Вопрос к алимам!

Вопрос к алимам!

Adam Kadmon 26.10.2013 15:25:39
Сообщений: 10
В голову пришел неожиданнный вопрос, ведь Салам Алейкум это приветствие на арабском языке, а как привет-здравствуй звучит на карачаево-балкарском исконном значении
Мэй 26.10.2013 15:35:13
Сообщений: 2095
я не алим, но, насколько мне известно, говорят эртден/кюн/ингир ашхы болсун, в зависимости от времени суток.

Мне столик с видом на мечту,
Эспрессо и фламбе заката.
Нет, больше ничего не надо.
А впрочем, на ладонь звезду
И блюз с горчинкой шоколада.(с)
Adam Kadmon 26.10.2013 15:43:54
Сообщений: 10
Цитата
Мэй пишет:
я не алим, но, насколько мне известно, говорят эртден/кюн/ингир ашхы болсун, в зависимости от времени суток.
я тоже так подумал, но... обычно это обращение мужчины к женщине, по крайней мере на сегодняшний день, но как то неудобно так здороваться мужчине с мужчиной, может существует иная форма приветствия)
Мэй 26.10.2013 16:35:16
Сообщений: 2095
Цитата
Adam Kadmon пишет:
но как то неудобно так здороваться мужчине с мужчиной, может существует иная форма приветствия)
ну да, мужчины так не здороваются друг с другом, можно еще, в зависимости от того, чем человек занят, приветствовать иш къолай болсун/кеб болсун зат деб.

Мне столик с видом на мечту,
Эспрессо и фламбе заката.
Нет, больше ничего не надо.
А впрочем, на ладонь звезду
И блюз с горчинкой шоколада.(с)
Мансур 26.10.2013 19:06:00
Цитата
Adam Kadmon пишет:
В голову пришел неожиданнный вопрос, ведь Салам Алейкум это приветствие на арабском языке, а как привет-здравствуй звучит на карачаево-балкарском исконном значении
ну вообще я тоже не алим но салам алейкум это есть салам алейкум. эркиши эркишини салам алейкум деб саламлашады. эрттен ингир ашхы болсун деб тышыруулагъа айтьыучанла. алайа бюгюнлюкте Салам деб къойуучулада бир кёб болгъанды джаш тёлюде. танышларым салам деб саламлашса тюз этирге кюрешеме (хоу тюзсе Алибек зат мат дейле) алайа экинчида тюбешсек салам дейле. ну а если стесняет то что эти слова арабские то полязыка в таком случае тоже должны стеснять так как взяты с арабского. :) ;)

андан сора, дагъыда бир насыха, (насыхада араб сёздю) :)
ана тилни юсюнден соруула соргъан сагъатта ана тил ючюн джарсыгъаныгъызны кёргюстеди (Адам къуру сенге айтмайма барабызгъада айтама), алай эсе сорууну ана тилде соргъан тюзюрек боллукъ эди :)
Мансур 26.10.2013 19:07:18
Цитата
Мэй пишет:
Цитата
Adam Kadmon пишет:
но как то неудобно так здороваться мужчине с мужчиной, может существует иная форма приветствия)
ну да, мужчины так не здороваются друг с другом, можно еще, в зависимости от того, чем человек занят, приветствовать иш къолай болсун/кеб болсун зат деб.
ишлей тургъан адам болса мен салам алейкум, иш къолай болсун дейме. )
Изменено: Мансур - 26.10.2013 19:07:28
под тенью сабель 27.10.2013 16:06:21
Сообщений: 1121
менда билирим келееди мусульман динни алгъынчы эркиши эркишибла къалай саламлашхандыла
Кергелен 27.10.2013 17:35:48
Сообщений: 856

1 0

Джылы Салам, Хурметли Аланла! :ялучший: :превед:


Мен да бир "тёгерек" сёз къошайым))))



Цитата
Adam Kadmon пишет:
В голову пришел неожиданнный вопрос, ведь Салам Алейкум это приветствие на арабском языке, а как привет-здравствуй звучит на карачаево-балкарском исконном значении
Да , мен намазда "-Ассаляяму гъалейкум уа рахма-туллах "- деб салам береме сора, адамлагъа ол саламны бермезге нек болмайды?

Дурусу ,мен ангылагъанга кёре.....биз муслиманла эсек аллай салам болургъа керекди.

Дагъыда....Мен бюрёуню юйюне кириб барсам- Юйюгюзге игилик -деб, киреме.

Джуукъгъа- тенге телефон бла сёлешсем да - юйюгюзге игилик дейме,. эртен ашхы болсун, дейме; кюнюнг ашхы болсун, дейме;......

Тюз орамда кёргениме - уллугъа -гитчеге да -Салам- дейме; джолда баргъанга - джолунг болсун- дейме.

Салам алыргъа , салам берирге юренигиз ........бир ушагъусуз кёрюнеди, мени сартынга саламлаша билмеген.....





z2123 27.10.2013 21:33:54
Сообщений: 1513
Мени сартын, адамгъа саламлашхан сагъатда тюз "Салам!" деген чырт ариу кёрюнмейд. Неди ол сёзню магъанасы? "Шошлукъ", "мамырлыкъ", "мир" орусча айтсанг. Ол сёзню магъанасы болур ючюн, "Ассаламу ъаляйкум!" дерге керек болады арабча. Энди бизде Къарачайда "Саламаликум!" деб къоядыла. Хар ким да таб-таза арабча айталмай кеслерича "Саламаликум!" дегенде да уллу хата болмаз, къайдам.

"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный