Войти на сайт
29 Марта  2024 года

 

  • Эм уллу байлыкъ – джан саулукъ.
  • Уллу атлама – абынырса, уллу къабма – къарылырса.
  • Сютню башын джалагъан къутулур, тюбюн ичген тутулур.
  • Арбаз сайлама да, хоншу сайла.
  • Миллетни бойну – базыкъ, аны бла кюрешген – джазыкъ.
  • Кирсизни – саны таза, халалны – къаны таза.
  • Ач келгенни – тойдур, кеч келгенни – къондур.
  • Аман эсирсе, юйюн ояр.
  • Этим кетсе да, сюегим къалыр.
  • Атлыны кёрсе, джаяуну буту талыр.
  • Кёбге таш атма.
  • Гырджын – тепсини тамадасы.
  • Уллу суу бла уллу ауруудан башынгы сакъла.
  • Акъыл аздырмаз, билим тоздурмаз.
  • Ауругъаннга – кийик саулукъ, джетген къызгъа – чилле джаулукъ.
  • Хар ишни да аллы къыйынды.
  • Эринчекни эр алмаз, эр алса да, кёл салмаз, кёл салса да, кёб бармаз!
  • Адамны джюреги нени кёрюрге сюйсе, кёзю да аны кёрюрге ёч болады.
  • Рысхы джалгъанды: келген да этер, кетген да этер.
  • Уллу айтханны этмеген – уллаймаз.
  • Кёл – къызбай, къол – батыр.
  • Минг тенг да азды, бир джау да кёбдю.
  • Болджал ишни бёрю ашар.
  • Джылыгъа джылан илешир.
  • Уллу сёлешме да, уллу къаб.
  • Тешик этген тынчды, аны джамагъан къыйынды.
  • Айран тёгюлсе, джугъусу къалыр.
  • Махтаннган къыз, тойда джукълар.
  • Билимсиз иш бармаз.
  • Тенгинг джокъ эсе – изле, бар эсе – сакъла!
  • Акъдан къара болмаз.
  • Аллахха ийнаннган кишини, Аллах онгдурур ишин.
  • Ач – эснер, ат – кишнер.
  • Тилчи бир сагъатха айлыкъ хата этер.
  • Таш ата билмеген, башына урур.
  • Мал ёлсе, сюек къалыр, адам ёлсе, иши къалыр.
  • Башсыз урчукъ тюзюне айланмаз.
  • Агъач – джерни чырайы, кийим – эрни чырайы.
  • Таукел тауну аудурур.
  • Билеги кючлю, бирни джыгъар, билими кючлю, мингни джыгъар.
  • Суугъа – чабакъ, къаягъа – ыргъакъ.
  • Тил – кесген бычакъ, сёз – атылгъан окъ.
  • Ачлыкъ отха секиртир.
  • Къобан да къуру да къобханлай турмайды, адам да къуру да патчахлай турмайды.
  • Суу да къайтады чыкъгъан джерине.
  • Тойгъан джерден туугъан джер игиди.
  • Джаралыны джастыгъында сау ёлюр.
  • Тюзню ётмеги тюзде къалса да, тас болмаз.
  • Онгсузну – джакъла, тенгликни – сакъла.
  • Сескекли кесин билдирир.

 

Страницы: Пред. 1 2 3 4 5 6 ... 11 След.
RSS
НАМЫС, АДЕП - ЧЕСТЬ И ВОСПИТАНИЕ
 
Ну,эт нормально если не делаешь-это и кажется очень странным!
так мне и надо къайдангда айттым
 
Айза
огъай Я вас обидела??? Я не это хотела сказать, просто намаз етгенле да джангы воспринемать етиб тебрегендиле къыз Салам Алейкум десе, зная, что в религии это нормально. Аиб етме, джурегинги къыйнадым есе
 
Звёздочка
Мен джукъ тыймайма, мен бизде алай айтмайдыла дейме Бизни къарт аналарыбыз намаз этиб тургъандыла, алая ала эркиши бла сёлешген сагъатда "салам алейкум" деб айтыб киши эшитмегенди
 
Айза
хаджи болуб турамыса?)))
Кишиге айтыб къойма
 
Ванхельсинг
Да, ол заман да ала кёб затны билмегендиле(динден, араб.тилден, вернее может они и знали арабский, но значение...).Не уа бизни къартларыбыз кёб зат етгендиле, аланы барын да етиб барамыдыла бизни адепли, намыслы джаш адамларыбыз????Салам Алейкум-деген-ююнге игилик, тынчлыкъ кирсин дегенликди, аны не аманлыгъы барды или женщина не может этого пожелать??
 
Звёздочка
Аиб етме, джурегинги къыйнадым есе
шутка была
Ванхельсинг
 
Айза
 
Звёздочка
Ала билгенча бир билсек, нек джарлы бола эдик Андан сора. Салам Алейкум-деген-ююнге игилик, тынчлыкъ кирсин дегенликди, аны не аманлыгъы барды или женщина не может этого пожелать??
Аны аманлыгъы джокъду, дагъыда, биз къарачайлыла эсек, "юйюнге игилик"-деб, къарачайча айтсакъ не боллукъду?

З.Ы. Только не надо мне говорить, что мы сначало мусульмане, а потом карачаевцы это я уже проходил
 
Ванхельсинг
З.Ы. Только не надо мне говорить, что мы сначало мусульмане, а потом карачаевцы это я уже проходил .Да аны билеесенг джазмаим Огъай, я не против, что они знали много чего, но всё усовершенствоваться етиб барады да, мен аны айтама. Бизни къартларыбыз биргелерине бычакъ, сабля джурютгендиле, къайда алай бусагъата? все с пистолетами ходят, тогда орусча иги сёлеше билмегендиле, бусагъата къарачайча иги сёлеше билмейдиле. Мен айтханым ала ол заманга кёб билгендиле...
 
Девушки, при всём этом, когда в комнату заходит человек старше Вас, будь то женщина или мужчина, надо привстать, даже, если с этим человеком Вы уже здоровались Это касается и парней
Насколько я знаю, если заходит старший в комнату, нужно не привстать, а встать и предложить своё место...))
насколько мне известно, парни и мужчины должны встать, даже если в комнату входит женщина (пусть это даже будет молоденькая девушка)
 
Мен джукъ тыймайма, мен бизде алай айтмайдыла дейме Бизни къарт аналарыбыз намаз этиб тургъандыла, алая ала эркиши бла сёлешген сагъатда "салам алейкум" деб айтыб киши эшитмегенди
я полностью согласна с Дахиром, намаз этген къыз может просто сказать парню "Салам" и все).. я думаю этого будет достаточно (что я лично и делаю)
 
Ванхельсинг

sama
если честно, до сих пор не знаю как здроваться с ребятами именно на Эльбе...
а вы на Эльбе вывесите небольшую табличку правил этикета приветствия, чтобы не делиться на нальчикских, карачаевских, черкесских и т.д. и т.п. Будете все по карачавео-балкарскому старому кодексу "честь друг другу отдавать"))) и неудобств меньше будет)))

прошу Вас принять это предложение к сведению. Если Вас не затруднит составление "правил поведения", я обязуюсь "разместить" таковые на Эльбе.)))
 
если честно, до сих пор не знаю как здроваться с ребятами именно на Эльбе...
а вы на Эльбе вывесите небольшую табличку правил этикета приветствия, чтобы не делиться на нальчикских, карачаевских, черкесских и т.д. и т.п. Будете все по карачавео-балкарскому старому кодексу "честь друг другу отдавать"))) и неудобств меньше будет)))

прошу Вас принять это предложение к сведению. Если Вас не затруднит составление "правил поведения", я обязуюсь "разместить" таковые на Эльбе.)))


Ну, дядя админ, что скажете? Я несмотря на скобочки не шутила все-таки)))
 
а еще хотелось бы сказать, что во время тоя (танцев) девушки должны стоять, а не в коем случае НЕ СИДЕТЬ, как это сейчас делают многие...
 
Ванхельсинг
А подскажи тогда,пожалуйста, как здороваться с парнями не кар/балкарц.,а другой национальности,которые являются моими довольно близкими друзьями?Так,чтобы и перед своими достойно выглядить и других не обидеть.
 
проня
а можно я отвечу вместо Дахи??)) тоже прочто сказать: " Салам!"
 
проня
тоже прочто сказать: " Салам!"
а следом Аллаhу акбар))) уважать будут))))
 
Умняшка
Мотылек
но ведь как Салам! так и следом Аллаhу акбар ,сказанные с утра на работе в москве будет выглядить более чем странно!поместите тебя в такую ситуацию...и как?
 
проня
ну так мы говорим, оБББ мусульманах)) а с простыми смертными (шутка) русскими моно просто и ПРИВЕТ))))
 
Мотылек
прошу Вас принять это предложение к сведению. Если Вас не затруднит составление "правил поведения", я обязуюсь "разместить" таковые на Эльбе.)))
Если захотите жить по моим правилам, то запросто

проня
Точно также "эртден ашхы болсун", "кюн ашхы болсун", "иннгир ашхы болсун", только с перводом на русский язык: "доброе утро", "добрый день" , "добрый вечер". Я думаю вполне преемлемо
 
Моя АННЯ (АЛЛАХ ДЖАНДЕТЛИ ЭТСИН) нам( внучкам), когда мы собирались и громко смеялись рассказав другдругу что нить смешное, нахмурившись говорила" ХА ХА ДЕП КЮЛМЕГИС!" И ЕЩЕ МНОГО ЧЕГО ДЕЛЬНОГО ГОВОРИЛА ТОГДА НАМ КАЗАЛОСЬ ЧТО СТРОЖЕ НЕЕ НЕТ НЕ СВЕТЕ ЧЕЛОВЕКА
А ЩАС ПОНИМАЕМ ЧТО ОНА БЫЛА ОЧЕНЬ УМНАЯ И МУДРАЯ И ВОСПИТАННАЯ ЖЕНЩИНА!
 
Ингир ашхы болсун, багъалы жолдашла!!!

Ванхельсинг
Къарындашым, чего делать нельзя, мы поняли! Теперь давай пиши, что нужно делать, как себя вести в тех или иных ситуациях! Интересно же!
 
ЗУХРА
А она не говорила тебе не писать в форуме капс локом?
 
Katik
Ну, раз понял, что нельзя делать, то путём последовательного исключения можно сказать, что и как делать

Ну, а если, что конкретное интересует, то спрашивай, не стесняйся, юйдеча бол
 
Daxir, mojno v eto vremya ne spat?)
Страницы: Пред. 1 2 3 4 5 6 ... 11 След.
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам