Интервью карачаевца из Сирии
nalchek 05.11.2013 23:23:42
Сообщений: 1
Цитата
Къара чачлы пишет:
ЭШИТ АНЫ! НЕ АЛАМАТДЫ ДА БУ! МЫНДА - НАЛЧЫКЪДА ОКЪУНА, ОКЪУУ ЮЙНЮ АЛЛЫНДА АЙЛАННГАН СИРИЯДАН КЁЧЮБ КЕЛГЕНЛЕНИ КЁБЮ УГЪАЙ, ТЮЗЮ АЛАНЫ ЖЮЗДЕН ТОКЪСАН БЕШИ КЪАБАРТЫЛЫЛАДЫЛА! НЕК? СИРИЯДА ТАУЛУ ЖОКЪМУДУ? ТЮРКДЕН БЕРИУДЕ БИЗНИ КЪАРАЧАЙГЪА-МАЛКЪАРГЪА ЧАКЪЫРМАДЫЛА ДЕЙДИЛЕ, КЕСЛЕРИ УА ТЁРТ ЖЮЗ, БЕШ ЖЮЗ ЮЙЮР БАРДЫЛА!
МЕН АНГЫЛАМАЙМА, КЪАБАРТЫЛЫЛАНЫ КЁЧЮРЮБ КЕЛЕДИЛЕ, БИЗНИКИЛЕНИ УА АЙЫРЫБМЫ КЪОЯДЫЛА???????????????
ТЮНЕНЕ АТМЫРЗХАЛАДАН АТАСЫ, АНАСЫ ТЮРКЛЮ БИР ЖАШЧЫКЪГЪА ТЮБЕДИМ МАЛКЪАР БЁЛЮМНЮ ЦЕНТРИНДЕ, СЁЛЕШЕГЕНИ АРАБЧА, ТАУЧА АЗ КЪЫЙНЫРАКЪ, АЛАЙ НЕНИ ДА АНГЫЛАЙДЫ, ХАПАР АЙТАДЫ:
"МЕН БЫЛА БЛА АШЫРЫЛЫБ КЕТГЕНМЕ БЕРИ, МЫНДА ИШЛЕРИ ЭДИМ,НЕ ИШЛЕРГЕ БИЛМЕЙМЕ, АХЧАНЫ СИРИЯДАН АТАМ-АНАМ ИЙГЕНЛЕЙ ТУРАДЫЛА."
СОРА ЭНТДА ТАЛАЙ АДАМГЪА. МАМАЙЛАДАН ДА БИРИ.
БЫЛАГЪА БОЛУШУР ОНГУБУЗ БАРДЫ, МА БАШЫНДА АЙТЫЛГЪАНЧА АХЧА ЖЫЙЫЛСЫН, АНДАН ДА ИГИСИ УА КАТЫШЫР АМАЛЫБЫЗ ЖОКЪМУДУ,КЪАБАРТЫЛЫЛА КЕЛГЕНДЕН, ЖАУГЪАН КЁЛГЕ ЖАУА ЭДИ ДЕБ. МАЛКЪАРЛЫЛА-КЪАРАЧАЙЛЫЛА УРУШ ОРТАНЫ САКЪЛАБ, АНДА КЪАЛЫРГЪА НЕК КЕРЕКДИЛЕ??????
БЫЛАЙДА ЖАРСЫУЛАНЫ САНАБ, ЖИЛЯМСЫРАБ ТЬУРГЪАНДАН ХАЙЫР ЖОКЪДУ, ИШНИ КЪОЛГЪА АЛЫБ, ТАМАТАЛА ОНОУ ЭТСИНЛЕ!
БИЛЕМЕ, ХАУ, АХЧА БЛА КЪУЛЛУКЪ НЕНИ ДА ЭТЕДИЛЕ, НЕГЕ ДА ЖЕТЕРЧАДЫЛА, АЛАЙ КИМ АЙТСА ДА, ОЛ ЭКИСИ ТЮЗЛЮКНЮ БЛА КЪЫРАЛ БЕГИМИНИ БАШЛАРЫ БЛА БИР ЗАМАНДА ДА СЕКИРАЛЛЫКЪ ТЮЙЮЛДЮЛЕ!!!!!! АНЫ СЕБЕБИНДЕН, БАШЧЫ БОЛСА, ЖЫЙЫНКЕСИ ЫЗЫНДАН Т

Цитата
Айшуля пишет:
не знаю с каких слов начать и что писать вообще)))
Вчера, с группой молодых людей, которые не зная друг друга собрались вконтакте организовали поход в гости к Омару Будаеву.
Семья очень гостеприимная, веселая и оптимистично настроенная, хоть и пришлось пережить страшные времена, да и сейчас им живется как "у чужих".
К сожалению из-за состояния здоровья Омара мы не смогли подольше пообщаться, но как мне показалось им было приятно, что Къарачай къарнашла проявили такое уважение, хоть прошел практически год с тех пор как они у нас.
Не знаю как остальные, но для меня это было ощущение как будто я пошла к дедушке с бабушкой в гости, къол тутаргъа, ораза ай бла алгъышларгъа, настолько они открытые люди
Очень много интересного нам рассказали... А так же рассказали о том как им обидно, что здесь их не хотят принимать(((( Такая грусть и надежда в их глазах, смешаны со слезами... Я вспомнила о том, как выселяли наших бабушек и дедушек и как им тяжело приходилось во времена депортации(((
Не знаю, чего хочет и добивается государство, но хочу попросить наших жителей, наших горцев, карачаево-балкарцев, пожалуйста проявите уважение к старикам, к людям которые приехали к нам не от хорошей жизни, просто поддержите их приятным словом, улыбкой...элементарными вещами... Это не так сложно и Аллах вас за это вознаградит!

Надеюсь мы еще соберемся и не раз сходим к ним в гости, Аллах саулукъ берсин, как только нашему гостю станет лучше

Омар с супругой и невесткой



SAU BOLUGUZ BARIGIZDA KARTLARIMI SIIN TUTXANIGIZGA

Форум  Мобильный | Стационарный