараргъа керекди бу адетге ,аланла.
...халда)) деген приколгъа бирэки джыйырма джыл болгъанды.
ТЫЙЫНШЛЫСЫЧА ЭТИЛМЕГЕН ТОЙну он вариантында бир сёз ла айтыб къоярча тюлдю! "Гинасууу" ;) халал-харамыд! Къыз джёнгер бармыды, къызгъа болевой этилгенмиди... хар зат ,не отягчающи не да смягчающи обст-ды!!! ким ,къачан,къайры ,къалай..??..?
Эм джумушакъ вариантда ,келечиле джиберилмегенеселе,къызны атасына аманла сёлешиб кетгенчаракъды!!! -Сыйсызлыкъ!

Цитата
salam aleikum пишет:
да сюйреб(урлаб) келтирген адет болмагъан эсе, сора къалай Къарча алыб келиб талай адам бла санын кеб этгендиле миллетни? андан мындан тишырыуланы урлаб келмесе?
Къарча эркиши болгъанды да ,аны ючюн этгенди алай ,бюгюнлюкде да ,бир къарачайлы барыб тау артында бир элден ,эм иги къызларын урлаб келалса, мен аны керти джигитге санарыкъма! Мореде абхаз къатынны алдаялгъанга айтмайма, эм залимни къызын къозуну урлагъанча келтиргенге айтама! Келтиргенден сора ,джашаялмагъан а - къарт баппакъ!!!))))))))

z2123,
плата за кровь и кровник оооооочень близкие понятия! (И наверно тогда дугъужа и дугъужачы)?) и ваще на наше слово не похожиймана...гъж..зж..))


Цитата
veresk пишет:
salam aleikum,
это мы договоримся, что увеличились как народ исключительно за счёт трофейных женщин)) Многожёнства как социального явления не было... почему наша женская половина населения оказалась не при деле?))
Спорадические случаи были и есть, но они не показатель как явление.
аа можно всё это заново и пааарусски?

Totur_Ram, слово в слово!
Изменено: ALANULAN - 06.11.2013 07:59:36

с УВАЖЕНИЕм !
NN_NN 06.11.2013 13:11:28
Сообщений: 784
Цитата
Пилигрим пишет:
Ышарылмагъанга - кюлмейдиле джамагъат! Кесин къубултхан кибик этиб, кукаландырыб, кесин тутдурургъа излеген атча этиб айланса алай болады ! Сора олтурады мююшде - сююб келгенме деб! Кимсе сен сююб келирге, дер адама джокъ ! Ол барыда иманны къарыусусзлугъуду ! сени ёсдюрген АТА бла АНАНЫ сыйын кермеген адам, кишигеда бир игилик этерик тюлдю ! Бетлерин къатдырыб, келиб биреуню къызын алыб къачаргъа не ишинг барды бу джашауда!
Все это вседозволенность, распущенность которую порождают сами родители. Сейчас в каждый дом пришел интернет, молодежь обвешана гаджетами, которые используются только как средство коммуникации. Я тут в соцсетях одну очень активную родственницу наблюдаю, фото, статусы, комментарии к этому всему просто неприемлемы, денно и ношно она онлайн. И это норма сейчас практически для всей молодежи в республиках создать типа анонимный аккаунт с каким-нибудь "говорящим" ником и отрываться. Попыталась призвать к "порядку", бир-эки акъыл юйретгенме, но мени не ишим барды? Сора акъырын анасына сорама - къызынгъ планшет ба смартфонну не этеди, она отвечает - окъууда керекди, без этого сейчас не обойтись, китабла жокъ, кечеле бла библиотекада мы олтурсун. Вот и говорю, что родители причина многих проблем. Нет воспитания, нет контроля.

Ученый, сверстник Галилея,
был Галилея не глупее.
Он знал, что вертится земля,
но у него была семья.
Къара чачлы 06.11.2013 14:28:55
Сообщений: 1750

0 0

:alamat: Аламат тема!

Энди темагъа тигелейим...
Эрттеден бери кирмей тура эдим да, къалай жазаргъа да унутханма,ай медет :oops:
Ангыламайма, бу 'сейирлик урланыуда'терс кимди? Жаш, къыз? :нулаадно:
Мени тинтиуюме, ангылауума кёре, бюгюнлюкде бу адет кёбейип баргъанны къоюп, азыракъ эшитилсе боллукъ эди.
Некми? Мыйы бир кесек ишлеп, сый-намысдан аз ангылап, атасыны насийхатын бир кере окъунча эшитген къыз, 'багажникде,арт,ал сиденияда,затмат дегенча' часлары да къатышып асыры тартышхандан, кийимлери да халек, ары-бери илинип, 'кесини ишин эте-юйюме къайтарыгъыз, къаллыкъ тюйюлме,-деп, кимни юйюне кирип баралады?!
Экинчи кюн а, чуть шо, 'Тилейми къыйналгъан эдик, сюйрелип келген эди',-деп къайынлары да... :утащутебя:

Другъой вариант:
Атанг,ананг,бирси ахлуларынг да билип, хазыр болуп, тазм иннет,акъыл,тынчлыкъ-эсенлик, гълавное, мамырлыкъ...
Намысынг,сыйынг тёппенгде, Ёзден адетдеча, Ислам Диндеча, тынч-шош ата юйюнгден чыгъаса, 'тиленип,изленип,сакъланып' къайын-кеси юйюнге киресе!
:серенада: Жыйын, зат, сый-той,къууанч.... д.а.з.......
Кетдим темадан, тойну планчыгъын тиземи тебиредим :думаю: ...

Алайды да, жанларым-кёзлерим,атламагъан абынмайды, хар атламыбызны сагъыш этип,тинтип-сюзюп, талай элекден ётдюрюп, этер ишибизни алай этейик. Бош зат тюйюлдю да,къалай алай болса да, сау жашауунгу ол адам бла ётдюрюрге излейсе....
Къызла, эртте къарт бош айтмагъан болур 'къызым айырылып -къоюлуп келгенден эсе юйюме, ёлюп келсин'деп!
Сюйрелип баргъанланы аёбюсю да, Аллаха Шукурла, бек аламат жашап къаладыла.... Алай а, ышаныу, майна, азды...

Дагъыда, айтыргъа излегеним, къарт анам айтыучулай, эрге барабыз деп, бара эсек, Аллаха Баш уруубуз эм биринчи, Аллахыбыздан сора уа баш иебизге болургъс керекди бар сыйыбыз....
Шёндю уа, мама алай айтды, подругъам былай айтды деп, юйюр таматаладан тышындм тарыгъып, бирге киришалмай тургъа къолланы кесип_кесип атадыла...
Жашау этерге сюйген бир кесек тёзерге да керекди... ТИШИРЫУ!

Хар Неда Уллу Аллахны Къолундады!

МАМЫРЛЫКЪ,КЪУУАНЧ СИЗГЕ, САУЛА! Къ.Къайсын.

"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
Пилигрим 06.11.2013 19:00:16
Сообщений: 899
Цитата
Къара чачлы пишет:
Ангыламайма, бу 'сейирлик урланыуда'терс кимди? Жаш, къыз?
Экисида терсдиле ! Ол иш АЛЛАХНЫ айтханына келишмейди!



Цитата
ALANULAN пишет:
анданда эркинирек къараргъа керекди бу адетге ,аланла.
...халда)) деген приколгъа бирэки джыйырма джыл болгъанды.
Андан кенг къалай къарарыкъса ?))) АЛЛАХГЪА келишмеген иш болса, не айтырыкъса андан ары ?


ииии джамагъат никому не хочется сыграть нормальную свадьбу ? бу къыз сабийнида зор бла машинагъа джюклеб, аны адамларында кесинге ёчюкдюрюб. Миллетни аллындада эрши керюнюб ? не игилиги барды аны ? огъесе бир къыз сабийге къарыуунгу кергюзюрге, къаллай кючлю болгъанынгы ангылатыргъа излеймисе ? Сени адамлыгъынг, башынг ишлеген, адебли- намыслы, болумлу джаш болгъанынгы керсе къыз, кесида огъай дерик болмаз. А если никчемный, бездельник, то извините ... :)

джолоучу
z2123 06.11.2013 19:35:32
Сообщений: 1513
Цитата
ALANULAN пишет:
z2123,
плата за кровь и кровник оооооочень близкие понятия! (И наверно тогда дугъужа и дугъужачы)?) и ваще на наше слово не похожиймана...гъж..зж..))
Не "дугъужа", а "дугъужам"! Только насколько я знаю, значение там не "кровник", а "плата за кровь". И в словарях, что Карачаево-балкарско-русском, что Толковом неверно написано. Но я тоже могу ошибиться, потому мне интересно мнение Сабра. Билял, сиз билиб "дугъужам" деген сёзню магъанасы неди. Билмейме, мен "къан тёлеудю" деб эшитгенме деб турама...

"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
Ария 06.11.2013 19:46:01
Сообщений: 1654
Цитата
Пилигрим пишет:
элингде, орамынгда бушуу болгъан юйдеги болса, неда башха тыйгъыч болса, къызны
юйден бералмагъандыла. Аны амалты къачхан халда къызны урлагъан адет этиб алыб
кетгендиле! Ол джумушну юсюнде адамларыда, кеси къызда хапарлы болуб алай
этилгенди !
Это в идеале, на самом деле времена идут, а люди не меняются. И в прошлом тоже были ситуации, когда парень из бедной семьи влюблялся в девушку из богатой, когда парень был безответно влюблен, или когда парень влюблялся в девушку другой нации. И крали практически так же как и сейчас) И с согласия невесты, и без ее согласия, только раньше были скакуны, а сейчас приоры)

Сэстренка - самая классная на этом форуме!)))))))
legenda 06.11.2013 20:25:24
Сообщений: 6340
Цитата
Мэй пишет:
элекден ётдюрюб))
:гыы: :гыы: :гыы:

Si vis pacem, para bellum
пестицид 06.11.2013 20:36:15
Сообщений: 81
аланла , сюйрегенда эталмай , къатында алалмай тургъана къалайды? :)
Изменено: пестицид - 06.11.2013 20:37:21
Къара чачлы 07.11.2013 00:36:12
Сообщений: 1750

0 0

Пилигрим, иии къыз сабий къайда? Ол чекге жетдирмесе къыз,жаш аны сюйрей турмайды, аны себепли,къызчыкъ кесиди эм биринчи терс! Бир къычырымдан жууукъ жанламазча этги эди къатына, ол заман кёрюр эдик къачырса,не да сюйресе!

"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
Пилигрим 07.11.2013 00:53:18
Сообщений: 899
Ария,

Времена меняются, но люди остаются. Не думаю что надо перекладывать ответственность на время. Воспитание и нрав никто не отменял !
джашаугъа кере этиб тебресек, кёб терс зат этерге боллукъду. А то, что в то время тоже практиковалось такое, знаем по песням и рассказам стариков. Но всё заканчивалась весьма плачевно. К примеру Акъбийче бла Рамазан, где девушку сами же родственники убивают. Дахир бла Зухура, где влюбленные спрыгивают со сколы, чтобы не разлучали их. Множество таких примеров, к сожалению :( Правильно говорите, что машины заменили лошадей и вместо кинжалов автоматы((



Цитата
Къара чачлы пишет:
Бир къычырымдан жууукъ жанламазча этги эди къатына, ол заман кёрюр эдик къачырса,не да сюйресе!
Тюп тюз айтаса! къыз кеси орнун билсе бир джанда келаллыкъды деб турмайма къатына джуукъ))

джолоучу
къара 07.11.2013 14:01:13
Сообщений: 665
Не пойму тех кто говорит что это айс) вы приколисты)это запрещено исламом (кроме исключительных случаев) ))) не отдаю одну проси другую)по статистике на 10 девчонок всего 7 ребят :гыы:
Пилигрим 07.11.2013 14:05:33
Сообщений: 899
Цитата
къара пишет:
по статистике на 10 девчонок всего 7 ребя
сейчас еще меньше :гыы:

джолоучу
z2123 07.11.2013 16:38:56
Сообщений: 1513
Во многих случаях къачыргъан (разумеется, с ее согласия) - единственный выход. Например, если у нее старшая сестра не замужем. Ждать, пока та выйдет замуж? А пока старшая замуж не выйдет, сёз тауусуб берген вариант отпадает. Ни в одной уважающей себя семье на это не пойдут. В итоге придется къачырыргъа. Лучше, конечно, с ведома родителей невесты, но если они упёртые и ждут, что все дочери пойдут замуж исключительно гуськом по очереди, то можно и без их согласия. :)

"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
Пилигрим 07.11.2013 19:05:12
Сообщений: 899
нет, ну удивительно все это читать )))) сколько раз написали, что по исламу нельзя! ищут как наши политики лазейку, чтобы оправдать ))) Зачем начинать супружескую жизнь с запрета ? кто-нибудь может это объяснить ? Есть много обычаев, что на сегодняшний день можно отменить!

Цитата
z2123 пишет:
Например, если у нее старшая сестра не замужем. Ждать, пока та выйдет замуж?
Раньше девушек выдавали замуж рано и парни женились до 25 лет. Потому этот обычай был необходим. Если девушка выходила замуж 16-18 лет, то конечно младшая должна была ждать. Точно так же и парень. В этом был смысл этого обычая. НА сегодняшний день этот обычай в принципе не нужен.

джолоучу
z2123 07.11.2013 21:24:22
Сообщений: 1513
Цитата
Пилигрим пишет:
Раньше девушек выдавали замуж рано и парни женились до 25 лет. Потому этот обычай был необходим. Если девушка выходила замуж 16-18 лет, то конечно младшая должна была ждать. Точно так же и парень. В этом был смысл этого обычая. НА сегодняшний день этот обычай в принципе не нужен.
У карачаевцев и раньше женились достаточно поздно, а вот девушки выходили рано. Это точно. А что касается того, чтобы ждать... Дело в том, что девушка выходит замуж за того, кто ей предлагает. Не так ли? А когда старшей не предлагают замуж, а тут уже младшей пора - возраст "поджимает". Что делать? Разумеется, къачыу! :гыы: Но вот что касается парня, то там ситуация еще хуже. Бывает, что старший брат то "кёнчекликде" показывает свою храбрость, то вечно на охоте, то, наоборот, оказался "тормозом" и не может жениться, а может он просто романтик и ищет ту самую... :) А младший всё ждет и ждет пока старший решит жениться, чтобы и младший мог это сделать. В итоге старший может так и не жениться, а младшему тоже поздно... А в отличие от девушки, которая просто может сбежать, парню ведь домой надо невесту привести, а как привести, если у него еще старший не женат? Я знаю много таких семей! А посему считаю, что и раньше, и сейчас никакого смысла в этом дурацком обычае - бир-бирин сакълагъан - не было и нет. Если младший хочет жениться - пусть женится! Если младшая хочет замуж - пусть выходит! В любом случае бир барлыкъгъа бири барлыкъ тюлдю. Жаль, что не все родители это понимают и до сих пор причитают, мол, "уллусун теблеб кетгенди!". Глупо всё это! Я сам женился къачырыб по той причине, что у нее старшая сестра была не замужем. :)

"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный