КАРАЧАЕВО-БАЛКАРСКИЕ ПРИТЧИ ОТ М. ОЛЬМЕЗОВА

КАРАЧАЕВО-БАЛКАРСКИЕ ПРИТЧИ ОТ М. ОЛЬМЕЗОВА

elbars 27.03.2014 22:25:53
Сообщений: 2284

1 0

АШНЫ ТАТЫУУ



Уллу патчахны ашлауу хар заманда да сейир-аламат кёгетледен, ёзге татыулу ашладан толу эди. Алай ол, ашдан алгъынча зауукълукъ алалмай, къыйналып башлагъанды.
– Уллу патчах, жанынгы къыйнагъан бир зат барды, аны манга жашырмай айтсанг эди? – дегенди патчахны хакими анга.
– Мен ашымы бал татдырып ашаучу эдим, энди уа сюйсюнмей ашайма да, аны сылтауун билалмай турама, – дегенди патчах. – Анга бир дарман табылмазмы?
– Табылмай а, уллула уллусу! Мен бюгюн окъуна жолгъа чыгъайым да, тамбла бу заманнга санга дарман алып келейим, алай, мен келгинчи, сен кесинги ашдан тыйып тур, – деп, хаким патчахны тоханасындан чыгъып кетгенди.
Патчах, хакимни дарманын сакълап, жукъгъа узалмай, кёп тургъанды, алай ол айтхан заманына келмегенде, тёзалмай, аш къангагъа олтургъанды. Аш анга былай татыулу кёрюнмегенли, кёп бола эди.
Патчах ауузланып бошаргъа, хаким да келгенди.
– Тейри, хаким, ашымы алгъын татыуу къайтханды, – деп къууаннганды патчах. – Сени да бош къыйнадым дейме? Къайда сени дарманынг а?
– Уллула уллусу, мени дарманым тюйюлмюдю да сени ашха ачхан? – дегенди хаким.
Хакимни дарманы неде болгъанын патчах анда ангылагъанды.



ВКУС ЕДЫ


Чего только не было на столе великого царя: фрукты, овощи и разное прочее, что только может прийти на ум. Но в последнее время еда перестала приносить ему удовольствие.
Придворный лекарь сказал ему:
– Великий царь, что-то гнетет тебя, поделись со мной.
– Раньше еда приносила мне наслаждение, а теперь я ем через силу. Не могу понять, в чем дело. Может, есть от этого какое-нибудь лекарство? – спросил царь.
– Конечно же, есть! Я сегодня же отправлюсь за ним. Вернусь завтра в это время. Только ты до моего возвращения ничего пока не ешь, – сказал лекарь и вышел.
Царь терпеливо ждал возвращения лекаря, но, когда тот не явился вовремя, не выдержал – сел за стол. Как ни странно, еда показалась ему удивительно вкусной.
К этому времени подоспел и лекарь.
– Кажется, я зря тебя побеспокоил, еда обрела для меня прежний вкус, – сказал царь. – Кстати, где твое лекарство?
– О великий из великих, а разве не оно тебе помогло? – улыбнулся лекарь.
Царь понял, что за лекарство имел в виду лекарь.
Изменено: elbars - 02.05.2014 19:51:06

Ответы

elbars 27.08.2014 18:07:44
Сообщений: 2284

АНТЛЫ ИТ


Бир ичкичи кишини бир акъыллы ити болгъанды. Ол ит аны къатында болуп, анга хыны этерге киши да базынмагъанды. Алай сакъ эди ол иесине.
Бир жол ол киши, хоншу элден эсирип келе, къауданда тёнгереп, жукълап къалгъанды. Кимни хатасы жетген эсе да, къауданнга от тюшегнди. Ит улуп, юрюп, бухчагъындан тартып да, иесин уяталмагъанды. От кеф кишиге жетип, къызыл тили аны жамлап башлагъанды да, ит, арсарсыз, отха аунап тебирегенди.
Ичгичи киши эрттенликде уянып къараса - аны тёгерегинде къаудан кюйюп, ити да къара кесеу болуп ёлюп тура эди.
Ол кюнден сора ичгичи киши аузуна аракъы алмагъанды. Ол итин, адамныча асырап, элден кетип къалгъанды.


ЭКИ ЭГЕЧ


Эки хоншу элде эки туугъан эгеч жашагъанды. Кичисини - юч сабийи, таматасыны уа жангызы да жокъ. Кичи эгеч, эри бла келишип, тамата эгечине къагъанакъ къызчыгъын бергенди.
Арада беш-алты жыл озгъанды. Эгечле бир бирлерин терк-терк жокълай тургъандыла.
Бир жол, биягъы кичи эгечи тамата эгечин кёре келгенди. Бир бирлерин тансыкълап кёп тургъандыла, болса да, кетер заман жетип, кичи эгеч юйюне тебирегенди. Экиси да къызчыкъны эки къолундан тутуп, эл аягъында кёпюрчюкге жетгендиле.
- Хайда, ашхы жолгъа! - деп тамата эгеч кичи эгечин къаты къучакълап, сабийлерине саугъала да берип ашыргъанды.
Кичи эгеч кёпюрден ары ётгенлей:
- Анам, нек эсе да, аны къолу сени къолунгдан жылы эди, - дегенди къызчыкъ.
Тамата эгеч къызчыкъны къаты къучакълагъанды. Сора:
- Ай къыз, бери къайт да, къызынгы ала бар! - деп, кичи эгечин ызына къайтаргъанды.


КЕРТИ ШУЁХ


Бир бай кишини жангыз жашы болгъанды. Ол, керегин табып, эрке ёсгенликге, бек чомарт, огъурлу жаш эди. Бир кюн ол:
- Атам, мени ючюн жанын берлик анча антлы тенгим барды, сени уа бир шуёхунг да болмаз дейме, - дегенди. - Чынты тенгсиз жашауда не къыймат?!
- Жашым, сен бек тюз ойлайса. Мени жаууму да тенги болмасын. Алай ол сени тёгерегингде чеппе-харс этип айланнганланы тенглеге санай эсенг, жангылгъан этесе, -дегенди атасы.
- Атам, мен тенглериме бек ышанама. Сен аланы къаукъалакъла бош сунаса.
- Да манга ийнанмай эсенг, сынап кёрейик.
- Сынайыкъ! - дегенди жаш таукел, - Къалай сынайыкъ ансын?!
- Аны оноуун манга къой, - деп, жашны атасы, атына минип, агъачха кетгенди да, аууп тургъан чирик томуроугъа жамычысын жайып къайтханды. Сора, жашын чакъырып:
- Сен бусагъатда бек ышаннган тенгинге барып, билмей, ууда адам ёлтюргенме да, не этерге билмейме, манга бир болуш де, - дегенди.
Жаш бек ышаннган тенгине баргъанды да:
- Ы, маржа, ууда билмей адам ёлтюргенме да, не этерге билмейме, манга бир болуш! - деп тилегенди. Антлы тенги уа:
- Башымы тутмакълыкъ этгинчи былайдан терк кет! Сен манга жукъ айтмагъанса, мен да жукъ эшитмегенме! – деп, эшигин этип къойгъанды.
Жаш экинчи тенгине да баргъанды, ючюнчю, тёртюнчю, бешинчи тенгине да. Алай анга билеклик этерик тенг табылмагъанды. Жаш, бурну да салынып, юйге къайтханды.
- Жашым, энди мени тенглерими сынап кёрейик. Хоншу элде мени шуёхларымдан бири жашайды. Ол артыкъ уллу тенгим да тюйюлдю, болса да, андан башлайыкъ, жюр, - дегенди.
Ала, аталнып, хоншу элге ётгендиле.
Кишини шуёху былагъа жарыкъ тюбегенди. Къой кесер умут этгенди да, жашны атасы унамагъанды:
- Халал тенгим, мен бусагъатда шишлик ашай, боза тарта турурча тюйюлме, - дегенди ол, - билмей, ууда адам ёлтюргенме да, бир болушлукъ эт деп келгенме.
Тенги хапар эте турмай:
- Къалайда ёлтюргенсе? – деп соргъанды.
- Элия ургъан эмен турукъну тюбюнде.
- Сиз былай бу тузланнган тууар баш бла булжуй туругъуз, мен бусагъат, - деп, ол киши юйден чыгъып кетгенди. Кетгенди да, тюзюнлей мыртазакълагъа барып:
- Мен ууда, билмей, адам ёлтюргенме, не этерик эсегиз да, бойнум къылдан иничге, - дегенди.
Жашны атасы, тенгини муратын билип, жашы бла агъачха тебрегенди. Сора элия ургъан турукъ терекден узакъ болмай букъгъанды.
Мыртазакъла кишини тенгин алып эмен турукъну тюбюне баргъандыла. Барсала - чирик томуроугъа жамычы жабылып.
Жашны атасы, жаш кеси да алайгъа келгендиле. Сора жашны атасы тенгин къаты къучакълап:
- Жашым, антлы тенг деген былай болады! - дегенди.


ВЕРНЫЙ ПЕС

У одного любителя выпить была очень умная собака. Когда она была рядом, никто не смел даже грубо разговаривать с ним.
Однажды, подвыпив, он возвращался из соседнего села. Решив передохнуть, он прилег на сухую траву, и заснул. В это время загорелась трава. Собака лаяла, дергала хозяина за штанину, но он не просыпался. Когда огонь уже почти достиг спящего, собака начала кататься по пламени вокруг него, чтобы потушить огонь своим телом.
Проснувшись утром, хозяин обнаружил, что лежит посреди выжженной травы, а рядом с ним лежит обгоревший труп его собаки.
С того дня этот человек больше не прикасался к спиртному. Он похоронил свою собаку по человеческому обряду, а сам переехал в другое место.

ДВЕ СЕСТРЫ

В двух соседних селах жили две родные сестры. У младшей было трое детей, а у старшей – ни одного. По согласию мужа, младшая сестра отдала свою новорожденную девочку старшей.
Прошло лет пять-шесть.
Сестры часто навещали друг друга. Младшая сестра в очередной раз пришла навестить старшую. Они долго сидели, разговаривая, но пришло время уходить, и младшая засобиралась домой. Взяв девочку за руки, обе сестры дошли до мостика на краю села.
- В добрый путь! – сказала старшая сестра, обняла младшую, вручила ей подарки для племянников, и сестры расстались.
Когда младшая уже перешла через мостик, девочка сказала:
- Мама, почему-то у тети рука была теплее, чем у тебя.
Старшая сестра крепко обняла девочку. Затем крикнула сестре:
- Подожди! Вернись - и забери свою дочь.
И вернула девочку в родную семью.

ИСТИННЫЙ ДРУГ

У одного богатого человека был единственный сын. Несмотря на то, что рос ни в чем не зная нужды, это был щедрый и добрый парень.
Однажды он сказал отцу:
- Отец, у меня множество друзей, готовых отдать за меня жизнь, а у тебя ни одного друга. А что за жизнь без друзей?!
- Ты прав, сынок, пусть у наших врагов не будет друзей. Но если ты считаешь друзьями всех, кто вьется около тебя – ты ошибаешься, - ответил отец.
- Отец, я верю в своих друзей. Зря ты считаешь их лоботрясами.
- Можем попробовать их испытать.
- Давай, испытаем. Но - как?
- Это предоставь мне, - сказал отец. Он отправился в лес, нашел там поваленное бревно, накрыл его буркой и вернулся домой. Потом сказал сыну:
- Иди к самому лучшему своему другу, скажи, что нечаянно убил на охоте человека и попроси, чтобы он помог тебе избавиться от трупа.
Сын пошел к лучшему своему другу и сказал:
- Я случайно убил на охоте человека, помоги мне избавиться от него!
Друг ответил:
- Хочешь, чтобы я в тюрьму из-за тебя попал? Уходи отсюда, да побыстрее. Считай, что ты ничего мне не говорил, а я ничего не слышал.
И закрыл перед ним дверь.
Юноша пошел ко второму, третьему, четвертому, пятому другу. Но не нашел никого, кто вызвался бы помочь ему. Вернулся он домой, повесив нос.
- А теперь испытаем моих друзей. В соседнем селе живет один из них. Это не самый лучший мой друг, но начнем хотя бы с него, – сказал отец.
Они сели на коней и поехали в соседнее село.
Друг отца тепло принял их и хотел зарезать в их честь барана. Но отец юноши не согласился.
- Мой добрый друг, у нас положение такое, что нам не до шашлыка и бузы. Случайно на охоте я убил человека и пришел посоветоваться, как сделать так, чтобы об этом никто не узнал, - сказал он.
- Где находится труп?
- Под дубом, в который ударила молния.
- Вы пока отведайте соленого мяса, а сейчас приду, - сказал друг отца и вышел.
Прямиком заявившись к стражникам, он сказал:
- Случайно на охоте я убил человека. Поступите со мной, как положено по закону.
Отец юноши знал, что сделает его друг, и вместе с сыном они пришли в лес. Спрятавшись невдалеке от того места, они стали наблюдать.
Стражники привели друга отца к дубу. Но, откинув бурку, они увидели там не труп, а трухлявое бревно.
Отец с сыном вышли из своего укрытия и подошли к ним. Отец крепко обнял своего друга и сказал сыну:


- Вот каким должен быть настоящий друг!
elbars 30.08.2014 15:37:31
Сообщений: 2284
ЖЮЖЕКНИ БАГЪАСЫ

Бир къырс бийни жалчылары ындыр баса болгъандыла. Жалчыланы бирлери, кёрмей, ындыр таякъ бла уруп, тауукъ балачыкъны ёлтюрюп къойгъанды.
Бийни болушлукъчусу аны кёрюп:
- Ай, хайыуан а! Бийни бек семиз жюжекчигин, бек сюйген жюжекчигин ёлтюрдюнг да къойдунг, хайда, энди багъасын тёле! - деп юсюне айланнганды.
- Да мен аны билипми ёлтюргенме, салам тюбюнде мен аны къалай кёрлюк эдим? – деп, жалчы тюзюк излегенди.
- Хапар айтма да, тогъуз сом бер! - деп къысханды генезир.
Ала даулаша тургъанлай, алайгъа бий келип къалгъанды. Ишни болушун билип:
- Тогъуз сом бермей эсенг, къадийге элтеме! - деп тохтагъанды бий.
Жалчы бермезден - да несин берлик эди жарлы жаланнгач - бий къоймаздан, къадийге баргъандыла.
Къадий бий тура, жарлы жанлымы боллукъ эди:
- Бийге тогъуз сом бер, мени оноуум алайды! - дегенди.
- Тогъуз сомгъа ирик алыргъа боллукъду, жюйюсхан къадий! - деп женгдирмегенди жалчы.
- Жалчы керти айтады, сен жюжегинге асыры кёп тилейсе, - дегенди къадий, халкъдан уялып.
- Угъай! - дегенди бий хорлатмаздан. - Жюжек тауукъ болса, ол ненча четен гаккы табарыкъ эди, аны нек тергемейсе? Эти уа, эти! Мен тауукъларымы акъ нартюх бла багъама, хар тауукъгъа ючюшер тулукъ ууулгъан нартюх къоратып. Нартюх мерек уа - къара сом. Тогъуз сом азлыкъ окъуна этеди.
Къадий, сагъыш этгенди да, бийни тергеууюн къабыл кёргенди.
- Да жаханим сенден толсун! – деп, жалчы бийге тогъуз сом борчлу болгъанды. Сора, къадийге бурулуп:
- Жюйюсхан къадий, жюжек ёлдю, сора ол ашарыкъ юч тулукъ ууулгъан нартюх мени болургъа керек тюйюлмюдю?! - деп соргъанды.
- Тюз айтаса, - дегенди къадий, бир кесек ойлап.
- Уууалгъан нартюхню меркеси къара сом эсе, тауукъну ол мен ашамагъан этин да санамай, юч тулукъ нартюх онбеш сом болады. Онбеш сомуму къайтар! - деп тохтагъанды жалчы.
Не этерик эди къызгъанч бий, халкъ аллында бети уялып, алты сомсуз да къалып, юйюне мудах кетгенди


ЦЕНА ЦЫПЛЕНКА

Батраки одного скупого князя молотили зерно на току. Один из них нечаянно задел цепом цыпленка и убил его.
Управитель князя заметил это и сказал:
- Ах ты, скотина! Ты убил самого жирного, самого любимого цыпленка князя! Давай теперь, плати!
- Да разве я нарочно это сделал?! Как я мог заметить его под соломой? – искал справедливости батрак.
- Хватит болтать, выкладывай девять рублей! – сказал управитель.
В это время к ним подошел князь. Узнав, в чем дело, он тоже сказал:
- Или плати девять рублей, или пойдем к кадию.
Князь настаивал, батрак отказывался – да и откуда у него взялось бы девять рублей? – и пришлось идти к кадию.
Понятно, что кадий был на стороне князя.
- Мое решение такое: ты должен заплатить князю девять рублей! – сказал он батраку.
- За девять рублей можно купить барана! – не сдавался батрак.
- Батрак прав, девять рублей слишком дорого, - уступил кадий, устыдившись людей.
- Нет! – продолжал настаивать князь. – Сколько корзин яичек она снесла бы, когда стала курицей? Это вы не учитываете? А курятина? Я кормлю своих куриц белой кукурузой, три мешка отборного зерна на каждую курицу! А мера кукурузы – четвертак! Девять рублей – даже слишком мало!
Кадий согласился с доводами князя.
- Да гореть тебе в аду! – воскликнул батрак, видя, что штрафа не избежать. Затем повернулся к кадию и спросил:
- Господин кадий, раз уж цыпленок мертв, разве эти три мешка, которые она съела бы, не должны достаться мне?
- Ты прав, - согласился кадий, немного подумав.
- А раз мера зерна стоит четвертак, то, даже не считая курятины, которую я не ел, за три мешка получается пятнадцать рублей. Давай мне пятнадцать рублей! – сказал батрак князю.
Что было делать жадному князю? Пошел он домой опозоренный и лишившись шести рублей.

elbars 05.09.2014 20:30:08
Сообщений: 2284
БЕШ КЪУДОРУ БЮРТЮК

Къачан эсе да, къайда эсе да бир къызгъанч киши бла къатын жашагъандыла. Ол кишини кёпюрю болгъанды. Шахаргъа баргъан, андан келген да ол кёпюр бла ёте эдиле. Бай да, бий да, саудюгерчи да тёлей эдиле анга. Жарлыла уа, ахчалары болмай, суугъа кирип, ётер керекли болгъандыла. Аз жарлыны суу алып кетмегенди, ол кишини къызгъанчлыгъындан.
Бакы бай болгъан эди ол киши, асыры къызгъанчдан, къарнын тойдуруп бир да жатмагъан эди ансы.
Бир ингирде алагъа бир жолоучу келип:
- Бир кечеге къонакъбай болугъуз, - деп тилегенди.
- Ахчанг бар эсе, айхай-айхай! - дегенди къатын, къагъып.
- Болгъаным буду, - деп, жолоучу къатынны ууучуна эки-юч ууакъ салгъанды. Къатын, кюлюмсюреп:
- Бу ахчачыкъ халжарда къалыргъа да жетерик тюйюлдю, алай ингир къарангыда сени къалай къыстап къяйым. Бар да, къойларыбыз бла къал! - дегенди.
- Аллах ыразы болсун, этген игилигигизни мен бир заманда да унутмам, - деп, кеч жолоучу тышына чыкъгъанды да, хуржунундан беш къудору бюртюк чыгъарып, къол аязына тизгенди.
- Биринчи бюртюк, сен хораз бол! - деп буюргъанды ол. - Бу эки хурметсизни будай кюфлерин чёплеп боша!
Жолоучу алай айтыр-айтмаз, къудору бюртюк къоз тенгли къызыл хоразчыкъ болуп: «Кукурий-ку-кук!» - деп къычыргъанды. Къоразчыкъ къычыргъанлай, экинчи бюртюк - къоз тенгли бугъачыкъ, ючюнчю бюртюк - къоз тенгли бёрючюк, тёртюнчю бюртюк - къоз тенгли кюе, бешинчи бюртюг а - чычханчыкъ болуп, къызгъанч кишини юйюне, халжарына, гумусуна чапхандыла.
Къызыл хоразчыкъ тангнга байны будайын бюртюгюне дери чёплеп, бугъачыгъ - биченин, бёрючюк - малларын ашап, кюе - топ-топ къумачларын кесип бошагъандыла. Чычханчыгъ а темир бла тышланнган жашырын кюбюрчегинден алтын ахчаланы эл башчыны юйюне ташыгъанды.
Къызгъанч къатын бла киши эрттен бла туруп къарасала - юйлери къуппа-къуру. Ала халжаргъа чапхандыла. Алай халжарда да мал жокъ, кюбюрледе къумач жокъ, кюбюрчекде ахча жокъ.
Не этерик эдиле къызгъанчла, чачларын жырта, тобукъларын тюе жиляй къалгъандыла. Алай алагъа жан аурутхан болмагъанды.
Эл тамата уа чычханчыкъ ташыгъан ахчагъа жангы кёпюр ишлетгенди. Хакъсыз кёпюр.


ПЯТЬ ГОРОШИНОК

Жили когда-то жадные муж и жена. На их земле был мост, через который были вынуждены проходить все, кто шел в город или из города. Князья, богачи, купцы – платили за то, чтобы пройти через него. Простой же народ, те, у кого не было денег - перебирался вброд. Немало людей потонуло в реке из-за жадности этого человека.
Хозяин моста сильно разбогател, но до того был жаден, что ни разу не лег спать, наевшись досыта.
Однажды некий путник попросился к ним переночевать.
- Если есть деньги, чтобы заплатить за ночлег, мы будем только рады пустить тебя, - ответили супруги.
- Это все, что у меня есть, - ответил путник, ссыпая в ладонь женщины несколько медяков.
Женщина рассмеялась:
- Этого не хватит даже заплатить на ночлег в сарае, но не выгонять же тебя на ночь глядя? Иди, ночуй с овцами.
- Да возблагодарит вас Аллах, а я не забуду вашей доброты, - сказал путник и направился к сараю. Здесь он вытащил из кармана пять горошин и разложил на ладони.
- Первая горошина, ты превратись в петушка! – повелел он. – Склюй все зерно этих нечестивцев!
Не успел он договорить, как горошина превратилась в красного петушка размером с орех и громко закукарекала: «Кукурий-ку-кук!». С петушиным криком вторая горошина превратилась в бычка, третья – в волчонка, четвертая – в моль, пятая – в мышку. Все они были размером с орех, и все они набросились на имущество хозяев.
Красный петушок к утру исклевал до зернышка все их запасы зерна, волчонок – съел весь их скот, моль – поела все их ткани. А мышка все их золотые монеты из окованного железом ларца перетаскала в дом старшины села.
Проснувшись утром, жадные супруги увидели, что в доме – хоть шаром покати. Побежали в сарай – ни скотины! В сундуках – ни отреза, в ларце – ни монеты!
Стали они убиваться, рвать на себе волосы. Но не нашлось никого, кто пожалел бы их.
А на деньги, натасканные мышкой, старшина села построил новый мост. Бесплатный.


elbars 09.09.2014 20:28:27
Сообщений: 2284
ЧЕРТЛЕУЮК

Жол бла кетип бара, бир жаш чертлеуюк тапханды. Азмы, кёпмю баргъанды, ким билсин, бир элге жетгенди да, къыйыр юйге къайтып, къонакъбайлыкъ сурагъанды.
- Къонакъ, Аллахны къонагъы, кел, жууукъ бол! - дегенди анга огъурлу къарт.
- Бу чертлеуюкчюк бек сыйлы затды, муну эрттенблагъа дери бир сакъла, - деп, чертлеуюкню къартны жашына аманат этгенди.
Эрттенликде жаш жолгъа тебирей, чертлеуюгюн тилегенди.
- Айып этме, къонакъ, чертлеуюгюнгю чычхан алып кетгенди, - деп жарсыгъанды жаш.
- Сора чычханны тут да бер, - дегенди къонакъ.
Жаш къонакъгъа бек сейир этгенди, алай гумугъа кирип, чычхан тутуп келтиргенди да, къонакъгъа бергенди.
Жаш экинчи кече экинчи элде къонакъда къалгъанды. Ол къонакъбайына
чычханчыкъны аманат этген эди да, аны кече киштик ашап къойгъанды.
- Сора киштигинги бер, - дегенди къонакъ.
Амал жокъ, къонакъбай къонагъына киштигин бергенди.
Жаш ючюнчю кече ючюнчю элде къалгъанды. Киштигин къонакъбайына аманат эте:
- Бу киштик бек сыйлы киштикди, маржа, анга сакъ болугъуз! - деп тилегенди.
Алай эрттенликде киштик бууулуп табылгъанды.
- Итигиз буугъанды, итигизни манга беригиз! - деп даулагъанды къонакъ.
Амал не? Бергендиле.
Тёртюнчю кюн жаш тёртюнчю элде къалгъанды. Алай аламат итин ат уруп ёлтюргенди. Жаш ити ючюн асыралгъан ат къоллу болуп бара тургъанлай, жауун жетип, жаш терек тюбюне киргенди.
От да этип, жаш ол кече терек тюбюнде къалгъанды. Эрттенликде туруп къараса - аты жокъ. Айлана кетип, ол жаш атны сюеклерине тюртюлюп къалгъанды.
Жаш чертлеуюк терекни тюбюнде сагъышха кетип тургъанлай, терекден юзюлюп, аны башына бир чертлеуюк тийгенди да, хансха чартлагъанды. Жаш аны табып, къууанч тыпырлы болгъанды. Сора аллында элге жетип, кесине къонакъбай тапханды:
- Бу чертлеуюк, бош чертлеуюк тюйюлдю, эрттен благъа дери санга аманатды, - деп, чертлеуюгюн къонакъбайына бергенди.
Жаш эрттен бла эртте туруп, ауузланнган да этгинчи, чертлеуюгюн сурагъанды.
- Ма чертлеуюгюнг, ал да хайырын кёр! - деп, къонакъбайы жарыкъ ышара, чертлеуюгюн жашха къайтаргъанды.
- Къалай?! - деп армау болгъанды жаш, - аны чычхан ашамай къалай къойгъанды?
- Ичи къуру чертлеуюкню чычхан башынамы урады?! - деп къонакъбай бютюн да эркин кюлгенди.


ОРЕШЕК

Проходя по дороге, юноша нашел лесной орех и подобрал его. Дойдя до какого-то селения, он достучался в крайний дом и попросился на ночлег.
- Гость – от Бога, проходи, - сказал хозяин, добродушный старик.
- Этот орешек – очень ценный, сбереги его до утра, - сказал юноша старику и лег спать.
Утром, собравшись в дорогу, юноша попросил назад свой орешек.
- Не обессудь, гость, но ночью его утащила мышка, - сказал сын старика.
- Тогда поймай эту мышь и отдай ее мне, - сказал гость.
Юноша удивился, но не стал возражать, пошел в кладовую, поймал там мышку и отдал ее гостю.
На следующую ночь парень ночевал в другом селе. Поручив мышку хозяину, он лег спать. Ночью ее съела кошка хозяина.
- Тогда отдайте мне свою кошку, - сказал гость.
Деваться было некуда - пришлось отдать ему кошку.
На следующую ночь парень оказался в третьем селе. Поручая кошку хозяину, гость сказал:
- Это очень ценная кошка, присмотрите за ней!
Утром кошку нашли задушенной.
- Ее задушила ваша собака, отдайте собаку мне! – потребовал юноша.
Отдали.
На четвертую ночь юноша ночевал в четвертом селе. Ночью его собаку убил ударом копыта конь. Получив за свою собаку хорошего скакуна, юноша ехал своей дорогой, когда попал под дождь. Спрятавшись под большое дерево, он решил там и заночевать, как как уже свечерело. Он развел огонь, поужинал и лег спать.
Проснувшись утром, он нашел вместо своего коня обглоданные кости.
Юноша грустно сидел под ореховым деревом, когда, сорвавшись с ветки, ударил его в лоб и отскочил большой орешек. Разыскав его в траве, юноша несказанно обрадовался. В ближайшем же селении он попросился на ночлег.
- Этот орешек не простой, очень ценный, сбереги его до утра, - сказал он хозяину.
Утром, даже не позавтракав, гость спросил хозяина про орешек.
- На вот, возьми и используй во благо, - сказал хозяин, улыбаясь и протягивая ему орешек.
- Как, - обескуражено спросил гость, - разве его не утащила мышка?


- Да нужен мышке твой пустой орех, - еще веселее заулыбался хозяин.
elbars 12.09.2014 20:46:44
Сообщений: 2284
БАЙЛЫКЪ, НАСЫП, АКЪЫЛ

Бир жол Байлыкъ, Насып, Акъыл — ючюсю да бир-бирлерине тюбеп, бир-бирлери бла ёчешип, даулашхандыла.
— Сиз экигизден мен кючлюме,— деп, Байлыкъ кеси кесин кючлюге санагъанды.
— Насып болмаса, байлыкъдан не хайыр,— деп, Насып да кеси кесин онглу кёргенди.
— Акъыл болмаса, Байлыкъ бла да, Насып бла да киши хайырланаллыкъ тюйюлдю,— деп, Акъыл да кеси кесин махтагъанды.
Ала ючюсю да, бир бири бла кёп даулашып, жолгъа чыгъып кетгендиле. Кетип бара, бахчасын сюрюп, урлукъ ата тургъан бир жарлы жашха тюбеп, аны къатында тохтагъандыла. Алайда Байлыкъ жашны аллына атлап, эки къолун жайгъанды да:
— Сени бахчанг алтын къусукъладан толсун! — дегенди.
Ол алай айтханлай, жашны бахчасы алтындан толуп къалгъанды. Аны алай кёргенлей, Акъыл да кесини кючюн танытыр ючюн, жарлы жашны акъылын алгъанды.
Олсагъатдан жарлы жаш чабып бир байгъа баргъанды да:
— Мени жериме нартюх чыгъар орнуна ташла чыкъгъандыла, - деп тарыкъгъанды.
Бай жашны бахчасында алтын къусукъланы кёрюп, сейирге къалгъанды. Сора татлы тилин ачып, былай айтханды:
— Кел, экибиз да бахчаларыбызны алышайыкъ. Мени нартюх чыкъгьан уллу бахчамы сен ал, сени ташла чыкъгъан бахчачыгънгы уа мен алайым.
Жарлы жаш, къууанып, гитче бахчасын уллу бахчагъа алышханды да, бай алтын къусукъланы арба бла юйюне ташыгъанды.
Армау болуп тургъан жаш, не этерин билмей, жер къазып башлады. Энди кючюн Насып танытыргъа керек эди. Ол эки къолун жайып:
— Насыплы бол! — дегенди.
Олсагъатдан жарлы жашны къатына бай саудюгерчиле келип тохтадыла. Аланы бири жашны кёзюне къарап, былай айтханды:
— Бизге таматалыкъ этерге сенича бир адам тапмай, излеп тура эдик. Энди сен бизге тамата бол деп тилейбиз.
Жарлы жаш не айтыргъа билмей, башын къымылдатханды да, саудюгерчиле аны ыразылыкъгъа санагъандыла. Сора, жашны сакъалын жюлюп, юсюне да сыйлы кийимле кийдирип, бир ариу тор атха миндиргендиле. Миндиргендиле да, алларына салып кетгендиле.
Ала, бара барып, ол байны юйюнде тохтадыла. Бай саудюгерчилени омакъ кийиннген таматаларын, жарлы жашды деп таныялмагъанды. Саудюгерчиле байны ариу къызын кёрюп, аны таматаларына тилегендиле.
— Сизни таматагыз мени къызымы жарата эсе, мен бек ыразыма,— дегенди бай.
Олсагъатдан байны жууукълары, тенглери жыйылып, уллу къууанч этип, байны къызын жашха бердиле.
Сау эл жыйылып, байны киеуюн кёрюрге келгендиле. Киеу а сёлеширге сёзюмден жангылама деп къоркъуп, сёлешген адамлагъа жууап къайтармай, тынгылап тургъанды. Аны тынгылагъанына байны жууукълары къайгъылы бола башлагъандыла.
— Нек сёлешмейди бу? Бизни хыликгямы этеди? — деп, бай ачыуланнганды.
Ишни къармала тургъанын кёрюп, Байлыкъ бла Насып Акъылдан:
— Жашны акъылын ызына бер,— деп тилегендиле.
Акъыл жашны акъылын ызына бергенди да, жаш жый­ылып тургъан халкъдан сёлеширге эркинлик алгъанды.
Ол жыйылгъан халкъгъа къарап, былай сёлешгенди:
— Мен гитче заманымда бизни элге жау чапхан эди. Эркишиле бла бирге тиширыула да жаугъа къаршчы чыкъгъан эдиле. Аланы ичлеринде бир жигит къыз, эркиши кийимле кийип, ат юсюнде, жауну элибизден чыгъаргъынчы, къан-жан аямай, сермешген эди. Ол къыз байны ариу къызына бир бек ушай эди да, анча кюнню анга сюйюнюп тургъанма. Терс эсем, кечерсиз.
— Биз а сен бизни хыликкя этген сунуп башлагъан эдик! — деп, бай къууаннганды да, соза турмай, уллу той этгенди.
Андан сора жаш саудюгерчилеге тамата болуп, акъыл-оноу этип, жарлылыкъдан да къутулуп, бир да мардасыз бай бо­лгъанды.
Адамны акъылы болмаса, байлыкъдан, насыпдан да не хайыр?



БОГАТСТВО, СЧАСТЬЕ, УМ


Встретились однажды Богатство, Счастье, Ум и поспорили.
- Я сильнее вас – сказало Богатство.
- Какой прок от богатства, если нет счастья? – возразило Счастье.
- Не будь ума, никто не сможет распорядиться ни богатством, ни счастьем, - возразил им обоим Ум.
Так, споря, они долго шли по дороге, увидели юношу, засевающего свой участок, и остановились около него.
Богатство выступило вперед, подняло руки и сказало:
- Пусть этот участок взойдет золотыми самородками!
Так и стало. Увидев это, Ум решил показать свою силу, и лишил юношу ума.
Юноша побежал к своему богатому соседу:
- На моем участке вместо кукурузы выросли какие-то камни!
Богач явился посмотреть, и, увидев самородки, застыл от изумления.
- Давай поменяемся: ты возьмешь мой большой участок с кукурузой, а я - твой маленький с камнями, - предложил он юноше.
Бедный юноша с радостью поменялся, а богач нагрузил самородки на телегу и повез домой.
Обескураженный юноша, не зная, что делать, начал копаться в земле. В это время Счастье раскинуло руки и сказало:
- Будь счастлив!
И сразу же к юноше подъехал караван богатых купцов. Один из них сказал, глядя ему в глаза:
- Мы долго искали человека, подобного тебе. Мы просим, чтобы ты стал нашим предводителем.
Юноша, не зная, что сказать, кивнул головой, и это сочли за согласие.
Его побрили, одели в нарядные одежды, посадили на красивого вороного жеребца, поставили впереди себя и тронулись в путь.
В одном месте они остановились и поехали в гости к одному богатею, у которого была красавица-дочь. Купцы посватали ее за своего предводителя.
- Если вашему предводителю нравится моя дочь, я не против, - сказал хозяин.
Собрались родственники, друзья, и устроили пышную свадьбу.
Посмотреть на зятя богатея собралось все село. А тот, боясь сморозить глупость, все время молчал, даже не отвечал на вопросы. Это начинало становиться подозрительным.
– Почему он все время молчит? Издевается, что ли, над нами? – рассердился отец невесты.
Видя, что дело плохо, Богатство и Счастье сказали Уму:
- Верни ему ум.
Ум исполнил их просьбу, и юноша попросил у присутствующих разрешения говорить.
Оглядев окружающих, он сказал:
- Когда я был еще ребенком, на наше село напал неприятель. Сражаться с ним вышли не только мужчины, но и женщины. Среди них была одна красавица, которая, надев доспехи, сражалась наравне с мужчинами до тех пор, пока враг не был изгнан. Моя невеста до того на нее похожа, что я вот уже сколько дней молчу и любуюсь ею. Простите, если что не так.
- А мы уж было подумали, что ты насмехаешься над нами, - обрадовался богатей.
Юноша еще долгие годы оставался предводителем купцов и сильно разбогател.


Если у человека нет ума, какой прок и от богатства, и от счастья?
elbars 15.09.2014 22:33:24
Сообщений: 2284
ТОЙГЪАН ЖЕРДЕН ТУУГЪАН ЖЕР АХШЫ

Бир къарт, отуннга бара, буз юсюнде къоян баланы кёргенди:
- Ай таланнган, бу жазыкъ жаныуар бузлап къалады!- деп, къоян баланы чертлеуюк котурну тюбюнде, гелеу саламдан уя этип, аллына да, ашасын деп, нартюх гюттючюгюню экиден бирин салып кетгенди.
Отунчу ызына айланып келгенинде, биягъы къоян балачыкъ буз юсюнде тура эди:
- Астагъафируллах! Бу не аламатды? Мен бу жазыкъ къояннчыкъгъа жылы жер этип, аллына аш салып кетген эдим. Бу уа, биягъы буз юсюне чыгъып турады! - деп сейир этгенди. Къоян бала тилленип:
- Аны несине сейирсинесе? Тойгъан жерден туугъан жер ахшы. Анам мени буз юсюнде тапханды, - дегенди.



ДАУЛАШ


Юч залим - Сууукъ, Жукъу, Ачлыкъ тюбешип, даулашхандыла. Сууукъ былай дегенди:
— Менден кючлю жер юсюнде зат жокъду, мен хорламагъанны киши хорламаз!
— Угъай, — дегенди Жукъу, — сенден эсе мен кючлюме, мен хорламагъанны киши да онгламаз!
— Сизни экигизден да мен кючлюме, менден залим дуниягъа жукъ жаратылмагьанды! — дегенди Ачлыкъ.
— Да энди биз кючюбюзню къалай сынайыкъ, къайда сынайыкъ? — деп, келе тургъанлай, эчки сюрюуню ортасында мулхарда, сууукъ абызыратып тургъан жашчыкъны кёргендиле.
- Тапдыкъ кючюбюзню сынар зат! — деп къууаннгандыла залимле.
Ачлыкъ ачдан ёле тургъан жашчыкъгъа гыржын турам берип:
- Аны ашын ким къойдурса да, хорлагъаннга ол саналлыкъды, - дегенди.
- Аха, маржа, Сууукъ, кючюннгю бир сына! — дегендиле Ачлыкъ бла Жукъу.
Боран, бёрюча, улуп башлагъанды да, къылыкъсыз сууукъ болгъанды. Жашчыкъ,
къурушхан къолчукъларын кезиу-кезну къойнуна сугъуп жылыта, гыржынчыгъын тохтамай кемиргенди.
Ачлыкъ къууанып: «Сууукъ, кёрчю бир кючюннгю! Нечиксе, жууугъум?!» - деп масхара этегнди.
- Кесими мен да бир сынайым, — дегенди Жукъу. Жукъу жашны къолгъа алгъанды да, жаш олтуруп тургъан жеринде, къалкъый келип, гыр­жынчыгъын къолундан тюшюрюп къойгъанды.



ЗАЙЧОНОК

Старик, который шел в лес за дровами, приметил на заледеневшей полянке зайчонка.
- Замерзнет ведь, бедняга, - подумал он, устроил под кустом лещины теплое ложе из сухой травы и переложил зайчонка туда. Отломив кусочек от своей кукурузной лепешки, оставил там же – пусть поест.
Возвращаясь назад, он увидел зайчонка на прежнем месте.
-Что за чудеса?! Я устроил для бедняжки теплое ложе, оставил ему поесть, а он опять мерзнет на льду! – удивился старик.
- Что тут удивительного? Место, где родился – лучше места, где сыт. Мать родила меня на этой поляночке, - ответил зайчонок.

СПОР

Холод, Сон и Голод заспорили.
Холод сказал:
- Сильнее меня на свете нет никого, и того, кого я не смогу победить, не победит никто.
- Нет, - сказал Сон, - я сильнее тебя, и того, кого не смогу победить я, не победит никто.
- Я сильнее вас обоих, сильнее меня ничего на свете не являлось, - возразил им обоим Голод.
Думая, на ком бы испытать свою силу, они стали бродить по окрестностям и наткнулись на мальчика, сидевшего между двух стад в сенной трухе и дрожащего от холода. «Вот мы и нашли, кого искали! – сказали спорщики. – Ну-ка Холод, примись за него!
Они дали ослабевшему от голода мальчику кусок хлеба и решили, что победителем будет тот, кто заставит его забыть о еде.
Буран, кружась и воя, как пес, покрыл всю округу инеем. Мальчик, поочередно грея за пазухой озябшие ручонки, не переставая грыз свой хлебец. Голод обрадовался: «Теперь ты видишь свою силу, Холод? Ну как, приятель?»
- А теперь испытаю свою силу я, - сказал Сон.
Взялся он за мальчика, и вот, тот сел на кучу трухи, задремал и выронил свой хлебец. Так победа досталась Сну.

elbars 20.09.2014 16:05:51
Сообщений: 2284
ЮЧ КЕРТИ СЁЗ

Уучу агъач ичинде агъач кишиге жолугъуп къалгъанды. Агъач ки­ши, уучуну сермеп тутханды да, белинден буугъанды. Уучу, онгсуз болуп, агъач кишиге жалынып башлагъанды.
— Не айтсанг да этерме, мени юйюме жиберсенг, - дегенди уучу.
— Юч керти сёз айтсанг, жиберирме, - дегенди агъач киши.
— Санга тюберигими билсем, былайгъа келмез эдим.
— Ол — бир кертинг.
— Сенден эриши жан кёрмегенме.
— Ол — экинчи кертинг.
— Жибергенинглей, тюзюнлей юйюме кетерикме.
— Юч айтханынг да кертиди, юйюнге бар! – деп, агъач киши уучуну ийип къойгъанды.



АНА ЖЮРЕГИ


Бир элде, эри эртте ёлюп, къолунда жангыз жашчыгъы бла, бир къатын жашагъанды. Къыйын болса да, ол тиширыу жангыз жашын жукъдан керекли этмей ёсдюргенди. Тапханчыгъын анга къапдырып, кеси ачлай аз жатмагъанды жарлы ана.
Жылла оза, ол хайт деген, батырлыгъына, чырайына ким да сукъланырча, жигит жаш болгъанды.
Бир жол жигит бийни ариу къызын кёрюп, аны кемсиз сюйюгенди. Къыз а ариу болгъаныча, огъузсуз да, кюйсюз да эди. Ол аз жигитни умут къаласын оймагъанды!
Жаш, насып сынап, къызгъа баргъанды да, къыз анга былай айтханды:
- Мени алыргъа сюе эсенг, тенгиз тюбюнден жаухар мынчакъла жыйып кел! Олду биринчи сынауум.
Жаш тенгиз тюбюне тюшюп, жаухар минчакъла жыйып келгенди.
- Энди кёкге чыкъ да, жулдуз алып кел! - дегенди. - Ол а - экинчи сынауум.
Жаш бек бийик къаягъа чыгъып, кёкден жулдуз юзюп, аны къызгъа алып келгенди.
- Энди уа, - дегенди огъурсуз къыз, кюлюмсюреп, - анангы жюрегин алып кел! Олду ахыр сынауум.
Сюймеклик сокъур этген жаш, сагъыш эте турмай, къама бла анасыны ёшюнюн жарып, жюрегин чыгъарып алгъанды. Жаш ол къызгъа асыры ашыкъгъандан, босагъа ташха абынып, жыгъылгъанды да, анасыны жиреги къолундан чартлап жерге тюшегенди. Тюшгенди да, жаны къуруп:
- Оу, балдан талы балам, жугъунгму ачытдынг?! - деп къайгъыгъа къалгъанды.
Жаш жалан да ол заманда ангылагъанды этген кюйсюзлюгюн.
Жаш, жете келип, анасыны жюрегин огъурсуз къызны бетине атханлай, къыз, жаны чыгъып, кесилген терекча, аугъанды. Жаш а кесин къаядан жютю ташлагъа атып, чачылып къалгъандыла.


ТРИ ИСТИНЫ
Охотник на опушке леса встретился с Лесным человеком, который схватил его за поясницу и крепко прижал к себе. Обессиленный пастух взмолился:
- Отпусти меня, я сделаю все, что ты скажешь!
- Я отпущу тебя, если ты скажешь мне три истины, - сказал Лесной человек.
- Если бы я знал, что встречусь с тобой, ни за что не пришел бы сюда!
- Верно.
- Я никогда я не видел более безобразного существа, чем ты!
- Верно и это.
- Если ты отпустишь меня, я направлюсь прямиком домой!
- И это верно, ступай домой, - сказал лесной человек и отпустил охотника.
СЕРДЦЕ МАТЕРИ

У женщины умер муж, и она одна воспитывала мальчика. Как ни трудно ей приходилось, она старалась, чтобы сын ни в чем не нуждался. Накормив сыночка, сама она не раз ложилась спать не поевши.
Шли годы, и мальчик превратился в статного юношу.
Однажды он увидел дочь хана и влюбился в нее без памяти. Но девушка была столь же зла и своенравна, сколь и красива. Немало мужских надежд она разрушила.
Захотел попытать счастья и наш юноша. Девушка сказала ему:
- Если хочешь на мне жениться, собери мне кораллов со дна морского. Это – первое испытание для тебя!
Юноша опустился на дно морское и вернулся, набрав кораллов.
- А теперь сорви мне звездочку с неба! Это – второе испытание.
Юноша взобрался на самую высокую гору, сорвал с неба звездочку и принес девушке.
- А теперь, - сказала девушка с ухмылкой, - вырежи и принеси мне сердце своей матери! Это – последнее испытание!
Ослепленный любовью юноша распорол кинжалом грудь матери и вытащил сердце. Спеша к девушке, на пороге он споткнулся, упал и выронил сердце матери на землю.
Сердце матери вздрогнуло и спросило:
- О, сладкий мой сынок, ты не ушибся?
Тут только понял сын всю свою жестокость.
Придя к девушке, он швырнул сердце матери ей в лицо, и она упала без чувств. А сам юноша бросился с обрыва на острые камни.


elbars 26.09.2014 23:05:07
Сообщений: 2284
ТЮЗ АДАМ

Бир улан черекни ётюп бара, суу элтип баргъан алманы кёрюп, аны алгъанды да, къапханды. Сора: «Бу алманы иеси болур, сора мен аны къалай ашайым? Биреуню къыйыны башхагъа халал болмаз», - деп ойлагъанды. Ойлагъанды да, сууну ёрге тебирегенди. Жаш, бара барып, бир уллу, багъылгъан терек бахча кёргенди. Бахчада аны акъсакъал иесин да кёргенди ол.
- Мен сууда бир уллу, къызыл бишеген алма тапханма. Аны къапханымлай: «Да бу ырысхы мени ырысхым тюйюлдю, сора алманы къалай ашайым. Биреуню къыйыны манга халал болмаз», - деп, муну иесин излей келеме. Баям, ол сенсе, - дегенди жаш, алманы къартха узата.
- Жигит, сен алмамдан къапханса, аны санга халал болурун сюе эсенг, манга эки жыл ишлерге неда къызымы алыргъа керексе. Алай кертисин айтыргъа сюеме: къызымы не къоллары, не кёзлери, не тили, не къулакълары, не аузу жокъду.
Эки борчдан къайсын сайларгъа билмей, жаш кёп сагъаш этгенди. Сора: «Эшта, къадарым алай болур, алай эки жылны жалчы болуп тургъандан эсе, бостанчыны къызын алып, эркин жашасам, башыма ол игиди», - деп, жаш къызны алыргъа таукел болгъанды.
- Элт къызынга, - дегенди жаш акъсакъал къартха,- эшта, къадарым алай болур.
Акъсакъал къарт жашны юйге кийиргенди да, бир ариу жасалгъан отоуну эшигин ачып, жашны ары ётдюргенди.
- Ма къызым, ал да юйюнге элт, - дегенди къарт.
Жаш, дунияда болмагъанча бир ариу къызны кёрюп, артха туракълагъанды, алай къарт жашны иймегенди. Бу бир жангылыч сунуп:
- Къайдады, хурметли къарт, сени не къоллары, не кёзлери, не тили, не къулакълары, не аузу болмагъан къызынг? - деп соргъанды жаш, ол ариудан кёзлерин алалмай.
- Хомух болма да, къатына бар! - дегенди акъсакъал.
- Да бу мени адамым тюйюлдю, сора аны къатына къалай барайым?! Мен быллай ариу жан тюшюмде да кёрмегенме, хапарда-жомакъда да эшитмегенме! - дегенди жаш тартына. - Биягъа кесими болмагъан ырысхыны алып, гюнахлы болургъа сюймейме.
- Мен санга берирге айтхан не къоллары, не кёзлери, не тили, не къулакълары, не аузу болмагъан къызым буду. Бюгюнден ары бу сени юйдегингди, - дегенди къарт, огъурлу ышара. - Къолу, кёзю, аузу, тили, къулагъы жокъду дегенлигим а: ол кишини затына сукъланмаз, кишини затына тиймез, кишини сёзюн этмез, жалгъан сёзге да тынгыламаз дегенлигим эди. Мен сенича тюз адамны эрттеден бери сакълай эдим. Энди мен къызыма къайгъырмайма, ал да кесинге халал юйдеги эт, мен бек ыразыма, Аллах да ыразы болсун.
Жаш, билмей тургъанлай башына жаугъан насыбына чексиз къууаннганды. Да къууанмай а: айтып айталмазча ариуну алгъандан сора да, аллай огъурлу тиширыу къоллу болса.



ПРАВЕДНЫЙ ЧЕЛОВЕК
Мужчина, переходя вброд через реку, увидел яблоко, плывущее по воде, поймал и надкусил его. И сразу же подумал: «Зачем я это сделал? Ведь у этого яблока наверняка есть хозяин. Чужое добро не пойдет впрок». Направившись вверх по реке, чтобы разыскать хозяина яблока, он увидел большой ухоженный сад. Сам хозяин-старик был тут же.
- Я нашел в воде большое красное яблоко. Но, надкусив его, подумал: «Зачем я это сделал? Чужое добро не пойдет впрок», - и отправился искать хозяина яблока. Видимо, это ты, - сказал юноша, протягивая яблоко старику.
- Ты уже надкусил его, если хочешь, что это было тебе впрок – отработай на меня бесплатно два года, - сказал старик. - Или же - женись на моей дочери. Но хочу тебя сразу предупредить – у нее нет ни рук, ни глаз, ни ушей, ни рта.
Юноша долго колебался, не зная, что выбрать. Но, подумав, решил, что все-таки лучше жениться, чем два года батрачить бесплатно – слишком уж большой срок.
- Веди к своей дочери, - сказал юноша, - видно, судьба у меня такая.
Старик пригласил его в дом и провел в большую нарядно убранную комнату.
- Вот моя дочь, возьми и веди ее в свой дом, - сказал старик.
Юноша увидел девушку неописуемой красоты и в испуге отпрянул назад. Подумав, что здесь какая-то ошибка, он спросил:
- Это и есть твоя дочь, у которой нет ни рук, ни глаз, ни ушей, ни рта?
А сам не мог оторвать от нее глаз.
- Не робей и подойди к ней, - сказал старик.
- Она мне не жена, как же подойду к ней? Такой красоты я не видел даже во сне! – робко сказал юноша. – Я не хочу еще раз брать грех на душу, воспользовавшись тем, что не принадлежит мне.
- Это и есть моя дочь. С сегодняшнего дня она – твоя жена. А то, что у нее нет ни рук, ни глаз, ни ушей, ни рта, означает: она не позарится и не возьмет ничего чужого, не будет ни о ком злословить и не будет слушать сплетни. Я уже давно ждал такого праведного человека, как ты. Теперь я спокоен за свою дочь, бери ее, я благословляю вас, да благословит вас и Аллах!
Юноша несказанно обрадовался привалившему нежданно счастью. Да и как не радоваться, если у твоей жены-красавицы еще и ангельский характер?


elbars 05.10.2014 00:13:22
Сообщений: 2284
АЛТЫН КЪУСУКЪ

Бир элде бир камсык кишичик жашагъанды. Аны кёсе хоншусу, эл таныгъан къызгъанч бай эди.
Бир кюн ол кишичик ,тенглери бла ёчешип, къызгъанч байны бек сыйлы отоуунда, омакъ къызын да къатына олтуртуп, гогуш къатынына шапа этдирип, жарагъандан сыйланыргъа айтханды. Тенглери, камсык кишичик ол къызгъанчны алдаялмазлыгъына толу ийнанып, бюгече суу бойнунда ёч къой ашарыкъларына ахыры да ишекли тюйюл эдиле. Да ишекли къайдан боллукъ эдиле, аны къызгъанчлыгъын билмеген сау ауузда да киши жокъ эди сора.
Камсык кишичик байгъа келенди да:
- Алан, жумдуругъум чакълы алтын ненча тура болур? - деп соргъанды.
Бай алтын хапар эшитгенлей.
- Тышында турма, кел, юйге кирейик, - деп, шыбырдап сёлеше, жарыкъ болгъанды.
Къызгъанч кёсени къатыны, къызы да камсык кишичикни хан къонагъыча кёрюп, тёгерегине чапхандыла. Сора, сыртлы жумушакъ шинтикге олтуртуп, аш къангагъа ол ёмюрде кёрмеген сыйлы ашла салгъандыла. Бай токълу да кесдиргенди, жерме, сохта, шишлик да салдыргъанды къангагъа. Сыра да.
Бай къуюп, кишичик ашап, ичип дуния зауугъун кёргенди.
«Энди тели камсыкчыкъ ичин ачарча кеф болгъанды!» - деген чакъда, бай анга:
- Багъалы хоншум, алтынынгы бир кёргюзтчю, - деп шыбырдагъанды къулагъына.
- Хурметли бай хоншум, менича жарлыгъа алтын ким берлик эди? – дегенди ол. - Аллай алтын тапсам, аны неге сатаргъа боллукъ болур эди деп сора келген эдим ансы.
Бай кёсе камсык хоншусу аны сыртлагъанын ангылап:
- Уй, итден туугъан ит! Аждагъан кибик, болгъанымы сибирип къойдунг да, жутуп! – деп, жиляу-сыйыт этегенди.



ЗОЛОТОЙ САМОРОДОК


Жил некогда один шутник. Его соседом был известный всему селу скряга, безбородый богач.
Однажды этот шутник поспорил с друзьями, что сможет устроить так, что будет угощаться, сидя в самой красиво убранной комнате своего соседа, что жена соседа будет прислуживать ему, а дочь – сидеть рядом.
Поспорили. Друзья шутника были уверены, что скоро будут сидеть на берегу реки и есть шашлык, приготовленный из барана, проспоренного шутником. Да и как было сомневаться: о жадности его соседа было наслышано все ущелье.
А шутник отправился к соседу и сказал:
- Послушай, ты не знаешь, сколько может стоить золотой самородок размером с кулак?
Услышав слово «золото», богач стал приветлив и сказал:
- Заходи, поговорим дома, чего на улице стоять?
Жена и дочь соседа тоже были очень приветливы с ним. Они сразу захлопотали, накрыли царский стол. Сосед приказал зарезать барана, приготовили сохта, жерме[1], шашлык. Принесли и бузу.
Богач все подливал, весельчак пил и был очень доволен.
Решив, что шутник уже достаточно пьян, чтобы проболтаться, сосед шепнул ему на ухо:
- Покажи-ка мне свой самородок.
- Дорогой сосед, подумай сам: ну откуда у меня взяться золотому самородку?! Просто я хотел узнать у тебя, за сколько можно будет продать его, если вдруг найду.
Тут только сосед понял, что его провели.
- Ах ты, собачий сын! Оставил меня без припасов, объел, как дракон! – запричитал он, но что было толку?





[1] Сохта, жерме – разновидности домашней колбасы.
elbars 09.10.2014 23:00:44
Сообщений: 2284
ЖАРЛЫ КИШИ ТАУУКЪНУ КЪАЛАЙ ЮЛЕШГЕНДИ?

Бурун заманлада бир бай жашагъанды.
Ол элде жалан да бир тауугъу болгъан жарлы киши да бар эди.
Бир кюн ол, жангыз тауугъун биширип, бай хоншусуна мирзеу тилей баргъанды.
- Нек бермейме, берейим, эллешим ушайса да?! - дегенди бай. - Келтирген тауугъунгу мени юйюрюме тюз юлешалырмыса ансы?
- Юлешмей а! Сен юйюр таматаса да, санга тауукъну башын береме. Къатыныг юйде олтуруп турады да, анга тауукъну къуйругъу тийншлиди. Ариу къызынг, кёп бармай, ата юйюнден, кёгюрчюнча, эрини юйюне учарыкъыды да, анга къанатларын береме. Жашынг бла мен къалабыз да, ол сени асабангды. Санга баш жетди эсе, башны ызындан боюн барады, боюнну жашынга береме. Къалгъаны уа - мени, - деп, жарлы киши айтхан-айтханына, тюзлюгю бла юлюшлерин узатып баргъанды.
Бай киши жарлыны эслилигин жаратып, анга къапчыкъ бла бир мирзеу, сыйлы саугъала да берип, юйюне ашыргъанды.
Жарлы кишини зар хоншусу аны эшитип, беш семиз тауугъун кесгенди да:
- Къатын, быланы тап жарашдыр. Хоншуму жангыз тауугъу ючюн, бай анга аллай бир саугъа берген эсе, мени беш тауугъума беш кере кёп саугъа берир! - деп, тауукъларын биширтип, аланы байгъа алып баргъанды.
- Не жумуш бла келгенсе? - деп соргъанды бай зар кишиге.
- Сен уллу адамлыгъы болгъан байса. Санга жюрек ыразылыгъымы билдире, баш тауукъ алып келгенме, тартынмай ал, - дегенди зар, аузу алай айтса да, жюреги къан сыта.
- Бош къыйнала эдинг, алай келтирген эсенг, барыбызны да кёлюбюзге жетерча юлешген да эт, - дегенди бай.
- Мен беш тауукъну тёртюгюзге къалай юлешейим? - деп амалсыз болгъанды зар.
- Юлешалмай эсенг, хоншунгу чакъырып кел да, ол юлешсин, - дегенди бай.
Жарлы киши, келип, сахтиян дорбадан бишген тауукъланы чыгъара:
- Хурмети уллу, сиз тёрт адам боласыз. Мен а жаппа-жангыз кесимме. Юлеше эсек, Аллаха къарап юлешейик.
- Охо, - дегенди бай, бу жол а бу къыйын жумушдан къалай къутуллукъ болур деген акъыл аны сейир этдирип.
- Мен сизге тауукъланы бирин берсем, сиз беш боласыз, къалгъан тёртюсюн кесиме алсам, биз да беш болабыз.
Бай киши харх этип кюлгенди да, зарны беш тауугъун да арбазда тагъылып тургъан эшегине жюклеп, жюгенин да къолуна тутдуруп:
- Анангы сютюнден халады! - деп, жарлы кишини, ойнай-кюле, юйюне ашыргъанды.
Зар хоншусу уа, ачыуудан ичи кюе, юйюне къурлай келгенди.



КАК БЕДНЯК КУРИЦУ ДЕЛИЛ
Жил в давние времена один богач. И в том же селе жил бедняк, у которого была всего одна курица. Однажды он сварил ее и пошел просить у богатого соседа немного зерна.
- Почему не дать, я дам тебе зерна, как-никак мы односельчане, - ответил богач. – Только вот раздели принесенную тобой курицу между членами моей семьи сам.
- Давай, разделю. Ты – глава семьи, тебе достается голова. Жена твоя домоседка, ей – гузка. Дочь твоя скоро покинет родное гнездышко и улетит, ей – крылышки. Остаемся я и твой сын, твой наследник. Ты – голова, значит, он - шея. Шейка ему и достается. А остальное – мне, - сказал бедняк.
Богачу понравилась сметливость бедняка, и он проводил его, дав не только мешок зерна, но и сделав дорогой подарок.
Завистливый сосед бедняка, услышав об этом, приказал зарезать пять самых жирных куриц, сварил их и отправился к богачу. «Раз уж он за одну курочку бедняка сделал такой подарок, то мне он в пять раз больше отвалит», - радовался он.
- Что привело тебя ко мне? – спросил его богач.
- Ты - человек, известный своим благородством, - льстиво ответил завистник. – Я хотел выказать тебе свое почтение и принес в подарок пять куриц, возьми, не побрезгуй.
- Не стоило беспокоиться, но раз уж принес, то раздели их между нами так, чтобы никого не обидеть, - сказал богач.
- Как же я пять куриц разделю на четверых? – опешил завистник.
- Тогда позови своего соседа, пусть разделит он, - сказал богач.
Бедняк пришел, вытащил из кожаного мешка одну курицу и сказал:
- Мне кажется, что надо разделить так, чтобы и перед Богом, и перед людьми было справедливо.
- Дели, - сказал богач, раздумывая, как же на этот раз справится с задачей бедняк.
- Вас – четверо, - сказал бедняк, - я даю вам одну курицу, и вас становится пятеро. Я – один, если я возьму себе четыре оставшиеся курицы, нас тоже будет пятеро.
Богач расхохотался, взвалил мешок со всеми пятью курицами на спину ишака, стоящего во дворе, вручил повод в руки бедняка и сказал:
- Все это – твое, пользуйся на радость!


А завистливому соседу пришлось уйти домой ни с чем.


Мусса 10.10.2014 00:00:26
Сообщений: 2681
Цитата
elbars пишет:
А завистливому соседу пришлось уйти домой ни с чем.
Эх, и досталось же ему от жены.
elbars 13.10.2014 00:21:43
Сообщений: 2284
БАШСЫЗ УУЧУ

Юч уучу - юч шуёх - уугъа чыкъгъандыла.
Ала айыуну ызын ызлап, дорбуннга келгендиле. Ол тышына чыкъгъанлай, атып ёлтюрюрбюз деп, уучула кёп сакълагъандыла, алай айыу быладан акъыллыракъ болур эди, баям, - дорбундан чыкъмагъанды.
Сакълай-сакълай безген уучуланы бири:
- Тейри, бу турруу туруу тюйюлдю. Кеси чыгъаргъа унамай эсе, аны чыгъарыргъа керекди! - деп, уллу акъылына кеси къууана, сёлешгенди.
- Да къалай чыгъарайыкъ да? - деп соргъанды нёгерлеринден бири.
- Къалай чыгъарыб а! Мен дорбуннга кирейим да, айыуну къулакъларындан тутайым, сиз а тартыгъыз да чыгъарыгъыз! - деп, батыр уучу аягъына къайиш жип къысханды да, къыйырын тенглерине тутдургъанды. - Мен жипни къымылдатсам, аямай тартырсыз!
Алай айтып, батыр уучу дорбуннга кирип кетгенди.
Кёп да турмай жип къымылдагъанды да, нёгерлери аны тартып дорбундан чыгъаргъандыла. Къарасала - уучуну башы жокъ.
- Алан, дорбуннга кире туруп муну башы бармы эди? - дегенди бири.
- Тейри, не билейим? - дегенди бирси.
- Барча уа кёрюннген эди..
- Болмаз эди дейме…
Была бир акъылгъа келялмай, башсыз ёлюкню элге алып келгендиле да, даулашларын айтхандыла. Бир къарт тынгылап туруп:
- Тейри-лязим, айыуну ызындан дорбуннга кирген эсе, муну башы болмаз эди, - дегенди.
- Къатынына сорурму эдик? – деп, уучу жашла, элчиле да, башчыз уучуну къатынына баргъандыла. Баргъандыла да:
- Эринги башы бармы эди, жокъму эди? - деп соргъандыла.
- Бары бла жогъун мен билмейме, алай ол аш ашай туруп, аузу чам-чам эте, бурну муш-муш эте, эки уллу къулагъы сейир къымылдай эдиле. Андан сора да, жыл сайын бир къалпакъ этиучю эдим, - дегенди уучуну къатыны.


ЭКИ ТАУЛУ

Эки таулу, чомачалыкъ кесерге, агъачха баргъандыла.
Бири терк окъуна чомачалыкъ кесип, ызына кетгенди. Бирси уа, хар тапхан бутагъына бир чурум таба, агъачда ингирге дери айланнганды.
«Сайлагъаннга чий гыржын» - дегенлей, ахырында ол чомачалыкъ бутакъ тапханды. Алай ол алгъа жаратмай кетген чомачалыкъларындан кёп да къарыусуз эди, къынгыр.
Экинчи таулу юйге келеирге, биринчи таулу сабанын сюрюп бошай тура эди.



БЕЗГОЛОВЫЙ ОХОТНИК
Три друга отправились на охоту.
По следам они вышли к берлоге медведя и долго ждали, когда он выйдет, но тот был, видимо, умнее их, и не высовывался.
Наскучив ожиданием, один из охотников сказал, упиваясь своей рассудительностью:
- Это не дело. Если медведь не хочет выходить, надо его заставить!
- Да, но вот как это сделать? – спросил один из друзей.
- Как-как? Я залезу в берлогу и схвачу его за уши, а вы тяните меня за ногу!
Храбрый охотник привязал один конец веревки к своей ноге, другой вручил друзьям и сказал:
- Если я дерну за веревку, тяните изо всех сил!
С этими словами он полез в берлогу.
В скором времени веревка задергалась, и друзья вытянули своего товарища. Смотрят, а он - без головы!
- Послушай, а до того, как он полез в берлогу, у него была голова? – спросил один другого.
- Трудно сказать, - ответил тот.
- Мне показалось, что вроде бы была…
- Да нет, кажется, не было…
Не придя к единому мнению, они притащили безголовый труп в село и рассказали о своих сомнениях. Один старик сказал:
- Мне так думается, что раз уж он полез в медвежью берлогу, скорей всего у него не было головы.
- Может, спросим у жены? – решили все и отправились к ней.
- У твоего мужа голова была или ее не было? – спросили у нее.
- Не могу уверенно сказать, была голова или нет, но когда он ел, рот его чавкал, нос – сопел, а уши как-то странно шевелились. Кроме того, раз в год я регулярно меняла ему шляпу, - ответила жена.


ДВА БАЛКАРЦА

Два балкарца пошли в лес, чтобы срезать веток и изготовить из них штыри для ярма. Один из них быстро подыскал подходящую ветку, срезал ее и пошел обратно. Второй же, находя в каждой ветке какой-либо изъян, ходил по лесу до самого вечера.
Но не зря говорят: «Разборчивому достается недопеченный хлеб». В конце концов, ему пришлось довольствоваться веткой, гораздо худшей, чем те, которые он ранее забраковал.
Когда он вернулся в село, первый уже заканчивал пахать свой участок.


elbars 18.10.2014 20:46:51
Сообщений: 2284
ХАЛАЛ СОМ

Бир элде бир ахшы киши жашагъанды. Аны бир да бир аман мытыр жашы бар эди. Киши: «Мен ёлюп кетсем, бу жарлыгъа не кюн келир?» - деп сагъышланганды. Сора аны тёбен элге элтип, жерчилик бла кюрешген тенгине жыллыкъ жалгъа бергенди. Алай кишини тенги, анга бет этип, жашны иш бла къыйнамагъанды.
Жыл озгъанды.
Жаш жалгъа алгъан сомун да алып, ойнай-тепсей, юйге келгенди да, сомун атасына бергенди. Атасы уа, жашы да къарап тургъанлай, келтирген ахчасын отха атханды. Жаш жеринден да тепмегенди.
- Эууей-эууей, - деп киши мудах болгъанды.
Атасы экинчи жыл жашын огъары элде тирменчи тенгине жыллыкъ жалгъа бергенди.
Ол да, тенгине бет этип, жашын къыйнамагъанды. Жыл кёзюне, анга сом да берип, юйюне ашыргъанды.
Жаш ата юйюне келгенди да, жылгъа алгъан сомун атасына узатханды.
Атасы аны да отха атханды, алай жашы: «Хазнамыды сом? Кюйсе, кюйсюн!», - деп бу жол да жеринден тепмегенди да, киши биягъы мудах болгъанды.
Ол ючюнчю жыл жашын бир узакъ элде жашагъан жарлы къойчу тенгине жалгъа бергенди.
Жарлы тенгини сабийи кёп, ууакъ, онгу уа аз эди. Аны ючюн анга кече-кюн демей ишлерге керек болгъанды. Ол жарлы кишини жашын тангны бурну бла турдуруп, ийнек саудургъанды, отун этдиргенди, сабан сюрдюргенди, чалгъы чалдыргъанды, къой кютдюргенди, мал орунну кюретгенди. Иш болуп ол жаш этмеген жокъ эди. Ишлемез гынтты этсе уа, жаш ачлай къала тургъанды. Ол, кюнден кюннге хар ишни эбине тюзеле, не къыйын ишден да тартынмай башлагъанды.
Жыл озгъанды.
Жарлы киши кеси да тирилгенди, жашны да ишге тюзетгенди. Ол аны, жашынча къучакълап, къолуна сом да тутдуруп, ата юйюне ашыргъанды.
Жаш, он бармагъы без болгъунчу ишлеп, жылгъа алгъан сомун атасына арсар бола узатханды.
Жашны атасы, сом къолуна тийгенлей, аны биягъы отха атханды. Жаш, къычырыкъ этип, тыпыргъа чапханды. Сора:
- Атам, эрттен аласындан ингир къарасына дери, кечеди-кюндю демей, къарды-боранды демей, бу эки къол къыйыным бла алгъан сомуму сен отха къалай атаса?! - деп, къолун арсарсыз шыхыргъа сугъуп, сомун отдан сермеп алгъанды.
- Жашым, - дегенди насыплы атасы къууанып, - энди мен бюгюн ёлсем да, къайгъырмайма. Баш туталлыкъса энди!


ЗАРАБОТАННЫЙ РУБЛЬ


Жил в одном селе мужчина. Сын у него был – лентяй непроходимый. Старик часто задумывался: «Как будет жить этот несчастный, когда я умру?»
Чтобы приучить сына к труду, он отвез его в соседнее село к своему другу, занимающемуся земледелием, и отдал в батраки на год. Но хозяин ничем не утруждал юношу - как-никак это был сын его друга.
Прошел год.
Получив за свою «работу» рубль, юноша в самом веселом расположении духа вернулся домой и вручил рубль отцу. Отец на глазах у сына бросил его в огонь. На юношу это никак не подействовало, он даже не сдвинулся с места.
- Эх-эх-эх! - только и сказал старик грустно.
На следующий год старик отдал сына в батраки к своему другу-мельнику, живущему в верхнем ауле. Тот тоже, из-за уважения к старику, не стал утруждать юношу, и в конце года, заплатив рубль, отправил домой.
Юноша опять отдал «заработанный» рубль отцу. Отец и его бросил в огонь, но сын опять не двинулся с места. «Что такое рубль? Пустяки… Да гори он огнем», - думал он.
Отцу же лентяя стало еще грустнее.
На третий год он отдал сына в батраки к бедному другу-овцеводу в дальнем селе.
У овцевода было много детей, мал мала меньше, а доходы были невелики. Поэтому ему приходилось работать день и ночь. Заставлял он работать и сына старика. Юноша вставал на ни свет ни заря, доил корову, заготавливал дрова, пахал землю, косил сено, пас овец, убирал навоз. Не было работы, которую не пришлось бы ему делать. А если он начинал отлынивать, то ему приходилось ложиться спать голодным.
Прошел год. За это время у овцевода поправились дела, а для юноши труд перестал быть в тягость.
Обняв юношу на прощание, овцевод простился с ним, вручив ему рубль за работу.
Со страхом протянул юноша отцу кровно заработанный рубль.
Отец бросил его в огонь.
Но сын уже не смотрел на это безучастно, он бросился к очагу и стал руками разгребать уголья.
- Отец, как ты можешь швырять в огонь деньги, которые я заработал, трудясь днем и ночью, в снег и стужу, в дождь и зной?! – закричал он.
- Сынок, - сказал обрадованный отец, - теперь мне не страшно и умереть: я знаю, что ты сам себя прокормишь!


elbars 27.11.2014 00:25:19
Сообщений: 2284

АТАСЫ КЪОЙЧУ ХАН УЛУЧУКЪ

Къайсы эсе да бир къыралда бир залим хан болгъанды. Аны къатынларындан бири да сабий тапмай, ол алгъан къатынларын къоюп баргъанды. Хан жетинчи кере да алгъанды къатын. Жангы къатыныны ауурлугъун билип, хан чексиз къууаннганды. Аны бла къалмай, халкъындан жыл жасакъ алмазгъа буйрукъ бергенди.
Кюченгиси жетип, ханыша сабий тапханды. Ол жашчыкъ эди.
Ханны бу къууанчы анга тутмакъ эшиклени ачдыргъанды. Алай къууанчы узакъ бармагъанды. Жашчыкъ тёрт жылында ауруп башлагъанды да, кюнден-кюннге аман бола, ханны кюнюн къарангы этгенди. Билгичле, бакъгъычла, жулдузчула да болушалмагъандыла жашчыкъгъа. Ахырында, хан да, ханыша да жашчыкъларындан тюнгюлюп бошап, аны ёлюр кюнюн сакълап тургъанлай, алагъа бир къарт киши келгенди.
- Уллу хакимле эталмагъанны ол къалай этер?! - деп ачыууланнганды хан, алай ханыша:
- Жашчыкъ алай, алай да ёледи, сора къарама къой. Аллахны кючю уллуду, ким биледи, болушуп къояр эсе уа? - деп тилегенди.
Бегеуюлле къартны ханны аллына сюегендиле.
- Жашчыкъны отоууна элтигиз муну, - дегенди хан. Къарт а:
- Манга сени жашчыгъынг угъай, къатынынг керекди, - деп баш ургъанды.
- Ол дегенинг неди?! - деп чамланнганды хан. - Жанынгданмы тойгъанса, къарт
тонгуз?!
- Жашынгы сау къалырын сюе эсенг, уллу хан, мен айтханны эт, - дегенди къарт, ханны жаныуун къулакъ этмей.
- Ханым, - деп жалыннганды ханыша да, - жашчыгъыбыз ёле турады, керексиз ёхтемлигинги тунчукътурсанг иги болмазмы эди?
Хан анга да бой салгъанды.
Хан тоханадан чыкъгъанлай:
- Ханыша, Аллахны шагъатха тутуп айтама, тасханг ичимден чыкъмаз, сабийинги сау къалырын сюе эсенг, аны туугъан атасы ким болгъанын манга айт.
Этер амалы жокъ:
- Атасы къойчу жашды. Хан башха къатынларынча, мени да къояр деп къоркъуп, мен тауда бир къойчу жаш бла къалгъан эдим, - деп къартха кертисин айтханды ханыша.
- Ханны бери чакъыр, - дегенди къарт.
Ханыша ханны чакъыргъанды. Къарт анга:
- Жашынгы сау болурун сюе эсенг, аны къойчу къошха элт, - деп жашчыкъны туугъан атасы тургъан къошха жол юйретгенди.
Хан биягъы къадырына минип да бир башлагъанды, алай ханыша:
- Къарт айтханда магъана барды: таза хауа, жангы сют, жангы эт, жангы айран - деп санагъанды ол.
Жашчыкъны туугъан атасыны къошуна элтгендиле.
Хан улучукъ атасыны къойнунда атасы ашагъанны ашап, атасы ичгенни ичип, къозула къууа, гёбелеклени тута, кёз кёре, айнып башлагъанды. Жашчыкъ жатхан да, атасыча, муржарда эте эди.
Жыл жарымына хан улучукъ саппа сау болуп, ханкъалагъа къайтханды. Алай ол жыл сайын къошха келип, ай турмай бир да кетмегенди. Алай къойчу аны атасы болгъанын анга не анасы, не къойчу кеси, не ол къарт айтмагъандыла.


ЦАРЕВИЧ, СЫН ОВЧАРА


В какой-то стране правил жестокий хан. Все его шесть жен были бесплодны, и он прогнал их. Женившись в седьмой раз, хан скоро понял, что станет отцом, и был безмерно счастлив. На радостях он даже на целый год освободил население от уплаты налогов.
Пришло время, и ханша родила сына.
Радость хана была так велика, что он открыл двери тюрем, освободил всех узников. Но радость эта была недолгой: в возрасте четырех лет мальчик тяжело заболел. Какие только лекари, знахари, звездочеты не осматривали его! Но все было бесполезно. Хан и ханша уже отчаялись и с ужасом ждали, когда же произойдет неминуемое.
В это время к ним заявился какой-то старик и сказал, что излечит их сына.
- Как сможет какой-то старик сделать то, что не удалось никому из самых знаменитых лекарей? – рассердился было хан, но ханша уговорила его:
- Пусть посмотрит мальчика, хуже ему от этого все равно не будет. Сила Аллаха велика, может и получится все.
Стражники привели и поставили старика перед ханом.
- Отведите его в комнату мальчика, - приказал хан.
Но старик с поклоном сказал:
- Мне нужен не мальчик, а ханша.
- Что это значит?! – вскричал хан. – Тебе что, жить надоело, старая свинья?!
- Великий хан, если ты хочешь, чтобы твой мальчик остался жив, сделай то, что я прошу, - сказал старик, нимало не обращая внимания на гнев хана.
- Мой хан, - взмолилась ханша, - наш мальчик при смерти, может, стоит смирить свою гордость?
Хан согласился и вышел из комнаты.
Старик обратился к ханше:
- Беру в свидетели Аллаха, что все сказанное останется между нами. Если ты хочешь, чтобы твой сын остался жив, скажи мне, кто его настоящий отец.
Пришлось ханше сознаться:
- Отец мальчика – овчар. Испугавшись, что хан меня выгонит, как и предыдущих жен, я тайком переспала с ним.
- Позови сюда хана, - сказал старик.
Ханша позвала хана. Старик сказал ему:
- Если хочешь, чтобы твой сын выздоровел, отведи его в овечий кош. – И указал место, где находился кош настоящего отца мальчика.
Хан хотел опять рассердиться, но ханша сказала:
- Может, в этом и есть смысл: свежий воздух, парное молоко, свежее мясо, свежий айран…
Мальчик отвели туда, куда сказал старик.
Там мальчик целыми днями гонялся за ягнятами, ловил бабочек, резвился – и в самый короткий срок пошел на поправку. Сидя на коленях отца, он ел то, что ели чабаны, спал так же как и его настоящий отец – на соломенной подстилке.
За полгода царевич совершенно оправился и вернулся в ханский дворец. Но с тех пор он регулярно проводил один месяц в году с овчарами. Но то, что настоящий отец его - овчар, он так никогда и не узнал, никто ему этой тайны не выдал: ни сам овчар, ни старик, ни ханша.


elbars 02.12.2014 00:00:33
Сообщений: 2284
ЭКИ ГЮНАХЛЫ КИШИ

Ол дунияда, гюнахларын да сыртларына кётюрюп, экеулен Аллахны аллына бара болгъандыла. Бирини артмагъа - ауур эди, бирсини уа - женгил.
Артмагъы женгил асыры къоркъгъандын:
- Ой мен харип да, ой мен жарлы, къалай болама да, не этеме? - деп, жол узуну тыкъсыгъанлай, жилягъанлай баргъанды.
Артмагъы ауур а:
- Былай этип турма, бизге да бир Аллах айтхан болур! - деп, кёл этгенди.
Алай артмагъы женгил тыкъсыу сыйытын къоймагъанды.
- Алан, таза да бездирдынг, оллахий! Берчи бери артмакъчыгъынгы. Сен хаух дунияда да ауана кибик, къоркъа-элгене жашагъан эдинг, энди мындамы адам боллукъса?! - деп, жол нёгерини артмагъын да сыртына атханды.


ЭКИ ГЮНАХЛЫ КИШИ
(Башха тюрлюсю)

Гюнахларын да сыртларына кётюрюп, Аллахны аллына къум аулакъны экеулен бара болгъанды. Бирини артмагъа - ауур, бирсини артмагъы уа - женгил. Армагъы женгил, жол узуну тыкъсыгъанлай, жилягъанлай баргъанды, артмагъы ауур а, жюгю аны жерге бюксе да - кёл эте.
Жолда къара къыйынлыкъла сынап, аз-кёп баргъан эселе да, бир кюн ол экиси да Аллахны аллына сюелгендиле.
Кёлсюз кишини жюгюн базманнга салгъандыла да, ол кёл эте баргъан кишини уллу жюгюнден ауур болуп чыкъгъанды.
- Бу былай нек болады? - деп жилягъанды кёлсюз. - Мени жюгюм аны жюгюнден къайда женгилди, базман а мени жюгюм ауур этип кёргюзтеди.
Аллаху тагъала анга:
- Сен мени рахматлыгъыма ийнансанг, ол аз гюнахынг ючюн жол узуну алай тыкъсып келмез эдинг, - дегенди. - Жёнгеринг а, аны гюнахлары сени гюнахларынгдан иги да ауур болгъанына да къарамай, кёл этип, мени кечмеклигиме-рахматлыгъыма
ийнанып келгенди. Мен адамны жазасына тюбетгенден эсе, кечерге бек сюеме.
Алай айтып, Аллаху тагъала экисин да сыйрат кёпюрден жаннетге ётдюргенди.



ДВА ГРЕШНИКА


На том свете, неся на спинах груз своих грехов, двое мужчин шли, чтобы предстать перед Аллахом. У одного ноша была тяжелая, у другого – легкая.
Тот, у которого ноша была легка, трясся от страха и все повторял:
- О, я бедный, о, я несчастный, что же теперь со мной будет?!
Тот, у которого ноша была тяжела, сказал ему:
- Да не скули ты все время! Будет так, как скажет Аллах!
Но тот все не переставал ныть.
- Да ты уже совсем надоел! – сказал его попутчик. – Дай сюда свою ношу! Ты и в бренном-то мире никогда человеком не был, откуда же здесь тебе им стать!
И забрав его котомку с грехами, взвалил себе на спину и продолжил путь.



ДВА ГРЕШНИКА
(второй вариант)
На том свете, взвалив на спину груз своих грехов, двое мужчин шли, чтобы предстать перед Аллахом. У одного ноша была тяжелая, у другого – легкая. Тот, у которого ноша была легка, трясся от страха и все время скулил, ныл, а тот, у которого ноша была тяжела, старался выглядеть и шагать бодро.
Испытав по пути огромные мучения, они, в конце концов, предстали перед Аллахом.
Когда поставили на чаши весов их грехи, маленькая котомка того, кто малодушничал в дороге, перевесила большой мешок с грехами второго.
- Почему же так? – заплакал малодушный. – Моих грехов намного меньше!
Всевышний сказал:
- Если бы ты верил в мою благость, ты бы не плакал всю дорогу. А твой попутчик, хотя грехов у него намного больше, шел, уповая на мое милосердие. Знай же, что мне больше нравится прощать, нежели карать!


И Аллах направил их обоих через мост Сыйрат в рай.
elbars 05.12.2014 19:42:16
Сообщений: 2284
БУЛУТЧУКЪ

Табача къызгъан къум аулакъны хаж къылыргъа ючлеулен бара болгъанды. Алагъа тагъылып - бир уручу киши да. Кюн, адам тёзюп болмазча къыздырып башлагъанында, кёкден бир булутчукъ эннгенди да, башларында тохтап, мухажирлеге салкъынлыкъ этгенди. Ол булутчукъ, мухажирле барсала - барып, тохтасала - башларында къалкъып тургъанды.
Жолоучула сейир-тамаша болуп, не айтыргъа да билмегендиле. Сора аланы бири:
- Тейри, бу булутчукъ къайсыбызны хайырыбыздан эсе да, бизге уллу насып болду, - дегенди.
- Мен Аллахны бир тюз къулу, ёмюрюмде токълу аузундан да чёп алмагъанма, бу булутчукъну Аллаху тагъала мени ючюн ийгенди, - дегенди бек кичилери.
- Угъай, тейри, ёмюрюмде бир намазымы къоймай, Аллаха керти къуллукъ этип тургъанма, булутчукъ былайда мени хайырымданды, - дегенди ортанчылары.
- Мен кесими билгенли, кече-кюн да Бир Аллаххады къуллугъум. Шыйых болгъанымы, хафиз болгъанымы да билесиз. Бу булут кёкден мени ючюн эннгенди, - дегенди таматалары.
Ёмюрюнде урудан сора жукъ билмеген гудучу, даулашха къошулмай, алагъа жанаша сюелип болгъанды. Къошулуп да, къалай къошуллукъ эди гюнах этмей бир кюн жашамагъан асы адам.
Жол нёгерле бир акъылгъа келялмай, кёп даулашхандыла. Ахырында:
- Даулашып турмай, булутчукъ кимни ызындан барлыкъ эсе да, ючюбюз да юч жанына бир кетейик, - дегенди кичилери.
Ючюсю да юч жанына кетгендиле, булутчугъ а жеринде - уручуну башында къалгъанды. Жолоучула, уручу кеси да, сейир-тамаша болгъандыла.
- Сен уручуса. Кёрюп турабыз: ашынгы-сууунгу урлап табаса. Биз озгъан кече
кериуан сарайда тохтагъаныкъда, сен биягъы къайры эсе да кетгененг. Огъесе биз сени уручу сунуп, гюнахынга бошму кирип турабыз? - деп соргъанды тамата.
- Угъай, мен керти да уручума. Кеси ёмюрюмде кишиге игилик этгенме деп бир да билмейме. Тюнене да, бир зат урлаялсам деп, бир юйге киргенем да, алты ёксюз сабий ачдан жиляй, аналары да, не этерге билмей, хайран болуп тура эдиле да, мен алагъа бир байны танасын урлап, союп, биширип кетген эдим ансы, - дегенди уручу.


ОБЛАЧКО
По раскаленной, как сковородка, песчаной пустыне трое паломнков шли в Мекку. По дороге к ним присоединился еще один человек. По всей видимости, это был вор. Когда солнце достигло зенита и жара стала невыносимой, над ними появилось облачко и покрыло их тенью. Оно двигалось, когда путники шли, и замирало на месте, когда они останавливались.
Пораженные странники не знали, что и думать.
- Неизвестно, кого из нас это заслуга, но это облачко – большое счастье для нас, - сказал один из них.
- Я – верный раб Аллаха, никогда никого не обидел, был смирен и миролюбив, как овечка, это облачко Аллах послал ради меня, - сказал самый младший из паломников.
- Нет, из-за меня. С самого детства я не пропустил ни одного намаза, всю жизнь посвятил поклонению Аллаху, - сказал второй паломник.
- С тех пор, как себя помню, мои дни и ночи посвящены служению Аллаху. Вы знаете, что я хафиз[1] и святой. Это облачко Аллах послал ради меня, - сказал самый старший паломник.
Вор, всю жизнь только и делавший, что красть, молчал и не вмешивался в спор. Да и куда ему было вмешиваться, ему – ни одного дня не прожившему без греха?!
Долго спорили паломники, и, наконец, решили:
- Разбредемся все трое в разные стороны и посмотрим, за кем последует облачко.
Так и сделали. Но облачко не сдвинулось с места, осталось висеть над вором. И паломники, и сам вор были сильно удивлены.
- Ты – вор, мы все видели, как ты добываешь себе пропитание. Вот и вчера, когда мы устроились на ночлег в караван-сарае, ты куда-то уходил, наверняка воровать… Или мы берем грех на душу, и ты совсем не такой человек? – спросил старший паломник.
- Нет, я и в самом деле – вор. Я не знаю, сделал ли за всю свою жизнь кому-нибудь добро. И вчера ночью я выходил в надежде чем-нибудь поживиться. Но забравшись в один дом, я увидел там шестерых маленьких сирот, которые плакали от голода, а мать не знала, чем их накормить. Тогда я украл у одного богатея бычка, зарезал, сварил и оставил им, - сказал вор.





[1] Хафиз – человек, знающий Коран наизусть.
elbars 09.12.2014 21:35:13
Сообщений: 2284
ЁТЮРЮКНЮ КЪУЙРУГЪУ БИР ТУТУМ

Кетген заманлада хоншу болуп эки киши жашай эди. Аланы бирини арбасы, бирини уа байталы болгъанды. Бир жол байталны арбагъа жегип, экиси да базаргъа тебирегендиле. Бара-бара, жолда кечикгендиле да, бир элде къонакъда къалгъандыла.
Эрттенликде туруп къарасала, бир тайчыкъ арбагъа къысылып тура эди.
- Байталым тай табып турады да! - деп къууаннганды байталны иеси.
- Угъай, тайчыкъны мени арбам тапханды, кёремеймисе аны арбагъа къысылып тургъанын?! - деп даулагъанды арбаны иеси.
Хоншула, тюзлюк бла араларын айыралмазда, ишлери тёреге тюшгенди.
Арбаны иеси ёкюлге тюлкюню тутханды, байталны иеси уа - кирпини.
Экинчи кюн тюлкю эртте окъуна келип, тёрени тоханасында ёхтем олургъанлыкъгъа, кирпи келирге ашыкъмагъанды. Сакълай-сакълай безген тюлкю:
- Тирмен буштукъ кибик, бу аман къайда къалды?! - дерге, кирпи тебе, тепчиллей, тоханагъа киргенди. Тюлкю тёре аллында алтын тонун жылтырата:
- Тёрени нек сакълатып тураса, къайдаса андан бери?! - деп ачыуланнганды кирпиге.
- Бир терен къар жаууп, сууукъ тутду да, андан мычыдым, - деп, кирпи тёрге ётгенди.
- Ай, сени ёкюлге тутхан сени къыллы къалсын, жай чилледе къар жаууб а ким кёргенди? – деп, тюлкю ишармиш этгенди.
- Э-э, узункъуйрукъ хыйлачы, арба тай тапханын кёрген, жаз чилледе къар
жаугъанын къалай кёрмез?! - деп кюлгенди кирпи.
Не айтырыкъ эди тюлкю:
- Ай, сени сёзюнг да - тонунг маталлы, не зыбыр эди, - деп, тёрден тюшюп кетгенди.


ЗАЩИТНИКИ
Жили в давние времена по соседству двое мужчин. У одного из них была телега, а у второго – кобыла. Однажды они запрягли кобылу в телегу и поехали на базар. Припозднившись в дороге, они заночевали в ближайшем селении, а, проснувшись утром, обнаружили у телеги новорожденного жеребенка.
- О, моя кобыла ожеребилась! – воскликнул хозяин кобылы.
- Нет, жеребенка родила моя телега, видишь, он стоит, прижавшись к ней? – сказал хозяин телеги.
Возник спор, и они отправились в Тёре.
Хозяин телеги взял себе в защитники Лису, а хозяин кобылы – Ежика.
На следующий день Лиса заявилась чуть свет и уселась на возвышении. А Ежик не торопился. Лисе надоело ждать, и она недовольно проворчала:
- И где до сих пор ходит эта мельничная щетка?
Тут как раз Ежик и подоспел.
Лиса, сверкая своей нарядной шубой, сердито спросила:
- Почему ты заставляешь судей ждать себя?
- По дороге застал меня снег, да такой глубокий выпал, что еле доковылял, - ответил Ежик.
- Да уподобится тебе тот, кто нанял тебя в защитники, - сказала Лиса, ухмыляясь. – Где ж это видано, чтобы в разгар лета снег выпал?!
- Э-э, длиннохвостая плутовка, как телега жеребилась – ты видела, а как снег летом выпал – нет? – засмеялся Ежик.
Как было возразить Лисе?
- Слова твои так же остры, как и иголки, - только и сказала она, спускаясь со своего места.
elbars 13.12.2014 18:04:01
Сообщений: 2284

1 0

АНА КЪЫЙЫНЫ

Бир къатын, эри ёлюп, жашчыгъы бла кеси къалгъанды. Кёп къыйынлыкъ чексе да, къатын жашчыгъын ёсдюргенди. Агъач устагъа сохта этип, усталыкъ алдырып, аны аягъы юсюне салгъанды.
Жаш жарашыулу, этимли, огъурлу адам эди да, аны элде бек сюйгендиле. Ол, болушур амалы болуп, бир кишиге да угъай демегенди.
Жашау жеринде тохтап турмайды.
Жылла оза, жаш жетген киши болгъанды, анасы уа - къарт, къарыусуз.
Кишини юйдегиси, жашы, къызы болгъанлыкъгъа, ала билмей жанын иш къыйнарла деп къоркъгъандан, анасын кишиге ышанмагъанды. Аны бешикге салып, бешикни сыртына кётюрюп, ишине элтип, несине да кеси къарап тургъанды.
Жерни башын кёрген, тюбюн да кёрмей къалмайды. Жюзден артыкъ жашагъан анасы бир кюн ауушханды.
«Ярабин Аллах, мен анамы къыйынын къайтаралгъан болурмамы?» - деп сагъышланнганды киши.
«Сени ананга салгъан къыйынынг аны оймакъ сютюн да тутмайды» - деген ауаз келгенди анга кёкден.
Ма алай уллуду ананы къыйыны.



ТРУД МАТЕРИ

У одной женщины умер муж, и она одна растила сына. Много пришлось ей пережить, но тем не менее, она вырастила его. Пойдя в подмастерья к плотнику, он вскоре сам стал мастером и зажил безбедно.
Это был уживчивый, способный, добрый юноша, и все его любили. Будучи в силах помочь, он никогда никому не отказывал.
Жизнь не стоит на месте, шли годы, и юноша превратился в мужчину, а мать стала стара и больна.
У него была жена, сын, дочь, но ухаживал за матерью он сам - боялся, как бы ненароком кто-нибудь не обидел ее. Утром он пеленал ее в колыбель, на спине относил на работу, а вечером приносил домой.
Но тот, кто видел этот свет, обречен увидеть и тот: прожив сто с лишним лет, его мать умерла.
«О Аллах, интересно, смог ли я вернуть труды моей матери? – подумал он, после того, как похоронил ее.
И тогда с неба раздался голос: «Все, что ты сделал для матери – не стоит одного наперстка ее молока».
Так велик труд матери.


Изменено: elbars - 13.12.2014 18:05:02
elbars 20.03.2016 22:23:37
Сообщений: 2284
КЮННЮ КЪАРЫНДАШЫ


Бай киши жарлы хоншусуна келгенди да:
- Бар да, будай сабанымы ор! - дегенди.
- Къаллай бир ишлерикме? - деп соргъанды жарлы киши.
- Кюн батхынч, - дегенди бай.
- Хакъыма уа не берликсе?
- Эринмей ишлесенг, машокчукъ бла бир ун берирме.
Экиси да келишип, жарлы киши танг аласындан, ингир къарасына дери, бел тюзетмей ишлеп, сабанны жартысын оргъанды. Сора, келишегнлерича, байгъа:
- Хакъымы бер, кюн батхынчы ишледим, - дегенди.
- Къалгъанын а менми орлукъма? - дегенди бай.
- Кюн батханды, алай келишген ушай эдик да? - дегенди жарлы.
- Хау, кюн батханды, алай, бир къарачы кёкге: кюнню кичи къарындашы ай чыгъып турады. Сабанымы оруп бошамасанг, санга ун жокъ! - дегенди, мыйыкъ тюбюнден ышара.
Не этерик эди жарлы, жангыдан билеклерин къайырып, сабан оруп башлагъанды да, эрттеннге бошагъанды.
- Ма энди хакъынгы алыргъа боллукъса. Чап да, машокчугъунгу алып кел! - дегенди бай жарлы кишиге.
Жарлы киши юйюнде тапхан бек уллу машогун алып келгенди да, башын ачып:
- Къуй бери! - дегенди.
- Быллай уллу машок алып нек келгенсе?! Бу неге ушайды?! - деп ачыуланнганды бай.
- Да бу машокчугъуму тамата къарындашыды, сора уа?
- Мошокчукъну тамата къарындашы къалай болур?!
- Да кюнню кичи къарындашы болгъан, машокну тамата къарындашы нек болмайды? Къуй, хапар айтма да! - дегенди жарлы киши.
Бу жол мыйыкъ тюбюнден жарлы киши ышара эди.



«БРАТЬЯ»


Богатый сосед пришел к бедному и сказал:
- Сходи, пожни мою пшеницу!
- Сколько мне надо работать?
- До заката солнца.
- А что заплатишь?
- Если не будешь лениться – мешочек муки.
Договорились, и бедняк трудился от рассвета до заката, не разгибая спины. Но смог выполнить только половину работы.
- Заплати мне, я работал до заката, - сказал он богачу.
- А кто остальное будет жать?
- Мы договаривались, что я поработаю до заката.
- Да, солнце закатилось, но посмотри: младший брат солнца – месяц еще на небе. Если не дожнешь – не видать тебе муки, - сказал богач с ухмылкой.
Что было делать бедняку, трудился всю ночь и к утру дожал поле.
- Вот теперь ты заслужил плату, иди, неси свой мешочек, - сказал богач.
Бедняк пошел и принес самый большой мешок, который смог найти.
- Насыпай! – сказал он.
- Почему ты принес такой большой мешок?! – рассердился богач.
- Это – старший брат моего мешочка, - ответил бедняк.
- Разве может быть у мешочка старший брат?!
- Если у солнца может быть младший брат, то почему же у мешочка не может быть старшего брата? Хватит болтать, засыпай! – сказал бедняк.
На этот раз уже усмехался он.


elbars 20.03.2016 22:24:49
Сообщений: 2284

1 0

ЖОКЪНУ КЕРЕК ТАПДЫРЫР


Бир отунчу кишини эки жашы болгъанды. Ол аланы кезиу-кезиу отун этерге агъачха элтип тургъанды. Бир кюн атларын арбагъа жегип:
- Жашла, бюгюн отуннга кесигиз барлыкъсыз, мен белими аурутханма, - дегенди.
Тамата жашы арбаздан чыгъып бара, арбадан атасына бурулуп:
- Ата, арба сынса уа, аны ким ишлеп берликди бизге? - деп соргъанды.
- Керек деген киши ишлер, хайда, барыгъыз! - деп ол, жашларын агъачха ашыргъанды.
Жашла агъачха кирип, атларын отларгъа бошлагъандыла да, отун этип башлагъандыла. Иш кёллю жашла, этген отунларын арбагъа жюклеп, къайиш жипле бла къаты къысып, юйге тебрегендиле. Агъач ичи бла кетип бара, арбаны арышы сынып, жашла абызырагъандыла. Энди не этсинле ала?
Тамата жашны эсине атасы айтхан киши тюшюп:
- Эй, Керек, къайдаса?! Кел да, арбабызны ишле! - деп къычыргъанды.
Кёп сакълагъандыла жашла Керекни, алай не кёп къычыргъан эселе да, Керек аланы эшитмегенди.
Къарангы бола башлагъанды да:
- Бу хужу Керек келмезденди. Баям, ол башханы арбасын ишлей турады. Биз аны бош сакъламайыкъ да, кесибиз жангы арыш ишлейик, - дегенди кичи къарындаш.
Жашла терк окъуна арышлыкъ кесип, аны арбагъа жарашдыргъандыла.
Ала юйге къайтханларында иги да кеч болгъан эди.
- Ата, агъачда арбабыз сынып, биз Керекни кёп сакъладыкъ, алай ол келмеди да, биз жангы арыш ишлеп, аны арбагъа кесибиз жарашдырдыкъ, - дегендиле жашла.
Аталары ышарып:
- Жашларым, Керек къатыгъызда эди, сиз аны кёралмагъансыз ансы. Ол болушмаса, сиз жангы арыш ишлеп, аны арбагъа жарашдыраллыкъ тюйюл эдигиз, - дегенди.
Жокъну керек тапдырыр!


НУЖНОЕ НУЖДА ДОСТАВИТ


У дровосека было два сына, которых он по очереди брал с собой в лес. Однажды он запряг лошадь и сказал сыновьям:
- Сегодня вы поедете в лес одни, у меня спина разболелась.
Выехав со двора, старший сын обернулся и спросил:
- Отец, а если вдруг телега сломается, кто нам ее починит?
- Вам ее починит человек по имени Нужда.
Парни пошли в лес, отпустили лошадей пастись и начали заготавливать дрова.
По дороге домой у телеги сломалась оглобля.
Что же теперь делать?
Старший вспомнил слова отца и начал кричать:
- Эй, Нужда, где ты? Приди и почини нашу телегу!
Парни ждали долго, но никто не пришел им на помощь. Начало темнеть.
- Не похоже, что Нужда собирается нам помогать. Видимо, чинит телегу кому-то другому. Давай не будем ждать, а изготовим новую оглоблю сами, - сказал младший брат.
Они нашли подходящее деревце, изготовили оглоблю и приладили к телеге.
Вернулись домой они запоздно.
- Отец, в лесу у нас сломалась оглобля, мы долго ждали Нужду, но так никого и не дождались. Тогда мы сами починили телегу, - сказали сыновья.
Отец улыбнулся и сказал:
- Дети мои, Нужда была рядом, только вы не видели. Если бы не она, вы бы не смогли починить телегу.


Sabr 20.03.2016 23:34:29
Сообщений: 7254
Бек аламат. Тилге юренирге бек уллу хайыры боллукъ айтыула. Магъана джанын айтмай огъуна къояйыкъ.
elbars 21.03.2016 22:10:20
Сообщений: 2284
БИРЕУГЕ УРУ КЪАЗСАНГ - АРЫ КЕСИНГ ТЮШЕРСЕ


- Биреуге уру къазма - ары кесинг тюшерсе, - дей, бир сокъур факъырач къарт элден элге, юйден юйге айлана болгъанды.
Аны бай кишини къатыны эшитип:
- Сен мени кишими къагъып айтаса да, къолума экинчи тюшсенг, эшитмегенме деме! - деп жаныгъанды ол къарт факъырачыны.
Къатын терк окъуна, ичине от салып, тылы басыханды да, къалач биширгенди.
Байны харам къанлы къатыны къартны ызына къайтып келе тургъанын кёрюп:
- Хурметли къарт, бери бир къайт! - деп ариу сёлешгенди.
Уулу къалачын сокъур факъырачыгъа берип:
- Жылылай аша. Сени акъыл сёзюнгю багъасыды бу, - дегенди.
Факъырачы, байны къатынына ыразылыгъын айтып, хоншу элге жол тутханды.
Къарт кетип бара, аллына бир бай улу чыкъгъанды.
- Эй, аппа, бир къабар затынг жокъмуду, ачдан ёлюп къалама! - дегенди ол. - Атамы къошларына къарай кечикгенме. Къойчуларыбыз ашагъан арпа гыжын манга жарашмайды да, ачдан бек инжилипме.
- Барды. Бу къалачны манга бир халал къатын бергенди, - деп, аны эки этип, бирин бай улуна узатханды.
- Угъай-угъай, ол кесегин да бер! Сен а кесинге башхасын тилерсе! Тилеген сени ишинг ушайды да! - дегенди хатерсиз атлы.
Жаш къалачны аузуна тыкълап, атына къамичи ургъанды да, жол букъусун кётюре, юйюне ашыкъгъанды. Аразгъа кирип атдан тюшгенлей а, къарнындан тутуп, къычырыкъ этип башлагъанды.
Жаш тёшегине кючден жетип:
- Анам, манга не болгъан эсе да болгъанды. Ёлюп къалама! - деп жилягъанды.
Анасыны ахы къуруп:
- Оу, ананг ёллюк, не ашагъан эдинг?! - деп соргъанды анасы.
- Ашап этгеним да болмагъанды, кёп болмай бир къалач къапхан эдим ансы.
- Ким берген эди аны?! - дегенди анасы, бети кетип.
- Бир факъырачы сокъур къарт.
Байны харам къатыны аны эшитип:
- Оу, кюнюм къуругъан, отум ёчюлген! «Биреуге уру къазма - ары кесинг тюшерсе» - деп ол тюз айта эди. Мен башсыз а жашымы кесим къапдым да къойдум! - деп чачын жырта къалгъанды.


НЕ РОЙ ДРУГОМУ ЯМУ, ИНАЧЕ САМ В НЕЕ ПОПАДЕШЬ

- Не рой другому яму, иначе сам в нее попадешь, - такова была любимая присказка слепого нищего, собирающего подаяние по разным селам.
Однажды, когда он в очередной раз сказал это, жена одного князя рассердилась:
- Это ты намекаешь на моего мужа! Смотри, больше не говори это при мне!
Женщина быстро замесила тесто, и испекла пирожок, добавив в начинку яду. Затем, выйдя на улицу, она стала ждать, когда старик дойдет до конца села и пойдет обратно.
- Добрый старик, не обижайся, ты был прав, - сказала она и подала ему пирог. - На, возьми это на дорогу, съешь, пока теплый.
Поблагодарив женщину, старик направился в соседнее село.
По дороге ему встретился верховой. Это был сын той женщины.
- Дедушка, нет ли у тебя чего перекусить, умираю с голоду, - сказал он. – Я обходил коши отца и припозднился. А от ячменного хлеба, который едят наши чабаны, меня мутит.
- Есть, этот пирожок мне подала одна добрая женщина, - ответил старик, разломил его пополам и подал половину юноше.
- Нет-нет, дай мне его весь! Ты себе еще выпросишь! Как-никак это твоя работа! – сказал невоспитанный всадник.
Запихав пирожок в рот, он стегнул лошадь плеткой и умчался, вздымая пыль. Но, въехав в свой двор, он схватился за живот и начал кричать от боли.
Еле добравшись до лежанки, он простонал:
- Что-то со мной не то, я умираю!
У матери сердце зашлось:
- О, лучше бы твоя мать умерла, что с тобой стряслось? Что ты ел сегодня?
- Да почти ничего и не ел, только вот пирожочек один.
- Кто тебе дал пирожок?
- Слепой нищий старик.
Услышав это, женщина все поняла, стала рвать на себе волосы и запричитала:
- Ой, закатилось мое солнце, погас мой очаг! Правильно он говорил: «Не рой другому яму, иначе сам в нее попадешь!» Своими руками я погубила родного сына!




Гъость [в_шкафу] 21.03.2016 22:17:51
Сообщений: 9017
Цитата
Sabr пишет:
Бек аламат. Тилге юренирге бек уллу хайыры боллукъ айтыула. Магъана джанын айтмай огъуна къояйыкъ.
На Балкарии так раньше было. Столбец или несколько на балкарском и сразу перевод на русском. Удобно очень, действительно
elbars 22.03.2016 21:36:19
Сообщений: 2284
ЖЮЗ ГАККЫ

Бир жарлы киши, четен бла бир гаккы алып, кеси кеси бла ушакъ эте, базаргъа бара болгъанды:
- Четенимде жюз гаккым. Аланы капегишер сатсам, жюз капек боллукъду. Экишер капекден сатсам а - эки жюз капек. Мен ол ахчагъа къой алырма да, ол манга эгиз-эгиз къозула табар. Ала да ёсюп, эгиз-эгиз къозула табарла. Арбазым малдан толур. Аланы сатарма да, бий улуча кийинип, бир жарагъан ат алырма. Сора атха минип, бийни ариу къызы мени терезеден къарап кёрюрча, орамны ары-бери ётерме. Къыз мени кёрюр да: «Анам, мен бу атлыдан ёзге жашха барлыкъ тюйюлме! Мени анга бер!» - деп къадалыр. Ол манга терезесин ачып, къолларын узатыр да, мен аны ат бойнуна былай алып кетерме деп, жарлы киши къолларын узатханлай, четени жерге тюшюп, гаккылары ууалып къалгъандыла.
Не этерик эди жарлы, гаккыларындан, бийни ариу къызындан да къуру къалып, хузум гытысына къайтханды.




СТО ЯИЦ

Один бедняк нес на базар корзину яиц и по пути разговаривал сам с собой:
- В моей корзине сто яиц. Если я продам их по копейке, будет сто копеек. Если по две копейки – двести. Я куплю на эти деньги овцу, и она станет приносить мне по два ягненка. Так я обзаведусь скотиной. Продав скот, я оденусь, словно княжич, куплю породистого коня и буду разъезжать по улицам. На меня обратит внимание красавица-дочка князя и скажет своей матери: «Я выйду замуж только за этого всадника!» Она высунется в окно, я возьму ее на руки…
Тут он вытянул руки, представляя, как он это сделает, выронил корзину, и яйца разбились.
Остался бедняга и без яиц, и без княжны-красавицы.


Изменено: elbars - 22.03.2016 21:38:20
elbars 25.03.2016 23:50:13
Сообщений: 2284
ЁЛМЕСЕНГ ДА, КЪАРТ ДАМЫ БОЛМАЗСА?

Бир киши жашай тургъанды да, къарт болгъанды. Кёзю иги кёрмей, аягъы таякъсыз жюрюмей, тили кесгин сёлешмей, тишсиз аузуна элтгени эринлери бла тёгюле тебирегенди. Аллына аш салсала, къоллары къалтырагъандан, къашыкъны аузуна элталмай, худурун юсюне тёгюп къоя эди.
Бир кюн жашны къатыны:
- Не къыйынлыкъды бу манга?! Муну тюбюн, башын да мен жууаргъа нек къалдым?! - деп алыннганды. - Бюгюнден ары бизни бла бир къангагъа олтурмасын! Ашагъанын кёрсем, къусарыгъым келеди!
- Ол мени атамды, къайры этерикме мен аны? - дегенди эри.
- Босагъа тюбюне эски тонун жайгъанма, жашагъан, ашагъан да анда этсин!
Къартны жашы кёлсюз адам эди да:
- Не этерик эсенг да, эт! – деп, къол булгъап къойгъанды.
Къатын айтханыча этгенди. Босагъа тюбюнден итни къыстап, аллына жарылгъан аякъ бла как салып, къолуна агъач къашыкъ тудуруп кетгенди.
Къартны кёлю бек сыннганды, алай а жукъ да айтмагъанды.
Туудукъчугъу аппасыны кёз жашларын кёрюп, сагъышлы болгъанды. Сора тюшлюк ашаргъа олтургъанлай, жашчыкъ:
- Атам, сен къарт болсанг, мен сени басагъа тюбюне къыстарыкъма да?! - дегенди.
Атасы жашчыкъны башын сылап, къарт атасын босагъа тюбюнден чыгъаргъанды да, аш къангагъа олтуртханды. Сора:
- Бюгюнден ары сен атамы жанын къыйнасанг, эшитмегенме деме! - деп къатынына къаты сёлешгенди.

Бу таурухну башхаракъ ахыры да барды. Ол да былайды:

…Туудукъчугъу аппасыны кёз жашларын кёрюп, сагъышлы болгъанды. Сора арбазгъа чабып чыкъгъанды да, тюргю бла агъач жаркъа къазып башлагъанды.
- Жашым, не этесе? - деп соргъанды атасы.
- Агъач аякъ, - дегенди жашчыкъ.
- Нек? Агъач аякъларыбыз бар ушайдыла да.
- Анам бла сен къартайсагъыз, экигизни да босагъа тюбюне къыстарыкъма да, бу аякъдан ашата турлукъма, - дегенди эсли жашчыкъ.
Киши атасын босагъа тюбюнден чыгъарып, къангагъа олтуртханды. Ол кюнден сора атасы ёлюп кетгинчи, жашы аны жанын бир да къыйнамагъанды.


НЕ ПОМРЕШЬ, ТАК СОСТАРИШЬСЯ


Жил, жил один человек, да и состарился. Глаза стали плохо видеть, ходить мог только с палкой, речь стала невнятной, зубы выпали. Во время еды у него дрожали руки, и часть похлебки выливалась на грудь.
Однажды жена его сына раздосадованно сказала:
- Что за напасть на мою голову! С какой радости я должна его ежедневно обстирывать?! Пусть с этого дня не садится с нами за стол. Когда я вижу, как он кушает, меня тошнит!
- Подумай, это же мой отец, куда я его дену?!- возразил муж.
- Я постелила под крыльцом его старый тулуп, пусть и живет, и ест там!
Сын старика был человек безвольный.
- Делай, что хочешь, - махнул он рукой.
Женщина сделала, как и сказала. Выгнав из-под крыльца собаку, она поселила туда старика, поставила перед ним треснутую деревянную миску с мамалыгой, вручила в руки деревянную ложку и ушла.
Обидно было старику до слез, но что он мог сказать?
Увидев слезы дедушки, его внучок задумался. А когда сели обедать, спросил отца:
- А когда ты постареешь, я тебя тоже выгоню под крыльцо?
Отец погладил сынишку по голове, вытащил дедушку из-под крыльца и посадил за стол.
А жене сказал:
- Если ты впредь когда-нибудь обидишь моего отца – пеняй на себя!
Другой вариант концовки:
Увидев слезы дедушки, его внучок задумался. Затем вышел во двор, взял стамеску и начал ковырять кусок дерева.
- Что это ты делаешь? – спросил его отец.
- Деревянную миску.
- Зачем? Ведь у нас в доме достаточно мисок.
- Когда вы с матерью постареете, я поселю вас под крыльцом и буду кормить из этой миски.


Сын вытащил дедушку из-под крыльца и посадил за стол. И с того дня до самой смерти ни разу не обидел его.
elbars 27.03.2016 01:57:51
Сообщений: 2284
АМАННГА ИГИЛИК ЭТМЕ

Уучу, эки эгер ити бла, бёрюню къуууп бара болгъанды. Эгерле аны жетип тутабыз деген чакъда, бёрю жардан тёнгереп кетип, отун эте тургъан отунчуну аллына тюшгенди:
- Огъурлу отунчу, ызымдан эгер итле жетип келедиле, букъдур, маржа, мени, - деп жалыннганды. - Жете келгенлей, терими соярла! Букъдур да, ашхылыгъынгы унутмам!
- Да, кир бери, - деп, отунчу киши бёрюню машокга букъдургъанды.
Итле жетгендиле. Аланы ызларындан уучу да келгенди.
- Бёрю иш эсемедингми? Былай бери къачхан эди? - деп соргъанды уучу отунчугъа.
Бёрюге жан аурутуп:
- Угъай, эслемегенме, - деп, ётюрюк айтханды отунчу.
Бёрю уа асыры къоркъгъандын, машок ичине солугъан да этмей жата эди.
- Жерге кирип кетмеди эсе, бу къайры тас болду?! – деп, уучу итлени ызларындан кетгенди.
Отунчут машокну башын ачханды да, бёрюню чыкъма къойгъанды. Алай бёрю отунчугъа ыспас этер орнуна, анга огъурсуз къайырылып тохтагъанды.
- Неди бу этгенинг?!- деп къоркъгъанды отунчу.
- Мен сени ашагъан этеме! - деп, тишлерин зарх-зурх этдиргенди бёрю.
- Мен сени уучуну огъундан, эгерлени тишлеринден къутхардым ушайды да, сора сен мени къалай ашарса?
- Сен телисе да, мени андан къутхаргъанса! Мен а ачма да, сени андан ашарыкъма! - деп, бёрю отунчугъа чапханды.
Аманнга игилик этсенг, юйюнге сау къайтмазса!


НЕ ДЕЛАЙ ПЛОХОМУ ДОБРО
Охотник с двумя собаками преследовал волка. В самый последний момент, почти настигнутый собаками, волк прыгнул с обрыва и скатился под ноги дровосеку.
- Добрый дровосек, за мной гонятся собаки, спаси меня! – взмолился он. – Они сдерут с меня шкуру! Помоги мне, я не забуду твою доброту!
- Залезай сюда, - сказал дровосек и спрятал волка в мешок.
Примчались собаки, а за ними подоспел и охотник.
- Не заметил ли ты волка? Он убежал в эту сторону, - спросил охотник.
- Нет, не видел, - соврал дровосек.
Волк в мешке сидел ни жив ни мертв от страха.
- Не мог же он сквозь землю провалиться? – сказал охотник и, взяв своих собак, пошел искать дальше.
Дровосек развязал мешок и выпустил волка. Но вместо благодарности волк рскалил зубы и собрался напасть на дровосека.
- Что это ты делаешь? – испугался дровосек.
- Я тебя съем! – сказал волк.
- Как же так?! Ведь я спас тебя от собачьих зубов и от пули охотника!
- Ты спас меня – потому что глуп! А я съем тебя – потому что голоден! – сказал волк и набросился на дровосека.
Сделай плохому добро – и живым домой не вернешься!
elbars 27.03.2016 19:21:08
Сообщений: 2284

1 0

СЁЗ САЛГЪАН ЖАРА

Отунчу агъачда отун эте тургъанлай, бир сынсыгъан таууш эшитгенди.
- Ярабий, былай эриулю сынсыгъан не болур деп къараса - айыу балачыкъны аягъына бир узун чыгъана кирип. Киши терк окъуна чыгъананы тартып чыгъаргъанды.
Ана айыу арлакъдан кишини этгенин кёрюп тургъанды да, къатына келгенди. Сора:
- Къоркъма, мен санга хата этерик тюйюлме, - деп сёлешгенди ол. - Балачыгъыма жан аурутуп, табанындан чыгъананы чыгъаргъанынг ючюн мен сени эгечинг болайым, сюе эсенг.
- Айхай да сюеме! - деп къууаннганды отунчу.
- Да сора къучакълашайыкъ, - деп, айыу эки аягъына сюелгенди да, отунчуну къучакълагъанды. Отунчу уа, айыуну аузундан ургъан чирик хауаны кётюралмай, башын бир жанына бургъанды.
- Башынгы бир жанына нек бурдунг, къарындашым? - деп соргъанды айыу.
- Аузунгдан бир аман ийис урду да, аны кётюралмай, - дегенди отунчу.
Бу сёзле айыуну жанына тийгендиле да:
- Балтанг бла имбашыма ур! - деп къычыргъанды.
- Мен эгечими балта бла къалай урур эдим?! - деп унамагъанды отунчу.
- Ур, бусагъатдан! - деп ачыууланнганды айыу. - Урмасанг, мен урлукъма!
Не этерик эди, ургъанды. Айыу, жарасындан къаны бара, отунчугъа къарагъан да этмей, агъачха кирип кетгенди.
Арада эки жыл ётгенди.
Бир кюн отунчу отун эте тургъанлай, айыу эгечи келип аны къучакълагъанды. Ала бир бирлерин тансыкълай, хапар-ушакъ бола кетгендиле да, балта жарагъа жетгендиле.
- Къарындашым, бир къарачы, ол сен салгъан жарагъа, - дегенди.
Отунчу сейир этип:
- Жукъ да къалмагъанды жарадан! - дегенди.
- Кёремисе, къарындашым, балта жара сау болгъанды. Мен аны унутхан окъуна этгенем. Алай сёз бла ачытханынгы уа ёлюп кетгинчи унуталлыкъ тюйюлме, - деп, башын ийип, агъачха кетгенди.



СЛОВЕСНАЯ РАНА


Дровосек заготавливал в лесу дрова, когда услышал, что кто-то скулит.
- Интересно, кто это может быть? – подумал он и, пройдя немного, увидел маленького медвежонка с большой занозой в лапе. Дровосек быстренько вытащил ее. Медведица, тайком наблюдавшая за этим, подошла к нему и сказала:
- Не бойся, я не трону тебя. За то, что избавила моего детеныша от страданий, я буду тебе сестрой, если хочешь.
- Конечно же, хочу!
- Обнимемся тогда! – сказала медведица, встала на задние лапы и прижала к себе дровосека. Не в силах терпеть вонь изо рта медведицы, дровосек отвернул голову в сторону.
- Почему ты отвернулся, брат? – спросила медведица.
- У тебя изо рта очень плохо пахнет, - ответил дровосек.
Эти слова обидели медведицу.
- Ударь меня топором по лопатке! – сказала она.
- Как я могу ударить сестру? – отказался дровосек.
- Ударь сейчас же! – рассердилась медведица. – Иначе я тебя ударю!
Пришлось ударить. Медведица с кровоточащей раной, не оглядываясь, ушла в лес.
Прошло два года.
Дровосек опять заготавливал дрова, когда из лесу вышла сестра-медведица и обняла его.
Они долго разговаривали и в ходе беседы дошли до того удара топором.
- Посмотри на рану, - сказала медведица.
Охотник посмотрел и удивился:
- От раны ничего не осталось!
- Да, рана от топора зажила. Я даже забыла про нее. А вот боль от твоих слов все еще в сердце и не пройдет до самой смерти, - сказала медведица и, понурив голову, ушла в лес.


elbars 28.03.2016 15:45:13
Сообщений: 2284
АГЪАЧ БЛА БАЛТАЛА

Агъач ичи бла, жангы балталадан толу арба бара болгъанды.
Жол жаны жаш теркле къайгъыгъа къалып, шыбырдашхандыла.
- Не болгъанды, нек тынгысызсыз? - деп соргъанды алагъа, агъач ичинде ёсген къарт эмен.
- Биз насыпсызлагъа болур болгъанды! - дегендиле терекле, жашауларындан тюнгюлюп. - Агъачха балтала келгендиле!
- Ала бла бирге бизден киши уа бармыды? - деп соргъанды эмен.
- Угъай, жокъду, - дегендиле терекле.
- Сора къоркъуу да жокъду. Терек бла темир бирикгинчи, бир бутакъчыкъ да тюшмез юсюгюзден. Саплыкъла берсек, къырыучудула ала бизни.



ДЕРЕВЬЯ И ТОПОРЫ


По лесу проезжала телега, груженная новыми топорами.
Молодые деревца по обочинам зашептались, охваченные страхом.
- Что случилось, что с вами? – спросил их старый дуб.
- Пропали мы, несчастные! – ответили деревца. – В лес привезли топоры!
- А есть ли с ними наши? – спросил дуб.
- Нет.
- Тогда и бояться нечего. Пока железо и дерево не объединятся, ни одна ваша веточка не пострадает. Нас уничтожают только тогда, когда мы даем топорища для топоров.


elbars 28.03.2016 15:46:13
Сообщений: 2284

1 0

КЪОЛГЪА ЮЙРЕННГЕН БЁРЮЛЕ

Бирде бир жаш къойчу къошха юч бёрю кючюк алып келенди.
- Не этесе, жаш, быланы?! Арха элт да кел. Ёсселе, сюрюуню бир кечеге къырып кетерле! - деп къызгъанды атасы жашына.
- Къоркъма, атам, мен быладан итле этерме! - дегенди жаш. - Кёрюрсе къаллай итле болсала да!
Жыл озгъанды. Энди ала кючюкле уллу бёрюле эдиле.
«Сюрюуню была сакъларыкъдыла, сора итле неге керекдиле?» - деп, жаш къойчу итлерин къошдан къыстап ийгенди.
Бир къарангы кече уа, жаш къойчуну къолгъа юйреннген бёрюлери къойларын кесип, сыртларына да бирер къой атып, терен агъачха кетип къалгъандыла.


РУЧНЫЕ ВОЛЧАТА


Однажды молодой чабан притащил в кош трех маленьких волчат.
- Зачем они тебе нужны? Отнеси их назад. Вырастут и перережут все стадо за одну ночь! – рассердился на него отец.
- Не бойся, отец, я сделаю их них собак! – ответил парень. – Посмотришь еще, какие это будут собаки!
Прошел год, волчата превратились в матерых волков.
«Зачем нам собаки, коль есть ручные волки?» – подумал молодой чабан и избавился от своих собак.
А однажды, темной ночью, «ручные» волки перерезали массу овец и ушли в лес, взвалив себе на спину по овце.


elbars 28.03.2016 15:47:49
Сообщений: 2284
ЁНЧЕЛЕУЧЮ ТАЯКЪ


Бир элде саудюгерчи киши жашагъанды. Ол саудюгерчиликге кетип бара, аллыдан бёрю чыкъгъанды да:
- Мен сени ашаргъа келгенме, - дегенди.
- Да аша, алай мен сени быдырынга сыйынырмымы ансы? - деп соргъанды саудюгерчи.
- Сыйынмай а! Мени быдырыма ёзюз да сыйыныр.
- Тейри, ишеклиме. Кел, мен сени ёнчелеп кёрейим, - дегенди саудюгерчи.
- Да кёр. Ёлюрюнгю аллында аллай бош тилегинги толтурмай къалай къояйым? - дегенди бёрю.
Саудюгерчи арбасындан ёнчелеучю таягъын алгъанды да:
- Былай келчи, бир ёнчелейим, - дегенди.
Бёрю къатына жууукъ келгенлей, cаудюгерчи сермеп къуйругъундан тутханды да, бёрюню «ёнчелеп»башлагъанды: бу - бир ёлчем, бу - эки ёлчем, бу - юч ёлчем…
Саудюгерчи аны ёнчелеп бошаргъа, ол ёлюп къалгъанды.


МЕРНАЯ ПАЛКА


Жил в одном селе купец. Однажды, отправившись по своим торговым делам, он встретился с волком.
- Я тебя съем, - сказал волк.
- Ешь, только как я помещусь в твой живот? – спросил купец.
- Поместишься! В мой живот поместится даже вол!
- Сомневаюсь. Давай я померяю тебя, - сказал купец.
- Меряй. Как же мне отказать тебе в такой пустяковой просьбе перед смертью?
Купец взял с телеги свою мерную палку и сказал:
- Ну, иди сюда, сейчас я начну тебя мерить.
Как только волк подошел к нему, купец схватил его за хвост и начал мерить об землю: раз померил, два, три…


К тому времени, как купец закончил его «мерить», волк был уже мертв.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный