ЛИСТАЯ СТРАНИЦЫ...

архивариус 26.05.2008 20:21:37

2 0

Топик с афоризмами показал, насколько интересно как их читать, так и собирать. Предлагаю по такому же правилу помещать в данном топике понравившиеся посты форумчан. У каждого пользователя наверняка есть ?копилка?, куда они скидываются. Предлагаю делиться ими.

Правила:
- В любом случае пост удаляется, если на то будет воля его автора.
- Объём поста не ограничен, но он должен быть один.
- В нём не должно быть сведений личного или оскорбительного характера.
- в данном топике по содержанию поста дискуссия исключена. При желании можно продолжить разговор, открыв новую тему.

Просьба высказаться по данному поводу.

Ответы

Azamat 17.07.2015 10:38:29
Сообщений: 2700
Цитата

Малина пишет:
Хорошо, попрошу модераторов все удалить. Хотя здесь уже выставлялось не авторское и тоже Сахадина. см. выше.

Не стоило так опрометчиво все удалять. Во-первых.,я лишь высказал имхо))во-вторых, я -не хозяин темы; в-третьих, Вы выбираете, что сюда копировать, раз посчитали, что данный текст тянет на то, чтобы попал в анналы форумного эпистолярного жанра)))
Просто сюда сохраняем то, что может потеряться, чего уже на других сайтах не найти)))
Мен айтыб , джанынга тийдим эсе, разы бол)))
Малина 17.07.2015 11:54:56

1 0

Azamat,
Хоу, башха адмагъа берилген сорууума джууаб бергенинги джаратмагъан эдим. И мне очень приятно, что ты извинился. Аллах разы болсун.
Леди) 30.08.2015 12:45:05

1 0

Изменено: Леди) - 30.08.2015 23:30:17
veresk 20.12.2015 03:04:24
Сообщений: 2371
Да... глаза бы мои не видели этого кризиса... полгода ни строки...
Azamat 20.12.2015 03:15:20
Сообщений: 2700
veresk,
Интер арма силент(е) музе)))
Как раз вчера заглядывал сюда. (((
Изменено: Azamat - 20.12.2015 03:16:11
Сахадин 20.12.2015 03:32:34
Сообщений: 5401
Цитата
Azamat пишет:
Цитата

Малина пишет:
Хорошо, попрошу модераторов все удалить. Хотя здесь уже выставлялось не авторское и тоже Сахадина. см. выше.

Не стоило так опрометчиво все удалять. Во-первых.,я лишь высказал имхо))во-вторых, я -не хозяин темы; в-третьих, Вы выбираете, что сюда копировать, раз посчитали, что данный текст тянет на то, чтобы попал в анналы форумного эпистолярного жанра)))
Просто сюда сохраняем то, что может потеряться, чего уже на других сайтах не найти)))
Мен айтыб , джанынга тийдим эсе, разы бол)))
Azamat, а что здесь было? :думаю:
Azamat 20.12.2015 03:35:59
Сообщений: 2700
Сахадин,
Предание старины далекой,
Которую забыла молодежь))
Сэстренка 03.01.2016 16:41:46
Сообщений: 9927
Ося

В теме: "Вне зоны безопасности, Пока в зоне доступа аптечные наркотики"
http://www.elbrusoid.org/forum/forum190/topic25291/?PAGEN_1=3

Наркоманами люди становятся не только из-за доступности сильнодействующих лекарственных препаратов. Да, усилив контроль за аптеками, усложнив доступ к определенным препаратам, какой-то процент можно уберечь от наркомании, но основная масса переключится на другие наркотики. Вместо "лирики", будет другой наркотик. Проблема, на мой взгляд, куда глубже, чем кажется. Вот, почему молодежь, вдруг, стала массово употреблять наркотики? Чтоб уйти от действительности, чтоб забыться, снять стресс, а зачастую и от безделья. А причины всего этого неправильная мотивация, неправильные ориентиры, которые задаются родителями, обществом, государством. Родители покупают детям оценки в школе, в институте, стремятся обеспечить их взяткоемкой работой, общество учит их быть наглыми, бессовестными, недоверчивыми, государство, вместо того, чтоб, строить спортивные залы, площадки, организовывать кружки, конкурсы и т.д. пропагандирует ненависть ко всем будь то укропы, америкосы. Мы создаем нездоровую атмосферу, и общество теряет иммунитет и начинает подхватывать всякую заразу. Невозможно, каким-то уникальным образом, взять и отдельно искоренить наркоманию. Для этого надо искоренять коррупцию, для этого надо повышать статус учителя, надо создавать нормальную правоохранительную систему, где принципиальным следователям фскн, не подбрасывали взятки беспринципные фешники, надо строить спортивные залы, площадки, надо научиться быть честными и много чего еще надо)

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Сэстренка 03.03.2016 10:27:24
Сообщений: 9927
Sabr
В теме "Акътамакъ"

Цитата
ЧАРСХА КЪОШУЛА
Багъалатама сёзню кёзнюча. Чанчакъламайма тилни сизнича. Поэтге шайыр демейме, Классха сыныф демейме - Тюркге, арабха дженгмейме. Бир ангылатыгъыз меннге: Кафие деб айтасыз неге? Орус къралда джашай эсек, Орус тилден нек къачабыз, Эшиклени нек ачабыз Тыш къраллы тиллеге? Эски тилни джоругъунда Джангы назму джазалама. Алай джазаргъа керекди деб, Айтыргъа да базалама. Ата-бабаладан келген Джыр джорукъну сиз бузасыз, Ямб, хорей бла джазасыз, Не магъана барды андан? Магъананы джокълугъунму Джашырасыз алай бла? Кесин закий этиб хар ким, Эталгъанына болуб эркин, Бир-биригизни озуб, Кюрешесиз тилни бузуб. Бу назмуну тюрлендирмей, Сиз къошсагъыз эришиуге, Биринчи орунну меннге Берир жюри — ийнанама. Этмесегиз а алай, Арабыз болмаз къолай, Ишибиз тюшер сюдге, Андан хайыр болур кимге? Бу назмуму сюзерге Излей эсегиз, сизлеге, Кёлде болмай экилик, Мен береме эркинлик. Бу назмуму джаратсагъыз, Терсин, тюзюн ангылатсагъыз, Сизге Кюнча тиерме, Джангы назмула иерме. Даулаша да билеме, Болгъанма сёзге уста.
Саламы бла сизге Чотча тукъумдан Мусса.

___________________________________________

Алейкум салам, Мусса.
Джазгъанынгы окъуб, талай сёз айтмай къоялмайма.

1.Тилге сенича уста сени тёлюнгде къой, тамадаракълада да бек аз болур. Тилибиз унутулуб баргъан заманда, ким да къууанырча бир затды ол.

2.Сёзлени бир-бирине уста тагъа билесе, басым да кёбюсюне тюз тюшеди. Айтыргъа, назмугъа керекли затла сенде бардыла, ала бла таб хайырлана да билесе. Бир да ажымсыз, сенде фахму да, усталыкъ да джетишедиле. Кесинг да, Къалай улу Аппача, чам, самаркъау назмула бла белгили болургъа ушайса. Поэзияны не тюрлюсю да бизге керекди.

3.Алай а, сени джангылгъан джерлеринг да бардыла. Сёз ючюн, «Тюркге, арабха дженгмейме» дейсе. Сеннге, меннге, кимге да ары-бери дженгерге керек тюлдю, не ючюн десенг, биз — тюрк муслиман халкъбыз. Аны себебли бизни тилибизде тюрк, араб сёзле болмай, мадар джокъду. Динибизден, тилибизден къайры къачарыкъбыз — къаныбыз-джаныбыздыла ала.

1940-чы джыллагъа дери чыкъгъан китаблагъа, газетлеге къара: алада къаллай бир тюрк, араб сёз барды. Бизни алфавитибиз да эм алгъа араб, андан сора латин, кирил харифлеге уа 1937-чи джыллада кёчгенбиз. Алай нек этилгени белгилиди — бизни динибизден айырыр ючюн, тюрклюгюбюзню унутдурур ючюн. Къысхасы — ассимиле сиясетни зулмусуду ол. Алай бла, бизни джазмабызны кирил харифлеге бургъан бла къалмай, тилибизден тюрк, араб сёзлени къурутуб кюрешгендиле. Бир кёзюуде «китаб» деген сёзню оруна «книга» деб, «басма» дер орнуна да издательство деб, джаза эдиле. 1960-чы джыллада «китаб басма» дер орнуна, «книгоиздательство»деб тургъанларын кёрлюксе.

Сен айтханча, тюрк, араб сёзледен кете тебресек, тилибизни харам этерге керекбиз — бизни тилибиз тюрк-араб сёзледен къуралыб турады. Ары-бери дженгнгенден тюлдю ол — биз тюрк-муслиман халкъбыз да, аны ючюндю. 1920-1930-чу джыллада чыкъгъан Ёртенланы Азретни, Къаракетланы Иссаны, башхаланы да чыгъармаларына къарсанг - ангыларыкъса, биз тюрк-муслиман тамалыбыздан, тилибизден къаллай бир терсине кетгенибизни.
Суу эски ызына къайытханча, тилибизге къайыта тебреген эсек а — ол Тюркге, Арабха дженгиу тюлдю, ол — кесибизге, ёзюбюзге къайытыуду. Бу затны барыбыз да тюз ангыламасакъ — терсине тартыб турлукъбуз, ташны ата билмеген башына ургъанча боллукъбуз.

Орус тилден, адабиятдан да къачхан джерибиз джокъду. Къайсы маданиятдан (культурадан), санатдан, адабиятдан да кёб затха юренирге боллукъду. Къайтарыб айтама: ёмюрледен бери тилибизде джюрюб тургъан сёзлеге къайыта эсек — ол орус тилден къачыу тюлдю, ол - кесибизге къайытыуду. Тилни чанчакълау уа — орус сёзлени къатышдырыб сёлешиудю, джазыуду.

4.Бир джанындан «Орус къралда джашай эсек, орус тилден нек къачабыз» дейсе, экинчи джанындан а, орус эртде кёчген назму ёлчелеге — ямха, хорейге — нек кёчебиз дейсе. Ючюнчю джанындан а - ямбы, хорейи да Орус чыгъаргъан зат тюлдюле - поэзиягъа тышындан келгендиле ала. Биз да, бизге джарарыкъ, келиширик, тилибизни, адабиятыбызны айнытырыкъ затланы къайсы культурадан да алыб, алгъа барыб турургъа керекбиз. Алай а, бурунча джазыб турлукъма дегеннге да, дау джокъду.

Малкъар джаны силлабо-тоникагъа кёчюб бошагъанды. Эм иги назмучулары Ибрагим Баба улу, Алий Байзулла, Абдуллах Беги улу, Мурадин Ёлмез, Ахматланы Люба — тизиб барыргъа боллукъду — бары да ямб, хорей, дактиль, анапест дегенча ёлчеле бла джазадыла. Бизде уа назмучулукъ 1920-чы джылладан алгъа теберге унамайды.

5.Мусса, ол кесинг айтханча, «эски тилни джоругъунда джазалгъан джангы назмуларынгы» бир кёргюз. Керти да, биз билмей тургъан, тилни, назму сёзню джангы амалларын кёрюб, къууаныр эсек а. Алай болургъа да боллукъду — керти фахму бир джангы зат ачмай къоймайды. Сакълайбыз, сёзге уста къаламдашыбыз.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Сэстренка 22.01.2017 21:01:49
Сообщений: 9927
Ислам Аппаев
В теме "Гость в Эльба-Нальчик, Арис Аппаев, клип на песню "Тау халкъым" http://www.elbrusoid.org/forum/forum187/topic25347/


У меня очень хорошие, тёплые отношения с Эльбрусоидом. Если честно я на данный момент уже не представляю такой ситуации, чтобы я приехал в Москву и там не было Эльбрусоида. Я сразу заезжаю туда и чувствую своих родных людей. Я очень со многими интересными людьми познакомился благодаря Эльбрусоиду и я очень рад этому. Так же они оказывали мне большую поддержку, на моих выступлениях, за что я очень благодарен. Я считаю, что Эльбрусоид это очень серьёзное и большое дело.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Сэстренка 17.11.2017 18:59:25
Сообщений: 9927

1 0

ТЫЛМАЧ
в теме: " Ана тилде :: Ana tilde"

http://www.elbrusoid.org/forum/forum5/topic15117/?PAGEN_1=729

Тюзлюк
Биз табалагъа келликмисе эке?
Келирча кёрюнемиди сизни сагъышыгъыз бла? Келирча джукъ этилемиди? Бир затла этилирге уа керекди да?
Бир-бирде къарасам адамла тюзлюкню болурундан тюнгюлюб бошаб, излеген да этмейдиле, аллай зат болуруна да ийнанмайдыла дегенча болама. Тюзлюксюз адамны джашаууну уллу магъанасы болурму? Тюзлюк болмагъан джерде джашарчамыды? Тюзлюк чыртда болмазлыкъ болуб, аллай джашаудан татыуу алырмы адам (тюнгюлгенлени сагъышыча болса)?

Джокъду тюзлюксюз джашауда бир татыу да, берекет да, магъана да. Тюзлюкню излегенле, англагъанла бу айтханыма огъай дерик болмазла. Алай эсе не да этиб, тюзлюкню излерге, тюзлюкчю болургъа, тюзлюкню джанында болургъа керекди, артыкъсыз да муслиман адамлагъа.

Тюзлюкню юсюнден Къуранда айтылгъанлагъа къарай, Къуранны къарачайчагъа Абу Юсюбню китабына къарасам, анда Къуранны аятын берген бла къалмай, ачыкълау да этгенди. Аны бла мен экисин да бери салама:

135. Эй, ийман салгъанла! Тюзлюкге кючлю къатыгъыз, анга Аллахны шагъатлары да болугъуз, ариу кесигизге, не ата-анагъа, не джууукъгъа табсыз болса да! (Даучула) бай, джарлы болсала да –аланы экисине да Аллах джууугъуракъды. Сиз, тюзлюкден таймаз ючюн, нафсыгъыз айтханнга бармагъыз! Сиз(сѐлешген заманда) тиллеригизни ары-бери бурдуруб тюзлюкден тайсагъыз а, Аллах сизни не этгенигизден толу хапарлыды.

(Не джууугъумду, не ахлумду, не тенгимди деб, муслиман, гяуур болса да, муслиман адамгъа не терслик этерге, не терс джанлы болургъа эркинлик джокъду. Нек десенг, дин тюзлюкге келгенди. Не терс сѐлешген, не терслик этген адам муслиман болалмаз. Тюзлюк этиучю деген –Ол Уллу Аллахны Кесини 99 атыны бириди. Тюзлюкню тутмаучу адам, не къадар дин тутса да, Аллахына джууукъ болаллыкъ тюлдю).


Аллахны эки аты огъуна Тюзлюкчю магъана келедиле - Адль бла Мукъсит.

Мындан башха аятла бла хадисле да тюзлюкню юсюнден кёб айтылады, бек узамасын деб.аланы къояйым.

Абу Юсюб хаджини уа тюзлюкню юсюнден бир талай назмусу бар кёреме, аладан бири былайгъа салама. Сайтында аудиолары да бардыла, тынглагъанны тюзге санагъанлагъа. Аллах разы болсун, сууаб базманына джазсын, бек кёб кюрешгенди, кёб затны джазгъанды, энтда бир кере эследим.


ТЮЗЛЮК КЪАЙДАДЫ?
Бу миллет халкъ болурму, тюзлюкню излемеген,
Джарлы, онгсуз демеген, гюнах- сууаб билмеген?
Бир-бирлерини хакъын, тартынмайын ашагьан,
Халал-харам айырмай, хайуан кибик джашагъан.
Бусагъатда джигитлик - онгсузланы талауду,
Сора онгсуз не этсин, къуру таргъыу, джылауду.
Ёнгкюч берген алалмайд кеси хакъын ызына,
Ол борчун къалай берсин, кийим керек къызына.
Артыкъ ачхасы къалса, юйдегисин тындырыб,
Кёзю къыйыб бералса, аладан джукъ сыдырыб,
Бир ыйыкъ деб алгъаны - бир джыл болуб да къалыр,
Джокълаб ызындан барсанг, ол сеннге айыб салыр.
«Ашабмы кетерикме, нек тураса сен даулаб,
Кёб затмыды сора ол, турурча аны джаулаб?
Сом тюшгенлей, узаймай, бериргеди акъылым,
Сатыучукъгьа барлыкъма, хазырдыла хар затым».
Сатыуун эталмаса, къалдынг энтда сен джылай,
Эталса да айланыр сени тёздюрюб, джырлай.
Къаты айтыу джарамаз, ёлтюрюрге болурла,
Мурдарланы джибериб, бек дженгил къурутурла.
Ёнгкючге джукъну бериу аны ызына алыу,
Къыйынлыкъ болуб къалды, ызындан джокълаб барыу.
Къаллай бир уятсызлыкъ керекди, бир сагъыш эт,
Кеси келтириб берир орнуна - ол не этед?
Кёбюсюне аны да къутургъанла алалла,
Джарлыла, онгсузла уа джылай-джылай къалалла.
Малларын да хар кимни бачхасында кютелле,
Харам малланы ала садакъала этелле.
Стадчыны аллына малчыкъларын этелле,
Аны хакъчыгъын бермей, юйлеге джюрютелле.
Садакъачыча джарлы арбаз-арбазгъа барад,
Бир баргъан бла болмайын, бир талай да айланад.
Нёгер болсала ишде, тенглик кёраллыкъ тюлсе,
Джюрегинг джарыл да къал, хыликке этиб кюлсе.
Нёгеринден джашыртын, хар ким кесине тартыр,
Табханын юйге ташыр, ишде сени арытыр.
Джокъду хазна ышаныу, сатыу-алыу этселе,
Кёзюнг кёре алдайла, базманда джукъ чекселе.
Базманы уа къаллайды, аны да ким биледи,
Къаллай хыйлала этди, алайда ким кёреди?!
Ариу ышанмасанг да, джукъ айтыргъа уяласа,
Бирде ышаныб кетиб, артда англаб уянаса.
Базарда сен бир къара, ётюрюк антларына,
Бир-бири бла талаша, чабышыб алларына.
Джыйылыуда къонакъча, ашаб кетиб къалмайла,
Хар бири оноу джасаб, санга оноу къоймайла.
Келин алсанг, къыз берсенг, аладыла оноучу,
Ёлюм кёрген адамны, эл джыйылыб тоноучу.
Инджилген, ауругъанны джазыкъсына билмейле,
Ол джарлыны бир кёрсем, не болушсам демейле.
Юйде джатсанг, сыйынг джокъ, ашаялмай ашынгы,
Сыйынг чыгъар ючюн ат больницагъа башынгы.
Болушхан адет джокъду, джарлыгъа джан аурутуб,
Ол ёлсе уа кетелле болгъанчыгъын къурутуб.
Ёлюр кюнюн сакълайла, джетиб аны таларгъа,
Джыйылыб келиб ала тепсилени джаларгъа.
Игиликге бюсюреу этмейдиле хазнасы,
Этилген игиликни - гурушхады багъасы.
Игиликге аманлыкъ алыргъа да боллукъса,
Нек къатышдым мынга деб, сокъурана турлукъса.
Умут этиб келиннге бир къыз сорулса санга,
Арт сагъышын этмейин, джукъ айталмайса анга.
Таб болса ол къууаныб, сауболну да айталмаз,
Алайсыз сени терслер, джазыууна бой салмаз.
Бу заманда игиси - къатышмайын турууду,
Тюзлюкню тас этгенбиз, энди ара бурууду.



Бизни эски Джангы форумубузда салыннган биреуленни (форумчуну аты джазылмагъан нёгери) назмусуну салайым:


Тюзлюк.

Хар инсанны адам этеди тюзлюк.
Ол адамгъа бираз болмаз ауур джюк.
Тюзлюк джол бла барыр ючюн хар инсан,
Болургъа керекди джюрекде иман.
Мусульманда биринчи иман барады,
Биргесине ол тюзлюкню алады.
Тюзлюк болмай къалса бизни дунияда,
Къаллыкъ тюлед бир инсан да санында.
Тюзлюк ючюн кюрешгенди халкъыбыз,
Тюзлюк ючюн кюрешейик бюгюн биз.
Биз тюзлюкню хар джерге да джаяйыкъ,
Адам улу, халал хакъны ашайыкъ.
Тюзлюк ючюн кюрешейик биз талмай,
Саныбызны, джаныбызны аямай.
Мени тилим къулу болсун тюзлюкню,
АЛЛАХ айтса, келтюрлюкме ол ?джюкню?.
1999 джыл 30 ноябрда



Алайды да, тюзлюкге энтда бир кере эс белёиик! Джокъду башха тюрлю мадар!

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Сэстренка 14.07.2020 17:58:15
Сообщений: 9927
Автор в теме: "Мечта...(подготовка)"
http://www.elbrusoid.org/forum/forum183/topic25706/?PAGEN_1=6

Всем доброго дня!

Я понял и принял одну важную идею которая способствует успеху в жизни. Эта идея проста но имеет огромное значение. Кратко ее можно описать так: один день твоей жизни равен всей твоей жизни. Т.е. как ты проживаешь свой день так и пройдет вся жизнь. И согласитесь с этим трудно поспорить. Конечно мы говорим об обычном дне когда человек дееспособен и ему ничего не угрожает. На своем опыте я заметил что день может пройти практически незаметно и безрезультатно. Потом второй день, потом неделя, потом месяц и т.д. По этому день нужно прожить так как будто это вся твоя жизнь. Каждый день нужно вставать рано утром до или вместе с рассветом и делать хоть что то. А в идеале сделать все запланированные задачи на день...

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Сэстренка 14.07.2020 18:44:49
Сообщений: 9927
Фантомас в теме: "Мюсли Фантомаса!, Без чувство юмора ходи в обход!"
http://www.elbrusoid.org/forum/messages/forum3/topic25662/message2175602/#message2175602

Невыносимо тяжко стало доносить свои мысли до людей, ощущение невозможности передать кому-то свой образ мыслей приводит в отчаяние. Хотя отчаяние-слово слишком сильное для данного чувства, скорее грусть. Но становясь старше, ты уже более терпим к людскому невосприятию. С возрастом юношеский максимализм не выветривается, он обретает понятные черты , затвердевает, он уже выглядит иначе, но он не исчезает бесследно. А если вы все-таки допустили его потерю окончательно, вы разучились мечтать и больше не совершите чуда. А нам оно так необходимо, в век рационально бесчувственного прагматизма.

Я самая классная на форуме))))))))))))))
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный