Войти на сайт
28 Марта  2024 года

 

  • Джигер – джаннга къыйынлыкъ.
  • Келлик заман – къартлыкъ келтирир, кетген заман – джашлыкъ ёлтюрюр.
  • Кёпюр салгъан кеси ётер, уру къазгъан кеси кетер.
  • Aдам боллукъ, сыфатындан белгили.
  • Сабыр джетер муратха, сабырсыз къалыр уятха.
  • Кёзюнде тереги болгъан, чёбю болгъаннга кюле эди.
  • Кесине гебен этелмеген, биреуге черен эте эди.
  • Ашлыкъ – бюртюкден, джюн – тюкден.
  • Ариу сёз – джаннга азыкъ, аман сёз – башха къазыкъ.
  • Эл ауузу – элия.
  • Эшекге миннген – биринчи айыб, андан джыгъылгъан – экинчи айыб.
  • Ашына кёре табагъы, балына кёре къалагъы.
  • Окъуу – билимни ачхычы, окъуу – дунияны бачхычы.
  • Атынг аманнга чыкъгъандан эсе, джанынг тамагъынгдан чыкъсын.
  • Биреуню эскиси биреуге джангы болмайды.
  • Бермеген къол, алмайды.
  • Кечеси – аяз, кюню – къыш, джарлы къаргъагъа бир аш тюш!
  • Халкъгъа джарагъан, джарлы къалмаз.
  • Тёрдеги кюлсе, эшикдеги ышарыр.
  • Мураты болгъанны джюрек тебюую башхады.
  • Таукел тауну аудурур.
  • Къонагъы джокъну – шоху джокъ.
  • Чакъырылмагъан къонакъ тёрге атламаз.
  • Керек ташны ауурлугъу джокъ.
  • Чалманны аллы къалай башланса, арты да алай барады.
  • Кийимни бичсенг, кенг бич, тар этген къыйын тюлдю.
  • Эрине къаргъыш этген къатын, эрнин къабар.
  • Ашатыргъа иш – ашхы, ишлетирге аш – ашхы.
  • Мадар болса, къадар болур.
  • Къонакъ болсанг, ийнакъ бол.
  • Ишлегенден, къарагъан уста.
  • Адамны сыфатына къарама, сёзюне къара.
  • Кюн – узун, ёмюр – къысха.
  • Ариуну – ауруу кёб.
  • Сибиртки да сыйлы болду, кюрек да кюнлю болду.
  • Тойчу джашха къарама, къойчу джашха къара.
  • Ёлюк кебинсиз къалмаз.
  • Азыкълы ат арымаз, къатыны аман джарымаз.
  • Чоюнну башы ачыкъ болса, итге уят керекди.
  • Мал тутхан – май джалар.
  • Кирсизни – саны таза, халалны – къаны таза.
  • Адеб этмеген, адеб кёрмез.
  • Аман къатын алгъан, арыр, иги къатын алгъан джарыр.
  • Айтылгъан буйрукъ, сёгюлмез
  • Къонакъ аз олтурур, кёб сынар.
  • Аууз сакълагъан – джан сакълар.
  • Таш бла ургъанны, аш бла ур.
  • Къартны бурнун сюрт да, оноугъа тут.
  • Тойгъанлыкъ къойгъа джарашады.
  • Къызгъанчдан ычхыныр, мухардан ычхынмаз.

 

Страницы: Пред. 1 ... 209 210 211 212 213
RSS
чат...
 
всем привет))
 
[b:1002abb98c]Мэй[/b:1002abb98c], сау кел...сау кел)))къалайса?)))
 
аааа,сау бол)аламатма,как всегда))кесинг а къалайса?не хапар?не джангылыкъ?)))
 
[b:5f6287b688]Мэй[/b:5f6287b688], джангылыкъ джокъ... все так же...))))как говорится..."эшек билген арба джол"...)))) и сам я... как всегда...пойдет кибиклей)))олтурама ишде)))ишими эте...)))акъырын акъырын...)))
 
всем хорошего дня)) [b:c72dc30310]аааа[/b:c72dc30310], акела... а как я буду делать ссылку со словами... если не ставить? :smt017
 
аааа,))и повышать да этмеймидиле сени?))мен а юйге бардым,келдим.келир-келмез ызыма кетерим келди)) П.с.сен билиб,ногъана кимге салынады?))просто я новую для себя версию услышала))башсыз катыннга салынады деб))
 
[b:01a6dd242d]Мэй[/b:01a6dd242d], мен билиб тиширыу юлюшлени эм сыйлыларынданды... тамада тиширыугъа... ногъана не уа... ашыкъ илик салынады...)))таб ногъана сыйлыракъ болурму... дагъыда... анда санда эркишилеге салыннганын да кёргенме...)) башсыз тиширыугъа салынады деб а...эштмегенме...)))
 
аааа,мен да алай думать эте эдим,оказывается,разные версии бывают)) А еще меня по этому поводу обозвали джарты къарачайлы))
 
[b:38f9829e68]Мэй[/b:38f9829e68], нууу...тут ответ прост..."хар элни мал союуу башха"))))так что... не парься)))
 
аааа,))не буду)) А сам что не поехал на Къурман на Родину?
 
[b:cc23cad1ad]Мэй[/b:cc23cad1ad], не получилось у меня... я все еще надеюсь до конца месяца все ж вырваться)))Аллах айтса)))
 
аааа,без тебя,наверное, къазанда и мясо сварили и съели с тузлукъом,и шорпу выпили)))))
 
[b:7bee5b09ae]Мэй[/b:7bee5b09ae], само собой...мен келликме деб сакълай башласала... ачдан ёллюкдюле...)))
 
аааа,о чем бы еще спросить?))бу пара да 14башланныкъды,вот и бездельничаю))) А ты часто бездельничаешь?ну или откладываешь все на потом?
 
[b:f5197451ab]Мэй[/b:f5197451ab], хех... раньше было чаще))))т.е. когда я переводами занимался)))тогда я брал перевод... с таким расчетом, что буду делать по 10 страниц в день...)))но обычно тянул с началом...до последнего...а потом ударными темпами... заканчивал в срок))))а теперь не так... отложишь... потом не успеешь...)))следовательно делаю... все в свое время))))
 
доброе утро аааа,мне тут недавно рассказывали,что курсовую можно,при желании,написать за один день)))
 
[b:1e739e04ad]Мэй[/b:1e739e04ad], и тебе добра...къалайса?))) а насчет курсовой)))хех...в современных условиях это вполне реально... благо существует интернет)))многое можно просто скопировать из других источников... не напрягаясь набором текста))а это уже экономит время)))
 
аааа,тынч кибик Это как-то нечестно что ли)))
 
[b:0c68239584]Мэй[/b:0c68239584], почему нечестно?)))
 
аааа, курсовая - работа по твоей области,не философия/экология/антропология,которая будет пару семестров и все))).это нечестно по отношению к самим себе.просто копировать и вставлять какие-то части,не вчитываясь,не вдумываясь.я не думаю,что за день можно прочитать 40 источников и что-то понять.
 
[b:4e31c8402a]Мэй[/b:4e31c8402a], на самом деле... комп и интернет существенно облегчает работу...разве не так?... т.е. ты можешь читать не весь источник... а главы, которые тебе необходимы)) плюс к этому... если бы ты писала от руки... то тебе пришлось бы... цитаты из тех же источников переписывать... тогда как... при наличии компа... ты можешь просто скопировать и вставить...))) в целом ты права... но суть от этого не меняется... мало кто сейчас пишет курсовую для того, чтобы что-то новое узнать...обычно пишут, чтобы преподу сдать ее)))
 
как будет по карачаевски -север запад юг восток .
 
[b:f4c51012d0]Нигилист[/b:f4c51012d0], салам алейкум...)) насколько мне известно... север - шимал юг - къыбла... но лично я думаю...это название пришло к нам с принятием Ислама... но как называлось изначально я не знаю... восток и запад... спрашивал у всех... в том числе у собственного деда... и у Альберта Узденова... смотрел в словарях... все источники сходились на том что... восток - кюн чыкъгъан...или кюн чыкъгъан джаны... запад - кюн батхан...или кюн батхан джаны...
 
[b:46a3cf4663]аааа[/b:46a3cf4663], алейкум салам.олтуруб ушакъ эте тураек ..огъары келди энди джылы боллукъду деди бирибиз...андан демлешиу кетди.. огъары.тебен.кюн чыкъгъан кюн батхан-деб айтылады дейди бири .ебюрю уа ол тебердичиле сиз алай кесигиз къарангылыкъдан айтасыз дейд.. саубол)
 
[b:67de78d495]Нигилист[/b:67de78d495], огъары бла тёбенни юсюнден айтырыкъ болсакъ... мен билгеннге кёре... огъары деген верхний, тёбен деген да нижний болады...)) плюс огъары деген сёз бла "на той стороне" дегенни айтыр ючюн хайырланнганларын да эштгенме...)) энди... таб восток-запад магъанасы бар эсе да.. чырт кишини алай айтханын эштмегенме...))
Страницы: Пред. 1 ... 209 210 211 212 213
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам