КАРАЧАЕВО-БАЛКАРСКИЕ ПРИТЧИ ОТ М. ОЛЬМЕЗОВА

КАРАЧАЕВО-БАЛКАРСКИЕ ПРИТЧИ ОТ М. ОЛЬМЕЗОВА

elbars 27.03.2014 22:25:53
Сообщений: 2237

1 0

АШНЫ ТАТЫУУ



Уллу патчахны ашлауу хар заманда да сейир-аламат кёгетледен, ёзге татыулу ашладан толу эди. Алай ол, ашдан алгъынча зауукълукъ алалмай, къыйналып башлагъанды.
– Уллу патчах, жанынгы къыйнагъан бир зат барды, аны манга жашырмай айтсанг эди? – дегенди патчахны хакими анга.
– Мен ашымы бал татдырып ашаучу эдим, энди уа сюйсюнмей ашайма да, аны сылтауун билалмай турама, – дегенди патчах. – Анга бир дарман табылмазмы?
– Табылмай а, уллула уллусу! Мен бюгюн окъуна жолгъа чыгъайым да, тамбла бу заманнга санга дарман алып келейим, алай, мен келгинчи, сен кесинги ашдан тыйып тур, – деп, хаким патчахны тоханасындан чыгъып кетгенди.
Патчах, хакимни дарманын сакълап, жукъгъа узалмай, кёп тургъанды, алай ол айтхан заманына келмегенде, тёзалмай, аш къангагъа олтургъанды. Аш анга былай татыулу кёрюнмегенли, кёп бола эди.
Патчах ауузланып бошаргъа, хаким да келгенди.
– Тейри, хаким, ашымы алгъын татыуу къайтханды, – деп къууаннганды патчах. – Сени да бош къыйнадым дейме? Къайда сени дарманынг а?
– Уллула уллусу, мени дарманым тюйюлмюдю да сени ашха ачхан? – дегенди хаким.
Хакимни дарманы неде болгъанын патчах анда ангылагъанды.



ВКУС ЕДЫ


Чего только не было на столе великого царя: фрукты, овощи и разное прочее, что только может прийти на ум. Но в последнее время еда перестала приносить ему удовольствие.
Придворный лекарь сказал ему:
– Великий царь, что-то гнетет тебя, поделись со мной.
– Раньше еда приносила мне наслаждение, а теперь я ем через силу. Не могу понять, в чем дело. Может, есть от этого какое-нибудь лекарство? – спросил царь.
– Конечно же, есть! Я сегодня же отправлюсь за ним. Вернусь завтра в это время. Только ты до моего возвращения ничего пока не ешь, – сказал лекарь и вышел.
Царь терпеливо ждал возвращения лекаря, но, когда тот не явился вовремя, не выдержал – сел за стол. Как ни странно, еда показалась ему удивительно вкусной.
К этому времени подоспел и лекарь.
– Кажется, я зря тебя побеспокоил, еда обрела для меня прежний вкус, – сказал царь. – Кстати, где твое лекарство?
– О великий из великих, а разве не оно тебе помогло? – улыбнулся лекарь.
Царь понял, что за лекарство имел в виду лекарь.
Изменено: elbars - 02.05.2014 19:51:06

Ответы

elbars 29.06.2014 18:16:19
Сообщений: 2237

1 0

ХАЗНА

Озгъан ёмюрледе бир къартны жангыз жашы болгъанды. Аны ууахтысы жетип:
- Жашым, бахчабызда хазна букъдургъан эдим, къазып чыгъарсанг, ач-жаланнгач болмай жашарыкъса. Хайда, Аллаха аманат бол, мен а кетеме, - деп, къарт жан алгъанды.
Жаш атасын асырагъандан сора, бахчаны бир мюйюшюн да къоймай къазып чыкъгъанды, алай атасы букъдургъан хазнаны табалмагъанды. Сора ол жаш къарт хоншусуна барып:
- Атам алтын хазна букъдургъанма деген эди, бахчаны башын тюбюне айландырдым, алай мен тапхан болмады, - деп кючсюннгеди.
- Ахшы улан, сен атангы осуятын ангыламагъанса. Атанг санга жер къоюп кетгенди. Анга жетген байлыгъ а бармыды? Аны заманында сюрюп, урлукъ салып, къарап, къоруп турсанг, къарнынг - ач, юсюнг - жаланнгач болмаз. Атанг айтхан хазна ол эди, - дегенди къарт.



КЛАД
В давние времена жил один старик. У него был единственный сын.
Пришло время старику умирать. Он позвал сына и сказал:
- Когда-то давно я закопал в нашем огороде клад. Если раскопаешь его, будешь жить не зная горя. А теперь - да будет Аллах тебе защитником, а я ухожу.
Похоронив отца, сын перекопал весь огород, но никакого клада не нашел. Уставший, он пошел вечером к соседу, и пожаловался:
- Отец перед смертью сказал мне, что закопал в огороде клад, но я ничего не смог найти.
- Юноша, ты не понял завещания отца. Он оставил тебе землю. А разве есть на свете большее богатство? Если вовремя вспашешь, посеешь, будешь ухаживать за ней, то всегда будешь сыт, одет-обут. Вот этот клад и имел в виду твой отец.


elbars 01.07.2014 19:56:57
Сообщений: 2237

1 0

ТУЛ КЪАТЫН

Бир къатынны эри ёлгенди. Ол, асыры жиляп тургъандын юйдегилени башларын суугъа атарыкъ этгенди.
Къайыны тёзе тургъанды да, келинни ахыры да тыйылмазын кёрюп:
- Боллукъду сарнагъанынг. Кесинг да солу, бизге да эс тапма къой, - деп сёлешгенди. Алай келини адам сёзню ангылардан тюйюл эди да:
- Мени жангыз къоюп къайры кетип къалдынг?! – деп, биягъы сарын салып башлагъанды.
- Ахыратха, ёзге уа къайры?! - деп ачыуланнганды къайыны.
Тул къатын: «Эрим ахыратда къалай жашай болур, аны кимден соргъун? - деп, тышына чыкъгъанлай, юсюн букъу басып, арып келген бир жолоучуну кёргенди.
- Алан, алай бир тохта, - деп сёлешгенди ол. - Юсюнгю букъу басып, арып келгенинге кёре, сен узакъ жол къыдыргъанса. Ахыратдан келе уа болурмуса?
- Хау, ахыратдан келеме, къалай билип къойдунг? - дегенди камсык жолоучу, тели къатынны сандыратыр акъыл этип.
- Оу, къорунг болайым, анда бизникин а кёрген иш болмазмыса? - деп къадалгъанды къатын.
- Кёрмей а, кёргенме! - дегенди жолоучу.
- Къалайды да? Харип, къыйналмай турамыды?
- Эгечим, тейри, бек къыйналады. Сыгын сатып, аны бла баш кечиндирирге кюрешеди, къыйынлы.
- Оу, мен ёлейим андан эсе! - деп, къатын чабып юйге киргенди да, жюз сом алып чыкъгъанды. - Атангы жаны ючюн, муну баш иеме бер, ёлгенлеринге сууапды.
- Кёп турмай артха къайтырыркъма да, шайын къоймай берирме, - дегенди жолоучу. Дегенди да жолуна кетгенди.
Тул къатын, къайыны юйге киргенлей:
- Ахыратдан келген биреуге тюбегенме да, ол къарындашынгы анда бек къыйналып тургъанын айтханды. Мен ол кишиден анга жюз сом ийгенме! - дегенди, къууаннганын букъдурмай.
- Мени жауум да тели болсун! – деп, къайыны атына минип, жолоучуну ызындан сюргенди.
Жолоучу ызымдан киши къуумагъа эди деп, артха бурула да къарай бара эди да, бир заманда жолну букъулатып келген бир суху атлыны кёргенди.
- Ай, бу игиликге келмейди!- деп, тирменнге бурулгъанды.
Тирменчи къутукъ эди да, жолоучу:
- Эй, тирменчи, ол жолну букъу этдирип келген атлыны кёресе да? Ол патчахны адамыды. Къутукъланы баш терилеринден дауурбасла этерге деп патчах буйрукъ бергенди. Юч чыгырны баш терилерин сыдырып алгъанларын кеси кёзюм бла кёргенме, - дегенди.
- Аллах бла тилейме, манга бир мадар эт! - деп жалыннганды къутукъ.
Тирменчини жангы кийимлерине кёзю къарап, камсык жолоучу:
- Кийимлерибизни алышайыкъ да, терекге мин! - дегенди.
Тирменчи жолоучу бла кийимлерин алышып, терекге минерге, тул къатынны къайыны алайгъа жетгенди:
- Ол адам бери бурулгъан эди, къайры кетди?! - деп ачыулу соргъанды.
- Мен кёрюп бери киши келмегенди, - дегенди жолоучу, кёзю-къашы бла терекни кёргюзте.
Атлы атдан тюшюп:
- Эй, ийманы болмагъан алтакъ, терекден тюш да, ол тели къатындан алгъан ахчангы къайтар, ёлтюргюнчю! - деп къыжырагъанды.
Къоркъгъандан шашаргъа жетген тирменчи:
- Патчахха баш терим керекди сора?! Ма ал! Ма ал! - деп башын терекге-терекге тюйгенди. Баш терими жараусуз этсем, ёлтюрмез эсе уа дегенден тюе эди башын хайран тирменчи.
Жолоучу уа секирип атха миннгенди да, алайдан думп болгъанды.
- Аурунг, не болдунг? - деп соргъанды келини, къайыны юйге къайтханлай.
- Не болуб а, ахыратдан келген къарындашым атсыз къыйналып тургъанын айтды да, атымы анга берип келеме, - дегенди.



ВДОВА


У одной женщины умер муж. Она так плакала и убивалась, что все домашние не знали уже, куда бежать из дому. Брат умершего однажды не вытерпел и сказал ей:
- Хватит уже рыдать! Успокойся сама и дай нам в себя прийти.
Но женщина не хотела ничего понимать.
- Куда ты ушел, оставив меня одну?! – вновь начала она причитать.
- Куда-куда?! На тот свет! – не выдержал уже деверь.
Женщина вышла во двор и в голову ей пришла мысль: «Интересно, а как на том свете поживает мой муж? У кого бы спросить?» В это время по дороге проходил усталый, весь в пыли путник.
- Послушай, - обратилась она к нему, - ты выглядишь усталым, весь в пыли, видно, что прошел немалый путь. Не с того ли света ты идешь?
- Да, я иду с того света, как ты догадалась? – спросил путник, желая позабавиться.
- Ой, да стану я жертвой за тебя, а мужа моего ты там не видел? – обрадовалась женщина.
- Видел, конечно же! – ответил путник.
- Как он там? Не тяжело ему?
- Что уж тут скрывать, сестренка, не легко… Зарабатывает на жизнь, продавая кизяки, бедняга.
- Ах, лучше бы я умерла! - воскликнула женщина, забежала домой и вынесла сто рублей.
- Ради своего покойного отца, не сочти за труд, передай это моему мужу.
- Скоро мне опять туда возвращаться, так что можешь не сомневаться, все до копейки передам, - сказал путник, взял деньги и ушел.
Зайдя в дом, вдова радостно поделилась с домашними:
- Только что я говорила с человеком, идущим с того света. Он сказал, что твоему брату очень тяжело там живется. Так я уж передала ему через него сто рублей.
- Хуже нет беды, чем глупость, да лишатся разума враги мои! – вскричал ее деверь, вскочил на коня и помчался догонять прохожего.
Путник подозревал, что за ним может быть погоня, и шел, оглядываясь. Обернувшись в очередной раз, он увидел вдали всадника, несущегося во весь опор.
- Нет, не к добру это, - подумал он и свернул на мельницу.
Мельник был лыс, и путник сказал ему:
- Эй, мельник, видишь мчащегося всадника? Это человек царя. Вышел приказ: использовать кожу с лысых голов для изготовления барабанов. Своими глазами видел, как у трех лысых содрали кожу с головы!
- Аллахом прошу, помоги мне! – взмолился мельник.
Путнику понравилась нарядная одежда мельника, и он сказал:
- Давай, поменяемся одеждами, и полезай скорей на дерево!
Только мельник успел залезть на дерево, как примчался всадник.
- Я видел, как сюда завернул человек, куда он делся? – грубо спросил он.
- Я никого не заметил, - ответил путник, в то же время, указывая глазами на дерево.
Всадник спешился и закричал:
- Эй ты, бессовестный обманщик, слезай с дерева и верни деньги, которые ты выманил у глупой женщины!
Совсем обезумевший от страха мельник закричал:
- Так, значит, царю понадобилась кожа с моей головы?! На же тогда, возьми ее, возьми!
И он стал биться головой о ствол дерева, рассчитывая таким образом испортить кожу на своей голове, привести ее в негодность.
Путник тем временем вскочил на лошадь и умчался.
- Что случилось, почему ты без коня? – спросила вдова у деверя, когда тот пешком вернулся домой.
- Да что могло случиться? Просто этот человек сказал, что брату трудно на том свете, и я отдал лошадь ему, - ответил деверь.


elbars 02.07.2014 13:04:20
Сообщений: 2237
СЮЙГЕНЛЕ

Бир жаш ариу къатынчыгъын бек сюйгенди.
Ол бир кюн тенгине:
- Юйдегим мени жанындан да бек сюеди. Тейри, манга бир жукъ болуп къалса, кесине бир палах этер деп къоркъгъан окъуна этеме, - дегенди.
- Ай хариб а, сен керти да алай сунупму тураса? - деп кюлгенди тенги.
- Тейри, бош кюлесе. Мен андан алгъа ёлсем, ол кюн да жашаяллыкъ тюйюлдю!
- Алай эсе, сен юйге бар да, ауруп къалгъанма деп, ойсура. Сора жан дыгалас эт да, кесинги ёле тургъан сундуруп, мени чакъырт. Боллугъун кёзюнг бла кёрюрсе.
Жаш, тенги айтханча, «ауруп» жатханды.
- Оу кюнюм, ол сагъатха санга не болуп къалды, наным? - деп жилягъанды къатынчыкъ.
- Ёлеме, ёле турама… жаным, ой, бир мадар эт, - деп, къатынчыгъыны кёзлерине
жалынчакъ къарагъанды.
- Сен ёлме ансы, мени жаннган отха окъуна атсынла, наным! - деп таралгъанды къатын.
- Жаным, чап да, тенгими чакъырып кел, - дегенди жаш, тили кючден айлана.
Къатынчыкъ жашны тенгине жетип:
- Оу кюнюм къуругъан, оу отум ёчюлген! Сюйген тенгинг ёле турады, бизге чап, - дегенди, тобукъларын тюе.
Ала юйге чабып келселе жаш - «ёлюп».
Къатыны чачын жыртханды, бетин сойгъанды, тенги уа дууа тутханды. Сора ариу къатынчыкъгъа былай айтханды:
- Ёлмезлик жан жокъ. Жилягъанны къой да, манга кел да къал. Жаш жашауунгу, къара кийип, аман бла ашыргъандан анга, санга да не келликди?!
- Баш иеми ёлюгю сууугъан да этгинчи, сен не былхымсызла сёлешдинг! - деп чарлагъанды ариу къатынчыкъ. Алайлай:
- Манга да не болу эсе да, болду, - деп, жаш тенгини къатына аугъанды.
- Бу не тюрлю аурууду? Не дарман этеийм! - деп, къатынчыкъ гузаба этгенди.
- Ёлген адамны къулагъын кесип, жюрегиме басханлай, сау болуп къаллыкъ эдим, - деп, къарыусуз ынчхагъанды жаш.
Къатынчыкъ терк окъуна къанга юсюнден бичакъны сермеп алып, эрини къулагъын кесе тебирегненлей, ол секирип тургъанды. Тенги да тургъанды. Сора харх этип:
- Къатынчыгъым мени жанындан да бек сюеди дей эдинг да, ёзге киши ючюн къулагъынгы кесип ала эди, тейри! - деп, юйден чыгъып кетгенди.



ВЛЮБЛЕННЫЕ

Один мужчина очень любил свою молоденькую жену.
Как-то раз он сказал своему другу:
- Моя жена любит меня больше жизни. Не дай Бог, случись что со мной, боюсь, она наложит на себя руки.
- Бедняга, неужели ты и вправду так думаешь? – рассмеялся друг.
- Зря смеешься. Если я умру раньше ее, она и на день не переживет меня!
- Давай, проверим. Ты иди сейчас домой и сделай вид, что внезапно занемог. Попроси, чтобы позвали меня. Помучайся, постони и притворись, что умер. Посмотришь сам, что будет дальше.
Как и договорились, парень, придя домой, «занемог».
- Ах, что это вдруг с тобой случилось, милый? – всхлипывая, забегала вокруг него жена.
- Умираю… милая… сделай что-нибудь.. – простонал он, жалобно глядя в ее глаза.
- Да пусть меня в горящее пламя бросят, только ты умирай, милый! - заметалась жена.
- Милая, иди, позови моего друга, - сказал муж, еле ворочая языком.
Женушка побежала к другу и запричитала, ударяя себя по коленям:
- О, горе мне, горе! Твой любимый друг умирает, беги к нам!
Когда они прибежали, муж уже был «мертв».
Жена стала рвать на себе волосы, царапать себе лицо, а друг прочитал над «трупом» заупокойную молитву.
Затем он сказал жене «покойного»:
- Все мы смертны… Что уж тут поделаешь, раз так случилось. Но тебе, я думаю, не стоит так уж убиваться по нему… Какой прок и ему, и тебе от того, что ты загубишь свою молодую жизнь, нося по нему траур? Выходи лучше за меня замуж.
- Как ты смеешь говорить мне такие бесстыжие вещи, когда еще труп моего мужа не остыл? – возмутилась женщина.
Внезапно сосед схватился за сердце и со словами: «Что-то и со мной неладное творится», - повалился рядом с другом.
- Что это за мор такой на них напал?! Что же мне делать? – заохала женщина.
- Если бы приложить к моему сердцу ухо мертвеца, я бы сразу выздоровел, - слабым голосом простонал друг.
Схватив со стола ножницы, женщина собралась уже отрезать ухо «мертвому» мужу, когда тот вскочил. «Ожил» и сосед. Посмотрев на своего ошарашенного друга, он рассмеялся и ушел, сказав на прощание:
- Ты утверждал, что твоя женушка любит тебя больше жизни. А она из-за другого мужчины готова была тебе ухо отрезать! Кто же из нас был прав?


elbars 03.07.2014 18:42:06
Сообщений: 2237
АКЪЫЛЛЫ КЪАТЫН

Бир элде эр бла къатын, бир бирин ангылап, татлы жашагъандыла. Аланы бир къысыр ийнеклери бар эди.
- Бу къысыр ийнекге багъып турма да, базаргъа элт да сат не да бир хайыры
чыгъар затха алыш, - деп, къатын эрин шахаргъа ашыргъанды.
Ийнек барыргъа унамай, артха къача, киши да аны къайдара, таза да къаны ичилип:
- Ай, бёрю ашарыкъ, бойнунгу тартып къоймай, мен не уллу палахха къалдым! - деп ачыууланнганды.
- Алан, бёрюге, айыугъа да нек ашатаса муну, андан эсе мени бугъа танама алыш, - дегенди анга, танасын базаргъа сюрюп баргъан киши. – Кёремисе, къаллай семиз танады!
«Бир-эки жыл бакъсам, жараулу буугъа боллукъду, тейри», - деп сагъыш этгенди да киши, ийнегин танагъа алышханды.
Бугъа тана уа ийнекденми жууаш боллукъ эди: чибинлеп, кишини да тартып чырпылагъа къачханды. Кишини болгъаны тырналып, чырпыладан кючден чыкъгъанды да:
- Ай, хужу къаллыгъ а, не къылыкъсыз мал эдинг! - деп, аны таягъы бла ургъанды.
- Алан, ёлтюрюп къояса да бу жарлы хайыуанны, андан эсе аны мени улакълы эчкиме алыш: саусанг - сют, къыркъсанг а - жюн берир, - дегенди базаргъа эчкисин элтип баргъан киши.
Къол тутушхандыла.
Ол киши, танасын эчкиге алышып, базаргъа киргенлей, бир кёсе:
- Эчкинги хоразыма алыш, эрттен сайын ариу жырлап, уята турур. Кеси да бош хораз тюйюлдю, ханны тауукъ орнунданды. Кёремисе, къалай жылтырайды-жанады! - дегенди.
- Керти да ариу хораз! – деп, киши улакълы эчкисин хоразгъа алышханды.
Кёсе кетгенлей, кишини къатына башха аманлыкъчы келгенди да:
- Досум, тейри, кесинги кёсеге сыртлатдынг дейме! Кёсе мени хоншумду да, бу къычырыучуну мен иги билеме. Аны тауукъ орнунга бошлагъанынглай, тауукъларынгы къырып чыгъарыкъды. Андан эсе аны манга сат да къой, - дегенди.
Киши хоразын къара сомгъа сатханды да, аны багъасына, къатын эски жамай турур деп, ийне алгъанды.
Алай юйге келе, кёпюр юсюнде абынып, киши ийнесин суугъа тюшюргенди.
Бухчакъларын, женглерин да къайырып, ийнесин излерге ийилгенлей, бухар бёркю суугъа тюшгенди да, аны суу алып кетгенди.
Алайтын ётюп баргъан саудюгерчи:
- Алан, сууда не къармайса? - деп соргъанды.
- Къатыннга ийне алгъан эдим да, аны суугъа тюшюргенме, - дегенди киши.
- Ийнени уа къайдан алгъан эдинг?
- Базардан къара сомгъа.
- Къара сомну уа къайдан алгъан эдинг?
- Хоразымы сатып алгъан эдим.
- Хоразны уа къайдан алгъан эдинг?
- Эчкиге алышхан эдим?
- Эчкини уа къайдан алгъан эдинг?
- Танагъа алышхан эдим.
- Тананы уа къайдан алгъан эдинг?
- Къысыр ийнегиме алышхан эдим.
- Ай хариб а, энди не айтып барлыкъса къатынынга? - деп жарсыгъанды саудюгерчи.
- Бош жарсыйса. Аны ючюн ол манга сёз да айтырыкъ тюйюлдю, - дегенди киши.
- Къалай айтмаз! Мен къатынланы таный болмам, хау!
- Мени къатыным айтырыкъ тюйюлдю.
- Дуниягъа аллай къатын алыкъа туумагъанды! - деп, женгдирирге унамагъанды саудюгерчи. - Айтхан угъай, ата юйюнгден къыстап иер, тейри. Ёчешеме, алай тюйюл эсе!
- Бош ёчешесе, алай, къыса эсенг, ёчешейик.
- Мен хорласам, сен манга хакъсыз жыл ишлейсе, сен хорласанг а, эшек жюгю хазнамы, эшегим бла бирге, санга береме.
Ол киши, саудюгерчини да алып арбазгъа киргенлей, къатыны алына чыкъгъанды да:
- Сатыу этдингми? - деп соргъанды.
- Этмей а! Къысыр ийнегибизни бугъа танагъа алышдым, - дегенди.
- Иги этгенсе. Къайдады тананг?
- Тананы улакълы эчкиге алышдым.
- Эчки уа къайда? - деп соргъанды къатыны жарыкъ.
- Эчкини уа хоразгъа алышдым.
- Тауукъларыбыз хораз керекли болуп тура эдиле, не иги этдинг, - дегенди къатын. - Къайда хоразынг?
- Хоразны сатдым да, санга ийне алдым.
- Не иги этдинг, эски жамаялмай тура эдим, - дегенди къатын. - берчи, бир кёрейим.
- Ашыгъып келе, кёпюрде абындым да, ийне къолумдан чартлап суугъа тюшдю.
- Аны излейме деп бёркюмю да суугъа алдырдым, – деп сагъайгъанды саудюгерчи.
- Ах кюнюм, кесинги суугъа алдырып къоя эдинг да! - деп жилямсырагъанды къатын. - Сени юйге сау-саламат къайтаргъан Аллахха шукур болсун!
Туураларындан къарап тургъан саудюгерчи:
- Анангы сютюнден халалды! - деп, эшек жюгю хазнасын, эшеги бла бирге, ол кишиге къоюп кетгенди.



УМНАЯ ЖЕНА


Жили в одном селе муж и жена. Жили мирно и ладно. И была у них одна корова.
- Наша корова уже который год не телится. Чем зря кормить, отведи на базар и продай ее, - сказала жена. – Или обменяй на что-нибудь.
По пути на базар корова все норовила повернуть назад, и мужчина замучился гоняться за ней.
- Чтоб тебя волк съел, и зачем мне это мучение, лучше бы прирезал тебя! – в сердцах воскликнул мужчина.
- Зачем ты прочишь ее волку, давай лучше поменяемся с тобой, - предложил ему мужчина, гнавший на базар бычка. – Видишь, какой у меня бычок справный!
«Покормить его годик – отличный бык получится», - подумал мужчина, и они совершили обмен.
Но бычок был не более покладист, чем корова: спасаясь от мух, он забежал в кусты, потянув за собой мужчину, и тот выбрался оттуда весь исцарапанный.
- Да чтоб ты пропал, что за глупая скотина! – выругался мужчина и ударил его палкой.
- Слушай, зачем ты бьешь бедное животное? Того и гляди, совсем убьешь. Давай лучше поменяемся с тобой, - предложил ему человек, гнавший на базар козу с козленком. – Будет у тебя и молоко, и шерсть.
Обменялись.
Когда мужчина добрался до базара, к нему подошел Кёсе и предложил:
- Поменяй свою козу на моего петуха: будет тебя по утрам будить. К тому же он не простой петух – из царского курятника! Видишь, какой красавец!
- И вправду, красавец! – подумал мужчина и поменял козу на петуха.
Кёсе ушел, а к мужчине подошел другой пройдоха.
- Да ты, друг, по-моему, дал себя облапошить! Кёсе – мой сосед, и я знаю, что это за петух. Впусти его в свой курятник - и он всех кур заклюет. Лучше уж продай его мне.
Мужчина продал петуха за четвертак и купил иголку - чтоб жене было чем старье латать.
По дороге домой он споткнулся на мосту и уронил иголку в реку. Закатав штанины и рукава, он начал шарить в воде, уронил шапку, и река унесла ее.
Проходивший мимо купец спросил его:
- Слушай, что ты там ищешь?
- Купил жене иголку, да вот, в воду обронил.
- А где купил иголку?
- На базаре за четвертак.
- А где четвертак взял?
- Петуха продал.
- А где петуха взял?
- Обменял на козу.
- А где козу взял?
- Обменял на бычка.
- А бычка где взял?
- Обменял на яловую корову.
- Ай, бедняга, как же ты домой теперь заявишься? Ведь жена теперь тебя живьем съест, - пожалел его купец.
- Зря за меня беспокоишься, она мне и слова не скажет, - уверил мужчина купца.
- Как это не скажет? Что я, женщин не знаю?!
- Моя жена – не скажет!
- Не родилось еще такой женщины! – не сдавался купец. – Не только скажет, а еще из дому выгонит! Готов спорить, что будет так!
- Зря споришь, но, если хочешь, давай!
- Если я выиграю, будешь год на меня батрачить бесплатно, если же выиграешь ты – весь этот мой товар будет твой.
Когда они вдвоем вошли во двор, из дому вышла жена и спросила:
- Ну, совершил торг?
- Конечно! Обменял нашу корову на бычка.
- И правильно сделал. Где ж бычок?
- Обменял на козу с козленком.
- Где же коза? – спросила жена, улыбаясь.
- Я обменял ее на петуха.
- Как хорошо ты сделал. Нашим курам как раз нужен был петух. Где он?
- Я продал его и купил тебе иголку.
- Отлично, мне нечем было старье латать. Дай-ка, посмотрю.
- Спеша домой, я споткнулся на мосту и уронил ее в воду. А когда начал искать ее, еще и шапку обронил, ее рекой унесло.
- Ах ты, ужас какой! Ведь тебя самого могло унести! – всплакнула женщина. – Слава Аллаху, что ты вернулся домой жив-здоров!
Наблюдавший все это со стороны купец сказал:
- Ты выиграл, пользуйся на здоровье!


И ушел, отдав ему весь свой товар.
elbars 05.07.2014 12:46:20
Сообщений: 2237
ЮЧ СИПИ ЧЫБЫКЪ

Бир киши, эшегин, ёгюзюн да сюрюп, хоншу элден юйге келе болгъанды. Ёгюз жолдан жанлай башлагъанды да:
- Ёгюз, жаргъа жууукъ барма, манга жюк боласа! - дегенди эшек.
Жаныуарланы тилин билген киши аны эшитип, кюлгенди.
- Э киши, нек кюлдюнг? - деп соргъанды, ызындан келген къатыны.
Тюзюн айтса, киши ёллюк болгъанды да:
- Бош кюлеме, бош, - деп къойгъанды.
- Айт да, мен да кюлейим! - деп къадалгъанды къатыны.
- Юйге жетсек, айтырма, - дегенди киши, дауурдан башын ала.
Арбазгъа киргенлей, биягъы къатын кишиге къадалгъанды.
- Айтсам, ёлген этерикме, къой! - деп кюрешгенди киши.
Аллах бирди, айтдырмай къоярыкъ тюйюлме! Сен манга кюлген эсенг а?!
Хораз бу хапарны итден эшитгенди да, тауукъларын тёгерегине жыйып:
- Бизни иебиз айтханын жангыз къатынына окъуна этдиралмайды, мени уа арбаз бла бир къатыным болса да, аланы бири да мен айтхандан чыкъмайды! - дегенди итге. Сора: - Аллай къатыннга не керекди, билемисе? - деп соргъанды.
- Угъай, билмейме, - дегенди ит, - мени арбаз бла бир къатыным угъай, бирим да жокъду.
- Тынгыла сора. Къылыкъсыз къатыны болгъан агъачха барады да, юч сипи чыбыкъ кесип келеди. Сора, чыбыкъла ууалгъынчы, къатынын тюеди.
Киши аны эшитип:
- Аха, адам сёзюн ангыламай эсенг, ангылатайым! - деп, агъачдан юч сипи чыбыкъ алып келгенди да, къатынын адеп-къылыкъгъа Яра (хаман) "юйретгенди".



ТРИ ЛОЗИНКИ

Мужчина по горной дороге возвращался домой из соседнего села, погоняя перед собой ишака и вола. Вол уклонился от дороги, и ишак сказал:
- Не подходи близко к обрыву, не то станешь ношей для меня!
Мужчина знал язык животных, и, услышав это, засмеялся.
- Что ты смеешься? – спросила жена, шедшая следом.
Если бы мужчина сказал правду, он должен был умереть.
- Так, просто, - ответил он.
- Скажи, я тоже посмеюсь, - начала приставать жена.
- Дома скажу, - отговорился муж.
Только войдя во двор, женщина опять пристала:
- Чему ты смеялся?
- Не приставай, если я скажу тебе, то умру, - попытался унять ее муж.
- Клянусь Аллахом, не отстану, пока не скажешь! Может, это ты надо мной смеялся?!
Слышавший все это петух сказал дворовому псу:
- Наш хозяин не может справиться с одной женой, у меня же полон двор жен - и ни одна из них не смеет мне перечить! А знаешь, что нужно делать с такой женой?
- Откуда же мне знать, у меня не то что полный двор, даже одной жены нет, - сказал пес.
- Тот, у кого непослушная жена, должен пойти в лес, срезать там три лозинки, и бить ими жену, пока лозинки не сломаются.
- Видно, и в самом деле, человеческого языка ей не понять, - подумал мужчина, и сделал так, как говорил петух.


Изменено: elbars - 05.07.2014 13:22:24
elbars 06.07.2014 13:56:35
Сообщений: 2237

1 0

АЛТЫН КЪАМА

Бир элде бир жаш жашап болгъанды. Ол кечесин да кюн этип, ишлей эди. Жаш жыйгъан ахчасына алтын къама алгъанды да, аны бийге аманат этгенди.
Бир ауукъдан жаш къамасын тилей бийге келгенди. Бий а:
- Къаратабан гяуур, не къама хапар айтаса?! Къайда кёргенсе сенича жарлыны алтын къамасы болуп?! - деп чамланнганды. Сора жашны арбаз къулларына, итнича, къыстатханды.
Ол элде бир ариу къыз да жашагъанды. Къыз жашны хапарын эшитгенди да, анга болушур акъыл этгенди, нек дегенде, ол да иги биле эди бийни оспар къылыгъын. Бий амалы болуп, анга лакъырда этмей къоймагъанды. Артдан-артха уа нёхюм бол деп къысып башлагъанды.
Къыз жаш бла келишгенди да, бийге баргъанды. Бий терезеден къызны кёргенлей, аллана кеси чыгъып:
- Ариука, кел, жууукъ бол! - деп жарыкъ болгъанды.
- Жуукълу бол, бийим! - деп къубулгъанды къыз да.
«Ишим къуралып турады да!» - деп къууаннганды бий, мыйыкъларын бура
Бий къыз бла ушакъ эте тургъанлай, алайгъа жаш келгенди:
- Гюнахыма кирме да, аманат къамамы къайтар, - деп сёлешгенди ол.
Бий ачыуланнган да бир этгенди, алай къызны къатында оспарлыгъын кёргюзтюрге сюймей, жашха алтын къамасын къайтаргъанды.
Жаш, къамасы къолуна тюшегенлей, къууанып, тепсеп башлагъанды да, къыз да аны бла къангкъазча сюзюлгенди. Бий а: «Асса! Асса!» - деп къарс къакъгъанды.
Къыз таууш этип кюлгенди да, бийге:
- Биз ишибизни къурап тепсейбиз, сен а ненге къууанып къарс ураса! - деп, жашны къолундан тутуп, арбаздан чыгъып кетгенди. Бий а къыздан, алтын къамадан да къуру къалгъандан сора да, сабийле аузуна тюшюп, эл бедишлиги болгъанды.



ЗОЛОТОЙ КИНЖАЛ

Жил в одном селе юноша. Работая дни и ночи напролет, во всем себе отказывая, он скопил денег, купил на них золотой кинжал и отдал его на хранение князю.
Через некоторое время он пришел за ним.
- О каком кинжале ты говоришь, черноногий? Откуда у такого оборванца мог появиться золотой кинжал? – рассердился князь, и повелел своим слугам выгнать его со двора, как собаку.
В том же селе жила одна девушка. Услышав историю юноши, она решила ему помочь. Кроме всего, у нее были и свои счеты с князем: он не упускал случая говорить ей двусмысленности при встрече. А в последнее время открыто предлагал стать его любовницей.
Она встретилась с юношей, переговорила с ним, и пошла к князю.
- Проходи, будь гостьей, красавица! – обрадовался князь
- Благодарю, мой князь, - кокетливо ответила девушка.
«Кажется, дело идет на лад», - подумал князь, довольно покручивая усы.
Они мило беседовали, когда пришел юноша.
- Князь, не бери грех на душу, отдай мой кинжал, - сказал он.
Князь было рассердился, но, не желая плохо выглядеть перед девушкой, отдал ему кинжал. Получив свой кинжал, юноша начал плясать, и девушка присоединилась к нему. А обнадеженный князь хлопал в ладоши, покрикивая: «Асса! Асса!»
Девушка громко рассмеялась и сказала князю: «Мы танцуем потому, что наше дело выгорело, а ты-то чему радуешься?»
Затем она взяла юношу под руку, и они вместе вышли со двора. А князь не только остался без девушки и кинжала, но и стал посмешищем для односельчан.
elbars 06.07.2014 20:39:48
Сообщений: 2237

1 0

ЖАШ СЮДЮ БЛА АНЫ КЪАТЫНЫ

Бир шахарда бир жаш сюдю болгъанды. Тюзлюгю ючюн халкъ аны бек сюйгенди. Ол жаш сюдю, юйюр къурар муратда, бир жарлы кишини къызын тилегенди. Къыз бла сёз тауусурдан алгъа, жаш:
- Мени оноуума къатышмазгъа сёз бер, - дегенди.
Къыз къатышмазгъа айтханды да, жаш къызны алып, уллу той этгенди.
Бир ингирде базаргъа келген элчиле сюдюню юй аллында кечликге тохтагъандыла. Алайгъа бир атлы да келгенди.
- Атынгы къантар да, бюгече бизни бла къал, - дегендиле элчиле. Атлы, атын къантарып, элчиле бла бирге ауузланнган да этип, тынчайгъанды.
Эрттенликде уянып къарасала - арба тюбюнде бир тайчыкъ. Арбачы:
- Мени арбам тай тапханды! - деп къууаннганды.
- Аллахдан къоркъ! Алай къалай айтаса?! Тайны мени байталым тапханды! –
дегенди атлы.
Даулаш къозгъалгъанды да, ала сюдюге баргъандыла. Сюдю юйде болмагъаны себепли, алагъа сюдюню къатыны чыкъгъанды.
- Дауугъуз бла келген эсегиз, сюдю юйде жокъду, - дегенди къатын.
- Мени арбам бюгече тай тапханды, бу адам а мени байталым тапханды деп дау этеди, сора къалай болсун да? - дегенди арбачы.
Сюдюню къатыны жукъ да айтмай, юйге кирип кетгенди.
Къатын алагъа чыгъарыкъ да болмаз эди, сакълай-сакълай, тёзюмлери тауусулгъан элчиле дауур этип башламасала.
- Къайдады сюдю андан бери?! - деп кёлкъалды болгъандыла ала.
- Юй артда суу жанганды да, аны ишхериле бла ёчюре турады, айып этмегиз, аллахчю, - дегенди сюдюню къатыны.
- Не дейсе, эгечибиз? - деп, сейирге къалгъандыла элчиле, - суу къалай жанар эди?!
- Арба тай тапхан жерде, суу къалай жанмаз, - деп, сюдюню къатыны биягъы юйге кирип кетгенди.
«Тейри адамы, сени хатангдан тиширыуну алланда бедишлик болдукъ!» - деп, элчиле арбачы нёгерлеринден тайны сыйырып, атлыгъа бергендиле да, базаргъа кетгендиле.
- Ол адамла кимле эдиле? - деп соргъанды сюдю келип, - не жумушлары бар эди?
Къатыны анга ишни болушун айтханды.
- Сен айтхан сёзюнге ёлюп, мен сени бла жашамайма. Сюйгенинги ал да, юйюнге бар! - дегенди сюдю.
- Терс болгъанма. Энди къыстайса да къыстайса, мен сени бир иги сыйлай кетейим, - деп, къатын хан къанга къурагъанды. Сора эрин кеф этгинчи ичиргенди да, аны арбагъа салып, юйюне тебирегенди.
Сюдю аязса, кеси арбада жатып, арба уа бир терен къолда кетип бара.
- Къайры элтип бараса мени? - деп соргъанды аязгъан сюдю юйдегисине.
- Юйюме элтип барама.
- Да мен санга кюбюрмю болгъанма, мени арбагъа салып юйюнге элтип барырча?! - деп чамланнганды сюдю.
- «Сюйгенинги ал да, юйюнге кет!» - деп, мени юйден къыстагъан кесинг тюйюлмю эдинг? - деп, ышаргъанды къатыны.
Жаш сюдю, уялгъандан жерге кирлик болуп, арбаны артха бургъанды.



МОЛОДОЙ СУДЬЯ И ЕГО ЖЕНА


Жил в одном городе молодой судья, которого все очень любили за справедливость. Решив обзавестись семьей, он посватался к девушке из бедной семьи. Но прежде чем окончательно решить вопрос о свадьбе, юноша сказал девушке:
- Обещай никогда не вмешиваться в мои дела.
Девушка обещала, и они справили громкую свадьбу.
Однажды вечером пришедшие из далекого села на базар путники решили переночевать перед зданием суда. Там же остановился еще один всадник.
- Расседлай коня и переночуй с нами, - предложили ему. Поужинав, все заснули.
А проснувшись утром, обнаружили под телегой новорожденного жеребенка.
- Вот радость! Моя телега ожеребилась!- воскликнул хозяин телеги
- Побойся Аллаха! Это моя кобыла ожеребилась! - возмутился всадник.
Возник спор, все гурьбой направились в суд. Судьи не было дома, и их встретила его жена.
- Если вы пришли по делу, то судьи нет дома, - сказала она.
- Моя телега ночью ожеребилась, а этот человек утверждает, что ожеребилась его кобыла. Как нам разрешить наш спор? – спросил хозяин телеги.
Жена судьи ничего не ответила и вошла обратно в дом.
Она, может, так и не вышла бы к ним, если бы потерявшие терпение люди во дворе не начали шуметь.
- Почему до сих пор нет судьи? – спросили у нее, когда она вышла на шум.
- Сзади нашего дома загорелась ручей, и судья пытается потушить огонь щепками, - ответила женщина.
- Что ты говоришь, сестренка? – удивились люди во дворе. – Как это вода может гореть?
- Если телега может ожеребиться, почему бы и воде не гореть? – сказала жена судьи и ушла в дом.
«Из-за тебя мы опозорились перед женщиной», - сказали односельчане хозяину телеги, отобрали у него жеребенка и отдали хозяину кобылы.
- Что это были за люди? – спросил вернувшийся судья у жены.
Та рассказала ему все, как было.
- Ты не сдержала свое обещание, вмешалась в мои дела. Я не буду больше с тобой жить, - заявил судья. – Возьми из дома все, что тебе дорого, и уходи.
- Я виновата и ты волен меня прогнать, но позволь мне перед прощаньем угостить тебя, - сказала жена судье. Она накрыла стол и как следует напоила мужа. Дождавшись, когда он уснет, она погрузила его на телегу и поехала домой.
Проснувшись, судья обнаружил, что лежит на телеге, едущей по ущелью.
- Куда ты меня везешь? - спросил он жену.
- К себе домой.
- Я что тебе – сундук, чтобы ты со мной так обращалась?! – возмутился судья.
- Но разве ты не сам сказал мне, чтобы я ушла домой, взяв то, что мне дороже всего? – улыбнулась женщина.
Судье стало стыдно, и он повернул телегу обратно.


Изменено: elbars - 06.07.2014 20:40:51
elbars 07.07.2014 20:08:14
Сообщений: 2237

1 0

ХАННЫ АЛДАННГАН КЪЫЗЫ

Бир хан къалада кюн тиягъындан ариу хангоша жашагъанды. Ол бетин ачса, кечени айча жарытханды. Алай ариулукъ кёзге къууанч, жюрекге асыу болмаса, андан не келсин?
Бир жаш, юч жыл жалда туруп, этген ахчасын да алып, хангошаны кёрюрге, шахаргъа тебирегенди. Атын чапдырып бара, жолда бир къарыусуз къартны жетгенди.
- Къайры ашхы жолгъаса, аппа? - деп соргъанды жаш, атдан да тюшюп.
- Шахаргъа жеталсам деп барама, жашым, - дегенди къарт.
Жаш къартны атха миндирип, кеси уа атны адеж тутуп, шахаргъа жетгенди.
- Сау бол, ашхы улан, - дегенди къарт, атдан тюшгенден сора. - Баям, сен да хан къызын кёре келгенледенсе.
- Хау, аппа, - дегенди жаш. - Аны ариу бетин кёралсам, ёлсем да къайгъырмайма.
- Нек ёлесе, - дегенди къарт. - Аллах айтса, сен муратынга жетерсе.
«Къарт манга кёл этдиреди ансы, менме деген хангушла да кёралмагъан къыз манга къалай къарар эди? - деп мудах болгъанды жаш.
- Мудах болма, хомух! Мен этгенни этип турсанг, биз аны бла бир къазандан ашарбыз, - дегенди да, жашха эчки алып кел деп, аны базаргъа ийгенди.
Жаш эчки алып келегенди да, ала хан къалагъа баргъандыла. Сора эчкини жыгъып, бичакъны сырты бла бойнун тартхандыла. Эчки ычхына да къача, была къууа да тута, аны кесалмай кёп кюрешгендиле.
Хангоша уа къарауашы бла ол сейирге къаладан къатап болгъандыла.
Бир киши алайтын ётюп бара эди да, былагъа жан аурутуп, эчкини союп, терисин сыдырып, санлап кетгенди. Къарт бла жаш, баш тёбен айландырып отха къазан асхандыла, юсюне эт къалагъандыла. Сора къазаннга суу къуйгъанлай, эт да, суу да
отха тёгюлюп, от ёчюлюп къалгъанды.
Хангоша къарауашына:
- Ол жарлыланы къалагъа алып кел да, аланы эт биширирге юйретейик, - дегенди.
Къарауаш къыз, кишиге эслетмей, экисин да къалагъа алып келгенди.
Хангоша бла къарауаш къыз этни къазаннга асып, тюбюнден от этендиле. Эт бишгенди. Къарауаш къыз этни тепсиге салгъанды, агъач аякълагъа шорпа къуйгъанды. Къарт ашайма деп, къашыкъны бурнуна элте, жаш да андан кёргенни эте, къызла да алагъа кюле, чегисиз болгъандыла. Сора хан къызы:
- Сен къартха ашат, мен а жашха ашатайым, - дегенди, - ансы была тюзелип ашаяллыкъ тюйюлдюле.
Ингирде эки къонакъгъа да жер этгендиле. Алай ала тапчаннга жатмай, аны тюбюне киргендиле.
- Была жата да билмейдиле! - дегенди хангоша. - Сен къарт бла жат, мен а жаш бла жатайым.
Эрттенликде уяннгандыла да, хан къызы:
- Кёзюнгден къан тамарыкъ, мени къалай алдап къойдунг! - деп жашны къулагъына татлы шыбырдагъанды.



ОБМАНУТАЯ ДОЧЬ ХАНА


В ханском дворце жила взаперти царевна прекрасная, как солнечный луч. Когда ночью она открывала лицо, свет ее рассеивал тьму. Но что толку от красоты, если она не радует глаз, не согревает сердце? А царевна никого не подпускала близко к себе, и даже увидеть ее лицо считалось счастьем.
Один юноша пробатрачил три года, накопил денег, и поехал в город с целью увидеть царевну. По дороге он нагнал беспомощного старика.
- Куда в добрый путь направился, дедушка?- спросил юноша, спешиваясь
- В город, если смогу добраться, - ответил старик.
Юноша посадил старика на своего коня, сам взялся под уздцы и довел его до города.
Старик слез с коня, поблагодарил юношу и сказал:
- Видать, и ты из тех, кто приехал посмотреть на ханскую дочь?
- Да, дедушка, - ответил юноша. – Лишь бы разочек увидеть ее, а потом и умереть можно.
- Зачем умирать? - сказал старик. – Даст Аллах, и не просто увидишь.
«Старику хочется сделать мне приятное, а так – куда мне? Даже прославленным царевичам не удавалось ее увидеть, разве ж посмотрит она на меня?» – подумал юноша.
- Не грусти, юноша! Делай, что я скажу, и мы будем есть с ней мясо из одного казана, - сказал старик, и отправил его на базар купить козу.
С купленной козой они пошли к ханскому дворцу. Там они повалили ее на землю и стали водить тупой стороной стороной ножа по ее шее. Коза вырывалась и убегала, они снова ловили ее и никак не могли прирезать.
Царевна и служанка наблюдали за всем этим из окна дворца.
Какой-то прохожий пожалел их, зарезал козу и освежевал ее. Старик и юноша развели огонь, повесили над ним котел вверх дном, положили на него мясо и стали поливать водой. Котел опрокинулся, мясо рассыпалось, огонь потух.
Принцессе стало жалко их, и она сказала служанке:
- Иди, приведи этих бедолаг во дворец, научим их, как варить мясо.
Служанка незаметно провела их во дворец.
Царевна и служанка развели огонь, сварили мясо. Служанка поставила мясо на столик, разлила бульон в деревянные чаши. Стали есть. Старик и юноша подносили ложки к носу, бульон разливался, девушки смеялись.
Царевна сказала служанке:
- Ты покорми старика, а я покормлю молодого, а то им самим не справиться.
Вечером для них приготовили постели. Вместо того, чтобы лечь на лежанку, они полезли под нее.
- Да они и спать не умеют! – сказала царевна служанке. – Ты ложись со старым, а я лягу с молодым.
…Проснувшись утром, царевна ласково прошептала на ухо юноше:


- Ну и пройдоха же ты, ловко ты меня провел!
elbars 09.07.2014 01:11:53
Сообщений: 2237
НУХ ФАЙГЪАМБАР БЛА УКУ

Къартайгъан Нух файгъамбарны бир ушагъыуулу сохтасы болгъанды. Нухну жаш къатынчыгъы анга кёз къаратып:
- Кесинги Нухха эслетмей, кече белинде мени отоуума киралмазмыса? - деп сёлешгенди.
Жаш сохтаны ариу къатынчыкъ бла булжургъа угъайы жокъ эди, алай Нух сезсе, анга не кюн келлигин ол иги биле эди.
- Биз Нух файгъамбарны алдаяллыкъ тюйюлбюз, - дегенди жаш, - ол жынауарланы, къанатлыланы тиллерин биледи. Бизни бирге кёрген жан-жаныуар аны Нухха жетдирмезми дейсе? Билир да, экибизни да ёлтюрюр.
- Алай эсе, - дегенди харам акъыллы къатынчыкъ, - мен Нухха дунияны башында къанатлыланы чакъыртып, аланы барын да къырдырайым. Ол мен айтхандан чыкъмаз.
Нух къатынчыгъы айтханны этерге унамай кёп тургъанды, болса да, хыйлагъа уста къатынчыгъы аны жюрегнине бал-жау жагъа, аны хо этдиргенди.
Сур быргъысын тартханды да, дюн-дунияны къанатлысы, бир укуну айтмай, Нухну тёгерегине гюрен жыйылгъанды. Нух укуну да сакълайыкъ дегенди. Ючюнчю кюнню ингирине уку да жетгенди. Нух ачыуланып:
- Къайдаса андан бери?! Биз барыбыз да жангыз сени сакълап турабыз! - деп къычыргъанды. Уку уа:
- Бу эки кюнню ичинде мен ёлгенлени бла сауланы санап тургъанма, - дегенди.
- Къайсыла кёпдюле сора? - деп соргъанды Нух.
- Ёлгенле иги да кёпдюле, - дегенди уку.
- Эй а, таланнган, мен а саула кёп сунуп тура эдим.
- Мен къатыныны тели оноууна тынгылагъан кишини да ёлгеннге санайма, - дегенди уку. - Жарсыугъа, аллай кишиле жер башында бек кёпдюле.
Нух файгъамбар уку кимни къагъып айтханын ангылап, къанатлыланы журтларына кетме къойгъанды. Къатынчыгъына уа, бюгюнден ары мени оноуума къатыша турма! - деп къаты айтханды.


КОВАРНАЯ ЖЕНА


У старого пророка Ноха жил молодой красивый ученик. Влюбилась в него жена пророка и начала уговаривать его вместе с нею обмануть мужа. Ученик был не прочь обмануть своего учителя, но опасался, что последний узнает об этом и жестоко накажет его.
- Невозможно нам обмануть Ноха, - сказал он жене пророка, - он понимает язык птиц, и все птицы ему послушны. Может случиться, что какая-нибудь птица подсмотрит нас, скажет Ноху, и тогда мы с тобой пропали – убьет нас пророк.
- Хорошо же, - ответила коварная жена, - я уговорю мужа, чтобы он созвал со всего света птиц и истребил их все до одной. Тогда нам некого будет опасаться.
Нох долго не соглашался исполнить просьбу жены, но она приласкалась к нему, и он согласился. Затрубил он в трубу, и слетелись к нему птицы со всего света, только филина не было между ними. Удивился Нох и решил подождать филина. Ждет он день – филин не летит, ждет другой – его все нет, и только на третий день он явился. Рассердился Нох на филина и говорит ему:
- Глупая ты птица! Почему ты не явился ко мне в тот день, когда я сзывал всех птиц?
Филин отвечал:
- В эти два дня я был занят делом: я считал живых и умерших людей.
- Каких же ты насчитал больше? – спросил Нох.
Филин отвечал:
- Умерших я насчитал больше, потому что умершим считается и тот человек, который слушает глупые советы жены, а таких мужей, к несчастью, очень много на свете.
Подумал-подумал Нох, что слова филина об умерших людях в этом случае также относятся и к нему; распустил он птиц, а жене приказал, чтобы она в следующий раз не обращалась к нему с подобными просьбами. Так и не удалось коварной жене обмануть доверчивого мужа.


elbars 10.07.2014 22:19:17
Сообщений: 2237

1 0

ЁЗЮРНЮ ЁЧЮ

Бир элде бир киши жашагъанды. Чомарт эди да ол, той этип, къурманлыкъ этип, хоншусун-тийресин сыйлап тургъанды.
Аны хапары ханнга жетгенди да:
- Бий кибик жашаргъа ахча къайдан табып турады ол? – деп, хан ёзюрюне соргъанды.- Сюйгенин ашап хан да турмайды. Бар да, билип кел!
Ёзюр сурай-сора, ол кишини тапханды да:
- Сен сабан сюрмейсе, мал тутмайса, сора ахча къайдан табаса? Баям, сен урлагъан-тонагъан этесе?! - деп кюкюрегенди.
- Сыйлы ёзюр, мен уручулукъ бла кюрешген адам тюйюлме. Ёчешеме да, къытама. Олду мени жашатхан.
- Ётюрюк айтма! - деп, жаныгъанды ёзюр. - Ёчге къытханынг бла къалай баш кечиндирир эдинг?!
- Ётюрюк айта эсем, ёчешейик, - дегенди киши.
- Ёчешейик! - дегенди ёзюр.
- Бюгече сени артынга битген чыгъарыкъды. Чыкъса, жюз алтын ахча бересе, чыкъмаса - мен береме.
Ол кече битген къачан чыгъады деп, ёзюр тангын аман бла атдыргъанды. Битген а, киши алай айтханды деп, бир сылтаусуз чыгъыпмы къаллыкъ эди.
Ёзюр къууанч тыпырлы болуп кишиге жетгенди да, къолларын бир бирге ышый:
- Ёчюмю бер! - дегенди, - ол сен айтхан битген чыкъмагъанды.
- Шалпарынгы теш да, бир къарайым. Ансы сени сёзюнге ийнанып, жюз алтын ахчамы къалай берип къояйым? - дегенди киши.
Ёзюр шалпарын тешгенди.
- Энди къангагъа мин, - дегенди киши, - ансы кёраллыкъ тюйюлме.
Ёзюр къангагъа миннгеди да, киши алай да къарагъанды, былай да къарагъанды, алай болмагъан битгенни къайры кёрлюк эди. Сора:
- Сен хорладынг, - дегенди киши ёзюрге. Дегенди да: - Кёремисе ол халкъны, - деп, ёзюрню терезеден тышына къаратханды. - Мен санга жюз алтын ахча берликме, ала уа, ёзюрню жалан артын кёргенлери ючюн, манга ючжюз алтын ахча берликдиле.
Ёзюр анымы эшитир: шалпарын да тарта, арт эшик бла юйден чартлап чыкъгъанды. Кишиден аллыкъ жюз алтын эди дейди, хау, аны къайгъысы.


ПАРИ
Жил в одном селе мужчина. Он был очень щедр, и любил время от времени устраивать пирушки и угощать округу.
Слухи о нем дошли до самого хана.
- Откуда у него деньги, чтобы жить на широкую ногу? – спросил хан у визиря. – Даже хан не всегда может позволить себе есть, что хочет. Иди и разузнай.
Визирь разыскал того человека и сурово спросил:
- Ты не пашешь-не сеешь, не разводишь скот, так откуда у тебя деньги? Видно, ты занимаешься воровством, грабежом!
- Уважаемый визирь, я не занимаюсь такими вещами. Я заключаю пари – и выигрываю. Этим и живу.
- Не лги мне! – закричал визирь. – Невозможно прожить на деньги, заработанные таким способом.
- Давай поспорим, - ответил мужчина.
- Поспорим, - согласился визирь.
- Я утверждаю, что сегодня ночью у тебя на заднице выскочит чирей. Если я окажусь прав, ты дашь мне сто золотых монет, если же нет – я тебе столько же.
В ту ночь визирь не сомкнул глаз, ожидая, когда же у него выскочит чирей. Но разве чирей выскочит просто по чьему-то хотению?
Утром визирь заявился к мужчине, радостно потирая руки.
- Ты проиграл, - сказал он, – нет у меня никакого чирья.
- Сними штаны и покажи, - сказал мужчина, – не могу же я, не убедившись, просто по твоему слову, взять и отдать сто рублей?
Визирь стянул с себя штаны.
- Подойди к окну и влезь на лавку, - сказал мужчина, - здесь плохо видно.
Визирь встал у окна, а мужчина тщательно рассмотрел его зад. Разумеется, никакого чирья не было.
- Ты выиграл, - сказал мужчина визирю. – Но выгляни в окно: видишь эту толпу народа? Я отдам тебе сто золотых, а они мне – триста. Я поспорил с ними, что покажу им в окно голый зад визиря.
Услышав это, визирь, на ходу натягивая штаны, убежал через заднюю дверь. Ему было вовсе не до выигранных денег.
Мусса 10.07.2014 23:09:11
Сообщений: 2681
Иги кесек заманны кюлдюм.Сау бол!
elbars 11.07.2014 00:14:25
Сообщений: 2237
Цитата
Мусса пишет:
Иги кесек заманны кюлдюм.Сау бол.
Ол да хайыр)))))))
elbars 11.07.2014 21:52:29
Сообщений: 2237
САЯКЪ КЪАТЫН

Бир элде бир киши жашагъанды. Ол къатынын бек сюе эди.
Бир кюн ол киши, къатынчыгъыны къамишча къыргъый санларына, толгъан айча ариу бетине сюйюне:
- Жанчыгъым, ёмюрюнг узакъ болсун, алай сен керти дуниягъа менден алгъа кетип иш къалсанг - тоба, тоба - мен жангы къатын алып, аны бла насып жашау не хазна этерме, - дегенди. Сора бир кесек тынгылап туруп: - Угъай, тейри, мен сени бир жаннга да алышаллыкъ тюйюлме! - деп къошханды. Къатын да:
- Мени да санга тенг этген адамым жокъду, билесе. Сора сен дуниянгы алышсанг, мен жастыгъыма кимни болса да къалай къояр эдим?! Ёлюп кетгинчи къарангы тешмем! - деп жилямсырагъанды.
Андан сора, кёп да жашамай, къатын ёлгенди. Асыры жюреги къыйналгъандан, ол киши не ашамай эди, не жукъламай эди. Къатыныны къабырына бауурланып, сау ыйыкъ жилягъанды ол.
Бир къартны кишиге жаны ауруп:
- «Ёмюрюмю жартысын къатыныма берир эдим, аны сау этсенг» деп Аллахдан тиле, - дегенди. - Кючю уллу, тилегинги къабыл этип къояр эсе уа?
Киши болмагъанча къууаннганды. Сора, ол къарт айтханча, Аллахдан тилек тилегенди да, къатыны, тирилип, къабырдан тургъанды. Насыплы къатын бла киши, бир бирлерин ийнакълай, юйлерине тебирегендиле.
Киши жарты жолда тохтагъанды да:
- Сен ёлгенли, мен кёз къысмагъанма. Жаным, бу жашил къырдыкда башымы тобугъунга салып бир кесек къалкъыйым, - дегенди.
Киши башын къатыныны тобугъуна салгъанлай, жукълап къалгъанды.
Ол кезиуде алайтын бир бай, чырайлы атлы ётюп бара болгъанды. Ол, тиширыугъа кёзю къарап:
- Ариу жан, тобугъунгда ит башны бир жанына эт да, мени бла кел. Алтын къалада алтын аякъдан алтын къашыкъ бла ашарса! - дегенди. - Ханыша да сукъланырча алай ариу жашатырма мен сени.
Къатын бир таш жаркъаны эрини башына жастыкъ этгенди да, атлы аны ат бойнуна алып кетгенди.
Бир кесекден киши, сууукъсурап, уянса - къатыны жокъ. Ол ёрге-энишге чапханды, алай къатынын тапмагъанды.
Кишини кёлю бек сыннганды.
«Табып, аны кёзлерине бир къарамай къоймам!» - деп, къаст этип, ол киши жолгъа атланнганды. Сора, айлана-жюрюй кетип, бир элге киргенди. Эл ортасында, ким да сукъланырча, ташдан къаланнган юй бар эди. Ол аны кенг терезелерини биринден тышына къарап тургъан къатынын кёргенди. Къатын, эрин эслегенлей, жабыу артына букъгъанды. Киши къатынына тюбемей кетмезден, ол кече байгъа къонакъ болгъанды. Алай не ол кече, не аны эрттенлигинде къатыны аны кёзюне урунмагъанды.
«Жашаууму жартысын анга берип, къабырдан турдургъан адамым манга былаймы этерге неге керек эди, жюреги ташдан болур эди ансы? - деп, киши ханнга тарыгъа баргъанды.
Хан къатынны, аны жангы эрин да тоханасына чакъыртханды да:
- Къатын, бу эки кишиден сени эринг къайсыды?- деп соргъанды.
- Буду, сыйлы ханым, - деп, жангы эрин кёргюзтгенди. - Ол а таныгъаным да тюйюлдю, манга кёз къаратып эте турады былай.
Хан, ачыуланып, жарлы кишини асаргъа буюргъанды.
- Сыйлы хан, - дегенди киши асмакъ агъачны тюбюнде, - ёлюр аллында бир-эки сёз айтма къой, маржа!
- Айт! - дегенди хан.
- Мен бу тиширыу ёлгенде: «Ёмюрюмю жартысын къатыныма берир эдим, аны сау этсенг» деп Аллахдан тилеген эдим. Мен аны ол дуниядан къайтаргъанма, ол а мени башымы асмакъ жипге сукъгъанды. Сора къолларын кёкге созуп: - Я уллу Аллах, мен бу тиширыугъа мардасыз ышаныуумдан ыразы болуп берген жылларымы кесиме къайтар, ол аллай хурметге тийиншли къатын тюйюлдю! - деп къычыргъанды. Киши алай айтыр-айтмаз, къатын жерге, кесилген терекча, аугъанды.
Хан асмакъ агъачха келип адам асмай къалай кетер эди! Ол асмакъчысына саякъ къатынны жангы эрин асдыргъанды да къойгъанды.


НЕВЕРНАЯ ЖЕНА


Один мужчина очень любил свою жену.
Однажды он долго любовался ее стройным, как камышинка, станом и прекрасным, как луна личиком, и сказал:
- Душа моя, да продлятся твои годы, но если, не дай Аллах, ты вдруг уйдешь в мир иной раньше меня, я никогда больше не смогу быть счастливым ни с одной женщиной.
Немного помолчав, он добавил:
- Нет, ни на кого на свете я не променяю тебя!
- И для меня ты – лучший на свете, ты знаешь это, - ответила жена. – Если ты вдруг умрешь – да разве смогу я разделить с кем-то свою подушку? Ни за что! Я буду носить траур по тебе до самой смерти!
И она начала плакать.
В скором времени жена умерла. От горя мужчина не мог ни есть, ни спать. Целую неделю он проплакал, лежа на могильном холмике.
Один старик пожалел его и сказал:
- Попроси у Аллаха: «Я согласен отдать половину жизни, если моя жена оживет». Кто знает, может, Всемогущий выполнит твою просьбу.
Мужчина несказанно обрадовался. Он сделал так, как сказал старик, и жена его воскресла и встала из могилы.
Счастливые муж и жена отправились домой.
По пути мужчина остановился и сказал:
- Я не спал с того дня, как ты умерла. Давай я немного подремлю на этой зеленой лужайке.
Положив голову жене на колени, мужчина сразу же заснул.
В это время мимо проезжал богато одетый, красивый всадник. Он залюбовался женщиной и сказал ей:
- Красавица, сбрось со своих колен эту собачью голову, и пойдем со мной. Будешь в золотом дворце из золотой тарелки есть золотой ложкой! Заживешь так, что сама ханша тебе позавидует!
Женщина подложила под голову мужа камень и уехала с всадником.
Через некоторое время мужчина проснулся от холода. Смотрит – жены нет. Он забегал туда - сюда, но так никого и не нашел.
Обидно ему было до смерти.
«Во что бы то ни стало, найду ее и посмотрю в глаза!» - решил он и отправился в путь.
…В поисках жены однажды он забрел в какое-то село. В самом центре села стоял большой каменный дом. Взглянув на него, он заметил в окне свою жену. Она его тоже приметила и сразу задернула занавеску. Но мужчина не собирался уходить, не встретившись с ней, и попросился переночевать к хозяину дома. Однако ни в эту ночь, ни на следующую он так и не смог увидеть свою бывшую жену.
В конце концов, он отправился с жалобой к хану.
- Разве так должна была поступить женщина, которую я вызволил с того света, заплатив за это половиной свой жизни? Неужто у нее сердце из камня? – сказал он.
Хан велел привести во дворец женщину и ее нового мужа.
- Женщина, который из них двоих – твой муж? – спросил он.
- Этот, мой хан, - ответила жена, показывая на второго мужа. – А его, - она указала на первого мужа, - я и знать не знаю. Видимо, я ему понравилась, вот он и плетет небылицы.
Рассердившись, хан приказал повесить ее первого мужа.
- Великий хан, - взмолился мужчина, стоя под виселицей, - разреши перед смертью сказать пару слов.
- Говори! – сказал хан.
- Когда эта женщина умерла, я попросил у Аллаха: «Я согласен отдать половину жизни, если моя жена оживет». Так я вернул ее с того света, а она привела меня к виселице. О Всемогущий Аллах, верни мне мои годы, которые я отдал этой женщине по своей великой доверчивости, она не достойна их! – взмолился он.
Не успел он это договорить, как женщина упала замертво.
Но разве мог хан назначить казнь и никого не казнить? Он приказал казнить второго мужа неверной жены.


Изменено: elbars - 12.07.2014 02:02:16
elbars 13.07.2014 00:21:27
Сообщений: 2237
ЖАШЧЫКЪ БЛА АНЫ ХОНШУСУ

Бир кишини терек бахчасы болгъанды. Бир терекни бутакълары чекден ётюп эдиле да, ол жанында битген алмаланы хоншулары ашаучу эдиле.
Бир жол хоншусу:
- Бизни тауугъубуз сизни бахчада гаккы табады, сиз а аланы бизден жашыртын ашап турасыз! - деп дау этгенди. Ол къайгъы сюйген адам эди.
Бостанчыны жашчыгъы хоншусуна дерт этип тургъанды да, бир кюн юйюне кирип, къолун терезеден узатханды да:
- Ёчешеме, бу кимни къолу болгъанын биле эсенг? - деп соргъанды.
- Баш аурутма да, юйюнге бар! - дегенди хоншу киши.
- Айтмасанг барлыкъ тюйюлме! - деп тирелгенди жашчыкъ.
- Сени къолунгду, сени! - деп ачыуланнганды киши.
- Сора ол терекни бутакълары да бизнидиле, - деп кюлгенди камсык жашчыкъ.


МАЛЬЧИК И ЕГО СОСЕД


Был у одного человека сад. Ветви одного дерева свисали через ограду, и плоды их обычно ели соседи.
Однажды сосед - а был он человек, любящий скандалы - заявился к нему и выразил свое недовольство:
- Наша курица несется в вашем саду, а вы утаиваете от нас ее яйца!
Сынок садовника слышал это и захотел как-то отомстить соседу. Как-то раз он высунул руку в окошко и спросил соседа:
- Угадай, чья это рука?
- Не морочь мне голову! - ответил сосед.
- Не отстану, пока не ответишь! – уперся мальчик.
- Ну, твоя рука, твоя! – рассердился сосед.
- А значит, и эти ветки – наши! – сказал мальчик, указывая на ветки, свисающие на сторону соседа.


elbars 14.07.2014 21:29:02
Сообщений: 2237

1 0

АКЪЫЛЛЫ КЪЫЗЧЫКЪ

Къайда эсе да бирде бир хан жашап болгъанды. Ол ёзюрюне:
- Жер юсюнде не тюрлю битим бар эсе да, тамбладан кеч къалмай, аланы урлукъларын манга тапдыр! - деп буюргъанды.
Башын къайгъы басып, ёзюр юйюне келгенди.
- Атам, нек мудахса, не жарсыуунг барды? - деп соргъанды къызчыгъы.
- Къайгъым а олду, - дегенди ёзюр, - хан: «Жер юсюнде не тюрлю битим бар эсе да, тамблагъа аланы урлукъларын манга тапдыр!» - деп буюргъанды. Мен тамбла угъай, жюз жыл ёмюрюм болса да, аны буйругъун толтураллыкъ тюйюлме. Не акъылы бар эсе да бир акъылы уа барды ханны, ансы ол аллай къужур буйрукъ береми эди манга? Ханны буйругъун толтурмай а не амал?
- Атам, мудах болма. Бар да, тынчай. Мен бир амал этерме, - дегенди къызчыгъы.
Ёзюр, къызы алай айтханлыкъгъа, жер юсюнде болгъан битимлени урлукъларын къайдан табарыкъды? Хоу бир да, - деп, тангнга кёз къысмай чыкъгъанды.
Эрттенликде къызы мияла къошунчукъгъа суу къуюп атасына бергенди да, ёзюр
аны ханнга элтип баргъанды.
- Сен керти да акъылман адамса. Сууду урлукъну тирилтген. Аны битдирген да - суу. Суусуз дуния къаран къалыр эди. Бюгюнден ары сен мени биринчи ёзюрюмсе! - дегенди хан ёзюрюне.


УМНАЯ ДЕВОЧКА

Где-то в дальних краях жил один хан. Однажды он приказал своему визирю:
- Не позже, чем завтра, доставь мне семена всех растений, растущих на земле!
Визирь вернулся домой сам не свой.
- Отец, почему ты грустный, что тебя тревожит? – спросила его дочка.
- А тревожит меня то, - ответил визирь, - что хан приказал мне: «Не позже, чем завтра, доставь мне семена всех растений, растущих на земле!» Не то что к завтрашнему дню, я не смогу выполнить его приказ и за сто лет. Что у него на уме – не могу понять. Но разве можно просто так отдавать такой приказ? А как осмелиться не выполнить приказ хана?!
- Не огорчайся, отец. Иди и отдыхай. Я что-нибудь придумаю, - сказала девочка.
Визирь так и не сомкнул глаз до рассвета. «Она хочет меня успокоить, но чем она сможет мне помочь?» - думал он.
Утром девочка набрала в графинчик воды, и визирь отнес его хану.
- Ты действительно мудрый человек. Именно вода – основа жизни растений. Без воды мир превратился бы в пустыню. Отныне – ты первый визирь! – сказал хан.


elbars 17.07.2014 00:34:12
Сообщений: 2237

1 0

ЮЧ ШАЙ

Бир элде къызгъанч киши бла бир бек къызгъанч къатын жашагъандыла.
Бир кюн къатын:
- Э киши, бу хоразны арбаздан къоратмай эсек, башха хоразларыбызны халек этип бошайды! - дегенди.
Базар кюн киши хоразын къолтукъ тюбюне алып, базаргъа баргъанды. Хоразгъа гогуш багъасын сора эди да, алыучу табылмай кёп тургъанды. Ач болгъан киши, ингирге хоразын кючден сатып, ауузланыр умут этгенди.
Ол кючден-бутдан эки шай чыгъарып, картох бёрек алгъанды да, тоймагъанды. Бир къолу бирин тыя, бишлакъ бёрек алгъанды да, тоймагъанды. Сора, жиляй-сытыла, эт бёрек алгъанды да, тойгъанды, алай сау жети шай жойгъанды.
«Ай башсызы а! - деп сытылгъанды ол къызгъанч. - Картох бёрек бла бишлакъ бёрек ала турмай, эт бёрек алып къойсанг эди уа! Жети шай къоратып мен юйге къалай барайым энди!»
Ол киши къатынындан къоркъуп, бюгюн да юйюне баралмай турады дейдиле.


СЕМЬ КОПЕЕК

Жил некогда жадный мужчина, и была у него очень жадная жена.
Однажды она сказала мужу:
- Если мы не избавимся от этого петуха, он нам всех других петухов заклюет!
В базарный день мужчина, взяв петуха подмышку, отправился на рынок. Он запрашивал за петуха цену индюка, и покупателей не находилось. К вечеру, с трудом продав его, мужчина понял, что проголодался и решил перекусить.
Скрепя сердце, он раскошелился на две копейки, купил пирожок с картошкой, но не наелся. Умирая от жадности, купил пирожок с сыром, но опять-таки не наелся. Затем, чуть не плача, купил пирожок с мясом, наелся, но истратил целых семь копеек.
«Ах ты, безмозглый! - ругал он себя. – Зачем тебе надо было покупать пирожок с картошкой и пирожок с сыром? Купил бы сразу пирожок с мясом! Как же ты теперь домой пойдешь, истратив целых семь копеек?!»


Говорят, он до сих пор так и не явился домой – боится жены.
elbars 17.07.2014 21:20:23
Сообщений: 2237

1 0

ТУЗ БЛА МАМУКЪ

Бир кюн бир киши, эшегине туз жюклеп, базаргъа бара болгъанды. Ала уллу суудан ётерге керек эдиле да, эшек суу ортасына жетгенлей, абынып жыгъылгъанды. Эшек, суу элтирге аздан къалып, жагъагъа чыкъса - жюгю бир женгил: туз эрип тура эди.
Бир ауукъдан ол киши, эшегине мамукъ жюклеп, базаргъа тебирегенди. Эшек суу
ортасына жетгенлей, жюгюн женгиллетеме деп, суугъа кёмюлгенди. Жарлы эшек батаргъа да аздан къалып, аманны кебинден жагъагъа чыкъгъанды. Суу ичген мамукъ машокла, тузча ауур болуп, эшек базаргъа кючден жетгенди.
«Харамлыгъы - башына» деген сёз ол кюн туугъанды дейдиле.



СОЛЬ И ВАТА
Один мужчина шел на базар, нагрузив своего осла солью. Им надо было переходить через большую речку. Посредине речки осел упал и еле выбрался на берег. Выбрался, и заметил, что его ноша значительно полегчала: часть соли растворилась.
Через некоторое время тот же мужчина ехал на базар, нагрузив осла ватой. Дойдя до середины реки, осел повалился в воду: хотел облегчить свой груз. Чуть не утонув, он с великим трудом выбрался на берег. Пропитавшиеся водой тюки с ватой стали тяжелы, словно соль, и осел еле доплелся до базара.
Поэтому говорится: «Бесчестность – себе на беду».


elbars 19.07.2014 15:41:38
Сообщений: 2237

1 0

ЖАЗ БАШЫ ТЮШ

Бир элде эки жашы бла бир къарт жашагъанды.
Бир кюн къарт, осуят да эталмай, ёлюп къалгъанды.
Тамата къарындаш къызгъанчыракъ эди да, кичисин къуру къояргъа сылтау излеп башлагъанды.
Ол бир жай эрттенликде къычырыкъ этип уяннганды. Кичиси элгенип:
- Уй, не болуп къалды санга?! - деп секирип къопханды.
- Атам тюшюмде юйню да, малны да, сабанны да санга осуят этеме, - деди да, къууаннгандан, къычырып ийдим, - дегенди тамата къарындаш.
Кичи къарындаш таматасы къайры тартханын ангылап, жукълагъан кибик этгенди. Таматасы къалкъыгъанлай, ол да къычырып уяннганды.
- Уй, не болду санга уа?! - деп соргъанды таматасы.
- Атам тюшюмде юйню таматагъа къой, малны, сабанны уа кесинге ал деди да, анга къууанып къычырдым, - дегенди кичи.
Тамата къарындаш мыйыкъ тюбюнден ышара:
- Жаз башы тюш элес кибикди, сен анга къалай ийнанаса? - дегенди.
- Ол сен кёрген тюш а кюз арты тюш болур эди? - деп кюлгенди кичи къарындаш.


СНЫ
В одном селе жил старик, у которого было два сына. Он скончался, не успев сделать завещания, и жадноватый старший брат начал искать способ, как бы оставить младшего без наследства.
Однажды весенней ночью он с криком вскочил с постели.
- Что с тобой? – в испуге проснулся и младший.
- Мне приснился отец. Он сказал мне: «И дом, и скот, и пашни – все завещаю тебе». Я и проснулся, вскрикнув от радости, - сказал старший брат.
Младший брат понял, куда клонит старший, и притворился спящим. Но как только старший заснул, младший закричал, тоже, якобы, во сне..
- А с тобой что случилось? – спросил старший.
- Отец во сне сказал мне: «Дом пусть останется старшему, а скот и пашни забери себе». Я и проснулся с криком радости.
Старший брат усмехнулся:
- Весенний сон подобен миражу, разве можно ему верить?
- А разве твой сон был - осенний? – рассмеялся младший брат.


elbars 21.07.2014 21:42:41
Сообщений: 2237
ЖАРЛЫ КИШИ БЛА АНЫ КЪАДАРЫ

Бир жарлы киши, Къадарны излей, жолгъа атланнганды. Бара-бара кетгенди да, тюз ортасында бир уллу эмен терек ёсген талагъа жетгенди. Ол уллу эмен терекни тюбюнде сынсый тургъан бёрюню кёрюп, анга салам бергенди. Бёрю аны саламын алып:
- Къайры атланнганса, ашхы киши? - деп соргъанды.
- Къадарны излей айланама, - дегенди киши.
- Ий, маржа, алан, тишимден ёлюп къалама, анга не жарарыкъ эсе да, бир биле кел! - деп тилегенди бёрю.
Киши бара-бара кетгенди да, бир элге жетгенди. Бир талай адам, ныгъышха жыйылып, аямай даулаша тура эдиле. Киши салам бергенди да, ныгъышчыла саламын алгъандыла.
- Алан, узакъ мухажирге ушайса, къайры ахшы жолгъаса? - деп соргъанды аладан бири.
- Къадарны изле айланама, - дегенди киши.
- Ий, маржа, тапсанг, анга бизни жарсыуубузну да бир айт, - деп тилегендиле ала.
- Айтырма, алай жарсыуугъуз неди?
- Орур заман жетгенлей, сабаныбызгъа от тюшюп, кюйюп кетеди. Ачлыкъ кирип, къырылып барабыз, - деп тыкъсыгъандыла.
Киши бара-кете, бара-кете, узакъда бир ариу шахарны кёрюп, ары къайтханды. Ол шахарны иеси хан угъай, ханыша эди. Ханыша анга:
- Къайрыса, ашхы киши? - деп соргъанды.
- Къадарны излей айланама, - дегенди киши.
- Тапсанг, анга мени жарсыууму да айт, маржа, - деп тилегенди ханыша.
- Нек айтмайма, айтырма! Алай жарсыуунг неди, сыйлы ханыша?
- Жарсыуум а олду: мени уллу аскерим жаууму гитче аскерине хорлатханлай турады.
Кёпмю, азмы баргъанды киши, ким билсин, жолда бир къарт мухажирге тюбеп, салам бергенди. Алай ол чал къарт аны саламын алмагъанды. Киши саламын эки, юч да къайтаргъанды. Болмагъанында, жетип, билегинден тутханды.
- Не керекди санга? - дегенди чал мухажир.
- Мен къадарны излей айланама, кёргенинг, эштгенинг иш бармыды? - деп соргъанды киши.
- Излегенинги тапханса. Менме къадар, - дегенди чал къарт.
- Аллахха минг шукур! – деп къууаннганды киши. – Жарлылыкъ къысып, жашауум амалсызды, алай тилегими башхаланы жарсыуларындан башлайым. Санга келе, бир бёрюге тюбеген эдим. Тишлери ауруп, ол бек амалсыз эди. Анга не жарарыкъ болур экен?
- Эшек мыйысын ашаса, сау боллукъду, - дегенди къадар.
- Бёрюден сора сабанчылагъа тюбеген эдим. Кюз сайын сабанларына от тюшеди да, ачлыкъ кирип, къырылып барадыла. Алагъа уа не мадар?
- Сабан кюйюп башлагъан жерде алтын барды. Аны къазсынла да, чыгъарсынла. Алтын мыдых чартлап, сабанларына ол от салады - дегенди къадар.
- Сабанчыладан сора бир ханышагъа тюбеген эдим. Аны аскери кёп болгъанлыкъгъа, аз аскери болгъан жаууна хорлатып турады. Ол а не этсин?
- Уруш тиширыуну иши тюйюлдю. Кюбесин, сауут-сабасын тешип, эм батыргъа
берсин, хорларгъа сюе эсе.
Кючю уллу къадар, энди кесими жарсыууму да айтайым: насыбымы къайда табаргъа боллукъма?
- Жолда табарыкъса, къаты бла озуп иш кетерсе! - деп къаты айтханды къадар.
Киши келген жолу бла артха айланнганды.
Ол ханышагъа къайтып:
- «Ханыша кюбесин, сауут сабасын да эр кишиге берсин, хорларгъа сюе эсе. Уруш тиширыуну иши тюйюлдю!» деп айтдыргъанды санга къадар, - дегенди.
- Сора сауут-сабамы, кюбеми да мен санга береме. Хорлам бла къайтсанг, бу тах - сени!
- Угъай, сыйлы ханыша, мен эски юйюмю алай атып, къалай къояйым? - деп киши жолуна кетгенди.
Келе-келе ол киши сабанчылагъа жетгенди.
- Не бла къууандыраса бизни? - деп соргъандыла ала.
- Сабаныгъыз жанып башлагъан жерде алтын барды. Андан алтын мыдых чартлайды да, сабаннга ол от салады. Аны къазып чыгъарыгъыз, - дегенди да, жолуна кетгенди.
Келе-келе, бёрюге жетгенди да:
- Сени дарманынг - эшек мыйысыды, - дегенди киши.
- Кесинге уа не ашхылыкъ билдинг? - деп соргъанды бёрю.
- «Сен насыбынгы жолда табарыкъса» деген эди къадар.
- Тапдынгмы да?
- Угъай алыкъа, - деп, киши хапарын толусунлай айтханды.
Бёрю секирип тургъанды да:
- Ха! Сора мен сенден уллу эшек излесем да табарыкъ тюйюлме! - деп, кишини жыртып къойгъанды.


УДЕЛ ЧЕЛОВЕЧЕСКИЙ


Один мужчина отправился в дорогу, чтобы поискать Удел человеческий. Долго он шел и однажды вышел на поляну, посреди которой рос огромный дуб. Под дубом лежал и скулил волк. Мужчина подошел к нему и поздоровался. Волк ответил на его приветствие и сказал:
- Куда путь держишь, добрый человек?
- Ищу Удел человеческий.
- Если найдешь его, расскажи ему о моей беде: у меня болит зуб, и я не уже, что делать. Узнай, что мне поможет! – попросил волк.
Мужчина пошел дальше и пришел в какое-то село. Группа людей, собравшись на сельской площади, о чем-то яростно спорила. Мужчина подошел, поздоровался.
- Похоже, ты идешь издалека, куда путь держишь? – спросили его.
- Ищу Удел человеческий, - ответил мужчина.
- Пожадуйста, если найдешь, расскажи и о нашей беде.
- А в чем ваша беда?
- Как только наступает время жатвы, на наших полях возникает пожар, и весь наш урожай сгорает. Люди начинают уже умирать от голода.
Мужчина отправился дальше и, увидев большой красивый город, завернул туда. Правила этим городом ханша, не хан. Она спросила мужчину:
- Куда идешь, добрый человек?
- Ищу Удел человеческий.
- Если найдешь, расскажи и о моей беде.
- Расскажу, почему бы и не рассказать. Но что тебя тревожит, выокочтимая ханша?
- Мое большое войско всегда проигрывает небольшим войскам противника.
Долго ли, коротко ли шел мужчина, встретился однажды со старым странником и поздоровался с ним. Но старик не принял его приветствия. Мужчина повторил свое приветствие дважды, трижды… Не дождавшись ответа, он догнал старика и схватил его за руку.
- Что тебе надо? - спросил странник.
- Я ищу Удел человеческий, может, ты знаешь, где его найти?
- Ты нашел, что искал, я и есть Удел человеческий, – ответил седой старик.
- По дороге к тебе я встретил одного волка. Он сильно страдал от зубной боли. Что ему может помочь?
- Ему поможет, если он съест ослиный мозг.
- Затем я встретил землепашцев. Каждый год на их полях возникает пожар, у них уже голод, люди умирают. Что делать им?
- В месте, где зарождается пожар, лежит золото. Пусть откопают его. Золото временами искрит, и пожар от этого.
- Еще я встретился с ханшей-правительницей. У нее большое войско, но оно всегда проигрывает немногочисленным войскам противника. Что делать им?
- Война – не дело женщин. Пусть ханша передаст свои боевые доспехи самому храброму из своих воинов, если хочет одерживать победы.
- Теперь скажу о себе: где мне найти свое счастье?
- В пути. Смотри, только не пройди мимо!
Мужчина той же дорогой пошел назад.
Завернув к ханше, он сказал ей:
- Тебе велено передать: «Война – не дело женщин. Пусть ханша свои боевые доспехи передаст самому храброму из своих воинов, если хочет одерживать победы».
- Я отдаю свои доспехи тебе, вернешься с победой, этот трон – твой!
- Нет, высокочтимая ханша, на кого же я оставлю два своих дома? – отказался мужчина и отправился дальше.
Когда он пришел к землепашцам, те спросили:
- Чем нас порадуешь?
- В месте, где зарождается пожар, лежит золото. Золото временами искрит, и пожар от этого. Откопайте его, - сказал он и отправился дальше.
В конце концов он дошел до волка.
- Твое лекарство – ослиный мозг, - сказал он ему.
- А что узнал про себя? – спросил волк.
- Мне было сказано: «Свое счастье ты найдешь по пути».
- Ну и как, нашел?
- Пока нет, - ответил мужчина и рассказал ему всю свою историю


- Ну, тогда большего осла мне не удастся найти! – вскричал волк, и, вскочив, растерзал его.

elbars 24.07.2014 00:04:50
Сообщений: 2237

1 0

ЧОМАРТ БИЙНИ ДЕРТИ

Эртте-эртте бир бий киши жашагъанды. Ол бай болгъанлыкъгъа, чомарт, асыл адам эди да, аны эллиле бек сюйгендиле. Сюйгенде да, саламлаша, аны къолун эки къоллары бла тутхандыла. Аллай уллу хурмет байгъа, айхай да, хычыуун эди. Ол да борчлу къалмагъанды: эллилени юйюне чакъырып, терк-терк сыйлай тургъанды.
Алай эте, бай киши кюнлени бир кюнюнде ырысхысын элге ашатып бошагъанды. Халаллыгъы жарлы этген бий бла элде киши саламлашмай эди энди. Тап, кёрмеген кибик этип, жаны бла озуп кете эдиле.
«Мен да мен тюйюлме сизни жерге бир къаратмасам!» - деп, ол киши жолгъа атланнганды.
Этимли бий кюнлени биринде, жюз тюе жюгю хазнасы бла, алты ат жегилген алтын пайтоннга минип, элге къайтханды.
Ма бий десенг, бий!
Эллилери, узакъдан окъуна эки къолларын созуп, алгъындан да уллу хурмет этип башлагъандыла. Алай анга салам берселе, бий жауапха бохчасын чыгъарып, ахчасын зынгырдатып къоя эди.
- Алан, сени бу этгенинг неди?! Санга салам берсек, саламыбызны алыр орнуна, бохчангы зынгырдатып къояса! - деп, эллилери кёлкъалды болгъандыла.
- Сиз мени бла угъай, мени байлыгъым бла саламлашасыз да, саламыгъызны бохчам алады!


МЕСТЬ ЩЕДРОГО КНЯЗЯ

В давние времена жил один князь. Он был богат, щедр, благороден, односельчане относились к нему с большим почтением и здороваясь, всегда пожимали ему руку двумя руками. Такое уважение, конечно же, льстило князю. Но и он не оставался в долгу: постоянно угощал их, устраивая пирушки.
Но такой образ жизни вскоре истощил его богатство, ему стало нечем больше угощать односельчан. Изменилось и их отношение к князю, которого щедрость привела чуть ли ни к нищете - никто с ним уже не здоровался, как прежде. Более того, многие частенько проходили мимо, делая вид, что не замечают его.
«Я не я, если не пристыжу вас!» - решил князь и уехал из села. Будучи предприимчивым человеком, он вскоре снова разбогател и вернулся в село. Но вернулся не просто так: он приехал на золотой карете, запряженной шестеркой лошадей, а следом за ним следовал караван из ста нагруженных верблюдов. Ай да князь!
Односельчане сразу же захотели выказать ему свое уважение, как и прежде. Но когда, встретив князя, они спешили поздороваться с ним, он вместо того, чтобы пожать руку, вытаскивал кошелек и бренчал деньгами.
- Почему ты так поступаешь с нами? Мы хотим поздороваться с тобой, а ты бренчишь деньгами, - высказали ему свою обиду сельчане.
- Как же быстро вы все забыли! – ответил князь. – Когда у меня водились деньги, вы оказывали мне почести. Когда же они закончились, вы перестали меня замечать. Оказывается, вы здоровались не со мной, а с моими деньгами. Но я теперь уже не тот простачок. Вы здороваетесь с моими деньгами – вам отвечает мой кошелек!


elbars 26.07.2014 00:33:31
Сообщений: 2237

1 0

КЪЫРС КЁСЕ
(Экинчи тюрлюсю)

Бир къырс кёсе базаргъа баргъанды да, айлана кетип, ач болгъанды. Ахчасын асыры къызгъаннгандын, къолу къалтырай, бир гитче бёрекчикни сатып алып, аны сау сагъат ашагъанды. Алай ач къарынны гитче бёрекчик бла алдяламыса дейсе, ол бер-берин къоймагъанды.
- Бу ач къарын мени орам азыгъы этип къояды! - деп, жиляй-улуй, хурма тишчик алып къапханды. Алай тоймагъанды. Этер амал жокъ: терлегенлери бетин жууа, бохчасындан шай чыгъаргъанды да, бир гитче халыуа юлюшчюк алып къапханды. Къапханды да, не сейир, не аламат, ач амалсызлыгъы кетгенди. Сора къырс кёсе:
- Ай, башынга ат ургъан кёсе уа! Халыуа ашап тояр жерингде, садакъа тилерик болуп къалдынг да! - деп, къутукъ башын тюйгенди.



ЖАДНЫЙ КЁСЕ

Однажды жадный Кёсе пошел на базар и проголодался. Дрожащими руками он вытащил из кошелька монетку, купил самый маленький пирожок и жевал его целый час. Но разве обманешь голодный желудок? Он продолжал требовать свое.
- Этот проклятый желудок меня до нищеты доведет! – запричитал скупец и купил один финик. Но, конечно же, не наелся. Не в силах терпеть, обливаясь потом, вытащил из кошелька пятикопеечную монету и купил маленький кусочек халвы. Как ни странно, острое чувство голода у него прошло.
- Ах, ты, Кёсе, видно, лошадь тебя по голове копытом стукнула, не мог сообразить: надо было сразу купить халву. А вот теперь хоть по миру иди! – причитал Кёсе и бил себя по лысой башке.
elbars 27.07.2014 22:38:49
Сообщений: 2237
АБРЕК

Бир киши, базарда ийнегин сатып, агъач ичи бла къайтып келе болгъанды. Аллына абрек чыкъгъанды да, ушкогун ол кишини юсюне бургъанды.
- Бохчангы, кюмюш къамангы да бери бер, жашаргъа сюе эсенг! - деп жаныгъанды абрек.
Не десенг да жан татлыды: киши бохчасын, кюмюш къамасын да арбекге бергенди.
- Меслеринги да теш! - деп буюргъанды абрек.
Амал жокъ - тешгенди.
- Бир тилегим барды да, угъай деме, - деп тилегенди киши.
- Не тилекди ол?! - деп ишармиш этгенди абрек.
- Сен манга этеринги этгенсе, энди, къыйынсынма да, чепген этегими ушкок бла уруп да бир теш. Ансы мен, кесимча биреуге ийнегими багъасын сыйыртып, уялмай къатынны кёзюне къалай къарарыкъма. «Юсюме ушкок бла сюеген эди» десем, айып этмез эсе уа,- дегенди киши.
- Ол а, досум, ишмиди! - деп, абрек ушкогун къабындыргъанды.
Кишиге кереги да ол эди:
- Ыхы! Энди ушкогунгу огъу жокъ! - деп, абрекни бойнуна уруп, жерге къаплагъанды. Сора бохчасын, къамасын, ышымларын да алып, абрекни атын жоргъалатып, юйюне кетгенди.


АБРЕК

Мужчина продал на базаре корову и лесом возвращался домой. Навстречу ему вышел абрек и направил на него ружье.
- Давай сюда кошелек и серебряный кинжал, если хочешь жить! – сказал он.
Что ни говори, жизнь сладка: мужчина отдал ему и то, и другое.
- Снимай и ноговицы! – приказал абрек.
Делать нечего, мужчины отдал и ноговицы.
Затем мужчина обратился к абреку:
- У меня к тебе просьба, не откажи, пожалуйста!
- Что за просьба? – улыбнулся абрек.
- Прострели мне полу чекменя. Мне будет стыдно появиться перед женой, позволив другому мужчине отобрать у себя и деньги, вырученные за корову, и кинжал, и ноговицы. А если скажу, что ты стрелял в меня, хоть какое-то оправдание будет.
- Ну, это не трудно, друг мой, - ответил абрек и прострелил ему полу.
- Значит, теперь твое ружье разряжено! – сказал мужчина, и, стянув абрека с лошади, задал ему хорошую трепку. Отобрав у него свой кошелек, кинжал, ноговицы, мужчина сел на его коня и поскакал домой.


elbars 29.07.2014 19:45:36
Сообщений: 2237
АЧЫ ТАУРУХ

Эки сюйгеннге эуюл бола турмагъыз!
Бир байны бир ариу къызы болгъанды. Аны ариулугъуна сукъланмагъан, анга термилмеген жаш жокъ эди ол ханлыкъда. Хангуш окъуна анга кёз къаратып тургъанды.
Суу къамиш кибик субай къыз а бир жарлы отунчуну жашын сюе эди.
Бир ингирде къызны атасы аланы бирге кёрюп къойгъанды. Жаш къачханды.
- Сайлауунг ол эсе, бар, аны бла ёлмей-къалмай жаша. Уллу башымы сёзлюк, бедишлик этдинг! Бюгюнден арысында сен манга бала тюйюлсе! - деп чамланнганды къызына бай.
Ол заманлада быллай тёре болгъанды: байны, бийни къызы жарлы жашны сюйсе, къадий къызны ёлтюрюрге деп хаух сюд эте эди. Сора къызны къаранчхасын жерге басдырып, сын ташына ким болгъанын, къачан ёлгенин жазгъандыла. Жиляуун этегнден сора аны юйден къыстап болгъандыла.
Ол къызгъа да аллай сюд этип, юйден къыстап ийгендиле.
Отунчуну жашы къызны хапарын эшитип, аны излей жайылгъанды. Жаш айлана кетип жар эрнинде юркюн юлкюге илинип, аязда къалтырай тургъан жаулукъну кёргенди. Жаулукъ сюйген къызыны жаулугъу эди.
Жаш, жар эрнинде тартына турмай, къызны ызындан къутургъан суугъа секирлик эди. Алай аллай ёлюм эр кишини намысына тюз келмейди.
Ол, чапханын бузмай, къызны атасына келип, къамасы бла аны башын тайдыргъанды да, шашып, тюзге кетгенди.


ГОРЬКАЯ ЛЕГЕНДА

У одного богача была красивая дочь. Не было в их ханстве парня, не прельщавшегося ее красотой, не томившегося по ней. Даже сыну хана она нравилась.
А стройная, как камышинка, девушка была влюблена в сына бедного дровосека.
Однажды отец девушки застал их вдвоем. Юноша бежал.
- Если это твой выбор – иди к нему! Ты покрыла позором мою гордую голову. Отныне ты мне не дочь! – сказал дочери отец.
А в те времена был такой обычай: если дочь знатного человека или князя влюблялась в простолюдина, кадий приговаривал ее к заочной казни. После чего чучело девушки хоронили, а на надгробном камне писали, кто это такая и когда умерла. Оплакав, ее изгоняли из дому.
Так же поступили и с этой девушкой.
Сын дровосека, узнав об этом, долго разыскивал ее. И однажды на крутом берегу реки обнаружил на кусте крыжовника трепещущий на ветру платок. Это был ее платок!
Юноша, ни минуты не колеблясь, и сам бросился бы с обрыва в реку, поглотившую его возлюбленную, но такая смерть не достойна мужчины.
Единым духом он примчался к дому ее отца и срубил ему кинжалом голову. А сам, потеряв рассудок, убежал в степи.
elbars 31.07.2014 23:21:36
Сообщений: 2237
ТЮЗЛЮКНЮ СЮЙГЕН ПАТЧАХ

Узакъ къыралланы биринде бир огъурлу хан жашагъанды. Ол тюзлюкню тергеген хан эди да, аны жамауат бек сюйгенди, анга насып, узакъ ёмюр тилегенди.
Бир кюн бир киши бир уллу хууан алып келгенди да, ханнга баш уруп:
- Ханым, быйыл тирлик аламат битгенди. Хууанларымдан бек уллусун санга алып келгенме. Алсанг, мени бек ыразы этериксе, - дегенди. - Сени огъурлулугъунгдан биз ач-жаланнгач болмай жашайбыз.
- Сау бол, ахшы киши, алай сен кесинг ючюн ишлейсе, ишинги хайырын да кесинг кёр, - деп сёлешгенди хан.
- Быллай уллу хууанны мен биринчи кере ёсдюргенме. Аны сен ашасанг сюеме. Биз, къара халкъ, санга базынып жашайбыз, ийлыкъма да, ал, - дегенди киши, биягъы баш уруп.
- Ахшы киши, ийлыгъыб а! Ыразы болуп бересе да, алайым, - деп хан хуанны алгъанды.
Сора жумушчусуна:
- Къонакъны къуру иерге жарамаз, бир саугъа бер, маржа, - дегенди.
Жумушчу:
- Тюнене бир киши тана келтирип кетген эди, сен аны къырс къадийден къутултханынг ючюн. Ол тана турады, - дегенди.
- Да сора аны бу ахшы кишиге бер, - дегенди хан.
- Уллу ханым, жангынга тиерге сюймейме, алай мени аллай муратым жокъ эди, - дегенди киши.
- Билеме, болса да ол тана менден эсе санга бегирек керекди, - деп, хан къонагъын тана саугъа берип, ашыргъанды.
Хапар элге терк жайылгъанды. Ол ишчи кишини зар хоншусу анга къырслыкъ этип: «Муну хууанына тана берген, мени иригиме ийнек берир!» - деп, хансарайгъа тебирегенди.
- Ханла ханы, мен санга бир аламат ирик алып келгенме. Огъурлулугъунгу аз кёрмегенме. Иригими ал да, мени ыразы эт! - дегенди къыс киши, баш уруп.
- Да жанынга тиерге сюймейме, ансы ирик керекли жерим а жокъ эди, - дегенди хан. Сора жумушчусуна: - Муну къуру къоллу ийме, маржа! - деп сёлешгенди. - Не саугъанг бар эсе да, къызгъанма.
- Тюненеги хууан турады, - дегенди да жумушчу, хуанны алып келип, ол къырс кишиге бергенди.
Не этерик эди къырслыкъ жюрегин сокъур этген киши: хоншусуну хууанын алып, юйюне къайтханды.


ПРАВДОЛЮБИВЫЙ ЦАРЬ


Одной из далеких стран правил добрый хан. Он был очень справедлив, и народ его любил, желал ему счастья и многих лет жизни.
Однажды один мужчина пришел к нему с огромной дыней, поклонился и сказал:
- Мой хан, в этом году был отличный урожай. Самую большую дыню я принес тебе и буду очень рад, если ты примешь ее. Благодаря твоей щедрости мы живем, не зная невзгод.
- Благодарю тебя, добрый человек, но это плод твоего упорного труда. Будет справедливо, если ты сам ее съешь, - ответил хан.
- Такую большую дыню я вырастил в первый раз. Хочу, чтобы ее съел ты. Мы, простой народ, живем, уповая на тебя. Не побрезгуй, возьми, - попросил мужчина, поклонившись.
- Конечно же, возьму! Вижу, ты это делаешь от души, - сказал хан.
Затем приказал своему слуге:
- Нельзя отпускать гостя с пустыми руками, одари его чем-нибудь.
- Вчера, в благодарность за то, что ты защитил его от корыстолюбивого кадия, один мужчина пригнал бычка. Он стоит во дворе, - сказал слуга.
- Вот и отдай его этому доброму человеку, - сказал хан.
- Мой великий хан, я сделал это вовсе не в расчете на подарок, - сказал мужчина.
- Знаю, но этот бычок тебе нужнее, чем мне, - сказал хан, провожая его.
Слух об этом быстро разошелся по селу.
У получившего подарок от хана мужчины был очень завистливый сосед. «Если хан так одарил его за дыню, то за моего барана он даст корову!» - подумал он, и отправился во дворец.
- О хан ханов, я принес тебе отменного барана. Мы видели много твоих милостей. Прими его в подарок, уважь меня, - сказал он с поклоном.
- Я вовсе не нуждаюсь в баранах, - сказал хан, но не буду тебя обижать, раз уж ты решил подарить его мне, возьму.
Затем сказал слуге:
- Не отпускай его с пустыми руками.
- Что ж ему дать? Впрочем, вчерашняя дыня еще лежит, - сказал слуга, принес и вручил ее завистнику.
Что было делать ослепленному завистью скряге? Пошел он домой, променяв своего барана на дыню.


elbars 03.08.2014 18:57:54
Сообщений: 2237
ЖАШ КЕЛИН БЛА ТЮЛКЮ

Бир элде бир къарт киши жашап болгъанды. Аны бир ариу къызы бар эди. Заманы жетгенлей, атасы аны бир уста уучугъа эрге бергенди.
Жаш бла къыз бир бирин ангылап, татлы жашай тургъандыла.
Бир жол жаш ууда кечикгенди. Кийикни кётюрюп юйге келсе - къатынчыгъы жукълап, къазаны да - къуру. Уучу къатынчыгъын уятханды да, тырман да этип, къангагъа аш сал дегенди.
- Алан, бу этгенинг неди? Бир иги тюш кёре тура эдим, кёзюнг къыйып мени къалай уятдынг? - деп ёпкелегенди къатынчыкъ.
- Уялыр орнуна, сен къаллайла сёлешесе?! - деп ачыуланнганды эри.
Къатынчыкъ, жеринден сюйюсюнмей тургъанды да, эрине аш жарашдыргъанды. Арып келген уучу ашап, жылы тёшекге киргенлей, жукълап къалгъанды.
Ол кезиуде тауукъ урларгъа бир тюлкю келип, быланы кёлкъалдыларын эшитип къойгъанды.
Къатынчыкъ, эрини хынысын кётюралмай, кесими суугъа атама деп, юйден узайгъанлай, тюлкю аны бир баппушун тутуп къачханды.
Ай жарыкъ кече жаш къатынчыкъ кёл жагъада бир тюлкюню кёргенди. Тюлкю баппуш тутуп бара эди. Суу бетинде кесини ауанасын кёрюп, аны башха тюлкю суннганды да, аны баппушун да сыйырайым деп, жардан кёлге секиргенди. Тюлкю баппушун да ычхындырып, батаргъа да аздан къалып, жагъагъа кючден чыкъгъанды.
- Сенден тели болурму дунияда! Сууда ёз ауананга алданып, батаргъа аздан къалдынг да!- дегенди жаш келинчик.
- Менден телими дейсе? Хау, барды. Ол да сенсе. Эринги айтханындан хыйсап этер орнуна, ол манга тырман этгенди деп, сен кесинги суугъа атаргъа келип тураса, - дегенди тюлкю.
Жаш келинчик сагъышлы болгъанды. Сора, терслигин ангылап, юйюне къайтханды да, жукълап тургъан эрине къаты къысылып жатханды.



МОЛОДАЯ НЕВЕСТКА И ЛИСА

В одном селе жил старик. И была у него красивая дочь. Пришло время, и он выдал ее за искусного охотника.
Стали молодые жить в мире и согласии.
Однажды муж припозднился на охоте. Добыв косулю, он явился домой ночью и увидел, что жена его спит, и ужин не приготовлен. Разбудив ее, он недовольным тоном сказал, чтобы она дала ему покушать.
- Алан[1], как ты так можешь? Мне такой сладкий сон снился, и как это тебе не жалко было меня будить? – обиделась жена.
- Ты еще и обижаешься?! – рассердился охотник.
Женщина нехотя встала с постели, и приготовила мужу покушать. Усталый охотник, забравшись в постель, сразу же уснул. А жена, обиженная поведением мужа, вышла из дому и пошла к озеру – топиться.
В это время под их окном стояла лисица, которая прибежала в надежде поживиться чем-нибудь из курятника. Она слышала ссору мужа с женой.
Дождавшись, когда женщина покинула двор, лисица украла утку и побежала вдоль озера к себе в нору. Ночь была лунная. Увидев в воде свое отражение, лисица приняла его за другую лису, и прыгнула в воду, чтобы отобрать у той утку. Но чуть не утонув, упустив и свою добычу, она еле выбралась на берег.
- Может ли быть кто на свете глупее тебя, лиса - чуть не потонула, обманувшись своим отражением, - сказала ей женщина.
- Глупее меня? Да, может. Например, женщина, которая вместо того, чтобы сделать выводы из слов мужа, идет топиться! – ответила лиса.
Женщина призадумалась, поняла что неправа, вернулась домой и сладко заснула, прижавшись к спящему мужу.





[1] Алан – самоназвание балкарцев и карачаевцев. Используется как обращение.
elbars 06.08.2014 13:02:13
Сообщений: 2237
КЪАЙСЫ ЭДИ ИТ?

Бир уллу сууну бойнунда бир эл болгъанды. Ол элде бир жаш жашай эди.
Бир жол, жауун къылыкъсыз жаууп, суу кётюрюлгенди да, элни басып къойгъанды.
Жашны юйю уа сыртлыкъда эди. Суу аны арбазына жетип тохтагъанды.
Жаш бата тургъан итни кёрюп, аны суудан чыгъаргъанды. Ол уллу къара ит эди. Жаш суудан бир танышын да чыгъаргъанды.
- Энди мен къайры барайым? - деп тыкъсыгъанды танышы. - Юйюмю, малымы суу талап кетгенди.
- Мени бла жаша, - дегенди жаш, - мен ашагъанны ашарса, мен кийгенни кийерсе.
Жашны юйюнде азмы, кёпмю жашагъанды, ким билсин, алай кюнлени биринде танышы жашны халал къыйыны бла жыйгъан ахчасын да урлап, къачып бара тургъанлай, къара ит ызындан жетип, аны буууп къойгъанды.
- Аха, сени итинг адам кесди, аллыбызда тебире! - деп, бегеуюлле жашны элтип, тёре юйню чигинжисине байлагъандыла.
Къалай болгъанын ким билсин, тёре юйге от тюшгенди.
Къара ит суугъа кире да, чабып барып жашха суу чача, аны ачы ажалдан сакълагъанды. Алай кеси уа кюйген жараларындан ёлюп къалгъанды.
Жашны къадийни аллына сюегендиле да, къадий:
- Быллай акъыллы ит бу жашны танышын бош кесмегенди, аны хуржунларына бир къарачыгъыз, - дегенди.
Ёлген жашны хуржунларын къармагъанларында, ахча тапхандыла. Ахчаны санагъандыла да, халал жаш айтханча бир болгъанды.
Айтчыгъыз бир энди: ол экисинден къайсы эди ит?


ПЕС


В одном селе на берегу большой реки жил юноша.
Однажды прошел сильный ливень, вода в реке поднялась и затопила село. Дом юноши был на склоне, и вода остановилась прямо у его двора.
Заметив тонущего пса, юноша вытащил его из воды. Это была большой черный пес. Вскоре юноша спас и одного своего знакомого.
- Куда же мне теперь идти? – начал хныкать спасенный. – У меня ничего не осталось, все унесло водой.
- Живи со мной, - предложил юноша, - будешь есть то, что я ем, одевать то, что я одеваю.
Так они и жили некоторое время. А однажды спасенный парень украл все сбережения своего спасителя и сбежал. Но верный пес догнал его и задушил.
- Твой пес убил человека, - обвинили юношу, арестовали и приковали к опорному столбу в помещении суда.
Кто знает как, но ночью в здании суда возник пожар. Черный пес бегал к реке, окунался в нее и, прибежав, встряхивался и обрызгивал водой хозяина. Так он спас юношу, но сам от полученных ожогов скончался.
- Такой умный пес не мог просто так задушить человека, обыщите-ка убитого, - повелел кадий.
Обыскали и нашли деньги – ровно столько, сколько сказал прикованный юноша.
А теперь ответьте: кого же из них следует назвать псом?
elbars 10.08.2014 20:12:06
Сообщений: 2237
ЁЧ

Бир гынттылы чегемли:
- Эски къабырлада тюшген къабыр барды. Кече аны къатында ким баста биширип ашаса да, акъ атымы анга берликме! - дегенди.
- Мен ашарма, - дегенди бир жаш.
- Ашаялмасанга а? - дегенди гынттылы.
- Атынгы багъасын берирме, - дегенди жаш.
Ала къол тутушхандыла.
Кюз арты къарангы кече жаш тюй, чоюн, отун, гыбыт бла суу да алып, эски къабырлагъа баргъанды. Жаш, къоркъмаз ючюн жыр да айта, от этип, баста бишире тургъанлай, къабырдан:
- Ёлгенле жатхан жерде жырларгъа жарамайды! - деген бир эрши ауаз чыкъгъанды.
- Ёлгенле уа тынчайып жатаргъа керекдиле! – деп, жаш бастасын ашап башлагъанды. Ол кезиуде къабыр ичинден бир къара къол созулгъанды. Сора биягъы эрши ауаз:
- Манга да къапдыр, манга да къапдыр! - деп тилерге къалгъанды.
- Да сенден къызгъаннганым ичиме жарашмасын! – деп, жаш къабырдан узатылып тургъан къолгъа къалагъы бла исси баста салгъанды.
- Охахай, къолуму биширип къойдунг да! – деп, къабырдан биреу чартлап чыкъгъанды. Жаш эслеп къараса, ол а - акъ атны иеси.
Гынттылы чегемли башсызлыгъы ючюн атсыз къалгъанды, харамлыгъы ючюн а эл бедишлиги болгъанды.



СПОР

Один гонористый чегемец однажды заявил:
- На старом кладбище есть обвалившаяся могила. Кто возле нее сварит кашу и съест, тому я отдам своего белого коня!
- Я сделаю это, - сказал один из парней.
- А если не сможешь?
- Отдам тебе стоимость твоего коня.
Ударили по рукам.
Темной осенней ночью, взяв с собой пшено, котел, дрова, воду в бурдюке, парень отправился на кладбище. Припевая, чтобы подбодрить себя, юноша варил кашу, когда из могилы раздался страшный голос:
- Не следует петь на кладбище!
- А мертвецам следует лежать тихо! – сказал парень, и начал есть кашу.
- И мне дай, и мне дай! – начал просить голос, и из могилы высунулась черная рука.
- Да не пойдет мне впрок то, что я пожалею для тебя! – сказал юноша и, взяв лопаточкой горячей каши из котелка, шлепнул ее на протянутую руку.
Тут же с криком: «О-хахай! Ты обварил мне руку!» – кто-то выскочил из могилы.
Присмотревшись, юноша признал в нем хозяина белой лошади.


Гонористый чегемец из-за своей глупости остался без лошади, а из-за своей бесчестности – стал посмешищем для односельчан.
elbars 15.08.2014 21:36:53
Сообщений: 2237
АЙЫП

Бир элде жангыз жаш бла жангыз къыз жашагъандыла. Къыз - огъары, жаш а - тёбентин.
Бир ингирде жаш къызгъа келгенди да:
- Сен да жангыз, мен да жангыз, кел, бирге жашайыкъ, - дегенди.
- Минерге атынг жокъ, сауаргъа ийнегинг жокъ, сора мен санга къалай барайым? - деп, къыз жашха барыргъа унамагъанды.
Жаш кетгенлей къыз сагъышлы болгъанды. Сора, этгенин терсге санап, экинчи кюн къыз жашха тюбегенди. Тюбегенди да:
- Сен тюз айтаса: сен да жангыз, мен да жангыз, къошулсакъ игиди, - дегенди.
- Угъай! - дегенди жаш, къызны къагъып, - минерге атым, сауаргъа ийнегим угъай,
чычхан тутаргъа киштигим да жокъду, сора сени къалай кечиндирликме?!
- Къыз, кёлю сынып, асыры амалсыздан, жерге кирлик болгъанды. Сора, кеси кесине уруша, юйюне къайтханды.
Къыз кетгенлей жаш сагъышлы болгъанды. Ол кюнню ингиринде жаш къызгъа баргъанды да:
- Охо, мен ыразыма, - жастыгъыбыз бир болсун, - дегенди.
- Угъай! - деп чорт кесгенди къыз, - жер юсюнде эр тукъумундан сен къалгъан болсанг да, мен санга барлыкъ тюйюлме! Къалай сындырдынг мени, къалай уялтдынг!
Жаш кетгенлей къыз биягъы сагъышлы болгъанды: «Атым къарт къызгъа чыгъа тургъанлай, мен не гынтты этеме? Малы болмагъанлыкъгъа, тёрт саны сау, не керекди ёзге? Башхалача ишлербиз да, баш кечиндирирбиз!»
Экинчи кюн къыз жашха баргъанды да:
- Ала эсенг, мен ыразыма, не десенг да, бирден эки ахшы, - дегенди.
- Угъай, сени эрге алыр амалым чырт да жокъду. Мени жерге ненча кере къаратдынг?! - деп, жаш къызны арбаздан ашырып къойгъанды.
Къыз кетгенлей, жаш суууй тургъан отжагъагъа къарап: «Сени башынг туугъанлы да болмагъанды, чап да, къызны артха къайтар!» - деп къутургъанды кесине. Къутургъанды да, къызны ызындан баргъанды.
Баргъанлыкъгъа, атта не асыу, къыз эшик ачаргъа да унамагъанды. Жаш кетгенлей а, къыз аны ызындан чыкъгъанды. Алай, не медет, чыкъгъанлыкъгъа, къыз юйге жангыз къайтханды.
Ала бир бирин тилей, эки арада къарт, къарыусуз болгъунчу жюрюгендиле, алай бир отжагъагъа къарар насыплары болмагъанды.
Туураларындан къарап, алагъа ишармиш этгенле, сёзлерин этгенле да бар эдиле элде. Алай а ол, эки жаш адамгъа угъай, аланы оноуларын этерге акъыллары жетмеген эл къартлагъа эди айып.



НА КОМ ВИНА?

Жили в одном селе одинокий юноша и одинокая девушка. Девушка жила в верхнем конце села, юноша – в нижнем.
Однажды юноша заявился к девушке и сказал:
- Ты - одинока, и я – одинок, давай станем жить вместе.
- Ни лошади у тебя, чтобы выезжать, ни коровы, чтобы доить – как же я за тебя выйду? – ответила девушка.
Юноша ушел, а девушка призадумалась. Решив, что поступила неправильно, на следующий день она встретилась с парнем и сказала:
- Ты прав: и я – одинока, и ты – одинок. Лучше будет, если мы соединим свои судьбы.
- Нет, - ответил юноша, - у меня не то что коня, чтобы выезжать и коровы, чтобы доить, - у меня нет даже кошки, чтобы ловить мышей! Как же я буду содержать тебя?
Обиженная девушка готова была провалиться сквозь землю от стыда. Кляня себя на чем свет стоит, она вернулась домой.
По уходу девушки парень призадумался. Вечером он опять пришел к ней и сказал:
- Я согласен, пусть у нас будет общая подушка.
- Нет! – отрезала девушка, - я не выйду за тебя, даже если ты останешься единственным мужчиной на свете! Как ты меня унизил!
Парень ушел, а девушка опять впала в раздумья: «Я уже слыву старой девой, что же я ерепенюсь? Да, ни скота, ни имущества у него нет, но он здоров, руки-ноги на месте. Будем работать, проживем как-нибудь».
На следующий день она пошла к парню:
- Если ты берешь меня, я согласна выйти за тебя, вдвоем лучше, чем одному.
- Нет, я никак не могу на тебе жениться: сколько раз ты можешь меня унижать?! – ответил парень и проводил ее со двора.
Девушка ушла, а парень долго сидел, глядя на остывающие угли в очаге, и ругал себя: «Да ты никогда не отличался особым умом! Иди, догони и верни девушку!»
И он пошел за ней.
Но что толку – девушка не захотела ему открыть дверь. А увидев, что он ушел, сама вышла за ним. Но опять же – увы! – вернулась домой одна.
Так, поочередно сватая друг друга, они и прожили до старости. Но так и не суждено им было испытать счастье совместной жизни.
Были в селе и такие, кто смеялся над ними за их спинами.
Но винить в этом надо было не их, а старших, которые видели все это, но у которых не хватило ума решить их судьбу.


elbars 19.08.2014 22:31:30
Сообщений: 2237
ЮЧ АКЪЫЛ

Къара агъачны къыйырында бир уста уучу жашагъанды. Ол юйюне къурлай бир да къайытмагъанды.
Бир жол ол, сау кюнню агъачда айланып, бир зат да атмагъанды. Тюнгюлюп, юйюне келе тургъанлай, кёкен юлкюде гергечикни кёрюп, ауу бла аны тутханды. Герге тилленип:
- Муратынг неди? - деп соргъанды уучу жашха.
- Юйге келе келгенлей, биширеме да ашайма. Олду мени муратым, - дегенди ач уучу.
- Да мен бир къабын да боллукъ тюйюлме, андан эсе мени жибер да къой. Аны ючюн а мен санга юч акъыл сёз айтырма. Ол юч акъыл сени кесинге, сабийлеринге, туудукъларынга да жарап турлукъду, - дегенди.
- Керти айтаса: сенден тоярыгъым жокъду, андан эсе манга юч акъыл сёзюнг хайыр болур, айт, - дегенди уучу.
- Мен биринчи акъылны сени къол аязынгда айтырма, экинчисин - терек булчугъунда, ючюнчю акъылны уа - огъунг жетмез бийикден.
- Келишдик, - дегенди уучу.
- Эсингде болсун, - дегенди герге, - бир заманда да болуп кетген затха жарсыма.
Алай айтып герге уучуну къол аязындан учуп, терек булчукъгъа къоннганды.
- Болмазлыкъ затха бир заманда да ийнана турма, - дегенди герге терекден. - Мени ташдерденимде гаккы тенгли алтын барды. Сен аны алгъадан билсенг, ёмюрюнг байлыкъда озарыкъ эди.
- Ай, башыма ат ургъан а! - деп тыкъсыгъанды уучу, - Андан эсе ёлгеним иги эди. Нек ийип къойдум чыпчыкъны? Нек ийнандым аны ётюрюгюне?! Къаллай зауукъ жашаудан къуру къалдым, мен тели!
Герге къанат къагъып учама дегенлей, уучу былай айтып къычыргъанды:
- Келишимибиз а?! Сен юч акъыл деген эдинг, айтхан а экисин этгенсе. Тилейме, ючюнчюсюн да айт!
- Неге керекди санга ючюнчю акъыл? Мен санга тюз бусагъатчыкъда эки акъыл бергенме, алай мени айтханым бла сени унутханынг тенг болду. Ючюнчю акъыл бла да этеригинг алайды. «Бир заманда да болуп кетген затха жарсыма!» - деген эдим санга, сен а мени ийгенинг ючюн кесинги ёлтюре тураса. «Болмазлыкъ затха бир заманда да ийнана турма!» - деген эдим санга, сен а мени ташдёрденимде гаккыдан уллу алтын болгъанына ийнандынг. Гаккыдан уллу мен кесим да тюйюлме?
Алай айтып, герге учуп кетгенди


ТРИ СОВЕТА


На краю темного леса жил искусный охотник. Он никогда не возвращался с охоты домой с пустыми руками.
Как-то раз, пробродив целый день, но так ничего и не добыв, он уже шел домой, когда заметил под кустом жаворонка и поймал ее в силки.
Жаворонок спросил человеческим голосом:
- Что ты собираешься со мной делать?
- Отнесу домой, зажарю и съем – вот что я собираюсь делать.
- Да я тебе на один укус… Лучше отпусти меня, а я дам тебе за это три совета. Они пригодятся и тебе, и твоим детям, и твоим внукам.
- Да уж, действительно, тобой не насытишься. Так уж и быть, говори.
- Первый свой совет я дам, сидя на твоей ладони, второй - с ветки дерева, а третий – с вышины, недоступной для твоей стрелы.
- Договорились.
- Первое: никогда не жалей о том, что уже произошло.
Жаворонок вспорхнул с ладони охотника и сел на ветку дерева.
- Второе: никогда не верь в невозможное.
Жаворонок помолчал и продолжил:
- Кстати, в моем желудке находится кусок золота величиной с куриное яйцо. Знай ты об этом заранее – провел бы век свой безбедно.
- Ах, я, безмозглый дурак! – воскликнул охотник. – Лучше бы я сдох! Зачем я отпустил эту птичку?! Зачем поверил в ее байки? Как бы я хорошо зажил!
Увидев, что жаворонок собрался улететь, охотник закричал:
- Постой, речь шла о трех советах! Какой третий?


- Зачем он тебе нужен? Я только что дал тебе два совета, но ты забыл их, едва услышав. То же самое будет и с третьим советом. Я сказал: «Никогда не жалей о том, что уже произошло» - а ты распинаешь себя за то, что отпустил меня. Я сказал: «Никогда не верь в невозможное», - а ты поверил, что в моем желудке лежит самородок величиной с куриное яйцо. Да я сам весь – меньше куриного яйца! Так что не помогут тебе никакие советы, - сказал жаворонок и улетел.
elbars 23.08.2014 16:49:32
Сообщений: 2237
ИТ АДАМГЪА КЪАЛАЙ КЕЛГЕНДИ?

Эртте заманлада бир ит болгъанды. Аны жашауу къыйын эди. Алай тура тургъанды да, болмаздан, бир кюн ол кесине ие излей жайылгъанды. Бара баргъанды да, суу бойнунда сюек кемире тургъан бёрюге тюбегенди.
- Аш татлы болсун! - деп салам бергенди ит.
- Сау бол! Не айланаса? - деп соргъанды бёрю.
- Кесиме ие излей айланама. Мени жумушчугъа алмазменг? - деп соргъанды ит.
- Алайым, - дегенди бёрю.
Ала кетип бара тургъанлай, бёрю сагъайып тохтагъанды. Сора:
- Къачайыкъ, айыу келе турады! - деп къачып кетгенди.
Айыу бёрюден кючлю болгъанын кёрюп, ит анга:
- Айыу, мени ием бол, жумушунга жарай турурма, - дегенди.
- Охо, - дегенди айыу.
Ала кетип бара тургъанлай, алларындан аслан чыкъгъанды. Айыу:
- Къачайыкъ, ансы аслан бизни ашайды! - деп, къачып кетгенди.
Айыудан аслан кючлю болгъанын кёрюп, ит асланнга:
- Кесиме ие излей айланама, мени ием болмазменг? - деп соргъанды.
- Нек болмайма, болайым! - дегенди аслан.
Сора экиси да уугъа жайылгъандыла. Алай аслан узакъда келе тургъан адамны кёрюп, юлкюлеге киргенди да, итге:
- Бери букъ, адам кёрсе, экибизни да ёлтюрюр! - деп гузаба этгенди.
Ит бёрюден, айыудан, асландан да адам кючлю болгъанын кёрюп:
- Адам, сен мени ием болсанг, мен санга керти къуллукъ этерме! - дегенди ит.
- Керти шуёх манга бек керекди! - деп, адам итни башын сылагъанды.
Ол кюнден бери ит адамны шуёху болуп, анга болушуп турады.



ЧЫПЧЫКЪ ТИЛ



Тико деп бир киши къанатлыланы тиллерин билгенди.
Бир кюн анга къаргъа былай айтып къчыргъанды:
- Тико, бир къарт жугъутур къаядан кетгенди. Кел да, аны бир кес. Этин тенг этербиз!
Тико къаргъаны ызындан барып, ёле тургъан жугъутурну кесгенди. Аны, союп, шишлик бишире тургъанлай, юсюне уучу келегнди.
- Бу этгенинг неди, Тико?! Мен атхан жугъутургъа ие къалай болдунг? – деп, уучу Тикогъа дау этгенди да, аны тёреге элтип баргъанды.
Тико иш къалай болгъанын айтханды, алай тёре башчы анга ийнанмагъанды.
- Сен керти да къанатлыланы тиллерин биле эсенг, - дегенди тёре башчы, - ол терекге къонуп тургъан кёгюрчюн неле айта мурулдайды?
- Ол а чыпчыкъ аугъа чырмашханма, бир болушугъуз, деп мурулдайды, - дегенди Тико.
- Сен чыпчыкъ ауну кёрюрге боллукъ эдинг, - деп, тёре башчы ишекли болгъанды.
Ингир жетип, чыпчыкъла уяларына кетгендиле да, сынауну эрттеннге къойгъандыла.
Тикону уа, къачып кетмесин деп, тутмакъ юйге къамагъандыла.
Ол терезе аллында олтуруп тургъанлай, къанатчыкъларын адыргы къагъа, тобугъуна къарылгъач балачыкъ къоннганды. Тико не кюрешген эсе да, балачыкъны уясына салалмагъанды: уя тышында эди. Тико къарылгъач балачыкъны аууз суу бла багъып, сууукъдан ёлмез ючюн, къойнуна сукъгъанды.
Эрттенликде аны тёре башчыгъа келтиргендиле.
- Сен айтхан керти эсе, бу башынгда учуп айланнган къарылгъач не дейди? - деп соргъанды тёречи.
- Ол а балачыгъымы бер деп тилейди. Бюгече тобугъума къарылгъач балачыкъ тюшген эди да, мен аны уясына жетип салалмагъанма, - деп къойнундан къарылгъач балачыкъны чыгъаргъанды.
Тико, тёречиле бла барып, къарылгъач баланы уясына салгъанлай, къарылгъач учуп ол уягъа къоннганды. Энди къарылгъач гузаба этмей эди.
Тёре башчы сейирге къалып:
- Сенича киши адамгъа заран этер амалы жокъду, Аллахха аманат бол! - деп Тикону юйюне ийгенди.



КАК СОБАКА ПРИШЛА К ЧЕЛОВЕКУ
В давние времена Собака жила одна. Трудно ей жилось. Терпела она, терпела, и пошла искать себе хозяина.
На берегу реки она увидела Волка, грызущего кость.
- Да будет еда приятной! – приветствовала его Собака.
- Спасибо. Что ты ходишь? – спросил Волк.
- Ищу себе хозяина. Может, возьмешь меня в слуги?
- Возьму.
Они пошли дальше вдвоем, и вдруг Волк насторожился. Затем сказал:
- Бежим! Сюда идет Медведь! – и убежал.
Поняв, что Медведь сильнее Волка, Собака сказала ему:
- Медведь, будь моим хозяином, стану служить тебе.
- Ладно, - согласился Медведь.
Они пошли дальше, и им встретился Лев.
- Бежим, а то он нас съест! – закричал Медведь и убежал.
Увидев, что Лев сильнее Медведя, Собака сказала:
- Я ищу себе хозяина. Может, ты станешь им?
- Почему бы и нет? - ответил Лев.
Затем оба они отправились на охоту. Заметив вдали Человека, Лев суетливо забрался в кусты и сказал Собаке:
- Лезь сюда, если Человек нас заметит, он убьет обоих!
Собака поняла, что Человек сильнее и Волка, и Медведя, и Льва.
- Человек, если ты станешь моим хозяином, я буду тебе верно служить, - сказала она.
- Мне очень нужен верный друг, - сказал Человек и погладил ее по голове.
С того дня Собака подружилась с человеком и верно ему служит.


ЯЗЫК ПТИЦ


Человек по имени Тико знал язык птиц.
Однажды ворона прокричала ему:
- Тико, со скалы сорвался старый тур. Пойди и прирежь его, поделим мясо пополам!
Тико последовал за вороной и прирезал умирающего тура. Освежевав его, он готовил себе шашлык, когда к нему подошел охотник.
- Что это ты делаешь, Тико? Зачем ты присвоил себе тура, подстреленного мной? – сказал он.
Возник спор, и они пошли в суд.
Тико рассказал, как было дело, но судья не поверил ему:
- Если ты и вправду понимаешь язык птиц, скажи, что говорит тот голубь на вершине дерева?
- Он попал в сети, и просит о помощи, - ответил Тико.
- Ты мог заметить сеть и догадаться, - сказал судья.
Стемнело, и слушание дела отложили на утро.
А Тико заперли в арестантской, чтобы не сбежал.
Он грустно сидел перед окошком, когда, беспомощно взмахивая крылышками, к нему на колени упал птенец ласточки. Тико никак не мог вернуть его на место: гнездо было на улице. Тико напоил его слюной и положил за пазуху, чтобы не замерз.
Утром его привели к судье.
- Если ты и вправду знаешь язык птиц, скажи, о чем хлопочет ласточка, летающая над нами? – спросил судья.
- Она просит отдать ей детеныша. Вечером на колени мне упал птенец, и я не мог вернуть его в гнездо, - сказал Тико, вытаскивая его из-за пазухи.
Подойдя к гнезду, Тико положил птенца в гнездо, и ласточка тут же успокоилась.
Судья отпустил Тико домой, сказав:
- Такой человек, как ты, не мог сделать что-либо бесчестное. Иди, и да будет твой покровитель - Аллах!


Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный