Войти на сайт
28 Марта  2024 года

 

  • Уруну арты – къуру.
  • Тил джюрекге джол ишлейди.
  • Акъыллы эркиши атын махтар, акъылсыз эркиши къатынын махтар.
  • Татлы тилде – сёз ариу, чемер къолда – иш ариу.
  • Юйлю уругъа ит чабмаз.
  • Хар сёзню орну барды.
  • Аман хансны – урлугъу кёб.
  • Гитче джилтин уллу элни джандырыр.
  • Къарнынг ауруса, ауузунгу тый
  • Чомарт джарлы болмаз.
  • Сёз – кюмюш, джыр – алтын.
  • Кютгени беш эчки, сызгъыргъаны уа, джерни джарады.
  • Чакъырылгъанны аты, чакъырылмагъанны багъасы болур.
  • Ачыу алгъа келсе, акъыл артха къалады.
  • Дуния малгъа сатылма, кесингден телиге къатылма.
  • Къумурсхала джыйылсала, пилни да джыгъадыла.
  • Чомартха хар кюн да байрамды.
  • Аллахдан тилесенг, кёб тиле.
  • Сёз сёзню айтдырыр.
  • Уясында не кёрсе, учханында аны этер.
  • Акъыллы башны – тили къысха.
  • Къыйынлы джети элни къайгъысын этер.
  • Тюзню ётмеги тюзде къалса да, тас болмаз.
  • Айран тёгюлсе, джугъусу къалыр.
  • Аманнга да, игиге да оноусуз къатышма.
  • Сангырау къулакъ эл бузар.
  • Душманны тышы – акъ, ичи – къара.
  • Акъыллы айтыр эди, акъылсыз къоймайды.
  • Кёзю сокъурдан – къоркъма, кёлю сокъурдан – къоркъ.
  • Ашыкъгъан cуу, тенгизге джетмез.
  • Харам къарнашдан, халал тенг ашхы.
  • Окъумагъан сокъурду, сокъур ташха абыныр!
  • Дженгил джетерикме деб, узун джолну къоюб, къысхасын барма.
  • Кёпюр салгъан кеси ётер, уру къазгъан кеси кетер.
  • Къызгъанчдан ычхыныр, мухардан ычхынмаз.
  • Ойнаб айтсанг да, эслеб айт.
  • Эринчекни аурууу – кёб.
  • Татлы сёз – балдан татлы.
  • Нафысынгы айтханын этме, намысынгы айтханын эт.
  • Мухар, кеси тойса да, кёзю тоймаз.
  • «Ма», - дегенни билмесенг, «бер», - дегенни билмезсе.
  • Ишлегенде эринме, ишде чолакъ кёрюнме.
  • Олтуруб кёрюнмей эди да, ёрге туруб кёрюне эди.
  • Насыблыны баласы кюн кюнден да баш болур, насыбсызны баласы, кюн кюнден да джаш болур.
  • Бойнуму джети джерден кессенг да, мен ол ишни этеллик тюлме.
  • Сакъламагъан затынга джолукъсанг, не бек къууанаса, не бек ачыйса.
  • Адам къаллай бир ишленмесе, аллай бир кесин уллу кёреди.
  • Ётюрюкню къуйругъу – бир тутум.
  • Акъыллы – эл иеси, тели – эл баласы.
  • Ишни аллы бла къууанма да, арты бла къууан.

 

Страницы: 1
RSS
Куда мы спешим... эжиу бла джырлагъанла къалмагъанды....
 
[i:2ebc8f107c]У каждого свои предпочтения... я лично очень люблю старые карачаевские песни, я не знаю как это будет по-русски, эжиу этилиб джырланнган джырла... но развитие музыки в Карачае, уничтожает этот вид исполнения... стремление преподносить старые композиции в современной обработке... с элементами рока и попсы... приводит к тому, что эжиу пропадает... нет уже таких коллективов, как Эрирей... нет таких певцов, как Отаров... самый простой пример... песня ?Гапалау? в исполнении Газаева... ведь это уже не то, что было... (для многочисленных поклонников Газаева, я не говорю, что он плохо поет)... Куда мы спешим? Куда мчимся? Неужели в погоне за модой мы потеряем и это... ведь положение, в котором находится карачаево-балкарская эстрада не позволяет надеяться на то, что появится ансабль, исполняющий старые песни на старый манер... или я пессимистично настроен, и все-таки он может появится? Что вы думаете по этому вопросу?[/i:2ebc8f107c]
 
мдааа....видать не голый пессимизм... значит пропало все...( :smt009
 
[color=blue:3840735852]Ансамбль? Наврядли ! Мало кто слышаел такую музыку . Хатя у Алима Газаева я слышал несколько ... [/color:3840735852]
 
Лобо Я с тобой полностью согласен. Мне намного приятней слушать те мелодии Отарова, Узденова. На таких песнях я вырос, а теперь я не могу их найти сейчас, когда я далеко от дома. Эжиу этилиб джырланнган джырладан багалы джырла менге джокъдула, ол джырла джерекден джюдекге джырланаелле. Бусагъатта джырлагъа аман айтырым кельмейд но...
 
*Инсан*, так дело в том, что пропали не только ансамбли... дело в том, что очень сложно найти записи этих песен на обычных кассетах, не говоря уже о дисках и т.п.
 
Да таких кассет уже не найти, разьве что у друзей взять переписать. Обидно и немного страшно становится от того что многим эти мелодии уже не нравятся...И еще я Инсан просто зарегистрировался и ник поменял.
 
*Karachay_Adam*
Цитата
Обидно и немного страшно становится от того что многим эти мелодии уже не нравятся...
ты прав... обидно... это ведь сейчас не модно... записи у друзей..дело хорошее..но их почти нет..потому, что подобные записи стары..и подпорчены временем... а как хотелось, чтобы, выражаясь словами одного из киногероев, [i:ccf6332735]*настоящее искусство не горело*[/i:ccf6332735]
 
это был я... не вошел оказывается...
 
Блай къараймада, твой пессимизм оправдан, биз екибизден сора бу топикге кищи кирмейди. Этого и следовало ожидать время идет и вкусы меняются под веянием ветра "моды"...
 
Цитата
Блай къараймада, твой пессимизм оправдан, биз екибизден сора бу топикге кищи кирмейди. Этого и следовало ожидать время идет и вкусы меняются под веянием ветра "моды"...
бимисе къарнаш... люди любят то, что их учат любить... не имея исполнителей таких песен... и не знакомя тех, кто моложе нас с этим стилем мы не можем претендовать изменть вкусы населения в сторону этого направления национальной музыки... потому что даже те старые записи, которые я слушаю с упоением..имеют плохое качество записи... а многие не будут слушать эти именно по этой причине... потому как сложно заставить, человека слушать что-то новое для него... когда это новое скрипит, шипит и издает самые различные звуки, не поддающиеся описанию....
 
Да энтда бир сылтау бард адамланы ол джырлагъа тынгламаганларына - бу сагъатда бир кёб адам Ана тилни бильмеиди, ески джырлауа таза тилде джырланадылада...Сезючюн кесимда тилни бир аламат билеме деб айталлыкъ тюлме, эмда эски джырлагъа тынгласам башым да бир бир сезлерин англамасада, джюрегим барысында англарыкъды!
 
Цитата
Да энтда бир сылтау бард адамланы ол джырлагъа тынгламаганларына - бу сагъатда бир кёб адам Ана тилни бильмеиди, ески джырлауа таза тилде джырланадылада...Сезючюн кесимда тилни бир аламат билеме деб айталлыкъ тюлме, эмда эски джырлагъа тынгласам башым да бир бир сезлерин англамасада, джюрегим барысында англарыкъды!
да сен алай деб тынгылайса... миллет эсе билирге да термилмейди... ол тюйюлмюдю къыйнагъан?! ансы барыбызда былай, сезлерин англамасамда магъанасын джюрегим ангылар деелсе эдик.. чытртанда хатабыз болмаз эди...
 
[i:02650118b6]Эльбрусоидге, сау болугъуз дерге излейме...чыгъаргъан дисклери ючюн... Аллай зат керек болуб термилиб тура эдик... бу чыкъгъан дискни магъанасы уллуду... бизни культурабызны тиреулеринден болгъан эжиу бла джырланнга джырланы унутулмагъанлары джаны бла... Аллах буюрса... бундан арыда... быллай затла бла бизни къууандырыр Эльбрусоид...[/i:02650118b6]
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам