Войти на сайт
19 Апреля  2024 года

 

  • Урунуу – насыбны анасы.
  • Гырджын – тепсини тамадасы.
  • Башланнган иш битер, къымылдагъан тиш тюшер.
  • Аманнга алтын чыдамаз.
  • Уруну арты – къуру.
  • Тамчы таш тешер.
  • Кёбге таш атма.
  • Тойгъанлыкъ къойгъа джарашады.
  • Къатын байлыкъны сюер, эр саулукъну сюер.
  • Танг атмайма десе да, кюн къоярыкъ тюйюлдю.
  • Ана къолу ачытмаз.
  • Ариу сёз – къылычдан джити.
  • Ата Джуртча джер болмаз, туугъан элча эл болмаз.
  • Экеу тутушса, биреу джыгъылыр.
  • Адеб джокъда, намыс джокъ.
  • Кесинг сынамагъан затны, адамгъа буюрма.
  • Уллу къашыкъ эрин джыртар.
  • Джюрекден джюрекге джол барды.
  • Келинни – келгинчи, бёркню кийгинчи кёр.
  • Махтаннган къыз, тойда джукълар.
  • Бал чибинни ургъаны – ачы, балы – татлы.
  • Булут кёкге джарашыу, уят бетге джарашыу.
  • Айтхан сёзюне табылгъан.
  • Берекет берсин деген джерде, берекет болур.
  • Къууут – джелге, берне – бошха.
  • Иги сёз – джаннга азыкъ, аман сёз башха – къазыкъ.
  • Кесине оноу эте билмеген, халкъына да эте билмез.
  • Адебсиз адам – джюгенсиз ат.
  • Сёз къанатсыз учар.
  • Окъугъан – асыу, окъумагъан – джарсыу.
  • Азыкъ аз болса, эртде орун сал.
  • Адамны сыфатына къарама, сёзюне къара.
  • Аш иеси бла татлыды.
  • Аджашхан тёгерек айланыр.
  • Эки къатын алгъанны къулагъы тынгнгаймаз.
  • Чомартха Тейри да борчлуду.
  • Онгсузну – джакъла, тенгликни – сакъла.
  • Элиб деген, элге болушур.
  • Ашхы болсанг, атынг чыгъар, аман болсанг, джанынг чыгъар.
  • Чомартны къолун джокълукъ байлар.
  • Бозаны арты дауур болур.
  • Байны оноуу, джарлыгъа джарамаз.
  • Башы ишлегенни, ауузу да ишлер.
  • Чакъырылгъанны аты, чакъырылмагъанны багъасы болур.
  • Джарашыу сюйген – джалынчакъ.
  • Мухардан ач ычхынмаз.
  • Иши джокъну, сыйы джокъ.
  • Аман хансны – урлугъу кёб.
  • Эртде тургъан бла эртде юйленнген сокъуранмаз.
  • Эски джаугъа ышанма.

 

Страницы: 1
RSS
Население КЧР
 
[b:9f0f50767a]Люди, прошу помочь мне, если, кто в силах![/b:9f0f50767a] Я принялся за составление подробной этнографической карты Карачаево-Черкесии. Но в некоторых (даже во многих случаях) я столкнулся с трудностями. Мне нужна информация, кто в основном (адыги, абазины, карачаевцы, ногайцы или русские) населяют следующие пункты: По Адыгэ-Хабльскому району ? Киево-Журавский, Дубянский, Спарта, Эркен-Юрт, Эркен-Халк, Кызыл-Тогай, Эркен-Шахар, Садовое. По Хабезскому району ? Кызыл-Юрт. По Прикубанскому району ? Заречное, Знаменка, Николаевское, Привольный, Светлое, Пристань, Холоднородниковское, Счастливое, Таллык, Солнечный, Октябрьский, Майский, Родниковский, Мичуринский, Водораздельный, Кавказский, Красивый, Чапаевское, Пригородное, Ильичевское. По Усть-Джегутинскому району ? Усть-Джегута, Важное, Красногорская, Старокубанский, Сары-Тюз, Новая Джегута, Джегута. По Малокарачаевскому району ? Рим-Горский, Джага, Красный Курган По Зеленчукскому району ? Даусуз, Хусы-Кардоник, Ниж Ермоловка, Ниж Архыз, Кобу-Баши, Кызыл-Октябрьский. По Урупскому району - Кызыл-Уруп По Карачаевскому району ? Орджоникидзевский, Белая Гора, Кумыш. Заранее благодарю!
 
По тем, которые знаю Прикубанский район - Пристань, Холоднородниковское, Счастливое, Таллык, Чапаевское, Ильичевское - основные жители карачаевцы (можно даже сказать, что единственные жители, по крайней мере по первым трем точно) По Усть-Джегутинскому району ? Новая Джегута, Джегута - карачаевцы
 
:smt004
 
Спасибо большое за информацию! [b:a44dd7c4dd]Я[/b:a44dd7c4dd], я составляю карту. Меня просто интересует тема
 
По Прикубанскому району ? Заречное, Знаменка, Николаевское, Привольный, Светлое, Пристань, Холоднородниковское, Счастливое, Таллык, Солнечный, Ильичевское - карачаевцы. По Усть-Джегутинскому району ? Усть-Джегута, Сары-Тюз, Новая Джегута, Джегута- карачаевцы По Малокарачаевскому району ? Рим-Горский, Джага-карачаевцы По Зеленчукскому району ? Даусуз, Кызыл-Октябрьский-карачаевцы. По Карачаевскому району ? Кумыш-карачаевцы.
 
Спасиоб ещё раз! Никто ничего не делит. Просто рисуем.
 
А есть вариант карту КЧР на мыло скинуть а то ни где не могу найти в электронном варианте ??? Если можно то вот мой e-mail deniseiy@mail.ru !!! Заранее спасибо !!!
 
elot.ru/sanitarium/12/591_1.html там поищи, должна быть.
 
Хорошая карта. А такую же карту КБР не собираетесь делать?
 
могу помочь, но только не сегодня и не завтра, а в течение недели... если не секрет, чтро это за картография, для чего, хотелось бы знать какому делу я содействовать собралась
 
Привет! меня заинтересовала твоя карта, можно будет о ней узнать подробнее, для чего она и как на неё потом можно будет взглянуть, если не жалко... я тоже из КЧР - родная тема....
 
что это? :smt017
 
Так Нурик и не получил нужной инфы.... :smt004
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам