СОРУЛГЪАН ИШ - СЁГЮЛМЕЗ / УНИФИКАЦИЯ ЯЗЫКА: "ЗА" И "ПРОТИВ"

Sabr 29.11.2012 02:30:25
Сообщений: 7254

2 0

Былайда къарачай-малкъар эмда башха тилли басмада джазылгъанланы сала барлыкъма. Комиссияны юйелерини айтханларын да.
Изменено: Sabr - 29.11.2012 04:45:08

Ответы

Sabr 30.11.2012 17:04:55
Сообщений: 7254

1 0

Цитата
Кергелен пишет:
Sabr, Хар сёзюнгю тюбюнде къол салама !!!
ДЖ и ещё раз ДЖ!


Китап ...... Мени китапым? Огъосе ,мени китабым?.......
Биз, къарачай джаны, къалай джаза эсек - хар не да алай къалыргъа тыйыншлыды. Халкъны кёбю къалай сёлеше эсе, джаза эсе, джазма тил, адабият тил аны тамалында болургъа керекди.
В карачаево-балкарско-русском словаре четко сказано: "карачаево-балкарский язык сложился на основе карачаево-балкарско-чегемского диалекта".
Изменено: Sabr - 30.11.2012 17:07:03
къара 30.11.2012 17:10:01
Сообщений: 665

0 1

Цитата
Sabr пишет:
2.проф.Алиева поддерживает алфавит, но заявляет и устно, и письменно свои опасения. Вот на эти риски, перечисляемые ею, надо обратить внимание.
а кто говорит,что эти опасения будут проигнорированы?


Цитата
Sabr пишет:
3.Решение комиссии обретет силу только после всенародного обсуждения и одобрения, а также его утверждения парламентами обеих республик.
Кто-то утверждает обратное?Комиссия приняло решение,и озвучило его!


Цитата
Sabr пишет:
Китап ...... Мени китапым? Огъосе ,мени китабым?.......
где то я уже писал,комиссия склона перевести все окончания на Б.
КёлКёз 30.11.2012 17:11:34
Сообщений: 1697

0 1

Цитата
Sabr пишет:
Джазма къарачай тилни билир ючюн кёб зат керек тюлдю: къарачай тилде бир китаб окъусанг, бир талай статья да джазсанг - болду.
*вашими бы устами)))*
къолгъа алыргъа керекди, заман бла къарыуу да керекди.) табылыр, Аллах айтса.:)

мен англаргъа унамагъан, бир зат барды.
сизге да, бир сорлугъум.
бу имансыз къралгъа бойсунуб, кесибизни бюгдюрюб, сындыртыб нек туругъа керекди?:cry:
не миллет бар эсе да Кавказда, хар бири кеслерича энчи алфавитде джазадыла. биз а хаман орус алфавитге таяныб туругъа нек керекбиз? не ишлерге, не окъургъа, не къыйналыргъа излемеин, хар кимден да къарыуусуз да болумсуз да болуб.:smile27:
"сизге не алфавит керекди? сиз оруслулача джазасыз-окъуйсуз" деб бир дагъыстан джуугъум ачыуу этгенди. :истерика:
бизден сора, бир миллетни бир айтсагъыз а, кирил алфавитге байланыб тургъан?:oops:
къуйрукъ да къошулсун, мююзлю да болсун, кесибизники болсун ансын.:нулаадно:

WE WERE BORN TO SHINE
*Чистые помыслы - добрые дела*

Айза 30.11.2012 17:12:39
Сообщений: 2333

1 0

Цитата
Кергелен пишет:
ДЖ и ещё раз ДЖ!
:alamat:
къара 30.11.2012 17:20:24
Сообщений: 665

1 1

Сторонники нового алфавита и орфографии,аргументировали на этом форуме свой выбор!Давайте противники приводите свои аргументированные доводы!С опасениями проф.Алиевой Т.К. комиссия согласна,и решает как избежать данные проблемы.
А разговоры типа"да это казахский",кыркымбайский",какие то крючки" я вам гарантирую так и останутся разговорами.Если действительно вы патриоты своего народа вы должны отбросить все свои амбиции,и стереотипы,и только после этого на холодную голову обдумав все попытаться проанализировать будущее народа хотя бы на полвека вперед и только тогда принять решение!
Sabr 30.11.2012 18:01:57
Сообщений: 7254

1 0

Цитата
КёлКёз пишет:
мен англаргъа унамагъан, бир зат барды.
сизге да, бир сорлугъум.
1.бу имансыз къралгъа бойсунуб, кесибизни бюгдюрюб, сындыртыб нек туругъа керекди?:cry:
2.не миллет бар эсе да Кавказда, хар бири кеслерича энчи алфавитде джазадыла. биз а хаман орус алфавитге таяныб туругъа нек керекбиз? не ишлерге, не окъургъа, не къыйналыргъа излемеин, хар кимден да къарыуусуз да болумсуз да болуб.:smile27:
3."сизге не алфавит керекди? сиз оруслулача джазасыз-окъуйсуз" деб бир дагъыстан джуугъум ачыуу этгенди. :истерика:
бизден сора, бир миллетни бир айтсагъыз а, кирил алфавитге байланыб тургъан?:oops:
4.къуйрукъ да къошулсун, мююзлю да болсун, кесибизники болсун ансын.:нулаадно:
1.Ата-бабаларыбыз бир да аямай кюрешгендиле - Хасаука урушда да, андан сора восстаниеле этиб да. Башын кёлтюргенни башын кесиб баргъанды кърал - алай бла халкъыбыз башсыз, къарыусуз болгъанды. Кийик сюрюуге къоркъу тюшсе, онглулары къачыб къутуладыла, онгсузлары бёрюге аш боладыла. Халкъгъа къоркъуу тюшсе уа - онглулары халкъны сакълай къырыладыла. Бизни халкъны аллай къарыусуз кёзюуюдю. Онглу, эсли, билимли, бирикген джигит къауум къуралыр ючюн - заман керекди. Биз эс джыяр ючюн, къул халиден (рабская психологиядан) азат болур ючюн, бир да къуруса да, Мусса файгъамбар къауумун айландыргъан 40 джыл керекди бизге да.

2.Кавказда къой, бютеу Эресейде да бир халкъ джокъду энчи алфавити болгъан - бары да кирилл алфавит бла хайырланадыла. Амалсыздан, кирилл харифлеге бир затчыкъла къошаргъа кюрешедиле.

3.Дагъыстанда да джокъду кесини энчи алфавити болгъан халкъ. Къралны закону - кърал тилле бары да кирилл харифле бла неда аланы тамалында къуралгъан алфавит бла хайырланыргъа керекдиле. Къарачай тил кърал тилге саналады КЧР-де. Ол статусун къойса, къаллай алфавит бла да, латин харифле бла да хайырланыргъа боллукъду, дерс китабла чыгъарыргъа да. Джангыз халкъны кючю джетсин - къралдан джукъ излемей, несин да кеси тындырыб барыргъа. Халкъ кесини культурасын бойнуна ала эсе - бир проблем джокъду.

4.Кирилл харифлеге "къуйрукъ, мюйюз" битдиргенлигинге - ол кирилл алфавитлей къалады. Эчки бер да, эчки ал - макъыргъаны артыкълыкъгъа.

Бусагъатда аны бла кюреширге керек тюлдю - юрениб тургъан алфавитибиз бла да окъургъа унамай кюрешедиле. Алфавитде джангы тюрлениуле уа - тилден сабийлени андан да бек къачырлыкъды. Алгъын алфавитни кърал алдыра эди, кърал джая эди, окъургъа борч эте эди. Энди алай боллукъ тюлдю. Иш кесибизге таяныб къаллыкъды. Алай демек: алайсыз да къалтырай тургъан тилибизни тас этерикбиз.
OAO 30.11.2012 21:21:21
Цитата
къара пишет:
Сторонники нового алфавита и орфографии,аргументировали на этом форуме свой выбор!
Я в общем обращался ко всем сторонникам нового алфавита, но судя по отсутствию реакции приходится обращаться адресно.
Къара, вот ты можешь написать на листочке прописными буквами какое-нибудь предложение с использованием нового алфавита и сфотографировав выложить на форум?В частности интересует не отдельное выписывание буквы, а как это будет выглядеть в едином стиле, как будут буквы связываться между собой.
къара 30.11.2012 21:25:49
Сообщений: 665
Цитата
OAO пишет:
Къара, вот ты можешь написать на листочке прописными буквами какое-нибудь предложение с использованием нового алфавита и сфотографировав выложить на форум?В частности интересует не отдельное выписывание буквы, а как это будет выглядеть в едином стиле, как будут буквы связываться между собой.
Для меня это будет сложно,я вообще когда пишу практически не соединяю буквы(почерк такой ).Попробую,получиться выложу.
dgigitchik 01.12.2012 12:15:09

1 0

Аурумагъан башха джаулукъ къысханнга ушайдыла бу дыгаласла, тюзюн айтыргъа. Лайпанланы Билял тюз джазгъанды хар затны.
Охахай, эки тилни бир этебиз дей эселе, джазылгъанын нек тюрлендирирге керекдиле? Дж деб селешгенми кебдю, огъесе Ж деб селешгенми кебдю?Къайсысы бла кеб адам селеше эселе да, аны официальный тил этиб, ол бир тюрлюсюн да диалектге санаб, алайдан тебсерге нек болмайды, сез ючюн? КЪны КЪ этген ол къаты Ъ, НГны да НГ этген Г, сора аланы кетерсек, къалай эсе да сейир болады.
Marchello 01.12.2012 13:30:51
Сообщений: 55

0 1

Sabr,

Цитата
Sabr пишет:
1.Газетледе не басмаланса - аны салама. Малкъар газет "опровержение" басмаласа - аны да саырбыз былайгъа. Ставлю и буду ставить здесь не то, что кто-то хочет видеть - а конкретно написанное.
Надеюсь, Вы будете следовать сказанному. В отличие от многих, Вы имеете возможность и непосредственно общаетесь с членами комиссии, поэтому информация которой вы владеете куда шире, чем газетная вырезка...

Цитата
Sabr пишет:
2.проф.Алиева поддерживает алфавит, но заявляет и устно, и письменно свои опасения. Вот на эти риски, перечисляемые ею, надо обратить внимание.
къара в общем-то ответил...
Цитата
а кто говорит,что эти опасения будут проигнорированы?
ни один из членов комиссии не отрицает наличие рисков, они прекрасно осознают все эти моменты, но согласитесь, что каждый из нас рискует быть сбитыми машиной на переходе или просто стоя на остановке, но из-за этого никто не сидит дома. Ваши опасения понятны, и члены комиссии это всё анализировали до принятия своего решения.

Цитата
Sabr пишет:
3.Решение комиссии обретет силу только после всенародного обсуждения и одобрения, а также его утверждения парламентами обеих республик.
Аллахдан къадар болса ол кюнню да кёрюрбюз ...:)
Изменено: Marchello - 01.12.2012 13:31:36
КёлКёз 01.12.2012 17:15:17
Сообщений: 1697
Цитата
Sabr пишет:
Кавказда къой, бютеу Эресейде да бир халкъ джокъду энчи алфавити болгъан - бары да кирилл алфавит бла хайырланадыла. Амалсыздан, кирилл харифлеге бир затчыкъла къошаргъа кюрешедиле.
сёзючюн, ала амалсыз а уа нек боладыла?

WE WERE BORN TO SHINE
*Чистые помыслы - добрые дела*

мираж 01.12.2012 18:52:11
Сообщений: 2303
Мен бир къауум соруума жууап излейим… Айтханымы миллетни бир адамыча, филология институтну бошагъан студентни оюму дегенча ангылагъыз. Бу жумушну башында миллетде сыйлары жюрюген, билимлерине да базынырча аллай алимле сюелгенлери себепли, апрельде бу комиссия сайланнган кюнден башлап, арсар болур акъылым да жокъ эди. Сау жашауларын байлагъандыла ала тилни тинтиу бла…
Аллай бир заманны ишлеп, хар тюбешиуде да бир тюрлю боллукъ чурумланы тинте келип, бюгюнлюкде бир акъылда тохташханларында биз анга нек къажау сюелирге керекбиз? Миллетни ангыламында сингип къалгъан болурму тюрлениулеге сакъ, къоркъа тюбеген? Чам этип бир хапарны айтычудула... уру да тургъан адамланы башларын не бла жабайыкъ деп сагъышланнгандарында, бизникилеге уа быланы башында зат керекмейди, ала кеси кеслерин да андан чыгъаргъа къоярыкъ тюйюлдюле деп... бола тургъан ишиге къарай келсенг аллай акъыл келеди эсиме…

Уллу жумушну этилип башлагъандыла. Газетде чыкъгъан статьяны юсюнден да айтхандыла. Аны жангыдан басмаларыкъдыла, тюрлендирилип, халатла бла жазылгъаныны юсюнден айтылгъанды… Кертисин айтханда, бу ишден хапары болмагъан адам андан да зат ангыларыкъ тюйюлдю…
Бек башында да ол газетдеги статьяны ол акъыл бла салгъан эдик форумда, бир адам зат да букъдурмайды, хар не да ачыкъды, къол аязыгъызда… керексиз затланы сагъыш этип, болмагъан затны къазаргъа керекмейди. Бирси жанындан а къууаннган да этдиреди, соруула чыгъып, жууапла табыла, адамланы билирге, ангыларгъа сюйгенлери.

Эски алфавитни юсюнден да айтханда, энди излеп айланмайым къайсы темада болгъанын, аны да былайда жазайым... чам этип Гагарин да космосха учхан заманны эсгергенле бар эдиле да… Сау, уллу къыралны "задача государственной важности" дейим сора аз санлы бир миллетни мураты бирмиди... Аны къой да 2004-чю жылгъа дери (ол заманда уа компьютерле болгъа керек эдиле) республиканы телевидениясында ишлегенлени айтханларына кёре машикала бла хайырланып тургъанларын билдиргендиле… уллу къазакъ миллет бла былайда аз санлы миллетни кючюн тенглешдиремисиз? Ол ГагаринНи хапар билген адамла ол башхалыкъны ангыларыкъ болур эдиле, терсине тартыргъа излемеселе...

Школ эм да бийик билим берген окъуу юйлени программаларына бир къарагъыз… анда къарачай, мында малкъар тилни юйретедиле.. хо болсун алай, жаланда регионализмле деп 1-2 дерсде ангылатадыла Къарачайда быллай сёзле жюрютюледиле деп, андан сОра да адабиятны дерслеринде уа… жарыкъландырыучуларыбызны, назмучуларыбызны, жазыучуларыбызны билмейдиле сабийле… окъутулмайды… ол тюзмюдю? Бютюн да шёндю…

Бу Фонду хайырындан не къадар хайырлы жумуш этилип барады, хар нени да къоюп халкъны ангыламында бир миллет деген сезим орналгъанын айтып къойсакъ да. Мен бир миллетге санайма, алфавитибиз да бир болса тюзге санайма… андан ары уа, Аллах айтса, къош да тюзелликди.

если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
Жаннетчик 01.12.2012 19:39:42
Сообщений: 144

1 0

Сколько людей,столько и мнений. Каждый человек любые возникающие,либо могущие возникнуть изменения в жизни народа,нации в превую очередь воспринимает относительно себя.То есть оценивает ситуацию через призму своих интересов,возможностей и.т.д.
Касательно возможного перехода на новый алфавит:c одной стороны,понятны благородные намерения тех,кто хочет унифицировать наш язык.С другой стороны,понятны страхи и сомнения тех,кто сомневается в целесообразности перехода на новый алфавит.
Во-первых,читая посты форумчан,уже становится очевидным,что единого мнения не будет: камнем преткновения станет ДЖ-Ж (я уже молчу про тех,кто говорит на малкъарском З-Ц диалекте,которые используют ДЖ и Ж только при чтении и письме,но никак не в разговорной речи,к коим сама и отношусь). Ещё возникает немало вопросов. Например,как и где переучиваться тем,кто уже не один десяток лет читает и пишет с помощью нынешнего алфавита?А как быть тем, у кого грамотность итак на невысоком уровне (таких тоже немало)?Как скажется унификация на дальнейшем развитии языка и на общей грамотности нации?Какова вероятность того,что со временем мы можем потерять диалекты,которые вносят неповторимый колорит в наш язык,обогощая его? И т.д. и т.п.
Относительно себя:лично у меня данная идея вызывает больше опаски,нежели позитив.И рождает очень и очень много вопросов.
P.S. По случаю вспомнилась аннотация к лекарствам: Прием лекарства целесообразен,если ожидаемая польза превышает возможный риск развития осложнений.
Кергелен 01.12.2012 22:09:47
Сообщений: 856

1 0

Цитата
къара пишет:




Сторонники нового
алфавита и орфографии,аргументировали на этом форуме свой выбор!Давайте
противники приводите свои аргументированные доводы!С опасениями
проф.Алиевой Т.К. комиссия согласна,и решает как избежать данные проблемы.
А
разговоры типа"да это казахский",кыркымбайский",какие то крючки" я вам
гарантирую так и останутся разговорами.Если действительно вы патриоты своего
народа вы должны отбросить все свои амбиции,и стереотипы,и только после этого на
холодную голову обдумав все попытаться проанализировать будущее народа хотя бы
на полвека вперед и только тогда принять решение!



Я здорвый патриот!
У меня нет личных амбиций , находясь в этом форуме!
У меня нет стериотипов- у меня есть ОПАСЕНИЯ!
У меня очень болит голова ..... боюсь потерять всё что накопил мой Народ , перейдя на новый алфавит!
Боюсь, чтобы не выплеснули ребенка с водой.(с)
Всё ,что создано : писателями, поэтами ,учёными, журналистами, учителями....... всё это на старом алфавите.!
Люди и старым ,привычным -то через палку хотят на родном читать-писать, а новым ......потеряем....больше чем приобретём(((((
Что мешает всем жить со старым алфавитом?
Должен быть единый литературный язык!!!!! Для всех! И для Балкарии!
В Украине говорят на суржике (русский+ украинский) , на одесском диалекте, ..... но гос языком является украинский язык.
В России тоже у каждого региона свой говор, но однако гос .яз. является литературный русский.
Ради Бога, каждый аул говорите на своём диалекте -чокайте, жокайте, цокайте, гъекайте....но ЛИТЕРАТУРНЫЙ язык должен быть один без анегдотических звуков и выражений!!!!!!!!!!!!!!!
НИЧЕГО личного.
С безграничной любовью к КАРАЧАЕВОБАЛКАРСКОМУ языку и его носителю!
Изменено: Кергелен - 14.12.2012 04:06:11
Вопросег 02.12.2012 01:15:15
Сообщений: 6525

1 0

Я против! И так плохо читаю, а теперь вообще больше буду догадываться что за слово... Все равно, что читать Украинские слова используя русский алфавит.

Рассказала об этом учителям)) их лица надо было видеть)) :гыы:

Единственный вопрос, на который я хочу знать ответ:

Теперь всю литературу надо будет перепечатать???

ЗЫ: и в речи мы начнем использовать: это по старому алфавиту, а это по новому))

:)

Sabr 02.12.2012 06:44:47
Сообщений: 7254
Цитата

Цитата
Sabr пишет:
Кавказда къой, бютеу Эресейде да бир халкъ джокъду энчи алфавити болгъан - бары да кирилл алфавит бла хайырланадыла. Амалсыздан, кирилл харифлеге бир затчыкъла къошаргъа кюрешедиле.

КёлКёз пишет: сёз/ючюн, ала амалсыз а уа нек боладыла?
Бары да дыгаласды. Мен ангылагъан - заман келиб, Эресейни халкълары , артыкъсыз да тюрк халкълары, латин алфавитге кёчгюнчю, юреннген алфавитибиз бла бара барлыкъ болурбуз. Огъесе, Университетни устазлары, студентлери да "эски-джангы алфавитге" кёчейикми дейдиле?
Изменено: Sabr - 02.12.2012 06:49:04
Marchello 02.12.2012 16:38:03
Сообщений: 55
Цитата
Sabr пишет:
Эресейни халкълары , артыкъсыз да тюрк халкълары, латин алфавитге кёчгюнчю, юреннген алфавитибиз бла бара барлыкъ болурбуз.
Ну это конечно, более реалистичный проект, чем изменение нескольких букв в алфавите!!! :гыы: Вы же сами прекрасно понимаете, что это утопие!!!
Citoyen 02.12.2012 19:56:08
Сообщений: 85
почему эти 6 букв у многих вызывают отторжение?не потому,наверное,что они сложные.к примеру:на турецком любому грамотному человеку можно научиться читать за 5 минут,а писать за 10 минут,и с одного раза можно запомнить,что С у них читается как ДЖ--ничего сложного нет.
дело в том,что,как ни крути--это тюркские буквы.примем их--подпишемся,что мы тюрки,то есть пришедшее на Кавказ неизвестно когда с Востока тюркское племя.
я себя тюрком не считаю и ничего общего с ними иметь не хочу,поэтому я против нового алфавита.
OAO 03.12.2012 15:57:20
Цитата
Албукерки пишет:
Цитата
Citoyen пишет:
тюркские буквы.примем их--подпишемся,что мы тюрки,то есть пришедшее на Кавказ неизвестно когда с Востока тюркское племя.
я себя тюрком не считаю и ничего общего с ними иметь не хочу,
:lol::lol::lol:
Ну вообще-то, не смешно))
Россия и Турция всегда имели политические антогонизмы, и делать сейчас ставку на отюречивание алфавита будет не самым популярным шагом. Конечно, если это не делается, чтоб еще больше отдалить русских от кавказцев. И если все-таки парламенты утвердят, налицо действие заинтересованных сил, логика действий которых нам, простым людям пока не понятны. Ну или понятны, но без фактов на руках не торопимся озвучивать:гыы:
OAO 03.12.2012 18:08:46
Цитата
Албукерки пишет:
Именно с такой целью это и делается.
А засмеялся по поводу того, что тюрк говорит, что он не тюрк и, очевидно, страшно переживает по поводу того, что говорит на языке, близкородственном к казахскому и киргизскому. Боюсь, понесется свистопляска про "истинных кавкасионов". Хотя это смех сквозь слезы.
Казалось бы, где Казахстан и Киргизтан. Отдельные независимые государства. Ну а "кавкасионы" больше кавказцы, нежели тюрки)
Sabr 03.12.2012 19:18:38
Сообщений: 7254
Къарачай джанындан Комиссияны членлерини - къысха биографияларын, илму ишлерини тизимин да былайгъа бир салыгъыз.

Сора, хар бири да, былайгъа, арагъа чыкъсын да, "джангы алфавитге" разы болмагъанлагъа бир джууаб этсин.

Бу "джангы харифлени" "къурагъан" эмда къалгъанлагъа теджеген къайсы алимди - аны да бир айтыгъыз.

Мадар бар эсе.
ran 04.12.2012 00:36:10
Сообщений: 384

1 0

Sabr,

Цитата
Sabr пишет:
Мен ангылагъан - заман келиб, Эресейни халкълары , артыкъсыз да тюрк халкълары, латин алфавитге кёчгюнчю, юреннген алфавитибиз бла бара барлыкъ болурбуз.
Мен ангылагъан да алайды.

Те же казахи и особенно татары(после решения суда, не опустившие рук) рассматривают переход к латинице.
Карелы пользуются латинским и сейчас, правда их язык в статусе официального, а не государственного. Их учёные, к сведению, работали над новым алфавитом в течение 15 лет(как пишут в интернете).

Есть пример сербскохорватского языка.
Хорваты и мусульмане-боснийцы пишут на латинице, сербы на кириллице.
Так вот,со слов моего друга-серба в повседневной жизни (в сети, выпуск газет,...) даже у сербов идёт вытеснение кириллицы.

Нельзя вносить изменения в существующий алфавит, ради сохранности всего накопленного за 50 лет.
Sabr 04.12.2012 02:24:09
Сообщений: 7254
2012 жыл, 1-чи декабрь 5 Интернет-версия: zaman.smikbr.ru

Алгъаракъда ёз тилибиз бла кюрешген къарачайлы алимле, Нальчикге келип, мындагъы коллегалары бла тюбешгендиле. Ол КъМР-ни Правительствосуну бла Илмуланы Россей академиясыны Къабарты-Малкъар илму арасыны гуманитар тинтиулерини институтунда бардырылгъанды. Бу жыйылыуну магъанасы не болгъанын филология илмуланы доктору Гузеланы Жамал ангылатханды.

- Бизни бюгюн сёлешиуюбюз алфавитибизни юсюнденди. Мындан алгъа аны юсю бла эки кере тюбешгенбиз. Алада сёз къарачай-малкъар алфавитде эки белги бла жазылып тургъан харфланы бирер белгиге кёчюрюрге айтылгъан эди. Сёз ючюн, къарачайда Дж бизни жаныбызда бир белги Ж бла жазылады. Анда Къ, Гъ, Нг харфлагъа да бирча белгичик салайыкъ деген оноу болгъан эди.

Андан къалса, сёз ючюн, ачыкълада кёк, кёз, кёрю деген сёзледе къазакълыла, къыргъызлыла О-ну ортасы бла сызлыкъ тартып, аллай харфны хайырланадыла. Кюн, кюндюз, бюгюн деген сёзледе Ю харфны жазар ючюн, У харфны башына эки точка салып къоядыла.

Январь деген сёзню башха тюрлю жазаргъа ишибиз жокъду, алай этебиз десек, халкъны кюлдюрлюкбюз. Тюрлендириулени, жумушакъ белгини кетерип, жангыз да кесибизни сёзледе эталлыкъбыз.

Андан теренирек кирсек, тюрк тамырдан къуралгъан сёзлени тюрлендирирге эркин тюйюлбюз. Юлгюге, СЮЕМЕ дегенде, методика, практика жаны бла да бир заты барды. Сёзню жалгъаны бла тамырын бир бирден айырыр ючюн, Е харф тамыргъа да береди бир тауушун эм жалгъаугъа да. Ёлканы биз башха тюрлю эталлыкъ тюйюлбюз. Мени сагъышха къалдыргъан бир зат барды. Биз оноу эталлыкъбыз, бу жангыртыуланы аман болмагъанын да билебиз. Алай бизни айтханыбызны халкъ унармы?

Ол 7-8 харфны къошайыкъ, аны юсюнден «Карачай», «Заман» газетлеге да жазайыкъ. Андан сора эки республиканы алимлерини не айтырыкъларына тынгылайыкъ. Бир кибик алфавит керекди. Алай аны халкъгъа сормай эталлыкъ тюйюлбюз.

-Халкъ ангыларча комментарийле этип, бир алфавит болургъа кереклисин, бу нек этилгенин да билдирип, газетлеге алай берейик,-деди КъЧР-де устазланы билимлерин ёсдюрген институтда ишлеген Мамаланы Фатима.

Орусланы Камал халкъ харфла къайгъылы тюйюлдю, алимле уа ишни къолгъа алып, тамамлап, миллетге берип къояргъа керек болгъанын айтды, алай бла алимлени ашыкъдырды.

Акъбайланы Харун комиссияны оюмларын окъуй, халкъны жазма тили къалай къуралгъаны бла жыйылгъанланы шагъырей этди. Арап харфланы мурдорунда къуралгъан эски жазма тилибизни юлгюлери сын ташлада, махкеме къагъытлада, орузламалада, кёп тюрлю дин магъаналы китаплада сакъланыпдыла. Ол айтханнга кёре, Къарачай-Черкес илму-тинтиу институтда 50-ден артыкъ жазма эсгертме бюгюннге дери асыралгъанды.

Кёчгюнчюлюкден къайтхандан сора эки жаны да бир алфавитге, бир жазма жорукъгъа къайтыр муратда орфография комиссияланы къурап кёргендиле. Болсада жазма тилни къарачай эмда малкъар вариантлары, харфланы къуралыулары, тюз жазыу жорукълары къыйын эм айырыла баргъан болмаса, не бир бирлерине, не тилни кесине жууукъ болалмагъанлай турадыла. Озгъан 50 жылны ичинде эки жанында да жангы илму акъылла, жазма жорукъла, сёзле эм терминле башха къурала барадыла. Алай бла тилибиз, къарачай эм малкъар тиллеге юлешине, бирер башха жолланы атлай тебирегенди.

Ызы бла Акъбайланы Харун Къ, Нг, Гъ, Дж харфла, запятойлача, белгилеге къошулуп, энди былай жазыллыкъларын айтды. К,, Н,, Г, Ж,, аладан сора къарачай-малкъар алфавитге Ў, О (ё) Y (ю) кийириледиле, халкъ ол затха ыразы болса.

Филология илмуланы доктору Алийланы Тамара, бу керекли ишде «Эльбрусоид» фондну таматасы Тотуркъулланы Алийни уллу къыйыны болгъанын билдирип, анга ыспас этгенди.

Къарачай-малкъар тилни бирикдириу кёп жыл айтыла келген ишди.
1961 жылда эки жаны да бир оюмгъа келген эдиле. Ала 1964 жылда алфавитни бек магъанасыз тюрлюсюн хайырланып башлагъанларын, андан сора экиге юлешине баргъаныбызны барыбыз да билебиз. Бюгюнлюкде эки алфавитни да игилендирир, тап этер заман жетип турады.
Аны бир этиуню проектин хайырланып башлардан алгъа тилни айныууна чырмаулукъ этиллик жерлерине тынгылы къараргъа керегин чертди докладчы.

-Бюгюннгю ишибизни магъанасын, не бергенин, не берлигин айтып тауусаллыкъ тюйюлбюз,- дегенди филология илмуланы доктору, КъМКъУ-ну профессору Кетенчиланы Мусса. -Баш борчубуз - бир оюмгъа келиудю. Андан ары жумушлада чыгъарыкъдыла даулашла.

Белгилисича, эки республикада да китапла чыгъарабыз, аланы тиражлары бек аз болгъанын биле болурсуз. Окъуучуланы ата-аналарына аланы кёп ахча тёлеп алыргъа тюшеди. Бир акъылгъа келсек, окъуу китапланы тиражлары кёбейип, багъалары да учуз боллукъ эдиле. Андан сора да, газет, китап окъуучуланы саны да кебейирик эди. Тилде не къадар кёп адам сёлеше эм хайырлана эсе, миллетлигибизни тас этмезге, ол тилни ёчюлтмей, ёсе барырына онгла кёбюрек боладыла.

Поэт, КъМР-ни Жазыучуларыны союзуну председателини орунбасары Бегийланы Абдуллах бу жыйылыугъа малкъар жазыучуланы оюмларын билдирирге деген борчу болуп келгенин айтды. Ол белгили алим Алийланы Омар алфавитге Дж харфны къошуп, жазма тилибизни экиге бёлгенле, миллетлерине андан уллу хата этмез эдиле, дегенин жыйылгъанланы эслерине салды. «Алайды да, алфавит бир кибик болса, неден да игиси олду»,- дегенди Бегийланы Абдуллах.

МАМАЙЛАНЫ Алий.

Sabr 04.12.2012 02:29:33
Сообщений: 7254
Цитата
Поэт, КъМР-ни Жазыучуларыны союзуну председателини орунбасары Бегийланы Абдуллах бу жыйылыугъа малкъар жазыучуланы оюмларын билдирирге деген борчу болуп келгенин айтды. Ол белгили алим Алийланы Омар алфавитге Дж харфны къошуп, жазма тилибизни экиге бёлгенле, миллетлерине андан уллу хата этмез эдиле, дегенин жыйылгъанланы эслерине салды. «Алайды да, алфавит бир кибик болса, неден да игиси олду»,- дегенди Бегийланы Абдуллах.
Алийланы Умар алай айтмагъанды. Умарны айтханы: "Дж-ны орнуна Ж харифни салыб, джазма тилибизни экиге бёлгенле, миллетлерине андан уллу хата этмез эдиле".
Sabr 04.12.2012 06:35:06
Сообщений: 7254
2012 дж., декабрны 1, " К Ъ А Р А Ч А Й "

Проектни сюзебиз

ТЕДЖЕЛГЕН АЛФАВИТНИ ОГЪУРАМАЙМА

«Къарачай» газетни ноябрны 24-де чыкъгъан 93-чю номеринде «Къарачай-малкъар джазма тилни графикасы» деб басмаланнган статьяны бек эс бёлюб окъудум.


Статьяда къарачай-малкъар алфавитни тюрлендирирге керекди деб джазылады. Мен анда джазылгъанланы барын да тюзге санамай джазама.


Белгилисича, къарачай-малкъар тилде сёлешген адам кёб болгъанлыкъгъа, окъугъан адам азды. Мени акъылым бла, Аллахды билген, къарачай тилде окъугъан адамла миллетни саныны 5 процентинден кёб болмаз. Статьяда комиссия къурагъан алфавит джашауда орун табса, къарачайча окъугъанланы саны андан да аз боллукъду.

Биз Эресей къралда джашайбыз, ол себебден алфавитибиз орус алфавитни тамалында къуралгъанды. Къралыбызда хайырланнган алфавитибиз къуру ол тамалда болургъа керекди.

Комиссия къурагъан алфавитни несин аманнга санайма? Хар бир тауушну бир хариф бла берирге излейдиле. Ол терсди. Орус, латин харифлени саны къарачаймалкъар тилни тауушларындан азды. Ол себебден бир къауум къарачай-малкъар тауушла экишер орус неда латин харифле бла джазылыргъа керекдиле.

Комиссия къурагъан алфавитни дагъыда бир табсызлыгъы. Бусагъатда Эресейде хайырландырылгъан компьютерлени, хурджун телефонланы, дагъыда башха затланы клавиатураларында латин эмда орус алфавитледиле. Компьютерледе комиссия къурагъан алфавитле бла хайырланаллыкъ тюлсе. Хайырланама десенг да къыйын боллукъду.

Ол себебден биз бусагъатда хайырланнган алфавит, тюрленмей, тургъаныча къалыргъа керекди.


Башында джазгъаныма кёре, комиссия къурагъан экинчи алфавитни да осман тюрклюлени бюгюннгю алфавитни энчиликлерине ушата къурамай, озгъан ёмюрню 20-чы джылларында болгъан латин-къарачай алфавитни тамалында къураргъа керекди.


Тыш къралда джашагъанла бла мында джашагъанла бир-бирине Интернетде, башха затда джазаргъа да ол таб болур. Мында джашаб тыш къралгъа джазгъанла бары да Осман Тюркню алфавитин билирге керек боллукъдула. Андан сора бизде компьютерлени, дагъыда башха затланы клавиатураларында Осман Тюркню алфавити джокъду. Мен кесим тюрк алфавит бла къарачай тилде джазылгъанланы бек къыйналыб окъуйма.


Миллет бек къыйналыб юренникди комиссия къурагъан алфавитге.

Къарачай-малкъар чыгъармаланы орус алфавит бла Эресейни ичинде къайсы бир типографияда да басмаларгъа боллукъду. Комиссия къурагъан алфавит бла алай эталлыкъ тюлсе, энчи типография керек боллукъду. Комиссия къурагъан алфавит компьютер технологиялада таблыгъы боллукъду деб джазылады статьяда. Мен аны билмейме, аны юсюнден да таблыгъын билген адамла джазарла.

Бюгюннгю къарачай-малкъар алфавит орус харифледен къуралгъаны бла къалмай, орус тилни энчи джорукъларын джюрютеди деб, тюз джазадыла статьяда. Ол тюздю. Къарачай-малкъар тилде Е, Ё, Ю харифле бирер тауушну белгилерге керекдиле. Е хариф къарачаймалкъар тилде сёзню аллында, ортасында да джазылыргъа керекди. Я, Э харифле орус тилден кёчген сёзлени джазгъан сагъатда керек боллукъдула. У (къысха У)хариф къарачай-малкъар алфавитде болургъа керекди. Басмада У харифни башында сызчыкъ салынмаса да сёзню магъанасы ангылашынады. Мени сартын, бу тюрлениуле не къадар дженгил этилселе, къарачай-малкъар тилни джазмасы иги боллукъ эди.

Латин алфавитни тамалында мен да джарашдыргъанма къарачай-малкъар алфавит.
(Автор теджеген алфавитни компьютер алалмагъаны себебли бералмайбыз. Ред.)

БОТАШЛАНЫ Барисби.
Карачаевск шахар.
Sabr 13.12.2012 04:59:55
Сообщений: 7254
http://www.smikbr.ru/2012/zaman/12/12.pdf

ГАЗЕТДЕ ЧЫКЪГЪАН МАТЕРИАЛНЫ ЫЗЫНДАН

Диссертацияла, сёзлюкле бла тилибизни хазна сакълаялмакъ


Бу кюнледе бизни газетде ЮНЕСКО кафедраны Къарачай-Черкес къырал университетде филиалыны таматасы, филология илмуланы доктору, профессор Алийланы Тамараны «Тилибиз бир эсе, аны жорукълары, мардалары некдиле башха?» деген статьясы басмаланнганды. Аны окъугъандан сора кесими энчи оюмуму айтыргъа кезлегенме.

Алийланы Тамараны тынгысызлыгъы бошдан тюйюлдю. Жазма тилибизге иги кёл салып къарасакъ, ол кесини алгъындан келген шатыклыгъын, тюз эм ариу сёз экилишлерин тас эте баргъаннга ушайды. Аланы орунларына орус сёзле, аланы малкъар тилге тюз да болгъаныча кёчюрюу кенг жайыла барадыла. Кёплени кёллерине биз тауча сёлешебиз деп да келе болур. Алай ала жангылгъан этедиле. Орус сёзлени таучагъа кёчюрюп айтханлыкъгъа, ол малкъар тил болмайды. Къалыу баладан бери айтыла келген ангыламла магъаналарын тас этедиле. Сёз ючюн, «былтыр» дерни орунунуна «озгъан жыл» (прошлый год) деп, аны тюзге санайдыла. Быйыл»
да «юсюбюзде жылгъа» тюрленнгенди. Аллай юлгюле кёпдюле. Аланы къайсы бирин айтхын.

Мени артыкъда бек жарсытхан а сёзлени болушлада тюрлениулериди. Интеллигенцияны хайт деген адамларыны тауча сёлешгенлерине тынгыласанг, ала орус тилни падежлерин малкъар тилни болушлары бла къатышдырадыла. «Аслан, барчы, Мухамматха бир сор, ол тамбла къошха тебиреймиди»,- деп, тауча айтырны орунуна «Мухамматдан сор...»,- дейдиле.

Алай бла малкъар тилни бериучю болушу орус тилни иеликчи болушуна (родительный) тюрлендирилгенди. Тилни ёлмей сакъланырын жаланда грамматика жорукъла бла жалчытыргъа къолдан келмезлиги баямды. Къалай-алай болсада, сёзле тилде не
къадар тазалай жюрютюлселе, ол заманда ол айный барлыкъды. Бизде уа анга кёпле магъана бермейдиле.

Мындан алда бир уллайгъан адам телевизорда сёлеше эди да, ана тилибизни тазалыгъына арталлыда магъана бермеди. Къарт анам, къарт атам дерни орунуна «бабушкам», «дедушкам» деп, бармагъа къойду. Аны тохтатып, былай айт деген болмады. Кёпле туудукълары бла ушакъ эте туруп, аппалагъа, ынналагъа орусча «деда», «баба», дейдиле ансы, кесибизни сыйлы сёзлерибизни эслерине окъуна тюшюрмейдиле.

Бир кюн ахлубузну юйюне баргъаныбызда, быллай бир къужур былхымсызлыкъны кёрюп, жюрегим къыйналды. Юй бийче аш къангагъа азыкъ сала туруп, сёзлерибизден бирин айтмады. «Къашыкъ» дерге ыйлыгъып, «ложка», «шорпа» дерге бюсюремей,
«бульон», «ётмек» дерге сёз тапмай, «хлеб» деп, кесини «билимлилигин» кёргюзтгенлей турду. Юйюрде уллу, гитче да анга сёз къошхан, аны тюзетген табылмады. Ма быллай юйюрледиле тилибизни ёлтюрлюкле, жокъ этерикле да.

Мен къуруда сейир этген бир зат барды. Таулу атадан, анадан туугъан сабийни угъай, хайт деген жыл санда кишилени, тиширыуланы да кеслерин багъаламагъанлары, метеке кеси къабындан жийиргеннгенча, башха тиллени ёрге салып, кеслерини ариулугъу, жумушакълыгъы бла, битеу дуниягъа айтылгъан тиллерин тёбен этгенлери.

Алийланы Тамара, ол затладан тергеу этип, кесини статьясында былай жазгъанды: «Белгилисича, тил бек алгъа миллетни мыйысында, сезиминде ёледи. Алай бла алгъа миллет сезимле, сора тил къуруйдула, тил бла бирге уа миллетле да жокъ боладыла...».

Бизге уллу Аллах ариу да, бай да тил берип, биз а аны жюрюталмай эсек, кимди терс?! Бизге миллетлик ышанла керек болмагъаннга ушап турады. Бирлени хаталарындан саулай халкъгъа учузлукъ келеди. Анга къажау сюелир кюч къайдан табылсын. Биз кесибизни багъаламасакъ, кимге керекбиз. Былайда илму бла кюрешген алимледен, школлада, башха окъуу юйледе ишлеген устазладан да кёп зат къалады.

Ана тилге аталып къаллай бир диссертацияла къорууланадыла. Аланы авторлары халкъны ичинде айланып, тилибиз къалай азып баргъанына къайгъыргъанча кёрюнмейдиле. Ала башчы, хапарчы, айгъакълаучу, сыфат, этим деп, китапла жазгъандан, тюрлю-тюрлю терминле хайырланнгандан не келликди, тил кеси жокъ болуп барса.

Сёзлюкле бла не хазна сакълайыкъ тилибизни. Аны уллу, гитче да хайырланыргъа бирча магъана берирге борчлу болгъанларын айтыр кереклиси жокъду. Тилни айнытыугъа илму мурдорда къайгъырыу да керекди, айхай да. Алай ол темагъа атап китапла жазгъанланы юйюрлеринде сабийлери не тилде сёлешгенлерин биллик окъуна тюйюлсе.

Алийланы Тамара статьясында тил бир жорукъла бла хайырланса, аны ёмюрю узайырыны юсюнден оюмну да айтады. Къарачай-малкъар тил деп айтылгъанлыкъгъа, бусагъатда экиси бир биринден кенг кете барадыла ансы, аланы жууукълашдырырча иш, мадар этиледи деп айтырча тюйюлдю. Айхай да, былайда сёз жазма тилни юсюнден барады. Эки тилни бир биринден айыра баргъан а, бек алгъа, терминледиле. Эки жаны да келишип, аланы тапларын сайлап, хайырланыргъа керекдиле. Ол заманда ангылашынмай къаллыкъ сёз жокъду.

Бир тилни экиге бёлюп, энчи грамматикала, орфографияла къурап туруу къалыргъа керекди. Бизни эллерибизни алып къарасакъ, алада да бардыла бир бирине ушамагъан сёзле. Сора Уллу Къарачайны бла Малкъарны араларында биз юйренчек болмагъан
сёзлени чурумгъа салып, бир тилни экиге бёлюу тюз тюйюлдю. Къарачай-малкъар тил бирди эм алай болуруна хар бирибиз да сакъ болургъа керекбиз.

ТЕММОЛАНЫ Мухадин.

Sabr 13.12.2012 05:09:01
Сообщений: 7254
Статьяны автору сау болсун.

Джангыз, статьяны атында
"Диссертацияла, сёзлюкле бла тилибизни хазна сакълаялмакъ"," сакълаялмакъ" деген, сёзню бизни тилде джюрюмеген формасы къайдан чыкъды?

Заман газетде кёрмезлигинг джокъду.

Къызыл "мерекеб" бла бизде джюрюмеген неда биздеча джазылмагъан сёзлени кёргюзте башлаб, къоюб олтурдум...

Майтри 14.12.2012 18:46:04
Сообщений: 1578



6чы, 7чи хариф, В, Ь, Ъ неге керекдиле?:sorry:

Жизнь прекрасна, когда творишь её сам (с)
esmer 14.12.2012 19:05:16
Майтри, для заимствований скорее всего)
Майтри 15.12.2012 11:28:55
Сообщений: 1578
esmer, ну.. а оно нам надо? в русском тоже полно заимствованных слов, их же не пишут на латинице...

и еще вопрос возник...) карачаевцы начнут писать вместо "дж" "ж-с-крючком", но балкарцы-то все равно будут использовать обычную "ж" или даже "з"?)) смысл "унифицировать", если на речь это не влияет, и остаются разные диалекты?

кста, слышала новость, казахи переходят на латиницу)

Жизнь прекрасна, когда творишь её сам (с)
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный