СОРУЛГЪАН ИШ - СЁГЮЛМЕЗ / УНИФИКАЦИЯ ЯЗЫКА: "ЗА" И "ПРОТИВ"

Sabr 29.11.2012 02:30:25
Сообщений: 7254

2 0

Былайда къарачай-малкъар эмда башха тилли басмада джазылгъанланы сала барлыкъма. Комиссияны юйелерини айтханларын да.
Изменено: Sabr - 29.11.2012 04:45:08
Sabr 29.11.2012 02:38:52
Сообщений: 7254
http://www.smikbr.ru/2012/zaman/11/28.pdf

ЧАКЪЫРЫУ

Къарачай-малкъар жазма тилни бирча этейик


Кёп жылладан бери къарачайлыланы бла малкъарлыланы алфавитлерин бирге келишдирмей тургъан Ж (жы) тауушну эки тюрлю харф бла жазылыууду: малкъарлылада - ж, къарачайлылада - дж. Экисин да тюзге санарча тюйюлдю: кеси тилибизде ж жумушакъды (ж’ол, ж’аш д.б.), орус тилде уа ол къатыды (журнал, биржа д.б.); дж харфны уа къарачайлыланы окъуна кёбюсю жазылгъаныча окъуйдула (джыл, джол деп).

Къарачайлыладан бла малкъарлыладан сора, битеу Россейде тиллери бир болгъан миллетле къабартылыла бла черкеслиледиле. Аланы алфавитлери да бирди. Бир тил эм бир алфавит бла хайырланнган дунияда талай халкъла, къыралла окъуна бардыла. Сёз ючюн, немис эм ингилиз тилледе сёлешген тёртюшер-бешишер къырал бир алфавит бла хайырланадыла, сёлешиу тиллеринде башхалыкъла кёп болуп тургъанлай окъуна.

Эки белгиден къуралгъан къош харфла тюрк тилледе жаланда къарачай-малкъар, къумукъ, ногъай тилледе жюрютюледиле. Къарачай-малкъар лингвистле тохташдыргъаннга кёре, дж, къ, гъ, нг харфла бирер тамгъа бла белгиленселе текст 7 процентге къысхарады. Ол
а къагъытны, бояуну, къол бла жазгъан, компьютерге алгъан заманны керексизине къоратады. Бек башы уа-биз хайырланып тургъан алфавит тюрк тиллени алфавитлерине келишмегени себепли ол тилледе жазылгъан китапланы, документлени окъургъа чырмау болады.

Бу затланы эсге алып, къарачайлы эм малкъарлы лингвистле къарачай-малкъар алфавитни бла орфографияны бирча этер ючюн комиссия къурагъандыла. Ол, юч кере жыйылып, алфавитибизни бирча этиуню быллай проектин къабыл кёргенди: дж, къ, гъ, нг харфланы ж, к, г, н, къысха у-ну белгилеген у харфны къысыкъ, тюрк тиллени тамырларында къуралгъан, эсе да кеси сёзлерибизде ё, ю харфланы э, у харфла бла алышындырыргъа. Юлгюле: каз, кагыт, агач, тан, женил, таулу, сууук, кез, керук, кумуш д.б.

БАГЪАЛЫ АЛИМЛЕ, УСТАЗЛА, ЖАЗЫУЧУЛА, ЖУРНАЛИСТЛЕ, СТУДЕНТЛЕ эм БИТЕУ ТАУЛУ ЖАМАУАТ!

БУ ПРОЕКТНИ ЮСЮНДЕН КЕСИГИЗНИ ОЮМУГЪУЗНУ ИГИ САГЪЫШ ЭТИП АЙТЫРЫГЪЫЗНЫ ТИЛЕЙБИЗ
.

Къарачай-малкъар жазма тилни бирча этиуню комиссиясы
Изменено: Sabr - 29.11.2012 07:04:54
Sabr 29.11.2012 03:18:42
Сообщений: 7254
prosto podrugomu 29.11.2012 03:29:13
Сообщений: 316
Sabr, :)....я за))))).....
а разве уже решение не принято?.....опрос к чему? формальность?...
Изменено: Totur_Ram - 26.12.2012 16:18:43

Смекаешь?
КёлКёз 29.11.2012 03:46:36
Сообщений: 1697
Цитата
prosto podrugomu пишет:
унифицируя что либо мы теряем спектр красок....становимся ... пресными,... теряем оттенки.....
нет, мой младший эльба-брат, мы потеряли все краски, оттенки и стали пресными, когда перешли на кириллицу.:(
в 2003 году, меня планировали делегировать на Всемирный конгресс тюркоязычных народов в Стамбуле. Аллах буюрмады. Представляю, как мне было бы стыдно. Стыдно, обидно. В первую очередь за себя. Но, а с другой стороны, ведь я только на днях узнаю, что в 1964 году алфавит был уже утвержден.

Сабр,
Почему алфавит не был в обиходе? У папы была большая библиотека, но я ни разу не видела книг на карачаевском, написанных с использованием этого алфавита?

Буквально на днях, мне казался этот алфавит чуждым, вызывал отторжение, как я писала. Как странно, кирилица для нас своя, а тюркский алфавит - чужой. Обрусели, все же. Я понимаю, что хоть и говорю я на языке родном свободно, за то писать и читать, да еще и на алфавите тюркском, мне надо учиться заново.

За, конечно. Теперь будем читать и писать на истинно карачаево-балкарском.:)

WE WERE BORN TO SHINE
*Чистые помыслы - добрые дела*

Sabr 29.11.2012 04:43:22
Сообщений: 7254
Къуджур кёрюннген дагъыда бир зат: комиссия газетлеге бирча текст бермегени.
Комиссия бир эсе, оноуу да бир эсе, газетлеге бергенлери да бирча болургъа керек тюлмю эди?

Малкъар газетде джазылгъаны:
"Багъалы алимле, устазла, жазыучула, журналистле, студентле эм битеу таулу жамауат! Бу проектни юсюнден кесигизни оюмугъузну иги сагъыш этип айтырыгъызны тилейбиз.

Къарачай-малкъар жазма тилни бирча этиуню комиссиясы".

Къарачай газетде джазылгъаны:
"Къарачай-малкъар джазма тилни джарашдырлыкъ Орфография комиссияны оноуу".

Малкъар газетде проект деб джазылыб, халкъны сюзюуге чакъырады.

Къарачай газетде уа иш битиб бошагъанча джазылады - сюзейик деген да джокъ, кенгешейик деген да джокъ.

Изменено: Sabr - 29.11.2012 05:58:50
Sabr 29.11.2012 05:01:12
Сообщений: 7254
######
Мнение члена Комиссии:

В связи с тем
, что алфавит 1961 года теоретически и технически оправдывает себя, соответствует современным требованиям языка, считаю целесообразным за основу проекта нового алфавита принять алфавит 1961 года без изменений:

А а, Б б, В в, Г г, Ғ ғ,Д д, Ее, Ёё, Ж ж, Җ җ, З з, И и, Й й, К к, Қ қ,
Л л, М м, Н н, Ң ң, О о,Ө ө, П п, Р р, С с, Т т, У у, Ү ү, Ў ў, Ф ф, Х х,
Ц ц, Ч ч, Ш ш, Щ щ, ъ, Ы ы, ь, Э э, Ю ю, Я я.

Однако орфографические реформы – это реформы социального характера, поэтому предсказуемость проекта – обязательное условие для них. И, прежде чем «запустить» проект об унификации алфавита и орфографии, необходимо тщательно проанализировать возможные риски, которые могут отрицательно сказаться на жизнеспособности языка в сложных условиях современной языковой ситуации.
Проекты алфавита и орфографии должны быть опубликованы в печатных СМИ (не только в интернете). Это обязательное условие, которому обычно следуют нормализаторы языка. Мнение общественности (писателей и поэтов, учителей, родителей, работников издательств, других слоев общества) – решающий фактор, определяющий целесообразность проведения реформ. На основании обсуждения проектов алфавита и орфографии выявляются возможные риски возникновения негативных внешних эффектов и определяются способы их минимизации.

Приведем некоторые из возможных рисков:

1. Очевидно, что написания Бауаев и Баўаев, Боюнсузов и Бойунсузов – совершенно разные. У населения могут возникнуть доводы о том, что новое написание некоторых имен и фамилий внесет путаницу в документах, например, при оформлении наследствав делах судебного характера и др.
2. Карачаево-балкарский язык числится в списке отмирающих языков ЮНЕСКО. Посколькусреди причин отмирания языка человеческий фактор (на уровне самосознания) считается одним из решающих, то не удивительно, что растет количество родителей, которые считают, что изучать родной язык в школе не обязательно. Трудности в деле изучения языка, даже самые минимальные, могут послужить причиной для отказа от родного языка новой волны родителей.

3. Для системы образования языковые реформы приносят много проблем, заключающихся в необходимости системного издания учебников нового типа, переиздания учебных материалов и литературы на основе нового алфавита и др. В связи с невозможностью финансирования данных процессов, министерства образования и науки КЧР и КБР могут не поддержать идею перехода на новый алфавит.

4. Правительства КБР и КЧР могут не принять проект к утверждению на основании приведенных и других факторов, а также на основании отсутствия бюджета.

Для того чтобы дополнить список возможных рисков данного проекта, необходимо выявить истинные причины внезапного перехода в 1964 году на новый алфавит буквально через 3 года после утверждения проекта единой орфографии 1961 года.
В современной языковой ситуации, характеризующейся

невысоким уровнем национального самосознания молодежи,
отсутствием в республиках традиций по финансовой поддержке проектов по сохранению и развитию родных языков,

риски возникновения негативных эффектов при переходе на новый алфавит возрастают.

Необходимо разработать специальную программу, цели и задачи которой будут способствовать предупреждению возможных рисков возникновения негативных эффектов, провести мониторинг и др.Таким образом, минимизации рисковможет способствовать исключительно научный подход к решению задачи.

Д.ф.н., профессор Т.К. Алиева.
Sabr 29.11.2012 05:05:28
Сообщений: 7254
Уважаемые друзья, прежде всего, хочу поблагодарить всех, кто ведет живой, заинтересованный разговор вокруг проблем родного языка.

Хочу напомнить, что в любом проекте, тем более, таком глобальном, как унификация алфавита, обязательно описываются возможные риски (в своем сообщении на заседании комиссии я привела только некоторые из них).

Таким образом, необходимо разработать специальную программу по их описыванию и предупреждению (исключению).

Еще раз хочу отметить, что проблемы, связанные с трудностями идентификации фамилий при оформлении документов, возникают очень часто. Чем больше расхождений в фонетическом строе двух языков,тем больше появляется вариантов в транслитерированных именах и фамилиях. С изменением алфавита и орфографии появляется риск их увеличения (на родном и русском языках). Транслитерация карачаево-балкарских топонимов на русский язык также нередко приводит к ономастическим неурядицам:теряются следы их этимологии – ценного материала для установления исторических фактов – мест поселений и путей миграций народов. Таким образом, это достаточно актуальные проблемы, которые необходимо исследовать отдельно.

По поводу причин перехода на алфавит 1964 года: по мнению многих ученых, здесь присутствовал ряд причин, которые также необходимо выявить и предупредить.

С уважением, Т.К. Алиева.
Sabr 29.11.2012 05:09:29
Сообщений: 7254
http://www.smikbr.ru/2012/zaman/11/20.pdf

ТИЛИБИЗ БИР ЭСЕ, АНЫ ЖОРУКЪЛАРЫ ДА БИР НЕК БОЛМАЙДЫЛА?


Бюгюнлюкде, тилибиз ЮНЕСКО-ну Атласында белгиленнген «ёчюле тургъан» тиллени тизмесине къошулгъаны себепли, аны сакълаугъа, айнытыугъа аталып, 2012 жылны апрель айында Нарсанада жыйылыу болгъанды. Аны рекомендацияларына кёре, тилибиз Къарачайда,
Малкъарда да бир мардада жюрюрге тийишлиди. Илму жорукълагъа кёре, ана тилибиз бир эсе, алфавит да бир болургъа, орфография бла
пунктуация да бир жорукълагъа таянып жарашдырылыргъа керекдиле. Алайсыз «къарачай-малкъар тил» деген сёз тутушну жюрютюу тюз тюйюлдю. Болса да, аны регион энчиликлерин бир тизгиннге жыйышдырып къояргъа киши да излемейди. Аланы бир-бирден айыргъан башхалыкълада фонетикадан эсе, лексика энчиликле кёпдюле.

Алфавитни юсюнде энчилик жангыз дж-ны бла ж-ны юсюнден болгъаны себепли ара алфавитни къурауда Малкъарда жюрюген ж-ны орунуна дж-ны белгилегенден сора, башха тюрлениулени бардырыу бюгюнлюкде дурус тюйюлдю. Биз билгенден, малкъар къарындашларыбыз тилни бирлешдирир ючюн, ж-ны дж-гъа бурургъа угъайлары жокъ эди.

«Жангы алфавитни» проектинде берилген жангы харфла къарачай-малкъар тилни алфавитине не жаны бла да келишгенлерине сёз жокъду. Алай а, тилни бюгюннгю болумун эсге алып къарасакъ, бусагъатда, аны таркъая баргъан заманында, бу тукъум тюрлениуле тилни сакълаугъа, аны айныууна себеплик этерик тюйюлдюле, заран салгъан болмаса.

Жарсыу жаланда компьютерлени клавиатураларын тюрлендириуде тюйюлдю, ол да бек къыйын ишлени бири болгъанлыкъгъа. Ырысхы жаны бла байламлы чырмаула да кёпдюле. Белгилисича, тил эм алгъа миллетни мыйысында, сезиминде ёледи. Алай бла миллет сезимле да къуруйдула. Тил бла бирге миллетле да тас боладыла.

Тил илмуда чертилгеннге кёре, бир тил да уллу тюрлениулени онгсунмайды. Ол кеси, жаны болгъан затча, тенгизча, аламча бир къудуретди. Бир-бирде алимле иги къууумла бла этген оноула тилни жашаууна къыйын тиедиле, аны акъсата башлайдыла. Алфавитге терен къатылыу да тилни айныууна къатылыуду. Нек дегенде ол аны къабугъуду, бизни мыйыбызны, менталитетибизни, «тил дуниябызны» суратлагъан, аны бегитген бир шартды.

Жангы алфавит миллетни «бири бирин ангыламагъан» къауумлагъа айырыргъа да боллукъду:
1) аны жюреклери алмай, эски бла хайырланнганла;
2) жангы алфавитни мурдорунда окъургъа юйренип, бусагъатдагъы алфавит бла жазылгъан хазнабызны (1936 жылдан башлап бюгюннге дери жыйылгъан аламат суратлау, тарых литературабызны, нарт эпосну д.б.)окъуялмагъанла;
3) эки алфавитни да, тилни да билмегенле, билирге да излемегенле.

Быллай болум тилибизни иги да акъсатыргъа, ючюнчю къауумну саны кёбейирге, тилибиз да тас болургъа жетерикди. Дагъыда бир магъана: бюгюнлюкде кириллицаны мурдорунда къуралгъан алфавитибизге башха белгилени кийириуню дурусха санамагъаныбызны сылтауу барды. Биз россейлилебиз, бу къыралны жорукълары бла жашайбыз. Алфавитни юсюнде Россей бла байламлыкъдан башха не аз да чырмаулукъ болмазгъа керекди. Эки тилде да бирча белгиле бла хайырланыу тынч, тюз, тап да боллукъ болур кесибизге, эшта да.

Бусагъатда бек алгъа тилни сакълау ишлени бардырыргъа тийишлиди. Аны айныууну концепциясын, программасын хар 3-4 жылдан жарашдырыу бек керекли ишледиле. Тил бла байламлы халны баш сылтауун жаш тёлюню, школчуланы, бегирекда шахарда жашагъанланы, ана тиллерин иги билмегенлеринден кёредиле алимле. Аны себепли дагъыда бир магъаналы иш - окъуу юйлени керекли материалла бла
жалчытыуду. ЮНЕСКО-ну адам саны аз миллетлени тиллерин сакълаугъа жораланнган тогъуз жоругъуну ичинде ол зат биринчи тизгинде окъуна жазылады.

Бюгюнлюкде барыбызны да бек уллу борчубуз – къырал берген эркинликлени, башха онгланы да хайырлана, ана тилибизни сакълау, айнытыу ишлени бардырыуду. Бек алгъа эки регионда да тынч ангылашыннган, заманны излемлерине келишген школ дерсликлени чыгъарыргъа керекди. Бюгюннгю алфавитибизни уа жангыз дж /ж проблемадан башха, уллу чырмау болгъан жери жокъду, къарачай-малкъар литература тилни бирикдириу, бир жорукъгъа сыйындырыу ишлени бардырыуда.

Дагъыда айтырыбыз:

комиссияны иши кимге да ачыкъ болургъа керекди. Миллет къатышмай быллай ишле этилмейдиле, аны себепли аны хар проекти да газетледе басмаланыргъа тийишлиди. Бу оюмну Къарачай-Черкес къырал университетни къарачай эмда ногъай кафедрасыны алимлери бирден чертедиле.


АЛИЙЛАНЫ Тамара,
ЮНЕСКО кафедраны КъЧКъУ-дагъы филиалыны таматасы,
филология илмуланы доктору, профессор.
Sabr 29.11.2012 05:15:50
Сообщений: 7254
АЛИЙЛАНЫ Тамара,
Комиссияны юйеси,
ЮНЕСКО кафедраны КъЧКъУ-дагъы филиалыны таматасы,
филология илмуланы доктору, профессор.


«Жангы алфавитни» проектинде берилген жангы харфла къарачай-малкъар тилни алфавитине не жаны бла да келишгенлерине сёз жокъду.

Алай а, тилни бюгюннгю болумун эсге алып къарасакъ, бусагъатда, аны таркъая баргъан заманында, бу тукъум тюрлениуле тилни сакълаугъа, аны айныууна себеплик этерик тюйюлдюле, заран салгъан болмаса".


Sabr 29.11.2012 05:18:07
Сообщений: 7254
"...тилни бюгюннгю болумун эсге алып къарасакъ, бусагъатда, аны таркъая баргъан заманында, бу тукъум тюрлениуле тилни сакълаугъа, аны айныууна себеплик этерик тюйюлдюле, заран салгъан болмаса".

Барыбызны къоркъууубуз да олду.

Алай эсе, керекмиди бизге алфавитни тюрлендирирге?
Изменено: Sabr - 29.11.2012 05:20:04
Sabr 29.11.2012 05:29:36
Сообщений: 7254
Къарачай газет, ноябрны 29, 2012 джыл

ХАЙЫРЫ БОЛУР ДЕБ БИЛМЕЙМЕ

Харифле недиле? Тауушланы кёз кёрлюк белгилеридиле. Бир сызны тартыб, сабийге «бу А-ды неда О-ду» деб юретсенг, ол аны айтыб турлукъду. Къалай юретсенг - алай. Ол кераматны кючюнден - биз талай тюрлю алфавит бла хайырлана, биринден бирине кёче келгенликге — тилибиз ёлюб къалмагъанды.

Буруннгу ата-бабаларыбыздан джюн джазыу (руническая письменность) къалгъанды, анга къайытыб, алимле сабийлени юретиб башласала, анга да тюзелликди халкъ — къралдан эркинлик, болушлукъ болса.

1924-чю джылгъа дери бизни халкъ араб графика бла чыгъаргъанды ана тилде китабларын, газетлерин. Алай а, имансыз кърал, бизни ислам динден, Къурандан айырыр ючюн, ол элибледен айырыб, латин алфавитге кёчюргенди.

Латин алфавит бла 1925-1936 джыллада хайырланнганбыз. 1930-чу джыллагъа дери Кавказда халкъла арасы тил тюрк тил болгъанын унутмайыкъ. Тюрклюгюбюзню къурутур ючюн, кърал кирилл харифлеге кёчюреди бизни.

1937-чи джылдан бери кирилл (орус) алфавит бла хайырланабыз. Тилибизни тауушларын толу берир ючюн, талай хариф да къошханбыз:къ, гъ, нг, дж, къысха у. Ё-ну, Ю-ну юсю бла тилибизни энчи тауушларын айтыргъа да юреннгенбиз. Юретгенинги дженгил алады сабий.

1961-чи джыл, быллай Алфавит къабыл этилгенди:
А а, Б б, В в, Г г, Ғ ғ,Д д, Ее, Ёё, Ж ж,Җ җ, З з, И и, Й й, К к, Қ қ, Л л, М м, Н н, Ң ң, О о,Ө ө, П п, Р р, С с, Т т, У у, Ү ү, Ў ў, Ф ф, Х х, Ц ц, Ч ч, Ш ш, Щ щ, ъ, Ы ы, ь, Э э, Ю ю, Я я.
Алай а, аны 3 джылдан (1964 дж.) джангыдан тюрлендириб чыгъаргъандыла (бюгюннгю къарачай-малкъар тилни къарачай варианты аны тамалында ишлейди).

Ол джыллада Малкъарда да «дж» бла джазыб башлагъандыла. Бираздан а, «ж»-гъа кёчгендиле - «ж» бла сёлешген алимле кёбюрек болгъан болурла.

Бусагъатда Къарачай бла Малкъарда джюрюген алфавитледе башхалыкъ джангыз ол харифдеди. Малкъар джаны, биягъынлай, «ж»-ны орнуна «дж»-ны джазыб башлагъанлай, хар неда бирча болуб башларыкъды.

«Элибден башланады Эл» деб, буруннгула билмей айтмагъандыла. Сёзлени джазылыуларын а бирча этген къыйын тюлдю. «Китаб» дебми джазабыз, «китап» дебми джазабыз — бу затда бир оноугъа келген тынчды. Алфавитледе джангыз дж/ж харифни оноуу этилсе, айрылыкъ кетерикди.

Къарачай-малкъар адабият тил къарачай-басхан-чегем диалектни тамалында къуралгъанды. 300 минг адамы болгъан къарачай-малкъар халкъда «ж» бла сёлешгенле 30 мингден кёб тюлдюле. Аны себебли, эки джанында да «дж» хариф, 1960-чы джылладача джюрютюлюрге тыйыншлыды. Малкъарлыла окъугъан сагъатда «дж»-ны «ж» дерле да окъурла. Къарачай джаны «дж»-дан кеталлыкъ тюлдю, къарачай тилде «дж» бла, «ж» бла да джюрюген сёзле кёбдюле.

50 джылдан аслам заманны бизге халал къуллукъ этиб тургъан алфавитни тюрлендиребиз десек бюгюн — бек уллу заран саллыкъбыз кесибизге. Алайсыз да тилинден суууй баргъан халкъгъа, тилин толусу бла «харам» этерге ол да бир чурум боллукъду.


Бусагъатха дери ненча кере алфавитибизни тюрлендирген эсек да — аны кърал этдиргенди. Джангы алфавитни юретирге, джаяргъа да къралны кючю джетгенди.


Бюгюн иш кесибизге таяныб къаллыкъды: алай демек — кюч джетерик тюлдю джангы алфавитни халкъгъа билдирирге, джаяргъа, джангы учебникле, китабла чыгъарыргъа. Аны да эталлыкъ тюлбюз, джарашыб тургъан алфавитден да айырыллыкъбыз. Ахыры — джазма тилибизден къуру къаллыкъбыз.

Башха джанындан — алфавитни тюрлендириуню бир тукъум бир хайыры джокъду. Башында айтханымча, бюгюннгю алфавитибизни сабийлеге юреталмагъан устазла, джангысын а чырт да юреталлыкъ тюлдюле. Сабийлени къой, кеслери да юреннге эдиле. Сора, не ючюн алыргъа излейдиле алфавитни?

Бир алфавитибиз, бир адабият тилибиз болур ючюн дейдиле. Бу джангы алфавитни алгъанлай, биригиб къалырбызмы? Огъай. Не ючюнмю? Малкъар джаны сёзлени биягъынлай джазыб турлукъдула - «ж» бла. Сёзлени да кеслеринде джюрюген вариантларын джюрютюрюкдюле. Къарачай-басхан-чегем тамалында къуралгъан тилди адабият тил деб, бойсуннукъ тюлдюле. Сора, айтыгъыз, не ючюн кюрешебиз юрениб тургъан алфавитибизни оюб? Магъанасы?

ЛАЙПАНЛАНЫ Билал,
КъЧР-ни Халкъ Поэти,
Къарачай-Черкес кърал Университетни сыйлы доктору,
Миллетлеарасы Тюрк Академияны сыйлы академиги
Изменено: Sabr - 04.12.2012 02:36:35
Sabr 29.11.2012 05:56:13
Сообщений: 7254
Цитата
prosto podrugomu пишет:
а разве уже решение не принято?.....опрос к чему? формальность?...


НЕТ! ЭТО ТОЛЬКО ПРОЕКТ.

ОН МОЖЕТ БЫТЬ ПРИНЯТ ИЛИ НЕ ПРИНЯТ ТОЛЬКО ПОСЛЕ ВСЕНАРОДНОГО ОБСУЖДЕНИЯ. ОН ДОЛЖЕН БЫТЬ УТВЕРЖДЕН ПАРЛАМЕНТАМИ КБР И КЧР.

ТАК ЧТО, СПОКОЙНО МОЖЕТЕ УЧАСТВОВАТЬ В ОБСУЖДЕНИИ ДАННОГО ПРОЕКТА.

СУДЬБА РОДНОГО ЯЗЫКА ЗАВИСИТ ТОЛЬКО ОТ НАС - НЕРАВНОДУШНЫХ НОСИТЕЛЕЙ ЭТОГО ЯЗЫКА.
Sabr 29.11.2012 06:35:24
Сообщений: 7254
Цитата
КёлКёз пишет:
Сабр,
Почему алфавит не был в обиходе? У папы была большая библиотека, но я ни разу не видела книг на карачаевском, написанных с использованием этого алфавита?

Буквально на днях, мне казался этот алфавит чуждым, вызывал отторжение, как я писала. Как странно, кирилица для нас своя, а тюркский алфавит - чужой. Обрусели, все же. Я понимаю, что хоть и говорю я на языке родном свободно, за то писать и читать, да еще и на алфавите тюркском, мне надо учиться заново.

За , конечно. Теперь будем читать и писать на истинно карачаево-балкарском.:)
Если мы сечас отойдем от действующего алфавита - это будет смерть нашему письменному языку по причинам, которые перечисляет профессор Алиева. Поэтому я категорически против нововведений. Уйдем от одного берега, а к другому так и не пристанем. Потеряем все.

Почему отошли от того алфавита - думаю причины были не только технические. Надо найти как это обосновывали ученые и власти. Но знаю одно - нынешний алфавит устраивает большинство народа и возврата к кириллическим буквам с хвостиками не должно быть. Или латинский алфавит, или нынешний, к которому за полвека народ привык.

Тилни юсюнден а - сиз тилни бек ариу билесиз. Джазгъан да иги этесиз. Ол назмугъузну юсюнде мен бираз терсирек болгъанма.
Джангы затларыгъыз бар эсе - ийигиз.
Изменено: Sabr - 29.11.2012 06:44:01
Кергелен 29.11.2012 13:07:42
Сообщений: 856

1 0

Салам!:превед:

Sabr, Хар сёзюнгю тюбюнде къол салама !!!
ДЖ и ещё раз ДЖ!


Китап ...... Мени китапым? Огъосе ,мени китабым?.......
bubbleman 29.11.2012 13:16:20
Сообщений: 419

1 0

Прошу участников использовать определение "предлагаемого алфавита" но никак ни "нового алфавита".

P.S. ну или можно "подсовываемого" :гыы:

ПСАПЭ КУЭД ХЪУРКЪЫМ ДОБРА МНОГО НЕ БЫВАЕТ
АбуАхмад 29.11.2012 13:42:41
Сообщений: 1160

2 0

По-моему, это имитация бурной деятельности.
Буква- это УСЛОВНОЕ обозначение звука. Как условишься, так и напишешь. Эти новые буквы даже в печатном виде не везде отображаются. А как они выглядят в письме??? Как хвостик у Ц, который меня всегда напрягал? Не знаю....
Насчёт букв ДЖ и Ж. По-моему, это из разряда "почему вы себя называете таулула?"
Произнося эту букву, мы используем только один звук 'ж', а не два 'д' и ' ж'. Не логичнее ли перейти на 'ж'. И не нужно говорить, что этот звук в русском языке не соответствует нашему, потому что это УСЛОВНЫЙ СИМВОЛ. И хоть как его пишите, карачаевцы и жители Баксанского ущелья будут произносить его мягко. А чегемцы и часть Кёнделена всё равно будут произносить его твердо, по-русски

Аш-Шафи'и "Я не знаю более священной науки, после науки о халяле и хараме, чем наука о медицине."
АбуАхмад 29.11.2012 13:56:45
Сообщений: 1160
Малкъарлыла уа тура болурла: "Чё они парятся??? Ни Ж, ни Дж не надо! Есть З- и всё решено!"
)))))

Аш-Шафи'и "Я не знаю более священной науки, после науки о халяле и хараме, чем наука о медицине."
къара 29.11.2012 14:39:06
Сообщений: 665

0 2

Sabr, Сен керти фальсификатор кёре эдим ,хар кимни джазгъанын, айтханын толу хапарны ичинден джыртыб ,чыгъарыб кесинге табыча буруб.Бир заседанияны ичинде болгъан къой Эрисейны ичинде да болмагъанлайынга,узакъ Норвегиядан бери ууунгу джетдириб тураса...Сен тюйюлмю эдинг бу форум ачылгъанлы бир тил,бир байракъ,бир миллет деб къычырыб тургъан.Киши джукъ нек этмейсиз деб миллетге айыб салыб тургъан.Энди бюгюн 50-джылдан бери джыйылыб бир оноугъа келгенлеринде адамла,сен джау нек болдунг?Неда сен тюл эсенг байракъны кёлтюрен,ол иш халал болмаймыды?Тамарада кесини оюмун джазгъанды алим адамча былай болургъа боллукъду,ол затдан сакъланайыкъ деб!Аны айытханын да байракъча кёлтюрюб,ол бу ишге джау болгъанча миллетге кёргюстюб былайда!?Болушур орнуна,излеген муратым толу болады аллах айытса дер орнуна,керексиз юлгюле келтирирге кюрешиб.Беш джыл мен сизни бу форумну амалыбла таныгъанлы,керти патриот адамгъа санагъанма(миллетде хапарыгъыз башха джюрюгенликге)алайа бусагъатда эткен ишигиз эки бетли адамны ишине ошайды.
З.Ы. просьба не кому кроме Сабра не отвечать на мой пост!
Изменено: къара - 29.11.2012 16:46:04
Marchello 29.11.2012 15:21:41
Сообщений: 55
Цитата
Sabr пишет:
БАГЪАЛЫ АЛИМЛЕ, УСТАЗЛА, ЖАЗЫУЧУЛА, ЖУРНАЛИСТЛЕ, СТУДЕНТЛЕ эм БИТЕУ ТАУЛУ ЖАМАУАТ!

БУ ПРОЕКТНИ ЮСЮНДЕН КЕСИГИЗНИ ОЮМУГЪУЗНУ ИГИ САГЪЫШ ЭТИП АЙТЫРЫГЪЫЗНЫ ТИЛЕЙБИЗ .


Sabr, вчера мне звонил один из авторов вот этой статьи в газете "Заман" и возмущался, что первоначальный текст местами "очень вольно изменен", поэтому в скором времени будет опровержение указанной Вами статьи и выйдет новая статья более полная и с пояснениями. Вы прекрасно знакомы и общаетесь с членами комиссии, поэтому убедительная просьба указывать непосредственно мнение членов комиссии, а не то, что Вы хотите увидеть!

Профессор Алиева присутствовала и поддержала новый алфавит, Вы об этом прекрасно знаете!
bubbleman 29.11.2012 15:44:10
Сообщений: 419

3 0

къара,

Багъалы Къара къарнашым, постунга джууаб бермейме, джангыз бир тилерим барды, боллукъ эсе?:) Сен керти реформаторча къарачай тилни бир аз окъусанг бек иги боллукъ эди. Аны юсюне къарачайча джазаргъа да юренсенг а, ой бир сейир аламат боллукъду:pardon: Кел бирге бирге ол джазгъанынгы халатларын кетерейик да, тюз джазаргъа юренейик!;) Тюйюшюрге бир чабма :гыы:
Цитата
къара пишет:
Sabr, Сен керти фальсификатор кюреим, хар кимни джазгъанын, айтханын толу хапарны ичинден джыртыб ,чыгъарыб кесинге табыча буруб.Бир заседанияны ичинде болгъан къой Эрисейны ичиндеде болмагъалаингъа,узакъ Норвегиядан бери уунгъу джетириб тураса...Сен тюлменг бу форум ачылгъанлы бир тил,бир байракъ,бир миллет деб къычырыб тургъан.Киши джукъ нек этмейсиз деб миллетке айб салыб тургъан.Энди бюгюн 50-джылдан бери джиилыб бир оноугъа келгенлеринде адамла,сен джау нек болдунг?Неда сен тюлесенг байракъны кютюрген ,ол иш халал болмаймыды?Тамарада кесин оюмун джазгъанды алим адамча блай болургъа болукъду ,ол затдан сакъланайкъ деб!Аны айтханында байракъча кютюрюб,ол бу ишге джау болгъанча миллетке кёгюстюб блайда !?Болушур орнуна,излеген муратым толу болады аллах айса дер орнуна,керексиз юлгюле келтирирге кюрешиб.Беш джыл мен сизни бу форумну амалыбла таныгъан,керти патриот адамгъа санагъанма(миллетде хапарыгъыз башха джюрюгенликге)алайа (алай а) бусагъатда эткен (этген) ишигиз эки бетли адамны ишине ошайды.
З.Ы. просьба не кому ( ни кому) кроме Сабра не отвечать на мой пост!
урок 1, исправление ошибок::гыы:

Sabr, Сен керти фальсификатор кюреим (кёре эдим) ,хар кимни джазгъанын, айтханын толу хапарны ичинден джыртыб ,чыгъарыб кесинге табыча буруб.Бир заседанияны ичинде болгъан къой Эрисейны ичиндеде (ичинде да) болмагъалаингъа (болмагъанлайынга),узакъ Норвегиядан бери уунгъу (ууунгу) джетириб (джетдириб) тураса...Сен тюлменг (тюйюлмю эдинг) бу форум ачылгъанлы бир тил,бир байракъ,бир миллет деб къычырыб тургъан.Киши джукъ нек этмейсиз деб миллетке (миллетге) айб (айыб) салыб тургъан.Энди бюгюн 50-джылдан бери джиилыб (джыйылыб) бир оноугъа келгенлеринде адамла,сен джау нек болдунг?Неда сен тюлесенг (тюл эсенг) байракъны кютюрген (кёлтюрен),ол иш халал болмаймыды?Тамарада кесин (кесини) оюмун джазгъанды алим адамча блай(былай) болургъа болукъду (боллукъду),ол затдан сакъланайкъ (сакъланайыкъ) деб!Аны айтханында ( айытханын да)байракъча кютюрюб( кёлтюрюб),ол бу ишге джау болгъанча миллетке (миллетге) кёгюстюб (кёргюстюб) блайда (былайда)!?Болушур орнуна,излеген муратым толу болады аллах айса (айытса) дер орнуна,керексиз юлгюле келтирирге кюрешиб.Беш джыл мен сизни бу форумну амалыбла таныгъан( таныгъанлы),керти патриот адамгъа санагъанма(миллетде хапарыгъыз башха джюрюгенликге)алайа (алай а) бусагъатда эткен (этген) ишигиз эки бетли адамны ишине ошайды.
З.Ы. просьба не кому ( ни кому) кроме Сабра не отвечать на мой пост!



Я вот подумал, может претензии к карачаевскому языку и существующему алфавиту возникли у наших дорогих реформаторов из за незнания основ? :dont_know:

ПСАПЭ КУЭД ХЪУРКЪЫМ ДОБРА МНОГО НЕ БЫВАЕТ
къара 29.11.2012 16:30:22
Сообщений: 665

0 1

Цитата
bubbleman пишет:
Багъалы Къара къарнашым, постунга джууаб бермейме, джангыз бир тилерим барды, боллукъ эсе?:) Сен керти реформаторча къарачай тилни бир аз окъусанг бек иги боллукъ эди. Аны юсюне къарачайча джазаргъа да юренсенг а, ой бир сейир аламат боллукъду:pardon: Кел бирге бирге ол джазгъанынгы халатларын кетерейик да, тюз джазаргъа юренейик!;) Тюйюшюрге бир чабма :гыы:
Ты прав,на родном я безграмотность,научился писать тут на форуме.Учился в школе где не было родного языка:(Сау бол воспользуюсь твоей помощью,надеюсь Девушка Гор не обидится это обычно она делала)))


Цитата
bubbleman пишет:
урок 1, исправление ошибок::гыы:
только без сарказма,я человек ранимый,роняю быстро:)


Цитата
bubbleman пишет:
Я вот подумал, может претензии к карачаевскому языку и существующему алфавиту возникли у наших дорогих реформаторов из за незнания основ? :dont_know:
нет это не зависит от моей безграмотной письменности))) как сказала дочь М.Каитова во время предвыборной встречи ее отца с избирателями,когда ее отца обвинили в том что Каитова русская речь безграмотна,она будучи маленькой девочкой парировала"зато он думает без акцента".
къара 29.11.2012 16:48:03
Сообщений: 665
Цитата
bubbleman пишет:
Неда сен тюл эсенг байракъны кютюрген (кёлтюрен) ,ол иш халал болмаймыды
насчет этого слова у меня сомнения?
Sabr 29.11.2012 18:45:22
Сообщений: 7254

2 2

Къара,

1.Былайда не сени, не мени, не башханы сюзмейбиз — алфавитни сюзебиз.
Къайтарама: ким, къайдан болгъанын, кимни къайда, нек джашагъанын, кимни кимге, неге ууу джетгенин, ким кимге, неге къуллукъ этгенин айта тебресек — сёз серине, терсине кетер, не алфавитге, не тилге, не бирликге хайыр келтирмез. Аны себебли, темадан бир джанына джанламай, эслеб сёлешейик.

Бу форум кишини энчи бачхасы тюлдю — хар ким кёлюне келгенни айтады. Мен сенича, не сен менича оюм этерге керек тюлбюз — хар кимни тукъуму, аты башхача, джашаугъа къарамы да башхады. «Сен менича нек тюлсе, менича нек айтмайса» деу — терсди.


Алфавит бютеу халкъгъа деб джарашдырылады, къуру Эльбрусоидге, Барс Элге неда бир башха организациягъа тюл. Аны себебли, бютеу халкъны кёлюн билгинчи, ашыкъмазгъа керекди.


2.
«Сен керти фальсификатор кюреим,хар кимни джазгъанын, айтханын толу хапарны ичинден джыртыб ,чыгъарыб кесинге табыча буруб».

Хар джазылгъанны толусу бла салама — газетде не башха джерде къалай чыкъгъан эсе — алай. «Мени сёзюм былай тюл эди» дерик бар эсе - айтсын.


Комиссияны ишинден малкъар газетде бир тюрлю, къарачай газетде бир тюрлю, орус газетде бир тюрлю джазыла эсе — ол нени кёргюзеди? Комиссияда огъуна бирлик болмагъанын.


Малкъар газетде алфавитни проектин сюзерге чакъырады комиссия. Къарачай газетде уа проект сагъынылмайды — иш битиб бошагъанча, Комиссияны оноуу деб, точка салынады.


3.
"Сен тюлменг бу форум ачылгъанлы бир тил,бир байракъ,бир миллет деб къычырыб тургъан.Киши джукъ нек этмейсиз деб миллетке айб салыб тургъан.Энди бюгюн 50-джылдан бери джиилыб бир оноугъа келгенлеринде адамла,сен джау нек болдунг?Неда сен тюлесенг байракъны кютюрген,ол иш халал болмаймыды?"

Къачан да, бюгюн да бирди айтханым: Къарачай-Малкъар бир халкъбыз, аны себебли джазма тилибиз, байрагъыбыз да бир болургъа керекди. Джазма тилибиз, миллет адабият тилибиз — къарачай-басхан-чегем лехчени/диалектни тамалында къуралгъанды, барды. Къарачай-малкъар алфавитни бир этер ючюн, джангыз дж/ж белгилени оноуун этерге керекди. Малкъар джаны джаны дж-гъа кёчерге керекди. Не ючюнмю? Халкъны кёбюсю дж бла сёлешеди. Малкъар джаны 1960-чы джыллада «дж» бла джазыб башлагъан эди. Анга къайытсала — иш тынды. Башха джукъ тюрлендирирге керек тюлдю алфавитде. Сёзлени джазылыуларын тюзетген а — къыйын тюлдю.


Мен къачан да алан халкъыбыз бир болсун деб кюрешеме. Алай а, бюгюн алфавитни тюрлендириу — бирлигибизни сакълагъан къой, бютеу тилибизни къурутуб чыгъарыкъды. Алай боллугъуна къоркъууларымы статьямда чертгенме.

Ма аны ючюн мен къаршчыма эски-джангы алфавитге.

Филология илмуланы доктору, проф. Алийланы Тамара айтханнга тынгылагъан да кёрюнмейди. Алай эсе, алфавитни оноуун, халкъ этер. Газетлеге берилгенди — кёрейик башхаланы да не айтырларын.


4.
"Беш джыл мен сизни бу форумну амалы бла таныгъан,керти патриот адамгъа санагъанма(миллетде хапарыгъыз башха джюрюгенликге)алайа бусагъатда эткен ишигиз эки бетли адамны ишине ошайды".

Бизни джазма тилибизни ёлтюрлюк алфавит — бизге керек тюлдю.


Къарачай тилде джазаргъа къоймагъанлары ючюн 1990-чы джыл Къарачай-Черкес илму-излем институтда забастовкагъа башчылыкъ этиб кюрешгенме. Аны ючюн Черкесскни, Къарачай-Черкесни, Эресейни сюдлеринден ётгенме. Къарачайдан кете-кетгеним да аны ючюн болгъанды.


Къарачай халкъны толу реабилитациясын этдирир ючюн, «Дем. Джамагъатны» башчыларындан бири болуб, «Юйге игилик» газетни чыгъарыб, «Ас-Алан» журналны чыгъарыб, кюрешиб тургъанма.


Къарачай тилде чыкъгъан 20-дан артыкъ китабны авторума.


Барын да айтханым - «къан бла кирген джан бла чыгъады» - Ана тилим, Ата джуртум, Халкъым меннге бош сёзле тюлдюле.


Халкъыбызгъа хайыр келтирлик затланы барына да разыма, заран келтирлик затлагъа уа — къаршчыма.


«Аман къызгъа къазан къошакъ» деб, алайсыз да бизге иги келишмеген кирилл алфавитге, текелемюйюз харифлени къошуб, халкъны Ана тилибизден суутхандан не хайыр барды?


Юреннген алфавитибиз бла джашай барыргъа керекбиз, бир кюн бир латин харифлеге кёчгюнчю.


БУ «ДЖАНГЫ АЛФАВИТГЕ» МЕН КЪАРШЧЫМА.


Къара, сен джаш адамса, мени тюз айтханыма мюкюл болуб, оюмунгу, сёзюнгю да башха тюрлю этерге да болурса.


«Хайт» де, къызыб да къалма, иги сагъыш эт. Халкъ айтханны да эшитейик — ким тюз, терс болгъаны ачыкъ болур кёб турмай.
Изменено: Sabr - 29.11.2012 18:52:32
taulu120709 30.11.2012 02:45:53
Сообщений: 10

1 0

Бизге ол къазах маталлы алфавит керек тюйюлдю, харфлалыбызны да, тилибизни да бузаргъа керек тюйюлдю!!!
ran 30.11.2012 02:47:10
Сообщений: 384

1 0

Цитата

29.11.2012 12:44:10
Шо, bubbleman, мени хатерими этда "тёртчюк" бир сал...Къызыл пастанг къалгъан эсе...:)
КёлКёз 30.11.2012 03:29:39
Сообщений: 1697

1 0

Цитата
Sabr пишет:
1924-чю джылгъа дери бизни халкъ араб графика бла чыгъаргъанды ана тилде китабларын, газетлерин. Алай а, имансыз кърал, бизни ислам динден, Къурандан айырыр ючюн, ол элибледен айырыб, латин алфавитге кёчюргенди.

Латин алфавит бла 1925-1936 джыллада хайырланнганбыз. 1930-чу джыллагъа дери Кавказда халкъла арасы тил тюрк тил болгъанын унутмайыкъ. Тюрклюгюбюзню къурутур ючюн, кърал кирилл харифлеге кёчюреди бизни.

1937-чи джылдан бери кирилл (орус) алфавит бла хайырланабыз. Тилибизни тауушларын толу берир ючюн, талай хариф да къошханбыз:къ, гъ, нг, дж, къысха у. Ё-ну, Ю-ну юсю бла тилибизни энчи тауушларын айтыргъа да юреннгенбиз. Юретгенинги дженгил алады сабий.

1961-чи джыл, быллай Алфавит къабыл этилгенди:
А а, Б б, В в, Г г, Ғ ғ,Д д, Ее, Ёё, Ж ж,Җ җ, З з, И и, Й й, К к, Қ қ, Л л, М м, Н н, Ң ң, О о,Ө ө, П п, Р р, С с, Т т, У у, Ү ү, Ў ў, Ф ф, Х х, Ц ц, Ч ч, Ш ш, Щ щ, ъ, Ы ы, ь, Э э, Ю ю, Я я.
Алай а, аны 3 джылдан (1964 дж.) джангыдан тюрлендириб чыгъаргъандыла (бюгюннгю къарачай-малкъар тилни къарачай варианты аны тамалында ишлейди).
план перехода описан вами. предоставлены более, чем конкретные шаги. только действовать надо в обратном направлении. идеальная схема.
а сроки исполнения каждого из этапов, уменьшатся. технически прогрессируем))) :alamat:
Изменено: КёлКёз - 30.11.2012 03:30:27

WE WERE BORN TO SHINE
*Чистые помыслы - добрые дела*

къара 30.11.2012 16:24:15
Сообщений: 665

0 1

Цитата
Sabr пишет:
Хар джазылгъанны толусу бла салама — газетде не башха джерде къалай чыкъгъан эсе — алай. «Мени сёзюм былай тюл эди» дерик бар эсе - айтсын.

Комиссияны ишинден малкъар газетде бир тюрлю, къарачай газетде бир тюрлю, орус газетде бир тюрлю джазыла эсе — ол нени кёргюзеди? Комиссияда огъуна бирлик болмагъанын.

Малкъар газетде алфавитни проектин сюзерге чакъырады комиссия. Къарачай газетде уа проект сагъынылмайды — иш битиб бошагъанча, Комиссияны оноуу деб, точка салынады.
На заседании было подписано два варианта решения, один на русском языке, и на кар-бал. языке, которые ни в чем не противоречат друг другу. На счет балкарской газеты тут отписался Марчелло.

Цитата
Marchello пишет:
Sabr, вчера мне звонил один из авторов вот этой статьи в газете "Заман" и возмущался, что первоначальный текст местами "очень вольно изменен", поэтому в скором времени будет опровержение указанной Вами статьи и выйдет новая статья более полная и с пояснениями. Вы прекрасно знакомы и общаетесь с членами комиссии, поэтому убедительная просьба указывать непосредственно мнение членов комиссии, а не то, что Вы хотите увидеть!

Профессор Алиева присутствовала и поддержала новый алфавит, Вы об этом прекрасно знаете!
Не надо тень на плетень наводить, если бы не было единства никто и не подписал бы этот документ.


Цитата
Sabr пишет:
Къачан да, бюгюн да бирди айтханым: Къарачай-Малкъар бир халкъбыз, аны себебли джазма тилибиз, байрагъыбыз да бир болургъа керекди. Джазма тилибиз, миллет адабият тилибиз — къарачай-басхан-чегем лехчени/диалектни тамалында къуралгъанды, барды. Къарачай-малкъар алфавитни бир этер ючюн, джангыз дж/ж белгилени оноуун этерге керекди. Малкъар джаны джаны дж-гъа кёчерге керекди. Не ючюнмю? Халкъны кёбюсю дж бла сёлешеди. Малкъар джаны 1960-чы джыллада «дж» бла джазыб башлагъан эди. Анга къайытсала — иш тынды. Башха джукъ тюрлендирирге керек тюлдю алфавитде. Сёзлени джазылыуларын тюзетген а — къыйын тюлдю.
Вы не хуже меня знаете, что балкарцы не согласятся переходить на ДЖ , это изначально ставит под сомнение все, что вы написали ниже...Комиссия нашла компромиссный выход из тупиковой ситуации, который в то же время является реальным решением проблемы. Я просто не могу поверить, что люди живущие вроде вас "родным языком" не видят преимущества данного алфавита...поэтому в голову мне приходят разные нехорошие мысли ...


Цитата
Sabr пишет:
Филология илмуланы доктору, проф. Алийланы Тамара айтханнга тынгылагъан да кёрюнмейди. Алай эсе, алфавитни оноуун, халкъ этер. Газетлеге берилгенди — кёрейик башхаланы да не айтырларын.
Тамара айтханны,Жамал да, талай адам да айта эдиле...Это предупреждение, которое нельзя проигнорировать,и никто этого не собирается делать. Мы должны знать и озвучивать данные риски, чтобы избежать их.


Цитата
Sabr пишет:
Бизни джазма тилибизни ёлтюрлюк алфавит — бизге керек тюлдю.
Билял, ёлюб турады сен джан аурутхан алфавит!
Sabr 30.11.2012 16:38:31
Сообщений: 7254

2 0

Цитата
КёлКёз пишет:
Сабр,
Почему алфавит не был в обиходе? У папы была большая библиотека, но я ни разу не видела книг на карачаевском, написанных с использованием этого алфавита?

Буквально на днях, мне казался этот алфавит чуждым, вызывал отторжение, как я писала. Как странно, кирилица для нас своя, а тюркский алфавит - чужой. Обрусели, все же. Я понимаю, что хоть и говорю я на языке родном свободно, за то писать и читать, да еще и на алфавите тюркском, мне надо учиться заново.
1.1960-чы джыллада мен школда окъугъанма. Алай а, ол алфавит бла дерс китабла джокъ эдиле. Мен ангылагъаннга кёре, ол алфавитни комиссия алгъан эсе да, оноу къагъытда къалыб кетгенди.
Бу комиссияны оноуу да алай болургъа ушайды. Халкъны кёбю излемеген зат болмайды, кърал кюч бла алдырмаса.

2.Орус маталлы бола баргъаныбызгъа сёз джокъду, алай а, дуния былай турмаз. Къарачайны джашнары алкъын алдады деб турама. Аллах айтса.

3.Джазма къарачай тилни билир ючюн кёб зат керек тюлдю: къарачай тилде бир китаб окъусанг, бир талай статья да джазсанг - болду.
Sabr 30.11.2012 16:55:13
Сообщений: 7254

1 0

Цитата
Marchello пишет:
Sabr, вчера мне звонил один из авторов вот этой статьи в газете "Заман" и возмущался, что первоначальный текст местами "очень вольно изменен", поэтому в скором времени будет опровержение указанной Вами статьи и выйдет новая статья более полная и с пояснениями. Вы прекрасно знакомы и общаетесь с членами комиссии, поэтому убедительная просьба указывать непосредственно мнение членов комиссии, а не то, что Вы хотите увидеть!

Профессор Алиева присутствовала и поддержала новый алфавит, Вы об этом прекрасно знаете!
1.Газетледе не басмаланса - аны салама. Малкъар газет "опровержение" басмаласа - аны да саырбыз былайгъа. Ставлю и буду ставить здесь не то, что кто-то хочет видеть - а конкретно написанное.
2.проф.Алиева поддерживает алфавит, но заявляет и устно, и письменно свои опасения. Вот на эти риски, перечисляемые ею, надо обратить внимание.
3.Решение комиссии обретет силу только после всенародного обсуждения и одобрения, а также его утверждения парламентами обеих республик.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный