Назму жазгъан жаш адамлагъа билдиригиз!!! АДАБИЯТ ЭРИШИУ / ЛИТЕРАТУРНЫЙ КОНКУРС.

Назму жазгъан жаш адамлагъа билдиригиз!!! АДАБИЯТ ЭРИШИУ / ЛИТЕРАТУРНЫЙ КОНКУРС.

Къара чачлы 06.01.2016 19:58:00
Сообщений: 1750
Юйгюзге да игилик, сыйлы окъуучула эм да Эльбачыла!
Сиз билгенден, талай жылны ичинде Жырчы Сымаил бла Мёчюланы Кязим атлы адабият эришиу ётюп тургъанды, жарсыугъа, быйыл ол тёре къуралалмады. Болса да, андан уллу къыйынлыкъдан миллетибизни Уллу Аллах сакъласын!
Мен адабият бла, энчи уа назмучулукъ бла байламлы "Биринчи атламла " деген ат бла бериуле эте турама, хапарлы болгъаныгъызча, жазгъан адамла аздан - аз... Ол а не ючюндю? Мени оюмума кёре, адам талай зат ючюн жазаргъа болады шёндю:
1. Къагъытха кёлюндегин, жюрегиндегин тюшюрмесе, тынчаялмайды. - Ол меничала болур))).
2. Жаза башлайым да, юйюме бир хайыр да тюшюрюрме.
3. Миллетге назмучула керекдиле, назму болмагъан адабият - сюймекликсиз да болур, ол а - таза сезимди, жашауну татыулу да, бай да, сейир да этген, айнытхан!

Къысхасы!
Башында айтылгъан эришиуге къатышып, лауреатла болгъанла: Къушджетерланы Айшат, Газаланы Амина, Жабелланы Лаура эм да мен - Апполаны-Рахайланы Диана жангы эришиу ётдюрюрге излейбиз!
1. 35 жылдан артыкъ болмагъан.
2. Назмулары бир жерде да басмаланмагъан.
3. Ана тилинде жазгъан. Мен орус тилде, ингилиз эм да башха тилде уста жазама деген бар эсе, таулу тилге кёчюрюрге кюрешсин, къолундан келгенича, аланы да къошабыз.
Жюз тизгинден тёрт жюзге дери назмуларын бу темагъа салсынла, къысха хапар кеслерини юслеринден, суратлары.
20 мартха дери ишлери эришиуге алынадыла.
20 - чы мартдан 12 апрельге дери жюри ол намзуланы тинтирикди эм да биринчи, экинчи, ючюнчю жерлеге тийишли болгъанланы айырлыкъды.

1 жерге - 15 минг сом.
2 жерге - 10 минг сом.
3 жерге - 5 минг сом.


Бу ёчлеге къошаргъа сюйген бар эсе, хош келсин!
rahaevadiana@yandex.ru - мени почтамды, бери жазсын.
Ёчге берилген ахчаны уа ким ёзденлик этгени эришиуню ахырында айтылыр!

Алайды да, сакълайбыз!
Бу ёчле ючюн окъуна эришмесегиз да, къарачай - малкъар адабиятны жарыкъ жаннган чырагъы ёчюлмесин, аны айыбы бизде болур деген оюмну тутуп, хайт дегиз!!!!!!!!!


БУ ЭРИШИУНЮ ЮСЮ БЛА СОРУУЛАРЫ БОЛГЪАН "АКЪТАМАКЪ" ТЕМАДА СОРСУН, БЕРИ ЖАНГЫЗ НАЗМУЛА САЛЫНАДЫЛА.
Изменено: Къара чачлы - 12.03.2016 21:36:22

"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)

Ответы

Тылмач 20.04.2016 14:47:10
Сообщений: 1392
Бу хорлагъан къауумну саугъаларын бергенмисиз, бермеген эсегиз къачан, къалай эм къайда берликсиз?)) Ара шахар табалада болса мен да барыб, кёрюр эдим, артыкъсыз да биреуленни))
shaudan 20.04.2016 15:37:21
Сообщений: 659
Ас–саляму алейкум.
Ёчле иелерин тапхандыла. Бусагъатда эришиуню юсю бла жыйылыу къурар мадар жокъ эди.
Къара чачлы 21.05.2018 18:59:08
Сообщений: 1750
Тылмач,, да жыйылыу бизни миллетге бир жангы юйюр къошарыкъ болса, къурарчады)))

"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
Sabr 18.01.2020 19:18:00
Сообщений: 7254
https://litrossia.ru/item/moj-rodnoj-yazyk/

Мой родной язык
«ЛИТЕРАТУРНАЯ РОССИЯ» объявляет литературный конкурс

ОРУС ТИЛДЕ ДЖАЗГЪАНЛА БЛА ТЫЛМАЧЛА!

КЪОШУЛУГЪУЗ!
ХОРЛАГЪЫЗ!
АТЫБЫЗ АЙТЫЛСЫН!
АНА ТИЛИБИЗ БОЛГЪАНЫ - КЪУУАНЧЫБЫЗ, ДЖАРСЫУУБУЗ ДА БИЛИНСИН!
ФАХМУ КЮЧЮГЮЗНЮ ДА СЫНАГЪЫЗ!

Друзья!
Россия – страна, в которой насчитывается более сотни различных, красивых и самобытных языков. Каждый – уникален и заключает в себе, как в магическом кристалле, сердцевинную суть культуры того или иного народа.
«Литературная Россия» при участии Союза писателей России и Института языкознания Российской академии наук открывают конкурс «Мой родной язык». Мы уверены, что среди наших читателей найдётся немало тех, кому есть что сказать о красоте своего родного языка, о его насущных проблемах, о великих людях, создавших литературные шедевры на национальном языке, а может, наоборот, показать речь простого народа, судьбу «маленького человека» сквозь призму языка.
Мы никак не ограничиваем вашу творческую фантазию. Пишите в любом ракурсе и в любой форме. Это может быть рассказ, очерк, стихотворение и т.д. Главное условие – ваш материал должен интересно и ярко рассказать читающей России о вашем родном языке. Как это будет сделано – решать только вам!
Лучшие материалы будут публиковаться на страницах газеты. Свои произведения присылайте с пометкой «На конкурс «Мой родной язык» на нашу электронную почту litrossia@litrossia.ru или по адресу: 127051, Москва, Цветной бульвар, 32, стр. 3. Редакция газеты «Литературная Россия».
Итоги будут подведены осенью 2020 года.

Сэстренка 20.01.2020 19:58:59
Сообщений: 9922
Sabr, ма шаа Аллах! Билал, Вы настоящий покровитель молодых талантов!))

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Сэстренка 20.01.2020 20:01:31
Сообщений: 9922
Что-то про Шаудан давно ничего не слышно. Диана и Айшат молодцы, радуют постоянно своими новыми произведениями. А Диана с телепередачами вообще выше всяческих похвал!

Аны айтханым. Молодежь, у Билала Лайпанова легкая рука)), если от него получите путевку, будете так же успешны)), пользуйтесь возможностью))

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Амнюшка 20.01.2020 23:03:14
Сообщений: 30
Цитата

Sabr пишет:
Мой родной язык
«ЛИТЕРАТУРНАЯ РОССИЯ» объявляет литературный конкурс

Цитата

Sabr пишет:
ОРУС ТИЛДЕ ДЖАЗГЪАНЛА БЛА ТЫЛМАЧЛА

Орусча джазаргъамы керекди ана тилни юсюнден? Бир кесек къатышдым))
Сэстренка 21.01.2020 01:41:24
Сообщений: 9922
Цитата
Амнюшка пишет:
Орусча джазаргъамы керекди ана тилни юсюнден? Бир кесек къатышдым))
Амнюшка, сау бол!)) Ансы мен биринчи иги да ангыламагъан эдим, энди ангыладым)).

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Амнюшка 21.01.2020 13:15:47
Сообщений: 30
Сэстренка, алай эсе, сагъыш этейик) Мен кёб юсюнде фэнтези-зат джазама, алай болгъанлыкъгъа, башханы да кёрюрге керекди.
Сэстренка 10.02.2020 14:43:46
Сообщений: 9922
Амнюшка, джаздынгмы конкурсха¿)

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Амнюшка 13.02.2020 11:08:19
Сообщений: 30
Сэстренка, башыма джукъ келмейди пока. Башха джазгъанымы экинчи кесегин бошаб турама))
Сэстренка 18.02.2020 17:36:45
Сообщений: 9922
Цитата
Амнюшка пишет:
Сэстренка, башыма джукъ келмейди пока. Башха джазгъанымы экинчи кесегин бошаб турама))
Ай сени огъесе)), вся надежда на тебя была)). Ты же хорошо пишешь на русском, придумай что-нибудь))

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Sabr 02.03.2022 19:23:27
Сообщений: 7254

1 0

КЪОШУЛУГЪУЗ! ХОРЛАГЪЫЗ! АЛГЪА1

Конкурс
Литературный институт имени А.М. Горького объявляет прозаический конкурс современного рассказа для студентов и всех желающих «Погода на завтра». Принять участие могут авторы в возрасте от 18 до 45 лет.


Объём произведения: до 10 печатных страниц. Необходимо также прислать краткую информацию о себе (Ф.И.О., возраст, город проживания).
Тематических ограничений нет. Победитель конкурса получит 15 000 руб., а рассказы дипломантов конкурса (2-е и 3-е место) будут опубликованы в журнале «Москва». Приём работ продлится до 15 апреля, а имена победителей станут известны до 1 мая. В жюри конкурса вошли руководители прозаических семинаров Литературного института, председатель жюри – ректор вуза Алексей Варламов. Заявки присылать по адресу: konkurs@litinstitut.ru
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный