Войти на сайт
28 Марта  2024 года

 

  • Сабийликде юретмесенг, уллу болса – тюзелмез.
  • Орну джокъну – сыйы джокъ.
  • Эски джаугъа ышанма.
  • Джаз бир кюнню джатсанг, къыш талай кюнню абынырса.
  • Келгинчи, къонакъ уялыр, келгенден сора, къонакъбай уялыр.
  • Къазанчы аман болса, къазаны къайнамаз.
  • Ачлыкъ отха секиртир.
  • Соргъан айыб тюлдю, билмеген айыбды.
  • Адамны сыфатына къарама, сёзюне къара.
  • Тойгъа барсанг, тоюб бар, эски тонунгу къоюб бар.
  • Айтханы чапыракъдан ётмеген.
  • Атадан ёксюз – бир ёксюз, анадан ёксюз – эки ёксюз.
  • Чалманны аллы къалай башланса, арты да алай барады.
  • Къатын байлыкъны сюер, эр саулукъну сюер.
  • Арпа, будай – ащды, алтын, кюмюш а – ташды.
  • Алим болгъандан эсе, адам болгъан къыйынды.
  • Джылар джаш, атасыны сакъалы бла ойнар.
  • Бойнуму джети джерден кессенг да, мен ол ишни этеллик тюлме.
  • Джырчы джырчыгъа – къарнаш.
  • Суугъа – чабакъ, къаягъа – ыргъакъ.
  • Ата – билек, ана – джюрек!
  • Aдам боллукъ, сыфатындан белгили.
  • Къая джолда джортма, ачыкъ сёзден къоркъма.
  • Джети тилни билген джети кишиди.
  • Битмегеннге сакъал – танг.
  • Ишленмеклик адамлыкъды.
  • Ариу сёз джыланны орнундан чыгъарыр.
  • Аман хансны – урлугъу кёб.
  • Кёкдеги болмаса, джердегин кёрмейди.
  • Экеулен сёлеше тура эселе, орталарына барыб кирме.
  • Тилде сюек болмаса да, сюек сындырыр.
  • Къобан да къуру да къобханлай турмайды, адам да къуру да патчахлай турмайды.
  • Аджалсыз ёлюм болмаз.
  • Ёлмесенг да, къарт дамы болмазса?
  • Эки къатын алгъан – эки ташны ортасына башын салгъан.
  • Аш хазыр болса, иш харам болур.
  • Ашхылыкъ джерде джатмайды, аманлыкъ суугъа батмайды.
  • Ётюрюкден тюбю джокъ, кёлтюрюрге джиби джокъ.
  • Татлы тилде – сёз ариу, чемер къолда – иш ариу.
  • Рысхы – насыбха къор.
  • Сёз – кюмюш, джыр – алтын.
  • Уллу сёлешме да, уллу къаб.
  • Махтаннган къыз, тойда джукълар.
  • Бетинги сатма, малынгы сат.
  • Ётюрюкню башын керти кесер.
  • Уясында не кёрсе, учханында аны этер.
  • Джарлыны тону джаз битер.
  • Ариуну – ауруу кёб.
  • Ашхы – джыяр, аман – джояр.
  • Ач къалгъандан, кеч къалгъан къолай.

 

Страницы: 1 2 3 4 5 ... 12 След.
RSS
Аланла, бери бир киригиз?
 
кириб къыйналдынгъ, сау бол, андан уллу къыйынлыкъ керме.. айтыб айталмазча бир айтырым барды сангъа, алан, алай къысхалыкъ пахмуну егечиди дейдиле да, эмда узун сезню къысхасы, мени бир сорууум барды.. бир бирибизге алан дейбиз, миллетге селешсек - аланла дейбиз, ол бошдан тююлдю да? кесибизге къуру селешгенде алан деб, ахырына дери алан болуб, аланла - деб нек атамайбыз кесибизге? къарачайлыма, малкъарлыма, холамлыма, марачыма, бахсанчыма - деб турмай, "аланма мен!" деб нек айтмайбыз бюгюнге дери? кимден уялабыз, кимден къоркъабыз, башха миллетледа айта ушайдыла бизге Асла, Аланла? "аланма мен" - деб айтыргъа ким разыды, бери бир джазыгъыз, аланла!
 
МЕН ЫРАЗЫМА .
 
Да, барыбыз разыбыз да... айтылгъан да этиледи. Алай а бир джерде тюзсе: алан деб аз айтылады, джашагъан джерин эниклеб кебюрек айтыучанбыз... Алан, къыйынлыкъдан бизни Аллах сакъласын...))) Сау танга.
 
Женюсь. Дорого.
что за подпись у тебя под ником, алан?
 
ПТЮЧ
что за подпись у тебя под ником, алан?

Передавали, что в аукционе *Сорби* выставлен удивительнейщий лот с Кавказа ))))) Мож это он?))
 
Кппуличка, я согласна, а у тебя очередные грандиозные планы? Референдум задумал? )))
Алан, сен юйдегили боламы тебрегенсе? Пригласишь?
 
ПТЮЧ
АЭЛИТА

цыц! флуд в этой теме расцениваю как попытку государственного переворота!

гоккачыкъ

да нет наверное..)) никаких планов, эта тема есть начало и конец идеи)))

тебремегенме алкъа, зярсыма, бош прикалвацца этеме.. цакырыма канешна))
 
KALAYSA Pictures
флуд в этой теме расцениваю как попытку государственного переворота!
))Приклей ярлык *троцкистов* ))) Приговоришь к расстрелу?)))) Как на аланов рука поднимется?)))))))))))
 
Куда ты денешься )) цакъырмай! Ой, извините за флуд (я же никахда в жизни не флудила)...
 
KALAYSA Pictures
аланла - деб нек атамайбыз кесибизге? къарачайлыма, малкъарлыма, холамлыма, марачыма, бахсанчыма - деб турмай, "аланма мен!" деб нек айтмайбыз бюгюнге дери?
Тюппе-тюз айтаса Алай а, не мадар этеик?
 
Акъыллычыкъ
надо раскручивать бренд..)) "аланма мен" - деб башла.. керек болса, можешь указывать территориальную принадлежность - къарачайдан, малкъардан..
 
къарачайлыма, малкъарлыма, холамлыма, марачыма, бахсанчыма - деб турмай, "аланма мен!"
против. кимни аллында шагъатлыкъ эдитерге керекди? к тому же это повлечет дополнительные противные обязательства объяснения знакомым что ты никоим образом не осетин. и где ты видел обращение: "Эй, марачы!"
 
"Эй, марачы!"
ну эт только у нас в узком кругу, мне кажется))
а так село как село,Верхняя,Нижняя, оч. трудолюбивое село, Мара)))
 
zuuu
так я и не говорю ничего. хотя щас вспоминаю что в Караче слышал как джашла обращались так друг к другу (действительно в узком кругу)
 
"аланма мен" - деб башла.. керек болса, можешь указывать территориальную принадлежность - къарачайдан, малкъардан..

это прям титул получаецца)))))

Позвольте представитца
Я алан из клана карачаевского, территориально принадлежу к Птючкекену. Жизнью доволен до жо...))))
 
Highlight
 
Да мени уа угъайым жокъду.. бир тилеригим барды ансы..бек алгъадан, бу москвада ёткен землячестволадан башлагъыз! карачаево-балкарское землячество деп турмагъызда ма андан, айтылып башланса-ол боллукъ ишди ансы..! халкъны юйретирге керекди анга!
 
В связи с этим будут небольшие проблемы...придется практический всем(таулуладан къалгъан) объяснять значение слова.... А так идея прекрасная! Мен да АЛАНМА!
 
Сколько себя помню, и по сей день, что отец, что дяди, всякий раз приходя домой, обращаются:
Аланла къалайсыз?!
Аланла къайдасыз?
Аланла неге жарайсыз?!

Я тоже к родне обращаюсь - Аланла, хотя частенько, *внимание: убрали помидоры!* не без гордости, ну Вы же помните, что в душе я, пока окончательно не решил: Кабардинец, Черкес или Адыг))))))))) напеваю красивую песню Тутова - Адыги на земле моей живут, их издавна Черкесами зовут!))

с уважением!)
 
мен разыма!!!!МЕН АЛАН МИЛЛЕТНИ КЪЫЗЫМА!!!!!!!!!!!1ма айтдым,и совсем совсем нестрашно
 
мен да разыма..

къарачайлыма, малкъарлыма, холамлыма, марачыма, бахсанчыма - деб турмай, "аланма мен!" деб нек айтмайбыз бюгюнге дери?

вот только... алан деген ведь не должно исключать къарачайлыма дегенни.. точно так же къарачайны ичинде различаемся на учкекенчиле, сарытюзчюле и так далее..))) а то все мы земляне..
 
Разыма
 
за всех не говорю, но я по любому только карачайлыма!!!
 
cherry
+100
аналогично.. малкъарлыма и только малкъарлыма.. во всех значениях ...
 
ёжик
зайди пож-та в првку и дорисуй 0 к единичке!!! так круче будет!!
Страницы: 1 2 3 4 5 ... 12 След.
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам