Süriye'de caşağan Karaçaylılar bla Malkarlılar

Süriye'de caşağan Karaçaylılar bla Malkarlılar

Turk 04.01.2013 01:50:46
Сообщений: 1414

2 0

Konu ile ilgili Türkiye'deki VATAN gazetede çıkan haber:

Turk 04.01.2013 01:53:04
Сообщений: 1414

1 0

KARAÇAY-BALKAR DERNEKLERİ KRİZ KOMİTESİ AFAD’I ZİYARET ETTİ
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Suriye Mülteci Kampları Bölge Koordinatörü Turan Erkoç Suriyeli Karaçay-Balkar Türkleri Kriz Komitesi’ni makamında kabul etti.
Türkiye Karaçay-Balkar Dernekleri’nin ortak Genel Kurulu’nda alınan kararla merkezi Ankara olarak oluşturulan ve Suriyeli Karaçay-Balkarların can güvenliği ile Türkiye’ye gelişlerini koordine edecek Komite AFAD Koordinatörü Turan Erkoç’a Suriyeli Kafkasyalıların durumu hakkında bilgi verdi.
Suriye’nin güney sınırı Lübnan üzerinden Türkiye’ye giriş yapan ve sayıları gün geçtikçe artan Kafkas mültecilerinin durumu Komite Başkanı Selim İtez, Gölbaşı Kafkas Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Gencer, Komite üyeleri Prof.Dr. Ufuk Tavkul ve Ufuk Tuzman tarafından kapsamlı olarak değerlendirildi.
Gölbaşı Kafkas Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Gencer Şam ve çevresindeki çatışmaların Kafkas halklarının yaşadığı bölgelerine sıçradığını, geçtiğimiz hafta meydana gelen saldırılarda 150’den fazla Kafkasyalının hayatını kaybettiği dile getirdi.
Kafkasların şu ana kadar ki Türkiye’ye göçleri ve varlıkları hakkında daha önce kendilerine müracaatta bulunulmadığını dile getiren AFAD Suriye Mülteci Kampları Bölge Koordinatörü Turan Erkoç Suriye’deki Kafkasyalıların Şam’a göç süreçleri ve Osmanlıyla ilişkilerini anlatan Prof.Dr. Ufuk TAVKUL’dan konunun kapsamlı bir rapor haline getirilerek, başkanlık makamına yazılı ve brifing olarak sunulmasını önerdi.
Görüşme sonucunda Suriye Mülteci Kampları Bölge Koordinatörü Turan Erkoç Cuma günü komitemiz tarafından sunulacak rapora istinaden Kafkasyalılar için bir kamp oluşturulması çalışmalarına başlanacağını ifade etti.
Erkoç ayrıca bu hafta sonu Türkiye’ye giriş yapacak 31 kişilik Karaçay-Balkar mültecinin söz konusu kamplar oluşturulana kadar AFAD tarafından misafir edileceğini, Türkiye’ye getirilerek akraba ve soydaşlarının yardımlarıyla barınan 700 civarında Kafkasyalının ihtiyaçları için girişimde bulunulacağını bildirdi.
Kriz Komitesi Yeni yıl arifesinde Eskişehir Karaçay-Balkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Türkiye Karaçay-Balkar Dernekleri Genel Kurulu’nda alınan kararla oluşturuldu.
Türkiye’ye can güvenliğinin sağlanarak gelişlerinin koordine edilmesini sağlamaya çalışan Kriz Komitesi üyeleri konunun Suriye’deki yaklaşık 80–90 bin Kafkasyalıyı ilgilendirdiğini ve bu sorunun çözüm beklediğini beyan etti.
Haber/ Mirzakul Çomaulı

Azamat_SPb 04.01.2013 01:53:40
Сообщений: 2229
Turk, не трудно будет хотя бы в общих чертах рассказать о чем речь в статье?

.
Turk 04.01.2013 02:03:52
Сообщений: 1414
Azamat_SPb, примерно о том, что беженцы карачаево-балкарцы в Турции в трудном положении, они живут не в лагере беженцев 800 человек, был создан комитет из общественных организаций карачаево-балкарцев в Турции для организации помощи. А также сбор помощи для будущих беженцев. Детальнее чуть позже отпишу.
мне скинули сообщение тоже отпишу.
Azamat_SPb 04.01.2013 02:11:21
Сообщений: 2229
Turk, ясно, спасибо.

.
Turk 04.01.2013 02:58:27
Сообщений: 1414
TÜRKİYE KARAÇAY-BALKAR TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEKLERİ ORTAK BİLDİRİSİDİR

TÜRKİYE KARAÇAY-BALKAR TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEKLERİ ORTAK BİLDİRİSİDİR

İç savaş nedeniyle zor günler yaşayan Suriye’deki halklar şüphesiz çaresiz ve yardıma muhtaçtır.
Yaklaşık 64 yıl önce 10 Aralık 1948 de BM Genel Kurulu’nda kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi İnsanlık tarihinin binlerce yıldır devam eden acılarına, savaşlara, ulusların - uluslara, devletlerin bireylere yapmış olduğu zalimliklere son vermek amacıyla kabul edilmiştir.
İç savaş maalesef 22 aydan beri devam etmektedir ve Suriye’deki durum ülkede yaşayanları komşu ülkelere sığınmaya zorlamıştır.
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin ilkeleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Suriyeli göçmenlere kapısını açarak, onlara tarihi kardeşliğin sıcaklığını bir kez daha hatırlatmıştır.
Suriye’deki trajediler ülkenin dört bir yanında cereyan etmektedir. Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimiz özellikle Suriye’nin kuzeyine (Türkiye sınırına) maalesef ulaşma şansı olmayan bölgelerde ve çatışmaların yoğunlaştığı Başkent Şam’ın kenar mahallelerinde (Rukniddin ve Küsve) ve Golan bölgesinde hayatta kalma mücadelesi vermektedir. 100 bine yakın Kafkas halkının hayatta kalabilmesi için tek çıkış noktası olarak, Lübnan kullanılabilmektedir.
Türkiye sınırına en uzak yerleşim noktalarından Şam çevresinde hiçbir siyasi tarafın yanında olmayan Suriye’deki nüfusları 800’ü geçmeyen Karaçay-Malkar Türkleri de kendi gayretleriyle yardım çağrısında bulunarak Türkiye’ye gelmek için Sivil toplum kuruluşlarımızdan acil yardım talep etmiştir.
Suriye’de özellikle bu gelişmeler insanları kendi inisiyatifleri doğrultusunda yardım aramaya mecbur bırakmıştır.
İşte böyle bir süreçte Suriye’de yaşayan ve soydaşlarımızın acil yardım talebi Türkiye’den yaşayan Karaçay-Malkar Kültür ve Yardımlaşma Derneklerini harekete geçirmiş ve 29 Aralık 2012 Cumartesi günü Eskişehir Derneğinin himayesinde Olağan üstü bir toplantı tertiplenmiştir.
Toplantıya; Eskişehir Kuzey Kafkas Karaçay Balkar Kültür Eğitim Ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu, Afyonkarahisar Karaçay-Malkar Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu, Ankara Gölbaşı Kafkas Birliği Derneği Yönetim Kurulu, Başhüyük Karaçay-Balkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu, Çiftlikköy Kafkas Derneği Yönetim Kurulu, Çifteler Karaçay-Malkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu, Bolvadin Karaçay Malkar Kültür Derneği Başkan ve temsilcileri katıldı.
Düzenlenen toplantıda;
1. Türkiye’deki Karaçay-Balkar Kültür ve Yardımlaşma Dernekleri olarak Ankara Merkezli Suriyeli Karaçay-Malkar Türkleri Kriz Yönetimi Komitesi Kurulması’na karar verilmiştir.
2. Türkiye çapında sivil toplum kuruluşlarına nakdi yardım kampanyası başlatılmasına karar verilmiştir.
Hayatları tehlike altında olan tüm Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimizin ve özellikle Karaçay-Balkar soydaşlarımızın Lübnan’dan çıkışları ve yol giderleri için gerekli olan kişi başı yaklaşık 200 ABD doları yolculuk giderlerinin (Beyrut Mersin /SEKA limanı RO-RO seferleri bilet bedeli ve diğer ulaşım harcamaları) karşılanması için kamuoyuna duyurulmasına;
- Bugüne kadar Derneklerin ve kişilerin katkılarıyla Suriye’den Beyrut’a ve oradan Mersin limanına can güvenliklerini teminat alma adına getirilen sınırlı sayı da aile Eskişehir ve çevresine geçici olarak yerleştirilmiş, nakdi ve lojistik yardımlar için Eskişehir Derneği tarafından Yardım Kampanyası hesap numaraları açıldığı ilan edilmiştir. Söz konusu Yardım kampanyası hesap numaraları bilgisinin acilen kamuoyuyla paylaşılmasına;
3. Bugüne kadar gelmiş ve yakın zamanda Türkiye’ye gelmesi beklenen hemşehrilerimizin envanterinin tutulması ve akrabalarının onlara ulaşmalarının sağlanmasına;
4. Bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması için internette komite çalışmalarının yayınlanması ve bilgilerin doğrulanması amacıyla Konya Başühüyük Derneği Yönetimine sorumluluk verilmesine karar verilmiştir.

Türk ve Dünya kamuoyuna duyurulur. 31/12/2012-Ankara.
Saygılarımızla.

Eskişehir Kuzey Kafkas Karaçay Balkar Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi TEZCAN,
Afyonkarahisar Karaçay-Malkar Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Nuriddin AYDOĞDU,
Ankara Gölbaşı Kafkas Birliği Derneği Başkanı Tolga GENCER,
Başhüyük Karaçay-Balkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ali KARÇAALTINCABA,
Bolvadin Karaçay-Malkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fatma ÖĞÜT,
Çiftlikköy Kafkas Derneği Başkanı Murat ERDOĞAN,
Çifteler Karaçay-Malkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman ÇİMEN
Türkiye Karaçay Malkar Dernekleri
Kriz Masası Yönetimi

T.C. ZİRAAT BANKASI
887-yunusemre/eskişehir
HESAP SAHİBİ: KUZEY KAFKAS KARAÇAYBALKARLILAR KÜLTÜR YAR.DERNEĞİ
HESAP ADI: KUZEY KAFKAS KARAÇAYBALKAR YARDIM
HESABI NO: 62953887-5002
IBAN: TR47 0001 0008 8762 9538 8750 02

USA-YARDIM HESABI
T.C. ZİRAAT BANKASI
887-yunusemre/eskişehir
HESAP SAHİBİ: KUZEY KAFKAS KARAÇAYBALKARLILAR KÜLTÜR YAR.DERNEĞİ
HESAP ADI: KUZEY KAFKAS KARAÇAYBALKAR YARDIM
HESABI NO: 62953887-5003
IBAN: TR20 0001 0008 8762 9538 8750 03

EURO-YARDIM HESABI
T.C. ZİRAAT BANKASI
887-yunusemre/eskişehir
HESAP SAHİBİ: KUZEY KAFKAS KARAÇAYBALKARLILAR KÜLTÜR YAR.DERNEĞİ
HESAP ADI: KUZEY KAFKAS KARAÇAYBALKAR YARDIM
HESABI NO: 62953887-5004
IBAN: TR90 0001 0008 8762 9538 8750 04


kaynak: kamatur.orghttp://kamatur.org/haberler/968-turkiaracay-balkar-kultur-ve-yardima-dernekleriak-bi


http://www.kafkasdiasporasi.com/HaberGoster/eddb7387-dda4-4d5e-be6d-159c2101ea69/turkiye-karacaybalkar-turkleri-kultur-ve-yardimlasma-dernekleri-ortak-bildirisidir.aspx
Azamat_SPb 07.01.2013 01:52:01
Сообщений: 2229

1 0

Только что пришел похожий текст в группу Эльбрусоид в Фейсбуке только на нашем языке:

"KARNAŞLARIBIZNI KUTHARIR ÜÇÜN SON KÜNLE, SON SAHATLE !"
Bağalı Karaçay Camağat,
Bu sağatda kesi içinde ullu uruş bara turğan Suriye'de, Karaçay-Malkar milletibizden 1000'ge cuvuk insan caşaydı. Bılanı kartataları da, biznikileça bir ömür mundan alğa atacurt Kafkaznı koyub Osmanlı topraklağa köçgen muhacirledile.
Alanı köbüsü endige deri tüyüşge koşulmay turğandıla; tavuşsuz turup zorlukğa tözerge küreşgendile. Endi va iş tözer mardanı ozğandı. Karnaşlarıbız alayda tüyüşgen eki kavumnu ortasında kalğandıla; har candan alağa çapğanla boladı; caşağan cerlerine bombala tüşüp tebregendi; ölgenleri de bolğandı. Ala caşağan cerlege de cahanim ot kirip tebregendi.
Tüyüş-uruş amandan amanga baradı. Madarı bolup uçak bla ketalğanla, başha krallağa ketgendile. Bir kesegi de kesi madarları bla Türkiya'ğa kelgendi. Kalğan ongsuz kavum, kartla, tişiruvla, sabiyle, neterge bilalmay, madarsız bolup turadıla. "Ölümden kutulur üçün Türkiya'ğa keterden sora madarıbız kalmağandı!" degen bek köp kişi, curtların koyup beri kelirge col izleydile. Kalğan Kafkas milletleden bolğanla üçün Türkiya'da em Rusya'da kuralğan türlü organizasyonla, karnaşlarına boluşup küreşedile. Karaçay-Malkarlıla va bir cerden de boluşluk tapmay, iyesiz kalıp turadıla.
Endi bıllay kıyın künlerinde alağa boluşğan, adamlık canı bla da, din canı bla da, bizni boynubuznu borçudu. Türkiya'dağı ceti Karaçay dernekni tamadalarını Eskişehir'degi cıyılıvunda kuralğan "Kriz Komitesi" bolup biz, bu problemanı tındırır üçün boğan küçübüznü salıp işleybiz. Suriye'degi karnaşlarıbız bla da, bılayda dernekle em devlet kuruluşları bla da tohtamay söleşebiz; boluşluklanı cıyarğa, işni tüz bardırırğa, organize eterge küreşebiz.
Karnaşlarıbız Suriye'ni em tüp canında (güneyinde) Şam şaharnı tögeregi bla Golan'da caşaydıla. Alaydan kara colu bla Türk çegine (sınırına) kelirge madar coktu. Uruşnu em kızıv barğanı Humus, İdlip, Halep kibik cerleden ozarğa kerekti. Andan ese, kısğadan Lübnan'ga ozup Beyrut limanından kemege mingen em tap coldu. Andan Mersin'ge haftada bir RORO kemesi kobadı. Ol kemege minerge va karnaşlarıbıznı köbüsünü karıvu cetmeydi. Ozğan hafta kelgen keme bla, dernekleribizden cıyılğan açhanı coyup, 29 kişini keltirgenbiz.
Alay a; bu haftadan sora, ol kemeni de "Karalğan eterikdi!" dep sıltav bla, beri kelgenni koyarın aytdıla. Mından arı başha keme tabılmay kalırğa da bollukdu. Anıçün bu hafta, boğan küçübüznü cıyıp, kolubuzdan kelgen çaklı bir köp adamnı, bu ahır keme bla keltirige kerekbiz.
Bir adamnı Türkiyağa keltirir üçün 200 dollar kerekti. Kelirge izlegenleni sanı, bu sağatdan oğunak 200'den artık bolğandı dep hapar kelgendi. Eskişehir Dernekni bank hesabında, bu tört beş-künnü içinde kallay bir açha cıyılsa, allay bir adamnı kemege mindirallıkbız. Dünyanı kalayında bolsağız da, "Banka Havalesi" neda "EFT" bla, ma bu hesap numaralağa haman açha iyallıksız.
Bank, şube:
T.C. ZİRAAT BANKASI, ESKİŞEHİR YUNUSEMRE ŞUBESİ
Hesap iyesi:
KUZEY KAFKAS KARAÇAY BALKARLILAR KÜLTÜR YARD. DERNEĞİ.
IBAN (Hesap) No:
T. LİRA: TR47 0001 0008 8762 9538 8750 02
DOLAR: TR20 0001 0008 8762 9538 8750 03
EURO : TR90 0001 0008 8762 9538 8750 04
Türk devletni bıllay işlege karağan kuruluşunda tamadala ("Afet İşleri Gen. Müdürlüğü"),ala bla söleşe barğanıbızda bizge bek igi tübedile; ullu boluşluk erirge aytdıla. Kelgen karnaş-egeçleribizni, alğa Silifke şaharda caraştırılğan kampğa cerleştirillikdile. Kısğa zamannnı içinde alağa kuru kesleri tururça, ençi konteynır kamp da kurallıkdı. İş alayğa kelgeninde, boluşluk kerek bolsa entda küreşirikbiz bolumğa köre. Bu sağattda va, har ne zatdan da alğa, em aşığıp kararık işibiz, "kelirge izlegenleni barın beri cıyarğa küreşgendi".
Hayda marca! Adamlık, cigitlik, Karaçaylılık, milletin süymeklik, omak sözle, sloganla bla, oyun-tepsev bla tül, bıllay künde bacarılğan işle bla belgili bolluktu. Barıbız işge koşulayık, kolubuzdan kelgeniçe kıynalğan karnaşlarıbızğa boluşayık.
Onovlarığıznı, soruvlarığıznı, "karacaykrizkomitesi@gmail.com" adresine elektronik posta bla iyigiz.
Ullu Allah barıbızğa boluşsun.
Karaçay Kriz Komitesi

.
Azamat_SPb 07.01.2013 03:11:47
Сообщений: 2229
Постараюсь перевести на русский.
Объявление Сирийского Карачаевского Кризисного Комитета:
ЧТОБЫ СПАСТИ НАШИХ БРАТЬЕВ СЧЕТ ИДЕТ НА ДНИ И ЧАСЫ!
Уважаемые карачаевцы,
Сейчас в охваченной гражданской войной Сирии проживает около 1000 карачаево-балкарцев. Их предки, как и наши, век назад оставившие Родину на Кавказе и переселившиеся на Османскую землю мужаджиры.
Большинство из них не вмешивались в конфликт; старались терпеть лишения оставаясь нейтральными. Но далее невозможно терпеть происходящее. Наши братья оказались посреди конфликтующих сторон; на них нападают с обоих сторон; места их жительства подвергаются бомбардировке; есть погибшие. Места их жительства превращаются в ад.
Ситуация становится все хуже и хуже. Те у кого была возможность покинуть страну воздушным путем переехали в другие страны. Некоторая часть сами сумели перебраться в Турцию. Оставшаяся часть, не имеющая таких возможностей, в том числе старики, женщины и дети, находятся в безвыходном положении. Говоря: "Нет другой возможности выжить кроме как перебраться в Турцию!", большинство ищут возможности перебраться туда. Сформированные представителями других кавказских народов организации в Турции и России пытаются помочь своим братьям. Карачаево-Балкарцы не имеют такой помощи.
Помощь им, оказавшимся в такой ситуации, с точки зрения человечности и с точки зрения религии, это наша обязанность. Мы, "Кризисный Комитет", сформированный на встрече лидеров семи карачаевских объединений в Эскишехере, делаем все возможное, чтобы решить эту проблему. Постоянно общаемся с нашими сирийскими братьями, здешними объединениями (карачаевскими) и государственными учреждениями (Турции); стараемся собирать помощь, вести дело в правильном направлении, организовывать процесс.
Наши братья живут в самой нижней (южной) части Сирии, вокруг города Сом и Голане. Оттуда добраться по земле до турецкой границы нет возможности. Потому что для этого надо проехать через места самых ожесточенных боев типа Хумус (Humus), Идлип (İdlip), Алеппо (Halep). Вместо этого, самый короткий путь перейти в Ливан и сесть на корабль в порту Бейрута. Оттуда до Мерина (город в Турции) раз в неделю отходит паром (типа RORO). Но у многих наших братьев нет возможностей воспользоваться этим паромом. На прошлой неделе собранных нашими объединениями денег хватило чтобы перевезти 29 человек.
Однако, после этой недели, приводя причину, что корабль "Karalğan eterikdi!" (не могу перевести Karalğan, кроме как "почернеет", но смысл не понятен) могут прекратить рейсы в этом направлении. Также может так получится, что кроме этого парома не будет других кораблей. Поэтому, на этой неделе, этим последним рейсом парома, всеми силами, необходимо перевезти максимально возможное количество людей, сколько сможем.
Чтобы перевезти одного человека в Турцию необходимо 200 долларов. У нас есть информация, что желающих приехать, на данный момент, более 200 человек. Сколько получится собрать на банковский счет объединения в Эскишехере, столько людей получится перевезти. Где бы вы ни находились на планете, либо банковским переводом, либо электронным переводом EFT, в любое время вы можете выслать денежные средства на номера этих счетов:
Bank, şube (филиал банка):


T.C. ZİRAAT BANKASI, ESKİŞEHİR YUNUSEMRE ŞUBESİ
Hesap iyesi (владелец счета):
KUZEY KAFKAS KARAÇAY BALKARLILAR KÜLTÜR YARD. DERNEĞİ.
IBAN (Hesap) No:
T. LİRA: TR47 0001 0008 8762 9538 8750 02
DOLAR: TR20 0001 0008 8762 9538 8750 03
EURO : TR90 0001 0008 8762 9538 8750 04
Разговаривали с руководителями соответствующего ведомства турецкого государства "Afet İşleri Gen. Müdürlüğü" (что-то вроде ведомства по стихийным бедствиям) они нас хорошо встретили; обещают оказать возможную помощь. Прибывающих наших братьев и сестер в начале разместят в лагере в городе Силиф (Silif). В короткое время, чтобы они могли жить сами отдельное, будет сформирован контейнерный лагерь. Когда дело дойдет до этого этапа, если нужна будет наша помощь мы ее окажем по мере необходимости. Но сейчас, самое главное дело, не терпящее отлагательств - "привезти сюда (в Турцию) всех желающих приехать.
Давайте! Человечность, Мужество, Къарачайлыкъ, Любовь к народу (Патриотизм), это не красивые слова, слоганы или песни и пляски, это то, что мы сделаем сейчас в этой ситуации. Объединимся все в этом деле, сделаем все что в наших силах, чтобы помочь нашим братьям попавшим в беду.
Предложения и вопросы высылайте письмом на электронный адрес karacaykrizkomitesi@gmail.com
Да поможет нам Аллах.
Карачаевский Кризисный Комитет.
________________________________
последнее еще раз без перевода:
Хайда марджа! Адамлыкъ, Джигитлик, Къарачайлыкъ, Миллет сюймеклик, омакъ сёзле, слоганла бла, оюн-тепсеу бла тюл, быллай кюнде баджарылгъан ишле бла белгили боллукъду. Барыбызда ишге къошулайыкъ, къолубуздан келгенича къыйналгъан къарнашларыбызгъа болушайыкъ.
Уллу Аллах барыбызгъа да болушсун.
Къарачай Кризис Комитет.

.
John Murphy 07.01.2013 16:02:08
Сообщений: 151

1 0

КЪАРНАШЛАРЫБЫЗНЫ КЪУТХАРЫР ЮЧЮН АХЫР КЮНЛЕ, АХЫР САГЪАТЛА!

Багъалы Къарачай Джамагъат,
Бу сагъатда ичинде уллу уруш бара тургъан Сирия’да, Къарачай-Малкъар миллетибизден 1000’нге джуўукъ инсан джашайды. Быланы къарт аталары да, бизникилеча бир ёмюр мындан алгъа Ата Джурт Кавказ’ны къоюб Османлы топракълагъа кёчген мухаджирледиле.

Аланы кёбюсю эндиге дери тюйюшге къошулмай тургъандыла; таўушсуз туруб зорлукъгъа тёзерге кюрешгендиле. Энди ўа иш тёзер марданы озгъанды. Къарнашларыбыз алайда тюйюшген эки къаўумну ортасында къалгъандыла; хар джандан алагъа чабханла болады; джашагъан джерлерине бомбала тюшюб тебрегенди; ёлгенлери да болгъанды. Ала джашагъан джерлеге да джаханим от кириб тебрегенди.

Тюйюш-уруш амандан аманнга барады. Мадары болуб учакъ (самолёт) бла кеталгъанла, башха къраллагъа кетгендиле. Бир кесеги да кеси мадарлары бла Тюрк’ге келгенди. Къалгъан онгсуз къаўум, къартла, тиширыўла, сабийле, нетерге билалмай, мадарсыз болуб турадыла. «Ёлюмден къутулур ючюн Тюрк’ге кетерден сора мадарыбыз къалмагъанды!» деген бек кёб киши, джуртларын къоюб бери келирге джол излейдиле. Къалгъан кавказлы миллетледен болгъанла ючюн Тюрк’де эм Россия’да къуралгъан тюрлю-тюрлю организацияла, къарнашларына болушуб кюрешедиле. Къарачай-Малкъарлыла ўа бир джерден да болушлукъ табмай, иесиз къалыб турадыла.

Энди быллай къыйын кюнлеринде алагъа болушхан, адамлыкъ джаны бла да, дин джаны бла да, бизни бойунубузну борчуду. Тюрк’деги джети Къарачай дернекни тамадаларыны Эскишехир’деги джыйылыўунда къуралгъан «Кризис Комитет» болуб биз, бу проблеманы тындырыр ючюн богъан кючюбюзню салыб ишлейбиз. Сирия’дагъы къарнашларыбыз бла да, былайда дернекле эм кърал къурулушла бла да тохтамай сёлешебиз; болушлукъланы джыяргъа, ишни тюз бардырыргъа, организация этерге кюрешебиз.

Къарнашларыбыз Сирия’ны эм тюб джанында (къыбыласында) Дамаск (Шам) шахарны тёгереги бла Голанла’да джашайдыла. Алайдан къара джол бла Тюрк’ню чегине келирге мадар джокъду. Уруш эм къызыў баргъан Хумус, Идлиб, Алеппо кибик джерледен озаргъа керекди. Андан эсе, къысхадан Ливан’нга озуб Бейрут’ну лиманындан (портундан) кемеге миннген – эм таб джолду. Андан Мерсин’нге ыйыкъда бир РОРО кеме къобады. Ол кемеге минерге ўа къарнашларыбызны кёбюсюню къарыўу джетмейди. Озгъан ыйыкъда келген кеме бла, дернеклерибизден джыйылгъан ачханы джоюб, 29 кишини келтиргенбиз.

Алай а, бу ыйыкъдан сора, ол кемени де «Къаралгъан этерикди!» деб сылтаў бла, бери келгенни къоярын айтдыла. Мындан ары башха кеме табылмай къалыргъа да боллукъду. Аны ючюн бу ыйыкъда, богъан кючюбюзню джыйыб, къолубуздан келген чакълы бир кёб адамны, бу ахыр кеме бла келтириге керекбиз.

Бир адамны Тюрк’ге келтирир ючюн 200 доллар керекди. Келирге излегенлени саны, бу сагъатдан огъунакъ 200’ден артыкъ болгъанды деб хапар келгенди. Эскишехир дернекни банк хесабында (счётунда), бу тёрт беш-кюнню ичинде къаллай бир ачха джыйылса, аллай бир адамны кемеге миндираллыкъбыз. Дунияны къалайында болсагъыз да, «Banka Havalesi» неда «EFT» бла, ма бу хесап (счёт) номерлеге ачха ияллыкъсыз:

Банк, филиал / бёлюм:
T.C. ZİRAAT BANKASI, ЭСКИШЕХИР БЁЛЮМЮ
Хесапны (счётну) иеси:
KUZEY KAFKAS KARAÇAY BALKARLILAR KÜLTÜR YARD. DERNEĞİ.
IBAN (Hesap) No:
TÜRK LİRA: TR47 0001 0008 8762 9538 8750 02
DOLLAR: TR20 0001 0008 8762 9538 8750 03
EURO: TR90 0001 0008 8762 9538 8750 04

Тюрк къралны быллай ишлеге къарагъан къурулушунда («Afet İşleri Gen. Müdürlüğü») тамадала, ала бла сёлеше баргъаныбызда, бизге бек иги тюбедиле; уллу болушлукъ этерге айтдыла. Келген къарнаш-эгечлерибизни, алгъа Силифке шахарда джарашдырылгъан лагерге (кампгъа) джерлешдирилликдиле. Къысха заманны ичинде алагъа къуру кеслери турурча, энчи контейнер лагерь да къураллыкъды. Иш алайгъа келгенинде, болушлукъ керек болса энтда кюреширикбиз болумгъа кёре. Бу сагъатда ўа, хар не затдан да алгъа, эм ашыгъыб къарарыкъ ишибиз – келирге излегенлени барын бери джыяргъа кюрешгенди.

Хайда марджа! Адамлыкъ, джигитлик, Къарачайлылыкъ, миллетин сюймеклик, омакъ сёзле, слоганла бла, оюн-тепсеў бла тюл, быллай кюнде баджарылгъан ишле бла белгили боллукъду. Барыбыз ишге къошулайыкъ, къолубуздан келгенича къыйналгъан къарнашларыбызгъа болушайыкъ.

Оноўларыгъызны, соруўларыгъызны, karacaykrizkomitesi@gmail.com адресине электрон почта бла ийигиз.
Уллу Аллах барыбызгъа болушсун.

Къарачай Кризис Комитет
tenebek 09.01.2013 00:30:46
Сообщений: 165
Хeдие Kъурбан Авджы / Авукат ( Криз Комитeси - Мали Ишлeр вe Финанс Сорумлусу )

Кeчe ашхы болсун багьалы джамагьат:)

Сурие'дeн кeлгeн Kъарачайлыла'дан салам барды барыбызгьа...

Кeмe бла кeлтиргeнлeрибизни кралны тамада ишлeвчюлeри бла къорувчулары кeсибиздeн Eртугьрул Кыванч KъОЧ бла биргeлeй алларын сакълап, алагьа кыйыллык джeтмeсин дeп аллындан артындан нёгeрлик eтип къорувлай баррык джeрлeринe джeрлeштирилдилe я, андан арысын къайгьы eтeбиз алай тюйюлмюдю?..

Kъуванч бeт бeтгe кёрюшeди, биз да тeлeфонла бла.

Алгьы бурун айтайым, кeлгeнлe "Бизни быллай Kъарачайлыларыбызны да быллай тукъум адамларыбызны да болгьанын билмeек. Бизгe ие болуп, болушлукъ eтип, бeк да eркeлeттигиз, кёлюбюзню кётюрттюгюз" дeп бeк уллу алгьыш eтип, салам айтадыла савлай Kъарачай Малкарлылагьа..

Мeнича къайгьы eтгeнлe, соргьанла ючюн айтайым:

Ала да бизнича Kъарачайча сёлeшeдилe:))

Taularıbız tebmesinle,
Kartlarıbız ölmesinle,
Turganıça tursun taş-agaç...
Sabr 09.01.2013 01:23:42
Сообщений: 7228
Цитата
tenebek пишет:

Ала да бизнича Kъарачайча сёлeшeдилe:
Аллах разы болсун, къыйынлыкъ джетгенлеге болушлукъ эталгъан адамлагъа.
Къолдан келгенни киши да аярыкъ болмаз.

Аладан хапар билдиргенлей бир тур, Тенебек.
KALAYSA Pictures 09.01.2013 13:31:34
Сообщений: 3036
надо было активнее распространять эту информацию, что собираются деньги, раскидать по всем группам в соцсетях.. еще не поздно это сделать? сколько дней осталось. кто в курсе?

...
Azamat_SPb 09.01.2013 20:03:41
Сообщений: 2229
KALAYSA Pictures, я думаю это все-равно не поздно. Не этот паром, так другой найдется, энда бир амал табарла къалгъанлагъа. В любом случае, еще много им нужно будет, пока будут находиться в лагерях для беженцев. Поэтому, наверное, в любом случае еще не поздно распространять эту информацию.

.
KALAYSA Pictures 09.01.2013 21:00:19
Сообщений: 3036
Azamat_SPb,
понял..

сборы можно организовать, объявить везде где можно, только перевод в турецкие банки в долларах резко урезает круг желающих помочь беженцам.. тут и на сбербанковскую карту не всем удобно переводить... через терминалы усыпанным по городу нам на яндекс деньги может отправить каждый.. а уже с него отправим через банк конечным получателям..

...
Azamat_SPb 10.01.2013 03:22:33
Сообщений: 2229
KALAYSA Pictures, если захочешь подправить там в тексте.. только дошло, что значит в тексте [SPAN]"Karalğan eterikdi!".. "Подвергнется досмотру".. Къара къаргъа къарайды къаргъа, в общем..[/SPAN]

.
Albert 12.07.2013 14:23:24
Сообщений: 448
Ne boldu ahiri bu Türkiyağa kelgen karaçaylılanı? cuk cangı hapar barmıdı?
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный