ПРОБЛЕМА ВЫМОГАТЕЛЕЙ-ПОПРОШАЕК !

ПРОБЛЕМА ВЫМОГАТЕЛЕЙ-ПОПРОШАЕК !

ALANULAN 14.07.2014 21:09:40
Сообщений: 856

0 0

НАГЛЫЕ,ГРЯЗНЫЕ,ЛЕНИВЫЕ...,.,
ОНИ ВЕЗДЕ И ВСЮДУ,
УКРАШАЮТ СТОЛИЦУ РЕСПУБЛИКУ,


ЭТИ ФОТОГРАФИИ СДЕЛАНЫ ПРИМЕРНО ЗА 15 МИНУТ......

ВРЯД ЛИ ПРОСТОЙ ГРАЖДАНИН ПРЕДСТАВЛЯЮТ ,КАК ИЗБЕЖАТЬ ВСТРЕЧИ И ДИАЛОГОВ С ПОПРОШАЙКАМИ...



, НО ТЕ КТО ДОЛЖЕН ЗАНИМАТЬСЯ ЭТИМ ,ЗНАЮТ,МОГУТ,,НО ПОЧЕМУ -ТО НИЧЕГО НЕ ПРЕДПРИНИМАЮТ! ........!?!?! :smirk:

МОЖЕТ ЭТО САМОЕ?!?!?!?........ :чёссе: ?????

КТО ЭТО , ЧТО ЭТО ЗА РАБОТА ТАКАЯ, ????? АКТЁРЫ .... !!!!!!!!

Изменено: ALANULAN - 15.07.2014 06:19:07

с УВАЖЕНИЕм !
Сэстренка 15.07.2014 02:46:37
Сообщений: 9933
Очень бы хотелось развития темы. Сама не знаю, что предложить.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Сэстренка 15.07.2014 02:49:53
Сообщений: 9933
Чулпан в свое время открывала очень важную тему относительно попрошаек. Правда, там про московских попрошаек было. Про то, что детей чем-то усыпляют, не помню, чем. И еще воруют детей.

Глядя на эти фотографии, представила себе, что эти дети дадут республике, если они вырастут и останутся в республике.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Sabr 15.07.2014 02:53:12
Сообщений: 7254

1 0

Выход очень простой. Пусть парламент КЧР примет Закон о запрете попрошайничества, а полиция примет этот закон как руководство к действию.
Сэстренка 15.07.2014 02:55:11
Сообщений: 9933
Обозначу направление мысли, детали, может , позже сами появятся.
Я думаю, нельзя переходить из крайности в крайность и призывать вообще не подавать им милостыню: так мы свои сердца ужесточим. Но можно как-то организовать оказание помощи. Например, отдавать свои пожертвования в фонд "Милосердие" на Горького, 8. Если нужна помощь, пусть обращаются туда. Там изучат вопрос и решат, отдавать им собранные деньги или отдать кому-то более нуждающемуся. В любом случае милостыня найдет своего хозяина.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Образцовый Мизантроп 15.07.2014 03:02:40
Сообщений: 62
Эти попрошайки зарабатывают больше чем 10-15% населения республики)))
Очень не приятно, когда стоят с протянутой рукой и подолгу не отходят, как-будто ты им чем-то обязан.

Цитата
Сэстренка пишет:
Я думаю, нельзя переходить из крайности в крайность и призывать вообще не подавать им милостыню: так мы свои сердца ужесточим.
Чем же? Они все здоровые, хотят денег, тогда пусть идут работать.
Sabr 15.07.2014 03:11:24
Сообщений: 7254
2014 дж. апрелни 3
" К Ъ А Р А Ч А Й "

Иги иш
Мигрантлагъа турур джер ачылгъанды

Адам инсан ёмюрледен бери да джашауну игисин излеб, тыш шахарлагъа, къраллагъа ишлерге баргъанлай турады. Айхай, бир къаууму табына тюшюб, ишлеб башлагъанлыкъларына, башхалары баргъан джерлеринде джарашыб къалалмай, джунчуйдула. Башхача айтсакъ, арт джыллада хар бир адамгъа да къалай сюйсе, алай джашаргъа эркинлик берилгени миллетни асламысын джунчутханды.

Аны барын да айтханым, бизни республикадан да барадыла тышына, бизникиле баргъанча, бизге да келедиле кёб джерледен иш излегенле. Тышындан келген «къонакъланы» иш табалмагъан къаууму уа, республиканы ара шахарында джолланы къыйырлары бла тизилиб, садакъа тилеген бла джанларын кечиндирирге кюрешедиле. Мигрантла баргъан джерлеринде къысха заманны ичинде кърал джорукъла бла эсебге тюшерге керек болгъанларын биле тургъанлайларына ол ишни этерге асыры ашыкъмайдыла. «Хо-хо да, бюгюн былайда эсек, тамбласында башха джерде боллукъбуз», деб къоя болурла, эшта?
Аллай джарсыуланы къоратыр ючюн алгъаракъдан да мигрантлагъа иш этилиб джарашдырылгъан учреждение къуралыргъа деб белгиленнген эди. Озгъан ыйыкъда уа «Для содержания иностранных граждан и лиц без гражданства, подлежащих административному выдворению за пределы Российской Федерации, депортации или реадмиссии» деген аты бла Джёгетей Аягъы шахарны Морозов атлы орамында ишленнген мекямны хайырланыугъа бергендиле. Аны ачхан кюн алайгъа КъЧР-ни МВД-ны, миграцион къуллугъуну келечилери, Джёгетей Аягъы районну башчысы Лайпанланы Муратбий бла шахарны мэри Байрамукъланы Кемал, башха къонакъла да келген эдиле.

Къууанч джыйылыугъа келгенле, мекямны эшигинде къызыл лентачыкъны кесерден алгъа, джыйылгъанланы республикада миграцион къуллукъну иши бла джууугъуракъ шагъырей этдиле. Статистика кёргюзгенден, 2013-чю джыл республикада миграцион бёлюмге эсебге тюшген мигрантланы саны 27 минг болгъанды. Аладан 6 минги ишге эркинлик къагъытларын джарашдырыб, патентле да алгъандыла. Алай а мигрантланы бирси къаууму джорукъгъа сыйыныб ишлерге излемегендиле. 2014-чю джылны январь айындан бери административ айыбха 1522 мигрант тартылгъанды. Аланы 36-сы джорукъ бузгъанлары ючюн тазир тёлегендиле, аны бла да къалмай, аланы республиканы сюдюлерини бегими бла, РФ-ны джеринден да чыгъаргъандыла. 20 адамны уа юч джылны ичинде Россияны джерине кирирге эркинликлерин сыйыргъандыла. Джёгетей Аягъы шахарда ачылгъан учреждение тамам аллайлагъа деб этилиннгенин айтдыла. Джорукъну бузгъан мигрантлагъа сюд кесини бегимин чыгъаргъынчы эмда чыгъарыб бошагъандан сора да аланы ишлери сюдю приставлагъа тюшгюнчюне дери ол учреждениеде турлукъдула.

2002-чи джыл джарашдырылгъан бегимге кёре быйыл январны 1-ден бютеулей да Россияда башында айтылгъан учреждениеледен 60-сы ишлеб башлагъанды. Республикада да аны къайгъысын 2010-чу джыл этиб башлагъан эдиле да, учреждениени мекямын быйыл хайырланыугъа бердиле. Мекямны уллулугъу 449,9 квадрат метрди. Анда бир кереге 25 адам турурча таблыкъла къуралгъандыла. Хар бёлмеде 6-7 орундукъ джарашыбды. Юйдегилеге деб да эки бёлмени хазыр этгендиле. Медицина бёлме, хант юй да бардыла, дезинфекция этерге да камера джарашдыргъандыла.

- Аллай учреждениелеге тюшгенле аманлыкъчыла тюлдюле, миграцион джорукъну бузгъанладыла. Аны себебли тышына чыгъыб айланырча аланы эркинликлери джокъду. Къагъыт чотларын джарашдырыб бошагъанчы, 9-10 кюнню, алайда джашарыкъдыла, хар нелерин хазырлагъандан сора, кеслерини джуртларына ашырлыкъбыз. Бизни къолубузда тургъан кюнлеринде юч кере ашатырыкъбыз. Эркишиге бир кюннге 165, тиширыугъа да 160 сом джоюм этилинирге деб белгиленнгенди. Медицина болушлукъ керекли да инджиллик тюлдюле. Этилиннген джоюмланы федерал бюджетден тёлерикдиле, деди учреждениени тамадасы Хачирланы Валерий.

Ызы бла республикада миграцион къуллукъну башчысы Николай Скоба бла КъЧР-ни Администрациясыны эмда Правительствосуну башчысыны заместители Нагаев Алибек къызыл лентачыкъны кесиб, учреждениени эшиклерин къонакълагъа ачдыла.

Быллай учреждениелени къралгъа хайырлары игиди. Сёз ючюн, 2014-чю джылдан башлаб, мигрантла налогларын амалсыз тёлерге керек боллукъдула. Патент система бла ишлеб башлагъанларындан бери уа джангыз бизни республикадан къралны бюджетине 50 миллион сом хайыр тюшгенди.

КЪОЗБАЛАНЫ Зарина.
salam aleikum 15.07.2014 03:13:26
Сообщений: 512
лет десять назад примерно, в псыже задавили не помню уже насмерть или нет одного цыганенка-попрошайку, так к псыжским аж с самого ростову что на дону приезжал толстопуз один, барон цыганский, вроде как откупились тогда от него :думаю:

salam aleIkum
saffas 15.07.2014 03:32:32
С вымогателями полиция борится, с попрошайками бороться невозможно. Это старая профессия.
salam aleikum 15.07.2014 03:43:45
Сообщений: 512

1 0

пока те кто борятся с вымогателями не перестанут ездить на Х-6тых черных, в хлам затонированных)) и не перестанут вымогать, что может измениться?

salam aleIkum
Пилигрим 15.07.2014 04:01:42
Сообщений: 899

1 0

Нек быллай бир уллу джарсыу этдигиз ? Болма къоюгъуз быланы))) Бар эсе бер, джокъ эсе , джокъу дединг да кетдинг )) Алай болсада, АЛЛАХны атын айтыб тилеген адамгъа бар эсе беригиз, сууабды. Къалгъанлагъа бермегизда кетигиз, хурджунугъузгъа кире болмазла :)

джолоучу
Totur_Ram 15.07.2014 04:13:43
Сообщений: 5904
Попрошайки - показатель уровня развития, мне кажется.
Чтобы с ними бороться нужна целая стратегия и очень хорошее финансирование, где-то от 20 тыс рублей единовременного расхода на одного попрошайку, плюс еще масштабные расходы на привлечение к деятельности.
Сперва надо поговорить с ними, разъяснить, что с попрошайничеством решено покончить, нормально одеть и постараться привлечь к какому-нибудь ремеслу. Здесь нужно обязятельно им сказать, что у них есть выбор, или они нормально работают на работе и зарабатывают себе на жизнь, либо находятся на попечительстве приемлемых средств властей и им выплачиваются субсидии на проживание и пропитание. Тут важно отметить, что платить им необходимо вполне достаточно, чтобы у них выработалось чувство собственного достоинства и какое-нибудь желание быть нормальным гражданином. Через 3 месяца можно провести разделение, кто хочет работать, а кого уже не исправить. Нежелающих приобщаться к нормальной жизни нужно пригласить на турпоездку, посадить на круизные самолеты и отправить в Таджикистан и Румынию, с билетами в один конец)))
ASTEZH 15.07.2014 05:25:27
Сообщений: 30
Цитата

salam aleikum пишет:
пока те кто борятся с вымогателями не перестанут ездить на Х-6тых черных, в хлам затонированных)) и не перестанут вымогать, что может измениться?

Полностью согласна.
Это же целый бизнес. Эти люди - рабы. У них ни документов, ничего. Их кормят и выставляют. В Москве у каждого попрошайки свое место, его туда приводят, вечером забирают.

Цитата

Totur_Ram пишет:

Сперва надо поговорить с ними, разъяснить, что с попрошайничеством решено покончить, нормально одеть и постараться привлечь к какому-нибудь ремеслу.

кого привлечь? Попрошайку, шестерок "босса" или босса?
Цитата
Через 3 месяца можно провести разделение, кто хочет работать, а кого уже не исправить. Нежелающих приобщаться к нормальной жизни нужно пригласить на турпоездку, посадить на круизные самолеты и отправить в Таджикистан и Румынию, с билетами в один конец)))

Если они чья-то собственность, то отправят кого угодно, только не их.
Изменено: ASTEZH - 15.07.2014 05:27:22
Totur_Ram 15.07.2014 06:23:56
Сообщений: 5904
ASTEZH, говорю же, это дело дорогостоящее и комплексное. Попрошайки - уровень развития общества.
Цитата
ASTEZH пишет:
кого привлечь? Попрошайку, шестерок "босса" или босса?

Попрошайку, конечно. Боссов, если они есть, нужно отправить на исправительные работы на 5 лет за использование рабского труда.
Сэстренка 15.07.2014 11:12:48
Сообщений: 9933
Просьба привязывать свои предложения к масштабам республики или страны.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Сэстренка 15.07.2014 11:54:45
Сообщений: 9933
Цитата
Образцовый Мизантроп пишет:
Цитата
Сэстренка пишет:
Я думаю, нельзя переходить из крайности в крайность и призывать вообще не подавать им милостыню: так мы свои сердца ужесточим.
Чем же? Они все здоровые, хотят денег, тогда пусть идут работать.
Я лично очень боюсь не давать попрашайкам. Как раз недавно думала о том, что все реже и реже стала давать. Москва! С одной стороны, их настолько много и настолько много среди них подставных, что подавать милостыню - это все равно, что поощрять развитие рабства, кражи детей и т.п. А с другой стороны, ужесточается сердце(((. И, когда прохожу, ничего не подав, я потом очень долго иду и говорю про себя: "Йа Аллах сен кеч, йа Аллах сен бир болуш ол адамгъа, йа Аллах мени бир наказать этме къатылыгъым ючюн, йа Аллах сен мени джюрегими джумушакъ бир эт, йа Аллах сен бир джазыкъсын", - и так всю дорогу. Я очень боюсь, что, если не помогу, пройду мимо, то потом Аллах меня накажет и поменяет с ними местами.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Nemo 15.07.2014 12:35:46

1 0

попрошайки везде, где большие скопления народа. иногда они пристают, что будут читать ду’а, только подай копеечку. мне становится не по себе, потому что они дискредитируют мусульман и само понятие садака...

главной сложностью в искоренении данного обстоятельства является то, что прохожие подают таким "просящим". кто-то подает из жалости, кто-то наивно считает, что тем самым он выполняет религиозный долг, кто-то просто желает избавиться от лишней мелочи в карманах. правильно ли это?

в исламе, что важно, категорически запрещено попрошайничество.
Пророк Мухаммад (Да Благословит Его Аллах и Приветствует) сказал: "Три вещи вызывают гнев Аллаха: сплетни, попрошайничество, и расточительство денег". давая деньги людям, которые откровенно выпрашивают их из нас, поощряя их способ заработка, мы невольно становимся грешниками, потому что тем самым поощряем деятельность, способную разгневать Всевышнего.

и еще Пророк Мухаммад (Да Благословит Его Аллах и Приветствует) говорил: "Попрошайничество того, кто не нуждается в этом [то есть он просит не потому, что ему нечего кушать, пить или одеть, а по причине того, что это его род деятельности, профессия] будет позором на лице его в Судный День"


Передают со слов Абу Абдуллаха аз-Зубайра бин аль-'Аввама (да будет доволен им Аллах) что посланник Аллаха (Да Благословит Его Аллах и Приветствует)
сказал:

" Поистине, любому из вас взять свои верёвки, а потом отправиться в горы, принести на спине вязанку дров и продать ее, благодаря чему Аллах убережёт от нужды, будет лучше, чем обращаться с просьбами к людям, которые могут дать ему что-то, но могут и отказать! "(Аль-Бухари, хадис № 1470).

Передается от Анаса ибн Малика (да будет доволен им Аллах):
"Как-то один из бедняков, придя к Пророку (Да Благословит Его Аллах и Приветствует), стал просить помощи. Пророк (Да Благословит Его Аллах и Приветствует), спросил его: "Нет ли у тебя дома чего-нибудь?". Человек ответил: "Есть покрывало, половину которого мы стелим под себя, а другой половиной укрываемся, и кувшин, из которого пьем воду. Пророк велел ему: "Иди и принеси их мне". Тот пошел и принес. Пророк обратился к сахабам: "Кто из вас купит эти вещи?" Один из присутствующих сказал: "Я их куплю за один дирхам". Пророк ответил: "Кто может дать больше?" Другой мусульманин сказал: "Я дам за эти вещи два дирхама". Пророк (Да Благословит Его Аллах и Приветствует)
отдал вещи второму и обратился к нищему: "На один из этих дирхамов купи домой еды, а на другой купи на рынке топор и принеси мне сюда". Когда тот все исполнил, Пророк
(Да Благословит Его Аллах и Приветствует) лично насадил на топор ручку и сказал этому человеку: "Теперь иди в лес, наруби дров и продавай их на рынке. И чтобы я тебя не видел здесь в течение пятнадцати дней!". Прошло пятнадцать дней, и тот человек явился снова и сообщил, что он заработал за эти дни 15 дирхамов, часть которых потратил на покупку еды, а на другую часть купил одежду. Пророк (Да Благословит Его Аллах и Приветствует), сказал ему на это: "Просить милостыню допустимо только в трех случаях: тем, кому нечего пить, есть и одеть, тем, кто не может выбраться из долгов, и тем, у кого есть "кровный долг, или больной человек, который не может излечиться и мучается". (Аль-Бейхаки, хадис № 12 229).
Изменено: Nemo - 15.07.2014 12:58:51
Тынч адам 15.07.2014 15:09:23
Давайте будем реалистами - никаких боссов за организацию попрошайничества сажать никто не будет. Кроме того в уголовном кодексе не прелусмотрено насколько мне известно наказание за само попрошайничество. Имеется статья 151 Ук РФ за вовлечение несовершеннолетних в бродяжничество и попрошайничество. Однако по данной статье не могут быть осуждены родители ребенка. То есть и то и другое декриминализовано. Можно привлечь к административной ответственности за нарушение общественного порядка. Для этого нужна воля руководства МВД. Сажать на 15 суток с детьми не будешь. Соответственно дети должны будут где то содержаться ,а это дополнительные расходы для бюджета. Попрошайки в основном цыгане даже если у них на голове большой платок - это цыгане.
Mans 15.07.2014 15:11:02
Сообщений: 1698

1 0

а я знаю как с этим бороться. но почему то более чем уверен что кроме того что сетовать никто ничего не предпримет. Чулпан в своей теме тоже озвучивала эти моменты. но Чулпана тема была обращеная к попрощайкам с детьми.

Для начала Сэстренка, и все кто подает таким которые сидят на улице... ваши деньги не доходят до того кому вы подаете. и в Исламе суабы джокъту, потому что мусульман болмагъанга садакъа берилмейди. ол сиз бергенледен ингиринде ачхалары сыйырылгъан этеди. неуа вы же видите молодых женщин которые могут работать, сени мени аналарыбыз бюгюн бюгечеда ишлеб дыгалас этедиле. сора ишлесинле былада. иш барды машаАллах.

Пиллигрим - бюгюнлюкте уже чыганлылада тюзелгендиле ради Аллаха дерге... алауа барыбызда билебиз бизнесменледиле. садакъа берирге излеген бериллик джерле кёбтюле ары берсинле. как озвучила Сэстренка даже фонд милосердиягъа берсенгда ала джерине табтырлыкътыла.

теперь как с этим бороться: чыганлыны кёргенлей наберите 020 с мегафона. а так 112 и вас соединят с полицией. говорите что по такойто улице рядом с тем то с тем то попрощайки сидят. или около такогото светофора мешают движению...

я сам звонил не единожды и патруль приезжал. а представьте если сотнями люди начнут жаловаться. звонить. обзванивать. это уже будет для них тревожным вызовом и азда кёбта но уже бир джукъ эте башларыкътыла...

*
ALANULAN 15.07.2014 15:50:50
Сообщений: 856
Цитата
Сэстренка пишет:
что эти дети дадут республике, если они вырастут и останутся в республике.
Они ничего не дадут. а если и дадут ,то ничего хорошего. Ещё на фотках вы можете рассмотреть что эти люди не самые худые в мире .
я худый ,ты худый .., ))))

Цитата
Sabr пишет:
Озгъан ыйыкъда уа «Для содержания иностранных граждан и лиц без гражданства, подлежащих административному выдворению за пределы Российской Федерации, депортации или реадмиссии» деген аты бла Джёгетей Аягъы шахарны Морозов атлы орамында ишленнген мекямны хайырланыугъа бергендиле
Бек сау бол, Билял!Бу джерни ишчилери бла бир хапарлашайыкъ)
Цитата
Sabr пишет:
миграцион къуллукъну башчысы Николай Скоба бла КъЧР-ни Администрациясыны эмда Правительствосуну башчысыны заместители Нагаев Алибек къызыл лентачыкъны кесиб, учреждениени эшиклерин къонакълагъа ачдыла.
)))))) эшиклени кенгине ачылгъанесе уа ,иш аллына кетер)
Цитата
saffas пишет:
С вымогателями полиция борится, с попрошайками бороться невозможно. Это старая профессия.
если бомжонок с бутылкой грязной воды подходит к студентке в белом платье , и ТРЕБУЕТ ДЕНЬГИ, ---это вымогательство??

Цитата
salam aleikum пишет:
пока те кто борятся с вымогателями не перестанут ездить на Х-6тых черных, в хлам затонированных)) и не перестанут вымогать, что может измениться?
сегодня мне позвонил один форумчанин и сказал что у героев наших фоток есть сборщик-грёздный отец..

Цитата
Пилигрим пишет:
Нек быллай бир уллу джарсыу этдигиз ? Болма къоюгъуз быланы))) Бар эсе бер, джокъ эсе , джокъу дединг да кетдинг )) Алай болсада, АЛЛАХны атын айтыб тилеген адамгъа бар эсе беригиз, сууабды. Къалгъанлагъа бермегизда кетигиз, хурджунугъузгъа кире болмазла
не всё так просто и позитивно къарындашым ,..
Например в Джегуте ,на Хитром перекрёстке , под светофором,по выходным тусуется одно тётище с парой маленьких попрашаек,
она одета в карачаевском стиле, только оооооочень смуглая от природы, и чуть грязная одежда ..,..,..,..
ааааааа!! Самый прикол! Будь я приезжим , то подумал бы , что все тут одинаковые, а кто беднее попрашайничають, и ваще оне похоже на цыган ..

Инпормация!!! И местные и приезжие цыганЫ клянчають бабло на карачаевском языке!
Три варианта (..почему..)
-Или карачаи самые богатые,
-или самые добрые,
-или лохи

Цитата
Totur_Ram пишет:
Нежелающих приобщаться к нормальной жизни нужно пригласить на турпоездку, посадить на круизные самолеты и отправить в Таджикистан и Румынию, с билетами в один конец)))
нормально работающих парнишек - узбеков,вьетнамцев идр. профессионалов ,отправляют домой пачками ,а кого надо .. не замечают ,почему-то








с УВАЖЕНИЕм !
Mans 15.07.2014 16:09:12
Сообщений: 1698
Цитата
ALANULAN пишет:
-или лохи
:гыы:

*
ALANULAN 15.07.2014 16:11:47
Сообщений: 856
Цитата
Mans пишет:
чыганлыны кёргенлей наберите 020 с мегафона. а так 112 и вас соединят с полицией. говорите что по такойто улице рядом с тем то с тем то попрощайки сидят. или около такогото светофора мешают движению...

я сам звонил не единожды и патруль приезжал. а представьте если сотнями люди начнут жаловаться. звонить. обзванивать. это уже будет для них тревожным вызовом и азда кёбта но уже бир джукъ эте башларыкътыла
...
ааааййй сау бол! хайыр!!!

Mans, ЭльбаЧё бла бармаймыса спектакльгъа бюгюн ?!

с УВАЖЕНИЕм !
Mans 15.07.2014 16:28:39
Сообщений: 1698
Цитата
ALANULAN пишет:
Mans,ЭльбаЧё бла бармаймыса спектакльгъа бюгюн ?!
энта билмейме. как там все сложится к вечеру) но на ифтаре буду)))))

*
Баксанец 15.07.2014 16:39:33
Сообщений: 574
Да убережёт Аллах от больших проблем, чем эта!
А здесь - что? Если не хочешь давать - "Нее!" дедингда кетдинг. :)

http://history.rossiaforum.com/
Сэстренка 15.07.2014 16:50:42
Сообщений: 9933

1 0

Цитата
Баксанец пишет:
А здесь - что? Если не хочешь давать- "Нее!" дедингда кетдинг.
Так ты решишь свою личную проблему: дать или не дать, но проблема попрошайничества, проблема рабства в 21-м веке, рабства рядом с нами останется.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Сэстренка 15.07.2014 17:06:42
Сообщений: 9933

2 0

Мен айтханча болса, я бы организовала наблюдение за всеми попрошайками, выяснила бы, кто по-настоящему нуждается и вынужденно встал с протянутой рукой, а кто сделал из попрошайничества для себя промысел.

Что же касается выдворения. Законы - законами, но надо понимать, что никто от хорошей жизни не едет в чужую страну. Это позор, когда в мусульманской республике торжественно открывают двери заведения, через которое будут выдворять мусульман((, устроили праздник из этого((. Чему радуются? Выдворение - это ВЫНУЖДЕННАЯ мера государства и осуществлять его тоже надо вынужденно, кеси-кесингден уяла, приговаривая: "Извините, законы такие",- а не гордо и торжественно! Субхан Аллах! Вы когда - нибудь видели хотя бы по телевизору или в интернете, что это такое? Еще бы устроили праздник из открытия тюрьмы! Если и мы будем так относиться к ним, кто за них заступится? Контроль нужен, жесткий контроль нужен, чтобы под видом гастарбайтеров криминал не заполонил республику, но выдворению всех подряд по формальным причинам я лично никогда не буду рада, какое бы спокойствие за этим не наступило для меня лично и для моей семьи.

Выше сказали про узбеков и вьетнамцев. Не так уж они и безобидны, как кажется. Под видом ремонтников получают доступ в дома, потом дают наводку квартирным ворам, я знаю такой случай. Так что с ними тоже надо быть осторожным.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Sabr 15.07.2014 22:30:51
Сообщений: 7254
аdalinabostanova пишет:
"Здравствуйте!.

У меня вопрос к руководству Республики,районов...

Почему у нас в Республике так много выходцев из Азии?..
Из-за них пропадают рабочие места, падает заработная плата ,плюс вся травка и еще хуже, что они перевозят...что происходит в Республике?


В самой Республике нету работы кроме вязальных цехов...ничего не развивается и молодежь уезжает..а все рынки.цеха..кафе..магазины полны узбеками которые работают за пол цены...

В Республике очень много проблем..и ничего не решается..ничего не развивается...
фонтан построили..хорошо..
рабочие места нужны!!!!..перспектива развития Республики нужна..молодежь должна хотеть в родном ауле работать на хорошую зарплату..
А Вы всех запускаете и своих выгоняете"


___________________________________________________________

2011-чи джыл ноябрны 19-да чыкъгъан "Къарачай" газетни 1-2 бетлеринде Гитче къарачайны башчысы бла интервью: "Болум иги джанына тюрленеди".

Районнга келиб, дуния бла бир узбекли ишлейдиле. Аланы хайырларымы, хаталарымы озады? Бу соруугъа интервьюда джууаб барды.

Районну бюгюню бла тамбласы

БОЛУМ ИГИ ДЖАНЫНА
ТЮРЛЕНЕДИ

БАЙРАМУКЪЛАНЫ Пахатны джашы Рамазан быйылны май айындан бери Гитче Къарачай районну администрациясыны башчысы болуб ишлейди.
Белгилисича, бизни республикада Гитче Къарачай район уллу районланы бириди. Бюгюнлюкде анда 44,5 минг адам джашайды. Эллери джер-джерге чачылыб орналгъандыла. Сёз ючюн, Схауат КъабартыМалкъар Республика бла чеклешибди. Районну аралыгъы Ючкекенден Кичи Балыкъгъа, Схауатха барыр ючюн, Нарсананы ичи бла ётюб, иги кесек заман къоратыргъа керексе.

"Къарачайны" корреспонденти КЪОБАНЛАНЫ Махмут Байрамукъланы Рамазан бла районну бюгюннгю джашаууну юсюнден ушакъ этгенди.




- Чынг алгъа, - дейди Байрамукъ улу, - районну мени сыйымы кёрюб тургъан джамагъатына разылыгъымы билдирирге излейме. Биз бир-бирибизни эртдеден бери таныйбыз. Районну джамагъаты бирикген джамагъатды. Не джууаблы, не къыйын ишни да бирден тындырыргъа кюреширикди.

Бусагъатда бек къыйын заманды. Халкъны асламысы инджилиб джашайды. Тарыгъыулары, джарсыулары болуб, район администрациягъа кёб адам келиученди. Ким да заманы эркин болуб, эрикгенликден келмегенин мен бек ариу билеме. Къарыуубуздан келсе, болушабыз. Бир-бирде болушалмай къалгъан заманынг да болуучанды. Артыкъ да бек аны джумушу ачхагъа келиб тирелсе.

Районда промышленность джокъду. Совет Союзну джылларында ?Элия? завод ишлей эди да, андан бир зат тюше эди. Мюлкле да кёб эдиле. Ала районну бюджетине иги юлюш къоша эдиле. Энди уа, завод да джокъну орнундады. Мюлкле да чачылгъандыла. Чачылмай къуру ?Къарачай? кърал плем ат завод къалгъан эди да, сюдлюк-джоллукъ болуб, аны кючден-бутдан банкротлукъдан ётдюрюб, сакъларгъа кюрешдик. Болуму бир да къыйынды. Алай бла районну бюджетине бир зат да тюшмейди. Къралны кёзюне къараб турады. Къыйын болумда тургъанлыгъыбызгъа, келгенлеге болушмаймы къоярыкъбыз? Болушлукъ этерге хаман да къолдан келиб бармайды. Ма ол заманда тамада кесин къалай джюрютюрге керекди?

Болушуб къууандырмай эсенг да, джюрегин къыйнаб ийме. ?Ариу сёз аурууунгу алыр? деб бир ашхы айтыу барды. Ариу айт да, болумну ангылат.

Районну болумун мен иги билеме. Бек къыйын болумлагъа тюшген заманы да бар эди. Энди, мени кёлюме келген бла, болум иги джанына тюрлене башлагъанды. Бюгюнлюкде республиканы тамадасы Темрезланы Рашидди. Джаш адамды. ?Джаш болса да, башды? деб бизде бир сёз барды. Аны этимлилиги тамам ма ол айтыугъа келишиб къалады. Республиканы Башчысы болгъанлай, ол, бизни кесине чакъырыб, былай айтхан эди: Ишигизге къоркъуб, кемликлени, джетишмеген затланы джашырыб турмагъыз да, айтыгъыз. Кемликлени заманында къоратыб барсагъыз, артдан проблемала боллукъ тюлдюле?.

Районда тюбей тургъан кемликлени, ала уа бир да кёбдюле, мен да, ёрге туруб, айтхан эдим. Энди аланы, КъЧР-ни Башчысыны болушлугъу бла къората барабыз. Аланы юслеринден артдаракъ айтырма. Бусагъатда уа районну артха ийген не затла болгъанларын айтайым.

Белгилисича, бизни район ёмюрден бери да джерчилик, малчылыкъ санагъатлагъа таяныб джашаб келгенди. Бюгюнлюкде ала джокъдула. Не этерге керекбиз?

Мен сау кюнюмю кабинетде ашырама, деб кёлюгюзге келмесин. Огъай. Биринчи кюнюмде да эл мюлкню къалай аякъ юсюне салыргъа кереклисини сагъышын этиб, тышына чыгъыб, Совет Союзну джылларында сюрюлюб, битим бериб тургъан сабанланы аулаб чыкъгъан эдик. Не кёрдюк? Джарагъан сабанла бюгюнлюкде сюрюлмейдиле. Ала къышлыкъла болуб турадыла. Бир къауум сабанланы уа чегетле басыб тебрегендиле. Былай барса, бир затха да джарамай къаллыкъдыла.

Мюлкле чачылыб, аланы джерлери пайлагъа юлешиниб, пайчылагъа берилирге керек эдиле. Бюгюнлюкде пайчыланы 12 проценти алгъанды кесини юлюшюн. Ала уа районда 5520 чакълы бирдиле. Къалгъаны алмагъанды. Къагъытларыгъызны джарашдырыгъыз, пайларыгъызны алыгъыз деб, эл-элге барыб айланнганбыз. Киши алыргъа унамайды. Иги кесек ачха тёлеген бла къалмай, пайланы къагъытларын джарашдырыр ючюн да кёб заман керек болады. Не джашырыу, пайчыланыасламысы джыллары келген адамладыла. Аланы къарыулары джокъду айланыб турургъа.

Пайларын алсала да, не этерикдиле аланы? Районну сабанлары, элледен узакъда, бирер джердедиле. Кеслери да тюз джерле тюлдюле, аны юсюне да гитче джерчикледиле. Кесек джерни сюрюб, анга салгъан къыйынлары ызына къайтырыкъды деб айталмайма. Отлукъ, техника, минерал ашаула багъадыла. Барысы да, биригиб, бир мюлк къураб, ишлеб башласала, хайыр алыргъа да болур эдиле.

Адамла пай юлюшлерин алыргъа унамай эселе, биз не этерге керекбиз? Сабанланы зыраф этиб турсакъ, айыб болур. Адам улуну асырагъан джерди. Ол себебден биз аны толусу бла хайырландырыргъа борчлубуз. Келир джылдан башлаб, хайырландырыргъа деб турабыз. Къалай?

Къобан районда ?Хаммер? деб бир аламат фирма барды. Аны тамадасы Смаккуланы Рамазанны джашы Дахирди. Фирма джерчилик, малчылыкъ санагъатла бла кюрешеди. Кеси да Къобан районда алгъыннгы ?Родина? колхозну, башха мюлклени джерлерин хайырландырады. Мындан алда фирманы тамадасы Смакку улу бла мен тюбешген эдик да, ?Римгорка? совхозну, ?Къарачай? кърал плем ат заводну сабанларын ортакъгъа алыб, алада мюрзеу ёсдюрюрге излегенин билдирген эди ол. Кёб болмай фирманы агроному, келиб, сабанлагъа къараб кетгенди. Алай бла джууаблы ишни аллы башланнганды. Аллах айтса, келир джыл фирма районну сабанларын сюрюб, алада мюрзеу ёсдюрюб башлар.

Бу эки элде джашагъанлагъа иш табылыр. Сабанла болгъан джерде мал да болургъа керекди. Мюлкле чачылсала да, районда не тюрлю малны да саны, кёб болгъан болмаса, азаймагъанды. Район статуправление билдиргеннге кёре, бюгюнлюкде районда 450 фермер мюлк барды. Элчиле бла алада 41955 тууар мал, 120 мингнге джууукъ къой бла эчки саналады. Фермар Алийланы Ахматха уа 120 абердин-ангус тукъумлу къунаджинни бергенбиз. ?Схауат? СПК да аллай тукъумлу 35 къунаджинни алгъанды. Тууар малны эм асыулуларын тутаргъа деб, турабыз мындан ары. Малны санын кёб этгенден не хайыр барды, кёб эт, сют алалмай эсенг? Тёрт-беш къолайсыз ийнекден эсе, бир аламат ийнекни тутхан иги тюлмюдю? Ашынг да аяулу болуб, кёб продукция да алырса.

Совет Союзну джылларында, къарачай тукъумлу къойлагъа алай уллу эс бёлмей, кёб джюн берген шыпан, кросс-бред тукъумлу къойланы аслам этерге кюреше эдик. Энди джюнню сыйы джокъду. Бизни къралгъа ол керек тюлдю. Ол себебден биз къарачай тукъумлу къойланы санын аслам этерге излейбиз. Ашны да аяулу эте, кёб продукция алыргъа мадарыбыз боллукъду.

"Къарачай" кърал плем завод да, къуру къарачай тукъумлу атла бла къалмай, къарачай къойла да тутарыкъды. Бюгюнлюкде уа заводну къуру 170 чакълы аты барды. Къысха заманны ичине мюлкню атларыны санын 300-350-ге джетдирирге муратлыбыз. Къалай? Районну джамагъаты бир да къайгъырыулу джамагъатды. Мында атчылыкъ санагъат бла кёбле кюрешедиле. Асыулу тукъумлу кёб атлары болгъанла да бардыла. Хар адам бирер-экишер ат берирге оноу этгенди.

Ата-бабаларыбыз къурагъан къарачай тукъумлу атла бла къойланы къурутургъа аз къалдыкъ. Артыкъсыз да бек атланы. Аланы тышындан келиб, алыб кетиб турдула. Аны да, эм асыулу малланы. Ачыкъ айтсакъ, ат заводну сакъланнганында КъЧР-ни Башчысы Темрез улуну уллу къыйыны барды. Бютеу къагъытланы джарашдырыб, болумну айтыб ангылатханымда, къарачай тукъумлу атланы, къойланы къурутургъа боллукъ тюлдю, биз аланы не этиб да сакъларгъа керекбиз деб, не джаны бла да болушлукъ этиб, ат заводну сакълатдырды.

Меннге дери районда эл мюлк управлениени къурутуб тура эдиле. Алай къуру бизни районда этгендиле. Къайсы тамада этгенин билмейме, тюз а этмеген эди. Джеринг, малынг бар эсе, эл мюлк управлениени къалай къурутургъа боллукъ эди? Аны да орнуна салгъанбыз. Биреу этген джангылычны тюзетгенбиз. Эл мюлк управлениени ызына къайтарыугъа да КъЧР-ни Башчысы Темрез улу уллу болушлукъ этгенди.

- Ишсизлик уллу болур районда?

- Ишсизлик джокъду, деб айталлыкъ тюлме. Барды. Эл мюлк санагъат алгъын джыллада миллетни джашатыб тургъан эсе, бюгюнлюкде аны сатыу-алыу джашатыб турады. Чынг алгъа ишсизликни юсюнден айтайым. Иш джокъду, дейдиле адамла. Иш джокъ эсе, ма бюгюнлюкде бизни районда 1500 узбекли не этиб айланады? Районда бютеу ишни ала этедиле. Бизникиле ала этген ишни этерге нек сюймейдиле? Барыбызгъа да мийик шиндикле къайдан табылыб барсынла? Ишлеб, хакъынгы алыб, юйдегинги асырай эсенг, андан сора не керекди?

- Районда аллай бир узбекли джашайды, дейсе. Аланы хайырларымы, хаталарымы кёбдю?


- Хайырлары тийгенча, хаталары да уллуду. Сёз ючюн, ала мында ишлейдиле, кеслерине, башхалагъа да хайыр келтиредиле. Мен анга хома.
Алай а, мындан ары да былай барыб турса, аланы хайырларындан эсе хаталары кёб боллукъду. Неге таяныб айтама алай?
Мында биреулен ма аллай бир узбеклини алыб келигиз деб, заказ береди биреуленнге. Ол алыб келеди. Узбеклиле регистрацияны ётедиле.
Андан сора ала не медицина къарауну ётмей, не тюрлю-тюрлю аурууладан прививкала этдирмей, бирер джерге чачылыб кетедиле.
Джашагъан джерлери таза, джылы болса, не хата бар эди? Джууунмайдыла, кирли джюрюйдюле. Алай бла бара-баргъан заманда аман ауруула чыгъыб къалыргъа боллукъдула.

Андан сора да джаш тёлюбюзню аманнга юретедиле.
Мен миллетчи тюлме. Биз аз санлы миллетбиз. Табигъатыбызгъа кёре тюрсюнюбюз ариуду.
Эртде-кеч болса да ала бизде тамыр иерле. Ол зат бизге керекмиди? Аны сагъышын да этерге керекбиз. Биз кесибизни таза къаныбызны бюгюннге дери сакълаб келгенбиз, мындан ары да сакъларгъа борчлубуз.


- Эл мюлкде тюрлениуле боллукъдула, дединг. Миллетни асламысы къайда да сатыуалыу бла кюрешеди. Сизни районда да алай болур?

- Хар атламдан бир ларёк барды. Орамны архитектурасын бузуб турадыла. Аланы асламысы да эсебге алынмагъандыла. Алай эсе, налог тёлемейдиле, районну бюджетине хайырлары джокъду. Мындан алда Ючкекенде айланыб, 46 тюкенни тинтиб чыкъгъан эдик. Ма ол сандан къуру эки тюкен эсебге алыннганды, налог тёлейди. Ючкекенни къуру кесинде уа иги кесек ларёк барды.

Мындан алда барысы бла да ушакъ этгенбиз. Джорукъда изленнгенича, тюкенлеригизни эсебге тюшюрюб, налог тёлеб, ишлегиз, дегенбиз. Орамны архитектурасын бузуб тургъан тюкенлени уа къоратыргъа керек боллукъбуз. Аны да адамлагъа заран салмай. Башхача айтсам, Ючкекенни арасында район базар ишлене турады. Мекямны биринчи этажы битгенди. Экинчи этажыны къурулушу битиб, мекям тыйыншлы дараджагъа джетсе, ол ара орамны архитектурасын бузуб тургъан тюкенлени, ларёкланы ары кёчюрлюкбюз.

Андан сора да ма ол тюкенлени къатлары, бир къауум орамларыбыз багушдан толуб къаладыла. Ючкекенни кесинде багуш-зат тёгюучю джери джокъду. Талай джылны мындан алгъа, мен ол заманда районну администрациясыны башчысыны биринчи заместители болуб ишлей эдим, багушзат тёге турургъа деб, 250 контейнер келтирген эдик. Бюгюнлюкде аланы бири да къалмагъанды. Адамла мюрзеу, дагъыда башха затла къуяргъа, сакълаб турургъа деб, алыб кетгендиле. Контейнер ючюн да адамла бла сюдлюк-джоллукъ къалай болайыкъ? Алай этерге джарамагъанын ала кеслери билирге керекдиле.

Районда суулары азлыкъ этген, газлары болмагъан элле да бардыла. Ноябрь айда Гитче Къарачай районнга КъЧР-ни Башчысы Темрез улу келгенинде, анга бютеу проблемаларыбызны, джарсыуларыбызны айтханбыз. Болушур деб, кёлюме келеди.

- Медицина, халкъ окъуу не болумдадыла?

- Кёбден бери районда кёб затха ремонт этилинмей тургъанды. Энди бирден ремонт этерге къарыу джокъду. Район керти да къыйын болумгъа тюшгенди. Не эл мюлк ишлемейди, не промышленносту джокъду. Хар затны джарашдыргъынчы, бизге болушлукъ эте турсала, иги боллукъ эди. Болушлукъ да этилинеди. Къуру медицинагъа деб районнга 21 миллион сом берилгенди. Ма ол ачхагъа чынг алгъа кёбден бери ремонт этилинмей тургъан медицина мекямланы ичлерин да, тышларын да джангыртырыкъбыз. Сёз ючюн, район ара больницаны инфекцион бёлюмюню мекямы бир да аман болумда эди. Башын, терезелерин, дагъыда башха затларын ауушдурургъа, тыйыншлы дараджагъа джетдирирге деб 1 миллион сом берилгенди. Сабий больницаны мекямы да бир да аман болумдады. Бир къауум эллени фельдшер пунктларына, амбулаторияларына да ремонт этилинирге деб, ачха бёлюннгенди. Красный Восток элни да къуру къоймагъанбыз. Элни тюрлютюрлю ремонт ишлерине деб, 500 минг сом берилгенди. Ючкекенде Джарыкълыкъ къаланы мекямы да кёбден бери ремонт не болгъанын билмей тургъанды. Анга да 1,5 миллион сом бёлюннгенди. Алай бла медицинада, саулукъ сакълауда кемликлени къоратыб, адамлагъа иги болурча эте турабыз.

Мындан алда районну администрациясыны окъуу бёлюмюню тамадасы Тамбийланы Хасанны джашы Умар, ?Къарачай? газетге интервью бере, школлада этилине тургъан ишлени юсюнден толу хапар айтхан эди. Школларыбыз къышха толу хазырлыкъ бла тюбегендиле. Алай болса да, аланы бир къауумларыны джылытыучу чоюнлары эски, аз кючлю болгъанлары себебли, джангылагъа ауушдура турабыз. Бу къыш айлада сабийле, устазла сууукъдан инджиллик тюлдюле. Алай бла районну бютеу организациялары, учреждениелери, къыш айлада инджилмей, джазгъа саулукъларын сакълаб чыгъарыкъларына сёз джокъду.

Мен билиб кърал районнга къышха хазырланыргъа къуру эки кере ачха бергенди. Бир кере 500 минг, экинчи кере да 1 миллион сом. Быйыл а иги кесек ачха берген бла къалмай, район суу, газ, свет ючюн тёлеулюк болуб тура эди да, ол эски тёлеулени барысын да юсюбюзден алгъандыла.

Темрез улу, бир кюн джыйылыуда къайсы районнга да ачха адам санына кёре берилликди, деб айтхан эди. Мен алай айтханын тюзге санайма. Бир къауум районлада адам санлары, бизни райондан эсе аз болуб тургъанлай, бизден эсе, кёб ачха алыб тургъандыла. ?Тюзлюк тюзде къалмаз?, дегенлей болуб башлагъанды энди...


КЪАРАЧАЙЛЫЛА, БЫЛАЙЫН ОКЪУБ, ИГИ САГЪЫШ ЭТИГИЗ :

- Ишсизлик джокъду, деб айталлыкъ тюлме. Барды. Эл мюлк санагъат алгъын джыллада миллетни джашатыб тургъан эсе, бюгюнлюкде аны сатыу-алыу джашатыб турады. Чынг алгъа ишсизликни юсюнден айтайым. Иш джокъду, дейдиле адамла. Иш джокъ эсе, ма бюгюнлюкде бизни районда 1500 узбекли не этиб айланады? Районда бютеу ишни ала этедиле . Бизникиле ала этген ишни этерге нек сюймейдиле? Барыбызгъа да мийик шиндикле къайдан табылыб барсынла? Ишлеб, хакъынгы алыб, юйдегинги асырай эсенг, андан сора не керекди?

- Районда аллай бир узбекли джашайды, дейсе. Аланы хайырларымы, хаталарымы кёбдю?

- Хайырлары тийгенча, хаталары да уллуду. Сёз ючюн, ала мында ишлейдиле, кеслерине, башхалагъа да хайыр келтиредиле. Мен анга хома. Алай а, мындан ары да былай барыб турса, аланы хайырларындан эсе хаталары кёб боллукъду.

Неге таяныб айтама алай? Мында биреулен ма аллай бир узбеклини алыб келигиз деб, заказ береди биреуленнге. Ол алыб келеди. Узбеклиле регистрацияны ётедиле. Андан сора ала не медицина къарауну ётмей, не тюрлю-тюрлю аурууладан прививкала этдирмей, бирер джерге чачылыб кетедиле. Джашагъан джерлери таза, джылы болса, не хата бар эди? Джууунмайдыла, кирли джюрюйдюле. Алай бла бара-баргъан заманда аман ауруула чыгъыб къалыргъа боллукъдула. Андан сора да джаш тёлюбюзню аманнга юретедиле.

Мен миллетчи тюлме. Биз аз санлы миллетбиз. Табигъатыбызгъа кёре тюрсюнюбюз ариуду. Эртде-кеч болса да ала бизде тамыр иерле. Ол зат бизге керекмиди? Аны сагъышын да этерге керекбиз. Биз кесибизни таза къаныбызны бюгюннге дери сакълаб келгенбиз, мындан ары да сакъларгъа борчлубуз.
Малина 15.07.2014 23:48:25
На мой взгляд, приравнивать уличное попрошайничество к административному правонарушению- верх безнравственности.
Ocean 16.07.2014 00:07:54
Сообщений: 2314
Выживают как могут... Не этсинле харипле.. Рыба гниет с головы.. Все вопросы к руководствам стран.

http://36.media.tumblr.com/tumblr_mczj3vGoZ71r4jtyyo1_1280.jpg
Rayfulla 16.07.2014 04:06:51
Сообщений: 261
Надо с этим как нибудь бороться! Их вообще много стало. И плюс к этому если они пристали то они не отстают пока не дашь, и такими жалостными глазами смотрят что даже не можешь сказать 'НЕТ'. А так я сам видел своими глазами как два старика 'узбеки' в караче когда я в магазине сидел с другом зашли и разменяли монеты на бумажные. И нам с другом стало интересно что же это. Ну мы от любопытства спросили у продавца. И вот что он рассказал: -Они приходят почти каждый день и разменивают каждый по 8000, самый минимум я им менял по 6900. И они ходят по дворам и так собирают. И после этого рассказа мы с другом были в шоке.
Если даже так взять скажите или покажите мне работу где за день можно заработать 6000рублей.
Что хочу я сказать- с попрошайничеством бороться будет очень трудно.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный