Войти на сайт
28 Марта  2024 года

 

  • Дуния малгъа сатылма, кесингден телиге къатылма.
  • Хата – гитчеден.
  • Баш – акъыл ючюн, акъылман – халкъ ючюн.
  • Кёлсюзден сёзсюз тууар.
  • Гитче джилтин уллу элни джандырыр.
  • Эл ауузу – элек, анга ийнаннган – халек.
  • Джауумдан сора, кюн кюйдюрюр, ётюрюкден сора, айыб кюйдюрюр.
  • Сакъ юйюне сау барыр.
  • Кёб ашасанг, татыуу чыкъмаз, кёб сёлешсенг, магъанасы чыкъмаз.
  • Къонакъны къачан кетерин сорма, къачан келлигин сор.
  • Къонакъ кёб келюучю юйню, къазаны отдан тюшмез.
  • Игини сыйлагъан адетди.
  • Тай асырагъан, атха минер.
  • Ариу сёзде ауруу джокъ.
  • Къая джолда джортма, ачыкъ сёзден къоркъма.
  • Джумушакъ терекни къурт ашар.
  • Таула не мийик болсала да, аууш табылыр.
  • Къызгъанчдан ычхыныр, мухардан ычхынмаз.
  • Тилчи тилден къаныкъмаз.
  • Эркиши – от, тиширыу – суу.
  • Тиширыусуз юй – отсуз от джагъа.
  • Джашны джигитлиги сорулур, къызны джигерлиги сорулур.
  • Уллу айтханны этмеген – уллаймаз.
  • Къыз тиширыу кеси юйюнде да къонакъды.
  • Дуния аламаты сен эсенг да, игиме деб айтма.
  • Башынга джетмегенни сорма.
  • Къарт бла баш аша, джаш бла аякъ аша.
  • Ачыу алгъа келсе, акъыл артха къалады.
  • Берекет берсин деген джерде, берекет болур.
  • Эте билген, этген этеди, эте билмеген, юретген этеди!
  • Тамбла алтындан бюгюн багъыр ашхы.
  • Алтыда кюлмеген, алтмышда кюлмез.
  • Хар ишни да аллы къыйынды.
  • Тилде сюек болмаса да, сюек сындырыр.
  • Эринчекни аурууу – кёб.
  • Кийиминг бла танылма, адамлыкъ бла таныл.
  • Бир абыннган – минг сюрюнюр.
  • Адеб джокъда, намыс джокъ.
  • Садакъачыны джаны – къапчыгъында.
  • Билмейме деген – бир сёз
  • Къыйынлы джети элге оноу этер.
  • Баш болса, бёрк табылыр.
  • Къызбайны юйюне дери сюрсенг, батыр болур.
  • Къууут – джелге, берне – бошха.
  • Тас болгъан бычакъны сабы – алтын.
  • Къонакъ аз олтурур, кёб сынар.
  • Босагъа таш юйге кирмей эди, тыбыр таш эшикге чыкъмай эди.
  • Нарт сёз къарт болмаз.
  • Билими азны – ауузунда кирит.
  • Хунаны тюбюн къазсанг, юсюнге ауар.

 

Страницы: 1
RSS
Население КЧР
 
[b:9f0f50767a]Люди, прошу помочь мне, если, кто в силах![/b:9f0f50767a] Я принялся за составление подробной этнографической карты Карачаево-Черкесии. Но в некоторых (даже во многих случаях) я столкнулся с трудностями. Мне нужна информация, кто в основном (адыги, абазины, карачаевцы, ногайцы или русские) населяют следующие пункты: По Адыгэ-Хабльскому району ? Киево-Журавский, Дубянский, Спарта, Эркен-Юрт, Эркен-Халк, Кызыл-Тогай, Эркен-Шахар, Садовое. По Хабезскому району ? Кызыл-Юрт. По Прикубанскому району ? Заречное, Знаменка, Николаевское, Привольный, Светлое, Пристань, Холоднородниковское, Счастливое, Таллык, Солнечный, Октябрьский, Майский, Родниковский, Мичуринский, Водораздельный, Кавказский, Красивый, Чапаевское, Пригородное, Ильичевское. По Усть-Джегутинскому району ? Усть-Джегута, Важное, Красногорская, Старокубанский, Сары-Тюз, Новая Джегута, Джегута. По Малокарачаевскому району ? Рим-Горский, Джага, Красный Курган По Зеленчукскому району ? Даусуз, Хусы-Кардоник, Ниж Ермоловка, Ниж Архыз, Кобу-Баши, Кызыл-Октябрьский. По Урупскому району - Кызыл-Уруп По Карачаевскому району ? Орджоникидзевский, Белая Гора, Кумыш. Заранее благодарю!
 
По тем, которые знаю Прикубанский район - Пристань, Холоднородниковское, Счастливое, Таллык, Чапаевское, Ильичевское - основные жители карачаевцы (можно даже сказать, что единственные жители, по крайней мере по первым трем точно) По Усть-Джегутинскому району ? Новая Джегута, Джегута - карачаевцы
 
:smt004
 
Спасибо большое за информацию! [b:a44dd7c4dd]Я[/b:a44dd7c4dd], я составляю карту. Меня просто интересует тема
 
По Прикубанскому району ? Заречное, Знаменка, Николаевское, Привольный, Светлое, Пристань, Холоднородниковское, Счастливое, Таллык, Солнечный, Ильичевское - карачаевцы. По Усть-Джегутинскому району ? Усть-Джегута, Сары-Тюз, Новая Джегута, Джегута- карачаевцы По Малокарачаевскому району ? Рим-Горский, Джага-карачаевцы По Зеленчукскому району ? Даусуз, Кызыл-Октябрьский-карачаевцы. По Карачаевскому району ? Кумыш-карачаевцы.
 
Спасиоб ещё раз! Никто ничего не делит. Просто рисуем.
 
А есть вариант карту КЧР на мыло скинуть а то ни где не могу найти в электронном варианте ??? Если можно то вот мой e-mail deniseiy@mail.ru !!! Заранее спасибо !!!
 
elot.ru/sanitarium/12/591_1.html там поищи, должна быть.
 
Хорошая карта. А такую же карту КБР не собираетесь делать?
 
могу помочь, но только не сегодня и не завтра, а в течение недели... если не секрет, чтро это за картография, для чего, хотелось бы знать какому делу я содействовать собралась
 
Привет! меня заинтересовала твоя карта, можно будет о ней узнать подробнее, для чего она и как на неё потом можно будет взглянуть, если не жалко... я тоже из КЧР - родная тема....
 
что это? :smt017
 
Так Нурик и не получил нужной инфы.... :smt004
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам