-

Sabr 31.07.2010 23:54:21

1 0

- . , - .
Sabr 01.08.2010 00:14:49
Sabr 13.08.2010 04:40:18
http://www.karachay.smi09.ru/
2010 , 12. ?63

".. "" ?" -.

: - 10 , - 12 , - 5,06 . , . . .

( ) . - - , , .

" " , .
Sabr 13.08.2010 04:49:35
Sabr 19.08.2010 04:29:00
Sabr 26.08.2010 01:59:34
http://www.karachay.smi09.ru/
"" ?68, 2010 26

(): " ". " : , () - . , " , .
Sabr 26.08.2010 03:11:45
Tilmek 26.08.2010 05:18:46

- eeee

ee, e eee . , ,. ee e, e. e e . e eee, e .

. -e-, , e, e , eee, , ee. e ee ee ee.

, - ee e, , e , , ee ee e ee.

ee ee. e, . eee. ee , .

e, . . - e. - , eee.

e e eee . e . , , . Ee - . . , e , . ee ee . e . eee , . ee e e e , , . e e e .


, , ee . e . ee ee eee . e e, e .

e eee e. , , ee e e . ee ee . . ee . e ee. ee e - ee. -e e eeee. , ee . ee , , eeeee - , e e ee, ee.

e ? ('e), e ee ? , e . , , . , - , e e e . ee ee e.

e e ee. , ee , ee . , , ee e , . eeee : <<E, eee ,>>-e ee.

, , , , , e . . ee .

- e ee,-e . - -e , , e , . e , - , ee e . ee, , , e. ee. e e . e, ee e e, eee. ee, e eee eee. .

ee e, , , eeee, .

.
.

- 2010 - 20 ,
3
Tilmek 26.08.2010 06:30:05
e

ee e .. ee ee. ://..09./

ee , e , e ?

e . . e , ee ee e ee, ee, e.

,
Sabr 26.08.2010 06:36:48
Tilmek
! , , , .

"", "" , .

, ?
Tilmek 26.08.2010 07:03:26
e .
. ee ee.

E ee ee ee. e'e e , e (computer) , (word file .doc) ee ee. , e .

ee e "" , facebook' , e eee, eeee e e, ee ee.
26.08.2010 12:14:17
Tilmek
. -. .( )
Tilmek 27.08.2010 04:58:49
.
e
Tilmek 27.08.2010 05:00:27
Sabr
# : 19 2010 01:29 [ ] [GIS]
[Translit] []

http://www.smikbr.ru/2010/zaman/08/17.pdf

"", "" .
"-" -?" - , .

.

<<>> <<>> ee e ee
2010 17- ,
ee .
: 157 (18498)
----------------------
3

e -?

ʸ << E e e >> ee e ee ee . e ee ee , ee . ee e e ee.

, 20 e . ee - -e -ee ee eee - E e e e e.

e e, , , ( ee) e ee ee. -ee, Ee, , , e, ee ee. E e eee ee , ee.

ee e Ҹe , ( e - e ) . ee.

Ѹee ee - e eee <<, ee >> ee e ee. eeee E ee ee e eee. - e.

, eee e, ee e. , , ee , ee , ee.

eeee e , e eee, eee . e e eee e. E ee ee , ee . e ee e e.

( , e e eee, Ee , ee e e , e e, eee e e, ) , e eee, e eee ee.

- e , -ee eee , ee , ee e - e, e ee, e, e -ee ee e , ee eee ee .

ee e e . e ee.

ee ee ee (ee, ) e . ee e ee ee, e e. e , , e, e e << >> ee ee. ee ee e e e e e. e e , ee eee.

ee, ee , e e ee , eee . . e , e ee ee . ee , , e e eee, ee, - ee ee .

, ee e ee, . -e eee - , e , e . ee e, , e ee , , e. : ee , , , . , eee ee ee e , , e e, eee e .

e e, ee : E, , , , ee ( e ee), e , ( , , eee).

, - e, , e , e . ee , ee , e . 50- e.

ee , 1958- - e eee e e ee. , e, , Ee, ee e e , eee. e , E e e , ee .

ee e ee ee. ee. , , ee , e. e e. , eee , , ee ee. ee. Ѹee e e.

ee . << e -?>> ee e e (ee, , e, , ee) e .

. e , e e . ee . ee e, e , eeee ee , e e- e .

E .
Tilmek 27.08.2010 05:01:52
Qaraçay
<<Zaman>> bla <<Qaraçay>> gazetleni birikgen nomerleri
2010 jıl
17-çi avgust,
geuyurge kün.
No: 157 (18498)
----------------------
bagası 3 somdu

Alanla bla asla kimleni ata-babalarıdıla?

Köp bolmay Arhızda <<Alanla bla asla Evraziyanı regionlarını etnika tarıhlarında>> degen temaga biteurossey konferentsiya bardırılgandı. Küçlü kıral bolup köp ömürleni jaşap ketgen tauruhlu alanla keslerini ızların taulada, tüzlede da koygandıla. Busagatda anı çeklerini birinden birine samolyotda uçarga kerekdi.

Alanlaga atalıp, bıllay biyik darajada ilmu jıyılıula art 20 jılnı içinde bolmagandıla. Bu konferentsiyanı kuraganlanı - Karaçay ilmu-izlem institutnu bla Karaçay-Çerkes kıral universitetni keleçilerini - Evraziya kontinentni kırallarından alimleni birge jıyar muratları bar edi.

Anga Şimal Kavkaznı büteu respublikalarından, Krasnodar, Stavropol krayladan, Moldaviyadan (gagauz milletden) alimle kelgen edile. Anı bla kalmay ilmu dokladların Sankt-Peterburgdan, Ekaterinburgdan, Başkiriyadan, Tatarstandan, Tbilisiden, Türk kıraldan da jibergen edile. Eki jıyırma avtornu materiallarından kuralgan jıyımdık kitap Karaçaevskede universitetni kitap basmasında çıgarılıp, avtorlaga barına da berilgendi.

Konferetsiyanı plenar jıyılıuu Töben Arhızda, Bukovoda (duniyaga belgili astro-fizika observatoriyanı posölogunda) bardırılgandı. İlmu uşakga astronomla da koşulgan edile.

Söleşirge birinçi çıkgan Sergey Malatov - Armavirni Kıral pedagogika universitetinden tarıh ilmulanı kandidatı <<Alanla, asla XIV ömürnü al süreminde Bizantiya bla Balkanlada>> degen temaga doklad etgendi. Alan halk Kafvkaznı tau eteklerinden künçıgış Evropanı tüzlerine ketgenini maganasın ol Halklanı ullu köçüuleri bla tengleşdiredi. Anı çurumun da mongol-tatar çabıullukladan köredi.

Alanla, Bizantiyanı askerlerinde kulluk etip, başhala bla kazauatlaga katışhanların alim orus letopisleni üsü bla körgüztgendi. Ala Konstantinopolga, Afonnga, Rosseyden ziyaratha jürüuçü jolouçuladan, dinçileden jazılıp alınngandıla, degendi.

Alanlada türk elementle bardıla dep sagınngan bolmasa, ala türk tilde söleşgendile, demegendi alim. Alanı da Şimal Kavkaznı emda Tengiz jagasını halkları XIII ömürnü ahırında Altın Ordanı kuramına kirgenlerinden köredi. Evropaga ketgen alan kauum a türklülüknü türklüleden algan bolur, degenni aytadı. Nek deseng XV ömürnü ortasında Balkan jarım ayrıkam alay turganlay türklüleni kollarına tüşgendi.

Bir kauum avtorla (söz üçün, Armavirdegi kıral pedagogika universitetden, tarıh ilmulanı kandidatı Evgeniy Narojnıy, Çeçen respublikanı ilmula akademiyasından tarıhçı, professor Mussa Bagaev, Vladikavkazda kıral universitetden Doçent Aslan Tsutsiev, dagıda talayı alanla, asla da iran tilde söleşkendile, başha zatları da anga köre bolgandı degenden başha oyumnu katlarına da koymay söleşdile.

Kabartı-Malkardan belgili avtor Jurtubaylanı Mahti, Karaçay-Çerkes kıral universitetden filologiya ilmulanı doktoru Bayçoralanı Soslan, tarıh ilmulanı doktoru Begeullanı Rustam, Dagıstan kıral universitetni doçenti Garun-Raşid Guseynov, Mahaçkalada kumuk ilmu kultura obşçestvonu keleçisi, filosofiya ilmulanı kandidatı Kamil Aliev, gumanitar tintiuleni Karaçay-Çerkes institutdan tarıh ilmulanı doktoru Kereytov Ramazan emda başhala alanlanı, aslanı türk tilliliklerine jengenlerin bildiredile bu jol da.

Konferetsiyada başha aspekt bla jazılgan ilmu işle da bolgandıla. Ala barısı da bu forumnu materiallarından kuralgan kitapha tüşgendile.

Art keziude alanovede niyelege jangı zat bolup nah (çeçen, inguş komponent da koşulgandı. Konferetsiyada em ullu delegatsiya çeçen, inguş alimleni kauumu edi. Groznıyden Şahrudin Gapurov, Supyan Magamadov, Baha Camirzaev, Haci Hizriev emda başhala <<Alanı i nahi>> degença dokladla etdile. Çeçen kıral universitetni dotsenti Birlant Abdulvahabova a kesini oyumların kiyimleni üsünden jazılgan dokladı bla begitdi. Özge alanı haznası kalmay alanla bla asla iran tillile bolgandıla, degen oyumga jengendile.

Kırtışnı sürüp saban etgença, alan tarıhnı hazna kişi uzalmagan jerlerin çuçhup, endi kellik alimlege bahçanı, urluknu da hazır etgenle da bardıla. Bizni fahmulu tarıhçıbız Hatuulanı Raşit allayladandı. Alanlaga kuru hristianstvo kelip kalmay, islam din da bek ertte okuna jetgenin açıklaydı ol. Teben Arhızda, söz üçün, alan şahar tüpde runika bla birge arap jazıula da tübegenlerin, alay ese, karaçay-malkar halkga islam ertte kelgenin tuthuçlu zatla bla körgüztalgandı Raşit.

Başında aythanıbız ça, bu konferentsiyada bek köp ilmu doklad etilgendi, köp türlü oyum aytılgandı. Bir-birine kelişmegen türlü-türlü agımla, talay türlü ilmu şkolla kazanlaşdıla ol kün bu tau özenni tarında, alanlanı eski jurtlarında. Alanla bla asla kesleri küçlüle, ullu sanlıla, keng jüreklile bolgança, tarıhları da ulludu, seyirdi. Allahnı jorugu: kaçan ese da küçlü, kazauatçı halkla, artda karıusuz bolup, zorlukga tüşüp da kaladıla. Allayın, alanla da Kavkaznı tau özenlerinden töbende tüzlege deri jayılıp, ullu kıral bolup, ömürleni jaşay kelip, artda keslerinden da küçlüleni uularından tört duniyaga çaçılgandıla.

Alimle aythannga köre, alanla üç kontinentde jaşagandıla: Evropada, Aziyada, Afrikada, Bir kauumları Kaukazda, ekinçileri Orta Aziyada (bügünngü Türkmeniyanı jerinde), üçünçüleri balkan jarım ayrımkamda, törtünçü kauumu da Şimal Afrikada (bügüngü Tunisni, Aljirni, Libiyanı jerlerinde).

Biz, karaçay-malkar millet, Alaniyanı tüngüç ulanı, ne kartlık jaşı tüyülbüz, ullu üyürnü içinde balalanı biri kibik ortadabız. Kaçan ese da, ögege sanap, bırnak etip da turgandıla bizni. Ozgan ömürnü 50-çi jıllarına deri.

Ullu tölünü esinde bolur, 1958-çi jılda karaçay-malkar milletni etnogenezini üsünden biteusoyuz ilmu konferentsiya. Moskvanı, Leningradnı, Bakunu, Erevannı, Şimal Kavkaznı ilmu aralıklarından kelgen ullu alimle Nalçikde jıyılıp, ol soruuga şart juuapla bergendile. Bügünlükde alanla, asla Evraziyanı etnika tarıhında tiyişli jer algança, karaçaylıla da alan tarıhnı kesinde alay orunludula.

Anı alaylıgına bu konferentsiya da entta bir kere şagatlık etgendi. Alanladan kalgan ullu kultura baylık barıbızga da jeterikdi. Biz, alanlanı tuudukları, har kim juuurgannı kesine tartıp turmay, şuyohlugubuznu saklay bilsek. Bu forumnu da politika ışanı ne az da jok edi. İlmunu adamları jıyılıp, bir biri betlerine karap, sabır halda, bir biri tilin angılarga küreşe edile. Angılagan da etdile. Söleşgen tilleri sıngar ilmunu tili edi.

İlmu ua bir jerde turmaydı. <<Alanla bla asla kimleni ata-babalarıdıla?>> degen soruuga em tüz juuap berlik ilmula (genetika, biologiya, matematika, fizika, informatika degençala) bügünlükde biyik darajaga çıkgandıla.

Ahırında aytırıbız. Bu forum bizni bir belgili adamıbız, kerti patriot jaşıbız Salpagarlanı Magometni başlamçılıgı bla kuralgandı. Anga sponsorluk etgen da oldu. Kelgen konaklanı Karaçaynı kadau taşına eltip, anda kompleksni körgüzüp, tögereklerine aylanıp aşırırga madar bergen ogurlu adamga konakla, konakbayla da birden büsüreu-ıspas etip çaçıldıla.

ÖZDENLANI Yakub.
Sabr 27.08.2010 06:29:05
Tilmek
!

. , , . , .
- , .
Tilmek 27.08.2010 06:33:55
,

. . e () .

e . e, , e e, eee .

e (e 1900'e "Ee , " " ee, " ee ) e (e) e e . ' (e) . ee e . e () e e , e e eee . e, 'e ee , ' e.

e ' (e) e e , (), e (e e), "' ee e" ee e .
e e. e , , e eee.

e , e. ee- . . ' ee ee ee . ( , ' ee .) ee e e. , e , , ' ee, e e...

ee . << e -?>> ee e e (ee, , e, , ee) e .

ee e eeee e? ' () e e eee eeee, ' e (' e e e - Searching for surname CHOMAwith soundex code 560000 - http://www.avotaynu.com/csi/csi-result.html?page=n ext) , e "".

e , , e e. e e

--'-e-e- - e e e ...

ee , .
Sabr 27.08.2010 06:46:32
Tilmek
!

.
, ?
, ? ? ?
Tilmek 27.08.2010 07:11:54

!

Qaraçay, Zaman gazetlede materiallanı bılay çıgara, sala barsañ bek igi bolluqdu.

e eee e .pdf'e e. . e . e .
Tilmek 27.08.2010 07:26:19
Sabr
!
e e . .pdf'e e e . e , ee.
e. e . e, ee eee. ' , e e eee. ' eee.. .
Sabr 28.08.2010 03:05:34
" " , - , , , ""

http://www.smikbr.ru/2010/jurnals/mingit/05-06-201 0.pdf
. . . ........................... 2
? 75
. . . 68
. . . .......................... 76
. . . . .......................................... 80
. . . . 84
. . . ......... 86

. . .................................................. .... 117
. . .................................................. ........... 142

. . .................................................. ...... 152
. . .................................................. .......... 156
? 70
. . .................................................. ....... 159
. . ................................... 163

. , , . ... 201
. . ................................... 204
. . .................... 209

. . .................................................. ....... 214

. .................................................. ....................... 215

. . ........................................... 218
Sabr 28.08.2010 03:14:02


75-
?-? - .
- . ,
? .

? .
, , - -
. , ,
? -,
, .
. ... -
.

:
, , ,
? , .
? ? -
? .
? -
!

? ,
! , , -
, . ,
, .

,
, -, , , -
, ,
! , ?
, , ? ?
, , -
: ? !? , ,
! - -
!

, -
- .

. .

? , -
, , ,
.

.
, .

. ,
- ,
, ? -
?, , .
. , .
! ? ? , : ?
, !!!? , -
, ,
? ! ? ? , ,
!..? ,
.
!..
!.. ? !..?
. , ? -
.
, , -
... -
...

? !
, - , .

,
? .
ʸ, ,
, ,
? , -
, ,
, .
, ?
. ,
... ? -
, , ,
. !

, . -
? , ,
, , ,
.

. , , -
...
.
.
, ,
.

,
.
. , -
.

, , -,
,
, ,
, , ,
, , --
, -, - ?
-
, -, - ? ,
, , , ,
, -
- .


, , -
? ? . ,
, ...
, , -
...

, ,
, , ,
? -
. Ѹ , , , .
. ,
? , ,
. .
, .
. ? ? 1960 -
. .
Ѹ , ? ? -
. : ?,
, ...
? , ,
...?. -
,
, 1960 -
, .
, ,
, , , -
: ? ,
, ...?
, , !
, ? ? ,
. ? ,
!
, ? !? . ,
: ? ,
! - .
. ,
...?

?? -
. , ,
. -
? ,
. , . Ѹ
. .
,
? . , ,
, -
. !
- -
,
- ,

. -
.
. ,
? , , -
. , , . ʸ
, ? , ,
, , , , , , ,
. ,
.
. .
.
, ,
. , ,
, , , , ,
, , - , ,
? ?, ,
, , , ,
, , - ,
, ...
!..

. .
http://www.smikbr.ru/2010/jurnals/mingit/05-06-201 0.pdf
Sabr 28.08.2010 04:14:02
Tilmek
!

- , (+ = +) , . .

.
Tilmek 28.08.2010 06:15:44
Seni ata-babañı atı tüz cazılsa Tilmek tül, Tinibek (Tini+bek = ruhu+bek) bolluq bolur deb, kölüme keledi. Tinibek degen adam at bügün da cürüydü Qaraçayda.

e ,

e eee e, ee , e. e, eeee, eee . e e e' ee , , e e e. e e 'e e e. .
Sabr 28.08.2010 06:29:49
Tinibek 31.08.2010 03:47:53
. , , . ... 201

.pdf e e ee, ,

-- - . . , . . , . .

, ,

.
, , . , -
, .
, ,
.
. -
, , ,
, .
. -
. .
.
. ,
, . -
, , .
. ,
.
, . .
, , .
, - .
. ,
. -
.
. .
. ,
. ,
, . ? .
. ,
, .
, , ,
, .
, .
, , -
.

. , -
. ,
, .
, .
, .
. , ,
202
, -
:
- , ... , :
? , -
?..? .
: ? -
, , ?...
, ,
.
,

.
.
, ,
, .
, . -
. .
: ? , ?.
Ѹ , : ? -
, ?...- ,
.
: ?
?, - .
, . ,
, :
.
, , .
, , .
, .
, .
, .
, .
, ,
, . ? ,
, ?,- .
. . -
, .
. : -
, . ,
. ? .
, .
, .

203
, , , -
. ʸ .
, ,
, . ,
.
.
.
. .
- , -
. , .
- .
. , -
, .
.
... ,
.
, , ,
.
. ,
, , . -
, , .
.
,
. . -
.
. .
. , -
, .
.
. ,
, , .
. , ,
...

. . -
. : ? ,
, ?...
.

ÖMÜRLENİ TERENİNDEN
ANDA, JAYLIQDA,
BİR SIN TAŞ BARDI
Janhotlanı İybaqnı jaşı Aznawur jigitleni ayırması edi.
Peliwan, har kim qarıuwna suqlanñan, küçlü jaş. Ol, biyli-
gine da qaramay, jarlıla bla igi baylamlıq jürütgendi. Atasını
baylıgından, aña da bildirmey, qarıwsuzlaga ülüş çıgarıp
turgandı.
Burun zamanlada jortuwulga bargan bir adet bolgandı. Kesleri-
ne bazınñan batırla, elleden jıyılıp, jıyın bolup, uzaq jerlege
barıp, jılqı sürgendile.
Birde alay ketgenle jıl da turgandıla. Aña jıl jortuwul de-
gendile. Allay jolowçuluq köpleni qolundan da kelmegendi. Bir
jol Janhot ulu jıllıq jortuwulga ketedi. Qalay ese da bu jol
ol qaytıwçu keziwünden keçirek qaladı. Sora, Aznawur bir jerde
joülgan bolur dep, elde allay hapar jayıladı. Abayları da ol kezi-
unü, ıçhındırmay, hayırlanırga murat etedile.

...
Sabr 31.08.2010 06:38:18
Tinibek 31.08.2010 07:50:58
? ?

,

ee, e copy e eee, e .pdf copy e paste eee :

"äàì êåëåäè: êèì îíîó ñîðàäû, êèì íåäå
áîëñà äà æàêúëûêú "

.pdf' e eee , :

" ,*


;"

ee, e , e .pdf ee e (font code) , ascii code (18-R) utf-8 eee. e scan ee e font code , ee e .pdf' e copy-paste ee. e / , ee .

, <<äàì åëåäè>> <<>> ee e , e .

, ee , e eee
kalejchi 21.09.2010 00:00:03
http://www.karachay.smi09.ru/

"" , ??75-76, 18.
4- "" : " ".
kalejchi 21.09.2010 00:15:10
(: 1)

   |