Расширенный поиск
28 Марта  2024 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Тил джюрекге джол ишлейди.
  • Нарт сёз – тилни бети.
  • Намыс сатылыб алынмайды.
  • Байлыкъ адамны сокъур этер.
  • Къая джолда джортма, ачыкъ сёзден къоркъма.
  • Кюн – узун, ёмюр – къысха.
  • Гитче джилтин уллу элни джандырыр.
  • Джаралыны джастыгъында сау ёлюр.
  • Джюз элде джюз ёгюзюм болгъандан эсе, джюз джууугъум болсун.
  • Ач къалгъандан, кеч къалгъан къолай.
  • Билим къая тешер.
  • Къоркъакъны кёзю экили кёрюр.
  • Тилчи бир сагъатха айлыкъ хата этер.
  • Тюз сёз баргъан сууну тыяр.
  • Кёл – къызбай, къол – батыр.
  • Эм уллу байлыкъ – джан саулукъ.
  • Къумурсхала джыйылсала, пилни да джыгъадыла.
  • Адамны бетине къарама, адетине къара.
  • Къарт бла баш аша, джаш бла аякъ аша.
  • Эринчекни аурууу – кёб.
  • Айранны сюйген, ийнек тутар.
  • Ариу – кёзге, акъыл – джюрекге.
  • Эте билген, этген этеди, эте билмеген, юретген этеди!
  • Ханы къызы буюгъа-буюгъа киштик болду.
  • Кёбню кёрген – кёб билир.
  • Иги бла джюрюсенг, джетерсе муратынга, аман бла джюрюсенг, къалырса уятха.
  • Башынга джетмегенни сорма.
  • Сабийликде юретмесенг, уллу болса – тюзелмез.
  • Ата – баланы уясы.
  • Ётюрюкден тюбю джокъ, кёлтюрюрге джиби джокъ.
  • Айран ичген – къутулду, джугъусун джалагъан – тутулду.
  • Кюл тюбюндеги от кёрюнмейди.
  • Айныгъанлы алты кюн, тогъайгъанлы тогъуз кюн.
  • Адебсиз адам – джюгенсиз ат.
  • Ач бёрюге мекям джокъ.
  • Джарлыны эшигин махтагъан джабар.
  • Джарлы эскисин джамаса, къууаныр.
  • Сагъыш – къартлыкъгъа сюйюмчю.
  • Элни кючю – эмеген.
  • Ушамагъан – джукъмаз.
  • Адеби болмагъан къыз – тузсуз хант.
  • Тойну къарнашы – харс, джырны къарнашы – эжиу.
  • Кенгеш болса, уруш болмаз.
  • Иги адам абынса да, джангылмаз.
  • Ашхы атаны – джашы ашхы, ашхы ананы – къызы ашхы.
  • Билгенни къолу къарны джандырыр.
  • Кесине гебен этелмеген, биреуге черен эте эди.
  • Атынг аманнга чыкъгъандан эсе, джанынг тамагъынгдан чыкъсын.
  • Эр сокъур болсун, къатын тилсиз болсун.
  • Садакъачыны джаны – къапчыгъында.
Страницы: 1 2 3 След.
Истинный карачаевец! QARCHA!
 
QARCHA

1. Представьтесь, пожалуйста.)) И расскажите о себе, совсем немного, но чтобы дамы имели о Вас представление.)) А то мадам Ханума?играет свою роль.))


- Руслан? Эркенланы Анзорну джашы? 1981дж? Къарачай шахар?


2. Ты писал на Старом Форуме, что лучший подарок для джигита ? лошадь карачаевской породы или кинжал, нож. В таком случае, какой подарок будет самым лучшим для девушки?))))


- Ат демеген эдим? къара къарачай аджир деген эдим? кёб адамгъа аны бир башхалыгъы джокъ эссе да билмейме?)))

Тюзюн айтыргъа къызла бла ортам алай иги болмагъаны ючюн? не кишиге бир саугъа да бермегеним ючюн? къызла нени сюйгенлерин (джаратханларын) билмейме? Ата-бабаларыбызны заманларында да не берилгенинден да хапарым джокъду? не къарт аталарым? не атам? ?джаш заманым да, къызлагъа быллай саугъа бере эдим? - деб айтмагъандыла? )))
Ол заманлада берир зат алай кёбда болмаз эди бу сагъатдача? берир мадарлары да бармы эди?
Бюгюнлюкде уа? сюйсенг: гоккала? гинджиле? саутла? духла? джаулукъла? чебкенле? тонла (шуба)? алтынла? кюмюшле? багъалы ташла? мешинала? юйле? къолунгдан не келе эссе анга эркинсе? Къызла да анга кёре тюрлю-тюрлю затланы джарата болурла деб турама?
Бир бирледе? джюн ийирген урчукъдан багъалы саугъа болмазмы деб да келеди кёлюме?
Кертиси уа? къайсы бир джашда? къызгъа сый бергени бла сюймекликден уллу джукъ береллик болмаз? бир талай тулпар улан бла ариу къызчыкъны санамасакъ? )))


3. Что ты думаешь о будущем карачаевского народа? Каким ты его видишь? И есть ли у нас будущее? Что мы должны сделать сегодня, чтобы наши потомки были завтра?


- Къарачай-малкъар джаш миллетди башхалагъа кёре? джашауу аллындады? Бир талай бирден къаллай боллугъун къой? тамбла не боллугъубузну Бир Аллах болмаса киши билмейди?
Этилиге керекли затла уа бек кёбдюле? барында джаза башласам сизда эригирсиз, къагъытда джетмей къалыргъа болур? Джангыз айтырым? джаш да къыз да намысларын мийик сакъласынла? дин бла адетлени да билген бла къалмай кереклисича тутсунла? ызларындан келлик тёлюге да юретсинле?
Аллах миллетибизни? эм иманлы? эм адебли-намыслы? эм онглу? эм сыйлы? эм таза? миллетлени биринден этсин?

4. Что означает твоя "подпись"? ("Рай под тенью сабель.") И почему ты выбрал себе этот ник?

-Магъанасы уа: ?Джандет къылычларыбызны кёлекгелерин тюбюндеди.?? )))
Тарихден уллу хапарым джокъду? алай а миллетибиз Къарча бла Малкъардан къуралгъандыла деб эштгенме? Къарча да Минги тауну мен туугъан джанына кёчгени себебли? Къарча атны сайлагъанма? Экинчи себеби да Къарча деген сагъатда эм биринчи башынга ?КЪАРАЧАЙ? келгени ючюн?


- Мне интересны твои рассуждения о чести. Можно Вас попросить?))

5. Эркинсе? не затны юсюнден сорургъа излей эсенг да?
Честь дегенинги ? намыс деб кёчюрсек? Бек керекли? бек магъанылы затды? адамны юсюнде намысы болмаса? не Динин туталмаз? не юйдегиси бла (джуукълары бла) ортасы иги болмаз? не ишде ишлеелмез? бир джерде да сыйы болмаз? заман бла кеси кесине эрши кёрюнюр? не деб тургъанымы анга кёре кесигиз сагъыш этигиз? )))


6. И мой самый любимый вопрос: что для тебя есть танец? Придаешь ли ты ему то значение, которое придавали ему наши предки?

На последний вопрос отвечу по - русски? для разнообразия?.

- Танец т.е. тюз тепсеу (тюзю башха бир тепсеуню да билмейме) для меня ? это всё?
А какое значение ему придавали наши предки? Думаю, что одного значения и назначения и не было? могу и ошибаться? для кого то: - развлечение? - признание в любви? - возможность показать себя? - возможность посмотреть на других? может даже были те? для кого это было все лишь разминкой? гимнастикой своего рода? ))) не знаю? лучше наверное конкретизировать свой вопрос?

Хата? халат этерге да болурма? кёб да? терс да джазаргъа болурма? айб этмегиз?
Бек саубол эгечим, къыйнсыз бол? Джашаунгда эм къыйн ишин бу алты сорууну джазгъан болсун? Намыслы эмда насыблы бол? Qarcha? 17.11.06дж.
 
Qarcha писал(а):
не знаю? лучше наверное конкретизировать свой вопрос?


"Дореволюционные карачаевцы" исполняли танцы на всех мероприятиях (той, сабан той, бичен той, мал той, Апсатыны тою, сабий туугъан, къонакъ алыу). И, по всей видимости, верили в мистику танца. А ты в нее веришь?


Qarcha

-Руслан, расскажи нам, пожалуйста, о настоящей мужской дружбе... . Что такое дружба, в твоем понимании.

-Эжиуге тынглаймыса? Твои музыкальные вкусы?))
 
[b:9ed0d6e0e8]диль дивана[/b:9ed0d6e0e8]
Цитата
Qarcha писал(а):
не знаю? лучше наверное конкретизировать свой вопрос?
"Дореволюционные карачаевцы" исполняли танцы на всех мероприятиях (той, сабан той, бичен той, мал той, Апсатыны тою, сабий туугъан, къонакъ алыу). И, по всей видимости, верили в мистику танца. А ты в нее веришь?

В мистику? Нет не верю.... ))) Но и не против исполнять танец на всех мероприятиях...
Цитата
Qarcha
-Руслан, расскажи нам, пожалуйста, о настоящей мужской дружбе... . Что такое дружба, в твоем понимании.

А как ее можно понять... или она есть... или ее нет... Аллахдан сора кимге болса да кесингден бек шана эсенг... анга тенг дерге боллукъду...
Цитата
-Эжиуге тынглаймыса? Твои музыкальные вкусы?))

Хау... бек сюйюб тынглайма... Къарачай-малкъар тартыула... джырла... Шимал Кавказны миллетлери джазгъан джырлагъа да тынглаучанма... Нашидлеге да огъаим болмаучанды... )))
 
[b:4a06a01575]спасибо..я все поняла...([/b:4a06a01575]
 
Цитата
спасибо..я все поняла...(


Ты же не понимаешь! Ну вот... "хотели, как лучше..."

Камилька, я тебе в МСН переводу все.)) Здесь писать не буду... литературный перевод - не моя стихия.))
 
Аперим !!!!!!!!!![b:b320c11af6]Qarcha[/b:b320c11af6] [b:b320c11af6]диль дивана[/b:b320c11af6]Кесибизни тилде жууап беригин биле эсенг, сенда кесибизни тилде соруула къураргъа керек эдинг.Кечкинлик.
 
[b:861004bf24]Бездушный кролик[/b:861004bf24]

Билсем, Руслан кесибизни тилде джууаб берлигин, кесибизни тилде соруула джазарыгъем.
Кесида, " джартысын къарачайча, джартысын орусча джазарма дегенеди."
 
[b:81ffd8b919]диль дивана[/b:81ffd8b919] да алайда болады ,оруслу бла хапар айтханча болду))))))
 
))))))) Кертида! *кюлдюрдюнг*
 
[b:0eb406e8f3]диль дивана[/b:0eb406e8f3] блай соруула къурасагъыз ,жыл санына,юйдегиленгенмиди огъесе угъаймы,ол жанына уллуракъ эс буруп соруула бир беригиз))))))))))))
 
 
[b:6b16acb393]Спасибо дилька)[/b:6b16acb393]
 
Аперим! Получила огромное удовольствие от прочитанного! Особая благодарность за чистый, красивый, стопроцентный карачаевский!
Вот тут, аплодирую стоя))))
Цитата
Джангыз айтырым? джаш да къыз да намысларын мийик сакъласынла? дин бла адетлени да билген бла къалмай кереклисича тутсунла? ызларындан келлик тёлюге да юретсинле?
Аллах миллетибизни? эм иманлы? эм адебли-намыслы? эм онглу? эм сыйлы? эм таза? миллетлени биринден этсин?


Цитата
Кертиси уа? къайсы бир джашда? къызгъа сый бергени бла сюймекликден уллу джукъ береллик болмаз?
 
[b:0746c196e8]А можно интерьвю в русском варианте поссмотреть))))))))) А то сложно воспринимать так много информации на карачаевском))))))))[/b:0746c196e8]
 
[b:850bba3ac2]Муза[/b:850bba3ac2]
Цитата



А можно интерьвю в русском варианте поссмотреть))))))))) А то сложно воспринимать так много информации на карачаевском))))))))


Я тебе переведу)))))) Къйыналма джаным))))
 
Менда кесимден бир зат къошайым.
Берген интервьюсун бек джаратдым. Руслан кертида къарачайны маджал джашлары бириди. Бек иги джашды, намыслыды, ариуду. Къайдада болушады. Бир кере да кёрмегенме аны бош олтуруб. Джаш ишнида, къыз ишнида бек уста бардырады. Аныча ариу,джарашдырыб селешгеннида кёрмегенме. Къарачай тилге да устады. Тепсегенни уа къой да къой. Аны да къалгъан ишленича аламат бардырады. Бютеу адети бла тепсейди. Бек ариу тепсейди. Иги танысам кёб аламат зат джазарыкъ
эдим, алая игида танымайма, билгеними, кёргеними джаздым. Унутхан затымда болур, эсиме келсе джазарма. :smt002
 
[b:88ae88e7ff]Бездушный кролик[/b:88ae88e7ff]
юйлемегенди, баш ауруум ол тюлмюдю (бусагъат келсе ачыуланныкъды :smt002 ), къысха заманда келтириб къойсакъ огъаибыз джокъту, алая туугъан къарнашинга сайлай башласанг сайлауда теренгнге кириб кетесе :smt004
 
Цитата
алая туугъан къарнашинга сайлай башласанг сайлауда теренгнге кириб кетесе :smt004
ОООО керти айтаса,бизни да проблема номер одинди ол ((((((((
 
Цитата
? къолунгдан не келе эссе анга эркинсе? Къызла да анга кёре тюрлю-тюрлю затланы джарата болурла деб турама?
Бир бирледе? джюн ийирген урчукъдан багъалы саугъа болмазмы деб да келеди кёлюме?

[b:c1101da37d]Qarcha[/b:c1101da37d], вопрос возник, когда прочла слова, сказанные тобой выше....смеялась долго)))))))
а вопрос такой:
можно ли дорогим подарком "заслужить" хорошее к себе отношение?
и если девушка мечтает о подарке, превосходящем возможности молодого человека, то это считается капризом?т.е. как по твоему, надо говорить о своих мечтах, если даже он не может ей этого подарить?

вопрос о чести:

честь - это понятие общее для всех или индивидуальная форма?
и что превыше для тебя - честь или долг?

спасибо! трудно задавать вопросы такому серьёзному человеку)))))
 
[b:0382d8a8e3]БЕЛКА[/b:0382d8a8e3]
[b:0382d8a8e3]Рашми[/b:0382d8a8e3]
[color=brown:0382d8a8e3]Полностью с вами согласен! Не просто человек... [b:0382d8a8e3]Человечище! Глыба![/b:0382d8a8e3] Из тех, кому достаточно сказать всего несколько слов, чтобы навсегда поселиться в твоем сердце! Так держать, Къарындашым![/color:0382d8a8e3] :smt023
 
Цитата
можно ли дорогим подарком "заслужить" хорошее к себе отношение?

Думаю, если девушка принимает дорогой подарок от парня... то она уже к нему не плохо относится... ))) если плохо... то и подарок принимать не зачем...
Цитата
и если девушка мечтает о подарке, превосходящем возможности молодого человека, то это считается капризом?

Не вижу ничего общего между возможностями м.ч. и ее мечтами... )))
Все имеют право на мечты... )))
Цитата
т.е. как по твоему, надо говорить о своих мечтах, если даже он не может ей этого подарить?

да... можно сказать... будет стимулом...
продолжение следует... )))
 
[b:6f8419cfc4]Бездушный кролик[/b:6f8419cfc4]
Мен айтхан эдим: "орусча джаз"-деб...
Цитата
Аперим! Получила огромное удовольствие от прочитанного! Особая благодарность за чистый, красивый, стопроцентный карачаевский!

Саубол... вот только 100%.. чистого... красивого я там не вижу... причем ничего... но все равно приятно...
Цитата
Я тебе переведу)))))) Къйыналма джаным))))

Къыйнсыз бол...
Цитата
Иги танысам кёб аламат зат джазарыкъ
эдим, алая игида танымайма, билгеними, кёргеними джаздым.

Бундан кёб не зат джазаллыкъды адам? бош махтадынг... къызартхан да этдинг... ариу айтдынг... ариу джаша... тюзю энди къуруда сен джазгъанча болургъа кюрешиб турургъа керек болду... ))) Мени керти да иги танысанг эди... джазгъанынгы ондан бирин да джазмаз эдинг... ))) алай болса да бек уллу саубол...
Цитата
Унутхан затымда болур, эсиме келсе джазарма.

Энди джукъ джазгъанынг болса уа... форумгъа киргенни къоя болурма мен... )))
Цитата
баш ауруум ол тюлмюдю

юйдеги баш аурууларынг джетмегенликми этедиле...
Цитата
честь - это понятие общее для всех или индивидуальная форма?
и что превыше для тебя - честь или долг?

что касается чести... и "понятие" и "форма" имеют место быть...
в разных ситуациях по разному... где то честь превыше... а где то долг... вот если бы вы смогли бы привести пример... думаю я смог бы выбрать что для меня пвыше в этой ситуаций...
Цитата
спасибо! трудно задавать вопросы такому серьёзному человеку)))))

санга спасибо.... за хорошие вопросы... къалгъанлагъа да спасибо... )))
[b:6f8419cfc4]Katik[/b:6f8419cfc4]
Сау джаша... иманлы бол...
 
...
 
Цитата
Отличное интервью,очень понравились как вопросы так и ответы.

Спасибо... но вопросы все же лучше... не будь они так хороши... я не то что интервью.... и двух слов сказать не смог бы...
Цитата
А вот как насчет компромиссов в жизни?

В жизни лучше [b:241347bf71]на/счет [/b:241347bf71]банковский... )))
Цитата
Легко идёшь на них?Или вообще бескомпромиссный человек?

Иду с трудом... приходится... ведь жизнь вся... состоит из вечного выбора... и сплошного компромисса...
Компромисса не бывает в отношений некоторых принципиальных позиций...
Цитата
И ещё,твоё кредо?

Их много... и за частую они могут противоречить друг другу...
Цитата
заранее спасибо за ответ

да не за что... хотя... всегда пожалуйста... кушайте не обляпайтесь... )))
 
Красивое интервью... очень приятно было читать. И чувство юмора, и философский взгляд... Спасибо!
 
Спасибо вам... и Диль-диване... )))
 
 
Руслан, ты не против если мы о рыцарстве поговорим?)) Но не как о социально ? исторической категории, а как о высшем типе человечества. В русской истории не было рыцарства, но в истории нашего народа был и есть мужчина - джигит. Я боюсь психологического исчезновения из мира тех духовных начал, благодаря которым формировался характер, выковывалась личность джигита. Что ты думаешь обо всем этом? Кто такой, на твой взгляд, рыцарь (джигит)?
 
Для начала... сау кел...
Конечно не против...
Цитата
Я боюсь психологического исчезновения из мира тех духовных начал, благодаря которым формировался характер, выковывалась личность джигита.

Я тоже боюсь... проблема в том что, когда всё это формировалась... были какие то устой... понятия... а сейчас, что твориться... как минимум для того чтобы не исчезли духовные начала... нужна душа... только я сейчас и ее не наблюдаю...
получилось не размышление, а констатация какая то...
Цитата
Кто такой, на твой взгляд, рыцарь (джигит)?

Вот об этом я могу писать и говорить очень долго... но не буду... потому, как слово не воробей...
Для меня это понятие слишком идеально... слишком - в сравнений с современностью... и не говорю потому, что сам очень далек от этого... и получится, как "про апенди"... айтханын этда... этгенин этме...

Д.А. рад, что ты вернулась... )))
 
Сау бол.) Ответ очень понравился. Единственный вопрос по этой теме: твое отношение ко всем людям складывается из - за твоих симпатий - антипатий или ты ровно относишься к тем, кто тебе нравится и не нравится. Наблюдала на практике, как одни и те же люди вели себя благородно по отношению к одному человеку и совершенно недостойно по отношению к другому. То есть в зависимости от отношения к человеку. Но ведь это неправильно... .
 
[b:b381e17075]диль дивана[/b:b381e17075]
Изначально ко всем отношусь одинаково... даже, если заочно с ним знаком или наслышан о нем... по прошествию определенного времени отношусь также или немного лучше (пытаюсь), как они ко мне... и стараюсь не делать скоропостижных выводов...
Цитата
Но ведь это неправильно... .

Согласен... значит то благородное отношение к другим не совсем искреннее... я так думаю... потому что если ты живешь по каким то принципам... они должны расспространяться на всех... вот например... воровать грех... там же не сказано, что у одних можно, а у других нельзя... не совсем удачный пример... но что то вроде этого...
 
Что ты думаешь о взаимоотношениях брата и сестры? Как, каким образом брат может воспитать в сестре истинную горянку, а она, в свою очередь, стать тем самым стержнем, который никогда не даст упасть брату ниже человеческого достоинства?
Страницы: 1 2 3 След.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный