КАРАЧАЕВО-БАЛКАРСКИЕ ПРИТЧИ ОТ М. ОЛЬМЕЗОВА

КАРАЧАЕВО-БАЛКАРСКИЕ ПРИТЧИ ОТ М. ОЛЬМЕЗОВА

elbars 27.03.2014 22:25:53
Сообщений: 2275

1 0

АШНЫ ТАТЫУУ



Уллу патчахны ашлауу хар заманда да сейир-аламат кёгетледен, ёзге татыулу ашладан толу эди. Алай ол, ашдан алгъынча зауукълукъ алалмай, къыйналып башлагъанды.
– Уллу патчах, жанынгы къыйнагъан бир зат барды, аны манга жашырмай айтсанг эди? – дегенди патчахны хакими анга.
– Мен ашымы бал татдырып ашаучу эдим, энди уа сюйсюнмей ашайма да, аны сылтауун билалмай турама, – дегенди патчах. – Анга бир дарман табылмазмы?
– Табылмай а, уллула уллусу! Мен бюгюн окъуна жолгъа чыгъайым да, тамбла бу заманнга санга дарман алып келейим, алай, мен келгинчи, сен кесинги ашдан тыйып тур, – деп, хаким патчахны тоханасындан чыгъып кетгенди.
Патчах, хакимни дарманын сакълап, жукъгъа узалмай, кёп тургъанды, алай ол айтхан заманына келмегенде, тёзалмай, аш къангагъа олтургъанды. Аш анга былай татыулу кёрюнмегенли, кёп бола эди.
Патчах ауузланып бошаргъа, хаким да келгенди.
– Тейри, хаким, ашымы алгъын татыуу къайтханды, – деп къууаннганды патчах. – Сени да бош къыйнадым дейме? Къайда сени дарманынг а?
– Уллула уллусу, мени дарманым тюйюлмюдю да сени ашха ачхан? – дегенди хаким.
Хакимни дарманы неде болгъанын патчах анда ангылагъанды.



ВКУС ЕДЫ


Чего только не было на столе великого царя: фрукты, овощи и разное прочее, что только может прийти на ум. Но в последнее время еда перестала приносить ему удовольствие.
Придворный лекарь сказал ему:
– Великий царь, что-то гнетет тебя, поделись со мной.
– Раньше еда приносила мне наслаждение, а теперь я ем через силу. Не могу понять, в чем дело. Может, есть от этого какое-нибудь лекарство? – спросил царь.
– Конечно же, есть! Я сегодня же отправлюсь за ним. Вернусь завтра в это время. Только ты до моего возвращения ничего пока не ешь, – сказал лекарь и вышел.
Царь терпеливо ждал возвращения лекаря, но, когда тот не явился вовремя, не выдержал – сел за стол. Как ни странно, еда показалась ему удивительно вкусной.
К этому времени подоспел и лекарь.
– Кажется, я зря тебя побеспокоил, еда обрела для меня прежний вкус, – сказал царь. – Кстати, где твое лекарство?
– О великий из великих, а разве не оно тебе помогло? – улыбнулся лекарь.
Царь понял, что за лекарство имел в виду лекарь.
Изменено: elbars - 02.05.2014 19:51:06

Ответы

elbars 31.03.2016 00:14:52
Сообщений: 2275
ИТ ХЫЙЛЯ

Къойчу юч къой берип ит алгъанды.
Бир кече бёрю къойчуну бек семиз иригин элтгенди. Ит, ачы юре, аны ызындан сюрюп кетгенди. Къойчу кёп сакълагъанды итин. Сора итден, ирикден да тюнгюлюп, муржаргъа таянып, къалкъыгъанды.
Эрттен бла къойчу къойланы ыстауатдан чыгъара, ит агъачдан ауурланып келгенди да, эки кюн жукъ ашамай тургъанды.
Бир ауукъдан бёрю биягъы бир семиз къой элтгенди. Ит да, ызындан юрюп, чапханды. Эрттенликде уа ауурланып келгенди да, биягъы эки кюн жукъ ашамай тургъанды.
Къойчу ишекли болгъанды.
Бёрю ючюнчю къойну элтгенде:
- Маржама, мен муну ызындан бир къарамасам!» - деп, къауалын да алып, итни ызындан чапханды. Бара-бара кетгенди да, агъач талагъа чыкъгъанды. Къараса - бёрю бла ити къойну чача. Экиси да тойгъунчу ашагъандыла да, терек салкъыннга кирип жатхандыла.
«Аман кюнюнг а жокъду, гяуур, алай тамбыла къалай болурса ансы?» - деп, къойчу итин жаный, ызына кетгенди. Экинчи кюн а, къойчу итни бойнуна жип атып, аны агъач талачыкъгъа келтиргенди да, терекге ычханмазча байлап кетгенди. Кече уа алайгъа бёрю жыйын келгенди. Анга биринчи болуп шуёх бёрюсю чапханды.


СОБАЧЬЯ ХИТРОСТЬ

Овчар приобрел себе пса, отдав за него трех баранов.
Однажды вечером волк унес самого жирного барана из стада. Пес с лаем помчался за ним, и оба они скрылись из виду. Овчар долго ждал, но пес так и не появился.
Появился он только утром. Тяжело ступая, он прошел к кошу, лег в тенечке и два дня не прикасался к еде.
Через некоторое время волк опять унес барана, и пес с лаем помчался за ним. Появился он опять-таки утром, и два дня не ел.
У овчара появились смутные подозрения.
Когда волк унес третью овцу, овчар подумал: «Что-то тут нечисто».
Взяв ружье, он побежал за ними, и, добравшись до маленькой полянки, увидел что волк и пес на пару разрывали барана. Наевшись как следует, оба они прилегли в тени.
«Неплохо ты устроился, как я погляжу», - думал овчар, возвращаясь назад.
На следующий день он накинул на шею своему псу веревку, отвел его в лес и крепко-накрепко привязал к дереву.
Ночью туда пришла стая волков. Первым набросился на пса его друг-волк.


elbars 02.04.2016 15:29:03
Сообщений: 2275

1 0

ЭСЛИ ЖАШЧЫКЪ

Бир къарындаш бирси къарындашына къонакъгъа баргъанды. Эшегин быкъыгъа тагъып, юйге киргенди да, анда кёп мычыгъанды. Келген къарындаш кетерге тышына чыкъса - эшеги жокъ. Эки къарындаш да эшекни излей жайылгъандыла.
Ала, жолда бир жашчыкъгъа жолугъуп:
- Былайлада эшек кёрмегенмисе? - деп соргъандыла.
- Сол кёзюнден сокъур, арт аягъындан акъсакъ эшекними излейсиз? - деп соргъанды жашчыкъ да.
- Хау, жашчыкъ! - дегенди эшекни иеси.
- Сыртында да эски жашил арпа машогу бла? - деп соргъанды биягъы.
- Тюз кеси! - деп къууаннганды эшекни иеси. - Къайдады эшегим?!
- Мен аллай эшек кёрмегенме, - дегенди жашчыкъ.
- Къалай кёрмегенсе?! Сен аны сокъурлугъун, акъсакълыгъын, юсюнде не жюк болгъанын да билесе. Сора аны кёрмегенме деп къалай айтаса?! - деп чамланнгандыла да къарындашла, жашчыкъны тёреге элтип баргъандыла.
- Мен сокъур тюйюлме, - дегенди жашчыкъ тёреде. - Жолда келе, эшекни ызын кёргенме. Онг арт аягъыны ызы аны бирси ызларыча терен тюйюл эди, атламы да къысха. Ол эшек арт аягъындан акъсагъанын ким да биллик эди. Жолну онг жаны къырдык ашалып, сол жаны уа тийилмей тура эди да, аны сол кёзю сокъур болгъаны ангылашынды. Эшек кесин къашыгъанда, терекге жашил халыла илиннгендиле. Жашил машокдан акъгъан арпа бюртюклеге кёре уа, машокну тешиги болгъанын билдим.
Тёречи эсли жашчыкъны махтап, къарындашлагъа уа айып этип, юйлерине ийгенди.



СООБРАЗИТЕЛЬНЫЙ МАЛЬЧИК


Один брат пошел в гости к другому. Привязав своего ишака к столбу, он зашел в дом и засиделся. Выйдя на улицу, братья увидели, что ишака нет, и отправились его искать.
По дороге они встретили мальчика.
- Ты не видел здесь ишака? – спросили они у него.
- Какого? Кривого на левый глаз и хромающего на заднюю ногу? – спросил мальчик.
- Да!
- И на спине у него старый зеленый мешок с ячменем?
- Да, именно так. Где мой ишак?
- Не знаю, я его не видел, - ответил мальчик.
- Как это не видел?! Откуда же ты тогда знаешь и про его кривой глаз, и про хромоту, и про то, что у него на спине? – рассердились братья и потащили мальчика в суд.
- Я не слепой, - сказал мальчик судьям. – На дороге я заметил ишачьи следы. След от правой задней ноги был не так глубок, как от других, да и шаг короче. Любой понял бы, что этот ишак хромает. Трава с правой стороны тропинки была объедена, а с левой – нет. Ясно, что ишак был слеп на один глаз. В одном месте ишак почесался об дерево и на коре остались зеленые нитки от мешковины. А по рассыпавшимся зернышкам нетрудно было понять, что мешок был старый и что в нем был ячмень.
Судьи похвалили мальчика за сообразительность, а братьев пристыдили.


elbars 04.04.2016 23:53:21
Сообщений: 2275
КЪАТЫ АДЕТ

Эрттеледе бизни таулада бек сейир ишле бола тургъандыла. Къарт адам жашап бир заманнга жетсе, аны къаядан атыу да — къаты адетледен бири эди. Къарт, жараусуз адам элге жюк болады демекликден эте эдиле алай. Аллай бир къартны жашын элни таматалары чакъырып: «Атангы заманы жетгенди, къайгъысын кёр», — деп билдиргендиле.
Жаш ол жыйылыудан мудах болуп къайтханын кёрюп, къарт атасы:
— Нек мудахса, жашым? — деп къайгъылы соргъанды.
— Атангы къорат, жашагъаны болады, — деп тохтагъандыла...
— Мени ёлмезими сюе эсенг, — дегенди атасы, — жамауатха атамы къаядан атаргъа элтип барама дерсе да, мени дорбунланы биринде къоюп кетерсе. Ким биледи, кёп бармазма мен да...
Келишгенлерича, жаш атасын, элтип, дорбунланы биринде къоюп, анга жашырын аш элтип тургъанды.
Бир жол къарт:
— Не хапар элден, жамауатдан? — деп соргъанды.
— Ач жыл болгъанды да, атам, эркек мал къоймай кесгенбиз, энди къыш къойлагъа къошаргъа къочхар жокъду, — дегенди жаш.
— Алай эсе, къойланы былтыр эл къочхар жыйылгъан оруннга уругъуз.
Жаш элге атасы айтханча этдиргенди да, не сейир, къойла жазгъа тёлю бергендиле.
Дагъыда бир замандан жаш атасына:
— Къургъакъ жыл болуп, энтда элибизге ач къыйынлыкъ киргенди да, мирзеуге урлукъ къоймай бошагъанбыз, сабанла къаран къалып кетедиле, - деп аман хапар айтды.
Атасы дагъы да:
— Сабанладан келген жолланы жанларын сюрюгюз, - деп юйретгенди. – Эл жол жанларын сюрсе, - кюз мирзеу алыр. Ол экинчи жыл урлукъ себерге жетерикди.
Ол заманда эл жашха сагъайгъанды.
— Сен бу акъылланы къайдан табаса? — деп соргъандыла таматала.
— Сиз къаядан атыучу къартладан! — деп, жаш атасын къаядан атмагъанын айтханды.
— Биз а къартланы жардан атып тургъанбыз, ала кёреме бизни таркъаймаз берекетибиз. Барыгъыз да, къартны алып келигиз! — деп, буюргъанды эл тамата жашлагъа.


ЖЕСТОКИЙ ОБЫЧАЙ

В давние времена в наших горах творились странные вещи. Когда человек достигал определенного возраста, его сбрасывали со скалы – вот один из бытовавших страшных обычаев. Это делалось, видимо, из тех соображений, что старый, ни к какой работе не способный человек становится обузой для села.
Однажды, призвав парня, отец которого достиг такого предельного возраста, жители села сказали ему:
- Настал срок и для твоего отца, позаботься о нем.
Заметив, что сын вернулся домой в печали, отец спросил:
- Что случилось?
- Сегодня мне сказали, что ты уже прожил положенное…
- Если ты не хочешь моей смерти, - сказал отец, - притворись, что ведешь меня сбросить со скалы, а сам спрячь в какой-нибудь пещере. Наверное, я немного уже протяну…
Как и договорились, юноша спрятал отца в пещере и стал тайком носить ему еду.
- Какие новости в селе? – спросил однажды его старик.
- Настал голодный год, отец, люди перерезали всех баранов-производителей, и весной, видимо, не будет приплода, - ответил сын.
- Посоветуй, чтобы овец держали в загоне, где в прошлом году держали баранов, - сказал ему отец.
Так и сделали, и, как ни удивительно, весной овцы окотились.
Через некоторое время сын опять сказал отцу:
- Была засуха, в селе снова голод, мы съели все семенное зерно, нечего сеять. Поля останутся незасеянными.
Отец сказал:
- Распашите обочины дорог, ведущие к полям. Там взойдут колосья, которых хватит для посева на следующий год.
Когда юноша сказал это сельчанам, те насторожились.
- У кого ты набрался таких знаний? – спросили они у него.
- У стариков, которых вы сбрасываете со скалы! – ответил юноша.
- Оказывается, именно старики – неиссякаемый источник нашего изобилия! - воскликнул старшина села. – Идите и приведите сюда отца этого юноши!


elbars 09.04.2016 22:55:54
Сообщений: 2275
КЕРТИ БАЙ

Бир элде бир бай бла бир жарлы жашагъандыла.
Жарлыны артыкъ жугъу болмагъанлыкъгъа, бай бакы бай эди. Ол бир кюн жарлы кишини къонакъгъа чакъыргъанды да, была ушакъ болгъандыла.
- Жюйюсхан бай, сени ахчанг-ырысхынг кёп. Жашауунга аз къууанып турмайса? - дегенди жарлы.
- Мен а бу элде сенден бай адам жокъ сунуп турама, - дегенди бай киши, - саулугъунг иги, сабийинг - кёп. Мени - бир байлыгъым, сени уа - эки байлыгъынг.
Жарлы киши байдан келе: «Керти окъуна мен бек бай адамма. Аллахны ашхылыгъындан, кечем-кюнюм болмай ишлей эсем да, сабийлерим ач-жаланнгач тюйюл, саулугъум иги», - деп, юйюне кёлю кётюрюлюп келгенди.
Ол кюнден сора жарлы бир кишиге да сукъланмагъанды.



ИСТИННЫЙ БОГАЧ
Жили в одном селе богач и бедняк.
У бедного не было почти ничего, а у богатого - всего навалом. Однажды он позвал бедняка к себе в гости, и они долго беседовали.
- Всего-то у тебя в достатке, как ты, наверное, радуешься своей жизни, - сказал бедняк богачу.
- А мне кажется, что ты гораздо богаче меня, - ответил богач. – У тебя отличное здоровье и куча детей… У меня – одно богатство, а у тебя – два!
Возвращаясь домой, бедняк думал: «А ведь, действительно, я – богат! Благодарение Аллаху, я хоть и работаю день и ночь, не зная отдыха, дети у меня не голодают, одеты-обуты. Да и здоровьем Бог не обидел».


С этого дня он никогда никому не завидовал.
elbars 09.04.2016 22:56:53
Сообщений: 2275

1 0

ЫШАНГЫСЫЗ НЁГЕР

Эки нёгер агъач ичи бла бара болгъандыла. Алайлай алларына айыу чыкъгъанды. Нёгерледен бири, эрляй терекге минип, аны къалын чапыракъларында букъгъанды, бирси уа, абызырап, къачалмай къалгъанды. Энди не хадагъа этсин? «Айыу ёлгеннге тиймейди» деп эшитгени эсине тюшюп, ол айыуну алдар умут этгенди.
Айыу жатып тургъан солуусуз жашны бойнун, бетин, къулагъын да ийисгегенди.
Сора, алайда бир кесек мычып, жашха хатасын тийирмей, жолуна кетгенди.
Жол нёгери терекден тюшюп, уялыр орнуна:
- Алан, айыу сени къулагъынга неле шыбырдап кетди? - деп къакъгъанды.
- «Ышаннгысыз нёгер бла жолгъа чыгъа турма!» - деп кетди, - дегенди жаш.
elbars 09.04.2016 22:57:07
Сообщений: 2275

1 0

НЕНАДЕЖНЫЙ ТОВАРИЩ
Два друга шли по лесу. Вдруг навстречу им вышел медведь. Один из друзей, тот у кого было ружье, быстро вскарабкался на дерево, а второй, опешив, остался стоять на месте. Затем, вспомнив присловье, что медведь не трогает мертвецов, он упал на землю и притворился мертвым.
Медведь подошел к лежащему не дыша парню, обнюхал его лицо, уши, шею. Затем, не причинив ему вреда, ушел в лес.
- Послушай, а что это тебе медведь на ухо шептал? – спросил его друг, спустившись с дерева.
- Он сказал мне: «Не пускайся в путь с ненадежным товарищем!»
elbars 14.04.2016 00:55:09
Сообщений: 2275

1 0

КЪЫЗГЪАНЧЛА ПАТЧАХЫ

Эртте заманлада бир бай киши жашап болгъанды. Ол, асыры къызгъанчдан, эт алып ашамагъанды. Бек амалсыз болса, ол, къой баш алып, аны ач бёрюча кемире эди.
Бир кюн танышларындан бири аны хасапчы бла сатыу эте тургъанын кёрюп:
- Сен къой башдан ёзге жукъ нек алмайса? - деп соргъанды.
- Къой баш аламат затды. Андан сора да, этден шапанг урлап ашарыкъды, къой башдан а къабаллыкъ тюйюлдю, нек дегенде, тийген жери кёрюнюп къаллыкъды. Багъасы да учуз, - деп шыбырдагъанды къызгъанч.
- Оллох, оллох! Сен а къызгъанла патчахы кёреме! - дегенди анга танышы.


ЁПКЕЛЕГЕН УРУЧУ


Бир шахарда бир акъылман къарт жашай эди. Ол быстыр журун тапса, аны чалмасына сугъуп болгъанды. Не айтырса, чалма тышындан чурумсуз эди, омакъ.
Бир кюн базаргъа бара, бир уручу акъылманны башындан чалмасын сермеп къачханды.
- Эй, - деп къычыргъанды акъылман аны ызындан, - сен ол чалманы ичне бир къарачы, жаратсанг, санга береме, халал болсун!
Уручу жаш, чалманы чачып, ичине къараса, чалма быстыр журунладан тыкъланып.
- Айып тюйюлмюдю санга?! Алай ойнаргъа къалай жарайды?! Быллай ариу зат быстыр журунладан тыкъланып болгъанын мен къайдан биллик эдим?! – деп, уручу акъылман къартха чамланнганды.
- Оюмлу сёлешдинг, - дегенди акъылман, - алай сен бир затны иги билирге керексе. Ол да неди десенг: хар жылтырагъан зат алтын болуп бармайды.


ЦАРЬ СКУПЦОВ
Жил в давние времена один богач. Он был настолько скуп, что не позволял себе даже купить мясо и поесть. А когда совсем уж становилось невтерпеж, он покупал баранью голову и грыз ее, как голодный волк.
Однажды, увидев, как он торгуется с мясником, один его знакомый спросил:
- Почему ты всегда покупаешь голову, и никогда – мясо?
- Баранья голова – отличная вещь, - шепотом сказал богач. – А кроме того: от мяса повар может урвать себе кусок. А с бараньей головой это не пройдет: тронь где – сразу будет заметно. К тому же голова – дешевле!
Знакомый, выслушав его доводы, изумился:
- Э, да ты, оказывается, не просто скуп – ты царь скупцов!

ОБИЖЕННЫЙ ВОР

В одном городе жил старый мудрец. Увидев где-нибудь лоскуток ткани, он подбирал его и прятал в складках чалмы. Никто не понимал, зачем он это делает: чалма была очень красива снаружи.
Однажды на базаре вор сорвал с него чалму и начал убегать.
- Эй, - закричал мудрец ему вслед, - разверни чалму и посмотри, что внутри. Если понравится – отдаю ее тебе!
Вор развернул чалму и увидел, что она набита грязными лоскутками.
- И не стыдно тебе?! – возмущенно обратился он к хозяину чалмы. – Разве можно так шутить? Разве можно такую красивую вещь набивать разной дрянью?
- Хочу, чтобы ты усвоил одну вещь, - сказал мудрец, - не все то золото, что блестит!


elbars 17.04.2016 14:08:12
Сообщений: 2275
ИГИЛИКСИЗ АМАНЛЫКЪ БОЛМАЙДЫ

Узакъ Магърибде бир акъыллы къарт жашап болгъанды. Аны айтханы халкъгъа тёре эди.
Бирде кечеден тангнга итле къырылып чыкъгъандыла да, элчиле къартха келип, жарсыуларын айтхандыла.
- Жарсымагъыз, хар зат да тап болур, - деп жапсаргъанды аланы акъыллы къарт.
Экинчи кече хоразла къырылгъандыла.
Элчиле биягъы къартха келип, жарсыууларын айтхандыла.
- Ол да игигеди, - дегенди къарт.
Ючюнчю кюн отлары ёчюлгенди
- Жамауат, хата жокъ, - дегенди биягъы къарт.
- Итлерибиз къырылдыла: ала бизни уручуладан сакълай эдиле; хоразларыбыз къырылдыла: ала бизни заманында уята эдиле; аны не игилиги барды? - дей эдиле элчиле.
- Къайдам, къайдам… - деп, экили жауап бере эди къарт а.
- Бу не палахды, аны бизге ким ангылатсын?! - деп тыкъсыгъадыла элчиле. - Бу игиликге тюйюлдю!

Ол кезиуде, аланы къыраллырына душман чабып, эллени, шахарланы кюйдюрюп, адамларын а къырып келе болгъанды. Ингир къарангыда душман, не чыракъ жарыкъ кёрмей, не хораз къычырыкъ, не ит таууш эшитмей, ол элни къаты бла ётюп кетгенди.



НЕТ ХУДА БЕЗ ДОБРА
В далеком Магрибе в маленьком селе жил старый мудрец. Его слово было законом для всех.
Однажды ночью подохли все собаки в городе. Когда об этом сообщили мудрецу, тот сказал:
- Не переживайте, все к лучшему.
На следующую ночь перемерли все петухи.
Сообщили мудрецу.
- И это неплохо, - сказал мудрец.
- Подохли собаки – а они охраняли нас от воров; перемерли петухи – они нас вовремя будили. Что же в этом может быть хорошего? – удивились жители.
- Как знать, как знать… - только и сказал мудрец.
На третий день жители были в панике: ни у кого не разжигался огонь, люди не могли даже приготовить пищу.
- Что творится, кто может это объяснить? – недоумевали люди. – Не к добру это!
В это время к их селу приближался воинственный противник, который сжег уже по пути немало сел и городов. Но их село он не тронул, прошел мимо: в селе не горели огни, не лаяли собаки, не кричали петухи, и враг его просто не заметил.
elbars 20.04.2016 19:18:10
Сообщений: 2275

1 0

КЪЫЗГЪАНЧ КЪОНАКЪБАЙ БЛА АШАШЛЫ КЪОНАКЪ

Бир къызгъанч киши, ашаргъа олтургъанлай, юйлерине къонакъ кирип келгенди.
- Кел-кел-кел-кел! Къонакъ Аллахны къонагъы! - деп, жарыкъ болургъа кюрешгенди къызгъанч къонакъбай. - Тейри къайын ананг сюймеди деб а айталлыкъ тюйюлсе!
- Тейри, хау, къайын анамдан тарыгъыр жерим а жокъду! - деп, къонакъ эки айтдырмай, къангагъа олтургъанды да, тылпыу эте тургъан этлеге тири узалып башлагъанды.
Къызгъанч кишини ичине от тюшгенди.
«Бу хамашхар гяуур этими жутуп бошайды» - деп:
- Тейри, къонакъ, отундан келгенча ашадым! - деп, къолларын да жан жаулукъ бла сюртюп, къангадан тургъанды.
- Тейри, къонакъбай, мен а отуннга барлыкъча ашамай, жеримден да теберик тюйюлме! - деп, къонакъ эт тепсини аллына тартханды.



ЖАДНЫЙ ХОЗЯИН И ПРОЖОРЛИВЫЙ ГОСТЬ




Один богатый, но очень жадный человек только сел за стол, когда к нему заявился гость.
- Заходи, будь гостем, гость - от Бога! – постарался быть гостеприимным хозяин, хотя в душе проклинал незваного гостя. – Клянусь Тейри[1], ты не можешь пожаловаться, что теща тебя не любит[2].
- Да, на тещу мне грех жаловаться, - сказал гость, не дожидаясь повторного приглашения, сел за стол и принялся уплетать аппетитное вареное мясо.
Хозяину было нестерпимо на это глядеть:
«Сейчас этот проглот все мое мясо слопает!» - подумал он, встал из-за стола, и, вытирая руки полотенцем, сказал:
- Уф-ф, поел, будто целый день дрова заготавливал!
- А у меня наоборот, - ответил гость. – Пока не поем, будто мне сейчас по дрова идти – ни за что не могу встать из-за стола!
И пододвинул поднос с мясом поближе к себе.





[1] Тейри – Бог-Творец в древней монотеистической религии тюрков.


[2] Присловье. Человеку, пришедшему в гости в то время, когда хозяева принимают пищу, говорят, что теща его любит.
elbars 25.04.2016 19:08:52
Сообщений: 2275
СИБИРТГИ ТАУРУХ

Бир тау элде, юч жашы бла, бир къарт жашап болгъанды. Жашлары бир бирлерине сакъ тюйюл эдиле да, къарт анга бек жарсый эди.
Бир кюн ол, жашларын чакъырып:
- Жашларым, энди манга кёп къалмагъанды, алай керти дуниягъа кетерден алгъа, сизге осуятым барды. Осуятымдан чыкъмазгъа сёз беригиз, - дегенди.
Жашла ожакъ шынжырдан тутуп, ант этгендиле.
Къарт арбаз сибиргини сабын чыгъарып, кичи жашына бергенди да:
- Сындыр! - дегенди.
Ол кёп кюрешгенди, алай сындыралмагъанды.
- Энди сен кёр! - дегенди ортанчы жашына.
Алай сибиртгиге ол да къарыу эталмагъанды.
- Кезиу сениди! – деп, атасы сибиртгтни тамата жашына узатханды.
Не кюрешген эсе да, сибиртгини тамата жашы да сындыралмагъанды.
Къарт аталары сибиртгини чачханды да, чыбыкъ-чыбыкъ этип, аланы жашларына юлешгенди.
- Энди сындырып бир кёрчюгюз, - дегенди къарт жашларына.
Жашла чыбыкъланы терк окъуна ууатып атхандыла.
- Жашларым, - дегенди сора аталары, - сиз бир болсагъаз, сизни бир киши да бюгалмаз, алай энчи-энчи болсагъыз а, бирем-бирем ууатырла!
Андан сора къарт кёп да жашамай ёлгенди, жашлары уа, жашагъан ёмюрлеринде, аны осуятын бир да унутмагъандыла.



ПРИТЧА О МЕТЛЕ


Жил в одном горном селе старик, и было у него три сына. Сыновья не очень ладили между собой, что очень огорчало старика.
Однажды он позвал их к себе и сказал:
- Сыновья мои, недолго мне уже осталось жить, и я хочу сделать завещание. Обещайте, что будете жить согласно ему.
Сыновья поклялись, взявшись за очажную цепь.
Старик взял метлу, подал ее младшему сыну и сказал:
- Ломай!
Тот долго старался, но не смог ничего сделать.
- Теперь ты, - сказал старик, передавая метлу среднему.
Не справился с заданием и он.
- Твоя очередь, - сказал старик, предавая метлу старшему.
Как ни бился, не смог сломать метлу и старший сын.
Старик распотрошил метлу и дал каждому сыну по тонкому пучку прутьев.
- Попробуйте сломать так, - сказал он.
Парни без всякого труда разломали свои пучки.
- Дети мои, - сказал тогда старик, - если вы будете едины, никто не сможет вас согнуть, если же вы будете каждый сам по себе, вас всех сломают!
В скором времени старик умер, но сыновья никогда не забывали его завещания.


elbars 30.04.2016 02:00:26
Сообщений: 2275

1 0

ЭРИНЧЕК КЪЫЗ

Бир элде бир ариу къыз болгъанды. Алай ол ариулугъу чакълы бир эринчек да эди.
Бир кюн къызны тилей бир этимли жашдан келечиле келгендиле.
- Аллах арадады, биз а бек сюйюп да берлик эдик, алай къызыбыз бек эринчекди. Къолу жарашып, ол бёрек окъуна эталлыкъ тюйюлдю, сора жашны гюнахына къалай кирейик, - дегенди къызны анасы. Сора, айып этмезлерин тилеп, келечилени ызларына
ашыргъанды.
Къыз, ата-анасына ёпкелеп, тангнга жиляп чыкъгъанды. Эрттенликде уа анасына бёрекле этерге юйрет деп тилегенди. Насыплы анасы къызын, бёрекледен сора да, кёп тюрлю татыулу аш-азыкъ этерге юйретгенди.
Энди ариу къыз юй жумушлагъа эринмей узала эди.
Ол, этген бёреклерин базарда сатып, жукъдан къыйнамай жашарча болгъанды.
Бир кюн къызны тилеген жаш, базарда айлана кетип, тилеген къызын кёргенди. Аны бёреклерин халкъ басынып ала эди. Жаш да алгъанды. Ашап кёргенди да, жаш экинчи кюн окъуна къызны ата-анасына биягъы келечилени ийгенди.
Бу жол къызны ата-анасы келечилеге угъай демегендиле.
Кёп да турмай, жаш бла къыз, эл юлгюге тутарча, насыплы юйюр къурагъанды.



ЛЕНИВАЯ ДЕВУШКА


Жила в одном селе красивая девушка. Но она была настолько же ленива, насколько и красива.
Однажды пришли ее сватать за хорошего парня.
- Аллах свидетель, мы не против, но хотим вас предупредить: наша дочь очень ленива, - сказали родители девушки. – Она не сможет приготовить даже обыкновенные пирожки. Как же мы можем брать грех на душу, выдав ее за кого-то?
И, извинившись, проводили сватов.
Обидевшись на родителей, девушка проплакала до утра. А утром попросила мать, чтобы она научила ее печь пирожки. Счастливая мать научила ее не только печь пирожки, но и готовить многие другие вкусные вещи.
Постепенно девушка стала, не ленясь, выполнять любую работу по дому.
Кроме того, она стала печь пирожки на продажу, что приносило неплохой доход.
Однажды ее увидел на базаре парень, за которого ее сватали. За ее пирожками стояла очередь. Купил у нее пирожков и он. И настолько они ему понравились, что на следующий же день он опять послал к ней сватов.
А в скором времени парень и девушка создали дружную, счастливую семью.


elbars 04.05.2016 12:41:25
Сообщений: 2275
ЭКИ МИГИДИЛ

Къыш болмаучу жерледен биринде бир мигидил киши жашагъанды. Ол асыры жарлыдан, уятлыкъ быстырындан сора аны бир жугъу да жокъ эди.
Жарлылыгъы ахырына таяндырып, ол киши ханнга баргъанды.
- Жан талаш этип жашагъандын арыгъанма, андан эсе ёлгеним игиди. Не ашым жокъ, не кийимим жокъ, уятлыгъымы да кючден жабама, - дегенди жарлы.
Хан жалдатын чакъыртып:
- Бу телини башын тайдыр! - деп буюргъанды. - Анга баш керек тюйюлдю.
Алайтын а анадан туума бир къымыжа киши ётюп бара болгъанды. Ол адам жарлы бла ханны ушагъын эшитип:
- Уо, уллу хан, бу кишини башын тайдырсагъыз, аны уятлыкъ быстырын манга берсинле, - деп тилегенди.
- Угъай, сыйлы хан, ёлтюртме мени. Менден жазыкъ да бар кёреме? – деп, жарлы киши ханнга жал баргъанды.


ДВА БЕДНЯКА


В одной из стран, где не бывает зимы, жил человек. Он был так беден, что у него не было ничего, кроме набедренной повязки.
Однажды он пошел к хану и сказал:
- Мне лучше умереть, чем жить в такой нищете: ни еды у меня, ни одежды, кроме этой набедренной повязки.
Хан позвал своего палача и сказал:
- Отруби голову этому дураку! Она ему не нужна!
Их разговор слышал проходивший мимо совершенно голый человек. Он попросил:
- О, великий хан, когда этого человека казнят, прикажи отдать его набедренную повязку мне.
Услышав это, бедняк закричал:


- Великий хан, отмени казнь! Оказывается, есть на свете люди еще беднее меня!
elbars 09.05.2016 13:42:52
Сообщений: 2275
СЁЗЮНДЕ ТУРМАГЪАН БАЙ

Бир байны биргесине жюрютген къулу болгъанды.
Бир кере бай, тар жолну кетип бара, аягъы тайып, жардан энишге салыннганды.
- Охахай, жардан кетеме, мени тарт да чыгъар, маржа! Башынга эркин этерме! - деп жалыннганды бай.
Къул иесин эрляй тартып чыгъаргъанды.
Болса да, бай сёзюнде турмагъанды.
Биягъы экиси, атлагъа минип, хоншу элге бара тургъанлай, байны аты неден эсе да юркюп, къачханды.
- Уй, алан, биягъы манга бир болуш, маржа! Бу хужу ат, мени да алып, жардан секирип кетеди! - деп къычыргъанды, ахы къуругъан бай киши.
Къулу байны атын жетип, жюгенинден къысха тутханды да, тыйгъанды.
Алай бай бу жол да къулну башына эркин этмегенди.
Бир жол а бай, кёпюрню ётюп бара, абынып, къутургъан суугъа кетгенди.
- Уо, бир болуш биягъы сен! Башынга эркин этерме! - дегенди ол биягъы. Алай жаш къутургъан суугъа секирип, байны къутхаргъанлыкъгъа, къуллай къаллыгъы кёзюне кёрюнюп:
- Сен сёзюнгде тургъан адам тюйюлсе, сора башымы суугъа нек атама! - деп, къул байгъа болушургъа унамагъанды.
Суу байны алып кетгенди.


БУДЬ ВЕРЕН ДАННОМУ СЛОВУ


У одного богача был холоп, которого он всегда держал при себе.
Однажды, проходя по горной тропинке, богач оступился и повис над обрывом.
- О-хахай, помоги мне, спаси меня! Я дам тебе вольную! – взмолился богач.
Слуга быстро вытянул хозяина за руку.
Но тот не сдержал своего слова.
В другой раз они ехали на лошадях в соседнее село, и лошадь хозяина, испугавшись чего-то, понесла.
- О, помоги мне еще раз! Проклятая лошадь сбросит меня с обрыва! – кричал до смерти перепугавшийся богач.
Холоп догнал его, схватил лошадь под уздцы и остановил.
Но и на этот раз хозяин не освободил его.
А в скором времени, проходя через мост, богач споткнулся и упал в бурную реку.
- О, помоги мне, помоги! – кричал он из воды.
Но холоп уже не хотел лезть в бурную реку и рисковать, зная, что богач все равно не сдержит своего слова.
- Ты никогда не был человеком слова, что ж я буду из-за тебя бросаться в воду? – сказал он, и река унесла богача.


elbars 13.05.2016 19:32:12
Сообщений: 2275
ЭРКЕ ХАНГОША

Бир огъурлу ханны бир ариу къызы болгъанды. «Ханны къызы акъсакъ болса да, юйде къалмаз» дейдиле. Бютюн да ариу болса! Хангоша уа бек ариу эди. Бек эрке да эди ансы.
Хангошаны юч хангуш тилегенди, алай хангоша аладан бирин сайлаялмай, армау эди. Иги да болурса армау, жашла бир биринден чырайлыла, жигитле, субайла
болсала.
Хан къызын чакъыргъанды да:
- Къызым, былай этип турма да, жашладан бирин сайла! - дегенди.
- Да, атам, санга сайла деген тынч болгъанлыкъгъа, манга сайлагъан алай тынч тюйюлдю.
- Къызым, сора нек?
- Ах, атам, ючюсю да бирча аламат жашлалла да, къайсын сайларгъа билмейме. Ючюсюне да барып къалырмы эдим? - дегенди хангоша.
- Ол дегенинг неди?! Юч эрли къатын къайда кёргенсе?! - деп ачыуланнганды атасы. - Жашладан бирин не кесинг сайлайса, не да чёп атып, аладан бирине кесим береме! Къайсына ыразыса?!
- Атам, ючюсюне да бермезден эсенг, не этерикме, ючюсюн да узакъ жолгъа ашыр. Къайсы сейирлик зат алып кесе да, анга барырма, - дегенди хангоша, мудах болуп.
Хан хангушланы чакъыртханды да:
- Бу къыз сизни бек чалпытды, тейри. Энди былай этейик: сиз дунияны аулап, бирер сейир зат алып келирге керексиз. Къайсыгъызны саугъагъыз тамаша болса да, къыз анга барлыкъды. Хайдагъыз, жолгъа тебирегиз! – деп, хан жашланы жолоучулукъгъа ашыргъанды.
Хангушла, айлана кетип, бир сейир шахаргъа келгендиле.
Хангушладан бири жек кюзгю алгъанды.
Бири жек балхам алгъанды.
Бири уа - жек кюйюз.
Хангушла, шахардан чыкъгъып, кюзгюге къарагъандыла да, хангошаны ёлюп кёргендиле.
Ала терк окъуна, учхан кюйюзге олтуруп, ханкъалагъа жетгендиле.
Балхам алгъан хангуш хангошаны эринлерине балхамын сылагъанды да, хангоша сау болуп къалгъанды.
Энди къайсын сайласын хан къызы?
Кюзгюню иесинми? Кюзгю болмаса, къыздан хапарлары боллукъ тюйюл эди!
Кюйюзню иесинми? Кюйюз болмаса, къызгъа заманында жеталлыкъ тюйюл эдиле!
Балхамны иесинми? Балхам болмаса, къызны сау эталлыкъ тюйюл эдиле!
Бу къыйын соруугъа акъылманла, жулдузчула да жауап эталмагъандыла.
- Балхамны иесине барама, - дегенди сора хангоша. - Башха экиси алгъан затла - къолларында. Балхам алгъан жаш а балхамын манга къоратды. Аллахны, адамны аллында да ол къуру къалыргъа керек тюйюлдю.
Хан да, жулдузчула, акъылманла да хангошаны акъылына сейир этгендиле.
- Къызым, сен тюз сайлагъанса! – деп, насыплы хан уллу той этгенди.
Бу таурухну быллай ахыры да барды:
- Хы, атам, энди бер къайсына берлик эсенг да! - деп кюлгенди къызы.
Ханны башы сагъышха къалгъанды: энди уа не этсин, къалай болсун?
Къыз а:
- Мен сууда ала балыкъма, ючюсюне да барлыкъма! – деп, жарыкъ жырлай, зауукъ тепсегенди.


ИЗБАЛОВАННАЯ ПРИНЦЕССА


У одного доброго хана была красивая дочь. Говорят: «Дочь хана не останется в девках, даже если она хромая». А уж если она красавица! А царевна была очень красива. Но – и очень избалована.
Три царевича просили ее руки, и принцесса была в смятении, не знала, кого выбрать. Да и как не быть в: все трое были один другого краше!
Хан сказал однажды дочери:
- Доченька, так продолжаться не может, выбери кого-нибудь одного!
- Отец, тебе легко говорить: «Выбери!», но мне вовсе не так легко это сделать, - ответила дочь.
- Почему?
- Ах, отец, все трое настолько хороши! А,может, мне выйти за всех троих?
- Что ты несешь?! Где ты видела женщину с тремя мужьями?! – рассердился хан. – Или ты сама отдашь предпочтение одному из них, или пойдешь за того, на кого укажет жребий! Выбирай!
- Отец, раз уж ты не хочешь отдать меня за всех троих, отправь их за подарками. Чей подарок будет лучше, за того и выйду, - сказала царевна огорченно.
Хан созвал царевичей и сказал:
- Знаю, моя дочь доставила вам много хлопот. Сделаем так: вы отправитесь по белу свету, и каждый из вас принесет ей подарок. Чей подарок будет лучше, за того она и выйдет.
После долгих странствий юноши пришли в какой-то удивительный город. Там один из них купил волшебное зеркало, другой – волшебное снадобье, а третий – ковер-самолет.
Покинув город, они посмотрели в зеркало и увидели, что принцесса мертва. Сев на ковер-самолет, они в мгновение ока добрались до ханского дворца.
Один из царевичей смазал своим волшебным снадобьем губы принцессы, и она ожила.
Кого теперь должна выбрать царевна?
Обладателя зеркала? Ведь если бы не он, царевичи не узнали бы, что принцесса мертва!
За обладателя ковра-самолета? Если бы не он, они не успели бы вовремя спасти принцессу!
За обладателя снадобья? Если бы не оно, принцесса не ожила бы!
На этот вопрос не смогли ответить ни мудрецы, ни звездочеты.
Тогда принцесса сказала:
- Выйду замуж за владельца снадобья. В конце концов, подарки двух остальных остались при них, а он истратил свое снадобье на меня. И перед Аллахом, и перед людьми это будет справедливо.
И хан, и звездочеты удивились мудрости ее решения.
- Ты права, дочка, - сказал счастливый хан и устроил пышную свадьбу.
Другой вариант окончания:
- Ну, отец, кого же из них мне выбрать? – рассмеялась девушка.
Хан не знал, что ей ответить.
А девушка стала приплясывать, весело напевая:
- Слов, отец, не трать своих:


Выйду замуж за троих!
elbars 17.05.2016 20:26:12
Сообщений: 2275

1 0

ЭРГЕБАРМАЗ АРИУКА

Бир элде бир бай кишини бир ариу къызы болгъанды. Ол тийреде аны тилемеген бай, бий улу да жокъ эди. Алай ариу эди ол къыз.
- Мен эрге барлыкъ тюйюлме. Кесигизни, мени да керексиз къыйнап турмагъаз, - деп, къыз бирден эки болмазын айтханды.
Ол элде бир жарлы жаш да бар эди. Ол, жарлы жашагъанлыкъгъа, бек чырайлы, бек ётгюр жаш болгъанды.
- Мен антсызма, ол къызны къатыннга алмасам! - деп ант этгенди ол.
- Бармыды жашда уа! - деп кюлгендиле тенглери. - Ол къыз байны, бийни да кюсемейди, сора, сенича, жаланбыдыр желхуржуннга къалай барыр эди?! Алгъан угъай, къатына да бараллыкъ тюйюлсе!
- Баргъан а дейсе! Бир айдан ол мени хузум гытымы чыракъча жарытмаса, мыйыгъымы жюлюрсюз! - дегенди жаш.
- Алан, сен бизни телилегеми санайса, огъесе тюшюнгде кесинги хан улу болупму кёргенсе?! - деп къакъгъандылатенглери аны.
- Мен айтдым, сиз эшитдигиз! - деп, жаш юйюне келгенди да, бир ариу гинжи этгенди. Сора ,эгечини жыйрыгъын кийип, къашына къына салып, эргебармаз ариука
тенг къызлары бла жууунучу кёл жагъагъа баргъанды.
Эргебармаз, жалгъан къызны къойнунда сейир ариу гинжини кёрюп, къатына баргъанды да:
- Ким этгенди санга бу ариу гинжини? - деп соргъанды. - Манга да этмезми быллай бир гинжи, тилесем?
- Да сен гинжими алай жаратды эсенг, аны санга берейим, ма, ал! – деп, жалгъан къыз гинжини къызгъа бергенди. - Сенича ариу бийче къызгъа мен угъай деп къалай айтыр эдим?!
- Мени къалай къууандырдынг эсенг да, Аллахдан алай къууан! - дегенди ариука. - Сюе эсенг, тенг къызла болайыкъ да, сени къонакъ этейим!
Ол кюнден сора жалгъан къыз бла ариука татлы тенгле болгъандыла. Ала бир-бирин кёрмей сагъат да туралмай башлагъандыла.
Бир кюн ариука жалгъан къызны жууунургъа чакъыргъанды да, экиси да кёлге баргъандыла.
Жалгъан къыз:
- Сен былайда жууун, мен а арлакъда жууунайым, - дегенди.
- Мени бла былайда жууунургъа уа нек жарамайды санга? - деп сейирсиннгенди ариука.
- Мен адам кёрмеген жерде жууунуучума.
- Сен мени бла жууунургъа керексе! – деп, ариука жалгъан къызны, ойнап, кёлге атханды.
Жалгъан къыз, башы суудан къарагъанлай:
- Билгич айтхан болду! - деп къычырып жилягъанды.
- Оу кюнюм, не болду?! - деп къайгъыгъа къалгъанды ариука.
- Билгич айтхан болду! Мен гитче заманда, къуртха манга хыйны этип: «Къыз сени, тюртюп, суугъа атса, сен жаш болуп къаллыкъса!» - деген эди. Энди мен, сени хатангдан, жаш болдум да къалдым! Не этейим энди, мне жарлы?!
- Тоба, тоба! Мен аны билсем, ёлюпдамы тюрте эдим сени суугъа! - деп жарсыгъанды къыз. - Сени биягъы къыз этер амал а жокъмуду?!
- Барды. Билгич: «Сени суугъа атхан къыз сени бла жатса, биягъы къыз болуп
къаллыкъса», - деген эди.
- Да сора нек турабыз да?! Кел, бу ариу кырдыкда бирге жатайыкъ! - деп, ариука кырдыкга жатып, жарлы жашны къойнуна къысханды...
- Жашагъан дунияда мен быллай зауукълукъ бир да сынамагъанма! Не татлы эди бу зат! - деп кирпилдегенди сора къыз. - Сени жашлай къояр амал а жокъмуду?!
- Нек жокъду?! Барды!
- Нек тынгылап тураса да сора? Теркирек айт, кеч болуп къалмайыкъ! - дегенди къыз, жашны ашыкъдыра.
- Сен манга эрге келсенг, мен жашлай къаллыкъма, алай сен унамазса ансы.
- Къара анга! Сора къалай унамаз эдим?! Мени асыры тели сундунг. Тоба, энди такъсала да тыймазла! - деп, бийни ариу къызы жарлы жашха эрге баргъанды.



НЕПРЕКЛОННАЯ АРИУКА


В одном селе у богача была красивая дочь. Дети знатных людей, княжичи – все наперебой сватались к ней. Но слово ее было непреклонно:
- Я никогда и ни за кого не выйду замуж!
А в том же селе жил бедный юноша. Несмотря на бедность, он был хорош собой и решителен.
- Я не я, если не женюсь на ней! – заявил он.
- Вот это гонор! – засмеялись друзья. – Да она даже княжичей ни во что не ставит, думаешь, позарится на тебя, у которого в карманах ветер гуляет?! Да ты к ней и близко не сможешь подойти!
- Еще как смогу! Сбрить мне усы, если через месяц она не осветит своей красотой мою убогую лачужку!
- Послушай, ты за дураков нас принимаешь, или тебе во сне приснилось, что ты сын хана? – сказали ему друзья.
- Я сказал, вы – слышали! – отрезал юноша.
Придя домой, он изготовил красивую деревянную куклу. Затем, переодевшись в платье сестры, насурьмившись-нарумянившись, отправился к озеру, где любила купаться красавица со своими подругами.
Капризница, увидев в руках у незнакомой «девушки» куклу, подошла к ней и спросила:
- Кто изготовил тебе такую красивую куклу? Может, он и мне изготовит такую?
- Если тебе нравится моя кукла, я отдам ее тебе, - сказала лже-девушка и отдала ей куклу. – Как я могу отказать такой красивой княжне?
- Да обрадует тебя Аллах так, как ты обрадовала меня! – сказала красавица. – Хочешь, станем подружками, пойдем ко мне в гости.
С этого дня они стали неразлучны и часа уже не могли прожить друг без дружки.
Однажды они решили искупаться и пошли к озеру.
Лже-девушка сказала:
- Ты купайся здесь, а я отойду чуть дальше.
- Почему ты не хочешь купаться здесь со мной?
- Я купаюсь там, где меня никто не видит.
- Ты должна купаться со мной! – сказала красавица и столкнула лже-девушку в воду.
Вынырнув из воды, лже-девушка закричала:
- Ну вот, сбылось предсказанное колдуньей!
- Боже мой, что случилось? – забеспокоилась недотрога.
- Сбылось предсказанное колдуньей! Когда я была маленькой, колдунья сказала мне: «Если какая-нибудь девушка столкнет тебя в воду, ты превратишься в парня!» И вот, по твоей вине я теперь превратилась в парня! Что мне, несчастной, теперь делать?
- Тоба, тоба[1]! Да знай об этом, я под страхом смерти не толкнула бы тебя! – огорчилась красавица. – А нет ли способа превратить тебя обратно в девушку?
- Есть. Колдунья говорила: «Если девушка, толкнувшая тебя в воду, ляжет с тобой, ты снова станешь девушкой».
- Почему же мы медлим? Пойдем, ляжем на этой красивой травке! – сказала красавица, прилегла и прижала парня к себе.
Через некоторое время она сказала:
- Никогда в жизни мне не было так хорошо! Как это сладко! Послушай, а нельзя ли тебе остаться парнем?
- Почему же нельзя? Можно!
- А что для этого надо сделать? Говори скорей, пока не поздно!
- Если ты выйдешь за меня замуж, я останусь парнем навеки. Но ты вряд ли захочешь этого.
- Как это не захочу?! За дурочку меня принимаешь? Да я теперь не останусь дома, даже если меня привяжут! – сказала девушка и вышла за него замуж.





[1] Тоба-тоба – восклицание, выражающее недоумение, с оттенком раскаяния.
elbars 22.05.2016 00:04:31
Сообщений: 2275

1 0

ФАКЪЫР БЛА ЧЫЧХАНЛА

Бир бай элни чычхан басханды. Ала тирменнге элтирге будай, юслерине кийиерге кийим къоймай башлагъандыла да, элчиле элменге тарыгъа баргъандыла.
- Бир амал этмей эсенг, къыш ачдан къырыллыкъбыз! - дегендиле ала. Болмаз къалса, башха жерге кёчерге тюшерикди.
Элмен элни кёчерин, айхай да, сюймей эди. Ол сагъышлы болгъанды. Сора: - «Чычханланы ким къырып тауусса да, анга жюз алтын сом берликме!» - деген буйрукъ чыгъаргъанды. Ол буйрукъну къодучула тёгерекге жайгъандыла.
Элменни буйругъун эшитип, элге бир факъыр келгенди.
- Мен чычханланы элден къоратсам, сен сёзюнгде турлукъмус, огъесе сен да башха бийлеча, ётюрюк айтыпмы къоярыкъса? - деп соргъанды зыккыл факъыр.
- Бермей а! Айхай, берликме! – деп, элмен факъырны ийнандыргъанды.
Факъыр эл майданда сыбызгъысын сокъгъанды да, чычханла тешиклеринден чыгъып, аны тёгерегине жыйылып башлагъандыла. Халкъ сейирге-тамашагъа къалгъанды. Факъыр сыбызгъысын къатыдан къаты, ариудан ариу согъа, эл орам бла черек таба тебирегенди. Факъыр алларында, тул-туман чычхан сюрюуле уа - аны
ызындан суугъа киргендиле.
Чычханла, бир деп бири къалмай, суугъа батхандыла, факъыр а элменден жюз алтын сомун сурагъанды.
«Чычханла къырылдыла. Мен анга ахча бермегенликге, ала къайтыпмы келликдил?! - деп ойлагъанды элмен. - Этип да ол факъыр манга не эталлыкъды? Угъай-угъай десе уа, барсын да, жылкъымдан тай тутсун!»
Факъыр, элменни акъылын билип, элге къайтханды да, сыбызгъысын таралтханды. Бу жол ол башха тартыу тартханды. Элде бир мал да къалмай, тёгерегине басыннгандыла. Факъыр, аланы да ызындан тизип, суугъа тебирегенди.
Факъыр суугъа киргенлей, элмен бохчасын чыгъарып:
- Малланы суугъа батдырма да, ма, жюз сомунгу! - деп къычыргъанды.
- Энди эки жюз алтын берликсе! Бермесенг а этерими билесе! - дегенди факъыр.
Не этерик эди хурметсиз элмен, бохчасына эки жюз алтын салып, аны факъыргъа бергенди.
Факъыр, бохча къолуна тийгенлей:
- Жюйюсхан элмен! Манга сени ахчанг керек тюйюлдю, къолуму бояргъа сюймейме! Керти адам жюз сомгъа угъай, минг сомгъа да алданмайды. Аны борчу игилик этиудю, жарлылагъа жарау! – деп, бохчаны элменни аякъ тюбюне атханды. - Энди былайдан къора. Алай бу мен айтырыкъны уа этегинге тюйреп къой: сёз берген эсенг, ётюрюкчю болма! Башынг палахха къалыр!
Алай айтып, факъыр кетип къалгъанды.



БРОДЯГА И МЫШИ
Одно село заполонили мыши. Они поели все зерно, изгрызли всю одежду, и жители села пошли к элмену[1].
- Сделай что-нибудь, иначе помрем с голоду! – сказали они. – Или же надо переносить село на другое место.
Элмену, конечно же, не хотелось, чтобы село переезжало, и он задумался. Потом издал указ: «Тому, кто выведет мышей, награда – сто золотых монет!» С этим указом глашатаи ознакомили всю округу.
Вскоре в селе появился некий бродяга.
- Если я выведу мышей, дашь ли ты мне обещанную награду? Или ты, как и остальная знать, не держишь слово? – спросил он у элмена.
- Конечно же, дам! – оветил элмен.
Бродяга встал на центральной площади и заиграл на своей дудочке. Мыши со всех сторон начали стекаться к нему. Народ с удивлением смотрел на это. Бродяга, играя на свирели все громче, все красивее, пошел вдоль улицы к реке. Не переставая наигрывать, он зашел в воду, а несметные полчища мышей последовали за ним и утонули в реке.
Бродяга пришел к элмену за обещанной наградой.
«Мышей уже нет. Оттого, что я не заплачу этому оборванцу, они не вернутся, - подумал элмен. – Да и в любом случае, что он мне сможет сделать? Если не нравится – пусть бьется лбом об стенку!»
Услышав отказ элмена, бродяга вышел на площадь и снова заиграл, на этот раз другую мелодию. Вся до единой скотина, что была у жителей, столпилась вокруг него. Выстроив их за собой, бродяга опять направился к реке.
Когда он уже входил в воду, элмен закричал, хватаясь за кошелек:
- Не топи скот, возьми свои сто монет!
- Теперь ты мне должен двести золотых монет, - сказал бродяга. – Если же нет, ты знаешь, что я сделаю.
Пришлось элмену заплатить ему.
Взяв кошелек с деньгами, бродяга сказал:
- Господин элмен! Мне не нужны твои деньги, я не хочу об них мараться! Настоящий человек не станет терять свою честь и из-за тысячи рублей! – Бродяга бросил деньги под ноги элмену. – Возьми свои деньги! Но заруби себе на носу: дал слово – не изменяй ему! Не то беды не оберешься!
И бродяга ушел своей дорогой.




[1] Элмен – старшина села.
elbars 24.05.2016 00:46:41
Сообщений: 2275
АРИУ КЪОЛЛА

Суу бойнунда юч бийче сюелип болгъандыла.
- Мени къолларым алай ариудула! - деп махтаннганды бири.
- Мени къолларым а сени къолларынгданмы эршидиле?! - дегенди бирси уа.
- Мени къолларымы къатында сизни къолларыгъыз къолламыдыла?! Бош махтанасыз, тобады! - дегенди ючюнчю бийче да.
Ала даулаша тургъанлай, къатларына бир онгсуз къарт къатынчыкъ келип:
- Къызларым, ачдан къарыусуз болуп турама, бир къабар зат берсегиз эди? - деп тилегенди.
Ала анга жукъ да бермегендиле, алай:
- Ынна, къайсыбызны къолубуз ариуду? - деп а соргъандыла.
- Бир затчыкъ къабайым да, андан сора айтырма, - деп, къарт къатынчыкъ быстыр жууа тургъан тиширыугъа баргъанды. Ол тиширыу, кюнде асыры кёп ишлегенден, къоллары къара эдиле, гырхы.
- Къызым, ачдан ёлюп къалама, бир къабар затынг жокъмуду? - деп соргъанды.
- Ынна, харип, болгъанчыгъым буду, - деп, тюйюмчегин тешип, азыкъчыгъын аллына жайгъанды. - Олтур, Аллах бизге бергенден экибиз да къабайыкъ.
Къарт къатынчыкъ ашап тойгъанды да:
- Сен бек огъурлу адамса, Аллах насып юлюшлю этсин! - дегенди, Сора аны къолундан тутуп, бийчелеге алып келгенди.
- Ариу къолла дей эдигиз да, ма, ариу къолла! Бу жарлы тиширыуну кюнде кюйген, къыйын иш гырхы этген къоллары сизни акъ да, жумушакъ да къолларыгъыздан минг кере да ариудула! - дегенди къатынчыкъ.
Юч бийче да, уялгъандан, жерге кирлик болгъандыла.



КРАСИВЫЕ РУКИ


Беседовали у речки три княгини.
- Какие у меня красивые руки! – сказала одна.
- А разве мои хуже твоих? – спросила другая.
- Да по сравнению с моими ваши руки и руками-то нельзя назвать! – сказала третья.
Они горячо спорили, когда к ним подошла беспомощная старушка и попросила:
- Доченьки, совсем я обессилела от голода, дайте мне что-нибудь покушать.
Дать ей они ничего не дали, но спросили:
- Бабушка, скажи, у кого из нас троих красивее руки?
- Перекушу чего-нибудь, и потом отвечу, - сказала старушка и подошла к женщине, полощущей в воде белье. У нее были обветренные, покрасневшие от тяжелой работы руки.
- Доченька, умираю от голода, не найдется ли у тебя чего-нибудь поесть? – спросила старушка.
- Вот, бабушка, только это, - сказала женщина, разворачивая свою котомочку. - Садись, пообедаем вместе.
Покушав, старуха поблагодарила женщину, взяла ее за руку и подвела к княгиням.
- Вот, посмотрите, как выглядят красивые руки! - сказала старушка. – Обветренные, огрубевшие руки этой женщины во сто крат красивее ваших холеных ручек!
Княгини были готовы провалиться сквозь землю от стыда.


elbars 30.05.2016 18:34:05
Сообщений: 2275
ТИЛ ТУТХАН ХАН УЛУ

Бир уллу ханны айтхылыкъ устазы болгъанды. Хан улу аны сохтасы эди.
Бир жол устаз:
- Тынгылагъан мамыр жашайды, мамыр жашагъан а хата кёрмез, - деп насихат этгенди.
Хан улу, ол кюнден сора аузундан сёз чыгъамай, тил тутуп тохтагъанды. Устаз кеси окъуна сёлешдиралмагъанды аны.
Хапар ханнга жетгенди. Ол ёзюрлерине:
- Не амал да этигиз, жашны сёлешдиригиз ансы! - деп къаты айтханды.
Ёзюрле жашны сёлешдиребиз деп кёп кюрешгендиле, алай къыйынлары зыраф эди.
- Уугъа элтип да бир кёрюрмю эдик?! - дегенди ханны баш лячинчиси.
- Тейри, лячинчи тюз айтады, ол ууда сёлешмесе, бир жерде да сёлеширик тюйюлдю! - деп, хан улуну уугъа элтгендиле.
Ханс ичинде жаз тауукъ къычыргъанды. Лячинчини билегине къонуп тургъан лячин учуп кетип, жаз тауукъну тутуп къойгъанды.
- Жаз тауукъ къычырмаса, лячин аны тутмаз эди! - дегенди хан улу.
Аны эшитген ёзюрле къууанч харапны ханнга мычымай жетдиргендиле.
Хан жашын тоханасына чакъыртып, къатына олтуртханды да:
- Жашым, сен бюгюн ууда сёлешгенсе дайдиле. Атанг бла да бир ушакъ эт, - дегенди хан. Хан улу тынгылап къойгъанды. Жашыны этгени ханнга ётюп, аны жаягъына ургъанды.
- Жаз тауукъ къычырмаса, лячин аны тутмаз эди. Мен аузуму къысып турсам, атам да мени урмаз эди, - дегенди жаш атасына.
Артда хан улу, аз сёлешсе да, кёп этген хан болгъанды.


ЗАМОЛЧАВШИЙ ЦАРЕВИЧ


У одного хана был прославленный наставник. Сын хана был его учеником. Однажды наставник сказал:
- Молчащий будет жить мирно, а мирно живущий – не будет знать беды.
С этого дня наследник замолчал, и даже сам наставник не мог заставить его заговорить.
Это дошло до хана. Он приказал своим визирям:
- Как хотите, но сделайте, чтобы он заговорил!
Но все старания были напрасны.
- Может, взять его на охоту? – предложил сокольничий хана.
- Сокольничий прав, если он не заговорит на охоте, то не заговорит нигде, - сказал хан.
Устроили охоту.
В траве закричала куропатка, сокол взлетел и поймал ее.
- Если бы куропатка молчала, сокол не словил бы ее, - сказал наследник.
Визири, обрадованные тем, что наследник заговорил, сообщили об этом хану.
Хан вызвал сына к себе, посадил рядом и сказал:
- Сынок, мне передали, что ты заговорил сегодня на охоте. Поговори и с отцом.
Царевич молчал. Обиженный его молчанием, хан дал ему пощечину.
- Если бы куропатка молчала, сокол не поймал бы ее. Держи я рот закрытым, отец не ударил бы меня, - сказал царевич.
В дальнейшем, став ханом, он мало говорил, и много делал.


elbars 04.06.2016 21:45:59
Сообщений: 2275
ХАНГУШ БЛА АГЪАЧ УСТА

Бир хангушну ашхы тенги болгъанды. Ол агъач уста эди.
Бир жол ала, эрикгенлерин кетерирге, къайыкъгъа минип, жагъадан узайгъандыла.
Агъач уста ушакъ арада:
- Хан улу, сени билиминг уллуду, усталыгъынг а бармыды? - деп соргъанды.
- Усталыкъ манга неге керекди, къыралымда устала жетмеймидиле манга?! - дегенди.
Кюн басыла келип, тенгиз къайнап, кётюрюлюп башлагъанды. Жашла этмеген амал къалмагъанды, алай толкъунла къайыкъны тенгизге алып кетгендиле. Сора, сюре барып, бир белгисиз айрыкамны юзмез жагъасына ургъанды.
Агъач уста андагъы халкъны тилин билмесе да, кесине иш табып, къыйналмай жашарча болгъанды. Хан улуну уллу билими уа, тил билмегени себепли, анда кишиге да керек болмай къалгъанды. Ол аны бютюн да абызыратханды.
- Ай хомух а! Къаты болургъа кюреш, болгъаннга биз эталлыкъ жокъду. Артха жол тапхынчы, мен сени ач-жаланнгач этмем, тенгим ушайса да! - дегенди агъач уста. - Ёкюнме, жанынгы да бош къыйнама.
Дуния мениди деп тургъан хан улу агъач устаны къолуна къарап къалса, жанын къалай къыйнамаз эди! Ахырында: «Биреуге жюк болуп жашагъандан, ишлеп жашагъан жюрекге кёп да асыуду! - деп, тенгинден агъач усталыкъгъа юйренип, къол къыйыны бла жашап башлагъанды.
Хангуш кеси къыйынына алгъан арпа гыржынындан татыулу зат ёмюрюнде ашамагъан эди.


ЦАРЕВИЧ И ПЛОТНИК

У сына хана был хороший друг. Он был плотником.
Однажды, решив развеяться, они вдвоем сели в лодку и отплыли далеко от берега.
В беседе плотник спросил царевича:
- Твои познания велики, а владеешь ли ты каким-нибудь ремеслом?
- Зачем мне ремесло, разве в моей стране мало ремесленников без меня? – ответил принц.
Внезапно погода испортилась, море начало волноваться. Несмотря на все усилия парней, лодку относило все дальше и дальше от берега, а затем и вовсе унесло в открытое море.
Через некоторое время ее прибило к песчаному берегу неизвестного острова.
Плотник, несмотря на то, что не знал языка местного населения, быстро нашел себе работу и возможность жить, не бедствуя. А великие познания принца оказались здесь никому не нужны. Это сильно угнетало его.
- Не унывай, возьми себя в руки! Что случилось, то случилось. Пока не найдем возможность вернуться на родину, я прокормлю тебя. Как-никак, мы с тобой друзья, - старался подбодрить его плотник. Но как было не впасть в отчаяние человеку, считавшему, что весь мир лежит у его ног, и в одночасье оказавшемуся на содержании у плотника?
В конце концов, придя к мысли, что достойнее жить своим трудом, нежели быть на чьем-то попечении, он обучился у своего друга плотничьему ремеслу и стал зарабатывать сам.
Никогда в жизни принц не ел ничего вкуснее ячменной лепешки, купленной на заработанные деньги.


elbars 08.06.2016 13:55:51
Сообщений: 2275

1 0

САУЛУКЪ СУУ

Сулейман файгъамбар адамланы патчахы болгъанча, жаныуарланы да патчахы эди.
Бир кюн бир акъсакъал акъылман саулукъ суу алып келип, аны Сулейман файгъамбаргъа бергенди. Сора:
- «Сулейман файгъамбар бу суудан ичмесе, бир кюн болмаса да, бир кюн ёллюкдю, ичсе уа - къыямат кюннге дери сау-саламат жашарыкъды» деген ууаз келгенди тюшюмде. Эрттенликде уянып къарасам а, бу таза суудан толу къошун баш жанымда тура эди. Къалай этесе, дуния патчахы? - деп соргъанды.
- Былай деп айтыргъа къыйынсыннган этеме. Акъылманларым бла бир кенгешейим, - деп, Сулейман файгъамбар акъылманларын чакъыртханды.
Жыйылыугъа адамла, жаныуарла да келгендиле.
- Адамны жашаудан багъалы заты жокъду. Огъурлу адам узакъ ёмюр жашаса, аллай бир ашхылыкъ да эталлыкъды. Огъурлулукъ этип тургъан а Аллахны ыразылыгъын аллыкъды. Саулукъ сууунгу ичсенг игиди!- дегендиле акъылманла бир ауаздан.
Адамла, жаныуарла да ичерине ыразы эдиле.
Сулейман файгъамбар акъылманлары айтханнга экили болуп:
- Бу жыйылыугъа келмей къалгъан жан-жаныуар а бармыды? - деп соргъанды.
- Барды. Уку келмегенди! - дегендиле.
Сулейман файгъамбар укуну чакъыра итни ийгенди.
Уку келгенлей:
- Мен сени бла оноулашыргъа керекме, - дегенди файгъамбар. - Мен саулукъ суудан ичейимми, огъесе не дейсе? - деп соргъанды Сулейман файгъамбар.
- Саулукъ суудан кесингми ичип къоярыкъса, огъесе тенглеринге, болушлукъчуларынгадамы уртлатырыкъса? - деп соргъанды уку.
- Сууну кесинг ичериксе деп келтиргенди бир акъсакъал.
- Да сора санга аллай жашау неге керекди, дуния улусу?! Аллах дуниягъа сени оноучу этгенди, алай тенглерингсиз, болушлукъчуларынгсыз сен не эталлыкъса?
Сулейман файгъамбар укуну сёзлерин къабыл кёрюп, саулукъ сууну тёгюп къойгъанды.


ВОДА БЕССМЕРТИЯ

Пророк Сулейман был царем не только над людьми, но и над животными.
Однажды некий седой мудрец принес ему воду в сосуде и сказал:
- Во сне мне был голос: «Если пророк Сулейман не выпьет этой воды, то в один из дней он умрет, как и все люди. Если же выпьет, будет жить до Судного дня». Проснувшись, я обнаружил у изголовья этот сосуд. Что ты скажешь, о повелитель мира?
- Мне трудно сказать что-нибудь определенное. Надо посоветоваться со своими мудрецами, - сказал Сулейман и созвал их всех к себе.
На собрание пришли и люди, и животные.
- Нет ничего ценнее человеческой жизни. Чем больше проживет хороший человек, тем больше добрых дел он сделает. А делающий добро заслуживает благословение Аллаха. Тебе надо выпить эту воду, - сказали в один голос мудрецы.
С этим были согласны и люди, и животные.
Сулейман все еще был в сомнении.
- Есть ли кто, отсутствующий на собрании? – спросил он.
- Сова отсутствует, - ответили ему.
Сулейман послал за совой собаку.
Сова явилась, и Сулейман обратился к ней:
- Я хочу с тобой посоветоваться: пить мне живую воду или нет?
- Ты выпьешь живую воду сам, или поделишься ею с помощниками, мудрецами? – спросила Сова.
- Сказано, что я должен выпить воду сам.
- А зачем тебе такая жизнь, о великий из великих? Аллах сделал тебя наставником мира, но что ты будешь делать без своих друзей, единомышленников?
Сулейман согласился с Совой и вылил живую воду.


elbars 12.06.2016 18:25:11
Сообщений: 2275

1 0

ЭКИ УУЧУ

Бир элде эки уучу жашагъанды. Аладан бирини къатыны саякъ эди.
Бир жол уучу жашла агъачда кёп айланнгандыла. Бирер жур да атып, ала агъачда бир уллу эмен терекни тюбюнде тохтагъандыла.
От этип, шишлик биширебиз деселе: не къуулары жокъ, не чакъгъычлары жокъ.
Уучуладан бири, тёшде от жарыкъ кёрюп, ары кетгенди.
Барса, от жагъада бир чалсакъал къарт олтуруп, минчакъ санай. Уучу салам бергенди. Къарт саламын алып:
- Не айланаса, не жюрюйсе, ашхы улан? - деп соргъанды.
- Тенгим бла бирер жур атхан эдик да, къуусуз, чакъгъычсыз къалып, от тилей келгенме, - дегенди уучу.
- Уучу эсенг, айгъа къара да, тамбла кюн къалай боллугъун айт, - дегенди къарт.
- Тамбла кюн бузуллукъду, - дегенди уучу, айгъа къарагъан кибик этип.
Къарт къамчи бла ургъанды да, уучуну эшек этип къойгъанды. Сыфаты эшек болгъанлыкъгъа, акъылы уа тюрленмеген эди.
Тенги от алыргъа кетген жашны кёп сакълагъанды, алай болмазын кёрюп, аны излей жайылгъанды. Ол да от жарыкъгъа келгенди. Келгенди да, къарт бла саламлашханды. Къарт жашны саламын алып:
- Не айланаса, не жюрюйсе, ашхы жаш? - деп соргъанды.
- Тенгим от алыргъа кетген эди да, къайтмай къалгъанды. Аны излей жайылгъанма, - дегенди уучу.
- Уучу эсенг, айгъа къара да, тамбла кюн къалай боллугъун айт, - дегенди.
- Айгъа къарап кюнню халын биляллыкъ жаш болсам эди, хурметли акъсакъал, мен агъачда-къолда айланмай, тахха олтуруп, халкъгъа оноу этерик эдим, - дегенди.
Уучу жашны жууабын чалсакъал къарт бек жаратханды да, от да, аны юсюне эшек да бергенди.
Уучу, излеп, тенгин ьабалмай, ызына къайтханды да, шишлик биширип ашагъанды. Сора эки жур мыллыкны да эшекге жюклеп, юйге келгенди. Жаш эшекни жюгюн алып, отларгъа къыстагъанды. Эшег а, чабып тюзюнлей юйюне баргъанды. Барса, къатыны нёхю бла ашай-иче. Экиси да эшекни тюйюп, юйден чыгъаргъандыла.
Жарлы эшек эрттенликде, къулакъларын да салындырып, тенгине баргъанды.
«Къой, бу жарлы эшекни гюнахына кирип турмайым да, иесине къайтарайым», - деп, эшекни къартха алып баргъанды. Акъсакъал къарт эшекни къамичи бла ургъанды да, ол адам сыфатына къайтханды.
- Юйде не кёрдюнг? - деп соргъанды къарт. - Ётюрюк айтсанг, боллугъунгу билесе!
- Къатынымы бир жаш ийнакълай кёрдюм, - дегенди жаш.
- Ёз къатынынгдан хапарынг болмагъан акъмакъ, айдан сени не хапарынг боллукъ эди?! - деп, къутургъанды жашха акъсакъал. - Сагъыш этмей, сёлеше турма!
Эки уучу да, акъсакъал къартны къолун тутуп, юйлерине къайтхандыла.
Уучу жаш юйюне келе келгенлей, къатынын сюрюп орамгъа чыгъаргъанды да, бернеге келтирген ийнегин да жибинден тутдуруп, юйюне къыстап ийгенди.



ДВА ОХОТНИКА

Жили в одном селе два охотника. Жена одного из них была легкого поведения. Однажды они долго блуждали в лесу, добыли по одной серне, и присели отдохнуть под большим дубом. Но, захотев развести огонь, о обнаружили, что у них нет ни трута, ни огнива.
Вдалеке на пригорке мерцал огонек, и один из них отправился туда. Там у костра сидел седобородый старик с четками в руках. Охотник поздоровался. Ответив на приветствие, старик спросил:
- Что ты ходишь, добрый юноша?
- Мы с другом остались без огня, и я пришел попросить огоньку.
- Если ты охотник, посмотри на луну и скажи, какая завтра будет погода.
- Завтра погода испортится, - сказал охотник, поглядев для видимости на луну.
Старик ударил его плеткой и превратил в осла. Несмотря на ослиный облик, ум у охотника остался человечий.
Второй охотник, не дождавшись друга, пошел его искать и тоже пришел к старику. Поздоровались, и старик спросил его:
- Что ты ходишь, юноша?
- Друг мой пошел за огнем и не возвращается. Вот я и вышел его искать.
- Если ты охотник, посмотри на луну и скажи, какая завтра будет погода.
- Уважаемый аксакал, если бы я мог по луне предсказывать погоду, я не мотался бы по лесам в поисках дичи, а сидел бы на троне и руководил народом.
Старику понравился ответ юноши, и он дал ему огня. А вдобавок еще и осла.
Охотник вернулся назад и начал жарить шашлык. Затем погрузил обе туши на осла и отправился домой. Придя домой, он выгнал осла попастись, и тот побежал прямиком к себе во двор. Прибежал и видит: сидит его жена с любовником за накрытым столом, едят, пьют, веселятся. Увидев осла, они вскочили и выгнали его за ворота.
Бедный осел, с поникшими ушами пришел утром во двор друга.
- Не буду-ка я мучить бедное животное, верну его хозяину, - подумал охотник и пошел туда, где встретил старика. Старик ударил осла плеткой, и тот принял свой прежний облик.
- Что ты видел дома? – спросил старик. – Но только смотри, не ври. Иначе знаешь, что с тобой будет.
- Видел, как моя жена миловалась с каким-то парнем.
- Глупец, который не мог знать, что творится у себя за спиной, как ты мог предсказывать погоду по луне? – спросил старик. – Никогда не говори того, что не знаешь!
Друзья простились с ним и пошли домой.
Охотник, побывавший в ослином обличье, вывел жену на улицу, вручил ей в руку поводок от коровы, полученной в приданое, и отправил ее в отчий дом.
elbars 25.06.2016 00:33:33
Сообщений: 2275
ТЕМИР ТОН

Узакъ къыралланы биринде бир хан жашап болгъанды. Ол асыры къырсдан, адам эталмаз чурумла табып, халкъгъа артыкъ жасакъ салып тургъанды.
Бир кюн хан биягъы жамауатын жыйып, аллына темир токъмакъ атханды да:
- Бу темир токъмакъны жайып, бичип, тон тигигип беригиз манга! – деп буюргъанды. – Этмесегиз а юй башына бирер ат тазир саллыкъма!
- Жюйюсхан, бизге жан аурут, темирден тон этип къайда кёргенсе? – деп жал баргъандыла ала.
- Ханнга сёз къарыргъа къалай баздыгъыз! – деп чамланнганды хан. – Сизни ажирлеригиз тау жайлыкъда кишнеп, мени тюзде отлай тургъан жюз байталымы ташлатхандыла. Ажирлени кишнеулерин тыймасагъаз, жюз тай тазир да саллыкъма, башыгъызгъа борч этип!
Ханнга этер амал жокъ: анга юй башы сайын бирер ат бергендиле.
Ол къыралда бир агъач устаны бир эсли жашчыгъы болгъанды. Ол кеси тенгли жюз жашчыкъ бла ханкъалагъа баргъанды. Баргъанда да, тюеге олтуруп, артмакъны бир жанына къарт текени сугъуп, бир жанын а отлукъ ташладан толтуруп баргъанды. Жашчыкъ ханкъалагъа жетгенлей:
- Энди бирер таякъ алып, ит къалдырмай, элден сюрюп чыгъарайыкъ! – деп, ол, жашчыкъланы ызындан тизип, итлеге чапханды.
Жашчыкъла итлени элден сюрюп чыкъгъандыла, алай ханны мыртазакълары аланы тутуп, ханнга алып келгендиле.
- Ёсмезлик, бу этгенигиз неди?! – деп соргъанды хан жашчыкъланы башчыларына. – Итлени не хаталарын кёргенсе?!
- Хурметли жюйюсхан, мен къой кюте тургъанымлай, сюрюуге жыйын жанлы чабып, мен не хахалады, тууайлады эсем да, ол итледен бири жеринден тепмеди. Бёрюле уажюз къоюму кесип кетдиле! - дегенди жашчыкъ.
- Жашаусуз жан, - сени тауда хахайынгы, тюздеги итле къалай эшитирик эдиле? – деп къутургъанды хан жашчыкъгъа.
- Тауда кишнеген ажирлени тюзде байталла къалай эшитип ташлагъан эселе да, ма алай! – дегенди жашчыкъ къокъмай, буюкъмай. Сора: - Бу отлукъ ташланы эл санга ийгенди. Быладан халы эт да, жамауат санга темир тон тигип берир.
- Ташдан халы этип ким кёргенди, неле сандырайса сен?! – деп чарлагъанды хан.
- Да темирден тон тигерге буюргъан уллу хан ташдан халы къалай эталмаз?! – деп, жашчыкъ ханнга женгдирмегенди.
- Ай ит кючюг а! – деп кюкюрегенди хан. – Бу сени бла келгенледе, мени бла сёлеширча бир сакъалы болгъан жокъмуду?
- Айхай барды! – деп, жашчыкъ, тюе артмакъдан чыгъарып, къарт текени ханны аллына сюйреп келгенди. – Ма сакъалы болгъан.
Хан жунчугъанды. Сора бедишлик болуп къалама деп къоркъуп, ол халкъгъа ат жасагъын кечгенди.
elbars 30.06.2016 21:09:40
Сообщений: 2275
ХОРАЗ БЛА ПИЛ
Экинчи кесеги


ТЮЛКЮ БЛА БЁРЮ


Тюлкю бла бёрю шуёхла эдиле.
Бир жол ала агъачда кетип бара, эгери бла келе тургъан уучуну кёргендиле.
– Ой-ой-ой! – деп къалтырагъанды тюлкю, - эгер тутуп мени ашап къоярыкъды.
– Артыкъ сени уа нек? – деп соргъанды бёрю, къоркъаракъ да болуп.
– Сен уллуса, къарыулуса! Тенглик эт да, къачхан кибик эт, мен а былай бугъайым, - деп, тюлкю тюккюч тюбюне киргенди.
Бёрю къачханды, огъурсуз ит а ызындан сюргенди. Сюре барып, жетгенди да, кёкюреги бла уруп, бёрюню тёнгеретгенди.
– Тюлкю, болуш, маржа, ансы ит мени бууады?! – деп къычыргъанды бёрю.
– Айып болсун санга, къалай хорлатаса ол маскечикге?! Тут да, жырт да къой! – дегенди тюлкю уа.
Бёрю бла ит, тюклери бара, талаша тургъанлай, уучу жетгенди да бёрюню ёлтюргенди.
Уучу кетгенден сора, тюлкю бёрю мыллыгын ашай:
– Да, багъалы тенгим, къадаргъа мадар жокъ, – дегенди. – Сен ёлгенден ары мен тоюп къалайым.
Тюлкю хамашхар эди: ашай-ашай, тулукъча кёпгенди.
Уучу уа, бёрюню терисин сыдырама деп, артха къайтханды.
Ауурланнган тюлкю не дыгалас этген эсе да, къачалмагъанды.
Уучу аны да ёлтюргенди.



ПЕТУХ И СЛОН


ВТОРАЯ ЧАСТЬ







ЛИСА И ВОЛК
Подружились как-то Волк и Лиса.
Однажды, гуляя, они заметили вдалеке охотника с собакой.
- Ой-ой-ой! – задрожала Лиса, - сейчас она меня растерзает!
- Почему же именно тебя? – спросил Волк, который тоже немного струхнул.
- Ты большой, сильный! Окажи мне услугу, отвлеки собаку, а я спрячусь, - сказала Лиса, залезая под корягу.
Волк побежал, но собака догнала его и подмяла под себя.
- Лиса, помоги мне, собака задушит меня! – закричал Волк.
- Как тебе не стыдно! Как ты дал этой шавке одолеть себя?! Встань и растерзай ее! – ответила Лиса.
Волк и собака грызлись, когда подоспел охотник. Пристрелив волка, он оставил его тушу там, а сам пошел за своей котомкой.
- Что поделаешь, друг мой Волк, - говорила Лиса, поедая мертвого Волка, - от судьбы не уйдешь. Раз уж ты сдох, то хоть я наемся.
Лиса была прожорлива и наелась так, что еле могла двигаться. Поэтому не смогла убежать, когда вернулся охотник, чтобы содрать с волка шкуру. Охотник пристрелил и ее.


elbars 06.07.2016 00:32:39
Сообщений: 2275
ТЮЛКЮНЮ ДЕРТИ

Къыш эди.
– Тюлкю, сен былай къалай семиргенсе, бир ай мындан алгъа ауана кибик эдинг да? – деп соргъанды бир арыкъ бёрю, тюлкюге жолугъуп.
– Къалай семириб а! Жур улакъ тутама да ашайма, - дегенди тюлкю.
– Мен туталмагъан журну сен къалай тутаса да? – деп сейирсиннгенди бёрю.
– Къамишге киреме да, кёзлерими къаты къысып, жатама. Шыхырдагъан тууш эшитсем, аны жууукъ келме къояма да, юсюне секиреме, – дегенди тюлкю.
Бёрю къамишге кирип, кёзлерин къысып жатханлай, тюлкю къамишге от салгъанды. От чыкъыр-чыкъыр эте, бёрю жатхан жерге жетгенди да, бёрю арсарсыз отха секиргенди. Алай терисин юйютюп, ёртенден жаны сау кючден къутулгъанды. Хыйлачы тюлкю уа, бёрю танып, бир балахха къоймасын деп, кюлге аунагъанды да, ойсураргъа къалгъанды.
– Ол онгмазлыкъ тюлкю къайры къачды?! – деп къыжырагъанды бёрю, хыйлачыны танымай.
– Былай ары, – деп агъач таба кёргюзтгенди тюлкю. – Мени да ол къуртха къууурмадымы!
– Ай, къолума уа бир тийсин! – деп жаныгъанды бёрю. Къой башныча юйютюп къойду да!
– Чабып бар да, бузгъа ауна, - дегенди тюлкю. – Олду сени дарманынг.
Бёрю кетгенлей, тюлкю къаргъа аунагъанды да, юсюн ариулагъанды. Бёрю уа, барып, бузгъа жатханды.
Тюлкю аны бузгъа иги бузлама къоюп, къатына келгенди да:
– Эсингдемиди, бёрю, аман кюн башымы къысып, тутхан къоянымы сыйырып ашагъанынг?! – дегенди.
– Ай, хыйлачы къуртха уа! Ишекли уа болгъан эдим, - деп ажым этгенди бёрю. – Манга этеригинги этдинг!
– Сен сууну керахат этгенсе, тиширыула суу алыргъа келселе, ала этерикни да бир кёр! – деп, кёл кенгдире, тюлкю агъачха кирип кетгенди.



МЕСТЬ ЛИСЫ


Была зима.
- Лиса, как ты смогла так отъесться, ведь месяц назад ты была, как тень? – спросил однажды у Лисы худющий Волк.
- А что тут хитрого? Я ловлю и ем козлят серны, - ответила Лиса.
- Как же ты ловишь их, если даже я этого не могу сделать? – удивился Волк.
- А вот как: я ложусь в камышах, закрываю глаза и лежу. Услышав шорох, жду, когда он приблизится, бросаюсь в ту сторону и ловлю.
Волк залег в камышах, закрыл глаза и замер. А Лиса тем временем подожгла камыши. Когда треск горящих камышей приблизился к Волку вплотную, он без колебаний прыгнул в огонь. Обгорев, он выбрался из пламени еле живой. А хитрая Лиса, боясь, что волк ее узнает и накажет, обвалялась в золе и приняла болезненный вид.
- Куда делась эта Лиса-негодница? – спросил у нее Волк.
- В ту сторону побежала, - ответила Лиса. – Посмотри, что она со мной сделала, я чуть заживо не сварилась!
- Попадись только она мне в руки! – прорычал Волк. – Опалила меня, словно баранью голову!
- Иди, залезь в воду, а потом ложись на лед – это единственное, что тебе поможет, - сказала Лиса.
Сама же, повалявшись в снегу, очистилась от золы, и, дождавшись, когда Волк примерзнет ко льду, пошла посмотреть на него.
- Помнишь, как ты отобрал у меня зайца, которого я поймала с великим трудом? – спросила его Лиса.
- А-а, это ты, старая плутовка! Я было и заподозрил что-то… Но поздно уже, погубила ты меня!
- Погоди-погоди! Женщины, которые придут за водой, еще не то с тобой сделают! – удовлетворенно сказала Лиса и побежала в лес.


elbars 12.07.2016 23:21:38
Сообщений: 2275
КЪАПЛАН БЛА ТЮЛКЮ

Бир тюлкю къамишде ач къапланнга тюбеп къалгъанды.
Энди не этсин тюлкю? Талашыргъа къарыуу жокъ, къачса уа, бир секирип, жетерикди.
Къалтырауукъ тийген тюлкю къапландан хыйла бла къутулур умут этип:
– Ха-ха-ха! – деп кюлюп башлагъанды, къалтырай эсем, кюлгенден къалтырагъан сунсун дегенликден.
Къаплан сейирге къалып:
– Хиккичик, неге кюлесе былай? – деп соргъанды.
– Санга кюлеме, жазыкъ! - дегенди тюлкю. - Сен мени ашарыкъ сунуп тураса, алай сенден энди бир жан да къоркъмайды. Ха-ха-ха!
Къаплан: «Тюлкю керти айта эсе уа? Аны ашайма деп, кесими ашатып къоярма да. Несине база эсе да, бир базгъан жери уа барды, ансы къарачы, къалай батыр сёлешеди», - деп, къапланны ичине къоркъуу киргенди.
– Къарайма да сен экили болуп тураса, - дегенди тюлкю. – Кёремисе ол сабандан келген адамланы?
– Хау, кёреме, - дегенди къаплан.
– Ызымдан тебире, мен аланы къалай къоркъутсам да, бир къара! – деп тюлкю жол таба чапханды.
Бийик кырдыкдан тюлкючюкню жалан да къуйрукъ учу къарай эди. Сабанчыла юслерине чабып келген къапланны кёрюп, аямай къачхандыла.
– Кёремисе, – дегенди сора тюлкю, – ала мени къуйрукъ учумдан къалай къачдыла, кесими кёрселе уа жанлары чыгъып окъуна къаллыкъ эди. Сени уа ала эслеген да этмедиле!
Тели къаплан асыры уялгъандан, баш тёбен болуп, агъачха кирип кетгенди.
Энди тюлкю кёлю бла кюле эди.


ТИГР И ЛИСА

Однажды в зарослях камыша Лиса встретилась с голодным Тигром.
Что теперь делать Лисе? Сопротивляться – силенок не хватит, убегать – Тигр ее в два прыжка нагонит.
Дрожащая от страха Лиса решила спастись от Тигра хитростью.
- Ха-ха-ха! – начала она хохотать, делая вид, что трясется от смеха, а не от страха.
Тигр удивился:
- Чему ты радуешься, заморыш?
- Над тобой смеюсь, бедолага, - ответила Лиса. – Ты думаешь, что сможешь меня съесть, а на самом деле тебя уже никто не боится. Ха-ха-ха!
Тигр подумал: «А вдруг она не врет? Что-то тут не то, иначе она не разговаривала бы так дерзко».
Лиса, заметив, что Тигр уже начинает сомневаться в своих силах, продолжала:
- Видишь этих людей, идущих с поля?
- Вижу.
- Ступай за мной, и посмотри, как я сейчас их напугаю, - сказала Лиса и затрусила вдоль дороги.
В высокой траве было видно только кончик хвоста Лисы. Зато Тигра было видно хорошо, и люди в страхе бросились бежать.
- Видишь, - сказала Лиса, - они перепугались, увидев всего лишь кончик моего хвоста. А увидь меня целиком, они бы умерли от страха! Тебя же они даже не заметили!
Глупый тигр ушел в лес, от стыда низко опустив голову.
А хитрая лиса довольно смеялась.


elbars 18.07.2016 01:45:14
Сообщений: 2275
АСЛАН БЛА КЪОЯНЧЫКЪ

Тау этеги дангыл ёзенде бир огъурсуз аслан жашап болгъанды. Ол кюнюне
жыйырма къоян ашай эди.
– Мен анга дерт жетдирмей къоймам! – деп, ант этгенди бир гитче къоянчыкъ.
– Асланнга баз болаллыкъ жаныуар дунияда да жокъду, сора сен аны къалай хорлар эдинг?! – деп кюлгенди анга къоян жыйын.
– Къара кюч бла аны хорлар амал жокъду, хау. Алай хыйла бла женгерге уа боллукъду, - дегенди къоянчыкъ да, женгдирмезден. Дегенди да, асланнга баргъанды.
– Аслан патчах, сени бир уллу, бир огъурсуз жаныуар ашаргъа айтады, неда болсун, кесинге сакъ бол, - дегенди ол шыбырдап.
– Неле жаншайса, хыликкячыкъ?! – деп ачыуланнганды аслан.
– Керти айтама, патчахыбыз, – деп жилямсырагъанды къоянчыкъ.
– Бир кёргюзтчю аны манга! Алай алдагъан иш эте эсенг а, уруп, ташха жагъып къоярыкъма, аны билген эт!
– Охо, жюйюсхан.
– Нек тураса, хайда, мени ол огъурсузгъа элт! – дегенди аслан.
– Аслан патчах, ол бек къарыулуду, бек уллу. Сени ашап къояр деп къоркъама.
– Жаныуарла патчахы менмеми, огъесе олмуду?! Жашаргъа сюе эсенг, хапарынгы къой да, мени анга тюбет!
– Сора ызымдан тебре, – деп къоянчыкъ таула таба тартханды.
Къая эрнине жетгенлей, къоянчыкъ: «Эй, ол мени ашаргъа айтхан жаныуар, керти да алай батыр, алай къарыулу эсенг, бери чыкъ деп къычыр» – дегенди асланнга.
Аслан, къоянчыкъ юйретгенча айтып къычыргъанды да, къаяла, кёк кюкюрегенча зангырдагъандыла.
– Эшитемисе, ол жаныуар сенден эсе къаты къычырады. Къычыргъанда да бир къычырып къойса уа. Къой, бир балах болгъунчу, былайдан терк къачайыкъ, - деп, къоянчыкъ къалтырап башлагъанды.
– Мен къачаргъа къоянмы болгъанма?! – деп ачыуланнганды аслан. Ачыуланнганды да, кючюн салып къычыргъанды. Къаяла уа бютюн да къаты зангырдагъандыла.
– Ай, менден да кючлю бар кёреме! – деп аслан, ол ачыуу бла, кесин къаядан атханды.


ЛЕВ И ЗАЯЦ

В широкой долине у подножья горы жил злой Лев. В день он съедал двадцать зайцев.
- Я ему отомщу! – поклялся один Зайчишка.
- Никто в мире не в силах тягаться со львом, как же ты его хочешь одолеть? – засмеялись зайцы.
- Силой его победить невозможно, это правда. Но хитростью одолеть – можно, - не сдавался Зайчишка. И не откладывая, пошел ко Льву.
- Государь Лев, какой-то огромный, злой зверь собирается тебя съесть, - шепотом сообщил он ему.
- Что ты там несешь, ничтожество? – рассердился Лев.
- Я говорю правду, наш царь, - сказал Зайчишка со слезами на глазах
- Покажи-ка мне его! Но смотри, если ты врешь, я размажу тебя о камни!
- Хорошо, господин.
- Ну, что же ты стоишь, веди меня к нему, - сказал Лев.
- Ой, господин, боюсь я, съест он тебя, - захныкал Зайчишка.
- Кто здесь царь зверей, я или он?! Если хочешь жить, хватит болтать и пойдем!
- Тогда следуй за мной, - сказал Зайчишка и поскакал по направлению к горе.
Достигнув скал, Зайчишка сказал:
- Повернись сюда и громко крикни: «Эй, зверь, который обещал меня съесть, если ты и вправду такой могучий, выходи сражаться!»
Лев прорычал сказанное зайчишкой, и тут же его рык отозвался эхом.
- Слышишь, он рычит еще громче, чем ты! И притом не один раз! Пока не поздно, давай, убежим отсюда! – сказал Зайчишка, весь дрожа.
- Я не заяц, чтобы убегать от врага! – рассердился Лев. И зарычал еще громче прежнего. Скалы ответили ему многократным рычанием.
- Оказывается, есть на свете кто-то сильнее меня! – подумал Лев, и с горя прыгнул со скалы и убился.


elbars 24.07.2016 22:38:20
Сообщений: 2275
ЭШЕК БЛА ТЮЛКЮ

Бир эшек суу бойнунда отлай болгъанды.
Аны тюлкю кёргенди да, къатына барып:
– Зауаллы кёкбаш, бу шинжилеге къадалып турмай, сууну ол жанында бахча барды, ары ётюп, хууанладан тойсанг а! – дегенди.
– Узункъуйрукъ хыйлачы, ол аллай тынч иш болса, сен манга келмез эдинг, – дегенди эшек.
– Тюз айтаса, – дегенди тюлкю, – мен жюзе билсем, сангамы келе тура эдим. Сен мени ары ётдюресе, мен а сени хууан бахчагъа элтеме.
Эшек, тюлкюню сыртына миндирип, сууну ары жанына ётдюргенди, тюлкю уа эшекни хууан бахчагъа элтгенди.
Тюлкю терк окъуна тойгъанды да:
– Кел, кетейик, – дегенди.
– Мен алыкъа тоймагъанма, – дегенди эшек.
«Манга «угъай» дегенлеге мен не этиучюмю билмей эсенг - бил!» - деп, тюлкю кау-куу этгенди да, салкъында къалкъып тургъан къалауурну уятып, къачып букъгъанды.
Къалауур жарлы эшекни къазыкъ бла тюйюп, бахчадан чыгъаргъанлай, тюлкю аны сыртына секирип миннгенди да, суудан ётгенди.
– Ол этгенинг не эди? – деп, ачыуланнганды эшек тюлкюге. – Къалаур мени ёлтюрюп къоя эди да!
– Ой, къой-къой, кёкбаш шуёхум! Къылыгъым алайды да, тойсам, кау-куу этип башлайма, – деп къойгъанды тюлкю.
Хыйлачы тюлкю эшекге экинчи кюн да келгенди. Келгенди да:
– Бахчагъа ётермек? – дегенди.
– Да ётейик, - дегенди эшек да. – Сыртыма мин.
Эшек, суу ортасына жетгенлей, батып башлагъанды.
– Ой, не этесе?! – деп къычыргъанды тюлкю, жаны кетип, – мен жюзе билмейме деген ушай эдим да.
– Не этейим да, хыйлачы досум, суугъа кирсем, къылыгъым алайды, – дегенди эшек. Дегенди да, сууда аунагъанды. Женгил тюлкючюкге кёпмю керек эди, суу аны алгъанды да кетгенди.



ОСЕЛ И ЛИСА

На берегу реки пасся Осел.
К нему подбежала Лиса и говорит:
- Дружище, что ты пристал к этим колючкам? На той стороне реки есть прекрасная бахча, пошел бы туда и поел дынь!
- Длиннохвостая плутовка, будь это так просто, ты бы не предлагала мне это, - ответил Осел.
- Ты прав, - ответила Лиса. – Умей я плавать, я бы не обращалась к тебе. Договоримся: ты перевозишь меня на ту сторону, а я отвожу тебя на бахчу!
Осел посадил Лису на спину и переправил на ту сторону.
Лиса быстренько наелась и сказала:
- Все, пойдем обратно.
- Нет, я еще не наелся, - ответил Осел.
«Ты еще не знаешь, как я поступаю с теми, кто говорит мне «нет», - подумала Лиса, спряталась и начала тявкать. Разбуженный ее тявканьем сторож палкой выгнал Осла с бахчи.
Как только Осел полез в воду, Лиса запрыгнула ему на спину и переправилась на тот берег.
- Послушай, что это ты там начала шуметь? – упрекнул ее сердито Осел. – Сторож чуть не убил меня!
- Что поделаешь, дружок, привычка у меня такая: как наемся, так сразу тянет потявкать, - ответила Лиса.
На следующий день Лиса опять пришла к Ослу.
- Может, пойдем на ту сторону? – спросила она.
- Пойдем, - согласился Осел. - Прыгай на спину.
Достигнув середины реки, Осел начал тонуть.
- Эй, что ты делаешь? Я же говорила тебе, что не умею плавать! – закричала Лиса.
- Что делать, моя хитрая подружка, привычка у меня такая: как залезу в воду, меня сразу тянет ко дну, - ответил Осел и нырнул под воду.


А в маленькой Лисичке много ли весу? Вода и унесла ее, как щепку.
La Belle Dame Sans Regrets 24.07.2016 22:53:49
elbars, печальная история)) но, к счастью, это от и до - все выдумки.))) больше лисичка ваших истории принимать близко к сердцу не будет, сами хавайте, выдумщики)))
La Belle Dame Sans Regrets 24.07.2016 23:12:57
что замолчали? Придумываем, как напакостить еще?)))По-моему, все легальные способы уже перепробовали, остаются нелегальные, но это уже совсем другая песня, которую вы можете запеть уже совсем по-другому))))
elbars 27.07.2016 14:08:01
Сообщений: 2275
КЪЫЛЫКЪСЫЗ ХУБОЛЧУКЪ

Айыу бала – хуболчукъ – бахчагъа киргенди да, бир уллу харбыз алып келгенди. Аны къалай ашаргъа билмей тургъан хуболчукъгъа гылыучукъ:
– Сюе эсенг, мен юйретейим, – дегенди.
– Кесим да билеме! – дегенди ёхтем хуболчукъ. Сора харбыздан къабып кёргенди да, жаратмагъанды.
– Харбызны къабугъун угъай, ичин ашаргъа керекди, – дегенди гылыучукъ, кюлюп.
– Ким билмейди аны?! – дегенди да, хуболчукъ бахчадан хууан келтиргенди. Келтиргенди да, ичин ашап кёргенди, алай аны да жаратмагъанды.
– Хууанны ичнин ариулап, алай ашаргъа керекди, - деп юйретгенди биягъы гылыу.
– Сен айтмасанг а биле болмам! – деп, хуболчукъ къоз терекден чий къоз юзгенди да, ичин ариулап къапханды. Къоз къабукъну ачы сууу аузун кюйдюрюп, хуболчукъ амалсыз болгъанды.
– Къозну ичин ашаргъа керекди, - дегенди гылыучукъ, кюллюгюн тыялмай.
– Ким билмейди аны! – дегенди биягъы хуболчукъ. Дегенди да, эрик терекден эрик юзгенди. Юзгенди да, тышын ариулап, къапханды. Къапханды да, тишин сындыргъанды.
Энди гылыучукъ хуболчукъгъа кюлген угъай, жарсыгъан эте эди.


КАПРИЗНЫЙ МЕДВЕЖОНОК

Медвежонок притащил с огорода большой арбуз. Он сидел, не зная, как его есть, когда подошел Крысенок.
- Если хочешь, я подскажу тебе, как его есть, - сказал он.
- Я и сам знаю! – ответил Медвежонок и откусил кусок арбуза вместе с коркой. Ему это не понравилось.
- Арбуз надо есть без корки, - сказал Крысенок.
- Кто ж этого не знает?! – сказал Медвежонок. Затем пошел и притащил с огорода дыню. Разломив ее, он съел семена, и ему снова не понравилось.
- Надо есть мякоть, а не семена, - сказал Крысенок.
- А то я не знаю! – сказал Медвежонок, сорвал с дерева недозрелый орех, выбросил ядро и сунул зеленую кожуру в рот.
- У ореха надо есть то, что внутри, - засмеялся Крысенок.
- Да это всем известно! – ответил Медвежонок. Сорвав с дерева сливу, он очистил ее от мякоти, сунул в рот, и, укусив, сломал себе зуб.


Крысенок уже не смеялся – ему было жаль Медвежонка.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный