Войти на сайт
28 Марта  2024 года

 

  • Бойнуму джети джерден кессенг да, мен ол ишни этеллик тюлме.
  • Сабыр джетер муратха, сабырсыз къалыр уятха.
  • Шайтан алдады, тюзлюк къаргъады.
  • Адамгъа аман кюн соруб келмейди.
  • Иги сёз – джаннга азыкъ, аман сёз башха – къазыкъ.
  • Эки элинги тыйсанг, джети элде махталырса.
  • Баланы адам этген анады.
  • Телиге от эт десенг, юйюнге от салыр.
  • Къонагъы джокъну – шоху джокъ.
  • Тили узунну, намысы – къысха.
  • Джангызны оту джарыкъ джанмаз!
  • Байлыкъ болгъан джерде, тынчлыкъ джокъду.
  • Иги джашны ышаны – аз сёлешиб, кёб тынгылар.
  • Ёгюзню мюйюзлери ауурлукъ этмейдиле.
  • Ачылгъан эт джабылыр, кёрген кёз унутмаз.
  • Босагъа таш юйге кирмей эди, тыбыр таш эшикге чыкъмай эди.
  • Иги болса, тамадама – махтау, аман болса, меннге – айыб.
  • Атлыны ашхысы, ат тизгининден билинир
  • Сескекли кесин билдирир.
  • Тил – миллетни джаны.
  • Биреуге аманлыкъ этиб, кесинге игилик табмазса.
  • Билеги кючлю, бирни джыгъар, билими кючлю, мингни джыгъар.
  • Тай асырагъан, атха минер.
  • Шапа кёб болса, аш татымсыз болур.
  • Ёмюрлюк шохлукъну джел элтмез.
  • Ёксюзню тилеги къабыл болур.
  • Ач – эснер, ат – кишнер.
  • Иги бла джюрюсенг, джетерсе муратынга, аман бла джюрюсенг, къалырса уятха.
  • Намыс сатылыб алынмайды.
  • Ханы къызы буюгъа-буюгъа киштик болду.
  • Айтылгъан сёз ызына къайтмаз.
  • Узун джолну барсанг, бюгюн келирсе, къысха джолну барсанг, тамбла келирсе.
  • Ач къарным, тынч къулагъым.
  • Эр сокъур болсун, къатын тилсиз болсун.
  • Къайгъы тюбю – тенгиз.
  • Таукел адам тау тешер.
  • Рысхысына кёре, джаш ёсер, къышлыгъына кёре, мал ёсер.
  • Джуртун къоругъан озар.
  • Джумушакъ терекни къурт ашар.
  • Джюрекге ариу – кёзге да ариу.
  • Накъырданы арты керти болур.
  • Ёлген ийнек сютлю болур.
  • Урунуу – насыбны анасы.
  • Аллахдан тилесенг, кёб тиле.
  • Чарсда алчыны эл кёреди.
  • Ойнай билмеген, оюн бузар.
  • Насыблыны баласы кюн кюнден да баш болур, насыбсызны баласы, кюн кюнден да джаш болур.
  • Босагъагъа джууукъ орун болса, ашыгъыб тёрге озма.
  • Эринчекни эр алмаз, эр алса да, кёл салмаз, кёл салса да, кёб бармаз!
  • Кесинге джетмегенни, кёб сёлешме.

 

Страницы: 1
RSS
Истории о Ходже Насреддине
 
[img:765f3f2ca9]http://www.sufizm.ru/images/3239.jpg[/img:765f3f2ca9][b:765f3f2ca9]Не утаить[/b:765f3f2ca9] Захотелось как-то Ходже супу, и стал он мечтать: "Вот если бы был хороший суп, приправленный мятой, я бы его поел". Вдруг к нему постучались в дверь, вошел сын соседки с миской в руке и сказал: ? Моя мать больна, дайте ей немного супу. Услышав это, Ходжа заметил: ? Мои соседи пронюхали, о чем я, бедняжка, мечтаю.
 
[b:9447ba2d37]Чтобы ветром не сдуло[/b:9447ba2d37] [i:9447ba2d37][color=brown:9447ba2d37]Сосед увидел у себя в огороде Ходжу Насреддина, который рвал репу. Дул сильный ветер. ? Что вы делаете, Ходжа? ? закричал сосед. ? Разве вы не видите, какой сейчас ветер. Вот я и держусь за вашу репу, чтобы ветром не сдуло[/color:9447ba2d37].[/i:9447ba2d37] [b:9447ba2d37]Угощение, а потом уважение[/b:9447ba2d37] [i:9447ba2d37][color=darkblue:9447ba2d37]Как-то падишах спросил Насреддина ? Послушайте, кого вы больше всего уважаете? ? Тех, кто расстилает передо мной богатый дастархан и не скупится на угощение. ? Приглашаю вас завтра на угощение! ? сказал падишах. ? Ну, тогда я и вас начну уважать с завтрашнего дня[/color:9447ba2d37]![/i:9447ba2d37]
 
[b:42d48a6100]Нырнуть в миску за мясом[/b:42d48a6100] [i:42d48a6100][color=green:42d48a6100]Насреддин поступил работать к богатому, но очень скупому человеку. На обед подали похлебку. Обнаружив, что в ней ничего, кроме кружочка моркови, нет, Насреддин встал и начал раздеваться. ? Друг, что ты делаешь? ? удивился скупой. ? Не мешай. Я хочу нырнуть в миску и посмотреть, нет ли там на дне кусочка мяса[/color:42d48a6100].[/i:42d48a6100] [b:42d48a6100]Всего пять пальцев[/b:42d48a6100] [color=indigo:42d48a6100]Увидел один человек, как Ходжа с жадностью уплетает кушанье, и спросил: ? Почему ты ешь пятерней? ? Да потому, что у меня пять пальцев, а не шесть.[/color:42d48a6100]
 
[b:397321600e]Ходжа и виноград[/b:397321600e] [color=green:397321600e]На одной пирушке Насреддин взял кисть винограда и отправил ее целиком в рот. ? Ходжа, ? говорят ему, ? виноград едят по ягодке. ? То, что едят по ягодке, называется баклажанами.[/color:397321600e] [b:397321600e]Согласно занимаемой должности[/b:397321600e] [color=indigo:397321600e]Видя, как Насреддин ходит без дела, падишах вызвал его и сказал: ? Отныне назначаю вас главным начальником над моими поварами. ? Повинуюсь, ваше величество! Спустя несколько недель, падишах вызвал к себе Насреддина и поразился ? так тот растолстел. ? Боюсь, что двери вашего дома скоро станут для вас слишком узкими. ? Двери ? это не беда, ваше величество, двери всегда можно расширить. Только я попрошу вас подарить мне дом попросторнее.[/color:397321600e]
 
[b:182a6ac1f9]Пить так пить[/b:182a6ac1f9] Однажды в жаркий летний день сосед позвал Ходжу в гости. Подали в большом кувшине сладкий сироп. Хозяин дал Ходже чайную ложку, а себе взял целый половник и начал черпать сироп из кувшина. Сколько Ходжа не старался, но угнаться за ним не мог. А хозяин всякий раз, как зачерпнет, восклицает от восторга: - Ох, умираю! В конце концов, Насреддин швырнул чайную ложку и выхватил у хозяина половник: ? Сосед! Дай и мне хоть раз умереть! [b:182a6ac1f9]Не уклоняясь от долга[/b:182a6ac1f9] [color=darkblue:182a6ac1f9]Насреддина не пригласили на угощение по случаю помолвки, но он сам пришел в положенное время. Его спрашивают: ? Ведь тебя не звали, зачем ты пришел? ? Если хозяин дома такой невоспитанный и не значит законов вежливости, это не знает, что я должен уклоняться от своего долга.[/color:182a6ac1f9] [b:182a6ac1f9]Обещание быстро не есть[/b:182a6ac1f9] [color=darkred:182a6ac1f9]Насреддин говорит скупому соседу: ? Почему ты никогда не зовешь меня в гости? ? А потому, что у тебя завидный аппетит. Не успеешь проглотить один кусок, как уже второй в рот запихиваешь. ? Если ты пригласишь меня в гости, ? предложил Насреддин, ? даю тебе слово, что между двумя глотками я буду совершать два рак´ата намаза.[/color:182a6ac1f9]
 
[b:2d59011646]Куда несут гуся[/b:2d59011646] ? Смотри, вон несут гуся, ? говорят Насреддину. ? А мне-то что? ? Его несут к тебе домой. ? А тебе-то что? [b:2d59011646]Так...[/b:2d59011646] [color=darkblue:2d59011646]Однажды Ходжа ел кишмиш. Подходит к нему приятель и говорит: ? Ходжа, что ты ешь? ? Так... ? То есть, как "так"? Что это за ответ? ? Я говорю коротко. Ты спрашиваешь у меня, что я ем. Я скажу: "Кишмиш". Ты скажешь: "Дай и мне". Я скажу: "Не дам". Ты спросишь: "Почему?", а я скажу: "Так..." Поэтому-то я заранее говорю: "Так..."[/color:2d59011646]
 
[b:9f01626c67]Къол къысыу[/b:9f01626c67] [i:9f01626c67]Салпагъарланы Кулинаны китабындан[/i:9f01626c67] Бурун джаш саламлашхан заманында джаратхан къызыны къолун къысхан адет болгъанды. Джаш, къызла бла саламлаша, къол тута келиб, бирини къолун тутхан заманында къысаракъ этди эсе: ?Мен сени джаратама!?? дегенлиги болгъанды. Башла бармагъы бла къол аязындан басаракъ эте эсе: ?Мен сени джаратама, сен а къалайса?? ? деб соргъанлыгъы болгъанды. Алай бла къызгъа сагъыш этерге, джашны халисине эс ийиб къараргъа, сынаргъа мадар берилгенди. Бир уллу тойгъа хоншу элден къонакъ джашла келгендиле. Джашла тойда тизилишиб тургъан къызланы къолларын тута келгенлей, аланы бири бир къызны къолун къысханды. Ойнары келиб, къыз да аны къысханды. Къыз къолун асыры къаты къысхандан, ?ах!? деб, джаш алайда джерге чёгелеб къалгъанды, ? къыз, кючлю къыз болуб, эслемей, къатыракъ къысыб джибергенди. Хар ким сейирсиниб, джашха къарагъандыла, джаш а, джунчуб, джерге къарагъанды. Джашны джунчутханына сокъураныб, башын алыргъа, къыз алай айтханды: ? Къой, къонакъ, къой, джюзюгюмю излеб къыйналма да къой, артда табылыр!.. ? Ол не сёздю, къарайыкъ, ансы артда къайдан табыллыкъды?! Тас болмасын! ? деб, къатларында джашла да джерге-джерге ийилгендиле. Къыз, эслетмей, джюзюгюн къол аязына къысыб, энишге ийилиб: ? Башмагъыма тюшген кёреме! ? деб, андан ?алгъанды?. Алай бла, къызны дюргенлигин да, джашны зыкъылыгъын да алайда киши эслемей къалгъандыла.
 
Ходжа напоил кошку бензином, кошка сделала пару шагов и упала. "Наверно бензин кончился" - подумал Насреддин.
 
Как-то раз, Ходжа говорит жене:"Эй, эщтемисе? Бар къобандан суучукъ келтир". На что жена отвечает":Вот, а мени къызым болса, мен аны ашырлыкъ эдим" -Батыб кетсе уа?! -Терекден тутареди. -Терек сынса уа?! -Хансдан тутареди. -Ханс джылтырса уа?! -Джюзер эди... Ходжа выставил ее на улицу. На утро сосед спрашивает:"Ходжа, къатынынгы нек къыстадынг?" -Ол мени къызымы баттыргъанды.
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам