Мероприятия, посвященные 10-летию "Эльбрусоида"

Мероприятия, посвященные 10-летию "Эльбрусоида"

мираж 31.05.2013 10:09:14
Сообщений: 2303
Конкурсная работа
в рамках празднования 10-летия
Фонда «Содействие развитию карачаево-балкарской молодежи «Эльбрусоид»
Ученицы 7 класса
Мусуковой Халимат Хадисовны


Номинация «Стихотворение»

Руководитель: Карчаева Халимат Жекерьяевна

Жаша, жашна, «Эльбрусоид»!


Миллетинги ауарасы –
Сени тынгысызлыгъынг.
Аны тамблагъы кюню –
Сени бюгюнден жарсыуунг.

Шам Къарачайны, уллу Малкъарны
Ийнагъы болгъанса сен.
Таулу къызланы, жашланы
Бирикдирген акъыл тёрюсе сен.

Миллетни акъылманларын
Терк оноугъа жыяса.
Аланы насийхат сёзлерин
Халкъны аллына чыгъараса.

Къарыусузну жакълайса,
Ёксюзню башын сылайса,
Къартлагъа таянчакъ боласа,
Тиширыугъа баш ураса.

Озгъан ёмюрлени кюйлерин
Жаш тёлюге танытаса.
Бюгюн этер ишлерин,
Эрикмей, ангылатаса.

Сен бар къадарда мен жарсымам,
Миллет жолундан ажашыр деп.
Сен саулукъдан ашхы адам
Халкъгъа юлгю болмай къалыр деп.

Мен ийнанама: Минги тау атлы деуюбюз
Халкъны бир этерлигине.
Мен ышанама: узакъ жылланы
Жол кёргюзтген жулдуз болуп кетерлигине.

Жаша, жашна, халкъ ийнагъы, Эльбрусоид!
Ашхы умутларынг толсунла!
Адамларынг сюйгенлерича
Иги умутла эте турсунла!

если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
мираж 31.05.2013 10:12:42
Сообщений: 2303
Конкурсная работа
в рамках празднования 10-летия
Фонда «Содействие развитию карачаево-балкарской молодежи «Эльбрусоид»
Ученицы 7 класса
Темукуевой Аслижан Алимовны

Руководитель: Карчаева Халимат Жекерьяевна

«Эльбрусоид» – жашауда ашхы атламланы башчысыды

19 мартда 2003-чю жылда Къарачайны бла Малкъарны жаш тёлюсюн бирикдирген, анга ашхы умутла тежеген «Эльбрусоид» деген ариу аты бла аламат биригиу ачылгъан эди. Аны аты окъуна айтып турады, бизни ёхтем тауубузну аты бла аталгъан эсе, ол биригиу, ол тауну эки жанында жашагъан эки миллет бир бирге итиннгенлерин, жаш тёлю уа-бютюнда. Алай бла он жыл озду андан бери. Жангы къуралгъан биригиуден халкъ кёп затны сакълайды. Кёбюсюнде аллай биригиуле атларын ишлери бла айтдыралмайдыла жамауатха, жаланда къагъытда болмаса. «Эльбрусоид» а не зат эталды халкъына?
Он жылгъа артха къарай, бу биригиу алгъа бараллыгъын, огъесе уа жеринде туруп тургъанынмы айталлыкъды миллетине? Мен акъыл этгенден, биринчи соруугъа жауап керти боллукъду. Ол ёсюуню жолундады, жаш эсе да. Ол, бир уллу Культура министерство ишлегенлей, аллай уллу ишлени башлайды эм башында айтылгъан эки миллетни жаш тёлюсюн аланы этерге чакъырады.
«Эльбрусоидни» жаш ишчилерин элледе, шахарлада школлада эм бийик билим берген окъуу юйледе, больницалада, къартла ахыр кюнлерин сакълагъан юйледе, санаторийледе, аналары атып кетген сабийле тургъан юйледе, интернат школлада кёрюрге боллукъду. Ала анда кеслерини жандауурлукъ ишлерин бардырадыла. Мен окъугъан школ да тири къатышыргъа кюрешеди ол ишде. Жыл сайын ауругъан сабийлеге ахча болушлукъ этедиле окъуучуларыбызны ата-аналары. Интернатлада окъугъанлагъа бла къартла тургъан юйлеге ахча, кийимле, аш-азыкъ эм битимле бла уллу жюк ташыгъан машинала ашырыладыла. Бизни республикада интернатлагъа барып, той-оюн ансамблибиз аламат концерт программалала кёргюзтедиле.
Культурада биринчи атламларын этген адамла «Эльбрусоиддан» болушлукъ табадыла. Миллетни культурасын айнытыугъа уллу къыйын салгъан адамларыбызны сау заманларында эм дуниядан кетгенден сора да ала этген ишлени къыйматын белгили этедиле. Сёз ючюн, жаланда Къабарты-Малкъарны искусстволарыны сыйлы къуллукъчусу, бизни ресбубликабызда угъай, битей да Шимал Кавказда эм Тюрк дуниясында белгили болгъан, этнографиягъа эм тепсей искусствогъа уллу къыйын салгъан, тепсеулени, тау адетлени, къылыкъны эм жер, суу атланы, кырдыкланы, битимлени, сауутланы юсюнден жыйырмагъа жууукъ китап жазгъан белгили Къудайланы Мухтаргъа аталгъан творчестволу ингирлени айтсакъ окъуна жетерикди культурагъа къыйын салгъан адамланы даражаларын къалай бийикге кётюргенлерин «Эльбрусоидни» ишчилери.
Дуниягъа малкъар халкъын кесини ёлюмсюз поэзиясы бла белгили этген малкъарлы поэт Къулийланы Къайсынны ингирлери, тюбешиулери, малкъар литератураны мурдорун салгъан Мёчюланы Кязимни чыгъармачылыгъына аталгъан деменгили ишле… Кёпдюле ала.
Школлагъа, сабий садлагъа барып, не зат кереклисин билип, алагъа халкъда къолларындан келген адамланы болушургъа чакъырады. Аллай болушлукъ этилген да этеди.
Сабийлеге къурагъан конкурслары уа «Эльбрусоидни»? Сурат ишлетип, назмула кёлден жаздырмала жаздырып, алагъа кинола, мультфильмле кёргюзтюп турадыла.
«Путешествие в страну нартов» деген конкурсдан иги жерле алгъан сабийле бизни школубуздан Москвагъа барып да къайтхан эдиле. Бек башы уа -«Эльбрусоидни» бардыргъан ишлеринден халкъ къууанч, насып табады.
Мен быллай халкъгъа керекли ишлени бийик даражада бардыргъан биригиуюбюзге узакъ ёмюр тилейме, этген ишлеринден къууанырын излейме эм арымай, талмай ишлерине ийнанама. Сау бол, «Эльбрусоид!»

если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
мираж 31.05.2013 10:24:14
Сообщений: 2303
:дайпять:

Прикрепленные файлы


если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
Мансур 31.05.2013 22:48:52
) чё там у вас второго намечается?
мики 31.05.2013 23:12:42
Мансур, концерт ) 18.30 зеленый театр
Мансур 31.05.2013 23:18:54
мики,
а нек приглашать этмейсиз Къарацайлыланы?:)))))))))))
Mingi-Tau 31.05.2013 23:28:18
Сообщений: 117
Цитата
мики пишет:
Ждем всех! 2 июня в "Зеленом театре " г.Нальчик
А как можно попасть? :финкинг:

Над головой созвездия мигают.
И руки сами тянутся к огню...
Как страшно мне, что люди привыкают,
открыв глаза, не удивляться дню!
Mingi-Tau 31.05.2013 23:30:38
Сообщений: 117
Цитата
мики пишет:
я конечно понимаю)), что это не образцовый-академический ансамбль, но считаю, что ребята, которые готовили этот танец, заслуживают всяческих пахвал и внимания!!!!!:) поэтому буду ими хвастаться на каждой новой страничке:гыы:
Сора мен кесим тюйюлме эм бек аны жаратхан))))

Над головой созвездия мигают.
И руки сами тянутся к огню...
Как страшно мне, что люди привыкают,
открыв глаза, не удивляться дню!
мики 01.06.2013 00:10:01
Мансур,

Цитата
Мансур пишет:
мики,
а нек приглашать этмейсиз Къарацайлыланы?:))))))
да форумгъа чыкъан объявленияларыбыз, чем не приглашение:)
мики 01.06.2013 00:11:13
Mingi-Tau,

Цитата
Mingi-Tau пишет:
Цитата
мики пишет:
Ждем всех! 2 июня в "Зеленом театре " г.Нальчик
А как можно попасть? :финкинг:
келип къалыксыз:) а насчет ребят они супер!:)
Mingi-Tau 01.06.2013 00:34:16
Сообщений: 117
Цитата
мики пишет:
келип къалыксыз:)
Билетсиз?))

Над головой созвездия мигают.
И руки сами тянутся к огню...
Как страшно мне, что люди привыкают,
открыв глаза, не удивляться дню!
Arturjan 01.06.2013 01:12:06
Сообщений: 753
Цитата
Mingi-Tau пишет:
Билетсиз?))
Ажымсыз! )))

Как бы плохо обо мне не сказали, я всегда найду что добавить! ))
мики 01.06.2013 01:56:03
Цитата
Mingi-Tau пишет:
Цитата
мики пишет:
келип къалыксыз:)
Билетсиз?))
:гыы: кел, кел жуукъ болуп къалыкъса!
Mingi-Tau 01.06.2013 11:48:40
Сообщений: 117
Цитата
мики пишет:
:гыы: кел, кел жуукъ болуп къалыкъса!
"Я от Микки" - деп къоярякъма :гыы:
Я к чему это все говорю 8 жыл толгъанда концертге пригласительныйле бла баргъан эдик, шендю да алай болурму деп сора эдим. :кхекхе:
Изменено: Mingi-Tau - 01.06.2013 12:02:54

Над головой созвездия мигают.
И руки сами тянутся к огню...
Как страшно мне, что люди привыкают,
открыв глаза, не удивляться дню!
мики 01.06.2013 15:42:47
Цитата
Mingi-Tau пишет:
Цитата
мики пишет:
:гыы: кел, кел жуукъ болуп къалыкъса!
"Я от Микки" - деп къоярякъма :гыы:
Я к чему это все говорю 8 жыл толгъанда концертге пригласительныйле бла баргъан эдик, шендю да алай болурму деп сора эдим. :кхекхе:
Мени подпольный атларымы белгили этерге- низя!!!!:гыы::гыы::гыы: Ишни болуму уа ма блайды... концертге пригласительныйле бла эм да асламысына билетле бла,аланы багъасы 50 сомду. Билетледен хайырланган ахчаны уа, ёксюз сабийлеге бериликди. Офисде номерибиз 775912 селеш))
Изменено: мики - 01.06.2013 15:56:41
Чулпан 01.06.2013 16:07:36
Сообщений: 1007
Успела))))
Мансур 01.06.2013 16:09:26
Цитата
Чулпан пишет:
Успела))))
на что?:)
мики 03.06.2013 11:51:57
ИС: ИТАР-ТАСС РЕГИОНЫ
ДТ: 03.06.2013 08:53
ЗГ: Десятилетие Фонда содействия развитию карачаево-балкарской молодежи "Эльбрусоид" в Нальчике отметили гала-концертом
РБ: РСК ОБЩЕСТВО: НАРОДЫ-ТРАДИЦИИ-ОРГАНИЗАЦИЯ-КАББАЛКАРИЯ
ТТ:
НАЛЬЧИК, 3 июня. /Корр.ИТАР-ТАСС Марина Чернышева/. Гала-концертом отметили в воскресенье в Нальчике десятилетие общественной некоммерческой организации Фонд содействия развитию карачаево-балкарской молодежи "Эльбрусоид". Самая вместительная концертная площадка Кабардино-Балкарии - Зеленый театр собрала под южным небом искренних последователей девиза организации - "Чистые помыслы-добрые дела".
Ведущие напомнили зрителям историю создания организации, основная цель которой - сохранение и развитие родного языка и культуры. "Чтобы молодежь знала родной язык, в студии звукозаписи "Эльбрусоида" молодые актеры переводят и дублируют на родном языке мультфильмы, научно-популярные и документальные, а также художественные фильмы, выпускают диски-караоке на родном языке и проводят конкурс молодых вокалистов, помогая лучшим из них записать первые диски", - рассказала ведущая. Фонд выпускает также журнал, содержит веб-сайт и футбольную команду, помогает молодежи адаптироваться в крупных городах, организует воспитательную работу в вузах со студентами карачаевцами и балкарцами. Фонд реализует десятки проектов, направленных на развитие межнационального диалога, единение многонационального народа России. В Москве это, своего рода, карачаево-балкарский городок, где собирается молодежь с разными интересами.
"Это единственная в России общественная организация подобного рода, десять лет - это огромный срок неоценимо полезной деятельности", - подчеркнул замминистра по СМИ, общественным и религиозным организациям Кабардино-Балкарии Джамбулат Гергоков. Он вручил Почетную грамоту правительства КБР директору филиала "Эльбрусоида" в Нальчике, декану педагогического факультета республиканского госуниверситета Марату Анаеву. "В Москве также готовится большой концерт по случаю 10-летия Фонда, он состоится 16 июня", - объявил Анаев.
Фонд "Эльбрусоид" состоит из головного офиса в Москве, филиалов в городах Карачаевск и Нальчик и представительства в городе Черкесск. Президент и основной спонсор Фонда - бизнесмен и общественный деятель Алий Тоторкулов, возглавляющий также Российский конгресс народов Кавказа.
Миланчег 03.06.2013 12:38:16
Сообщений: 78
похоже все отсыпаются после вчерашнего)))
Чулпан 03.06.2013 12:49:47
Сообщений: 1007
Цитата
Мансур пишет:
Цитата
Чулпан пишет:
Успела))))
на что?:)
не промаргать))))
Чулпан 03.06.2013 12:59:21
Сообщений: 1007
Вчера на концерте выяснила для себя одно, Эльба пустила корни в моем сердце и я "ЭЛЬБРУСОЙДЧУМА" (хоть эльбогражданство выдавай, со штампом в паспорте).
Свободен 03.06.2013 13:08:16
Сообщений: 735
Вы бы видели, как все зрители, стоя пели с Алимом Газаевым))
Къара чачлы 03.06.2013 13:13:55
Сообщений: 1750
Уяннганлагъа да эрттен ахшы болсун )жукълагъанлагъа да тюш татлы болсун ))тааах, мен айтырымы бир айтайым шо ))
Биринчиси, бек аламат, иги ,тынгылы байрам етдю ! Аны къурагъанлагъа, бу жумушну тындыргъанлагъа Уллу Аллах жан тынчлыкъ ,сюек саулукъ, узакъ емюр, чуакъ кюнле берсин! Кюрешгенсиз, къыйналгъансыз, болсада ,ыспас ,сый сизге бизден!
Экинчиси, жырчыларыбызны айтханда, эм биринчи Батчаланы Лидияны айтыргъа излейме, тамаша -аламат, хамандача,миллетни тебдириб, залны кетюрюб , бек кел къууандыра биледи! Миллетни сюйген, алай сюеди эм сюймеклигин алай ачыкълай да биледи! Сора ол Две сестрыны жырлагъан келюмю тюшюрдю, мен миллетчи тюйюлме ,алай а миллетчиме, къарачай -малкъар халкъны ариу байрамына, шо быладан сугъулмай къалса жарай болмазмы ?! Жангыз аны жаратмадым!
Ючюнчюсю, миллетибизни кердюгюзмю, шо бош жерле бар эдиле, нек? Къайдады халкъыбыз? Сора кеслери да, тынчаймагъан къанатлылача, эшикге кетиб, кими къайта, кими къайтмай, жырчыны кетюрмей, къарсны да тынгылы урмай ,неди бу ? Болсада ,болгъанына да ыразычама !
Эм бек къууандыргъан а мени, Къарачайыбыздан келген къарындашларыбыз, эгечлерибиз ! Шо олтурдула ,тынгыладыла, бир жары кетмедиле! Игитда, ох этдим, танышдыкъ, ойнадыкъ -кюлдюк!
Айтыргъа унутуб къоя эдим аздан ,ол Арис Аппаев уллу сейирге къойду, хайхайхай, сез этиб айтмайма, алай а шашдыра эди _))
Сора энтда, айыб этмегиз, шиндиклеге бир аппунла элтирбиз энди барсакъ, ансы салфеткаларымы да ташыб бошадылааа, ))чам ))
Андан сора не айтайым, анса да асыры кеб жаздым))
Ааа, Девушка гор тынч жетдик дегенине да шошайдым )) узакъ жол барлыкъ эдиле )кеслери да биттеу хычынларыбызны сибириб кетген хапарлары бардыыы ))да хо, сейир тюйюлдю,бизни инчгеее хычынларыбыз бла сизни тойдургъан )))

"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
мики 03.06.2013 14:59:55
Цитата
Свободен пишет:
Вы бы видели, как все зрители, стоя пели с Алимом Газаевым))
скоро-скоро)) видео тоже выложим
мики 03.06.2013 15:06:17
Къара чачлы, Сау бол! Аллах ыразы болсун!:гоккачыкъ::гоккачыкъ::гоккачыкъ:
Къара чачлы 03.06.2013 15:19:59
Сообщений: 1750
Биргелей ,Микки )Свободен, тохта сенда мындамы эдинг ?Эээээх ,къалай кермедим да мен сени )а ну ка къалайда олтура эдинг ?

"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
Миланчег 03.06.2013 15:27:34
Сообщений: 78
Къара чачлы, прям впереди тебя на 3-4 ряда)) *как я его спалила* :гыы:
Свободен 03.06.2013 15:46:00
Сообщений: 735
где я там только не сидел?))) можно сказать - прошелся по всему залу...)))

Миланчег, а что меня палить, я не скрываюсь...))
Къара чачлы 03.06.2013 16:00:22
Сообщений: 1750
Тохтагъыыыз, шашдырасыз, мени аллымда эки активистигиз олтура эдиле и Келкезню юй таматасы )хым ,бу Свободен къаллайды? Оф,ааа сакъалы бла? Къара чачлары бла? Бир узун кийими бла? Арыкъ?

"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
Свободен 03.06.2013 16:05:41
Сообщений: 735
Къара чачлы, бир затланы къатыштырдынг...)))))))
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный